Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Σας Αρέσει το πλέξιμο, ράψιμο,κέντημα.....


Recommended Posts

Γειας σας κορίτσια!! :wink: Είμαι καινούρια εδω! Λοιπόν... χειμώνας ερχεται και σκεφτηκα να ασχοληθώ με το πλέξιμο... Ξέρω μόνο τα βασικά, μήπως μπορεί κάποια να μου προτεινει περιοδικά με οδηγίες, σχεδια-πατρόν για πλέξιμο;;;:roll:

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 415
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Κοριτσια ηθελα να σας ενημερωσω οτι τα μαθηματα του Δημου Αθηναιων για κεντημα,βελονακι κλπ εχουν εγγραφες απο 4-15 Οκτωβριου 9.30-12.00 το πρωι.Αν θελετε τα τηλεφωνα ειναι το 2103243972/2103243987.Στο site του Δημου δεν το εχουν ανακοινωσει ακομα οποτε ειπα να σας ενημερωσω

Link to comment
Share on other sites

winnie the pooh παλιότερα εγώ έπαιρνα τα περιοδικά "Εκείνη" και "Πρακτική". Κατά καιρούς αυτά βάζουν οδηγίες για αρχάριες. Αλλά όλα τα σχέδιά τους εξηγούν τον τρόπο που φτιάχνονται. Επίσης ξένα περιοδικά όπως "Burda" (είναι γερμανικό) και άλλα που τώρα δε θυμάμαι γιατί δεν τα έπαιρνα συχνά, έχουν σχέδια για κάθε είδους χειροτεχνία.

1457745k8p286od3g.gif
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κοριτσια. Ειμαι καινουρια σ'αυτο το site. Πλέκω και κενταω(σταυροβελονια) απο μικρο κοριτσακι. Εχω αρκετα σχεδια, εχω κεντησει κι εγω αρκετα και θα ηθελα αν εχει καμια σας σχεδια μετρητα(σταυροβελονια) με μπορντουρες ή με επαναλαμβανομενα μοτιφ ή με γεωμετρικα σχεδια.

Ευχαριστω πολυ και καλες δημιουργιες.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γεια σας κοριτσια. Ειμαι καινουρια σ'αυτο το site. Πλέκω και κενταω(σταυροβελονια) απο μικρο κοριτσακι. Εχω αρκετα σχεδια, εχω κεντησει κι εγω αρκετα και θα ηθελα αν εχει καμια σας σχεδια μετρητα(σταυροβελονια) με μπορντουρες ή με επαναλαμβανομενα μοτιφ ή με γεωμετρικα σχεδια.

Ευχαριστω πολυ και καλες δημιουργιες.

 

εχω εγω ενα πολυ ωραιο σχεδιο με μετρημα.Εγω δεν εχω αξιωθει να το τελειωσω,αλλα το θεωρω πολυ ομορφο.Αν θες πες μου.Ξερεις αν βγαζουν εγχρωμες φωτοτυπιες;

ky1Ap2.png?YVrPElRM
Link to comment
Share on other sites

εχω εγω ενα πολυ ωραιο σχεδιο με μετρημα.Εγω δεν εχω αξιωθει να το τελειωσω,αλλα το θεωρω πολυ ομορφο.Αν θες πες μου.Ξερεις αν βγαζουν εγχρωμες φωτοτυπιες;

 

Καλησπερα. Ναι θα ηθελα να δω το κεντημα σου. Τι εννοεις αν βγαζουν εγχρωμες φωτογραφιες.

Link to comment
Share on other sites

Το σχεδιο ειναι μετροιτης δηλαδη εγω το βγαζω απο χαρτι.Εννοω αν βγαζουν εγχρωμες φωτοτυπιες να το βγαλω και να σου το στειλω.Κανει ρομβους με χρυσο ανοιχτο και σκουρο,οι ρομβοι μεσα γεμιζονται με κοκκινο και σρη μεση κανει με χρυσο ανοιχτο ρομβους.Σιγουρα δεν μπορω να στο περιγραψω καλα αν μπορεσω θα βαλω φωτο να το δεις.

ky1Ap2.png?YVrPElRM
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε όλα τα κορίτσια! Θα ηθελα να ρωτησω τις πιο εμπειρες που μπορω να βρω σχεδια disney ή looney tunes baby για κεντημα σε παιδικο σεντονι, μαξιλαράκια κτλ (πχ σαν τρεσα)...Ασχολουμαι δειλα με κεντημα, και θα ηθελα να φτιαξω κάτι μονη μου για το παιδί μου!

Ldp5p3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Το σχεδιο ειναι μετροιτης δηλαδη εγω το βγαζω απο χαρτι.Εννοω αν βγαζουν εγχρωμες φωτοτυπιες να το βγαλω και να σου το στειλω.Κανει ρομβους με χρυσο ανοιχτο και σκουρο,οι ρομβοι μεσα γεμιζονται με κοκκινο και σρη μεση κανει με χρυσο ανοιχτο ρομβους.Σιγουρα δεν μπορω να στο περιγραψω καλα αν μπορεσω θα βαλω φωτο να το δεις.

 

Καλησπερα. Ναι, θα ηθελα να το δω και θα προσπαθησω να βαλω κι εγω δικα μου.

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια καλημερα

εχω ανοιξει και νεο θεμα, αλλα επειδη δεν πηρα απαντηση, ειπα να σας ρωτησω και εδω (ζητω συγγνωμη αν ειμαι οφ τοπικ)

Γνωριζετε ραφτη/μοδιστρα στις περιοχες Καντζα/Γλυκα Νερα/Γερακα/Παιανια?

Link to comment
Share on other sites

καλημερα κοριτσια!

θελει η μητερα μου να ραψει καλυμματα για τις καρεκλες της τραπεζαριας. μηπως εχετε πατρον? ή μηπως ξερετε που θα μπορουσα να βρω πατρον?

ευχαριστω.

LKcZp2.png 3bjwp3.png
Link to comment
Share on other sites

.. εμένα βασικά μου αρέσει πάάάάάάάάάάάάάάάάάάρα πολύ η σταυροβελονιά!!!

.. έχω τρελαθεί με ένα σάιτ που έχω βρεί στο ίντερνετ και παραγγέλνω αβέρτα ειδικά "κίτ" τα οποία περιέχουν μέσα το σχέδιο, τον καμβά, τις κλωστές που θα χρειαστείς (ακριβώς όσες χρειάζονται και για να κάνεις κι άλλο ένα μισό!!) τη βελόνα και φυσικά οδηγίες.

.. μου αρέσει το μετρητό σχέδιο και όχι το σταμπωτό διότι έτσι είναι λιγουλάκι πιο δύσκολο και πρέπει να χρησιμοποιείς πιο πολύ το μυαλό! :D

.. έχω φτιάξει αρκετά σχέδια τα οποία βρίσκονται στο δωμάτιο της μικρής και τώρα έχω ξεκινήσει ένα πάρα πολύ δύσκολο το οποίο πιστεύω ότι σε κανα χρόνο θα το έχω τελειώσει ..

.. γενικά δε βρίσκω και πάρα πολύ χρόνο αλλά όταν βρίσκω .. ξεχνιέμαι!! :wink:

 

ΠΟΙΟ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ ΤΟ SITE?????????????

Link to comment
Share on other sites

Ποιο είναι το site???

Όταν ήμουν έγκυος στο 1ο μου γιο είχα κάνει κάτι όμορφες σαλιάρες και κάτι άλλα … τώρα που χρόνος για αυτά !

Έχω όμως φυλάξει το περιοδικό με τα σχέδια [ είναι από το Βέλγιο] , αν κάποια την ενδιαφέρει ας μου πει να τις τα δείξω

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Το σχεδιο ειναι μετροιτης δηλαδη εγω το βγαζω απο χαρτι.Εννοω αν βγαζουν εγχρωμες φωτοτυπιες να το βγαλω και να σου το στειλω.Κανει ρομβους με χρυσο ανοιχτο και σκουρο,οι ρομβοι μεσα γεμιζονται με κοκκινο και σρη μεση κανει με χρυσο ανοιχτο ρομβους.Σιγουρα δεν μπορω να στο περιγραψω καλα αν μπορεσω θα βαλω φωτο να το δεις.

 

Καλημερα. Δεν ξερω πως να βαλω τις φωτογραφιες απο τα κεντηματα μου.:( Μπορεις να με βοηθησεις? Αν μπορεις βαλε κι εσυ το δικο σου, αυτο με τους ρομβους.

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια κ γω ασχολουμαι με βελονακι και λιγο ραψιμο.Επειδη εχω αγανακτησει με τα ελληνικά σαιτ (εχω βρεί φοβερα σχεδια σε ξενα κ σχεδον τιποτα στα ελληνικά) αποφασισα να φτιαξω ενα blog και να δημοσιευσω αναλυτικες οδηγιες για βελονακι καθως επισης και ομορφα σχεδια.Το βελονακι ειναι πανευκολο αλλα η ελληνικη φρασεολογια ειναι λιγο μπερδεμα. Ελπίζω να βοηθησω οσες θελουν να αρχίσου να δημιουργουν πράγματα μόνες τους! Αν θελετε μπείτε στο http://kerasopites.blogspot.com/ σε λιγες μερες θα ανεβασω τις οδηγιες και σιγα σιγα θα ανεβασω και κατι καταπληκτικα σχεδια που εχω βρει. Αντε γιατι ερχονται και Χριστουγεννα, να κανουμε και κανενα δωρο!!!

Link to comment
Share on other sites

καλημερα κοριτσια!

θελει η μητερα μου να ραψει καλυμματα για τις καρεκλες της τραπεζαριας. μηπως εχετε πατρον? ή μηπως ξερετε που θα μπορουσα να βρω πατρον?

ευχαριστω.

 

καλημερα!

 

κανενα νεο?

LKcZp2.png 3bjwp3.png
Link to comment
Share on other sites

julie05 το blog σου ειναι τελειο!περιμενω με αγωνια αναλυτικες οδηγιες για σχεδια γιατι ειμαι και ψιλοαρχαρια κ οντως με τα σατ δε βγαζω κ πολυ ακρη!

καλα μιλαμε στην ιδεα κ μονο οτι θ'αρχισω να φτιαχνω κατι κ να το τελειωσω κιολας αυτη τη φορα.τρελενομαι!

το ονειρο μου ειναι να καω ενα βρεφικο κουβερτακι σαν patchwork,γινεται?

tt1108c2.aspx

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...