Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

7 Σεπτεμβρίου 1999-Ο μεγάλος σεισμός της Αθήνας


ΜΠΟΥΚΙΤΣΑ

Recommended Posts

Δέκα χρόνια από τον σεισμό που συγκλόνισε την Αθήνα

 

Δευτέρα, 7 Σεπτεμβρίου 2009, 13:56

 

Τρίτη 7 Σεπτεμβρίου 1999. Οι δείκτες των ρολογιών έδειχναν 14:57, πριν από 10 χρόνια, όταν τα Ρίχτερ συντάραξαν το λεκανοπέδιο. Είχε προηγηθεί ένας υπόκωφος θόρυβος που προμήνυε τα όσα μέσα σε λίγα μόλις δευτερόλεπτα θα συνέβαιναν. Η γη άρχισε να σείεται, το ηλεκτρικό ρεύμα κόπηκε αυτόματα, και δεκάδες κτίρια άρχισαν να πέφτουν σαν τραπουλόχαρτα.

 

seismosmesakuhgyh.jpg

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Η Αθήνα είχε χτυπηθεί από τον Εγκέλαδο. Ο σεισμός της Πάρνηθας, εντάσεως 5,9 βαθμών της κλίμακας Ρίχτερ, άφησε πίσω του 143 νεκρούς, 700 τραυματίες, 40.000 άστεγες οικογένειες και πολλά κατεστραμμένα κτίρια.

 

seismosmesaerhj.jpg

 

Ημέρα θλίψης, μνήμης, αλλά και οργής. Για τους ανθρώπους που έχασαν άδικα τη ζωή τους στα συντρίμμια της Ρικομέξ και της πολυκατοικίας στη Νέα Φιλαδέλφεια, χωρίς κανείς να τιμωρηθεί για τις εγκληματικές αμέλειες και κακοτεχνίες.

 

Πρόκειται για την μεγαλύτερη τραγωδία που έπληξε την Αττική από την εποχή των πολέμων. Τον πανικό των πρώτων λεπτών διαδέχτηκαν οι απεγνωσμένες προσπάθειες των σωστικών συνεργείων να εντοπίσουν ζωές κάτω από τα χαλάσματα.

 

seismosathinamessr.jpg

 

Κοντά στους διασώστες της ΕΜΑΚ, συνεργεία από δεκάδες χώρες, που νυχθημερόν έψαχναν για μια ένδειξη ζωής. Και αυτή δεν άργησε να φανεί. Δεκάδες άνθρωποι απεγκλωβίστηκαν σώοι. Δεκάδες ιστορίες που συγκλόνισαν. Μια από αυτές, του 10χρονου τότε Τζαννή Πολυκανδριώτη, ο οποίος ανασύρθηκε ζωντανός από τα συντρίμμια της πολυκατοικίας όπου διέμενε με την οικογένειά του, μετά από 24 ώρες. Την ίδια τύχη, ωστόσο, δεν είχε ο πατέρας του. Έχασε τη ζωή του καλύπτοντας με το σώμα του τα δυο του παιδιά.

---------------------------------

 

zougla.gr

 

-------------------------------

 

link με φωτογραφικό υλικό http://www.elekkas.gr/photos.php?cat=22&show=1

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Πέμπτη 16 Σεπτέμβρη 1999

rizospastis_plain_mini.gif Σελ. /32

ΡΕΠΟΡΤΑΖ

 

Βαρύ το τίμημα

 

Ολοκληρώθηκε χτες το άχαρο έργο των σωστικών συνεργείων της ΕΜΑΚ, αφού λίγο μετά το μεσημέρι είχε ανασυρθεί μέσα από τα χαλάσματα της ΡΙΚΟΜΕΞ και ο τελευταίος δηλωμένος αγνοούμενος. Σύμφωνα με την Πυροσβεστική Υπηρεσία τα συνεργεία διάσωσης - ελληνικά και ξένα - έσωσαν συνολικά 85 εγκλωβισμένους και έβγαλαν 115 νεκρούς μέσα από 26 γκρεμισμένες πολυκατοικίες και εργοστασιακές εγκαταστάσεις. Ο συνολικός αριθμός των θυμάτων του Εγκέλαδου έφτασε τα 138, σύμφωνα με το υπουργείο Υγείας - Πρόνοιας. Δεν αποκλείεται πάντως ο αριθμός αυτός να μην είναι ακριβής, αφού στη μακάβρια λίστα του υπουργείου πολλά θύματα θεωρούνται αγνώστων στοιχείων. Είναι χαρακτηριστικό επίσης ότι στα χαλάσματα της ΡΙΚΟΜΕΞ παρέμειναν και χτες το βράδυ άνδρες της Πυροσβεστικής Υπηρεσίας και παρακολουθούσαν με προσοχή την απομάκρυνση των χαλασμάτων, παρά το γεγονός ότι ο επικεφαλής των σωστικών συνεργείων δεν είχε καμιά πληροφορία ή καταγγελία για άλλους καταπλακωμένους. Η προσοχή τους εστιαζόταν στο ενδεχόμενο να υπήρχε μέσα στο κτίριο κάποιος αλλοδαπός ή Ελληνας για τον οποίο δεν ενδιαφέρθηκε κανένας. Στους 138 νεκρούς περιλαμβάνονται και όσοι πέθαναν από ανακοπή καρδιάς ή όσοι μεταφέρθηκαν σε νοσοκομεία από ιδιώτες και ασθενοφόρα, χωρίς τη συνδρομή της Πυροσβεστικής Υπηρεσίας, τις πρώτες ώρες μετά το σεισμό.

Το τίμημα στον Εγκέλαδο ήταν ιδιαίτερα βαρύ στα εργοστάσια ΡΙΚΟΜΕΞ (38 νεκροί), ΦΟΥΡΛΗΣ (:cool:, ΦΑΡΑΝ (7), ΒΙΟΚΥΤ (6) και στις πολυκατοικίες των οδών Ψυχάρη 21 και Πίνδου 1 όπου έχασαν τη ζωή τους 16 και 7 ένοικοι αντίστοιχα.

 

Link to comment
Share on other sites

Πωπω ανατρίχιασα..Το σκεφτόμουν το απόγευμα ότι μεθαύριο κλείνουν 10 χρόνια και είχαμε ήδη 2 σεισμούς αυτές τις μέρες....

Τη θυμάμαι σαν χτες αυτή τη μέρα,να φύγει και να μην ξανάρθει..

Link to comment
Share on other sites

Σαν σήμερα 7 Σεπτεβρίου 1999: Ο σεισμός της Αθήνας

 

07 Σεπτεμβρίου 2009, 09:45

 

seismografos_773805486.jpg&size=article_medium

 

Ήταν μια μέρα σαν τη σημερινή, ακριβώς δέκα χρόνια πριν. Τρία λεπτά πριν τις τρεις το μεσημέρι. Εντελώς ξαφνικά άρχισε να ακούγεται ένα βουητό. Το ηλεκτρικό ρεύμα κόβεται αυτομάτως από το ένα άκρο της πόλης στο άλλο. Κλάσματα δευτερολέπτου μετά, η γη άρχισε να σείεται. Φωνές, πανικός. Το δίκτυο της τηλεφωνίας πέφτει από την υπερφόρτωση. Κυρίως όμως είναι τα κτίρια που επίσης πέφτουν σαν... τραπουλόχαρτα, εγκλωβίζοντας μέσα τους δεκάδες ανθρώπους.

Η Αθήνα μόλις είχε χτυπηθεί από τον Εγκέλαδο. Η ελληνική πρωτεύουσα ζούσε την μεγαλύτερη τραγωδία από την εποχή των πολέμων. Τα αποτελέσματα από την δόνηση των 5,9 βαθμών της κλίμακας Ρίχτερ, που σύμφωνα με τα επίσημα στοιχεία εκδηλώθηκε 18χλμ βορειοδυτικά της Αθήνας, στο γνωστό μας πλέον ρήγμα της Πάρνηθας, ήταν τραγικά.

Δεκάδες κτίρια κατέρρευσαν, 143 άνθρωποι έχασαν τη ζωή τους, 700 περίπου άτομα τραυματίστηκαν ενώ 40.000 οικογένειες έμειναν άστεγες. Για μέρες τα σωστικά συνεργεία της ΕΜΑΚ αλλά και των ξένων χωρών που έσπευσαν να βοηθήσουν προσπαθούσαν να εντοπίσουν ζωές θαμμένες κάτω από τα χαλάσματα. Και σε κάποιες περιπτώσεις τα κατάφεραν.

Δέκα χρόνια μετά, οι πληγές δείχνουν να έχουν επουλωθεί. Αλλά δεν. Κόσμος εξακολουθεί να μένει σε λυόμενα. Αλλά και αυτό αντιμετωπίζεται. Πως αντιμετωπίζεται όμως ο πόνος των ανθρώπων που έχασαν τους συγγενείς τους, πχ κάτω από τα χαλάσματα της Ρικομέξ; 39 ανθρώπινες ζωές χάθηκαν εκεί. Και ναι μεν, με τον ίδιο τον σεισμό δεν μπορείς να τα βάλεις, αλλά ποτέ σε αυτές τις περιπτώσεις δεν φταίει μόνο η φύση...

 

Star.gr

 

Link to comment
Share on other sites

Αχχχ τη μου θυμισατε.μενω στο μενιδι δεν ξερω αν το γνωριζετε βρισκετε στους προποδες της παρνηθας αυτη η μερα δεν μπορει να ξεχαστει με τιποτα..... ολη η γη ετρεμε, σπιτια πεφτανε, τζαμαριες σπαγανε,συναγερμοι χτυπουσανε,ο κοσμος ετρεχε,τηλ.φυσικα δεν λειτουργουσαν!τρεχω να βρω τους γονεισ μου και την μικροτερη αδερφη μου εγω ημουν τοτε 16χρονων και αυτη 14.την βλεπω να ερχεται τρεχοντας και φωναζοντας.Βρισκοταν στο σπιτι της φιλης της οπου απο κει περνουσε το ρηγμα.Τρεχα μου λεει το σπιτι της μαριας επεσε,φιλη μου και συμμαθητρια στην τοτε ταξη μου.Φευγω και παω στο τοπο, οπου σπιτι δρομος και λεωφορειο εχουν γινει ενα!φωνες παντου αλλα καμια απαντηση....Η Μαρια.ο αδερφος της και η μητερα τους ειναι νεκροι!καταπλακωθηκαν στην προσπαθεια να βγουν εξω..και ενας πατερας εγκλωβισμενος.. ενας ψυχικος πονος που γι'αυτον τον πατερα δεν περιγραφετε εχασε ολη την οικογενεια σε λιγα λεπτα.Ολοι οι συμμαθητες και φιλοι αφησαμε πανω στα συντριμια μια κασετα με αγαπημενα τραγουδια να σου κρατανε συντροφια και ενα γραμμα για σενα!!Αχχχ ρε Μαρακι να σε εχει καλα ο θεος εκει που βρισκεσαι εσενα και ολους τους υπολοιπους που χασατε τη ζωη σας εκεινη την ΘΛΙΒΕΡΗ ΜΕΡΑ !!

 

Υ.Γ .Συγνωμη για το με μεγαλο μηνυμα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δεν θέλω να θυμάμαι εκείνη τη μέρα...

με έχει πιάσει τρομερή φοβία από τότε...

 

και λέγαν οι ειδικοί πως από τότε και σε καμιά 10ρια χρόνια θα ξαναδώσει σεισμό η Πάρνηθα...

αχ... ποτέ Παναγιά μου...

.....και που λες ο Πινόκιο... τάνει μαμάααααααααααααα!!!! :lol:

Link to comment
Share on other sites

Αχχχ τη μου θυμισατε.μενω στο μενιδι δεν ξερω αν το γνωριζετε βρισκετε στους προποδες της παρνηθας αυτη η μερα δεν μπορει να ξεχαστει με τιποτα..... ολη η γη ετρεμε, σπιτια πεφτανε, τζαμαριες σπαγανε,συναγερμοι χτυπουσανε,ο κοσμος ετρεχε,τηλ.φυσικα δεν λειτουργουσαν!τρεχω να βρω τους γονεισ μου και την μικροτερη αδερφη μου εγω ημουν τοτε 16χρονων και αυτη 14.την βλεπω να ερχεται τρεχοντας και φωναζοντας.Βρισκοταν στο σπιτι της φιλης της οπου απο κει περνουσε το ρηγμα.Τρεχα μου λεει το σπιτι της μαριας επεσε,φιλη μου και συμμαθητρια στην τοτε ταξη μου.Φευγω και παω στο τοπο, οπου σπιτι δρομος και λεωφορειο εχουν γινει ενα!φωνες παντου αλλα καμια απαντηση....Η Μαρια.ο αδερφος της και η μητερα τους ειναι νεκροι!καταπλακωθηκαν στην προσπαθεια να βγουν εξω..και ενας πατερας εγκλωβισμενος.. ενας ψυχικος πονος που γι'αυτον τον πατερα δεν περιγραφετε εχασε ολη την οικογενεια σε λιγα λεπτα.Ολοι οι συμμαθητες και φιλοι αφησαμε πανω στα συντριμια μια κασετα με αγαπημενα τραγουδια να σου κρατανε συντροφια και ενα γραμμα για σενα!!Αχχχ ρε Μαρακι να σε εχει καλα ο θεος εκει που βρισκεσαι εσενα και ολους τους υπολοιπους που χασατε τη ζωη σας εκεινη την ΘΛΙΒΕΡΗ ΜΕΡΑ !!

 

Υ.Γ .Συγνωμη για το με μεγαλο μηνυμα

 

Ρενα σου εχω στειλει μηνυμα...ειμαστε γνωστες...;)

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα το ειδα το μην.αλλα ειμαι λιγο ασχετη και δεν μπορω να σου στειλω πμ.προσπαθησα δλδ αλλα δεν ξερω αν το πηρες.οι μικρουλες σου τη κανουν?τη μικρουλες δλδ ολοκληρες κοπελες εχουν γινει

Link to comment
Share on other sites

Αχχχ τη μου θυμισατε.μενω στο μενιδι δεν ξερω αν το γνωριζετε βρισκετε στους προποδες της παρνηθας αυτη η μερα δεν μπορει να ξεχαστει με τιποτα..... ολη η γη ετρεμε, σπιτια πεφτανε, τζαμαριες σπαγανε,συναγερμοι χτυπουσανε,ο κοσμος ετρεχε,τηλ.φυσικα δεν λειτουργουσαν!τρεχω να βρω τους γονεισ μου και την μικροτερη αδερφη μου εγω ημουν τοτε 16χρονων και αυτη 14.την βλεπω να ερχεται τρεχοντας και φωναζοντας.Βρισκοταν στο σπιτι της φιλης της οπου απο κει περνουσε το ρηγμα.Τρεχα μου λεει το σπιτι της μαριας επεσε,φιλη μου και συμμαθητρια στην τοτε ταξη μου.Φευγω και παω στο τοπο, οπου σπιτι δρομος και λεωφορειο εχουν γινει ενα!φωνες παντου αλλα καμια απαντηση....Η Μαρια.ο αδερφος της και η μητερα τους ειναι νεκροι!καταπλακωθηκαν στην προσπαθεια να βγουν εξω..και ενας πατερας εγκλωβισμενος.. ενας ψυχικος πονος που γι'αυτον τον πατερα δεν περιγραφετε εχασε ολη την οικογενεια σε λιγα λεπτα.Ολοι οι συμμαθητες και φιλοι αφησαμε πανω στα συντριμια μια κασετα με αγαπημενα τραγουδια να σου κρατανε συντροφια και ενα γραμμα για σενα!!Αχχχ ρε Μαρακι να σε εχει καλα ο θεος εκει που βρισκεσαι εσενα και ολους τους υπολοιπους που χασατε τη ζωη σας εκεινη την ΘΛΙΒΕΡΗ ΜΕΡΑ !!

 

Υ.Γ .Συγνωμη για το με μεγαλο μηνυμα

 

 

:cry:

Οι δικές μου μνήμες περιορίζονται (απλά) στον τεράστιο φόβο που έχω πλέον για τους σεισμούς........και σε όλα αυτά που έβλεπα για μέρες και δεν το πίστευα........:(....είμασταν από τους "τυχερούς"...........

 

Link to comment
Share on other sites

:cry:

Οι δικές μου μνήμες περιορίζονται (απλά) στον τεράστιο φόβο που έχω πλέον για τους σεισμούς........και σε όλα αυτά που έβλεπα για μέρες και δεν το πίστευα........:(....είμασταν από τους "τυχερούς"...........

 

Ησουν κι εσυ στο Μενιδι?

Εμεις μολις γυρναγαμε απο επιπλαδικο (ετοιμαζαμε το γαμο μας ...10-10)...και ευτυχως δεν ειχα μπει στην πολυκατοικια που εμενα...γιατι για λιγα λεπτα θα με πετυχαινε στο ασανσερ :confused:

Η αγωνια μεχρι να δουμε οτι ολοι οι δικοι μας ειναι καλα...δεν περιγραφεται καθως κανενα τηλ δεν λειτουργουσε (ενα περιεργο που εγινε ειναι οτι με το που εγινε ο σεισμος μου η μανα μου εβγαλε γραμμη και πηρε τηλ στα πεθερικα μου...το σηκωσε μια γυναικα και η μανα μου ρωτησε αν το παιδι μου ειναι καλα...και της απαντησε ηρεμησε κυρια μου το παιδι σου ειναι καλα...μια πολυ ηρεμη φωνη...η μανα μου στην αναμπομπουλα δεν καταλαβε με ποιον μιλησε...παντως δεν ηταν η πεθερα μου και κανενας απ τους γνωστους!!!!)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Οχι,ΑΦΡΟΔΙΤΗ μου,καμμία σχέση.......αλλά η τρομάρα που πήρε όλη η Αττική ήταν ίδια....και τα τηλέφωνα νεκρά και τα δίκτυα κινητής τηλεφωνίας down.......εμείς να ψάχνουμε τον μπαμπά μου να δούμε αν είναι καλά,και αυτός γύρισε ατάραχος κατά τις 4 και λέει "πω,πω,κίνηση που είχε σήμερα ο δρόμος"!!!!!.......ήταν στο αυτοκίνητο και δεν κατάλαβε τίποτα,απλά νόμιζε σε κάποια φάση ότι κάποιος τον τράκαρε......

 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...