Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Αυτοάνοσο - Γνωρίζετε κάποιον ρευματολόγο?


Recommended Posts

Γειά σας! Είμαι νέα στο forum, μητέρα δύο μικρών παιδιών. Ψάχνω να βρω κάποιον καλό ρευματολόγο γιατί μετά από πρόβλημα στις εξετάσεις αίματος και κάποια συμπτώματα (σύνδρομο Raynaud, ξηροφθαλμία) μια γιατρός μου είπε να ξεκινήσω θεραπεία, χωρίς όμως να έχει ταυτοποιηθεί ακόμα το νόσημα. Θα ήθελα να ζητήσω μια δεύτερη γνώμη.

 

Επίσης αν κάποιος/α από εσάς έχει ίδια εμπειρία, θα ήμουν ευγνώμων αν μπορούσε να το συζητήσουμε.

 

Ευχαριστώ και καλές διακοπές σε όλους! :)

Link to comment
Share on other sites

  • 5 εβδομάδες μετά...

Διαφημίσεις


Καλησπέρα,

μόλις τώρα είδα την δημοσίευση και δεν ξέρω εαν έχεις καταλήξει ήδη σε κάποιον γιατρό.

 

Εγώ παρουσιάζω raynaud εδώ και κάποια χρόνια χωρίς ιδιαίτερο πρόβλημα μέχρι πριν δύο περίπου χρόνια. Από τότε έχει αρχίσει να προχωρά αρκετά γρήγορα. Ακολουθώ αγωγή με κορτιζόνη και αγγειοδιασταλτικά.

 

Ο γιατρός μου είναι Ιωάννινα και δεν ξέρω να σου συστήσω κάποιον στην Αθήνα.

 

Αυτό που μπορώ να σου συστήσω με σιγουριά είναι : ΟΧΙ ΤΣΙΓΑΡΟ, ΟΧΙ STRESS.

 

Όλα καλά σου εύχομαι!

XZhFp2.png

rBXgp2.png

Link to comment
Share on other sites

Έχω δυο γνωστούς με δυο διαφορετικά αυτοάνοσα (λύκο και αγγυλοποιητική οστεοαρθρίτιδα) που και οι δυο παρακολουθούνται στον Ευαγγελισμό. Μήπως να έριχνες μια ματιά. Συγκεκριμένο γιατρό δεν ξέρω δυστυχώς. Όλα καλά να πάνε!

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Καλημέρα, ευχαριστώ για τα μηνύματά σας! Βρήκα κάποιους γιατρούς, ευτυχώς με καθησύχασαν για την ώρα και δεν θα χρειαστεί να ξεκινήσω κάποια θεραπεία, αλλά να το παρακολουθώ.

 

Vicky, αν δεν σε πειράζει θα με βοηθούσε αν μου έλεγες πως εξελίχτηκε τελικά το Raynauld. Εμφάνισες και άλλα συμπτώματα και ξεκίνησες τη θεραπεία? Το Raynauld εμφανίζονταν συνεχώς ή είχε σταματήσει για κάποια χρόνια? Αν θέλεις στείλε μου πμ.

 

Ευχαριστώ και πάλι και εύχομαι το καλύτερο για εσάς και την οικογένειά σας! :)

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

 

αυτό που περιγράφεται ως πρωτοπαθές σύνδρομο raynaud είναι το φαινόμενο εκείνο όπου τα άκρα ( συνήθως τα δάχτυλα των χεριών ) αλλάζουν χρώμα με την απότομη έκθεση στο ψύχος.

 

Το φαινόμενο αυτό μου συμβαίνει περίπου εδώ και 12 χρόνια χωρίς όμως να μου δημιουργούσε κάποιο πρόβλημα και χωρίς να χρειαστεί να απευθυνθώ στον γιατρό.

 

Εδώ και δύο περίπου χρόνια άρχισε να γίνεται πιο έντονο, οι συσπάσεις δηλαδή των αγγείων ήταν πιο έντονες και πιο συχνές με αποτέλεσμα να μου προκαλεί φαγούρα και πρήξιμο ακόμη και το καλοκαίρι.

 

Αυτή ήταν η πρώτη φορά που απευθύνθηκα σε ρευματολόγο ο οποίος διέγνωσε το σύνδρομο. Μετά τις απαραίτητες αιματολογικές εξετάσεις και συνεκτιμώντας την κλινική εικόνα ο γιατρός μου είπε οτι πρόκεται για πρωτοπαθές σύνδρομο ( αυθύπαρκτο ).

 

Τον χειμώνα που μας πέρασε με την πρώτη αλλαγή του καιρού και την πτώση της θερμοκρασίας το φαινόμενο έγινε ιδιαίτερα έντονο με κατάληξη να δημιουργηθούν πληγές στα χέρια μου. Για τον λόγο αυτό μου χορηγήθηκε θεραπεία ( για την αντιμετώπιση δηλαδή των συμπτωμάτων και όχι για την θεραπεία του συνδρόμου).

 

Ο λόγος που σου τα έγραψα όλα αυτά είναι για να σου πω οτι η ύπαρξη και μόνο του φαινομένου δεν χρήζει θεραπείας. Άκου τον ρευματολόγο σου, ο οποίος είναι ο μοναδικός που μπορεί να αξιολογήσει την κατάσταση και ακολούθησε την δική του συμβουλή.

 

Εφόσον οι εξετάσεις σου είναι καλές και δεν σου δημιουργεί πρόβλημα στην καθημερινότητα σου απλά αδιαφόρησε για αυτό.

 

Ελπίζω να σε βοήθησα.

XZhFp2.png

rBXgp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα Vicky, σε ευχαριστώ για την απάντηση, ήσουνα πολύ κατατοπιστική. Σκέφτηκες να στραφείς σε εναλλακτικές μορφές ιατρικής όπως ομοιοπαθητική, μήπως αποτραπεί η εμφάνιση των συμπτωμάτων?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και πάλι!

 

Η αλήθεια είναι πως η θεραπεία είναι αρκετά κουραστική με την έννοια οτι η χρήση κορτιζόνης υπόκειται σε διατροφικούς περιορισμούς και με το σκεπτικό οτι η χορήγηση της πρέπει να σταθμίζεται σε περίοδο εγκυμοσύνης.

 

Προς το παρόν απολαμβάνω ακόμη το καλοκαιράκι και χαίρομαι τις θερμοκρασίες άνω των 25 βαθμών.

 

Και όπως σου είπα και στο προηγούμενο μήνυμα ΤΟ ΑΓΝΟΩ!

XZhFp2.png

rBXgp2.png

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας! Είμαι νέα στο forum, μητέρα δύο μικρών παιδιών. Ψάχνω να βρω κάποιον καλό ρευματολόγο γιατί μετά από πρόβλημα στις εξετάσεις αίματος και κάποια συμπτώματα (σύνδρομο Raynaud, ξηροφθαλμία) μια γιατρός μου είπε να ξεκινήσω θεραπεία, χωρίς όμως να έχει ταυτοποιηθεί ακόμα το νόσημα. Θα ήθελα να ζητήσω μια δεύτερη γνώμη.

 

Επίσης αν κάποιος/α από εσάς έχει ίδια εμπειρία, θα ήμουν ευγνώμων αν μπορούσε να το συζητήσουμε.

 

Ευχαριστώ και καλές διακοπές σε όλους! :)

 

Ξέρω κάποιον καλό ρευματολόγο στην Αθήνα.Επειδή είναι συγγενής μου και δεν θέλω να θεωρηθεί διαφήμιση,αν ενδιαφέρεσαι,στείλε μου πμ για να σου στείλω τα στοιχεία του.

Link to comment
Share on other sites

Kορυφαίος ρευματολόγος θεωρείται ο Μουτσόπουλος, η μητέρα μου πάσχει εδώ και χρόνια από αυτοάνοσο νόσημα και πραγματικά δεν υπήρχε γιατρός που να μην πήγε, όλοι εκεί της έλεγαν στο τέλος να πάει καθότι εκείνοι σήκωναν τα χέρια ψηλά.ένας άλλος πολύ καλός ρευματολόγος που ανήκει στην ομάδα του μουτσόπουλου είναι ο κύριος Βλαχογιαννόπολος που είναι στο λαικό νοσοκομείο.και αυτός είναι πάααααρα πολύ καλός. :)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 month later...

Καλησπέρα κι από μένα. Πως τα πας ? Ενδιαφέρεσαι ακόμη για ρευματολόγο? Εγώ παρουσίασα αυτοάνοσο (πολλά συμπτώματα του λύκου) το 2002 και μετά από κάθε εγκυμοσύνη μου κάνει έξαρση!Με παρακολουθεί ο Κακλαμάνης. Είναι ΄μεγάλος γιατρός και πολύ καλός. Αν θέλεις περισσότερες πληροφορίες πες μου.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω τι έκανες τελικά σου εύχομαι όλα να είναι και να πάνε καλά, και θα κάνω κατάχρηση του θέματος σου για να πω και την δική μου εμπειρία.

 

Με ταλαιπωρεί πολλά χρόνια, κοντά 20. Θεωρώ πως το χειρότερο σημείο πάνω μου είναι τα χ'ερια μου. Για τόσο χάλι μιλάμε...

 

Όμως, πράγματι αυτό από μόνο δεν λέει τίποτα,

 

Εφόσον οι εξετάσεις σου είναι καλές και δεν σου δημιουργεί πρόβλημα στην καθημερινότητα σου απλά αδιαφόρησε για αυτό.

 

Για πολλά χρόνια ταλαιπωρούμαι με πόνους στις αρθρώσεις, δυσκαμψία πρωινή και μη, το συνδρομάκι που λέγαμε, και δεν θυμάμαι τι άλλο. Για πολλά λοιπόν και πάλι χρόνια, κάνω εξετάσεις, βγάζω κάτι τρελά αποτελέσματα, και ο γιατρός δεν μπορεί να καταλάβει τι έχω, λύκο ή ρευματοειδή αρθρίτιδα; Έτσι βρε, να μου το ονομάσει...:mrgreen::mrgreen:

 

Αυτό που κάνω εγώ, είναι ειδικές εξετάσεις κάθε 2-3 χρόνια, βλέπω πως πάει και το ξεχνάω. Όχι μόνο τα χέρια, αλλά και όλα τα άλλα συμπτώματα.

 

Αυτά από μένα.

Link to comment
Share on other sites

Ούτε εμένα είναι ξεκάθαρω αν είναι λύκος ή ρευματοειδής. Δεν είναι καθαρά λύκος γιατί τα αντισώματα Ro kai La είναι σε φυσιολογικές τιμές. Όταν έχω έξαρση είναι αυξημένα τα Anti ds DNA αντισώματα. Μιλάμε για πολύ πόνο στις αρθρώσεις, κυρίως στα δάχτυλα τα οποία μαγκώνουν και κάποιες φορές δεν μπορώ να τα κουνήσω καθόλου. Φυσικά έχω πόνους και αλλού. Γόνατα, αστράγαλοι..... Κάνω συγκεκριμένες εξετάσεις στον Ευαγγελισμό πάντα και όταν χρειάζεται θεραπεία βλέπω αποτέλεσμα με τα φάρμακα. Για 4 χρόνια έμεινα χωρίς καμία έξαρση παρά μόνο μετά από τις εγκυμοσύνες. Φυσικά νοιώθω ενόχληση κάθε φορά που αγχώνομαι ή στεναχωριέμαι αλλά το αντιλαμβάνομαι και προσπαθώ να το αποβάλω. Μεγάλο ρόλο παίζει και η έκθεση στον ήλιο! Δεν επιτρέπεται καθόλου!

Εγώ πάντως έμαθα να ζω με αυτό. . .

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Εγώ τελικά δεν παίρνω φάρμακα, απλά στην πορεία ανακάλυψα ότι έχω θέμα και στον θυροειδή, οπότε παίρνω Τ4 και για τα υπόλοιπα θα κάνω εξετάσεις πάλι τον Ιανουάριο. Η αλήθεια είναι ότι δεν έχω άλλο σύμπτωμα, για την ώρα τουλάχιστον.

 

Άρχισα και ομοιοπαθητική, θα σας πω πως θα πάει!

 

Η αλήθεια πάντως από ότι κατάλαβα είναι όντως να μάθει ο καθένας να ζει με αυτό...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 χρόνια μετά...

Διαφημίσεις

Κοπέλα μου δυστυχώς δε τη γνωρίζω τη δική σου πάθηση...διαγνώστηκα και εγώ με κάποιο αυτοάνοσο εδώ και 6 μήνες περίπου και θα ήθελα να μας πουν οι κοπέλες παραπάνω αν τους βοήθησε η ομοιοπθητική.

Δεν έχω ξεκινήσει ακόμα θεραπεία γιατί είναι στο πρώτο στάδιο η πάθηση αλλά θα με ενδιέφερε να μάθω για εναλλακτικές θεραπείες.

Τελικά είμαστε πολλοί με αυτοάνοσα!

Link to comment
Share on other sites

πραγματι ειμαστε παρα πολλοι με αυτοανοσα αν και υπαρχουν κοινα σημεια σ'ολους ο καθενας δεχεται την καθε θεραπεια διαφορετικα.εχω διαγνωστει με ρευματοειδη αρθριτιδα σχεδον 3 χρονια κ λογω εσφαλμενων θεραπειων επαθα περιοχικη οστεοπορωση και ειμαι μολις 25..τεσπα το θεμα ειναι να μην καθυστερουμε στη θεραπεια και να εχουμε αμεση επαφη και καλη σχεση με τους γιατρους.οσον αφορα την ομοιοπαθητικη δεν γνωριζω κατι μου ειχε προτεινει ενας φιλος γιατρος την ολιστικη ιατρικη απλα ημουν ηδη σε προχωρημενο σταδιο οποτε δεν εκανα τιποτα..τωρα κανω εβδομαδιαιως μια ενεση βιολογικων παραγοντων,η οποια ειναι η πιο τελευταια εξελιξη για τα αυτοανοσα.ελπιζω να βοηθησα...

Link to comment
Share on other sites

πραγματι ειμαστε παρα πολλοι με αυτοανοσα αν και υπαρχουν κοινα σημεια σ'ολους ο καθενας δεχεται την καθε θεραπεια διαφορετικα.εχω διαγνωστει με ρευματοειδη αρθριτιδα σχεδον 3 χρονια κ λογω εσφαλμενων θεραπειων επαθα περιοχικη οστεοπορωση και ειμαι μολις 25..τεσπα το θεμα ειναι να μην καθυστερουμε στη θεραπεια και να εχουμε αμεση επαφη και καλη σχεση με τους γιατρους.οσον αφορα την ομοιοπαθητικη δεν γνωριζω κατι μου ειχε προτεινει ενας φιλος γιατρος την ολιστικη ιατρικη απλα ημουν ηδη σε προχωρημενο σταδιο οποτε δεν εκανα τιποτα..τωρα κανω εβδομαδιαιως μια ενεση βιολογικων παραγοντων,η οποια ειναι η πιο τελευταια εξελιξη για τα αυτοανοσα.ελπιζω να βοηθησα...

 

Σε ευχαριστώ πολύ!

Με βοηθάει οτιδήποτε διαβάζω σχετικά με αυτοάνοσα....αλλά αυτό που λες να μη καθυστερούμε τη θεραπεία, ο γιατρός μου ήταν πολύ αρνητικός να ξεκινήσουμε τώρα θεραπεία δεδομένου ότι η πάθησή μου είναι σε αρχικό στάδιο. Θα ήταν πιο πολλές οι αρνητικές επιπτώσεις από τις θετικές μου είπε και το αφήσαμε να δούμε τις επόμενες εξετάσεις μου και να αποφασίσουμε.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Επειδή είμαστε πολλοί τελικά με αυτοάνοσα...μελέτες συσχετίζουν τα αυτοάνοσα με την κατανάλωση γλουτένης...με την ευλαβική αποφυγή της δε, τα συμπτώματα "εξομαλύνονται"...

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...