Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΘΗΛΑΣΜΟΣ - ΔΕΝ ΕΧΩ ΓΑΛΑ??? ΒΟΗΘΕΙΑ!!


Recommended Posts

Α. Την εβδομάδα κύησης κατά την οποία γεννήθηκε το βρέφος

38w+5d

Β. Το φύλο του βρέφους

Αγοράκι

Γ. Τον τρόπο τοκετού: Φυσιολογικός (ΦΤ) ή Καισαρική (ΚΤ)

ΦΤ

Δ. Το είδος της αναισθησίας αν χρησιμοποιήθηκε αναισθησία.

Επισκληρήδιος

Ε. Αν το μωρό εφμάνισε νεογνικό ίκτερο και αν ναι ποια ήταν η μέγιστη τιμή και ποια η ελάχιστη.

Ναι. Μέγιστη 11,5 Τελευταία πριν την έξοδο 10,1

Ε. Αν το μωρό νοσηλεύτηκε και για ποιο λόγο.

Όχι

 

1. Όλες οι ζυγίσεις του μωρού με τις ημερομηνίες

Γεννήθηκε 3350 (24/10/2011)

28/10/2011 3350

31/10/2011 3270

 

2. Πόσα γεύματα κάνει το μωρό το 24ωρο.

Ακανόνιστα. Από 9 εως 15.

 

3. Σε πόσα από αυτά θηλάζει

Σε όλα.

 

4. Αν παίρνει συμπλήρωμα, πόσο συμπλήρωμα παίρνει περίπου σε κάθε γεύμα

Τις περισσότερες φορές ναι. Από 20 εως 60 γραμ.

 

5. Αν παίρνει συμπλήρωμα, πόσο παίρνει συνολικά το 24ωρο (το υπολογίζετε μετρώντας με ακρίβεια την ποσότητα για ένα 24ωρο)

420γρ περιπου

 

 

6. Αν χρησιμοποιείτε θήλαστρο σας παρακαλώ πολύ να γράφετε με ακρίβεια τον τύπο του θήλαστρου και την εταιρεία.

οχι

 

7. Αν κάνετε συστηματικές αντλήσεις:

7α. πόσες αντλήσεις κάνετε το 24ωρο

7β. ποιες ώρες αντλείτεκαι

7γ. πόσο διαρκεί η κάθε άντληση

 

8. Πόσες πάνες βρέχει το μωρό το 24ωρο (όχι πόσες γεμίζει, πόσες φορές ουρεί). Αν το μωρό είναι μικρό η ποσότητα των ούρων είναι πολύ μικρή και οι πάνες πολύ απορροφητικές. Αν δεν μπορείτε να καταλάβετε πότε ουρεί, μπορείτε να βάλετε μέσα στην πάνα ένα κομματάκι χαρτί κουζίνας. Αν αυτό βραχεί σημείνει ότι το παιδί έχει ουρήσει.

Δεν έχω υπολογίσει. Τα ούρα του έχουν ανοιχτό χρώμα αν αυτό βοηθάει.

 

9. Πόσες κενώσεις κάνει το 24ωρο

από 7 εως 10

 

10. Συμπληρώστε οποιαδήποτε συμπεριφορά του παιδιού σας νομίζετε ότι θα ήταν χρήσιμη....

Τον ακούμε σπάνια να ρεύεται.. Έχει τύχει να ρευτεί και 1 ώρα μετά το φαγητό (ακόμα και όταν κοιμάται...)

 

 

 

Γειά σας!! Έχω ένα μωράκι μόλις 10 ημερών!! Ζήτησα αποκλειστικό θηλασμό στο μαιευτήριο. Τρεις ώρες μετά τον τοκετό που τον φέραν στο δωμάτιο τον έβαλα στο στήθος και αμέσως έκανε καλές θηλαστικές κινήσεις.. ΄Μετά από ενημέρωση, έμαθα οτι το γάλα δεν κατεβαίνει αμέσως σε όλες τις μανούλες και οτι μπορεί να κατέβει ακόμα και μετά από 3 ή 4 24ωρα.. Την πρώτη μέρα έφαγε μόνο στήθος.. το βράδυ της δεύτερης μέρας μου τον φέρανε 3 τα ξημερώματα που έκλαιγε και παρόλο που τον έβαλα στο στήθος συνέχισε να κλάιει και να βάζει τα χαρέκια στο στόμα του. Έτσι ζήτησα συμπλήρωμα.. Από τότε λοιπόν σε κάθε γεύμα τρώει από το στήθος 10-15 λεπτα στο καθενα και μετα του δίνω συμπλήρωμα.. Τις τελευταίες μέρες βλέπω οτι έχω γάλα.. Όχι πολύ αλλά καλύτερα από πριν.. Τώρα κάποιες φορές βλέπω το γάλα όταν τρώει ενώ πρίν όχι.. Ο γιατρός μας είπε να προσπαθήσω να τον θηλάζω αποκλειστικά.. Εγώ παρόλο που νιώθω οτι δεν έχω αρκετό γάλα το προσπάθησα και το αποτέλεσμα ήταν το μωρό να μην κοιμάται μετά το φαγητό ως συνήθως (έχει μείνει ξύπνιος και 4 ώρες), κι αν κοιμηθεί να ξυπνήσει σε 1 ώρα, μπορεί και λιγότερο.. Τον βάζω στο στήθος, εκεί κοιμάται αμέσως ότι και να κάνω και άντε πάλι από την αρχή..

Έχει συνηθήσει στο συμπλήρωμα ή πραγματικά δε χορταίνει?? Δεν θέλω με τίποτα να σταματήσω το θηλασμό.. Νιώθω ασφαλής με το συμπλήρωμα κι εκέινος είναι πιο ήρεμος.. Πρόκειται να έχω στην πορεία περισσότερο γάλα?? Αν ναι δεν θα σταματήσει από μόνος του να θέλει συμπλήρωμα???

Βοηθήστε με σας παρακαλώ..... Ευχαριστώ!!!!!!!!:confused::confused::confused::confused::confused::confused::confused::confused:

q2aezf3j9gb2ojly.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Α. Την εβδομάδα κύησης κατά την οποία γεννήθηκε το βρέφος

38w+5d

Β. Το φύλο του βρέφους

Αγοράκι

Γ. Τον τρόπο τοκετού: Φυσιολογικός (ΦΤ) ή Καισαρική (ΚΤ)

ΦΤ

Δ. Το είδος της αναισθησίας αν χρησιμοποιήθηκε αναισθησία.

Επισκληρήδιος

Ε. Αν το μωρό εφμάνισε νεογνικό ίκτερο και αν ναι ποια ήταν η μέγιστη τιμή και ποια η ελάχιστη.

Ναι. Μέγιστη 11,5 Τελευταία πριν την έξοδο 10,1

Ε. Αν το μωρό νοσηλεύτηκε και για ποιο λόγο.

Όχι

 

1. Όλες οι ζυγίσεις του μωρού με τις ημερομηνίες

Γεννήθηκε 3350 (24/10/2011)

28/10/2011 3350

31/10/2011 3270

 

2. Πόσα γεύματα κάνει το μωρό το 24ωρο.

Ακανόνιστα. Από 9 εως 15.

 

3. Σε πόσα από αυτά θηλάζει

Σε όλα.

 

4. Αν παίρνει συμπλήρωμα, πόσο συμπλήρωμα παίρνει περίπου σε κάθε γεύμα

Τις περισσότερες φορές ναι. Από 20 εως 60 γραμ.

 

5. Αν παίρνει συμπλήρωμα, πόσο παίρνει συνολικά το 24ωρο (το υπολογίζετε μετρώντας με ακρίβεια την ποσότητα για ένα 24ωρο)

420γρ περιπου

 

 

6. Αν χρησιμοποιείτε θήλαστρο σας παρακαλώ πολύ να γράφετε με ακρίβεια τον τύπο του θήλαστρου και την εταιρεία.

οχι

 

7. Αν κάνετε συστηματικές αντλήσεις:

7α. πόσες αντλήσεις κάνετε το 24ωρο

7β. ποιες ώρες αντλείτεκαι

7γ. πόσο διαρκεί η κάθε άντληση

 

8. Πόσες πάνες βρέχει το μωρό το 24ωρο (όχι πόσες γεμίζει, πόσες φορές ουρεί). Αν το μωρό είναι μικρό η ποσότητα των ούρων είναι πολύ μικρή και οι πάνες πολύ απορροφητικές. Αν δεν μπορείτε να καταλάβετε πότε ουρεί, μπορείτε να βάλετε μέσα στην πάνα ένα κομματάκι χαρτί κουζίνας. Αν αυτό βραχεί σημείνει ότι το παιδί έχει ουρήσει.

Δεν έχω υπολογίσει. Τα ούρα του έχουν ανοιχτό χρώμα αν αυτό βοηθάει.

 

9. Πόσες κενώσεις κάνει το 24ωρο

από 7 εως 10

 

10. Συμπληρώστε οποιαδήποτε συμπεριφορά του παιδιού σας νομίζετε ότι θα ήταν χρήσιμη....

Τον ακούμε σπάνια να ρεύεται.. Έχει τύχει να ρευτεί και 1 ώρα μετά το φαγητό (ακόμα και όταν κοιμάται...)

 

 

 

Γειά σας!! Έχω ένα μωράκι μόλις 10 ημερών!! Ζήτησα αποκλειστικό θηλασμό στο μαιευτήριο. Τρεις ώρες μετά τον τοκετό που τον φέραν στο δωμάτιο τον έβαλα στο στήθος και αμέσως έκανε καλές θηλαστικές κινήσεις.. ΄Μετά από ενημέρωση, έμαθα οτι το γάλα δεν κατεβαίνει αμέσως σε όλες τις μανούλες και οτι μπορεί να κατέβει ακόμα και μετά από 3 ή 4 24ωρα.. Την πρώτη μέρα έφαγε μόνο στήθος.. το βράδυ της δεύτερης μέρας μου τον φέρανε 3 τα ξημερώματα που έκλαιγε και παρόλο που τον έβαλα στο στήθος συνέχισε να κλάιει και να βάζει τα χαρέκια στο στόμα του. Έτσι ζήτησα συμπλήρωμα.. Από τότε λοιπόν σε κάθε γεύμα τρώει από το στήθος 10-15 λεπτα στο καθενα και μετα του δίνω συμπλήρωμα.. Τις τελευταίες μέρες βλέπω οτι έχω γάλα.. Όχι πολύ αλλά καλύτερα από πριν.. Τώρα κάποιες φορές βλέπω το γάλα όταν τρώει ενώ πρίν όχι.. Ο γιατρός μας είπε να προσπαθήσω να τον θηλάζω αποκλειστικά.. Εγώ παρόλο που νιώθω οτι δεν έχω αρκετό γάλα το προσπάθησα και το αποτέλεσμα ήταν το μωρό να μην κοιμάται μετά το φαγητό ως συνήθως (έχει μείνει ξύπνιος και 4 ώρες), κι αν κοιμηθεί να ξυπνήσει σε 1 ώρα, μπορεί και λιγότερο.. Τον βάζω στο στήθος, εκεί κοιμάται αμέσως ότι και να κάνω και άντε πάλι από την αρχή..

Έχει συνηθήσει στο συμπλήρωμα ή πραγματικά δε χορταίνει?? Δεν θέλω με τίποτα να σταματήσω το θηλασμό.. Νιώθω ασφαλής με το συμπλήρωμα κι εκέινος είναι πιο ήρεμος.. Πρόκειται να έχω στην πορεία περισσότερο γάλα?? Αν ναι δεν θα σταματήσει από μόνος του να θέλει συμπλήρωμα???

Βοηθήστε με σας παρακαλώ..... Ευχαριστώ!!!!!!!!:confused::confused::confused::confused::confused::confused::confused::confused:

 

Καλημέρα και να σου ζήσει!!!:D

Τα 420 μλ ξενου γάλακτος το 24 ωρο ειναι παρα πολυ μεγαλη ποσοτητα για ενα τοσο μικρό μωρό είναι παραπάνω απο τη μισή ποσοτητα που χρειαζεται το 24 ωρο....

Θα πρεπει να αρχισεις να μειωνεις ελεγχομενα την ποσοτητα ξενου γαλακτος που δίνεις στο μωρό και παράλληλα να βαζεις το μωρό στο στήθος πιο πολύ.

Θα προγραμματίσεις 9-10 γεύματα το 24ωρο,

Σε ολα θα ξεκινάς στο στήθος

Θα παρακολουθεις το μωρό ότι κατεβάζει γουλιες όπως το μωρό στο βιντεο εδώ

http://www.breastfeedinginc.ca/content.php?pagename=vid-reallygood

(ουσιαστικα κοιτας το πηγουνι του μωρού να κανει μια παρατεταμενη κινηση προς τα κατω)

όταν το μωρό αρχίζει απλα να πιπιλαει χωρίς να βλέπεις να κατεβάζει γουλιά για 5-6 λεπτά τότε θα το σηκώνεις να ρευτεί και θα περνάς στο αλλο στήθος...

Πάλι παρακολουθείς το μωρό να κανει καλες θηλαστικές κινήεις.

Αν βέπεις για αρκετά λεπτά πιπιλισμα χωρίς γουλιά κανεις και breast compression http://www.google.gr/url?sa=t&rct=j&q=breast%20compressions%20breastfeeding&source=web&cd=4&sqi=2&ved=0CEcQtwIwAw&url=http%3A%2F%2Fwww.youtube.com%2Fwatch%3Fv%3DRymUDeCAt18&ei=eO-wTqyGLIzcsgbPhdlW&usg=AFQjCNGoI4JyptE8XedKNVAjI-AfUzKyqA

για να κινήσεις το ενδιαφερον του παιδιου και να αρχίσει να κατεβάζει γουλιές.

Κάνεις εναλλαγές στο στήθος για όση ώρα βλέπεις το μωρό να καταπίνει και να συνεργάζεται .....

Όταν πια δεν συνεργάζεται θα δίνεις συμπληρωμα 30-40 μλ αρχικά (δηλ. αν στην χειρότερη θελεις συμπληρωμα και στα 9 γεύματα π.χ το μωρό θα εχει παρει συνολικά 270-300μλ)

Αν δειχνει μετά απο 30 μλ ότι θελει ακόμα θα το βάζεις στο στήθος ξανά....

Αν δεν μειώση το μωρό απο μόνο του την ποσότητα θα κάνεις εσύ ελεγχόμενη μείωση μετά απο 4 μέρες άλλα 40 μλ συνολικά στο 24ωρο.

Κάθε μείωση που θα κάνεις θα είναι ανα 4 μέρες.(τοσο θελει το στήθος να προσαρμοστεί στις νεες απαιτήσεις)

Το γάλα απο μονο του δεν μπορεί να αυξηθεί.

Θα πρεπει να συνεργαστείς πιο πολύ με το μωρό και να μειωνεις το συμπληρωμα.

Ταυτοχρονα ελεγχεις πάνες θελεις 7-8 βρεγμενες το 24ωρο. (απλά να εχει βραχει το μωρό δεν ειναι απαραίτητο να εχουν βάρους)

Το βάρος σας ειναι πολύ καλύτερο απο το αναμενομενο δηλ. αυτό που θελουμε ειναι στις 15 μερες το μωρό να ζυγίζει όσο ήταν όταν γεννήθηκε απο αυτο και μονο καταλαβαίνεις ότι αρκετό απο το συμπληρωμα που δινεις ίσως να ειναι παραπανω απο τις πραγματικές ανάγκες του μωρου.

Κάνε μια δοκιμή να δεις πως τα πατε

Γραψε μας νεα σου συντομα γιατι αν δεν σου βγαινει η μειωση καλά θα χρειαστείς να κανεις αντλήσεις για να αυξησεις την παραγωγή....

Link to comment
Share on other sites

Αρχικά σε ευχαριστώ πάρα πολύ για την τόσο άμεση απάντηση!!! Με ανακουφίζει το οτι μπορώ να συνεχίσω το συμπλήρωμα έστω σε μικρότερη ποσότητα και να το μειώνω σταδιακά!! Η απόπειρα να το κόψω τελείως έκανε το μωρό μου να χάσει τελείως τους ρυθμούς του.. Με το που το έβαζα στο στήθος κοιμόταν πολύ βαριά γιατί ήταν άυπνο και κουρασμένο..

Πριν λίγο τον θήλασα και του έδωσα 30 γρ συμπλήρωμα και τώρα έχει ήδη 1 ώρα που κοιμάται.. Λογικά θα ξυπνάει σε 2 ώρες περίπου με αυτά τα γεύματα... Για να δούμε μπας και ηρεμήσει...

Θέλω να σε ρωτήσω επίσης αν γνωρίζεις κάτι για το ρέψιμο.. στο 90% των γευμάτων δεν τον ακούω να ρεύεται.. Τον κρατάω 15 λεπτά όπως είπε ο γιατρός και μετα τον βάζω στο κραβατάκι του.. έχει τύχει όμως να τον ακούσω να ρευτεί 1 ώρα μετά το γεύμα!!! Ξαπλωμένος!! Και φοβήθηκα λίγο.. Μήπως ο συνδιασμός θηλασμού και μπιμπερόν επηρρεάζει????? Είναι δύσπεπτος ο μικρός??? Ειδικά με το θέμα του θηλασμού αν δε ρευτεί και ζορίζεται πως θα κάνω εναλλαγές στο στήθος??

Επίσης πολλές φορές δεν θέλει με τιποτα το στήθος και μετα απο πολλή επιμονή το παίρνει και τρώει κανονικότατα.. Πως καταλαβαίνω οτι πραγματικά δεν το θέλει?????

 

Ευχαριστώ και πάλι!!!:P:p:p:p

q2aezf3j9gb2ojly.png
Link to comment
Share on other sites

Και κάτι ακόμα καλή μου.. Μιας και προσπαθούμε ακόμα να βρούμε τους ρυθμούς μας, τυχαίνει πολλές φορές να μπαίνει στο στήθος πολύ τακτικά.. και ανα μισή ώρα και λιγότερο.. Αυτές τις φορές νιώθω οτι έχω πολύ λίγο εώς καθόλου γάλα.. Χρειάζεται κάποιο χρόνο να αναπληρωθεί και αν ναι πόσο???

Γνώρίζεις αν υπάρχει κάποιο βοήθημα για περισσότερο γάλα??? ΄Κάτι άκουσα για μαγια μπύρας..

q2aezf3j9gb2ojly.png
Link to comment
Share on other sites

Αρχικά σε ευχαριστώ πάρα πολύ για την τόσο άμεση απάντηση!!! Με ανακουφίζει το οτι μπορώ να συνεχίσω το συμπλήρωμα έστω σε μικρότερη ποσότητα και να το μειώνω σταδιακά!! Η απόπειρα να το κόψω τελείως έκανε το μωρό μου να χάσει τελείως τους ρυθμούς του.. Με το που το έβαζα στο στήθος κοιμόταν πολύ βαριά γιατί ήταν άυπνο και κουρασμένο..

Κοίταξε το μωρό για τα κιλά που ειναι θελει περιπου 550-600μλ γαλα το 24ωρο το να κοψεις μαχαιρι τα 420γρ που πινει συμπληρωμα (κακα τα ψεματα σιγουρα καποια μλ δεν τα πεινει επειδή τα εχει ανάκγη αλλα επειδή με το μπουκαλι δεν μπορεί να κανει και αλλιως) ειναι και επικυνδυνο.

Πριν λίγο τον θήλασα και του έδωσα 30 γρ συμπλήρωμα και τώρα έχει ήδη 1 ώρα που κοιμάται.. Λογικά θα ξυπνάει σε 2 ώρες περίπου με αυτά τα γεύματα... Για να δούμε μπας και ηρεμήσει...

Τωρα δεν σε ενδιαφερει τόσο ο υπνος του παιδιού όσο το να τρωει καλά...θελω να πω ότι ανα 2-21/2 ώρες να το βάζεις στο στήθος. και για να ειναι πιο συνεργάσιμο και να εχει υπομονή στο στήθος

Τη νύχτα μαξ 4 ωρες (παντα οι ωρες μετρανε απο την αρχή του προηγουμενου γευματος)

Θέλω να σε ρωτήσω επίσης αν γνωρίζεις κάτι για το ρέψιμο.. στο 90% των γευμάτων δεν τον ακούω να ρεύεται.. Τον κρατάω 15 λεπτά όπως είπε ο γιατρός και μετα τον βάζω στο κραβατάκι του.. έχει τύχει όμως να τον ακούσω να ρευτεί 1 ώρα μετά το γεύμα!!! Ξαπλωμένος!! Και φοβήθηκα λίγο.. Μήπως ο συνδιασμός θηλασμού και μπιμπερόν επηρρεάζει????? Είναι δύσπεπτος ο μικρός??? Ειδικά με το θέμα του θηλασμού αν δε ρευτεί και ζορίζεται πως θα κάνω εναλλαγές στο στήθος??

Επίσης πολλές φορές δεν θέλει με τιποτα το στήθος και μετα απο πολλή επιμονή το παίρνει και τρώει κανονικότατα.. Πως καταλαβαίνω οτι πραγματικά δεν το θέλει?????

 

Ευχαριστώ και πάλι!!!:P:p:p:p

 

Για τα υπολοιπα που ρωτας δεν υπαρχουν συγκεκριμένες απαντήσεις καθε μωρό ειναι μοναδικό καθε μαμα μαθαινει το μωρό της σιγά σιγά με τον χρόνο. Αναγωνρίζει το κλαμα γενικά και ανταποκρίνεται

Σε ότι αφορά σημάδια πινας θα δεις ότι το μωρό ξεκινάει να ψάχνει κάτι με το κεφαλάκι σαν να το κουναει δεξιά αριστερά θα φερνει τα χεράκια προς το στόμα κλπ. Όταν βλέπεις αυτά τα σήμαδια βάζεις το μωρό στο στήθος.

Το κλάμα ειναι η τελευταία ενδεικη πεινας και τοτε το μωρό δεν ειναι τοσο συνεργασιμο.

Και απαντω και στην επομενη ερώτηση στου.

Το στήθος δεν γεμιζει όπως η δεξαμενη

σου βάζω ενα λινκ να το διαβάσεις http://www.kellymom.com/bf/supply/milkproduction.html

υ.γ. το συμπληρωμα να το δινεις μονο όταν το μωρό δειχνει ότι πια δεν μπορεί να θηλάσει στο στήθος όπως σου ειπα πιο πανω όχι απο ανασφάλεια.

Για να ξερεις ότι το μωρό εχει παρει αρκετό γάλα αρκεί να μετρας 7-8 βρεγμενες πανες το 24ωρο

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εδώ είμαι πάλι!!! Καταφέραμε να περιορίσουμε το συμπλήρωμα σε 2-3 γεύματα των 40 γρ. (80-120γρ την ημέρα) Στην προσπάθεια να το κόψουμε τελείως δυσκολευόμαστε αρκετά... ο μπέμπης κλαίει και ξυπνάει κάθε 15-20 λεπτά και τον βάζω στο στήθος κάθε φορά.. όμως μετά απο κάποιες ώρες νιώθω οτι δεν έχω γάλα γιατί μετά το στήθος κι ενώ κάνει θηλαστικές κινήσεις, κλαίει και τρώει τα χεράκια του που σημαίνει οτι πεινάει.. Επίσης πιέζω το στήθος μου και δε βλέπω ούτε σταγόνα... Αν καταφέρουμε όμως να κοιμηθούμε έστω 1 ώρα, ή μετά από συμπλήρωμα που θα κάνουμε δύωρο ύπνο, νιώθω οτι έχω γάλα και το βλέπω και στο στοματάκι του.. Πόσο κάνει να αναπληρωθεί το γάλα στο στήθος? Μήπως τελικά δεν πρέπει να του κόψω τα 2 συμπληρώματα???? Θέλω τόσο πολύ να κάνω το σωστό για το μικρό μου..... Ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σου!!!

q2aezf3j9gb2ojly.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...