Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Βαπτιστικός Σταυρός


happy duckie

Recommended Posts

karfori's baby, Πάρα πολύ ωραίος σταυρός.

 

Να σου "πω" και κάτι? Μπορεί να φορεθει με δερμάτινο κορδόνι στην ηλικία της εφηβείας!!! Για σκέψου το!

 

Έναν παρόμοιο "έφτιαξε" ο καλός μου για μία πελάτισσα. πραγματικά ωραίος.(από εκεί "έκλεψα" την ιδέα που σου είπα με το κορδόνι,χιχι....)

 

xamogelaki, θεωρώ και εγώ πως το θέμα χρώματος (χρυσό ή λευκό) του σταυρού είναι θέμα γούστου. Υπάρχουν σταυροί που "δείχνουν" σε χρυσό και το αντίθετο.

Είναι καθαρά θέμα γούστου.

Δεν έχω ακούσει ότι ο βαφτιστικός σταυρός πρέπει να είναι χρυσός.

 

Ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια!

Έχεις δίκιο! Κι εμείς γι' αυτό τον επιλέξαμε, επειδή μπορεί να φορεθεί και με ένα δερματάκι, αντί για την αλυσίδα. Είπαμε όμως να τον αγοράσει η νονά με την αλυσίδα του, να είναι σαν σύνολο και αργότερα...βλέπουμε! ;)

 

ΒΑΒΥ ΒΟΥ, σ' ευχαριστώ για την ψήφο εμπιστοσύνης!:-D

fUvDp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 359
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

εμενα ο αντρας μου δεν εχει βαφτιστει γιατι κοντεψε να πεθανει 18 ημερων και του καναν αεροβαπτισμα. (και φυσικα ουτε λογος να γινει κανονικη βαφτιση μετα που το παιδι ηταν οκ!! αλλα τεσπα...)

Ερχεται λοιπον μια μερα η πεθερουλα μου στο σπιτι και φορουσε εναν σταυρο που της το τραβουσε η μπεμπα.. Ακουω να της λεει: αστο αυτο! αυτο ειναι του μπαμπα και θα του το χαλασεις. Τη ρωταω κι εγω: του γιαννη ειναι? μου λεει ναι. επειδη δεν ειχε βαφτιστικο του εφερε ο πατερας του εναν χρυσο σταυρο οταν γυρισε απο ενα ταξιδι. Γυριζει λοιπον παλι στη μπεμπα και της λεει: Οταν θα μεγαλωσεις θα τον δωσω. Της απανταω κι εγω : εχει και γυναικα ο Γιαννης. Μετα απο λιγες μερες εφερε το σταυρο στο σπιτι, φοροντας κατι χρυσες αλισιδες στο λαιμο και το χερι. Μου δεινει το σταυρο και μου λεει και αυτα που φοραω του Γιαννη ειναι.... (τι να πω κι εγω...???)

 

οποτε διαλεχτε καλους σταυρους για τα αγορια σας γιατι εσεις θα τους φορατε, και μετα οι γυναικες τους....

Link to comment
Share on other sites

Kαλησπέρα σας

θα ήθελα τη γνώμη σας για το σταυρό της βάπτισης. Πιστεύετε ότι είναι πιο ταιριαστό σε αγόρι να είναι χρυσός ή λευκόχρυσος ή μια μίξη και των δύο;

επίσης ξερετε αν εχει σημασία συμβολική το να είναι χρυσός;

ευχαριστώ!

Εμένα μου αρέσει να είναι χρυσός- κίτρινος. Εκτός αν είναι πλατίνα, οπότε ... το συζητάμε;). Μάτ βέβαια, για να μπορεί να τον βάλει και μεγαλύτερος, αν θέλει. Αν και το δικό μου παιδί, δεν τον ανέχεται τώρα, αργότερα θα τον ανεχτεί?:D:D

Link to comment
Share on other sites

xamogelaki...κι εγω γενικα προτιμω λευκοχρυσο...

ειδικα για αγορι πιστευω πως ειναι και πιο ευκολοφορετος....αλλα ολα ειναι θεμα γουστου...

pasxalitsa v

το καλύτερο δώρο της ζωής μας...είναι ΕΔΩ!!!

kALOp3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Διαφημίσεις

Πολύ ωραίος vickytsoch...! Θα τον φορέσει σίγουρα και σαν κοπελίτσα...! ;)

 

Γενικά, για 'μένα προτιμώ τα χειροποίητα κοσμήματα από κίτρινο χρυσό. Όχι ότι δεν φοράω τον λευκόχρυσο, ίσα ίσα, απλά μ'αρεσει το χειροποίητο πολύ και αυτό μόνο σε κίτρινο χρυσό το βρίσκεις...! Θα προσπαθήσω να βρω ένα σχέδιο του Φανουράκη που μου άρεσε πολύ να σας δείξω τι εννοώ... Βέβαια το συγκεκριμένο, το 2003 είχε 1500?... Δεν τολμώ να φανταστώ πόσο θα κόστιζε τώρα... Επανέρχομαι...!!

Link to comment
Share on other sites

Ναι Βίκυ. Είναι κορδέλα φτιαγμένη από νήματα χρυσού και πλεγμένη έτσι ώστε να σχηματίζει σταυρό. Τον βρήκες στο site; Έχει φυσικά και άλλα υπέροχα κοσμήματα αλλά μια και μιλάγαμε για σταυρούς είπα να αναφερθώ μόνο σ'αυτό.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

παντως σταυρους για κοριτσακι εχει παρα πολλους και πανεμορφους...στην ανιψια μου εφερε πηρε ο νονος της εναν φανταστικο χρυσο πλεγμενο με συρμα και ειχε και ζιργκον τελειος και πολυ μοδατος!!!

 

εμενα δεν μου ανοιγει την σελιδα του φανουρακη αν μπορει καποια ας βαλει φωτο απο το σταυρο?

Link to comment
Share on other sites

Όντως πολύ δύσκολο να διαλέξεις σταυρό για αγόρι! Εμείς πήγαμε μαζί με τη νονά' date=' μας άρεσαν πολλοί, αλλά συνεχώς σκεφτόμασταν "θα το φορέσει όταν μεγαλώσει;". Όταν είσαι γυναίκα, τα βλέπεις αλλιώς τα πράγματα και έτσι δε μπορείς να είσαι σίγουρη για το αντρικό γούστο...

Τελικά καταλήξαμε σε αυτόν, που είναι και απλός, αλλά και κάπως μοντέρνος (κι άμα δεν τον φορέσει, θα τον φοράω εγώ! :lol: ):

 

[img']http://lh4.ggpht.com/zoichrist/SEb1MRXwHfI/AAAAAAAABXw/FQWaN1UrKUg/s400/P1010864.JPG[/img] P1010863.JPG

 

Πραγματικά ο σταυρός αυτός είναι υπέροχος. Απλός και μοντέρνος, ότι πρέπει για αγόρι. Σε παρακαλώ, μήπως μπορείς να μου πεις πόσο κόστισε, γιατί δεν έχω βρεί κάτι ανάλογο. Θα βαπτίσω το Σεπτέμβρη ένα αγοράκι και τώρα κοιταω για βαπτιστικά αλλά δεν έχω βρει σταυρό που να μου αρέσει. Και από που τον πήρατε αν είναι εύκολο. Σε ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Πωπω, τελικά έχω μνήμη χρυσόψαρου...τιμή δε θυμάμαι καθόλου :oops:

(πάντως δεν ήταν εξωφρενική, απ'όσο θυμάμαι) και όσο για το κατάστημα βρίσκεται στην Πανεπιστημίου, στο ύψος του Ρεξ περίπου...αν δεν το βιάζεσαι μπορώ να κοιτάξω, όταν γυρίσουμε σε καμιά βδομάδα από τις διακοπές, στο σπίτι μήπως βρώ το κουτάκι που είχε την επωνυμία...

fUvDp2.png
Link to comment
Share on other sites

Πωπω' date=' τελικά έχω μνήμη χρυσόψαρου...τιμή δε θυμάμαι καθόλου :oops:

(πάντως δεν ήταν εξωφρενική, απ'όσο θυμάμαι) και όσο για το κατάστημα βρίσκεται στην Πανεπιστημίου, στο ύψος του Ρεξ περίπου...αν δεν το βιάζεσαι μπορώ να κοιτάξω, όταν γυρίσουμε σε καμιά βδομάδα από τις διακοπές, στο σπίτι μήπως βρώ το κουτάκι που είχε την επωνυμία...[/quote']

 

Αχ, σε ευχαριστώ πολύ. Δεν το βιάζομαι γιατί όπως είπα η βάπτιση είναι το Σεπτέμβρη. Θα ρίξω και εγώ μια ματιά. Καλά να περνάτε στις διακοπές.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Λοιπόν, τελικά ρώτησα την κουμπάρα μου, δε θυμόταν ακριβώς τιμή, κάπου γύρω στα 350-400:?:, αλλά θυμόταν το μαγαζί: λέγεται Καμπιώτης και είναι στην Πανεπιστημίου, περίπου στο ύψος του Ρεξ, λίγο πιο πάνω. Γενικά έχει ωραία πραγματάκια, οπότε αν θες, πήγαινε ρίξε μια ματιά. Άντε και με το καλό η βάφτιση!;)

fUvDp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Πολύ ωραίος σταυρός και πολύ πρωτότυπος. Αν και προτιμώ σε λευκόχρυσο, αυτός δείχνει ωραίος σε κίτρινο.Και με δερματάκι θα δείχνει πολύ ωραίος!! Και στοίχισε 300 ευρώ με την αλυσίδα??? Από που? Από εργαστήριο? Γιατί σε κατάστημα τέτοια τιμή δεν έχω δει!!!

Link to comment
Share on other sites

Πολύ χαίρομαι που σας άρεσε! :D:D

Εγώ όταν τον πρωτοείδα ξετρελλάθηκα! Γιατί έχω σκοπό να τον φοράω μέχρι να δεσποινιδίσει η μικράν :mrgreen::mrgreen:

Ο σταυρός είναι ψηλόλιγνος 4εκ. 18Κ αξίας 230? και η αλυσίδα 14Κ αξίας 120?.Σύνολο έβγαινε 350? αλλά μας έκανε έκπτωση 50?

Όποια κοπέλλα θέλει να τις πω το μαγαζί είναι στην Θεσσαλονίκη στην Εγνατία οδό με πμ έχει μια καταπληκτική συζητίσιμη ευγενικότατη γλυκήτατη ιδιοκτήτρια γύρω στα 38-40χρονών.

 

Link to comment
Share on other sites

Πάρα πολύ ωραίος ο σταυρός...μοντέρνος και ευκολοφόρετος. Δεν το έχω ξαναδεί το σχέδιο. Κάτι τέτοιο θα μου άρεσε και μένα να πάρω για τον βαπτιστήρα μου τον Σεπτέμβρη!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...