Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

προτοτυπη ιδεα για γλυκο βαφτισης


Μωρουλινι

Recommended Posts

καλησπερα σε ολους!!!Ειμαι νεο μελος στην παρεα σας και θα ηθελα την βοηθεια σας!Την Κυριακη του Θωμα βαφτιζω το μωρο μου και ακομα δεν εχω σκεφτει τη γλυκο να βαλω και τη μπουμπουνιερα να δωσω για τους μεγαλους.Εχω βαρεθει τα κουτακια με το παστακι.Θελω κατι πιο προτοτυπο εχω σπασει το κεφαλι μου.Ειδα ενα τρομερο γλυκο σε σχημα παπουτσακι αλλα ηταν πανακρυβο.Δωστε μου τα φωτα σας!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 117
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Έχεις δίκιο πως τα γλυκάκια της βάπτισης είναι "πολυφορεμένα". Εξίσου όμως έχουν πολυφορεθεί και τα βαζάκια με το γλυκό του κουταλιού... το οποίο συνήθως δεν το τρως ρε γμτ...Δηλαδή, εγώ τα έχω φυλάξει από όπου μου έχουν δώσει...για ενθύμιο..ενώ το προφιτερολάκι στο κουτάκι...το τσακίζω βγαίνοντας από το μυστήριο :D

Ωραία σαν ιδέα είναι και το μοίρασμα σοκολατίτσας αντί για γλυκό, με χαρτάκι που αναγράφει το όνομα του παιδιού. Εμείς βέβαια που θα κάνουμε την βάπτιση τέλος Ιουνίου, δεν μας βολεύει να μοιράσουμε σοκολάτες γιατί στα χέρια των καλεσμένων λογω ζέστης θα φτάσει υπο μορφή..μπομπονέλας...

Ωραία είναι και η σκέψη του παγωτατζή απέξω απο την εκκλησία... ειδικά για τα πιτσιρίκια. Επίσης, μου αρέσει και το γλυκό- παστάκι με την ζαχαρόπαστα...τύπου for ever friends.. Βγαίνουν σε ορθογώνια παστάκια με την ζαχαρόπαστα επάνω και αναγράφεται το όνομα του παιδιού...

Πάντως, αν πας σε ένα συνοικιακό ζαχαροπλαστείο και τους ζητήσεις να σου δείξουν κατάλογο με γλυκά βάπτισης..πιστεύω θα πάρεις πολλές ιδέες.

Link to comment
Share on other sites

Θα μπορούσες να φτιάξεις μόνη σου κεκάκια ή μπισκοτάκια και να τα διακοσμήσεις με γλάσο στα χρώματα της βάπτισης. Επίσης, ένα σπιτικό γλυκό του κουταλιού, ή λικέρ. Μια άλλη ιδέα που γράφτηκε εδώ στο φόρουμ είναι παστελάκια, τυλιγμένα με ωραίες κορδελίτσες.

Και μιας και θα είναι η εποχή της φράουλας, θα μπορούσες να πάρεις φράουλες, βουτήξεις την μυτούλα τους σε σοκολάτα και πράσινο φυστίκι και, μόλις στεγνώσουν, να τις περάσεις δυο - δυο ή τρεις - τρεις σε καλαμάκια. Αν δέσεις και μια κορδελίτσα πάνω σε κάθε καλαμάκι, θα έχεις (εκτός από ένα ελαφρύ και πρωτότυπο γλύκισμα) και μια πολύ ωραία διακόσμηση!

Link to comment
Share on other sites

"Έχεις δίκιο πως τα γλυκάκια της βάπτισης είναι "πολυφορεμένα". Εξίσου όμως έχουν πολυφορεθεί και τα βαζάκια με το γλυκό του κουταλιού... το οποίο συνήθως δεν το τρως ρε γμτ...Δηλαδή, εγώ τα έχω φυλάξει από όπου μου έχουν δώσει...για ενθύμιο..ενώ το προφιτερολάκι στο κουτάκι...το τσακίζω βγαίνοντας από το μυστήριο"

 

Και εγω που ειχα τοσο ενθουσιαστει με την ιδεα να φτιαξω μονη μου το γλυκο του κουταλιου... :(

Λοιπον τωρα πρεπει να μου βρειτε και εμενα κατι πιο πρωτοτυπο... :wink:

zQI8.jpg.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Τον Οκτώβριο πήγα σε μία βάφτιση και είχαν καταϊφάκια με σαντυγί επάνω που ήταν νοστιμότατα μέσα σε κουτάκι όπως το προφιτερόλ. Και είναι και οικονομικά αν δεν κάνω λάθος 1,00 το κομμάτι.

Link to comment
Share on other sites

κι εγώ δεν ήθελα παστάκια και παράγγειλα βαζάκια :wink: αλλά επίσης παράγγειλα χωνάκια με ζαχαρωτά για τα παιδάκια, εμένα η αλήθεια θα μου άρεζε να είναι για μικρούς μεγάλους ζαχαρωτά έχει τέλεια εμφάνιση ...επίσης μου έδειξαν κουτάκια με κορδέλες(πολύ εμφανίσιμο και μέσα έχει μπισκοτολούκουμο,είναι κάτι ξεχωριστό :wink:

Link to comment
Share on other sites

Σε εμένα αρέσουν τα μπισκότα, που υπάρχουν σε διάφορα σχήματα (κορώνες, καραβάκια, κ.λ.π.) και είναι γλασαρισμένα στα χρώματα της βάφτισης, πάνω σε ξυλάκια, σαν γλυφιτζούρια!

Τα έχω δει σε βάφτιση και είναι υπέροχα!!!

t6c4p3.pngXRnsp2.png

Link to comment
Share on other sites

Δεν αν θες και στο σάιτ

http://chocolategraphics.gr/Products.aspx?category=11

Έχει πολύ ωραίες πλάκες σοκαλάτας καθώς και γλειφιτζούρια με σοκολάτα με διάφορα λογάκια πάνω χαραγμένα. Εγώ έκανα στην βάφτιση της μικρής μου τέτοια και πραγματικά όλοι καταενθουσιάστηκαν γιατί δεν είχαν ξαναδεί κάτι παρόμοιο. Πέραν του ότι ήταν πεντανόστιμα..

 

 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Διαφημίσεις

κοριτσια να σας πω εγω τιμες απο βαζακια με γλυκο για οποια ενδιαφερεται, στο site http://www.sintagigiagiaw.com βρηκα τα πιο φθηνα γλυκα σε βαζακι μαζι με καρτελακι με το ονομα τυπωμενο χωρις εξοδα αποστολης για on line παραγγελια σε τιμη?? 1,40!!!!!!!εψαξα παντου κατω απο 2,50 euro δεν βρηκα πουθενα. εγω παντως εκει θα παραγγελω συμφερει.

Link to comment
Share on other sites

Σε κάποια απο τις σελίδες είδα ενα πολύ δροσερο γλυκό με φράουλες μέσα σε ποτηράκι με σοκολατένιο κουταλάκι.Το έχει πάρει καμιά σας μάτι?Ηταν πολύ ωραιο για τραπέζι βάφτισης να μάθουμε βέβαια και το μαλλί!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια μπικα στο σαιτ ζαχαροπλαστεια πασαρελα και εχει φανταστικα γλυκακια για βαπτηση δε ξερω ομως τιμες

εχει πασχαλιτσες γουρουνακια ,μωρακια ,πατουσιτσες πολα διτετα θα σας αρεσουν

ΕΙΜΑΙ ΜΙΑ ΓΛΥΚΙΑ ΜΑΝΟΥΛΑ!!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...