Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Τρίξιμο δοντιών, τρίζει τα δόντια της/του! (βρουξισμός;)


Recommended Posts

και εγω τριζω ανελεητα τα υπεροχα δοντακια μου.και δυστυχως και ο μικρος μου.ο αντρας μου μου λεει οτι δεν το κανουμε καθε βραδυ.(ο κακομοιρης τι τραβαει)εγω μαλλον το κανω σε μερες εντονου στρες και αγχους.ο μικρος μαλλον λογω υπερεντασης απο την εντονη δραστηριοτητα της ημερας.εγω το μεταφραζω ετσι.παντως με μονιμη βαση οταν γινεται αυτο ο οδοντιατρος συστηνει μασελακι αλλα οταν εχει πλεον δημιουργηθει πληρως η οδοντοστοιχια του ανθρωπου.η κουμπαρα μου φορουσε μασελακι για 2 χρονια αν θυμαμαι καλα αλλα σε μεγαλη ηλικια περιπου στα 25 της. παντως ειναι εκνευριστικο ο αντρουλης μου μου λεει οτι ειναι σαν να κοιμαται σε δωματιο που γυριζεται θριλερ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 58
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλημέρα ,

Και εγώ τα τρίζω τα δόντια μου και δυστυχώς και η μικρή μου επίσης .

Βέβαια και εμένα απο ότι μου λέει ο άντρας μου δεν το κάνουμε κάθε μέρα τουλάχιστον εγώ όταν είμαι πολύ αγχωμένη αλλά η μικρή την πίάνει κάποιες μέρες και μετά τις περνάει πάλι.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Πραγματικά είναι εφιαλτικό αυτό που συμβαίνει κάθε βράδυ στο γιο μου που "ροκανίζει" τον ύπνο μου τρίζοντας τα δόντια του.

 

Πέρα από τη δοκιμασμένη συνταγή, που είναι το μασελάκι από σιλικόνη (αλλά άντε να πείσεις ένα ζόρικο 4χρονο να το κρατήσει στο στόμα του), μια φίλη μου συνέστησε να δω το ζήτημα ομοιοπαθητικά.

 

Αν και είμαι fan της παραδοσιακής ιατρικής, επισκέφθηκα μία παιδίατρο -γιατρό της ομοιοπαθητικής με το σκεπτικό "τί είχαμε, τί χάσαμε!". Άλλωστε, χειρότερα δεν γίνεται...

 

Η παιδίατρος αυτή λοιπόν μού εξήγησε ότι αυτός είναι ένας τρόπος του οργανισμού να εκδηλώσει προς τα έξω την έλλειψή που έχει, το πρόβλημά του.

 

Σήμερα πήραμε το 2ο μέρος τού ομοιοπαθητικού σκευάσματος που μας συνέστησε η γιατρός και ακόμη δεν έχω ασφαλή αποτελέσματα να μοιραστώ μαζί σας. Οπότε δεν ξέρω αν είναι αποτελεσματικό ή όχι. Μόλις έχω κάτι, θα επανέλθω.

 

Μέχρι τότε, καλή δύναμη...

Η υπερήφανη μαμά του Μπίτοτο=Φίλιππου

Link to comment
Share on other sites

Επειδη το εχω κι εγω αυτο το προβλημα και μου το ελυσαν στην αμερικη, θα ηθελα να σας πω τα παρακατω.

 

Ειναι σημαδι αγχους, οσο κι αν φαινεται περιεργο για μικρα παιδια. Εχουν κι αυτα τα δικα τους αγχη, εφιαλτες, φοβιες κλπ.

 

Δεν πρεπει να αγνοηθει γιατι δεν καταστρεφει μονο το σμαλτο των δοντιων τριβοντας τα και σπαζοντας τα, αλλα σταδιακα μετα απο χρονια μετατοπιζει και τα κοκκαλα των γναθων, δημιουργει πονοκεφαλους κλπ.

 

Καλο ειναι να αντιμετωπιστει απο οποιον γιατρο νομιζει η καθεμια (οδοντιατρο, ομοιπαθητικο κλπ).

k9Tap3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

και εγώ το ιδιο πρόβλημα έχω. τρίζει τα δόντια του όταν κοιμάται και όντως είναι ανατριχιαστικό ιδίως όταν ακούγεται μέσα στην ησυχία.

Πάντως μετά το μήνυμα της kassianis, το παρατήρησα λίγο παραπάνω και πράγματι συνήθως το κάνει ή όταν τον έχουμε μαλώσει και γενικά όποτε δεν του γίνεται το δικό του (συνήθως μαλώνουμε για τα παιδικά) επίσης πιο έντονο έγινε όταν σταματησε την πιπίλα και ενα πανάκι που κρατούσε και το οποίο τον ηρεμούσε.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κι εγώ το ίδιο κάνω από τότε που θυμάμαι τον εαυτό μου. Η αλήθεια είναι ότι εγώ προσωπικά δεν το καταλαβαίνω, οι άλλοι μου το λένε που ξαγρυπνάνε δίπλα μου. Ο άντρας μου, όταν παντρευτήκαμε, για τους τρεις πρώτους μήνες ήταν με την απορία γιατί στο διπλανό διαμέρισμα 3 και 4 ηώρα τα ξημερώματα ανοίγουν κονσέρβες, μέχρι που συνειδητοποίησε ότι οι διπλανοί μας μια χαρά είναι, η γυναίκα του "άνοιγε κονσέρβες" :rolleyes: Και όντως το πρόβλημα γίνεται πιο οξύ όταν βρίσκομαι σε κατάσταση άγχους και στρες. Πάντως, από τότε που κάναμε τα παιδάκια μας και δεν είμαι πια μ'αυτήν την αγωνία, μου λένε ότι σταμάτησα και να τρίζω τα δόντια μου. Έχω διάβασμα, δε, ότι εκτός ότι χαλάει η ποιότητα των δοντιών και μπορεί μέχρι και να σπάσουν, όντως δημιουργεί πονοκεφάλους, μέχρι που από την μεγάλη πίεση που ασκείται μπορεί να προκληθεί και ανακοπή :| Ποτέ όμως δεν έχω ακούσει κάποιον να παθαίνει κάτι σοβαρό από αυτό, οπότε καλό θα ήταν να κόψω το διάβασμα. Όλα καλά, μην αγχώνεστε. Δεν είναι κάτι σοβαρό...

wyaMp2.pngcEVCp2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Ήμουν έτοιμη να ανοίξω τόπικ και είπα να το ψάξω μήπως υπάρχει. :P

 

Ο μεγάλος μου γιος (7 χρονών) τρίζει τα δόντια του ΠΟΛΥ!!! Με ξυπνάει μέσα στη νύχτα και κάθε φορά απορώ ειλικρινά πως το κάνει. Είχα διαβάσει παλαιότερα (όταν το πρωτοέκανε) ότι είναι απο άγχος, αλλά πραγματικά δεν καταλάβαινα τι άγχος μπορεί να έχει ένα 3 χρονο παιδάκι.

Πάντως δεν σταμάτησε ακόμα και μια και δεν μπορούμε να κάνουμε τίποτα για να το εξαλείψουμε, θα πάμε τουλάχιστον στον οδοντίατρο να κάνουμε τον ειδικό νάρθηκα να προλάβουμε τις επιπτώσεις στα δόντια και τις γνάθους.

 

Απλά να....εκτός απο ανατριχιαστικό (όπως λένε και τα άλλα κορίτσια) είναι και στενάχωρο για μένα....προσπαθώ να καταλάβω τι έχει το παιδάκι μου και προκαλείται αυτό.....τι να σκέφτεται? τι να νιώθει? αγχώνεται? στεναχωριέται? γιατί? :(

Όταν ο άνθρωπος κάνει σχέδια....ο Θεός γελάει!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

O γιος μου τριζει τα δοντια του στον υπνο του τοσο δυνατα που ακουγεται σε ολο το σπιτι. Ανησυχω πολυ και ο παιδοδοντιατρος μου λεει οτι δεν μπορω να κανω τιποτα γι αυτο, μονο να προσπαθω να τον χαλαρωνω πριν τον υπνο με κανα μπανακι. Σας εχει συμβει ποτε; Παιδια μου φαινεται οτι θα σπασει τα δοντια του!

Link to comment
Share on other sites

O γιος μου τριζει τα δοντια του στον υπνο του τοσο δυνατα που ακουγεται σε ολο το σπιτι. Ανησυχω πολυ και ο παιδοδοντιατρος μου λεει οτι δεν μπορω να κανω τιποτα γι αυτο, μονο να προσπαθω να τον χαλαρωνω πριν τον υπνο με κανα μπανακι. Σας εχει συμβει ποτε; Παιδια μου φαινεται οτι θα σπασει τα δοντια του!

Γεια σου.Ειμαι 28 χρονών και έχω το ίδιο πρόβλημα.Μην φοβάσαι.Εγώ το ανακάλυψα στα 22, η αδερφή μου βασικά που με άκουγε το βράδυ.Αυτό που μου πρότεινε ο οδοντίατρος ήταν να φοράω στον ύπνο ένα ναρθηκάκι απο ένα υλικό σαν την σιλικόνη που δεν καταλαβαίνω καν ότι το έχω στο στόμα μου.Μέχρι να αρχίσω να το φοράω έλεγα, έλα μωρέ και τι θα πάθα απο τον βρουξισμο, έτσι λέγεται το φινόμενο.Αφου όμως ξεκίνησα να το φοράω κατάλαβα την διαφορά.Σταμάτησα να έχω ημικρανίες και να μικραίνουν σιγά σιγά τα δόντια μου.Ασε που οι αρθρώσεις τις γνάθου καταπονούνται ιδιαίτερα>απορώγιατί ο γιατρός δεν σας πρότεινε κάτι τέτοιο.Ψάξε το αν θέλεις και ότι χρειαστέις εδώ είμαι.

Link to comment
Share on other sites

Από μια μικρή αναζήτηση στο διαδικτυο κατάλαβα οτι δεν είναι κάτι ανησυχητικό και οτι συμβαίνει σε πολλά παιδιά. Σου παραθέτω τα παρακάτω..ελπίζω να σε βοηθήσουν.:)

 

 

 

Το τρίξιμο των δοντιών ή βρυγμός ή βρουξισμός,όπως αλλιώς ονομάζεται, που κυρίως το συναντάμε τις βραδινές ώρες κατά τη διάρκεια του βαθέος ύπνου αποτελεί ένα σύνηθες φαινόμενο στα παιδιά. Συγκεκριμένα, περίπου τρία στα δέκα παιδιά παρουσιάζουν βρυγμό. Καταστάσεις που έχουν ενοχοποιηθεί για την πρόκληση βρυγμού, ειναι η μη ορθή αντιστοιχία μεταξύ της πάνω και της κάτω σιαγόνας, αντίδραση στον πόνο, όπως στην ωταλγία ή τον πόνο της ανατολής των δοντιών, η υπερκινητικότητα στα παιδιά και οι καταστάσεις άγχους,νευρικής υπερέντασης και θυμού. Σημεία και συμπτώματα που μπορεί να υπάρχουν κατά το βρυγμό είναι θόρυβοι τριξίματος δοντιών στον ύπνο του παιδιού, πόνος στη γνάθο ή στο πρόσωπο το πρωί,θηλασμός του αντίχειρα, ονυχοφαγία , δαγκώματα του εσωτερικού της παρειάς και πιο σπάνια φθορά της αδαμαντίνηςτων δοντιών, απόσπαση τμήματος δοντιού και αύξήση της ευαισθησίας των δοντιών στις αλλαγές της θερμοκρασίας στο στόμα. Ο βρυγμός μπορεί να βελτιωθεί με δημιουργία συνθηκών χαλάρωσης πριν το βραδινό ύπνο (ζεστό μπάνιο,ήρεμο παιχνίδι) και αναγνώριση των καταστάσεων που αγχώνουν ή αναστατώνουν το παιδί, ώστε αυτές να εξαλειφθούν.Τέλος για την προφύλαξη των δοντιών από σπάσιμο ή φθορά,μπορείτε να προμηθευτείτε από τον οδοντίατρό σας, ένα ειδικό νυχτερινό νάρθηκα, σαν´μασελίτσα´ειδικά προσαρμοσμένο στα δόντια του παιδιού.

 

 

 

ΤΡΙΞΙΜΟ ΤΩΝ ΔΟΝΤΙΩΝ (Βρυγμός)

Αδάμος Χατζηπαναγής, Παιδίατρος, 13/09/2005

 

 

Τι είναι ο βρυγμός;

 

Κάποια από τα παιδιά μας την νύκτα που κοιμούνται τρίζουν κυριολεκτικά τα δόντια τους!! Η κατάσταση αυτή λέγεται βρυγμός από την αντίστοιχη αρχαία λέξη που σημαίνει τρίξιμο των δοντιών. Περίπου τρία στα δέκα παιδιά παρουσιάζουν βρυγμό.

 

Τι προκαλεί το βρυγμό;

 

Δεν ξέρουμε γιατί τα παιδιά την νύκτα που κοιμούνται τρίζουν τα δόντια τους. Γνωρίζουμε όμως μερικές καταστάσεις που μπορεί να προκαλέσουν το βρυγμό στα παιδιά.

1. Μη ορθή αντιστοιχία μεταξύ της πάνω και της κάτω σιαγόνας.

2. Πόνος.

3. Το άγχος. Όταν τα παιδιά έχουν διαγώνισμα την επομένη στο σχολείο ή όταν πριν ξαπλώσουν τσακωθούν με τους γονείς τους μπορεί παρουσιάζουν βρυγμό.

4. Υπερκινητικά παιδιά.

5. Τα παιδιά που πιπιλούν το δάκτυλο τους, τρώνε τα νύχια τους, δαγκώνουν το εσωτερικό από το μάγουλο τους έχουν μεγαλύτερη πιθανότητα να παρουσιάζουν βρυγμό.

 

 

 

Πώς αντιμετωπίζεται;

 

 

Επειδή συνήθως είναι αποτέλεσμα άγχους είναι χρήσιμο πριν ξαπλώσει το παιδί να κάνει ένα ζεστό μπάνιο για να χαλαρώσει, να ακούσει απαλή μουσική ή να διαβάσει ένα βιβλίο. Αν υπάρχει συγκεκριμένος λόγος πρόκλησης του άγχους τότε θα πρέπει να αντιμετωπισθεί έγκαιρα. Τα παιδιά σταματούν από μόνα τους το βρυγμό μόλις αποκτήσουν τα μόνιμα τους δόντια γιατί αυτά είναι πιο ευαίσθητα στο πόνο. Υπάρχουν όμως παιδιά που τρίζουν τα δόντια τους μέχρι και την εφηβεία.

 

Μπορεί να βλάψει τα δόντια;

 

Σπανιότατα μπορεί να προκαλέσει τις εξής βλάβες:

i. Λέπτυνση της αδαμαντίνης των δοντιών.

ii. Πόνο στο πρόσωπο.

iii. Πόνο στην κροταφογναθική άρθρωση.

 

https://www.paidiatros.com/prolipsi/dontia/teeth-grinding-bruxism

link check 2023

Δώσ' μου τα χέρια σου να κρατήσω τη ζωή μου.Τάσος Λειβαδίτης.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 3 εβδομάδες μετά...

ο γιος μου είναι 22 μηνών και τρίζει τα δόντια στον ύπνο τόσο πολύ που νομίζω θα τα σπάσει..:eek::eek::eek::eek:

το έκανα και εγώ μικρή λέει η μητέρα μου.

 

 

τι είναι αυτό ?

πως αντιμετωπίζεται ?

έχει καμιά άλλη μάνουλα τέτοια εμπειρία?

.....

Link to comment
Share on other sites

ο δικος μου ειναι 39 μηνων και τριζει επισης τα δοντια του παρα πολυ.

το κανει περιστασιακα, δηλαδη για μερικες μερες καθε βραδυ τα τριζει και μπορει να περασουν βδομαδες και να μην το κανει.

ρωτησαμε την παιδιατρο και μας ειπε να μην ανυσηχουμε, δεν ειναι τιποτα αλλα δεν μας εξηγησε γιατι το κανει.

οταν ειδα το θεμα σκεφτηκα οτι θα παρω απαντηση...

ξερει κανεις?:confused:

Link to comment
Share on other sites

ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΚΑΠΟΥ ΔΙΑΒΑΣΑ(ΑΛΛΑ ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΔΕΝ ΘΥΜΑΜΑΙ ΠΟΥ)ΟΤΙ ΤΑ ΔΟΝΤΑΚΙΑ ΤΟΥΣ ΤΑ ΤΡΙΖΟΥΝ ΤΑ ΕΥΑΙΣΘΗΤΑ ΠΑΙΔΑΚΙΑ..ΤΑ ΕΣΩΣΤΡΕΦΗ...ΤΟ ΚΑΝΕΙ Κ Ο ΔΙΚΟΣ ΜΟΥ ΓΙΟΣ ΑΥΤΟ 1ΕΤΟΥΣ....

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

γεια σας, απο οτι φαινεται υπαρχουν πολλοι με αυτο το προβλημα! Και η δική μου 6 χρονων τα τριζει απο περυσι πολυ εντονα.Το βραδυ ξυπναω απο αυτο και προσπαθω να βαλω το χερι μου στο στομα της για να σταματήσει. Ρωτησα τν γιατρο και μου ειπα οτι αν το κανει πολυ εντονα πρεπει να βαλουμε μασελακι, αλλα δεν ξερω τι ακριβως ειναι. Εγω το κανω παντως οταν εχω πολυ αγχος, αφου ξυπναω η ιδια απο το τριξιμι των δοντιων μου. Ελπιζω στα μωρακια μας να μη γινει κατι κακο απο αυτο.

Link to comment
Share on other sites

γεια σας, απο οτι φαινεται υπαρχουν πολλοι με αυτο το προβλημα! Και η δική μου 6 χρονων τα τριζει απο περυσι πολυ εντονα.Το βραδυ ξυπναω απο αυτο και προσπαθω να βαλω το χερι μου στο στομα της για να σταματήσει. Ρωτησα τν γιατρο και μου ειπα οτι αν το κανει πολυ εντονα πρεπει να βαλουμε μασελακι, αλλα δεν ξερω τι ακριβως ειναι. Εγω το κανω παντως οταν εχω πολυ αγχος, αφου ξυπναω η ιδια απο το τριξιμι των δοντιων μου. Ελπιζω στα μωρακια μας να μη γινει κατι κακο απο αυτο.

fofoka, δες παρακάτω για το μασελάκι (ναρθηκάκι)

Επίσης, δες παραπάνω τις απαντήσεις των κοριτσιών αναλυτικά, με τις πληροφορίες που παρέθεσαν απο άλλα site.

 

 

Ειμαι 28 χρονών και έχω το ίδιο πρόβλημα.Μην φοβάσαι.Εγώ το ανακάλυψα στα 22, η αδερφή μου βασικά που με άκουγε το βράδυ.Αυτό που μου πρότεινε ο οδοντίατρος ήταν να φοράω στον ύπνο ένα ναρθηκάκι απο ένα υλικό σαν την σιλικόνη που δεν καταλαβαίνω καν ότι το έχω στο στόμα μου.Μέχρι να αρχίσω να το φοράω έλεγα, έλα μωρέ και τι θα πάθα απο τον βρουξισμο, έτσι λέγεται το φινόμενο.Αφου όμως ξεκίνησα να το φοράω κατάλαβα την διαφορά.Σταμάτησα να έχω ημικρανίες και να μικραίνουν σιγά σιγά τα δόντια μου.Ασε που οι αρθρώσεις τις γνάθου καταπονούνται ιδιαίτερα>απορώγιατί ο γιατρός δεν σας πρότεινε κάτι τέτοιο.Ψάξε το αν θέλεις και ότι χρειαστέις εδώ είμαι.

 

Το τρίξιμο των δοντιών ή βρυγμός ή βρουξισμός,όπως αλλιώς ονομάζεται, που κυρίως το συναντάμε τις βραδινές ώρες κατά τη διάρκεια του βαθέος ύπνου αποτελεί ένα σύνηθες φαινόμενο στα παιδιά. Συγκεκριμένα, περίπου τρία στα δέκα παιδιά παρουσιάζουν βρυγμό. Καταστάσεις που έχουν ενοχοποιηθεί για την πρόκληση βρυγμού, ειναι η μη ορθή αντιστοιχία μεταξύ της πάνω και της κάτω σιαγόνας, αντίδραση στον πόνο, όπως στην ωταλγία ή τον πόνο της ανατολής των δοντιών, η υπερκινητικότητα στα παιδιά και οι καταστάσεις άγχους,νευρικής υπερέντασης και θυμού. ........................................Τέλος για την προφύλαξη των δοντιών από σπάσιμο ή φθορά,μπορείτε να προμηθευτείτε από τον οδοντίατρό σας, ένα ειδικό νυχτερινό νάρθηκα, σαν´μασελίτσα´ειδικά προσαρμοσμένο στα δόντια του παιδιού.

...............

...................

Τα παιδιά σταματούν από μόνα τους το βρυγμό μόλις αποκτήσουν τα μόνιμα τους δόντια γιατί αυτά είναι πιο ευαίσθητα στο πόνο. Υπάρχουν όμως παιδιά που τρίζουν τα δόντια τους μέχρι και την εφηβεία. [/size][/font][/i]

 

Εμένα που είναι 7,5 μάλλον ανήκει στην κατηγορία που θα συνεχίσει μέχρι την εφηβεία.... :confused:

Όταν ο άνθρωπος κάνει σχέδια....ο Θεός γελάει!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 month later...

κ εμενα η κορη μου τριζει τα δοντια της αλλα οχι στον υπνο της,κατα τη διαρκεια της μερας,οταν πλησιαζει τον 2,5 μηνων αδερφο της.παει να τον χαϊδεψει και να τον αγκαλιαζει και σφιγγει και τριζει τα δοντια τοσο που λεω θα τα σπασει..

πιστευω οτι ειναι ψυχολογικο αλλα δεν βρηκα κατι σχετικο να διαβασω.γενικα ειναι πολυ καλη με το μωρο..η ετσι νομιζω και τα κρατα ολα μεσα της η καημενη

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

γεια σας σε ολους.

 

θα ηθελα να σας ρωτησω κατι, αν εχετε αναλογη εμπειρια.

ο μικρος μου εδω κ κανα 3 μηνο τριζει τα δοντια του ανα διαστηματα. ποτε στον υπνο του. παντα οταν ειναι ξυπνιος κ το κανει συνειδητα.

το εχω παρατηρησει αλλα δεν νομιζω οτι οφειλεται σε κατι ψυχολογικο ουτε το κανει μετα απο κατι συγκεκριμενο πχ κλαμα, δικο μου μαλωμα κλπ.

γι αυτο εγω το εχω παρει οτι το κανει σαν παιχνιδι κ του αρεσει ο ηχος απλα ή το βρισκει παραξενο.

εσεις τι λετε? να το ψαξω περισσοτερο?

Μετα την καταιγίδα, έρχεται πάντα η λιακάδα.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

η κορη μου εχει ενα προβλημα με την γναθο δεν κλεινει καλα κλεινει στραβα και μου ειπε ο γιατρος να βαλουμε μασελακι με την βοηθεια σας καταλαβα οτι μπορει να ειναι απο το τριξιμο το βραδυ δεν του το ανεφερα μου ειπε ομως οταν βγουν ολα τα καινουρια μηπως ειναι αργα?μεχρι πότε το φορανε ξερι καποιος?

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Κι ο μικρος μου το κανει τις τελευταιες μερες και ειναι ανατριχιαστικο. Το πιο πιθανο ειναι να το πηρε απο εμενα αφου η οδοντιατρος μου ειπε οτι πρεπει να τριζω τα δοντια μου που ειναι φθαρμενα. Οσο για το μασελακι ειναι δυνατον να βαλεις μασελακι σε τοσο μικρο παιδι?

lcWup3.png
Link to comment
Share on other sites

Πανω που ηθελα να ανοιξω αυτο το θεμα ευτυχως το βρηκα! ΜΟΥ ΤΟ ΚΑΝΕΙ ΚΑΙ ΕΜΕΝΑ! Οχι ομως οταν κοιμαται . Εκει που καθεται και μαλιστα το κανει επιτηδες για να του λεμε σταματα κακο . Γελαει και συνεχιζει. Θα το πω στον παιδιατρο οταν ξαναπαω αλλα μεχρι τοτε πως το αντιμετωπιζω αυτο το ανατριχιατικο πραγμα. Πολλες φορες δεν του δινουμε σημασια για να το σταματησει αλλα τιποτα συνεχιζει. Φοβαμαι οτι θα χαλασει τα δοντακια του και εκτος των αλλων θα τον ποναει η γναθος του μεχρι και στο αυτι

Link to comment
Share on other sites

:lol: Μην αγχώνεστε!! Το περάσαμε και μεις. Η δικιά μου τα έτριζε και στον ύπνο και στον ξύπνιο. Τρομάξαμε γιατί νομίζαμε ότι θα της μείνει αλλά πέρασε. Φάση όπως όλες τις άλλες κι'αυτή :lol:
Link to comment
Share on other sites

Εγώ μέχρι και τώρα (33χρ.) κάποιες φορές τρίζω τα δόντια μου στον ύπνο μου. Δεν έχω ιδέα πως το κάνω γιατί στον ξύπνιο μου και να θέλω δε μπορώ. Το έκανα από μικρή, με τα χρόνια λιγότερο και τώρα σπάνια. Είναι ψυχολογικό (δεν πέρασα και τα καλύτερα παιδικά χρόνια) αλλά το έκανα (και το κάνω) κάποιες φορές όταν αλλάζω περιβάλλον. Τα δόντια μου είναι θεόγερα, δεν έχουν πάθει τίποτα και δεν έχω πονοκεφάλους.

 

Το παράξενο είναι ότι ο γιος μου (10,5 μηνών) το κάνει καμιά φορά στον ξύπνιο του. Αυτό τώρα πώς το εξηγούμε? Δοκιμάζει τα νέα του δοντάκια?

KjMfp2.png

 

Together we stand, divided we fall

Link to comment
Share on other sites

εμένα ο μεγάλος μου έτριζε τα δόντια του σε σημείο να ξυπνάω από το δίπλα δωμάτιο (εντάξει, κοιμάμαι πολύ ελαφριά, η αλήθεια είναι) με προβλημάτισε όμως γιατί φοβήθηκα και εγώ την φθορά των δοντιών, το αντιμετωπίσαμε με ομοιοπαθητική όπως αντιμετωπίζουμε τα πάντα. Στάματησε μέσα σε μια εβδομάδα.

Love me or Hate me!

I'm still gonna shine!

Link to comment
Share on other sites

Το κάνω και εγώ (40τώρα - έχω φθείρει αρκετά τα δόντια μου) καθώς και η κόρη μου (6ετών), ο γιος μου όχι, μάλλον πήρε από την μητέρα του.

 

Και εγώ θα έγραφα για την ομοιοπαθητική Βίκυ, αλλά σε μια βδομάδα ! εντυπωσιακό !

 

Λογικά όσο ποιό μικρός τόσο ποιό γρήγορα πιάνει (καθώς το πρόβλημα δεν έχει χρονίσει όπως σε εμένα π.χ.)

πᾶν μέτρον ἄριστον

Link to comment
Share on other sites

Το κάνω και εγώ (40τώρα - έχω φθείρει αρκετά τα δόντια μου) καθώς και η κόρη μου (6ετών), ο γιος μου όχι, μάλλον πήρε από την μητέρα του.

 

Και εγώ θα έγραφα για την ομοιοπαθητική Βίκυ, αλλά σε μια βδομάδα ! εντυπωσιακό !

 

Λογικά όσο ποιό μικρός τόσο ποιό γρήγορα πιάνει (καθώς το πρόβλημα δεν έχει χρονίσει όπως σε εμένα π.χ.)

 

 

Είναι καθαρά θέμα οργανισμού. Οι μεγάλοι επειδή έχουμε πάρει αντιβιώσεις κ.λ.π. πίνουμε καφέδες, θέλει περισσότερο χρόνο, ενώ τα παιδάκια είναι πιο εύκολο. Βέβαια εμένα ο γιατρός παρακολουθεί τον μεγάλο από 6 μηνών τώρα είναι στα 8 οπότε τον ξέρει πολύ καλά, ξέρει τον οργανισμό του. Πολλές φορές τον παίρνω απλώς τηλέφωνο και μου λέει από το τηλέφωνο τι να δώσω. Έχω πλήρες ομοιοπαθητικό φαρμακείο στο σπίτι.

Love me or Hate me!

I'm still gonna shine!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...