Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΠΑΙΔΙΚΟΣ ΣΤΑΘΜΟΣ TOBOGGAN


Recommended Posts

Καλημέρα. Θα ήθελα να ρωτήσω αν γνωρίζει κανείς από προσωπική εμπειρία το Παιδικό Σταθμός TOBOGGAN στο πάτημα Χαλανδρίου. Εκπαιδευτικό πρόγραμμα, τιμές, γενικότερες πληροφορίες και εντυπώσεις.

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλησπέρα απο μένα,

 

Έχω αναφερθεί και σε άλλες μου δημοσιεύσεις για το TOBOGGAN. Πηγαίνουμε εκεί και τις 2 μας μικρές και είμαστε πολύ, πολύ ευχαριστημένοι. Της μεγάλης μας κόρης είναι η 3η χρονιά , της μικρης η 1η. Κατ΄αρχας έχουν πολύ μεγάλη εμπειρία. Λειτουργει 35 χρόνια. Το λειτουργουν 2 αδερφές με τον πατέρα τους (ο οποίος το ξεκίνησε με την σύζυγό του). Εχουν περιπου 10 δασκάλες που οι πιο πολλές είναι πολλά χρόνια εκεί. Έχουν τμηματα των 10-12 παιδιών. Ο χώρος είναι μια πολύ μεγάλη αυλή με μεγάλα δέντρα και γκαζόν (αισθάνεσαι ότι βρίσκεσαι σε εξοχη). Οι δασκάλες και οι ιδιοκτήτες πολύ πολύ ευγενικοι και πολυ καλοί στην δουλειά τους. Από τιμές, εξαρτάται, το ωράριο που ακολουθούν τα παιδιά και αν χρησιμοποιείς σχολικό ή όχι. Δεν έχει κόστος εγγραφής. Εμείς δίνουμε για ωράριο 08.30-14.30, χωρίς σχολικό, γύρω στα 370 ? το μήνα για 11 μήνες. Στ 2ο παιδάκι υπάρχει 10% έκπτωση.

 

Αυτά προς το παρόν. Δεν ξέρω τι άλλο θα σε ενδιέφερε να μάθεις. Ότι άλλο θέλεις να μάθεις, αν γνωρίζω ευχαρίστως να βοηθήσω

UOMVp3.pngNossp2.png
Link to comment
Share on other sites

Vassilis ευχαριστώ για την απάντηση. Πήρα κι εγώ σήμερα τηλέφωνο και μάλλον θα περάσω τηυν επόμενη εβδομάδα για να το δω και να συζητήσουμε από κοντά. Μου είπαν ότι μαθάινουν και γαλλικά. Γενικά είσαι ευχαριστημένος από το πρόγραμμα? Υπάρχουν και δραστηριότητες εκτός παιδικού? Επίσης ένα άλλο θέμα που με ενδιαφέρει είναι η διατροφή, δηλ, από που προμηθεύονται τρόφιμα για τα παιδιά. Ημουν πολύ κοντά στο να γράψω το παιδί σε ένα παιδικό σταθμό - με μηνιαίο κόστος 460 ευρώ - αλλά τελευταία στιγμή έμαθα ότι ταϊζουν τα παιδιά καταψυγμένο κιμά, και τον απέρριψα. Σε ευχαριστώ πάντως για τις πληροφορίες.

Link to comment
Share on other sites

Πράγματι, κάνουν και Γαλλικα. Εχουν μια δασκαλα Γαλλικων που πάει καποιες ώρες σε όλες τις τάξεις και όλα τα παιδάκια έχουν μια 1η επαφή με Γαλλικα( κυρίως τραγούδια, εκφράσεις κ.τ.λ.)

Υπάρχουν μαθήματα κολύμβησης και γνωριμίας με υπολογιστές προαιρετικά, με extra κόστος.

Πηγαίνουν κοντινές εκδρομούλες (σε παραδοσιακο φούρνο, πατητήρι, στο Κρυφό Σχολιό, σε εργαστήρι κεραμικής κατά την δίρκεια της χρονιάς).

Για τις πρώτες ύλες του φαγητού τους δεν γνωρίζω, τους έχω όμως εμπιστοσύνη. Ξέρω ότι τα φαγητά τους είναι πολύ νόστιμα, και ιδίως η μικρή μας η κόρη τα τιμάει ιδιαίτερα....

Αυτά, σε ότι άλλο θελήσεις, έιμαι σιγουρος ότι στο ραντεβού που έχεις με τις κοπέλες, θα σου εξηγήσουν ότι άλλο θελήσεις, καθώς είναι πολύ, πολύ ευγενικές καί εξυπηρετικές.

Αν θέλεις, μετά το ραντεβού σου γράψε μου να πεις σχόλια...

Ελπίζω να πάρεις την καλύτερη απόφαση για τον μικρό σου...

UOMVp3.pngNossp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Θα καταθέσω και εγώ την άποψή μου σχετικά με τον σταθμό αυτό, και όποιος πηγαίνει εκεί ήδη τα παιδιά του, όπως εδώ ο Βασίλης, ας μας διαφωτίσει εμάς που ψάχνουμε!

Εμένα γενικώς δεν μπορώ να πω ότι με ενθουσίασε όταν πήγα να τον δω από κοντά πριν λίγες μέρες. Είδα και καλά και λιγότερο καλά: στα καλά συγκαταλέγω τους πολύ μεγάλους εξωτερικούς χώρους (είναι μέσα στο πράσινο, με γκαζόν και η έκταση είναι πολύ μεγάλη, οπότε τα παιδάκια φαντάζομαι ξεδίνουν στο τρέξιμο!) την οργάνωση, τις πολύ φιλικές κοπέλες, καθώς και το ότι έιναι πολύ χαλαροί στο θέμα της πάνας. Καμία πίεση για να την κόψουμε, σε αντίθεση με άλλον παιδικό που εμμέσως πλην σαφώς μου το έθεσαν ως προϋπόθεση. Δεν με τρελλαίνει η ιδέα ότι ξένη γλώσσα είναι τα γαλλικά, αλλα αυτό είναι προσωπικό θέμα του κάθε γονιού. Από την άλλη, δεν μου άρεσαν οι εσωτερικοί χώροι: το κτίριο για τα μικρά (2-3 χρονών) μου φάνηκε παλιό, οι χώροι δεν μου άρεσαν και ούτε και τα παιχνίδια που είδα. Τα κρεβατάκια για την μεσημεριανή ξεκούραση ήταν το ένα πάνω στο άλλο (εμένα βέβαια με ενδιαφέρει ο παιδικός μέχρι τις ΄13.00, περισσότερο το θεωρώ πολύ κουραστικό για ένα παιδάκι 2,5 χρονών). Ίσως γι αυτό ο ιδιοκτήτης μου τόνισε πολλές φορές - χωρίς εγώ να πω τίποτα ούτε να σχολιάσω καθόλου - ότι σημασία έχει όχι το μέσα αλλά το έξω, γιατί αυτό ζητάνε τα παιδιά. Η αλήθεια είναι ότι έχω μπερδευτεί, δεν με ενθουσίασε ο συγκεκριμένος παιδικός χωρίς ωστόσο να μπορώ να του προσάψω σοβαρά ελαττώματα, εξάλλου λειτουργεί 35 χρόνια και αν μη τι άλλο έχουν εμπειρία οι άνρθωποι εκεί, αλλά δεν ξέρω και αν θα βρώ κάποιον να με ενθουσιάσει τελικά... Μάλλον ψάχνω κάτι που να ξεφεύγει λίγο από τον κλασσικό παιδικό σταθμό-νηπιαγωγείο που πήγαμε και εμείς όταν ήμασταν μικρά, και ίσως τελικά αυτό είναι που να μη με ενθουσίασε σε αυτόν αλλά και σε άλλους παιδικούς που έχω δει.

Οποιοδήποτε σχόλιο ή παρατήρηση ή ιδέα από γονείς που στέλνουν ήδη τα παιδιά τους εκεί ή σε κάποιον άλλο σταθμό στην περιοχή είναι ευπρόσδεκτα, γιατί προς το παρόν έχω μπλοκάρει λίγο και δεν μπορώ να πάρω απόφαση.

Link to comment
Share on other sites

mado" καλημέρα,

Ίσως έχεις δίκιο, υστερούν λίγο όσο αναφορά τους εσωτερικούς χώρους σε σχέση με άλλους παιδικούς. Αλλά πιστέυω ότι η δουλειά που γίνεται στα παιδιά μας, υπερτερεί των όποιων άλλων αδυναμιών. Εμάς μας τον σύστησε μια φίλη μας η οποία είναι νηπιαγωγός και είχε στείλει τα παιδιά της εκεί και είχε μείνει πολύ ευχαριστημενη. Δεν το μετανιώσαμε που την ακούσαμε. Και από ότι ακούω και από τους άλλους γονείς που γνωρίζουμε μέσω των κοριτσιών είναι πάρα πολύ ικανοποιημένοι και αυτοί. Πιστεύω ότι δεν θα το μετανιώσεις και εσύ. Βέβαια η απόφαση είναι προσωπική και δεν θέλω να υποδείξω, απλά παραθέτω τισ απόψεις μου.

Εύχομαι ό,τι καλύτερο για σας και τα μικρά σας.

UOMVp3.pngNossp2.png
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Σήμερα το πρωι επισκεφθήκαμε το Toboggan. Θα συμφωνήσω σε πολλά σημεία με το mado όμως μετα και από έρευνα και σε άλλους 3 παιδικούς σταθμούς καταλήγω τα εξής:

Θετικά : 35 εμπειρία, ο εξωτερικός χώρος στον οποίο τα παιδία παραμένουν αρκετή ώρα (και όχι 20 λεπτά την ημέρα μου είχαν πει σε άλλους σταθμούς), το εκπαιδευτικό πρόγραμμα φαίνεται πλήρες και καλά δομημένο, 12 -14 παιδιά στην τάξη, το ύψος των διδάκτρων το οποίο διαμορφώνεται με βάση τις ώρες παραμονής (κι εμεις ενδιαφερόμαστε για παραμονή μέχρι τις 13.00 οπότε έρχεται και οικονομικότερα), η ποιότητα στη διατρφή (δεν ψωνίζουν από σουπερ μάρκετ και χρησιμοποιούν και βιολογικά προϊόντα), επίσης έχουν τη δυνατότητα να προσαρμόζουν κάποια πράγματα στις διατροφικές συνήθειες του παιδιού. Στα λιγότερο θετικά θα αναφέρω κι εγώ τα γαλλικά - θα προτιμούσα αγγλικά- καθώς και τους εσωτερικούς χώρους οι οποίοι όχι ότι είναι χάλια απλά έχω δει και καλύτερους.

Όμως τελικά με βάση τα παραπάνω αλλά και συγκρίνοντας ότι έχω δει έως τώρα μάλλον κρίνω ότι τις βασικότερες απαιτήσεις μου τις καλύπτει και μάλλον εκεί θα καταλήξω. Προσωπικά θεωρώ ότι είναι πολύ δύσκολο να τα βρεις όλα σε έναν π.σ. (όχι ότι δεν γίνεται) απλά σε κάθε περιπτωση θα πρέπει να ιεραρχήσουμε τις απαιτήσεις μας και να θέσουμε όρια στο τι αποδεχόμαστε και σε τι όχι. (π.χ. γαι μένα έχει μεγαλύτερη σημασία η σωστή διατροφή και λιγότερο τα μαθήματα τέννις).

Vassili και MADO σας ευχαριστώ για τις απόψεις σας. Vassili ίσως το καλοκαίρι στη γιορτή να συναντηθούμε!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Ψάχνω και εγώ για την μικρή μου που είναι 2.5χρονών για να την γράψω από τον σεπτέμβρη σε παιδικό έχω ακούσει και από άλλα forum τα καλύτερα για αυτόν τον σταθμό έχει κάποιο site για να το ψάξω και η ακριβής διεύθυνσή του πια είναι? Ηρώ.Μ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ηρώ καλημέρα. Ο Σταθμός δεν έχει ιστοσελίδα. Η διεύθυνση είναι Σπερχειου 10. Η Σπερχειου είναι κάθετος δρόμος στη Λεωφ. Αναπάυσεως. Υπάρχουν και πινακίδες. Εμείς τελικά το γράψαμε το παιδάκι μας και ξεκινάμε από Σεπτέμβριο.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
Καλησπέρα απο μένα,

 

Έχω αναφερθεί και σε άλλες μου δημοσιεύσεις για το TOBOGGAN. Πηγαίνουμε εκεί και τις 2 μας μικρές και είμαστε πολύ, πολύ ευχαριστημένοι. Της μεγάλης μας κόρης είναι η 3η χρονιά , της μικρης η 1η. Κατ΄αρχας έχουν πολύ μεγάλη εμπειρία. Λειτουργει 35 χρόνια. Το λειτουργουν 2 αδερφές με τον πατέρα τους (ο οποίος το ξεκίνησε με την σύζυγό του). Εχουν περιπου 10 δασκάλες που οι πιο πολλές είναι πολλά χρόνια εκεί. Έχουν τμηματα των 10-12 παιδιών. Ο χώρος είναι μια πολύ μεγάλη αυλή με μεγάλα δέντρα και γκαζόν (αισθάνεσαι ότι βρίσκεσαι σε εξοχη). Οι δασκάλες και οι ιδιοκτήτες πολύ πολύ ευγενικοι και πολυ καλοί στην δουλειά τους. Από τιμές, εξαρτάται, το ωράριο που ακολουθούν τα παιδιά και αν χρησιμοποιείς σχολικό ή όχι. Δεν έχει κόστος εγγραφής. Εμείς δίνουμε για ωράριο 08.30-14.30, χωρίς σχολικό, γύρω στα 370 ? το μήνα για 11 μήνες. Στ 2ο παιδάκι υπάρχει 10% έκπτωση.

 

Αυτά προς το παρόν. Δεν ξέρω τι άλλο θα σε ενδιέφερε να μάθεις. Ότι άλλο θέλεις να μάθεις, αν γνωρίζω ευχαρίστως να βοηθήσω

 

 

Γεια χαρά, θα ήθελα το τηλέφωνο του παιδικού είναι ευκολο να μου το στείλεις

Ψαχνω και γω από Σεπτέμβρη να γράψω το ζουζουνι μου

Σε ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Κορίτσια, για πείτε εκ νέου εντυπώσεις από τον σταθμό αυτό (βλέπω ότι το θέμα είναι παλιό) γιατί σκέφτομαι να τους επισκεφθώ σύντομα. Μήπως κάποιος ξέρει μέχρι πότε κάνουν εγγραφές?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 month later...

Λοιπον εγω πηγα σημερα εκει και τον ειδα απο κοντα...

Οι εξωτερικοι χωροι ειναι φοβεροι δεν το συζητω, οι εσωτερικοι δεν με εντυπωσιασαν αλλα αν πραγματι τα παιδια παιρνουν το μεγαλυτερο μερος της ημερας εκτος ακομα και αν βρεχει οπως σημερα δεν με νοιαζει...

ο πατερας μου αφησε την εντυπωση του παλιου αυστηρου εκπαιδευτικου αλλα νομιζω οτι δεν εχει αμμεση επαφη με τα παιδακια οποτε το ξεπερναμε. Οι κορες του ηταν πολυ πιο φιλικες με τα παιδια...

 

Εμενα μου φανηκε λιγο ακριβος στο ωραριο μεχρι τις 16.οο που ζηταει 6.000 + 300€ το σχολικο για ολη τη χρονια...

Τα καλυτερα ερχονται...

2sgpp2.pngn2LTp3.png

Link to comment
Share on other sites

Πηγαμε κι εμεις και δεν τον επιλεξαμε.

 

Θετικα: πρασινο, εξοχη, χαλαρο προγραμμα. Εγγραφες ολο το χρονο.

 

Αρνητικα: πολυ ακριβος (6300), οι εσωτερικοι χωροι παλαιοι, παγιδες για μικρα παιδια μεσα-εξω (αυλακια απο τσιμεντο να εξεχουν, σκαλια διπλα απο εκει που παιζουν εξω, τοιχοι απο πετρα μεσα εκει που παιζουν κλπ), οι κοπελες με φωτεινη εξαιρεση την κορη του ιδιοκτητη δεν μας γεμισαν το ματι. Οι χωροι που παιζουν τα μικρα παιδια ειναι κατω απο το σπιτι του ιδιοκτητη, διπλα απο την πισινα (με καγκελο βεβαια). Το φαγητο δεν μας μυριζε πολυ καλα. Λιγο ερημια εκει που βρισκεται.

 

Γενικα μας εδωσε την εντυπωση οτι ειναι σταθμος που ταιριαζει σε οσους θελουν να πηγαινουν τα παιδια τους καπου να ξεδωσουν και δινουν απολυτη προτεραιοτητα σε αυτο.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...