Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΣΧΟΛΙΚΑ ΓΙΑ ΠΡΟΝΗΠΙΟ


Recommended Posts

ηταν tyrell katz...εγω δεν την ξερω αυτη τη μαρκα αλλα ενεκα το κολλημα με τους δεινοσαυρους του μικρου η γιαγια δεν του χαλασε χατηρι

 

και παλι πολλα εδωσε γιατι κοιτα εδω

http://www.kindergallery.gr/index.php?dispatch=categories.view&category_id=194

 

28Ε η τσαντα και 10Ε το παγουρινο.....και η τσαντα φαγητου ποσο να κανει.....??

με τπτ δεν φτανει τα 70Ε

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 180
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Τα ποσα λεφτα θα δωσετε εξαρταται απ το σχολειο και απ τις νηπιαγωγους. Εμενα μου ειχε τυχει χρονια που μας ειχε βγει και φθηνα σχετικα ..αλλα και χρονια που το φυσαγαμε...

Οσο οτι οι νηπιαγωγοι ζητανε συγκεκριμενα πραγματα ειναι γεγονος (πχ τους ταδε μαρκαδορους γιατι υπαρχουν καποιοι που δεν γραφουν απ την αρχη) αλλα επισης γεγονος ηταν και οτι ορισμενοι γονεις ηταν μπαινακης βγαινακης και οχι λογο οικονομικης καταστασης ...αλλα επειδη το θεωρουσαν υπερβολικο να δωσουν πχ 2-3 ευρω τους μαρκαδορους οταν μπορουν ν αγορασουν και με 1 ευρω στα τζαμπο...

Οποτε στο νηπιαγωγειο που πηγαιναν τα διδυμα μου ειχαν ολα τα παιδακια μολυβοθηκη και μεσα τους δικους ΤΟΥΣ μαρκαδορους (γιατι οπως λεει και η boyboom δεν θα με πειραζε να παρω + ενα πακετο για καποιο παιδακι....αλλα δεν γινεται να εχω δωσει εγω τα χ χρηματα και το παιδι μου να μην μπορει να ζωγραφισει επειδη του ετυχαν οι χαλασμενοι μαρκαδοροι...για να μην αναφερω οτι ειδικα αυτα θελω να εχουν καποια ποιοτητα και λογο χημικων)

 

Στα δημοτικα ευτυχως δεν ζητανε πολλα πολλα...αντε στην πρωτη και στην δευτερη να ψιλοζητησουν κατι ...μετα πολυ λλιγοτερα)

Link to comment
Share on other sites

ακομα πιο σωστο σε ιδιωτικο προνηπιο και νηπιο ειναι να συμπεριλαμβανουν τα κοστοι της ετησιας γραφικης υλης στα τροφεια τους.εμας περυσι δεν μας ζητησαν τιποτα και ολα φυσικα τα παρειχαν οι ιδιοι.στο δημοτικο σε οτιδηποτε απο την γραφικη υλη που ζητειται και παει στο σχολειο μπαινει ετικετα με το ονοματεπωνυμο του παιδιου. Στο προνηπιο στην τσαντα τους που ειχαν μονο το πιατακι ποτηρακι πετσετουλα και ταπερακι ακομα και σε αυτα επρεπε να εχουμε γραψει με ανεξιτηλο μαρκαδορο το ονομα του παιδιου.

 

Και εμείς κάπως έτσι. Δεν μας ζητάνε χρήματα για υλικά.

 

Από την άλλη, διαβάζοντας το πλήθος των υλικών σκέφτομαι 2 πράγματα.

 

Α. Αν τα χρησιμοποιήσετε όλα αυτά, τα παιδιά πραγματικά θα έχουν ερεθίσματα. Τα δικά μας ένα μέρος από αυτά που λες μας έχουν δείξει ότι χρησιμοποιούν, την προηγούμενη χρονιά στον παιδικό σταθμό - 1 πακέτο σελίδες α4, πχ;

 

Β. Είναι μάλλον πολλά αυτά που κόστισαν συνολικά και με μια ματιά φαντάζομαι ότι στα φτηνά του jumbo θα κόστιζαν πάλι ένα μέρος από αυτά. Αλλά και πάλι, οι φτηνές μάρκες του Jumbo είναι όλο χημικά και προσωπικά δεν ανέχομαι ως ενήλικη τη μυρωδιά των χημικών, πόσο μάλλον τα παιδιά.

 

Άλλα:

 

-Το κανσόν τι είναι;

-Τι βιβλιο αναγνωστικό κάνετε;

 

Εμάς προς το παρόν δεν μας έχουν ζητήσει τίποτα... Θέλω να πω, μακάρι να τα είχαν ζητήσει και να τα χρησιμοποιούσαν.

 

Και εμείς προνήπιο πάμε φέτος.

 

Α... και με 300 ευρώ το μήνα, πιστεύω οριακά βγαίνει ένας σταθμός να καλύπτει τις ανάγκες των παιδιών και να βγάζει και κέρδος, αν προσφέρει και φαγητό. Οπότε αναγκαστικά έχει νόημα να πληρώνετε εξτρά. Βέβαια, είναι από αυτά που έρχονται ξαφνικά και δεν τα υπολογιζει κανείς στον προϋπολογισμό του...

 

Τέτοια να είναι τα προβλήματά μας καλέ :-D

 

Καλή χρονιά και καλή πρόοδο σε όλα τα βλαστάρια μας :)

 

Εδιτ... Χωρίς να ξέρω λεπτομέρειες... έψαξες μήπως δικαιούστε κάποια επιδότηση για τα δίδακτρα;

Link to comment
Share on other sites

το κανσον ειναι το χοντρο εγχρωμο φυλλο (πολυ πιο χοντρο και απο του προσκλητηριου να καταλαβεις)

και αναγνωστικο κανουμε το παιζω γραφω και μαθαινω στο προνηπιο με τις 160 σελιδες, γιατι εχει και με 70.....επιδοτηση αν δικαιουμαι εμενα λες? οχι, γιατι να δικαιουμαι? εδω δε με πηραν στην εεταα τι λεμε τωρα.........

Link to comment
Share on other sites

και παλι πολλα εδωσε γιατι κοιτα εδω

http://www.kindergallery.gr/index.php?dispatch=categories.view&category_id=194

 

28Ε η τσαντα και 10Ε το παγουρινο.....και η τσαντα φαγητου ποσο να κανει.....??

με τπτ δεν φτανει τα 70Ε

 

εχεις δικιο

ηταν και τα παπουτσια δεινοσαυροι μεσα στο ποσο των 70

ωστοσο δεν παραπονεθηκα για το ποσο του δωρου της γιαγιας

με τα αλλα τραβαω τα μαλλια μου

δλδ του χρονου τι θα γινει?????????

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Οποτε στο νηπιαγωγειο που πηγαιναν τα διδυμα μου ειχαν ολα τα παιδακια μολυβοθηκη και μεσα τους δικους ΤΟΥΣ μαρκαδορους QUOTE]

 

μα στο νηπιαγωγειο προσπαθουμε να προωθησουμε το ακριβως αντιθετο.να μοιραζονται τα παντα.

Link to comment
Share on other sites

και αναγνωστικο κανουμε το παιζω γραφω και μαθαινω στο προνηπιο με τις 160 σελιδες, γιατι εχει και με 70.....QUOTE]

 

αναγνωστικο στα προνηπια;;;παιδια μην χαιρεστε επιδη σας λενε στα ιδιωτικα οτι αυτο ειναι κ το καλυτερο για τα παιδια σας..ειναι το χειροτερο.

Link to comment
Share on other sites

"Τέτοια να είναι τα προβλήματά μας καλέ

Καλή χρονιά και καλή πρόοδο σε όλα τα βλαστάρια μας "

 

επειδη χωρις να θελεις σιγουρα, με εκανες και ενιωσα λιγο τσιγγουνα, να πω οτι δεν ειναι το θεμα μου τα λεφτα, αλλα να μην πιανομαι κοτσος...τι θελω να πω.....στο γιο μου παραγγειλα τσαντα με δεινοσαυρο απο amazon τα εσκασε η γιαγια για ολο το σετ

εγω του πηρα κασετινα να γραφει το ονομα του πανω στο υφασμα (η ψωναρα) τα εσκασα παλι στο amazon

μολυβια με χαραγμενο το ονομα του πανω (αυτα δεν ειναι ακριβα ΟΚ)

και γενικα ολα τα καλυτερα θελω να εχει το καμαρι μου και δε λογαριαζω αν εγω εχω δυο παντελονια αλλα το παιδι θα εχει τα παντα και το ιδιο και για τον πιο μικρο μου αλλα τωρα μιλαμε για σχολειοπαιδα.......

ετσι εκανα και στα σχολικα λοιπον, ζητησα τη λιστα μια βδομαδα νωριτερα να τρεξω να τα παρω.......(αφου ειχα παρει τον Αυγουστο 40 ευρω βλακειες απο τζαμπο για να μπει στο κλιμα του σχολειου και ηταν ολα για πεταμα- το εγραψα αλλου)

και παω η μανα η ψωνισμενη με τα σχολικα (ολα τα χρονια αγοραζω και οταν δεν ειχα παιδια επαιρνα)

και για να μην ειναι ολα τζαμπο παιρνω απο κει μπλοκ, χαρτονια, κανσον, και χαρτικη υλη και για τα αλλα παω βιβλιοπωλειο .......... ε γιατι ρε παιδια επειδη καποια αλλη μανα κανει την εξυπνη και τη σκαπουλαρει να την πληρωνω εγω εν αγνοια μου???

Αν ειναι να κανω το καλο, ευχαριστως, πειτε μας, δωστε ολοι απο 20 ευρω να παρουμε και για ακομα 5 παιδακια τα χρειαζουμενα, πρωτη θα τα δωσω...,, αλλα δεν καταλαβαινω γιατι πρεπει να γινεται μοιρασια σε κατι που δεν ειναι δικο τους, οι δασκαλες βεβαια τι να κανουν, οι γονεις πρεπει να φροντισουν ........το πιστευετε τωρα οτι υπαρχει γονιος που θα αφησει το παιδι του χωρις μπλοκ και μαρκαδορους??? εγω ξερω οτι οι μανες φακη τρωνε καθε μερα αλλα τα παιδια τους με adidas κυκλοφορουν, εκτος αν αλλαξανε τοσο τα πραγματα.......

χωρις να ειμαι τσιγγουνα λοιπον, θελω το παιδι μου να προλαβει να δει τα πραγματα που του πηρα και να τα χρησιμοποιησει, πριν γινουν "γιαχμα" ..........

Link to comment
Share on other sites

Οποτε στο νηπιαγωγειο που πηγαιναν τα διδυμα μου ειχαν ολα τα παιδακια μολυβοθηκη και μεσα τους δικους ΤΟΥΣ μαρκαδορους QUOTE]

 

μα στο νηπιαγωγειο προσπαθουμε να προωθησουμε το ακριβως αντιθετο.να μοιραζονται τα παντα.

 

καλα που εχετε ιδια γραμμη πλευσης!

Link to comment
Share on other sites

και αναγνωστικο κανουμε το παιζω γραφω και μαθαινω στο προνηπιο με τις 160 σελιδες, γιατι εχει και με 70.....QUOTE]

 

αναγνωστικο στα προνηπια;;;παιδια μην χαιρεστε επιδη σας λενε στα ιδιωτικα οτι αυτο ειναι κ το καλυτερο για τα παιδια σας..ειναι το χειροτερο.

 

καλως την κατερινα, ολο και συναντιομαστε στα θεματα τα σχολικα

δεν ειναι και αναγνωστικο μη φανταστεις

εχει ζωγραφικη, ενωμα γραμμων, χρωματισμους, ασκησουλες απλες, τετοια πραγματα

εδω κανουμε και αγγλικα σου λεει αλλα δε θα παρουμε βιβλιο θα μας το δινουν φωτοτυπημενο!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

 

καλως την κατερινα, ολο και συναντιομαστε στα θεματα τα σχολικα

δεν ειναι και αναγνωστικο μη φανταστεις

εχει ζωγραφικη, ενωμα γραμμων, χρωματισμους, ασκησουλες απλες, τετοια πραγματα

εδω κανουμε και αγγλικα σου λεει αλλα δε θα παρουμε βιβλιο θα μας το δινουν φωτοτυπημενο!

 

χωρις να σημαινει οτι ειναι τελειως...αντιπαιδαγωγικο,παρολα αυτα ο τροπος διδασκαλιας της γλωσσας εχει αλλαξει.κ ακομα κ αν δοθουν φυλλα εργασιας δεν θα ειναι απο ενα συγκεκριμενο βιβλιο η εκδοτη,πολλα τα κανουμε μονες μας αναλογα το θεμα που συζηταμε με τα παιδια.δεν πρεπει να υπαρχει σχολειοποιηση στο νηπιαγωγειο

Link to comment
Share on other sites

 

μπορεις να εξηγησεις τι εννοεις;

 

λεω απλα, στο ενα νηπιαγωγειο ο καθενας τη μολυβοθηκη του, στο αλλο να εμπνευσετε την ομαδικοτητα........αληθεια δεν υπαρχει μια γραμμη πλευσης? οτι του καπνισει του νηπιαγωγου γινεται???

Link to comment
Share on other sites

 

εδω κανουμε και αγγλικα σου λεει αλλα δε θα παρουμε βιβλιο θα μας το δινουν φωτοτυπημενο!

 

βιβλιο στα αγγλικα;αν το παιδι δεν κατακτησει την μητρικη του γλωσσα κ τις εννοιες απαγορευεται να περασει σε ξενη γλωσσα ιδιαιτερα με γραπτο λογο.ακουστικα ναι κ παλι με προσοχη,οχι ομως λεξεις που ειναι γραμμενες σε αλλη γλωσσα.

Link to comment
Share on other sites

 

χωρις να σημαινει οτι ακομα κ αυτο ειναι αντιπαιδαγωγικο,παρολα αυτα ο τροπος διδασκαλιας της γλωσσας εχει αλλαξει.κ ακομα κ αν δοθουν φυλλα εργασιας δεν θα ειναι απο ενα συγκεκριμενο βιβλιο η εκδοτη,πολλα τα κανουμε μονες μας αναλογα το θεμα που συζηταμε με τα παιδια.δεν πρεπει να υπαρχει σχολειοποιηση στο νηπιαγωγειο

 

α ρε κατερινακι τοσο πολλες λεπτομερειες δεν ξερω..........εμενα μου το εδειξαν, πηγα το αγορασα, το ειχα δει πρωτα, ειδα οτι ηταν ολο χαρουμενες δραστηριοτητες, τελος

αυτες ειναι οι παιδαγωγοι

μετα μη λενε οτι ειμαστε και παραξενες οι μανες

να μου πεις για αγγλικα να σου απαντησω

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

 

λεω απλα, στο ενα νηπιαγωγειο ο καθενας τη μολυβοθηκη του, στο αλλο να εμπνευσετε την ομαδικοτητα........αληθεια δεν υπαρχει μια γραμμη πλευσης? οτι του καπνισει του νηπιαγωγου γινεται???

 

καλα δεν υπαρχει κ νομος που να λεει οτι ετσι η αλλιως με τους μαρκαδορους.οποιος ομως ψαχτει λιγο κ μπορεινα στηριξει το στοχο που εχει θα δει οτι μεσα ακομα κ απο αυτο εχουμε την συνεργασια

Link to comment
Share on other sites

 

βιβλιο στα αγγλικα;αν το παιδι δεν κατακτησει την μητρικη του γλωσσα κ τις εννοιες απαγορευεται να περασει σε ξενη γλωσσα ιδιαιτερα με γραπτο λογο.ακουστικα ναι κ παλι με προσοχη,οχι ομως λεξεις που ειναι γραμμενες σε αλλη γλωσσα.

 

δεν ειναι απολυτο αυτο που λες, τα διγλωσσα παιδια τι κανουν??

υποθετω δε θα μπουν σε γραφη, θα ειναι κατι σε pre junior κατασταση, αντε να βαψουνε και καμμια catούλα!!!

Link to comment
Share on other sites

 

α ρε κατερινακι τοσο πολλες λεπτομερειες δεν ξερω..........εμενα μου το εδειξαν, πηγα το αγορασα, το ειχα δει πρωτα, ειδα οτι ηταν ολο χαρουμενες δραστηριοτητες, τελος

αυτες ειναι οι παιδαγωγοι

μετα μη λενε οτι ειμαστε και παραξενες οι μανες

να μου πεις για αγγλικα να σου απαντησω

 

κοιτα στα ιδιωτικα κ ισως κ σε καποια δημοσια,θελουν να δειξουν οτι κανουν το κατι παραπανω.αυτο κανει τη δουλεια πιο ευκολη ,βλεπουν οι γονεις την εργασια κ χαιρονται ολοι.σκεψου το πιο απλο.αν ηταν το ιδανικο δεν θα μας δινανε απο το υπουργειο βιβλια;αφου ειχαν κ καταργηθηκαν

Link to comment
Share on other sites

 

δεν ειναι απολυτο αυτο που λες, τα διγλωσσα παιδια τι κανουν??

υποθετω δε θα μπουν σε γραφη, θα ειναι κατι σε pre junior κατασταση, αντε να βαψουνε και καμμια catούλα!!!

 

τα διγλωσσα ειναι αλλη περιπτωση.μεγαλωνουν ταυτοχρονα με 2 γλωσσες αν κ σε καποιες περιπτωσεις παλι η μια ειναι η μητρικη

Link to comment
Share on other sites

Boyboom και εγω αυτο αναρωτιεμαι τι θα γινει του χρονου;Εγω οπως σου ειπα και πριν ακομη δεν πηγα να καταθεσω τα χαρτια , τα εχω ετοιμα βεβαια.Εμενα θα παει στο δημοσιο.Ολοημερο εννοουσα αυτο που ειναι μετα τις 12 παντως δεν ξερω ακριβως νομιζω μετα τις 2 σχολανε!!!Εγω θα την παιρνω 12 και 15!!!Οσον αφορα για την τσαντα καλα εκανες και πηρες αυτη που ηθελε το παιδι αφου ηταν και πακετο πολλα πραγματα, και τι να αρνηθεις το δωρο, αφου ολοι οι παππουδες και γιαγιαδες οπως ξερουμε λιγο πολυ ειναι τρελλαμενοι!!!!Απλα η απαντηση μου πηγαινε στη Νefelirene που ειπε να μην λυπομαστε τα λεφτα αυτα!!!Και φυσικα δεν τα λυπομαστε απλα ισως ειναι λιγο υπερβολη να χρειαζονται τοσα λεφτα και τοσα πολλα πραγματα!!!Και να τα χρησιμοποιησουν χαλαλι τους !!!Αν οχι αισθανεσαι καπως !!!!Λογικο δεν ειναι;

Link to comment
Share on other sites

 

κοιτα στα ιδιωτικα κ ισως κ σε καποια δημοσια,θελουν να δειξουν οτι κανουν το κατι παραπανω.αυτο κανει τη δουλεια πιο ευκολη ,βλεπουν οι γονεις την εργασια κ χαιρονται ολοι.σκεψου το πιο απλο.αν ηταν το ιδανικο δεν θα μας δινανε απο το υπουργειο βιβλια;αφου ειχαν κ καταργηθηκαν

 

για να αποφυγω ακριβως αυτα τα ιδιωτικα που λες, που στην περιοχη μου εχουν δυο γλωσσες, μουσικο οργανο, ρυθμικη η ενοργανη,μπασκετ, ποδοσφαιρο, τεννις, βολευ και ιππασια και εννοειται εκμαθηση υπολογιστων, πηγα σε εναν ιδιωτικο μεν, που ειμαστε ολοι σαν οικογενεια δε, εχω ακουσει τα καλυτερα λογια και εχω και συγγενη που δουλευε μεσα περυσι...μεχρι στιγμης ολες οι δασκαλες ειναι σα να τις ξερω χρονια

θελω να σε ρωτησω κατι, καποτε μια κυρια συμβουλεψε τον πατερα μου οτι δεν πρεπει να αρχισω αγγλικα πριν κατακτησω τη γραμματικη στα ελληνικα (ιδιοκτητρια διασημοτατου φροντιστηριου αγγλικων της πολης) και του συνεστησε να τα αρχισω στη Δ δημοτικου

το μονο που κερδισα ηταν η τρελλη τρεχαλα με τα θερινα για να τελειωσω τα αγγλικα πριν το λυκειο.........

δεκα χρονια μετα δουλευοντας εγω η ιδια σε φροντιστηριο τα ξεκινουσαμε απο Β δημοτικου pre junior και τωρα τα ξεκινανε και απο νωριτερα..........τι ειναι τελικα σωστο και τι λαθος? μηπως ειναι αναλογα το παιδι τελικα?

Link to comment
Share on other sites

Boyboom και εγω αυτο αναρωτιεμαι τι θα γινει του χρονου;Εγω οπως σου ειπα και πριν ακομη δεν πηγα να καταθεσω τα χαρτια , τα εχω ετοιμα βεβαια.Εμενα θα παει στο δημοσιο.Ολοημερο εννοουσα αυτο που ειναι μετα τις 12 παντως δεν ξερω ακριβως νομιζω μετα τις 2 σχολανε!!!Εγω θα την παιρνω 12 και 15!!!Οσον αφορα για την τσαντα καλα εκανες και πηρες αυτη που ηθελε το παιδι αφου ηταν και πακετο πολλα πραγματα, και τι να αρνηθεις το δωρο, αφου ολοι οι παππουδες και γιαγιαδες οπως ξερουμε λιγο πολυ ειναι τρελλαμενοι!!!!Απλα η απαντηση μου πηγαινε στη Νefelirene που ειπε να μην λυπομαστε τα λεφτα αυτα!!!Και φυσικα δεν τα λυπομαστε απλα ισως ειναι λιγο υπερβολη να χρειαζονται τοσα λεφτα και τοσα πολλα πραγματα!!!Και να τα χρησιμοποιησουν χαλαλι τους !!!Αν οχι αισθανεσαι καπως !!!!Λογικο δεν ειναι;

 

ε ναι ισως να μην ειμαι καλη χριστιανη αλλα αισθανομαι καπως!

Link to comment
Share on other sites

 

μα στο νηπιαγωγειο προσπαθουμε να προωθησουμε το ακριβως αντιθετο.να μοιραζονται τα παντα.

 

Κοιτα να δεις τι εγινε τωρα.... και πες μου μετα να μοιραζονται και τι να μοιραζονται (αφου ολα ειχαν μαρκαδορους ετσι κι αλλιως...(

Η διευθυντρια ειναι μια(κΜινα) και στο προνηπιο ειχαμε την κυρια Δεσποινα...οπου μας ειχε πει οτι η γραμμη του νηπιαγωγειου ηταν το καθε παιδακι να εχει την μολυβοθηκη του και τα πραγματα του γραμμενα πανω(οχι στα χαρτια τυπου κανσον κτλ αλλα στα αλλα μαρκαδορους ξυλομπογιες κολες και πλαστελινες) Γιατι ενω ζητουσαν συγκεκριμενα πραγματα ..πχ Giotto που ξεραν οτι ποιοτικα ειναι καλα και κραταν ολη την χρονια...πολλοι γονεις απλα πηγαιναν και επαιρναν απ τα τζαμπο τους χαζομαρκαδορους που δεν εγραφαν (και οι δασκαλες δεν μπορουσαν να κανουν την δουλεια του βασικα...για να μη αναφερω το πιο σημαντικο για μενα ....που εχει να κανει με τα χημικα )

Στο νηπιο γεννησε η κυρια ας οποτε ηρθε μια αναπληρωτρια που δεν ηξερε και δεν εβαλε σε καθε παιδακι τα πραγματα του....

Οποτε ερχεται μια μερα η δικια μου στεναχωρεμενη γιατι οι μαρκαδοροι της δεν εγραφαν :shock: και δεν μπορουσε να κανει τις εργασιες...την επομενη μερα παω στο νηπιαγωγειο και βλεπω στην μολυβοθηκη της τζαμπο μαρκαδορους ..ε συγγνωμη δλδ ξηλωθηκα εγω και ψωνισα απ το βιβλιοπωλειο (για να εχω ποιοτητα) και το παιδι μου δεν μπορουσε να ζωγραφισει??? Ποια ομαδικοτητα με τα δικα μου λεφτα? Ας ζηταγαν ενα ποσο να ψωνιζει το νηπιαγωγειο και ας ειχαν μια ποιοτητα...αλλα δεν γινεται να πλρωνω εγω και αλλος να τα εχει....

Σαφως και το ειπα στην διευθυντρια οπου ενημερωσε την νηπιαγωγο πως λειτουργουν και αλλαξε τους μαρκαδορους (αλλιως να επαιρνα κι εγω τζαμπο και να μην με νοιαζει..θα ηταν αυτο αραγε πιο σωστο???

 

Δυστυχως το εχω ξαναπει επειδη ημουν και στο συλλογο και ημουν πολλες φορες ωρες μεσα στο νηπιαγωγειο και εβλεπα πολλα..ημασταν (και ειμαστε) πολλοι λιγοι γονεις που παιρναμε αυτα που επρεπε και καναμε τα παντα για το περιβαλλον στο σχολειο...(πολλου γονεις επισης ειχαν και την αποψη ...ελα μωρε νηπιαγωγειο σιγα.... )

Link to comment
Share on other sites

"Τέτοια να είναι τα προβλήματά μας καλέ

Καλή χρονιά και καλή πρόοδο σε όλα τα βλαστάρια μας "

 

Καμία σχέση καλέ, απλά να είναι τα προβλήματα για διάφορα ποσά στο σχολείο και όχι για την υγεία μας πχ... Χαίρομαι να σε διαβάζω να γράφεις για μπαναλ και καθημερινά θέματα, αυτό θέλω να πω και όχι για κάτι που δεν ξέρουν τι να το κάνουν οι μισοι γιατροί...

 

Τωρα για το αν μοιράζονται σε άλλα παιδια δεν ξέρω... Λες στον ιδιωτικό σταθμό να υπάρχουν γονείς που να μην αγοράσουν; Δεν είναι μικρό το ποσό, βέβαια, για πράγματα τέτοιου είδους.

 

Το βιβλίο ποιου συγγραφέα - εκδόσεων είναι;

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα να δεις τι εγινε τωρα.... και πες μου μετα να μοιραζονται και τι να μοιραζονται (αφου ολα ειχαν μαρκαδορους ετσι κι αλλιως...(

Η διευθυντρια ειναι μια(κΜινα) και στο προνηπιο ειχαμε την κυρια Δεσποινα...οπου μας ειχε πει οτι η γραμμη του νηπιαγωγειου ηταν το καθε παιδακι να εχει την μολυβοθηκη του και τα πραγματα του γραμμενα πανω(οχι στα χαρτια τυπου κανσον κτλ αλλα στα αλλα μαρκαδορους ξυλομπογιες κολες και πλαστελινες) Γιατι ενω ζητουσαν συγκεκριμενα πραγματα ..πχ Giotto που ξεραν οτι ποιοτικα ειναι καλα και κραταν ολη την χρονια...πολλοι γονεις απλα πηγαιναν και επαιρναν απ τα τζαμπο τους χαζομαρκαδορους που δεν εγραφαν (και οι δασκαλες δεν μπορουσαν να κανουν την δουλεια του βασικα...για να μη αναφερω το πιο σημαντικο για μενα ....που εχει να κανει με τα χημικα )

Στο νηπιο γεννησε η κυρια ας οποτε ηρθε μια αναπληρωτρια που δεν ηξερε και δεν εβαλε σε καθε παιδακι τα πραγματα του....

Οποτε ερχεται μια μερα η δικια μου στεναχωρεμενη γιατι οι μαρκαδοροι της δεν εγραφαν :shock: και δεν μπορουσε να κανει τις εργασιες...την επομενη μερα παω στο νηπιαγωγειο και βλεπω στην μολυβοθηκη της τζαμπο μαρκαδορους ..ε συγγνωμη δλδ ξηλωθηκα εγω και ψωνισα απ το βιβλιοπωλειο (για να εχω ποιοτητα) και το παιδι μου δεν μπορουσε να ζωγραφισει??? Ποια ομαδικοτητα με τα δικα μου λεφτα? Ας ζηταγαν ενα ποσο να ψωνιζει το νηπιαγωγειο και ας ειχαν μια ποιοτητα...αλλα δεν γινεται να πλρωνω εγω και αλλος να τα εχει....

Σαφως και το ειπα στην διευθυντρια οπου ενημερωσε την νηπιαγωγο πως λειτουργουν και αλλαξε τους μαρκαδορους (αλλιως να επαιρνα κι εγω τζαμπο και να μην με νοιαζει..θα ηταν αυτο αραγε πιο σωστο???

 

Δυστυχως το εχω ξαναπει επειδη ημουν και στο συλλογο και ημουν πολλες φορες ωρες μεσα στο νηπιαγωγειο και εβλεπα πολλα..ημασταν (και ειμαστε) πολλοι λιγοι γονεις που παιρναμε αυτα που επρεπε και καναμε τα παντα για το περιβαλλον στο σχολειο...(πολλου γονεις επισης ειχαν και την αποψη ...ελα μωρε νηπιαγωγειο σιγα.... )

 

 

αν ειχε μαθει το παιδι οτι ολοι εχουν ολους τους μαρκαδορους δεν θα ειχε προβλημα κ απλα θα ζητουσε αλλον.αυτο κανουμε στο σχολειο .παντα αντικαθιστουμε τους παλιους κ σε μια πιο ιδανικη κατασσταση οταν αφορα εργασιες εχουμε μονο καινουριους.

 

γιαυτο κ ζηταμε λεφτα απο τους γονεις ,για να ψωνιζουμε οτι χρειαζομαστε για ολους

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...