Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΧΑΜΗΛΑ ΑΙΜΟΠΕΤΑΛΙΑ


Recommended Posts

Εαν η τιμή των αιμοπελατιών είναι κάτω απο το όριο , τι μπορεί να σημαίνει για την έγκυο και το έμβρυο ;

Η χαμηλή τιμή >15000 είναι επικίνδυνη ένδειξη, υπάρχει κίνδυνος αιμορραγίας;

Ποιές είναι οι φυσιολογικές τιμες αιμ/λίων στην 19η εβδομάδα κύησης ;

 

ευχαριστώ

εκ'των προτέρων

Eίναι προτιμότερο σε ένα παιδί να περισσεύει η αγάπη παρά να του λείπει....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καταλαβαίνω την αγωία σου, αλλά νομίζω οτί το καλύτερο θα ήταν να μιλήσεις με τον γιατρό σου. Νομίζω οτι γενικά στα αιματολογικά είναι αρκετές οι τιμές που ενδιαφέρουν για να γίνει διάγνωση, και οχι μόνο η τιμή των αιματοπεταλίων.

Link to comment
Share on other sites

Μελο σε ευχαριστώ πολύ ! πρόκειτε για την συγγενικό μου πρόσωπο οχι για εμένα , το απόγευμα εχει ραντεβού με την γιατρό της , να δεί της εξετάσεις συγκεντρωτικά όπως λες.

κάποια πράγματα που διαβάσαμε στο νετ. μας φόβησαν αρκετά :(:?

ελπίζω να μην ειναι κατι σοβαρό και να αντιμετωπίζετε με καποια φαρμακευτική αγωγή - διατροφή & όλα να πάνε καλά :)

 

σε ευχαριστώ για το ενδιαφέρον σου

Eίναι προτιμότερο σε ένα παιδί να περισσεύει η αγάπη παρά να του λείπει....

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω οτι γενικά στα αιματολογικά είναι αρκετές οι τιμές που ενδιαφέρουν για να γίνει διάγνωση, και οχι μόνο η τιμή των αιματοπεταλίων.

 

έχεις δικαίο , οι εξετάσεις ήταν στο γενικό συνολό τους ηταν πολύ καλές! :):):)

Eίναι προτιμότερο σε ένα παιδί να περισσεύει η αγάπη παρά να του λείπει....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Afrodite μην ανησυχεις ! Και εμενα σε ολη την διαρκεια της εγκυμοσυνης μου η τιμη των αιμοπεταλιων ηταν παντα κατω απο το φυσιολογικο. Δεν εκανα κατι απλα τακτικος ελεγχος που ουτος η αλλος γινετε με την σχεδον μηνιαια γενικη εξεταση αιματος.Η γυναικολογος μου μου ειχε πει οτι ηταν λογω εγκυμοσυνης και δεν επιρεαζει η διατροφη κ.λ.π απλα ηθελε να το παρακολουθει!

eNortjK1UrIwNrMwVrIGXDAS2gKo16.png[/

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...
  • 3 εβδομάδες μετά...

Εγω κορίτια είμαι στην 23 εβδομαδα και τα αιμοπετάλια τα ελέγχουμε με το γιατρό σχεδόν κάθε 20 ημέρες καθώς εφτασαν κάποια στιγμή στις 15000.

 

Ο γιατρός μου, μου είπε ότι δεν ήταν κάτι υπερβολικά ανησυχητικό, καθώς ο όργανισμός μας από μόνος του αυτή την περιοδο αραιώνει το αίμα για να μη γίνονται θρομβώσεις έστω και μικρές (στα αγγεία) και δεν αιματόνεται καλά ο πλακούντας. Μονο ότι θα πρέπει να τα κοιτάμε καθώς προβλημα υπάρχει όταν πέσουν κάτω από 100 ή 80 (που συνεπάγεται ότι το αίμα είναι πολύ αραιο, και υπάρχει κινδυνος αιμοραγίας και χίλια δυο αλλά).

 

Ελπίζω να βοήθησα λίγο.:idea:

Link to comment
Share on other sites

Βοήθησες! Επίσης, τα αιμοπετάλια είναι ένας μόνο αλλά όχι ο μοναδικός δείκτης για προεκλαμψία. Χρειάζονται και χίλια δυο άλλα για να πούμε ότι η έγκυος πάει για προεκλαμψία.

UmJ2p11.png

 

4/12/2009: Τhe first day of the rest of my life.

 

aMUmp10.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...