Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

Αχ!!! συγκινήθηκα!!!! Ο άντρας μου υιοθετήθηκε από τους γονείς του το 1982 (ήταν 5 μηνών)!!!! Όλοι λέγαν στην πεθερά μου τότε : "είναι πολύ δύσκολο να σου δώσουν παιδί" και "θα κάνει πάρα πολύ καιρό" και κάτι τέτοια... Φλεβάρη του 82 έκανε την αίτηση, Μαη της δώσανε τον Νίκο!!!!

Αυτό που μου έλεγε πάντα (η πεθερά μου) είναι (αν χρειαζόταν να υιοθετούσαμε παιδάκι) να μην πέσουμε στην παγίδα να συμπληρώσουμε το έντυπο σχετικά με το πώς το θέλουμε (όμορφο, ξανθό, αγοράκι, να μου μοιάζει κτλ κτλ):wink:

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Διαφημίσεις


Μετά από 4 εξωσωματικές σκεφτόμαστε και την περίπτωση της υιοθεσίας, ο σύζυγος όμως είναι άνεργος. Έχουμε ελπίδες να γίνει δεκτή η αίτησή μας με αυτό το δεδομένο; Εμένα μου φαίνεται δύσκολο.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

ΚΑΛΗΣΠΈΡΑ ΕΙΜΑΙ ΠΑΝΤΡΕΜΈΝΗ ΑΛΛΑ ΛΟΓΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΚΏΝ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΠΑΟ ΑΠΟΤΥΧΗΜΈΝΕ ΕΞΩΣΩΜΑΤΙΚΕΣ ΑΠΟΦΑΣΊΣΑΜΕ ΝΑ ΥΟΘΕΤΗΣΟΥΜΕ ΕΧΟΥΜΕ ΚΑΝΗ ΕΤΙΣΗ ΣΤΟ ΜΗΤΕΡΑ ΕΔΩ ΚΑΙ 3 ΧΡΟΝΙΑ ΑΛΛΑ ΤΙΠΟΤΑ ΑΚΟΜΑ. ΞΕΡΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΙΔΙΟΤΙΚΗ ΥΙΟΘΕΣΊΑ ΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!

 

Για ιδιωτική υιοθεσία θα πρέπει να απευθυνθείς σε κάποιον δικηγόρο ή κέντρο εξωσωματικής που να ασχολείται με αυτό αλλά νομίζω οτι είναι πολλά "δυστυχώς" τα λεφτα που χρειάζονται και σε αυτήν την περίπτωση. Απο μία γνωστή μου έμαθα οτι μία κυρία απέκτησε με ιδιωτική υιοθεσία το παιδί της απο κάποια βουλγάρα που δεν το ήθελε αλλά το κόστος ήταν 20000 ευρώ.

 

Αν διαθέτεις τα λεφτά αυτά μπορείς να πάς σε ένα κέντρο και να αποκτήσεις με παρένθετη το παιδάκι σου το οποίο θα είναι και βιολογικά δικό σου. Τόσο περίπου κοστίζει.

Που φτάσαμε!!! Να θές να αποκτήσεις ένα παιδάκι και να σου λένε με 20000 ευρώ το "αγοράζεις" ΝΟΜΙΜΑ.

 

Είμαι ομοιοπαθούσα χωρίς όμως αυτήν την οικονομική άνεση, τρώγοντας την μία σφαλιάρα μετα την άλλη.

 

Υπομονή και θα τα καταφέρουμε!!!!!!!

NMVcp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 6 months later...
  • 1 χρόνο μετά...

Καλημερα σε ολους!!!Επαναφερω το θεμα μηπως βρω καποια λυση!!!Υστερα απο 5 χρονια προσπαθειων κ αποτυχενης εξωσωματικης αποφασισαμε τον συζυγο μου να υιοθετησουμε ενα μωρακι!!!Οπου ομως διαβασα,εψαξα καταλαβα πως ειναι πολυ χρονοβορο κ πολυ δυσκολο!!!Γι αυτο θελω να ρωτησω αν ξερει καμια τι γινεται με την ιδιωτικη υιοθεσια!!!Που πρεπει να αευθυνθω;Τι να κανω;;;;Ειμαι σε απογνωση θελω τοοοοσοοο πολυυυυ ενα μωρακι!!!!Σαφως κ δεν μιλαμε για χρηματα καθως το θεωρω ντροπη να δωσεις για να "αγορασεις" μωρο!!!Αυτο δεν θα το εκανα ποτε!!!Αν καποια ξερει παρακαλω ας μου στειλει...Σας ευχαριστω πολυ

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σε ολους!!!Επαναφερω το θεμα μηπως βρω καποια λυση!!!Υστερα απο 5 χρονια προσπαθειων κ αποτυχενης εξωσωματικης αποφασισαμε τον συζυγο μου να υιοθετησουμε ενα μωρακι!!!Οπου ομως διαβασα,εψαξα καταλαβα πως ειναι πολυ χρονοβορο κ πολυ δυσκολο!!!Γι αυτο θελω να ρωτησω αν ξερει καμια τι γινεται με την ιδιωτικη υιοθεσια!!!Που πρεπει να αευθυνθω;Τι να κανω;;;;Ειμαι σε απογνωση θελω τοοοοσοοο πολυυυυ ενα μωρακι!!!!Σαφως κ δεν μιλαμε για χρηματα καθως το θεωρω ντροπη να δωσεις για να "αγορασεις" μωρο!!!Αυτο δεν θα το εκανα ποτε!!!Αν καποια ξερει παρακαλω ας μου στειλει...Σας ευχαριστω πολυ

 

Από όσο γνωρίζω και στην ιδιωτική υιοθεσία δίνεις χρήματα. Όχι υπό την έννοια "αγοράζω μωρό" , αλλά πληρώνεις εξετάσεις μάνας , τη γέννα και φυσικά τα έξοδα του δικηγόρου.

Link to comment
Share on other sites

Από όσο γνωρίζω και στην ιδιωτική υιοθεσία δίνεις χρήματα. Όχι υπό την έννοια "αγοράζω μωρό" , αλλά πληρώνεις εξετάσεις μάνας , τη γέννα και φυσικά τα έξοδα του δικηγόρου.

 

 

 

Αυτα πολυ ευχαριστως να τα δωσω αλλα οπου κ να ρωρηαα μου ειπαν πως πρεπει να βρω μονη μου την γυναικα που θα θελει να σωσει το παιδι της!!!Κ δεν ξερω που μπορω να απευθυνθω!!!Σ ευχαριστω πολυ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 month later...

Καλησπέρα κορίτσια! είμαι η Ρίτα, δικηγόρος και υποψήφια διδάκτορας στο πανεπιστημιο αιγαιου. κάνω διδακτορικό με θέμα την υιοθεσία και ψάχνω για ζευγάρια που έχουν αιτηθει υιοθεσία ή εχουν υιοθετήσει για να μου εξιστορήσουν την εμπειρία τους-εννοείται ανωνυμα-. σας παρακαλώ βοηθήστε με στην έρευνα. ξέρω ενα ζευγαρι που απέκτησε ένα κοριτσάκι, φανταζομαι μέσω της ιδιωτικής υιοθεσίας, γιατι το μωράκι ήταν μόλις 25 ημερών και από τους κρατικούς φορείς αποκτας μεγαλύτερα παιδάκια, όμως ντρεπομαι να τους ζητησω να μου δωσουν συνεντευξη για ενα τόσο ευαισθητο θεμα. φοβαμαι ότι θα τους φέρω σε δύσκολη θέση. αν κάποια κοπέλα όμως από εδω ήθελε να μοιραστει την εμπειρία της με μενα για χάρη της έρευνας θα της ήμουν ευγνώμων... αν θελετε μπορείτε να μου στειλετε προσωπικό μήνυμα.. ευχαριστω..

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...