Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΠΟΤΕ ΕΤΟΙΜΑΖΟΥΜΕ ΤΑ ΧΑΡΤΙΑ ΣΤΟ ΙΚΑ(ΑΔΕΙΑ ΤΟΚΕΤΟΥ-ΛΟΧΕΙΑΣ)???


Recommended Posts

Καλησπέρα και από ένα καινούργιο μέλος / πατέρα,

 

Δεν ξέρω αν σωστά βάζω το θέμα μου σε αυτή την ενότητα,

αλλά μια που μιλάτε για ΙΚΑ - ΕΠΙΔΟΜΑΤΑ να σας πω τι

συμβαίνει στην περίπτωση μας και γιατί τρέχουμε....

 

Λοιπόν ο γιατρός μας είχε δώσει ΠΗΤ 30/08/08 ενώ του

ΙΚΑ έδωσε 05/09/08 ( ως συνηθως για να διαφοροποιηθούν

από τους Ιδιώτες, λόγω κόμπλεξ ) και γεννήσαμε 05/08/08,

δηλαδή 25 ημέρες νωρίτερα από την ΠΗΤ του δικού μας.

 

Ελα ντε που στο ΙΚΑ λαμβάνουν την ΠΗΤ του δικού τους

γιατρού και μας λένε οτι το παιδι ειναι πρόωρο 31 ημερών και

πρέπει να τους πάμε μια βεβαίωση Προωροτητας απο το ΙΑΣΩ.

 

Εμείς την ζητήσαμε απο το ΙΑΣΩ - γιατί αλλιώς θα χάσουμε

σχεδόν 1,400 Ευρώ - αλλά εκείνοι και με το δίκιο τους μας

απάντησαν οτι το παιδί δεν ήταν πρόωρο και δεν θα βγουνε

αυτοί ψεύτες για το ΙΚΑ.

 

Ολοι μας λένε να κάνουμε ένσταση αφου βασει του δικού μας

γιατρού / Εξετάσεων / Β' Επιπέδου κλπ. τα στοιχεία είναι σωστά.

 

Αν έχετε κάποια παρόμοια εμπειρία, παρακαλω ενημερώστε με !

 

Ευχαριστώ εκ των προτερων.

Verom

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 76
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

η Π.Η.Τ. υπολογιζεται με βασει την τελευταια εμμηνο ρηση ,

αυτο ειναι στανταρ στις 40 εβδομαδες τοσο ο γιατρος ο δικος σας οσο και του ικα πρεπει να δωσουν την ιδια ημερομηνια

ο γιατρος του ικα σου ζητησε τον υπερηχο β'επιπεδου που αναγραφει την εμμηνο ρηση και την εβδομαδα κυησεως

το οτι εκανε λαθος υπολογισμο πιθανοτατα δεν ηταν σκοπιμο

 

εδω οταν σκοπιμως ζηταμε να γραψουν αλλη μεταγενεστερη ημερομηνια για να σταματησουμε αργοτερα την δουλεια αρνουνται κατηγορηματικα με την δικαιολογια οτι θα μπλεξουν και ψαχνουμε να βαλουμε τα μεγαλα μεσα για να το πετυχουμε,αυτος θα στο εκανε χωρις να το ζητησεις?

 

και φυσικα να κανεις ενσταση με ολους τους υπερηχους θα δουν οτι ο γιατρος του ικα εκανε το λαθος και το πιο πιθανο να σε δικαιωσουν

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Εγώ είμαι 16 εβδομάδων και μάλλον είναι πολύ νωρίς αλλά ήθελα να ρωτήσω το εξής: Σε περίπτωση που διακόψω τελείως την δουλειά μου τι θα πρέπει να κάνω; Θέλω να την σταματήσω και να μπω στο ταμείο ανεργείας αλλά να μην χάσω τα επιδόματα της εγκυμοσύνης. Να σημειώσω ότι δουλεύω 6 χρόνια σερί με full ένσυμα στο ΙΚΑ. Αν κάνω παραίτηση πριν την εγκυμοσύνη χάνω κάποιο επίδομα;

 

Επειδή με τα επιδόματα το έψαξα πάααρα πολύ, το ΙΚΑ το ενδιαφέρει για να σου δώσει τα επιδόματα Κυοφορίας και Λοχείας να έχεις τουλάχιστον 200 ένσημα περασμένα τα τελευταία 2 χρόνια. Το λεει και στο φυλάδιο τους http://www.ika.gr/gr/infopages/downloads/toketou.pdf Και φυσικά το βοήθημα τοκετού το παίρνεις ετσι και αλλιώς είναι στα 900 ευρώ. Οπότε έχουμε και λέμε βοήθημα τοκετού 900ευρώ + επιδόμα κυοφορίας + επίδομα λοχείας . Πριν την γέννα στις 56 ημερολογιακές πριν θα πάρεις μόνο το επίδομα κυηφορίας και μετά την γέννα θα πάρεις τα αλλα δυο.

 

Γεια σας!!!!

 

Το επίδομα κυοφορίας και το επίδομα λοχείας σε τι χρηματικό ποσό αντιστοιχεί και πότε το παιρνεις? (π.χ. εννοώ για καθε μήνα που είσαι έγκυος παιρνεις και ένα ποσό από τοπ επίδομα κυοφορίας ή το παίρνεις μαζεμένο?)

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Μανουλεσ και πατερουληδες. Καλημερα και καλη εβδομαδα. Πηγα σημερα στο ΙΚΑ για το επιδομα μητροτητας και μου δωσανε απο τις 10/01/08 (που ξεκινανε οι 56 μερες πριν την ΠΗΤ) 1143,52 ευρω τα αλλα μετα που θα γεννησω (δηλ οι 63 μερες) Α! ξεχασα να σασ πω οτι πριν γεννησω δεν τους ενδοιαφερει αν εχω διδυμα απλα οταν θα παω παλι στο ΙΚΑ να τους το ξαναπω. Επισης ο ημερησιος χαρακτηισμος που γραφει το χαρτι ειναι 20,42 ευρω Δηλ. τιποτα

Link to comment
Share on other sites

γεια σου βικυ-λυδια....επειδη με ενδιαφερει το θεμα....πηρες για 56 μερες 1143,52 ευρω απο το ικα.

μπορεις να μου πεις αν θελεις και δεν σε φερνω σε δυσκολη θεση τον μηνιαιο μισθο σου? μεικτα οχι καθαρα!!! θελω να υπολογισω αυτα που θα παρω εγω απο το ικα.

ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

γεια σου ¨ο μπεμπης μας ¨δεν με φερνεις σε δυσκολη θεση αλλα επειδη ο μισθος μου ειναι ωρομησθιος και δεν ειναι μηνιαιος ειναι 37,13 ευρω εστι γραφει το χαρτι του ΙΚΑ συνολικα τον μηνα ειναι περιπου 742 ευρω στο περιπου γιατι κατι το να αφαιρεσουν 5-10 λεπτα καθηστεριση στην δουλεια μειωνετε ο μισθος. Ελπιζω να σε βοηθησα λιγακι. Αλλα για πιο σιγουρα μπορεις να ρωτησεις στην επιθεωρηση εργασιας της περιοχης σου.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

κοριτσια καλημερα ειμαι νεο μελος. θα ηθελα να ρωτησω σε ποσες μερες θα πληρωθω τις 63 ημερες μετα την γεννα? αν πανε ολα καλα θα γεννησω με καισαρικη στις 18 φεβρουαριου.Τωρα θα πληρωθω τις 56 μερες ( τα πολλα που θα παρω δηλαδη λεμε τωρα) επισης ξερει καμια με τι κρητιριο γινονται οι πληρωμες του ικα? π.χ. εγω παιρνω μισθο 800€ αλλα απο το ικα τον προηγουμενο μηνα που ειχα αδεια πληρωθηκα 500€ ειναι μεγαλη η διαφορα. σας ευχαριστω πολυ

Link to comment
Share on other sites

1ον τωρα που θα πας στο ικα να εισπραξεις το επιδομα μπορεις να ρωτησεις ακριβως ποτε κ τι χρειαζεσε. θα εισπραξεις για αρχη 56 χ το ημερομησθιο που εχει δηλωσει ο εργοδοτης σου ασχετα με την αδεια που πηρες. δεν πληρωνεσε μηνες , πληρωνεσε 56 ημερες.

 

2ον οταν με το καλο γεννησεις

-θα παρεις βεβαιωση απο το μαιευτιριο

- θα δηλωσεις το μωρο στο ληξιαρχιο της περιοχης σου (θα σου δωσουν ληξιαρχικη πραξη γεννησεως)

- την ληξιαρχικη πραξη γεννησεως , το βιβλιαριο ασθενειας σου θα τα πας στο ικα για να βγαλεις βιβλιαριο ασθενειας για το μωρο

-την ληξιαρχικη πραξη γεννησεως , το βιβλιαριο ασθενειας , κ το βιβλιαριο ασθενειας του μωρου θα τα δωσεις στις παροχες του ικα

-το ικα θα σου καταβαλει α)το επιδομα τοκετου (περιπου 930,00€) κ β) 63 ημερες Χ το ημερομησθιο σου & ολα αυτα Χ 10% συν , εαν το μωρο δηλωθει εμεσα ασφαλισμενο σε εσενα (δλδ να το ασφαλισεις στο ονομα σου)

οταν τα κανεις ολα αυτα θα παρεις τα χρηματα με την ταυτοτητα σου απο το ταμειο του ικα

δεν ειναι λιγα τα χρηματα μην τα υποτιμας !!!

αν ο εργοδοτης σου δηλωνει ακριβως τον μισθος σου θα παρεις συνολο σχεδον 5.000€ (56Χημερομισθιο+930€+63Χημερομησθιο+10%)

απο το ικα θα σου δωσουν κ ενα χαρτι που θα το πας στον οαεδ κ θα βγεις σε 6μηνη πληρωμενη αδεια!!!

τωρα που θα πας στο ικα μπορεις να ζητησεις απο τον προϋσταμενο των παροχων ή το διευθυντη του ικα να σου σφραγισει μια εξουσιοδοτηση ενος συγγενικου σου προσωπου (συζυγο, μητερα, πατερα, αδερφου) για να κανει ο συγγενης σου ολη την διαδικασια (αν δεν μπορεις εσυ)

για την εξουσιοδοτηση χρειαζεσε την δικη σου ταυτοτητα κ του συγγενη σου!!!

 

το χρονικο περιθωριο που εχεις για να κανεις την διαδικασια ειναι απο την πρωτη μερα που θα γεννησεις εως κ εξι μηνες μετα!!!

 

 

ελπιζω να σε καλυψα !!!!

line_flow_rose_beg_minie_time_1227934800_text_e720ecf0eff5ecf0effd20ece1f22c20e5dfede1e9.gif
Link to comment
Share on other sites

ανασα...οταν θα πας στον ΟΑΕΔ ρωτα να σου πουνε τι χαρτια να καταθεσεις μετα που θα γενισεις για να παρεις το επιδομα μητροτητας..

μετα που θα παρεις το επιδομα λοχειας το περνεις αυτο απο τον ΟΑΕΔ τονιζω μην το χασεις δεν ειναι και λιγα...750 ευρω μου ειχανε δωσει εμενα στο 1ο παιδι :)

HAmI.jpgHAmIp3.png

Μαρικακι 12/1/2007

Λενιώ 26/5/2009

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...

κοριτσια,

καλημερα.εχω πητ 15 απριλιου, οποτε απο υπολογισμους βγαινω στην αδεια στις 19 φεβρουαριου.ηδη μου εδωσε ο γιατρος του ικα το χαρτι κ μου υπεγραψε κ ο εργοδοτης και πηρα και την αναλυτικη κατασταση ενσημων απο το ικα.ωστοσο δε μου εδωσαν κανενα χαρτι-δηλωση δικη μου να υπογραψω οτι δε θα εργαζομαι το παρον διαστημα.να κανω μια δηλωση του νομου 105 στα κεπ;

επισης, ποτε πρεπει να καταθεσω αυτα τα χαρτια; στις 19/2 που αρχιζει η αδεια μου;

Link to comment
Share on other sites

Kαλησπέρα. Το χαρτί που πήρες από το γιατρό του ΙΚΑ έχει 3 παραγράφους, τη πρώτη την υπογράφει ο γιατρός, την δεύτερη εσύ (που δηλώνεις ότι δεν θα εργαστείς) και την τρίτη παράγραφο την συμπληρώνει ο εργοδότης σου. Στην ουσία 1 χαρτί είναι, αυτό θέλουν μόνο, μην μπερδευεσαι. Θα το καταθεσεις 56 μέρες πριν την ΠΗΤ σου (19 Φεβρουαρίου) και μετα. Νωρίτερα δεν σου γίνονται δεκτά,. Ελπίζω να βοήθησα.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

καλησπερα σε ολες.διανυω την 25η εβδομαδα κυησεως εργαζομαι σε τραπεζα με ασφαλεια του ικα(δυστυχως).πητ μου δινει ο γιατρος μου 03-04-2011.θαθελα να ρωτησω ποια η διαδικασια για αδεια τοκετου και λοχειας?εννοω τις 56 ημερες πριν τον τοκετο.απο την υπηρεσια μου θελουν χαρτι απο γιατρο του ικα,εμενα με παρακολουθει ιδιωτης εννοειτε.τι γινεται?τι πρεπει να κανω?και ποτε να ξεκινησω την διαδικασια ειναι νωρις?η εχω καθυστερησει?help please οτι σχετιζεται με το ικα μεχει τρομοκρατησει!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλησπερα σε ολες.διανυω την 25η εβδομαδα κυησεως εργαζομαι σε τραπεζα με ασφαλεια του ικα(δυστυχως).πητ μου δινει ο γιατρος μου 03-04-2011.θαθελα να ρωτησω ποια η διαδικασια για αδεια τοκετου και λοχειας?εννοω τις 56 ημερες πριν τον τοκετο.απο την υπηρεσια μου θελουν χαρτι απο γιατρο του ικα,εμενα με παρακολουθει ιδιωτης εννοειτε.τι γινεται?τι πρεπει να κανω?και ποτε να ξεκινησω την διαδικασια ειναι νωρις?η εχω καθυστερησει?help please οτι σχετιζεται με το ικα μεχει τρομοκρατησει!!!!

 

Καλησπέρα!Θα πρέπει να πάς στο ικα της περιοχής σου κ να βρείς κάποιον γυναικολόγο εκεί ωστε να σου γράφει οτι φάρμακα ή εξετάσεις μπορεί να χρειάζεσαι!Για την άδεια είναι πολύ νωρίς ακομα.

Link to comment
Share on other sites

Ελενα, επειδη τα εχω προσφατα, άκου: πάρε τηλ στο 184. εκει κλεινεις ραντεβου για ικα. θα τους πεις ομως να σου κλεισουν στο κεντρο μανας και παιδιου της περιοχης σου, οχι στα πολυιατρεια. αν υπαρχει φυσικά. Θα τους πεις οτι το ραντεβου θα αφορα την αδεια κυησης. Αυτό το κανεις καπου στον 7ο. οποτε πας στο ραντεβου με το βιβλιαριο του ικα, την αυχενικη και μια βεβαιωση του ιδιωτη γιατρου σου που θα γραφει την ΠΗΤ. Με αυτα, ο γιατρος του ικα σου δινει ενα χαρτι οπου ο ιδιος υπογράφει και αυτό το χαρτί το πας στον εργοδότη σου, το υπογράφει και αυτός και τελος υπογράφεις κι εσύ. Αφού ξεκινήσουν οι 56 μέρες, πας με αυτο το χαρτί στο ικα της περιοχης σου (στα γραφεια) και με το βιβλιαριο και παιρνεις τα λεφτα. αυτά! Αν δεν έχεις βιβλιαριο ικα, να βγαλεις πρώτα

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

επιδομα τοκετου παιρνεις με την αδεια σου πρινγεννησεις...το λοχειας το παιρνεις με το πουγεννησει ςμπορει ναπαει ο συζυγος με την εξουσιοδοτηση που εκανες για του τοκετου και τα εισπραττει εκεινος...τριμηνο θελει για το συμπληρωματικο επιδομα οαεδ...

26/10/10 Ήρθε η kisha junior και είναι όντως γκαυ.....τσα!

Ο μικρός μου είναι κέβλαρρ  ! 20/02/12

Link to comment
Share on other sites

Για το επίδομα λοχείας πρέπει να πας σε 6 μήνες από τότε που πάρεις το επίδομα τοκετού ( από την έκδοση της απόφασης λέει το χαρτί).

There is no patch for human stupidity.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...