Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΜΗΤΕΡΕΣ ΑΣΦΑΛΙΣΜΕΝΕΣ ΣΤΟΝ ΟΑΕΕ (ΤΕΒΕ κλπ.)


Recommended Posts

Οι μητέρες που είναι ασφαλισμένες στον ΟΑΕΕ (Οργανισμός Ασφάλισης Ελευθέρων Επαγγελματιών) δικαιούνται:

 

- Επίδομα τοκετού: 800 ευρώ εφάπαξ (εγώ έλαβα τόσα το 2008, ρωτήστε αν έχει ανεβεί).

 

- 50% μείωση των ασφαλιστικών τους εισφορών για τους 12 μήνες που έπονται του μηνός που γέννησαν.

 

Σχετικά με το δεύτερο: Γέννησα Μάιο 2008 και το έμαθα τυχαία από το περιοδικό του Επαγγελματικού Επιμελητηρίου Δεκέμβριο 2008. Έχει δημοσιευθεί στην εφημερίδα της κυβερνήσεως από τον Απρίλιο του 2008 και κανείς δεν ενημερώθηκε! Ούτε καν όταν πήγα τον Ιούλιο να ζητήσω το επίδομα μου είπαν κάτι και τους πλήρωνα τόσους μήνες άδικα! Και ούτε καν ξέρουν πότε θα πάρω πίσω τα χρήματα που τους έχω ήδη καταβάλει ενώ δικαιούμουν μείωσης!

 

Είναι άδικο γιατί όταν γίνεται συζήτηση για την εργαζόμενη μητέρα, κανείς δεν δίνει δεκάρα ούτε αναφέρει τη μητέρα ελευθεροεπαγγελματία, λες κι εμείς δεν έχουμε ψυχή.

 

Εγώ βγήκα Τρίτη από το μαιευτήριο με καισαρική και Πέμπτη αναγκάστηκα να δουλέψω δεκάωρο γιατί σιγά μη ζήσω με τα 800 ευρώ του εφάπαξ επιδόματος.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 57
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Δες κι εδω την αντιστοιχη συζητηση.

http://parents.org.gr/forum/viewtopic.php?t=6286

Κι εμενα μου ειπαν οτι θα με ειδοποιησουν πότε θα παρω πισω τα χρηματα που εχω καταβαλει. Τον τελευταιο λογαριασμο τον πλήρωσα σ΄αυτους και μου εκαναν επιτοπου τη μειωση. Το ιδιο θα κανω και στον επομενο.

tndLp2.png

FgHKp2.png

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

από Θ. Ενότητα http://parents.org.gr/forum/viewtopic.php?p=601679#601679

 

Ελπίζω να βοήθησα. Αν υπάρχουν ερωτήσεις και γνωρίζω να απαντήσω είμαι στη διάθεση κάθε ενδιαφερόμενης και ενδιαφερόμενου, όπως και να αποστείλω ό,τι υλικό διαθέτω (Νόμο, εγκυκλίους, υπουργικές αποφάσεις κ.λπ.).

 

ataksia και test1 είστε τρομερή βοήθεια!

 

Είμαι ασφαλισμένη στο ΤΕΒΕ από το αίσιον έτος 1996...

 

Μέχρι σήμερα η μόνη παροχή του φορέα που χρησιμοποιούσα αφορούσε μόνο τις διαγνωστικές εξετάσεις.

 

Εφόσον τα διαγνωστικά κέντρα (συγκεκριμένα η Βιοιατρική που επισκεφτόμουν πάντα εγώ) χρειάζονταν παραπεμπτικά από τους ιατρούς του ΤΕΒΕ για να δικαιολογήσουν την κρατική συμμετοχή στις εξετάσεις, πήγαινα και εγώ σε έναν παθολόγο που υπάγεται στο ΤΕΒΕ του δήμου μου, για να μου γράφει τα παραπεμπτικά των εξετάσεων, χωρίς κάν να με εξετάζει (ο συγκεκριμένος γιατρός μόνο αυτή τη δουλειά κάνει, καλός άνθρωπος, αλλά από το γιατρείο του δεν πρέπει να έχει βγει τα τελευταία 30 χρόνια... με την σύγχρονη ιατρική δεν πρέπει να έχει γνωριστεί ακόμα...)

 

Τον οικογενειακό μου γιατρό (τον παθολόγο της οικογένειάς μου) όποτε χρειαστεί να πάω, τον πληρώνω κανονικά, μιας και βγήκε από το ΤΕΒΕ πριν από 7-8 χρόνια και δεν θέλω να τον αλλάξω γιατί γνωρίζει το ιστορικό μου και εμένα καλά.

 

Το ίδιο συμβαίνει και με τους υπόλοιπους γιατρούς τους οποίους όταν χρειαστούν τους επισκέπτομαι ιδιωτικώς...εκτός αν χρειαστεί να γράψω κάποια π.χ ενδοκρινολογική ή ορθοπαιδική εξέταση, που και πάλι θα απευθυνθώ στον εκάστοτε αρμόδιο γιατρό συμβεβλημένο με το ΤΕΒΕ.

 

Και ο γυναικολόγος μου μέχρι σήμερα ήταν γιατρός του Ιασώ.

Το μόνο καλό με το Ιασώ ήταν ότι εμφανιζόμουν στο ταμείο του με το βιβλιάριο μου και σε όποιες εξετάσεις υπήρχε κρατική συμμετοχή απλά πλήρωνα το 25% της δικής μου συμμετοχής, χωρίς παραπεμπτικά, ή υπογραφές από αρχείατρους (χωρίς κανένα απολύτως τρέξιμο).

Ας μου το εξηγήσει αυτό κάποιος γιατί δεν το έχω συναντήει σε κανένα άλλο διαγνωστικό κέντρο.

 

Και γενικώς να το ξέρετε όσοι (ναι, ισχύει και για τους άνδρες) και όσες είστε ασφαλισμένοι στον ΟΑΕΕ :

 

Το Ιασώ εκτός από μαιευτήριο είναι και διαγνωστικό κέντρο. Συγκεκριμένα ολόκληρος ο τίτλος στα στοιχεία του αναφέρει ότι το Ιασώ είναι

 

Μαιευτικο - Γυναικολογικό - Χειρουργικο - Διαγνωστικό - Θεραπευτικό και Ερευνητικό Κέντρο Α.Ε.

 

Το Ιασώ όμως "πάπαλα" γιατί, κάπως αυτό το Α.Ε. στο τέλος του διακριτικού του τίτλου με έχει χαλάσει.

Κοινώς, βαρέθηκα σε αυτή τη χώρα για να έχω υποτείθεται μια καλύτερη περίθαλψη να τα σκάω σε Α.Ε.

Και στο κάτω κάτω, για οποιαδήποτε σοβαρή (και δη ανίατη) ασθένεια, κανένας δεν πάει σε ιδιωτικό νοσοκομείο...

 

Τέλος πάντων, ανοίγω μεγάλη συζήτηση...

 

Σημασία έχει πως πλέον αλλάζω τακτική, μιας και βρήκα μια καλή γιατρό στο Έλενα Βενιζέλου (το δημόσιο μαιευτήριο στην Αθήνα), να είναι καλά το παρόν forum και η αναντικατάστατη βοήθεια που προσφέρει στα μέλη του (άπο τα μέλη του) και αποφάσισα να βάλω τέρμα στα "κερατιάτικα" υπέρογκα έξοδα, τουλάχιστον για την εγκυμοσύνη μου...

 

Το πρόβλημα όμως είναι ότι όντας μια Έλλην σωστή πολίτης, η οποία ουδέποτε μέχρι σήμερα δεν κάθισε σπυρί στο κ**ο της κρατικής πρόνοιας, για να διεκδικήσει τα νόμιμα δικαιώματά της, δεν έχω ιδέα ούτε καν σε ποιά ασφαλιστική κατηγορία ανήκω...πόσο μάλλον για το τί δικαιούμαι ως ασφαλισμένη στον (σημερα μετονομαζόμενο) ΟΑΕΕ...

 

Το μόνο που γνωρίζω είναι ότι κάθε δίμηνο καταβάλλω ένα "μπουγιουρντί" που σήμερα ανέρχεται στα 638,80 ευρώ...

 

Μήπως ήρθε και η δική μου ώρα??

 

Θεώρηστε με λοιπόν ως μια παντελώς άσχετη και ας πάρουμε τα πράγματα από την αρχή πριν συζητήσουμε για νέες εγκυκλίους...

Οι απορίες μου είναι πολλές και δεν ξέρω σε ποιό τμήμα του ΤΕΒΕ να τις απευθύνω...

Έτσι καταλήγω στα μέλη του forum, εσάς προς διαφώτισήν μου....

Φυσικά όποιος διαβάσει το post και γνωρίζει κάτι σχετικό με τις ερωτήσεις μου θα τον ευγνωμονώ...

 

1) διάβασα αυτό το θέμα και δεν μου άρεσε καθόλου:

http://parents.org.gr/forum/viewtopic.php?t=14830&postdays=0&postorder=asc&start=0

πληρώνουμε νοσήλεια σε δημόσιο νοσοκομείo και ας είμαστε ασφαλισμένες σε δημόσιο ταμείο;

 

2) τί είναι αυτό το περιβόητο επίδομα των 800ευρώ και πως ακριβώς το παίρνει η ασφαλισμένη και πότε, πριν ή μετά τη γέννα; Θα πρέπει να απευθυνθώ σε υποκατάστημα (περιφερειακό τμήμα) ή στη κεντρική διεύθυνση?

 

3) αν ο σύζυγος είναι επίσης στον ΟΑΕΕ (όπως συμβαίνει με τη περίπτωση μου), φυσικά δεν δικαιούται τίποτα από την πίτα της εγκυμοσύνης, το νεοαφιχθέν μέλος, όμως σε ποιόν από τους δύο γονείς ασφαλίζεται και ποιά είναι η διαδικασία?

 

4) Σε περίπτωση καισαρικής υπάρχει επιπλέον επίδομα; που θα πρέπει να ρωτήσω και για αυτό;

 

5) εκτός από το επίδομα και το δικαίωμα της 50% μείωσης στις εισφορές που αναφέρεται εδώ:

http://parents.org.gr/forum/viewtopic.php?t=6286

παίρνουμε κάποιο άλλο πριμ (βλ. αν έχουμε επιλέξει Α' θέση - μονόκλινο - σε νοσοκομείο). Διάβασα πως αυτό ισχύει ανάλογα με την κατηγορία που βρισκόμαστε...

 

6) Από το πρωϊ προσπαθώ να πάρω το τηλέφωνο στο Τμήμα Δάφνης όπου υπάγομαι (κατά την απόδειξη πληρωμής μου) και δεν απαντάει άνθρωπος..Που διάολο θα μάθω σε ποιά κατηγορία υπάγομαι επιτέλους???

 

7) Σε σχέση με την εν λόγω μείωση στις εισφορές, αυτή υπάγεται στον κλάδο υγείας ή στον κλάδο συντάξεων, και τί σημαίνει αυτό?

Διάβασα το παρακάτω post και επό εκεί που ήμουν μια μπερδεμένη σε καλό δρόμο έχασα και ατα αυγά και τα πασχάλια!

 

Χαιρετώ το site ως νέος χρήστης. Ο λόγος συμμετοχής μου στο συγκεκριμένο topic και μάλιστα της παρθενικής μου εμφάνισης σε forum είναι η αγανάκτησή μου γιατί σήμερα επισκέφθηκα το ΤΕΒΕ για το εν λόγω θέμα (για λογαριασμό της συζύγου) και μετά εκπλήξεως (αν μπορεί να το πει κανείς αναφερόμενος σε δημόσιο ασφαλιστικό φορέα) διεπίστωσα ότι η έκπτωση παρά λίγο να μου βγει αύξηση δεδομένου ότι όπως αναφέρουν και άλλα μέλη αφορά μόνο το κομμάτι του συνταξιωδοτικού, αλλά επίσης ενώ η σύζυγος ανήκει στην κατηγορία 101 και πληρώνει εισφορά του κλάδου σύνταξης 116,12 τον μήνα οπότε το αναμενόμενο για πληρωμή ποσό θα ήταν το μισό αυτού (58,06) μου λένε ότι επειδή είναι νέα ασφαλισμένη στο πρώην ΤΕΒΕ θα πληρωθεί το μισό του ποσού που ανήκει η αντίστοιχη κατηγορία προερχόμενων από πρώην ΤΑΕ-ΤΣΑ (κατηγορία 001) και της οποίας το ποσό είναι 145,15 ή δηλαδή 72,58. Και η ερώτησή μου είναι η εξής: Εφόσον με μεταφέρετε κύριοι σε άλλη κατηγορία όταν καλούμαι να πληρώσω λιγότερα, τι θα συναίβαινε αν σε αυτή την κατηγορία το ποσό των εισφορών ήταν το διπλάσιο από αυτό που πληρώνω? Θα διεκδικούσα έκπτωση και θα πλήρωνα περισσότερα... Ο τραγέλαφος μάλιστα βρίσκεται στο γεγονός ότι όλως τυχαίως το παράδειγμα που δίνεται στην εγκύκλιο 79 είναι ακριβώς αυτό. Ελλάς, για μια ακόμη φορά το μεγαλείο σου.

 

 

:cool: από ότι καταλάβατε όποιος μπει στον κόπο να λύσει τις απορίες μου θα πρέπει απλά να μου εξηγήσει απο το 0 τι σημαίνει να είσαι ασφαλισμένος/η στο ΤΕΒΕ (νυν ΟΑΕΕ).

Νομίζω όμως πως δεν είμαι η μόνη που βρίσκεται στο σκοτάδι, γι' αυτό κάντε τον κόπο όποιοι γνωρίζετε να ρίξετε λίγο φως στην υπόθεση....

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

 

Υ.Γ : Για να μην μπουκώνω την Κατηγορία με νέες Θ. Ενότητες θα ανεβάσω το post αυτό σε όσες Θ. Ενότητες αφορούν το ΟΑΕΕ γενικώς, προκειμένου να απευθυνθω σε όσα το δυνατόν περισσότερα μέλη.

Επίσης το στέλνω και σε pm σε όσους ήδη μας βοηθούν με τις γνώσεις τους. Το θέμα είναι σοβαρό, θεωρώ, και οι απαντήσεις σας θα βοηθήσουν όλες τις ελεύθερες επαγγελματίες του forum...

M9fdp3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Καλησπέρα παιδιά! :lol:

Δεν ξέρω αν γράφω στο σωστό θέμα, όμως έχω την εξής απορία...

:?: Όταν ασφαλίσω το μπέμπη μου στο βιβλιάριό μου (ΟΑΕΕ-ΤΕΒΕ), οι εισφορές αυξάνονται ή μενουν οι ίδιες??

Σήμερα πήγα και είσπραξα τα 800 μετά από κάμποσες απόπειρες ... (μάλλον σε όλα τους τα υποκαταστήματα είναι αργόσχολοι... :!: )

Επίσης είναι σωστή η μείωση: 314,25 από 372,30 που πληρώνω κανονικά? Μου έκανε μείωση για 1 μήνα και από την επόμενη δόση θα μειωθεί το 2μηνο (δηλαδή κάπου 116Ε θα μειωθούν οι εισφορές του 2μήνου). Λίγα μου φαίνεται ότι κόβουν... :(

:?: Ακομα, μήπως είναι καμιά σας στο ΤΣΜΕΔΕ? Με το που τελειώσει ο χρονος της μείωσης την κοπανάω από το τεβε και παω τσμεδε (καλυπτω τις προϋποθέσεις από τη δουλειά μου). Μπορώ να ασφαλιστώ αμεσως με το μωρό?

Είμαι λίγο άσχετη σε αυτά τα λογιστικά...

Ευχαριστώ!!! :lol::lol::lol:

d5dup2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

επαναφερω το ερωτημα μου ..μηπως ξερει καποια κοπελα αν το τεβε δικαιολογει αυχενικη διαφανεια και αμνιοπαρακεντηση?

Σαφως θα τα κανω και τα δυο αλλα η αμνιοπαρακεντηση στοιχιζει 700 ευρω..μηπως το τεβε την δικαιολογει ως εξεταση?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

επαναφερω το ερωτημα μου ..μηπως ξερει καποια κοπελα αν το τεβε δικαιολογει αυχενικη διαφανεια και αμνιοπαρακεντηση?

Σαφως θα τα κανω και τα δυο αλλα η αμνιοπαρακεντηση στοιχιζει 700 ευρω..μηπως το τεβε την δικαιολογει ως εξεταση?

 

 

 

Γιατι δεν ρωτας τον γυναικολογο που πας και σου γραφει τις εξετασεις?

Παντως εαν τις καλυπτει, θα πρεπει να τις κανεις με συμβεβλημενο ιατρικο κεντρο.

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κ εγώ.εχω να τεβε περίπου 10 μήνες.όταν το πληρώσω μπορώ να διεκδικήσω αυτή την έκπτωση του 50% ή να πω για αυτην όταν παω να τα πληρώσω;εννοώ θα τα πληρώσω κανονικά κ μετά θα μου τα στείλουν πίσω ή να το ζητήσω εκείνη την στιγμή;

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Ξέρω ότι οι ασφαλισμένες το ΙΚΑ και άλλων ταμείων σταματάνε νωρίς γιατί παίρνουν την οικονομική βοήθεια από τα ταμεία τους.

 

Για εμάς όμως που είμαστε ΤΕΒΕ κάτι τέτοιο σαφώς δεν ισχύει. Έχω μπει στον 7ο και νιώθω ότι κουράζομαι στην δουλειά (φροντιστήριο). Δεν ξέρω τι αντοχές θα έχω σε ένα μήνα αλλά δεν θέλω να σταματήσω και νωρίς. Εσείς ρεαλιστικά μέχρι πότε μπορούσατε να εργάζεστε;

Link to comment
Share on other sites

Μεχρι την τελευταια μερα και στα 3 παιδια,κατι τετοι θα γινει και στο 4ο μαλλον

Οταν το σκεφτομαι ανεβαινει το αιμα στο κεφαλι μου

Δινω 600τοσα το 2μηνο στο ταμειο και τι παροχες εχω;;;;Τα 200.000δρχ που πηρα στο 1ο,τα 600ευρω στο 2ο και τα 800 στο 3ο;;;

Και αν δεν ειχα βοηθεια να κατσει καποιος στο μαγαζι θα επρεπε ή να το κλεισω για καποιες μερες ή να παρω μια κουνια στο μαγαζι και απο την κλινικη αμεσως στη δουλεια μαζι με το παιδι

Ενω τωρα τουλαχιστον 15-20 μερες ειμαι στο σπιτι!

4

Link to comment
Share on other sites

Μέχρι την τελευταία μέρα δούλευα!

Ευτυχώς είχα τέλεια εγκυμοσύνη.έτσι είναι...τα αφεντικά είναι πιο σκλάβοι κ απ τους υπαλλήλους.μα κ κάτι να μας έδιναν ρε κορίτσια θα κλείνατε τις επιχειρήσεις σασ;γίνεται χαμός AΠO ανταγωνισμό.χάνεις πελάτες κατευθείαν.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

μα κ κάτι να μας έδιναν ρε κορίτσια θα κλείνατε τις επιχειρήσεις σασ;γίνεται χαμός AΠO ανταγωνισμό.χάνεις πελάτες κατευθείαν.

Οχι δεν το κλεινεις αλλα τουλαχιστον λες θα πληρωσω υπαλληλο και δεν θα βγουν απο τηντσεπη μου,μου τα εδωσε το ΤΕΒΕ αφου δεν μπορει να με βοηθησει αλλιως

Μας εκαναν και μειωση στις εισφορες του κλαδου συνταξης για ενα χρονο απο την ημερομηνια γενας τρομαρα τους

4

Link to comment
Share on other sites

ειμαι υπαλληλος, αλλα λογω οτι είμαι μηχανικός δουλευω με ΤΕΒΕ.με παροχη υπηρεσιων δηλ.

ειμαι μάλλον περιπτωση, γιατί οταν σταματησα τη δουλεια ετυχε να ναι οι μερες που πληρωνομαι οποτε πηρα το μισθό μου κανονικά, σταματησα 20 μέρες πριν γεννησω , ειχα πολυ καλη εγκυμοσυνη και σε σημειο που το αφεντικο μου ειπε..."καλά εσύ εδω θα γεννησεις"???? βαριόμουνα κιολας σπίτι ή δουλεία διπλα στα 200 μετρα περνουσε κ η ωρα μου.

συννενοηθηκα να κατσω κανα 2μηνο, αλλα δε τον ρωτησα καθολου αν θα με πληρωσει ή οχι.

το ψιλοθεωρουσα δεδομενα οτι πολυ απλα αφου δε θα δουλεψω δε θα πληρωθω.

τελικά έκατσα 3 μηνες συνολο, κ καθε μηνα ο ανθρωπος με επαιρνε τηλ κ μου λεγε "σου εβαλα το μισθό σου¨"

κανονικοτατα με πληρωσε ο ανθρωπος!(να ναι καλα)

δεν ξέρω αν έτσι πρεπει η επειδη ο ανθρωπος που δουλευω ΕΙΝΑΙ ΑΝΘΡΩΠΟΣ, απλα επειδη ειδα το θεμα απλά κατέθεσα την εμπειρία μου!

πάντως κ γω ψιλοκουραζουν ειδικα επειδη γεννησα κ φθινοπωρο ζοριζουμουν λιγο αυγουστο, σεπτεβριο αλλα εκανα υπομονη , ήθελα και δεν ηθελα να δουλευω οταν πλησιαζε ο καιρος, όταν εσυ νομιζεις οτι δεν μπορεις αλλο να σταματησεις!!!!

xWWzp2.png

675093qccdm00t72.pngEΓΧΡΩΜΗ TV----->ΑΣΠΡΟΜΑΥΡΗ ΖΩΗ...

 

Link to comment
Share on other sites

Κυριακη ξημερωματα γεννησα, μεχρι την Πεμπτη ημουν στο μαγαζι.

Με το που 40ντησε το μωρο, παλι πισω, αυτες τις μερες ειχα στο μαγαζι μια ξαδερφη, η οποια βεβαια δεν τα καταφερνε και μιλαγαμε στο τηλ 852 φορες την μερα!!!

Θελω να κανω κι αλλο παιδακι, αλλα υπο αυτες τις συνθηκες το σκεφτομαι..

Link to comment
Share on other sites

Κυριακη ξημερωματα γεννησα, μεχρι την Πεμπτη ημουν στο μαγαζι.

Με το που 40ντησε το μωρο, παλι πισω, αυτες τις μερες ειχα στο μαγαζι μια ξαδερφη, η οποια βεβαια δεν τα καταφερνε και μιλαγαμε στο τηλ 852 φορες την μερα!!!

Θελω να κανω κι αλλο παιδακι, αλλα υπο αυτες τις συνθηκες το σκεφτομαι..

ακριβως τα ιδια κ γω εκτος.......απο υην ξαδερφη:lol::lol::lol:.εκλεισα το μαγαζι μεχρι να σαραντησω κ εκτοτε δουλευω με ραντεβου απο το μεσημερι κ μετα που κραταει το παιδι ο αντρας μου.

uDuOp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

μαναρι μου λεει για τη μειωση εισφορων. αυτο το κανουν πια ,αλλα ειναι τοσα λιγα τα λεφτα που γλιτωνουμε σε σχεση με τη δουλεια που χανουμε ....αστα βραστα.

ολες οι φιλες μου που γεννησαμε μαζι που ειναι του ικα η του δημοσιου κατσανε σπιτι τους απο τη μερα που μαθανε πως εγκυμονουν ενω εγω...μεχρι την τελευταια εβδομαδα εκανα αποτριχωσεις κ ορθονυχιες:(

uDuOp2.png
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν ποτέ έκλεινα το φροντιστήριο έστω και αν με πλήρωναν γιατί δεν υπάρχει περίπτωση να μου έδιναν όσα βγάζω από εκεί. Τώρα για να μην είμαστε υπερβολικές ας το παραδεχτούμε ότι τα 700 ευρώ του εξαμήνου ΟΑΕΔ δεν φτάνουν τα έσοδα που θα είχαμε στην επιχείρησή μας το ίδιο διάστημα.

Απλά θα ήταν βολικό γιατί θα μπορούσαμε να πληρώναμε την υπάλληλο που θα μας αντικαθιστούσε. Και πέρα από αυτό όλες όπου και να εργαζόμαστε έχουμε τις ίδιες ανάγκες στην εγκυμοσύνη και δεν θα έπρεπε να μας φέρονται ρατσιστικά ανάλογα με το ταμείο. Γι αυτό ναι στην ενοποίηση των ταμείων να ξεμπερδεύουμε με τις διακρίσεις.

Link to comment
Share on other sites

αυτα ειναι τα κακα του ελ.επαγγελματος,δυστυχως γιαυτους δεν υπαρχει μητροτητα σε καταλαβαινω απολυτα τι λες...σκεψου οτι εγω στη 1η εκγυμοσυνη ημουνα και στο τεβε και συμβασιουχος...εκει να δεις γλεντια....:shock:

απλα σας παρεπεμψα στο λινκ για να γλιτωσετε εστω καποια λιγα χρηματα....

1kOup2.pngTxJmp3.png
Link to comment
Share on other sites

ΕΓΩ σταματησα παρασκευη και Δευτερα γεννησα..η 1 εγκυμοσυνη ηταν πολυ καλη..

τωρα ειμαι στον 7 και νιωθω φρικτα και δεν ξερω ποσο θα αντεξω..ποναει η μεση μου η ωμοπλατη μου...εχει τουρλωσει η κοιλια ως αηδιας...

δεν μπορω να σταματησω ομως...ουτε την καμπυλη ζαχαρου δεν μπορεσα να κανω....

 

απλα να υπενθυμισω οτι μετα τον τοκετο για ενα χρονο οι εισφορες ειναι μισες...

δεν σας το λενε και μετα δεν μπορεις να κανεις κατι....

Link to comment
Share on other sites

 

απλα να υπενθυμισω οτι μετα τον τοκετο για ενα χρονο οι εισφορες ειναι μισες...

δεν σας το λενε και μετα δεν μπορεις να κανεις κατι....

Οι εισφορες ειναι μειωμενες κατα 70 ευρω το 2μηνο(μειωμενες κατα 50% στον κλαδο συνταξης)

Και μπορεις και μετα να παρεις τα λεφτα σου πισω,εγω ακομα δεν τα εχω παρει ολα ενω τα εχω πληρωσει,δικια μου αμελεια αλλα και οσα εχω παρει ηταν αφου τα ειχα πληρωσει

4

Link to comment
Share on other sites

Οι εισφορες ειναι μειωμενες κατα 70 ευρω το 2μηνο(μειωμενες κατα 50% στον κλαδο συνταξης)

Και μπορεις και μετα να παρεις τα λεφτα σου πισω,εγω ακομα δεν τα εχω παρει ολα ενω τα εχω πληρωσει,δικια μου αμελεια αλλα και οσα εχω παρει ηταν αφου τα ειχα πληρωσει

α γεια σου !!!!!! οι κιμπαρηδες:evil:

uDuOp2.png
Link to comment
Share on other sites

μέχρι τετάρτη ήμουν στο μαγαζί,πέμπτη έφυγα για γίάννενα,παρασκευή γέννησα.

γύρισα τετάρτη,το μαγαζί κλειστό!!!

εδώ δεν βγάζει το νοίκι του, υπάλληλο θα έπαιρνα??

πέμπτη άνοιξε ο άντρας μου που είχε άδεια,κι από δευτέρα δλδ 10 ημερών μωρό κάθε μέρα 9-14.30 στο μαγαζί μαζί με το παιδί!!!

ευτηχώς τα απογεύματα είναι ο άντρας μου!!

πλήρωσα στο νοσοκομείο 500Ε,γιατί αν έχεις τέβε πληρώνεις!!!

και πήρα 800Ε,να τα χαίρομαι τα 300Ε!!!

σώθηκα!!

τέλεια έτσι?

α και ξέχασα ότι το πρώτο τρίμινο την έβγαλα στην τουαλέτα του μαγαζιού...

έκανα εμετούς όλη μέρα!!!

στην συνέχεια 1-2 τον μήνα!!!!

pPyfp1.png

IxVpp1.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...