Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

τηλεοραση


Recommended Posts

καλησπερα,η μπεμπα μου οπως προφανως τα περισσοτερα μωρακια τρελενεται για τηλεοραση!βλεπει χρωματα να κινουντε ακουει φωνες κ ηχους κ ακομα κ αν την εχω στο πλαι θα γυρισει το κεφαλι της ετσι ωστς να προσπαθησει να βλεπει..την αφηνω για την ωρα να βλεπει αλλα δε ξερω αν κανει για τα ματακια της... :?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Ρώτησα τον παιδίατρο για αυτο...περισσότερο για την ακτινοβολία...δεν υπαρχει πρόβλημα με την ακτινοβολία , ούτε με τα μάτια αλλα συμβαίνει το εξής...Η σαρρωση που κάνει η οθόνη ώστε να ανανεώνεται η εικόνα και η οποία δεν γινεται αντιληπτή από το μάτι, ερεθίζει τον ευαίσθητο εγκέφαλο του μωρου... (ακόμα και σε μεγαλύτερα παιδιά που παίζουν με τις ωρες videogames) Μου είπε καλύτερα να μην βλέπει.

 

Ki εμενα γυρνάει το κεφάλι της με μανία, οπότε αποφάσισα να την κλείνω....μουσική καλύτερα! :wink:

eNeap2.pngNziDp2.png
Link to comment
Share on other sites

Λοιπον κοριτσια εμεις στο σπιτι,απο τοτε που ηρθε η ζουζουνα μας,η τηλεοραση Τ Ε Ρ Μ Α!!

Εγω προσωπικα την εχω ξεχασει ηδη,εντελως!Και δεν μου λειπει και καθολου με τις σαβουρες που δειχνει!

Πιστευω οτι ειναι καλο να μην βλεπουν,πρωτον για τα ματια τους(νομιζω οτι τα κουραζει,λογω των εντονων εναλλαγων των χρωματων) και δευτερον για να μην μαθαινουν σε αυτην και μετα (που θα μεγαλωσουν)ζηταν να βλεπουν συνεχεια!

Μονο ο αντρας μου βλεπει καμια ωρα το βραδυ,ετσι για να μην χαλασει απο την αχρησια!! :lol:

Link to comment
Share on other sites

εγω που στην αρχη ειχα το κινητο μου διπλα οσο τη θηλαζα για να εχω χρονομετρο..(η παραπλήροφοριμενη) κ ακομα κ τωρα καμια φορα μιλαω κοντα της..λετε να της εχω δημιουργησει προβλημα???????????? :cry::cry::cry:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

διάβασε αυτό

 

http://parents.org.gr/psych/?sid=239

...έγινα επιτέλους και εγώ μια parentholic ..

(If You Wanna Make The World A Better Place)

Take A Look At Yourself And Then Make A Change

R.I.P. Michael Jackson.

Link to comment
Share on other sites

εγω που στην αρχη ειχα το κινητο μου διπλα οσο τη θηλαζα για να εχω χρονομετρο..(η παραπλήροφοριμενη) κ ακομα κ τωρα καμια φορα μιλαω κοντα της..λετε να της εχω δημιουργησει προβλημα???????????? :cry::cry::cry:

Εγω παντως το αποφευγω τελειως το κινητο οταν ειμαι με το μωρο!!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ όχι μόνο το αποφεύγω, αλλα είναι παντα σε άλλο δωμάτιο, ο συζυξ εργάζεται στις τηλεπικοινωνίες, κάτι παραπάνω θα ξέρει :wink:

 

Το θέμα ήταν στο δωμάτιο με τις άλλες που γέννησα....δεν μπορείς να πεις και τίποτα! είναι τόσο στενά καθε φορά που μιλούσαν ήταν σχεδόν πάνω από το κεφαλάκι της... :mad::mad::mad:

eNeap2.pngNziDp2.png
Link to comment
Share on other sites

Κάπου είχα διαβάσει οτι η τηλεόραση στον ανώριμο βρεφικό εγκέφαλο μπορεί να προκαλέσει επιληψία.

Το μεταφέρω όμως με κάθε επιφύλαξη γιατί δεν το έψαξα.

Link to comment
Share on other sites

Κάπου είχα διαβάσει οτι η τηλεόραση στον ανώριμο βρεφικό εγκέφαλο μπορεί να προκαλέσει επιληψία.

Το μεταφέρω όμως με κάθε επιφύλαξη γιατί δεν το έψαξα.

 

κι εγώ το έχω ακούσει

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγώ όχι μόνο το αποφεύγω, αλλα είναι παντα σε άλλο δωμάτιο, ο συζυξ εργάζεται στις τηλεπικοινωνίες, κάτι παραπάνω θα ξέρει :wink:

 

Το θέμα ήταν στο δωμάτιο με τις άλλες που γέννησα....δεν μπορείς να πεις και τίποτα! είναι τόσο στενά καθε φορά που μιλούσαν ήταν σχεδόν πάνω από το κεφαλάκι της... :mad::mad::mad:

Και εμεις εννοειται σε αλλο δωματιο,μονο στο αυτοκινητο που μπαινουμε για 5-10 λεπτα, αναγκαστικα ειναι κοντα της. :?

Link to comment
Share on other sites

δυστυχως το ειχα διπλα της καποιο καιρο ελπιζω να μη δημιουργησα κανενα προβλημα.. :? την τηλεοραση σημερα δε την εχουμε ανοιξει ολη μερα...γυριζε απο δω..την ψαχνει απο εκει..τπτ :P

Link to comment
Share on other sites

εμεις την τηλεοραση την ειχαμε καταργησει εντελως μεχρι τους 4 μηνες ομως επειδη μας εκανε πολλα τσαλιμια και δεν ετρωγε αποφασισα να του την ανοιξω και οντως τον ταιζα πιο ευκολα.τωρα πια την ανοιγουμε μονο σε συγκεκριμενες ωρες,και του βαζω παιδικα να βλεπει.

το πρωι ειδικα μεταξυ 8:30-9:30 εχει τελεια παιδικα και τα βλεπω κι εγω.

ε,εκει κολλαμε τη μουρη μας στην τηλεοραση :shock::shock:

9a7bp2.pngIm47p2.png
Link to comment
Share on other sites

εγω απο την ωρα που διαβασα αυτα που γραφετε δεν την εχω καν ανοιξει... :?

οπως κ το κινητο μολις μπαινω μεσα στο σπιτι το κλεινω εντελως..ας με ψαξουν στο σταθερο :P

ελπιζω να μην εχω δημιουργησει προβλημα..η γιατρος που ρωτησα στο τηλ ειπε να τα αποφευγω κ τα δυο αλλα δεν ηταν καθετη οτι δημιουργουν προβληματα..ελπιζω ολα καλα λοιπον...δε νομιζω να ειμαι η μονη που εκανα αυτο το λαθος.. :oops::oops:

Link to comment
Share on other sites

κοριτσαρες εγω θα σας πω για τα κινητα! ειχα παρακολουθησει σχετικο ντοκυματερ στο σκαι. ηταν λοιπον ενας που ελεγε για την ακτινοβολια και ειχε και ενα ειδικο μηχανημα που μετρουσε το ποσοστο της ακτινοβολιας. με αποσταση ενος μετρου απο το κινητο σε λειτουργια το μηχανημα δεν δεχοταν καθολου ακτινοβολια. τωρα αν εσεις νοιωθετε ανασφαλεις κρατηστε το πιο μακρια.το να το κλεισετε ομως ειναι λιγουλακι υπερβολικο. χωρις να θελω να σας απογοητευσω αυτα τα κυματα ακτινοβολιας υπαρχουν παντου! οι κεραιες που υπαρχουν παντου ειναι οι χειροτερες. επισης περισσοτερη ακτινοβολια υπαρχει οταν το σημα ειναι αδυναμο. τοτε για να βρει το σημα το κινητο εκπεμπει τεραστιες ποσοτητες ακτινοβολιας. το ιδιο ισχυει για τα ασυρματα τηλεφωνα! οσο για την τηλεοραση οι περισσοτεροι ισχυριζονται οτι η ακτινοβολια που εκπεμπει δεν ειναι τοσο ισχυρη. η βλαβη που προκαλειται στα παιδια ειναι οτι επηρεαζει τον εγκεφαλο τους. οσο μικροτερα ειναι τοσο χειροτερο. εσεις οταν κανετε γρηγορα ζαπινγκ δεν ζαλιζεστε? αυτο παθαινουν και τα μωρακια αλλα σε πολυ μεγαλυτερο βαθμο.

αυτα καταλαβα εγω και προσπαθησα να σας τα μεταφερω οσο καλυτερα μπορουσα..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εμείς μέχρι που η μικρή έγινε 11 μηνών την αποφεύγαμε την τηλεόραση γιατί κόλλαγε το βλέμμα της πάντα...τώρα την ανοίγω,ρίχνει καμμιά ματιά αλλά μετά συνεχίζει να παίζει με τα δικά της παιχνίδια,να ανοίγει τα ντουλάπια και να πετάει έξω πράγματα,να τραβάει συρτάρια κλπ..πολλές φορές παίρνει το τηλεκοντρόλ και την ανοιγοκλείνει μόνη της και γελάει..έχω παρατηρήσει ότι όσο την είχαμε εντελώς κλειστή της έκανε μεγαλύτερη περιέργεια να κοιτάξει κάθε φορά που την ανοίγαμε..τώρα δεν της κάνει πλέον τόσο εντύπωση..έχω γνωστή γιατρό η οποία έβαζε το μωρό της από τριών μηνών μπροστά στην τηλεόραση και βλέπανε μαζί..τι να πώ;;εγώ δεν θα το έκανα...όσο για τα τηλέφωνα ότι μπορείς να αποφύγεις καλό είναι αλλά μην φτάνουμε και σε υπερβολές...δεν νομίζω να το έκλεινα ποτέ τελείως στο σπίτι..το έχω κάνει μερικές φορές μόνο και μόνο για να της το δώσω να παίξει επειδή το ήθελε και γκρίνιαζε...

Link to comment
Share on other sites

συμφωνω για την τηλεοραση κ τα κινητα. εξισου επικινδυνη ακτινοβολια εχουν και αυτες οι συσκευες για να ακους το μωρο απο αλλο δωματιο.ειδα μια εκπομπη που μετρουσαν την ακτινοβολια τους και ηταν υψηλη ιδιαιτερα για τον εγκεφαλο ενος μωρου! Γι΄ αυτο εμεις δεν χρησιμοποιησαμε κατι τετοιο.

.png
Link to comment
Share on other sites

  • 4 χρόνια μετά...

είναι ένα θέμα που με απασχολεί πολύ τελευταία. στο σπίτι μας η τηλεόραση ήταν και εξακολουθεί να είναι όλη μέρα ανοιχτή στο mute αλλά ανοιχτή. από φοιτήτρια το έχω αυτό το χούι γιατί ένιωθα να μου κάνει παρέα. το θέμα είναι ότι είναι ανοικτή και τώρα με το μωρό (7 μηνών σε λίγες μέρες). παρατηρώ ότι το μωρό αρκετές φορές κολλάει. η παιδίατρος μου είπε πως σε αυτή την ηλικία δεν θεωρείται επικίνδυνη η τηλεόραση (αφού δεν καταλαβαίνει) αλλά πρέπει να βλέπει σε ευθεία.

ποιά η σχέση σας με την τηλεόραση όταν κρατάτε το μωρό?

πάντως βρε κορίτσια και μεταξύ μας, εγώ δεν το πολυπαλεύω το απογευματινό τρίωρο παιχνίδι χωρίς να αφήνω το μάτι μου να ξεχνιέται για λίγο σε ότι παίζει εκείνη τη στιγμή η τηλεόραση.

Link to comment
Share on other sites

Κι εμεις τα ιδια, απο μικρη που ημουν η τηλεοραση μου εκανε παρεα, την εχω παντα ανοιχτη οταν ειμαι σπιτι, δυστυχως ομως τραβαει και το βλεμμα του μωρου.Δεν ξερω αν καταλαβαινει τι βλεπει γιατι δειχνει ενδιαφερον στα κοντινα πλανα προσωπων και βεβαια στις διαφημησεις που ειναι πιο γρηγορη και εντυπωσιακη η εναλλαγη των εικονων.

Αυτο που φοβαμαι περισσοτερο ειναι για τυχον επιληψια.

Γεννησαμε! 28-06-2012 :P

Link to comment
Share on other sites

Κι εμεις τα ιδια, απο μικρη που ημουν η τηλεοραση μου εκανε παρεα, την εχω παντα ανοιχτη οταν ειμαι σπιτι, δυστυχως ομως τραβαει και το βλεμμα του μωρου.Δεν ξερω αν καταλαβαινει τι βλεπει γιατι δειχνει ενδιαφερον στα κοντινα πλανα προσωπων και βεβαια στις διαφημησεις που ειναι πιο γρηγορη και εντυπωσιακη η εναλλαγη των εικονων.

Αυτο που φοβαμαι περισσοτερο ειναι για τυχον επιληψια.

τι επιληψια?τα μωρα που χαζευουν καποιες στιγμες στην τηλεοραση κινδυνευουν?εμενα η δικια μου καρφωνεται στις διαφημισεις.οπου κι αν ειναι τρεχει

7Ggjp2.png

 

Link to comment
Share on other sites

Εμένα κολλάει οτι κ να δείχνει τηλεόραση.Μάλιστα καμιά φορά που μου βγάζει την παναγία για να φάει,για να την ξεγελάσω της βάζω στο laptop στρουμφάκια και χαζεύει.Βλέπω οτι της αρέσει πάρα πολύ σε σημείο να χασκογελάει!!!!!Μπορεί να είναι απαράδεκτο από μέρος μου,αλλά δεν υπάρχει άλλος τρόπος να την ταίσω,ειδικά τώρα που βγάζει δόντια και ο θηλασμός είναι γολγοθάς για την εμένα και την υπομονή μου.τρώει,σταματάει,κλαίει,ξανατρώει,ξανακλαίει κ.ο.κ

Link to comment
Share on other sites

τι επιληψια?τα μωρα που χαζευουν καποιες στιγμες στην τηλεοραση κινδυνευουν?εμενα η δικια μου καρφωνεται στις διαφημισεις.οπου κι αν ειναι τρεχει

οχι βεβαια!

Ο συντονισμος του εγκεφαλου με τις συνεχεις και ταχειες εναλλαγες του φωτος μπορει να δημιουργησουν προβλημα σε καποιον που εχει προδιαθεση (ισχυει και για τους ενηλικες). Αν βλεπει λιγο δεν κινδυνευει βεβαια, ειναι δικος μου προσωπικος φοβος που τον ειχα απο παλια...

Γεννησαμε! 28-06-2012 :P

Link to comment
Share on other sites

o παιδίατρος μου είπε καλό είναι να μην βλέπει τηλεόραση γιατί μπορεί να έχει αργότερα μαθησιακές δυσκολίες (τον ρώτησα όταν ο μικρός ήταν 2 ετών)

95Jqp2.png

 

Τα παιδιά δεν θέλουν ψυχολόγο. Γονείς θέλουν!!!

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα τηλεόραση και μωρό είναι ένα τεράστιο κεφάλαιο... να πώ οτι το θεωρώ εντελώς λάθος τακτική να εκθέτουμε τα μωρά σε αυτό το άψυχο κουτί... και πρίν παρεξηγηθώ να διευκρινήσω οτι δεν κρίνω καμία μανούλα που ανοίγει την τηλεόραση μπροστά στο μωρό της γιατί ανήκω και εγώ σ'αυτές που μέχρι πρίν μια εβδομάδα είχα συνέχεια ανοιχτή την τηλεόραση μου, βλέπετε είμαι μόνη όλη μέρα με το μωρό και η μέρα δεν περνάει αν δεν έχεις να σου μιλάει "κάτι"... απλά παρατήρησα οτι ο γιος μου (4 μηνών) "κολλάει" το βλέμμα του εκεί και εμένα δεν μου δίνει καμία σημασία όταν του μιλάω, έτσι και εγώ πλέον δεν ανοίγω την τηλεόραση παρά μόνο όταν κοιμάται ο μικρός...

Βέβαια το γεγονός οτι αυτό συμβαίνει με τον γιό μου δεν σημαίνει οτι το ίδιο θα συμβεί και με τα δικά σας μωρα... απλά γνώμη μου είναι οτι χρειάζεται μέτρο στο θέμα αυτό.... και φυσικά είμαι της άποψης οτι κάθε μανούλα πρέπει να πράξει με βάσει το ένστικτό της... η κάθε μανούλα ξέρει τι είναι καλό για το παιδάκι της καλύτερα απο οποιονδήποτε τρίτο...

 

Να χαίρεστε τα παιδάκια σας... :D

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...