Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΓΟΥΛΙΕΣ ΚΑΙ ΚΟΛΙΚΟΙ


colour

Recommended Posts

Xαιρετω ολες τις ευτυχισμενες μανουλες!!! Γεννησα τον Οκτωβρη του 2010 και ο μπεμπης μας κοντευει 2 μηνων, αυτο που με ανησυχει ειναι οτι σε καθε γευμα του απο το μαιευτηριο κιολας εβγαζε αρκετες γουλιες πραγμα που με τρομαζει και με στεναχωρει πολυ. Το καλο ειναι οτι παιρνει κιλα και ο παιδιατρος μου ειπε οτι δεν υπαρχει λογος ανησυχιας εγω ομως δεν μπορω να βλεπω τον μικρο να παιδευεται ετσι. Του δινω αντιαναγωγικο γαλα αφου αλλαξαμε 3 φορες, ξεκινησαμε με frisolac μετα almiron AR μετα humana AR μετα το nan για κολικους επειδη εχει και κολικους ο μικρος και κατεληξα παλι στο humana AR το οποιο δεν του καθεται βαρυ και δεν εχει πολλες αναγωγες. Τις τελευταιες ομως μερες και με αυτο το γαλα μου βγαζει γουλιες ειναι και λαιμαργος και πινει 120ml αν τον αφησω πινει και παραπανω, οταν του δινω λιγοτερο κλαιει ασταματητα και απο το πολυ κλαμα παλι γουλιες. Ειμαι για πρωτη φορα μαμα και μου φαινεται βουνο νομιζω οτι ολα τα κανω λαθος. Οσον αφορα τους κολικους δεν ξερω να τους ξεχωριζω απο το ποτε πειναει η ποτε θελει αλλαγμα, και να ρωτησω κατι ακομα, αν το μωρο εχει κολικους και ποναει αυτο κανει χειροτερο το φαινομενο με τις γουλιες δηλαδη συνδεοντε οι κολικοι και οι γουλιες μεταξυ τους? Αυτα τα ολιγα για αρχη....

 

7p2Np2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


οταν ενα μωρο εχει κολικους μαζευει κ τεντωνει αποτομα τα ποδαρακια του.αρχιζει ξαφνηκα να κλαιει κ μερικες φορες αεριζεται ταυτοχρονα.φαινεται να κλαιει απαρηγορητα ενω συγχρωνως ψαχνει κατι να ''πιπιλισει'' ετσι νομιζεις οτι πειναει παλι.το AR ειναι γαλα για αναγωγες αλλα οχι για κολικους.για κολικους ειναι τα γαλατα ΗΑ τα οποια περιεχουν ελαχιστη λακτοζη η οποια ειναι κ υπευθυνη πολλες φορες για τους κολικους.

τωρα για τις γουλιες που λες να σε ρωτησω...ποτε ρευεται το μωρο?τρωει ολο το μπουκαλι κ μετα?καλυτερα να του δινεις το μισο κ να τον σηκωνεις να ρευτει.κ μετα να του δινεις το υπολοιπο.για να μη ρουφαει αερα θα κοιτας η θηλη του μπιμπερο να ειναι ΓΕΜΑΤΗ με γαλα κ να μην εχει καθολου κενο.κραα το μπιμπερο σε ορθη γωνια με το στομα του μωρου.οταν το ταιζεις φροντισε το μωρο να βρισκεται σε ορθια σταση σα να καθεται.αν το μωρο εχει φαει κ ενω κοιμαται ξαφνηκα δειχνει να δυσανασχετει σηκωσετο γιατι μαλλον θελει να ρευτει.κ αν δε το κανει θα σου βγαλει γουλιτσα.

επισης τι μαρκα μπιμπερο εχεις? τις αβεντ ειναι καλα γιατι ειναι ειδικα για να μη τραβανε πολυ αερα μεσα

Link to comment
Share on other sites

Ο παιδιατρος μου ειπε να του δινω ολο το μπουκαλι με τη μια για να μην παιρνει αερα και εχει αναγωγες αλλα δεν βλεπω να ισχυει κατι τετοιο. Ρευεται μετα το γευμα και οντως αυτο που λες ισχυει κοιμαται και μετα απο λιγο δυσανασχετει και εγω η χαζη δεν τον σηκωνω να μην του χαλασω τον υπνο και βγαζει γουλιες ενω μαλλον θελει να ρευτει. Αν του κανω διαλειμμα στο φαι κλαιει και το ζηταει και οσον αφορα τα μπιμπερο του εχω παρει της chicco ειδικα για αναγωγες, κολικους και λοξηγκα λεει...

 

7p2Np2.png

Link to comment
Share on other sites

δε θα του δεινεις ολο το γαλα με τη μια.του πεφτει βαρυ...θα πινει το μισο.σηκωσε τον να ρευτει.αν περασουν 10 λεπτα κ δε ρευτει τοτε οκ δωσε το υπολοιπο.δε παιρνει αερα το μωρο αν του βγαλεις το μπιμπερο απο το στομα.αερα παιρνει αν πιπιλαει αδειο μπιμπερο η αν η θηλη του μπιμπερο δεν ειναι γεματη με γαλα κ εχει κενο.οπως σου ειπα πρεπει το μπιμπερο με το προσωπο του μωρου να κανει ορθη γωνια.

κ ναι αν στον υπνο δειχνει να δυσανασχετει τοτε θελει να ρευτει γιαυτο σου βγαζει γουλιες.για το γαλα ρωτα αν μπορεις να παρεις το ΗΑ που ειναι ειδικο για αλλεργιες κ κολικους επειδη ειναι πιο ελαφρυ.τις κικο τα μπιμπερο δε τα πηρα ποτε οποτε δε ξερω να σου πω αν ειναι καλα:? για της αβεντ ξερω.αν θες παρε ενα αβεντ κ αν δεις διαφορα τοτε παιρνεις κ αλλα

Link to comment
Share on other sites

οκ θα κανω οσα μου ειπες στο αμεσως επομενο γευμα του, ευχαριστω παρα πολυ!!!! Ειναι το πρωτο μας και τα εχω λιγο χαμενα... Βασικα δεν θελω να ταλαιπωρειται και ας περνει τα κιλα του, το λυπαμαι οταν βγαζει ετσι γουλιες... Οσον αφορα τους κολικους εκει δεν μπορω να κανω κατι αλλο να ηρεμησει ε? Βασικα μου ειπαν να του κραταω οσο μπορω ζεστη την κοιλιτσα του και να σου πω την αληθεια εχει αποτελεσμα τον ηρεμει πολυ.

 

7p2Np2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

βασικα δεν υπαρχει θεραπεια για κολικους.μονο προλληψη.γιαυτο θα κοιτας να μη παιρνει αερα απο το μπιμπερο κ να τρωει ορθιο σα να καθεται.ρωτα κ αν μπορεις να παρεις γαλα ΗΑ .μπορεις την ωρα που εχει κολικους να το γυρισεις μπρουμυτα κ να του κανεις μασαζ στη σπονδυλικη στυλη.ξεκινας απο κατω κ ανεβαινεις προς τα πανω κ το αντιθετο.το μασαζ θα ειναι σα να το τσιμπας(οχι με δυναμη εννοειται) δες αυτο το βιντεακι

κανεις κ μασαζ στην κοιλιτσα απο αριστερα προς τα δεξια κατω απο τον αφαλο.αν θες δωσε γαλα φτιαγμενο με τσαι μελισσοχορτο αντι με νερο μια φορα τη μερα κ καλυτερα μετα τις 7 το απογευμα
Link to comment
Share on other sites

εμένα στους κολικους με έχει σώσει το sling.......

πραγματαικά έχει κάνει το θαύμα του.... φοράω το παιδί σε όρθια θέση με τα ποδαράκια του μαζεμένα και σε 5 λεπτά έχει κοιμηθεί!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

επίσης παρατηρώ ότι το χαμομήλι τον ηρεμεί... στο πρώτο μου παιδί έβραζα χαμομήλι-τηλιο-γλυκάνισο αλλά δε το έπινε.......

σ αυτό δίνω όνο χαμομήλι (αυτό του αγρού) και το πίνει και τον ηρεμεί......

 

από κει και πέρα υπάρχουν και κάτι σταγονίτσες που κάνουν καλό αλλά προσωπικά σ αυτό το παιδί θα τις αποφύγω.....

στο πρώτο μου είχα δώσει.... σωθήκαμε από τους κολικούς αλλά μετά μας γύρισε σε δυσκοιλιότητα....... κι είχαμε άλλα......

Link to comment
Share on other sites

πολυ κατατοπιστικο το βιντεακι πραγματικα... Οταν λες τσαι μελισσοχορτο? δεν το γνωριζω απλως του δινω δυο φορες τη μερα το kinderdee που εχει μεσα χαμομηλι, τηλιο, βαλσαμο, αυτο μου προτεινε ο παιδιατρος.

 

7p2Np2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πολυ κατατοπιστικο το βιντεακι πραγματικα... Οταν λες τσαι μελισσοχορτο? δεν το γνωριζω απλως του δινω δυο φορες τη μερα το kinderdee που εχει μεσα χαμομηλι, τηλιο, βαλσαμο, αυτο μου προτεινε ο παιδιατρος.

 

7p2Np2.png

οχι οχι κιντερτε!ειναι γεματο ζαχαρη κ συντηριτικα!βρασε χαμομηλι η μελισσοχορτο!το μελισσοχορτο ειναι για τους κοιλιακους πονους.μπορει να το πουλανε κ σε φακελακια σε φαρμακεια.αν οχι σιγουρα το πουλανε σε μαγαζια με τσαγια κ τετοια προιοντα!θα το βραζεις οπως βραζεις το χαμομηλι κ αντι για 120 νερο θα βαζεις 120 τσαι μια φορα καθε απογευμα μετα τις 7 γιατι βραδυ αρχιζουν κυριως οι κολικοι

και οι κολικοι μεχρι ποτε κρατανε? ειδικα στα αγορακια ειναι πιο εντονοι λενε...

 

7p2Np2.png

 

κρατανε 3 μηνες το πολυ.πολυ σπανια παραπανω.εμενα τα 2 πρωτα παιδια μου ειχαν 2 μηνες κολικους κ ο γιος μου ειχε πιο εντονους.αρα ισως ισχυει οτι τα αγορακια το περνανε πιο εντονα

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κι από εμένα! Δυστυχώς στην ίδια θέση ήμουν κι εγώ. Ο μπεμπούλης μου υπέφερε από κολικούς και πολλές γουλιές - εμετούς. Εμένα με βοήθησαν τρομερά τα μπιμπερό dr Browns έχουν ένα ειδικό σύστημα για να μη ρουφάει το παιδί τον αέρα. Ξεμπερδέψαμε στους 2,5 μήνες. Όσο για τις γουλιές ακόμα μας ταλαιπωρούν αλλά ευτυχώς έχουν καλυτερέψει τα πράγματα. Αυτό που βοήθησε ήταν να ταίζω το παιδί μου στις 4 ώρες ώστε να προλαβαίνει να χωνεύει το γαλατάκι, να του δίνω όσο πρέπει για τη ηλικία του κι όχι παραπάνω και να μην πίνει το γάλα μονορούφι...αν και κάποιες φορές δεν μπορούσα να το αποφύγω.

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να τρίβεις την κοιλίτσα με λίγο ζεστό λαδάκι και χαμομήλι για να ηρεμεί. Εμένα δεν καθόταν και δεν βοήθησε αλλά έχω ακούσει και περιπτώσεις που βοηθάει πολύ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μπορείς να τρίβεις την κοιλίτσα με λίγο ζεστό λαδάκι και χαμομήλι για να ηρεμεί. Εμένα δεν καθόταν και δεν βοήθησε αλλά έχω ακούσει και περιπτώσεις που βοηθάει πολύ.

 

επίσης πάνω στη κοιλίτσα ένα μπουκαλάκι με ζεστό νερό.....

υπήρχαν φάσεις που μας βοήθησε.....

 

dr browns κορυφαία μπουκάλια για κολικούς!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Δημητρα ευχαριστω πολυ!!!!!!!!!!! Θα σου πω τα αποτελεσματα και ειμαι σιγουρη οτι θα εχουν αποτελεσμα, τρια παιδακια μεγαλωνεις σου εχω απολυτη εμπιστοσυνη!!!;)

 

7p2Np2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κι από εμένα! Δυστυχώς στην ίδια θέση ήμουν κι εγώ. Ο μπεμπούλης μου υπέφερε από κολικούς και πολλές γουλιές - εμετούς. Εμένα με βοήθησαν τρομερά τα μπιμπερό dr Browns έχουν ένα ειδικό σύστημα για να μη ρουφάει το παιδί τον αέρα. Ξεμπερδέψαμε στους 2,5 μήνες. Όσο για τις γουλιές ακόμα μας ταλαιπωρούν αλλά ευτυχώς έχουν καλυτερέψει τα πράγματα. Αυτό που βοήθησε ήταν να ταίζω το παιδί μου στις 4 ώρες ώστε να προλαβαίνει να χωνεύει το γαλατάκι, να του δίνω όσο πρέπει για τη ηλικία του κι όχι παραπάνω και να μην πίνει το γάλα μονορούφι...αν και κάποιες φορές δεν μπορούσα να το αποφύγω.

 

Πως ξερεις ποσο πρεπει να πινει για την ηλικια του? εμενα μου εχουν πει να τρωει οσο θελει, ουτε να πιεζεται αλλα ουτε και να πειναει...

 

7p2Np2.png

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας και παλι!!! Τελικα απο οτι καταλαβα δεν προλαβαινει να χονεψει στο τριωρο που τον ταιζαμε γι αυτο εβγαζε γουλιες, τον ξεκινησα στο τετραωρο και ειναι καλυτερα, βεβαια τον ταιζω πλεον με 2 η 3 διαλειμματα...

 

Xk10p2.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...