Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΠΟΤΕ ΕΠΙΤΡΕΠΕΤΑΙ ΝΑ ΔΩΣΕΤΑΙ ΧΟΙΡΙΝΟ ΚΡΕΑΣ ΣΤΟ ΠΑΙΔΙ ΜΕΤΑ ΤΟ ΕΤΟΣ


Recommended Posts


Διαφημίσεις


Καλημέρα εμεις φάγαμε χοιρινό μετά το πρωτο έτος λιγο φυσικά - και ακόμα και τώρα που είναι 19 μηνών σχεδόν δεν του το έχω για κανονικό μενού φαγητού

 

εμενα η κορη μου ειναι 17 μηνων περιπου και πριν καμια 10 ημερες οταν ο αδερφος της ετρωγε τοστ που μεσα ειχε τυρι και παριζα ενελαδι αρπαζε ενα καματι και το εφαγε .ετσι πηρα την παιδιατρο και μου ειπε αφου δοκημασε μια φορα τωρα μπορεισ σταδιακα να της δινεις οχι πολλες ποσοτητες λιγο λιγο . την κυριακη πηγα στην πεθερα μου μαζι με τα δυο παιδια ειχα παρι μαζι μου και τοστ τους τα ετημασα και εκει που τρωγαν ηρθε και η συνιφαδα μου που εχει ενα γιο ισα με την κορη μου . βλεπει την μικρη να τρωει και παει και ο δικος της να παρει ενα καματι τοστ. παθενει μια κριση πανικου η δικια σου ουρλιαζει και μενω :shock: ετσι τι λεω τι επαθε και μου λεει χοιρινο στα παιδια δινουν μετα το τριτο ετος της ηλικιας του της το ειπε η παδιατρος της και το ειδε σε ενα ντοκιματερ. εψαξα σε δια φορα σαιτ που ελεγαν οτι χοιρινο κρεας μπορεις να δωσεις στο παιδι μετα το πρωτο ετος βεβαια ψαχνο γιατι περιεχει πολυ σιδερο . αλλα εχω την απορια ηταν τοσο κακο που το παιδι εφαγε λιγο χοιρινο .

Link to comment
Share on other sites

Εμένα είναι 18 μηνών ο γιος μου και δεν του έχω δώσει παρά μόνο ελάχιστο για γεύση και αυτό πριν κανένα μήνα... Δεν νομίζω πως είναι κακό απλά επειδή εμένα έχει και την τάση...δεν θέλω να τον επιβαρύνω..έτσι με πιο παχυντικά κρεατάκια..προς το παρόν τρώει μοσχαράκι και κοτόπουλο..

Link to comment
Share on other sites

Εμένα είναι 18 μηνών ο γιος μου και δεν του έχω δώσει παρά μόνο ελάχιστο για γεύση και αυτό πριν κανένα μήνα... Δεν νομίζω πως είναι κακό απλά επειδή εμένα έχει και την τάση...δεν θέλω να τον επιβαρύνω..έτσι με πιο παχυντικά κρεατάκια..προς το παρόν τρώει μοσχαράκι και κοτόπουλο..

 

εμενα η κορη μου παχια δεν ειναι ισα ισα τσιλιβιρθονι αλλα βρε κορτσια εκανε λες και ειχα κανει το χειροτερο εγλημα . βεβαια η παιδιατρος μου ειναι πολυ ενημερωμενο ατομο σε καθε θεμα και ετσι την εμπηστευομαι βεβαια η γυναικα μου ειπε ψαχνο να της δεινω οχι σαν κυριο γευμα αλλα αμα ζητησει το παιδι γιατι οχι. αμα θα ψυσουμε μπριζολες και θελει ενα κοματι γιατι βλεπει εμας να της το δωσουμε να μην της πουμε οχι γιατι η ξενια τρωει ολες τις ποικιλιες των φαγητων και οχι πολτοποιημενα κανονικα φασολια κανονικα , κρεας κανονικο σε μικρα κοματια κλπ. γενικα τρωει σαν το μεγαλο μου τον γιο και δεν το ειδα σαν προβλημα να φαει και λιγο χοιρινο κρεας.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγώ της έδωσα καταλάθος χοιρινό όταν ήταν 9 μηνών. Για να εξηγήσω το καταλάθος να πω ότι έστειλα τον άντρα μου να πάρει μοσχάρι, ο χασάπης (ο οποίος δεν μας ξαναείδε από τότε) του έδωσε χοιρινό και εγώ ως ψιλοάσχετη νοικοκυρά δεν το κατάλαβα και του το έκανα βραστό με λαχανικά. Η μπουμπού το έφαγε κανονικά σαν να μην τρέχει τίποτα. Όταν το υπόλοιπο χοιρινό το έκανα την επόμενη μέρα κοκκινιστό και το φάγαμε με το σύζυγο καταλάβαμε τη διαφορά. Από τότε δεν έχει ξαναφάει το μωρό χοιρινό.

Link to comment
Share on other sites

Βρε κοριτσια τι να πω στην συνιφαδα μου να της στο ριξω στην μουρη γιατι τα πηρα στον εγκεφαλο οταν εκανε ετσι λες και την σκωτωσα δεν θα με χαλαγε βεβαια αλλα αλλο θεμα αυτο.

Link to comment
Share on other sites

εμενα ειναι σχεδον 19μηνων και δεν του εχω δωσει ακομα.παρολο που εχω ρωτησει το παιδιατρο και μου ειπε οτι μπορει να φαει απλα οχι συχνα .παντως δε το θεωρω κακο να φαει απλα και εγω δεν το μαγειρευω συχνα και ο μικρος τρωει στο σταθμο και το σκ επιλεγω αλλα φαγητα.

 

**οσο για την κουνιαδα σου πες της οτι ειναι λαθος η παιδιατρος της και αντε να μην πω τιποτα για της κουνιαδες που εχουν γινει και παιδιατροι μολις κανουν παιδι.:evil:

Link to comment
Share on other sites

Βρε κοριτσια τι να πω στην συνιφαδα μου να της στο ριξω στην μουρη γιατι τα πηρα στον εγκεφαλο οταν εκανε ετσι λες και την σκωτωσα δεν θα με χαλαγε βεβαια αλλα αλλο θεμα αυτο.

 

πεσ της.. αλλος κανεις δεν εκανε μονο η μαριω το γιαννη!!

τα ιδια ακουω κ εγω και τρελενομαι,, οπως κ το αλλο . 1μιση χρονων ειναι μωρο για να φαει πχ παγωτακι, οπως κ η κουμπαρα μου που νωμιζει οτι ο γιος της 2 χρονων ειναι μωρο,, ΟΧΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ μετα τον χρονο , το στομαχι ειναι ετημο να δεχτει ολες τις τροφες!

οσο για το τοστ, η μεγαλη ταιζε την μικρη μου κρυφα, αλλα δεν τρελαθηκα.

μεχρι και κιντερ γαλακτοφετα της εδωσε!εχω κουραστει να ακουω τις φιλες και γενικα γνωστες , να αγχονοντε για την διατροφη τοσο πολυ και να λενε για τα μωρα (που παρεπιπτωντος ειναι ολοκληρα ΠΑΙΔΙΑ):rolleyes:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εμενα η κορη μου ειναι 17 μηνων περιπου και πριν καμια 10 ημερες οταν ο αδερφος της ετρωγε τοστ που μεσα ειχε τυρι και παριζα ενελαδι αρπαζε ενα καματι και το εφαγε .ετσι πηρα την παιδιατρο και μου ειπε αφου δοκημασε μια φορα τωρα μπορεισ σταδιακα να της δινεις οχι πολλες ποσοτητες λιγο λιγο . την κυριακη πηγα στην πεθερα μου μαζι με τα δυο παιδια ειχα παρι μαζι μου και τοστ τους τα ετημασα και εκει που τρωγαν ηρθε και η συνιφαδα μου που εχει ενα γιο ισα με την κορη μου . βλεπει την μικρη να τρωει και παει και ο δικος της να παρει ενα καματι τοστ. παθενει μια κριση πανικου η δικια σου ουρλιαζει και μενω :shock: ετσι τι λεω τι επαθε και μου λεει χοιρινο στα παιδια δινουν μετα το τριτο ετος της ηλικιας του της το ειπε η παδιατρος της και το ειδε σε ενα ντοκιματερ. εψαξα σε δια φορα σαιτ που ελεγαν οτι χοιρινο κρεας μπορεις να δωσεις στο παιδι μετα το πρωτο ετος βεβαια ψαχνο γιατι περιεχει πολυ σιδερο . αλλα εχω την απορια ηταν τοσο κακο που το παιδι εφαγε λιγο χοιρινο .

 

Θέμα 1: Σου εξήγησε η συνυφάδα σου για ποιο λόγο δεν πρέπει να τρώνε τα παιδιά χοιρινό πριν το τρίτο έτος; Τι έχει το χοιρινό δηλαδή διαφορετικό από τα άλλα είδη κρέατος και σε τι μπορεί να βλάψει το παιδί; Πέραν της μεγαλύτερης περιεκτικότητας σε λίπος (που και πάλι στο μωρό ψαχνό θα δώσεις, χωρίς λίπος) τι άλλο μπορεί να βλάψει;

 

Θέμα 2: Εμένα προσωπικά στο σκηνικό που περιγράφεις με ενόχλησε όχι το χοιρινό αλλά το αλλαντικό του γεύματος. Τα αλλαντικά έχουν διάφορα συντηρητικά και πρόσθετα που δεν είναι ότι καλύτερο για τόσο μικρά παιδάκια. Βέβαια και εγώ έχω υποκύψει και δίνω στα δυο μεγαλύτερα παιδιά μου κανένα αλλαντικό εν ελλάδι, όπως και εσύ, αλλά ξεκίνησαν σε μεγαλύτερες ηλικίες και όχι συστηματικά. ;)

.....δε νομίζω τάκη....

Link to comment
Share on other sites

εμεις παθαμε κατι καλε που τρωγαμε? και μην πειτε ηταν αλλεσ εποχες. μια 25ετια εχει παρασει,, απλα πιστευω οτι καθε χρονο μονο και μονο για εμπορικους λογους βγενουν ανακοινωσεις για συντηριτικα για οτι τους ερθει τελος παντον,,, δωστε τα παιδια να φανε και μην κανουμε ολοκληρο θεμα για το τι θα φανε πως θα το φανε,,, υπαρχουν παιδακια που ΔΕΝ εχουν καν να φανε,αυτα!

Link to comment
Share on other sites

Λαθος λαθος κοριτσια.Μεγα λαθος!Το μοσχαρι εχει πιο πολυ λιπος απο το χοιρινο απλα δεν το βλεπουμε γιατι ειναι σαν ινες ασπρες μεσα στο κρεας και δεν μπορεις να το αφαιρεσεις ενω στο χοιρινο το λιπος ειναι ορατο και αφαιρειται πανευκολα.Χωρια που το χοιρινο εχει πιο πολυ σιδηρο απ το μοσχαρι.Απο τον πρωτο χρονο και μετα μπορει να τρωει και επιβαλλεται..Πιο μπροστα δεν το δινουν λογω αλλεργιων..Αυτα τα γνωριζω απο παιδιατρους και νεογνολογους και απο συνεδρια διατροφολογων.Λογω δουλειας..!

Link to comment
Share on other sites

λοιπον..........πες της κουνιαδας συννυφαδας να παει να κουρευτει ...εγω ςπειδη μοσχαρι δε μπορει να φαει η μικρη μου απο 9-10 μηνων της αφτιαχνα χοιρινο και ακομη αυτο τρωει....δεν επαθε τιποτα και μαλιστα ουτε παχια ειναι (τσιλιβιθρα ειναι βασικα)ουτε κατι αλλο...να δεις πως τσακιθζει τη μπριζολα με το μπαμπα και τη πανσετα ( μπλιαχ).....

μαιμουδακι 08/05/07

αγριοκατσικο 01/12/09

Link to comment
Share on other sites

 

Θέμα 2: Εμένα προσωπικά στο σκηνικό που περιγράφεις με ενόχλησε όχι το χοιρινό αλλά το αλλαντικό του γεύματος. Τα αλλαντικά έχουν διάφορα συντηρητικά και πρόσθετα που δεν είναι ότι καλύτερο για τόσο μικρά παιδάκια. Βέβαια και εγώ έχω υποκύψει και δίνω στα δυο μεγαλύτερα παιδιά μου κανένα αλλαντικό εν ελλάδι, όπως και εσύ, αλλά ξεκίνησαν σε μεγαλύτερες ηλικίες και όχι συστηματικά. ;)

 

Συμφωνώ απολυτα ομως! Εγω της δινω σουτζουκακια, μπριζολα ψαχνο και γενικα τρωει χοιρινο μια φορα τη βδομαδα! Αλλα παριζα δεν της εχω δωσει ουτε καποιο αλλο ειδος σαλαμιου αλλαντικου γιατι σκεφτομαι....

Οτι θα τα σαβουριασει ετσι και αλλιως με το που θα παει σχολειο στα παρτυ κτλπ ε ας μην της δινω απο τωρα ειναι πολυ μικρη στους 20μηνες να τρωει παριζάκι! Εγω προσωπικα μονο αυτο θα σου ελεγα κατα τα αλλα καλα κανεις και δινεις ποικιλια τροφων , απο ολα και λιγο!

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

κουκλες καλημερα ευχαρηστω για τις απαντησεις σας το παριζακι ενελαδι της το εχω δωσει μονο 2 φορες γιατι οταν ετιμαζα το τοστ με ειδε που εβαζα στον γιο μου και ηθελε και αυτη ειναι γενικα ενα παιδι που αμα θελει κατι δεν το βαζει κατω με τιποτα ειναι εικανει να παρει την καρεκλα να ανοιξη την πορτα του ψυγιου για να χωθει μεσα μεχρι να βρει αυτο που θελει . ετσι και εγω της το εβαλα αλλα ηταν βιολ.οσο για την συνιφαδα δεν αναφερθηκε συγκεκριμενα για το παριζακι αλλα γενικα για το χοιρινο οτι ειναι ανεπιτρεπτο να δωσουμε σε αυτην την ηλικια χοιρινο . γενικα θα της πω να παει να κουρεφτει γιατι η συγκεκριμενη μου ανεβαζει το αιμα στο κεφαλι εχει κατι θεωριες που αμα σας τις γραψω θα φιξεται πχ. 1. ο γιος της ειναι 17 μηνων και δεν εχει βαλει στο στωμα του καθολου μη πολτοποιημενη τροφη φοβαται οτι θα πνιγη εχει 16 δοντια το ΠΑΙΔΙ 2. το εχει δαγκωσει 3 φορες το σκιλακι που εχει και λεει οτι φτεει το παιδι που παει και παιζι μαζι του 3. κοιμουνται στο ιδιο κρεβατι μανα-πατερας-παιδι γιατι βαριεται να σηκωνεται τα βραδια να του δινει γαλα 4. λεει οτι αγαπαει το παιδι ισα με το σκιλακι κπλ.

Link to comment
Share on other sites

εγώ λίγες φορές έχω δώσει χοιρινό στη μικρή μου μετά το έτος, ακόμη και παϊδάκια δοκίμασε μια φορά. Τα κάνω σπάνια γιατί οι μπριζόλες που μας αρέσουν του λαιμού λένε ότι εκεί κάνουν τις ενέσεις με τ'αντιβιοτικά και είναι καλό να μη τα τρώμε.

 

Στο δικό μας τοστ βάζω γαλοπούλα και δίνω λίγο και στη μικρή.

Link to comment
Share on other sites

Βρε παιδιά, για λόγους αλλεργιών δεν δίνουν χοιρινό στα πολύ μικρά παιδάκια... Εμάς η παιδίατρος είχε πει για μετά τους 18 μήνες και τελικά το εισάγαμε σταδιακά περίπου όταν ήταν 2 ετών. έτσι σταδικά μπαίνει στη διατροφή και το αυγό και το ψάρι κτλ...

Μην ακούω το επιχείρημα εμείς που το φάγαμε τι πάθαμε... Έτσι ακούω και γιαγιάδες που λένε ότι μια χαρά έδιναν μέλι στα μωρά τους και μια χαρά μεγαλώσανε και είδατε τι έπαθε το μωράκι πριν λίγο καιρό (αλλαντίαση). Το ότι πολλά μωρά δεν έπαθαν τίποτα και ήταν τυχερά, δεν σημαίνει ότι δεν υπάρχει ο κίνδυνος αλλεργίας ή αρρώστιας ή ο,τιδήποτε.

 εχω δυο μπουμπουκακια

Link to comment
Share on other sites

εψαξα σε δια φορα σαιτ που ελεγαν οτι χοιρινο κρεας μπορεις να δωσεις στο παιδι μετα το πρωτο ετος βεβαια ψαχνο γιατι περιεχει πολυ σιδερο . αλλα εχω την απορια ηταν τοσο κακο που το παιδι εφαγε λιγο χοιρινο .

 

άλλο χοιρινό κρέας και άλλο αλλαντικό...

ο γιος μου είναι 4 ετών και δεν έχει φάει ακόμη αλλαντικό....

μάλιστα αν πάμε πουθενά έξω το κοιτάει μη τυχόν και έχει τίποτα σαλάμια..

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

αυτο που λεω δεν βοηθαει στη κουβεντα σας, αλλα εγω πρωτη φορα τωρα ακουσα οτι δεν πρεπει να τρωνε τα μωρα χοιρινο. εγω δεν του εδινα επειδη ηταν πιο σκληρο απ το μοσχαρι κ για κανενα αλλο λογο κ ουτε μου ειχε περασει ποτε απ το μυαλο κατι τετοιο...τελικά οσο ζεις μαθαινεις....

Μετα την καταιγίδα, έρχεται πάντα η λιακάδα.

Link to comment
Share on other sites

μεχρι το χρονο ετρωγε μονο μοσχαρακι, αλλα απο 11μηνων που κοψαμε τα αλεσμενα, αρχισαμε σιγα σιγα πρωτα σε μπιφτεκακια και μακαρονια με κιμα και τρωγαμε και χοιρινο.. οσο για τα αλλαντικα ευτυχως δε του αρεσουν.. γιατι να σας πω την αληθεια ο δικος μου, αν και τσιλιμπιθρας αν του μπει στο μυαλο κατι να το φαει, θα γινει χαλασμος..

the hand that rocks the cradle, is the hand that rules the world..

πριγκιπακος και νεραϊδουλα ..

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά πρέπει να τα διαχωρίσουμε για να μην γίνουν μπερδέματα...

Για χοιρινό δεν γνωρίζω από πότε επιτρέπεται να φάει...το λογικό είναι από όταν ξεκινήσουν να τρώνε όλα τα άλλα...

Η κοπέλα άνοιξε το θέμα και αναφέρεται σε παριζάκι που εγώ προσωπικά δεν θα έδινα σε τόσο μικρό παιδί σαλάμι...

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

η παιδίατρος μου αν και μου έχει πει να της δώσω τα πάντα, το χοιρινό δε μου το έχει αναφέρει ποτέ. Αν απαγορευόταν φαντάζομαι ότι θα μου το έλεγε. Μοσχάρι θέλει 4 φορές την εβδομάδα αν μπορώ να της δίνω.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας

Εγώ της κορούλας μου, της έδωσα χοιρινό πριν το χρόνο. Ούτε θυμάμαι πότε.

Ο γιατρός μας είχε δώσει έμφαση στο πότε θα έτρωγε αυγό, ψάρι και θαλασσινά, αλλά για το χοιρινό ποτέ δεν μου είπε κάτι.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά πρέπει να τα διαχωρίσουμε για να μην γίνουν μπερδέματα...

Για χοιρινό δεν γνωρίζω από πότε επιτρέπεται να φάει...το λογικό είναι από όταν ξεκινήσουν να τρώνε όλα τα άλλα...

Η κοπέλα άνοιξε το θέμα και αναφέρεται σε παριζάκι που εγώ προσωπικά δεν θα έδινα σε τόσο μικρό παιδί σαλάμι...

 

 

ΚΑΛΗ μου δεν δινω στα παιδια μου παρζακι καθε μερα μιση φετα μια φορα στις 15 ημερες κυριος στον μεγαλο . η μικρη μια μερα το πηρε μεσα απο το στωμα του μεγαλου (1 η φορα) και μια δευτερη μετα απο κανενα 15 ημερο παλι γιατι με ειδε να βαζω στον μεγαλο . αλλα η κουνιαδα μου δεν αναφερθηκε στο παριζακι αλλα αποκλιστηκα στο χοιρινο και εκει επαθα την φρικη την μεγαλη εκανε λεσ και το εδωσα εγω στο παιδι της επιτιδες αλλα ο κακομηρης και αυτος πηρε ενα μικρο κομματακι απο τα μικρα.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...