Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΕΛΑΧΙΣΤΟ ΓΑΛΑ ΓΙΑ ΝΑ ΘΗΛΑΣΩ ...


Recommended Posts

σας γραφω πρωτα τα απαραιτητα στοιχεια μηπως μπορεσουμε να βγαλουμε μαζι μια ακρη στο προβλημα μου ....

Α. Την εβδομάδα κύησης κατά την οποία γεννήθηκε το βρέφος 37+5

Β. Το φύλο του βρέφους ΚΟΡΙΤΣΙ

Γ. Τον τρόπο τοκετού: Φυσιολογικός (ΦΤ) ή Καισαρική (ΚΤ)..ΚΤ

Δ. Το είδος της αναισθησίας αν χρησιμοποιήθηκε αναισθησία. ΕΠΙΣΚΛΗΡΙΔΙΟΣ

Ε. Αν το μωρό εφμάνισε νεογνικό ίκτερο και αν ναι ποια ήταν η μέγιστη τιμή και ποια η ελάχιστη. ΕΜΦΑΝΙΣΕ ΕΚΑΝΕ ΘΕΡΑΠΕΙΑ ΓΙΑ ΚΑΠΟΙΕΣ ΜΕΡΕ ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΩ ΟΜΩς ΤΙΜΕΣ...

Ε. Αν το μωρό νοσηλεύτηκε και για ποιο λόγο. ΝΟΣΗΛΕΥΤΙΚΕ 13 ΗΜΕΡΕΣ ΜΕ ΠΑΡΟΔΚΙΚΗ ΤΑΧΥΠΝΟΙΑ

 

1. Όλες οι ζυγίσεις του μωρού με τις ημερομηνίες

ΒΑΡΟΣ ΓΕΝΝΗΣΗΣ 3230

ΒΑΡΟΣ ΕΞΟΔΟΥ ΑΠΟ ΤΟ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ 3180

ΒΑΡΟΣ ΜΕΤΑ ΑΠΟ 6 ΗΜΕΡΕΣ 3260

2. Πόσα γεύματα κάνει το μωρό το 24ωρο.

ΜΕΧΡΙ ΧΘΕΣ ΤΟ ΕΙΧΑ ΟΠΟΤΕ ΠΕΙΝΟΥΣΕ ΣΤΟ ΣΤΗΘΟΣ ...ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΓΡΑΨΩ ΠΟΣΑ ΓΕΥΜΑΤΑ ΚΑΝΕΙ ΕΠΕΙΔΗ ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ

3. Σε πόσα από αυτά θηλάζει ΣΤΑ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ

4. Αν παίρνει συμπλήρωμα, πόσο συμπλήρωμα παίρνει περίπου σε κάθε γεύμα

ΓΙΑ ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ ΠΗΡΕ ΣΥΜΠΛΗΡΩΜΑ ΧΘΕΣ 60 ML ΚΑΙ ΣΗΜΕΡΑ 100 ML

 

5. Αν παίρνει συμπλήρωμα, πόσο παίρνει συνολικά το 24ωρο (το υπολογίζετε μετρώντας με ακρίβεια την ποσότητα για ένα 24ωρο)ΑΠΟ ΧΘΕΣ ΜΕΧΡΙ ΚΑΙ ΣΗΜΕΡΑ ΠΟΥ ΠΗΡΕ ΓΙΑ ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ ΞΕΝΟ ΗΤΑΝ 160 ML

 

6. Αν χρησιμοποιείτε θήλαστρο σας παρακαλώ πολύ να γράφετε με ακρίβεια τον τύπο του θήλαστρου και την εταιρεία.

ΜΙΝΙ ELECTRIC MEDELA

7. Αν κάνετε συστηματικές αντλήσεις:

EKANA ΟΣΟ Η ΜΙΚΡΗ ΗΤΑΝ ΣΤΟ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ ΣΥΝΗΘΩΣ ΠΕΝΤΕ ΦΟΡΕΣ ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ

7α. πόσες αντλήσεις κάνετε το 24ωρο ΑΠΟ ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ ΠΟΥ ΓΥΡΙΣΕ ΣΠΙΤΙ ΠΕΡΙΠΟΥ 2 ΤΟ ΠΟΛΥ

7β. ποιες ώρες αντλείτεκαι ΤΟ ΒΡΑΔΥ

7γ. πόσο διαρκεί η κάθε άντληση ΠΕΡΙΠΟΥ 40 ΛΕΠΤΑ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΔΥΟ ΜΑΣΤΟΥΣ

 

8. Πόσες πάνες βρέχει το μωρό το 24ωρο (όχι πόσες γεμίζει, πόσες φορές ουρεί). Αν το μωρό είναι μικρό η ποσότητα των ούρων είναι πολύ μικρή και οι πάνες πολύ απορροφητικές. Αν δεν μπορείτε να καταλάβετε πότε ουρεί, μπορείτε να βάλετε μέσα στην πάνα ένα κομματάκι χαρτί κουζίνας. Αν αυτό βραχεί σημείνει ότι το παιδί έχει ουρήσει. 8

 

9. Πόσες κενώσεις κάνει το 24ωρο 4 ΑΛΛΑ ΟΧΙ ΜΕ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΠΟΣΟΤΗΤΑ

 

10. Συμπληρώστε οποιαδήποτε συμπεριφορά του παιδιού σας νομίζετε ότι θα ήταν χρήσιμη....

Ολα ξεκινησαν απο την ημερα που γυρισαμε στο σπιτι ,εγω ημουν σιγουρη οτι θα θηλαζα αποκλειστικα ...αφου οταν θελεις πραγματικα να θηλασεις μπορεις να τα καταφερεις ..ετσι νομιζα :(

ξεκινησα λοιπον να εχω την μικρη οποτε και οσο θελει στο στηθος ,προσπαθουσα οσο την εχω στο στηθος να παιρνει γαλα και να μην κοιμαται ,η μικρη ομως με δυσκολια επινε μπουκαλι στο νοσοκομειο και με δυσκολια θηλαζε οταν ειναι στο στηθος μενει εκει πολυ ωρα ειτε δεν τραβαει γαλα ειτε δεν εχω γαλα αφου πεταει το στηθος μου οποτε την θηλαζω εναλλαξ αφου ειναι αδυνατο να κρατησω στηθος και γευμα ..αυτο που εχω καταλαβει ειναι οτι δεν εχω αρκετο γαλα αφου σημερα που ηρθε η παιδιατρος και την ζυγισε πηρε μονο 80 gr ..και ολα αυτα με ενα μωρο μονιμως σχεδον στο στηθος ποτε να κοιμαται και ποτε να θηλαζει ,με σουπες ,με μαγια μπυρας και αφθονα υγρα, τιποτα ομως ..εχω αρχισει να απογοητευομαι πιστευω οτι δεν προκεται να καταφερω ΠΟΤΕ αποκλειστικο θηλασμο αφου εκανα οτι μπορουσα ..τωρα που με προτροπη της γιατρου θα την δωσω και συμπληρωμα το εχασα το παιχνιδι ..κι ηθελα και θελω τοσο να θηλασω αλλα τελικα δεν ξερω κατα ποσο αυτο ειναι εφικτο ......:(

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Γιατι θεωρείς λίγο τα 80 γραμμάρια; Τα μωρα είναι φυσιολογικό να ανακτήσουν το βάρος γέννησης μέχρι και την 15η μέρα!

Δοκίμασε να κανεις μαλαξεις στο στήθος την ώρα που θηλάζει.

Μην δίνεις συμπλήρωμα, μέτρα πάνες και δώσε λίγο χρόνο!

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Καταλαβαίνεις αν καταπίνει όταν είναι στο στήθος;

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

καλημερα ...το μωρακι εχασε πολυ λιγα γραμμαρια ..μετα την γεννα..η παιδιατρος μου ειπε οτι ειναι πολυ λιγα τα 80 γραμμαρια και να δωσω το βραδυ συμπληρωμα ...σε ενα site θηλασμου διαβασα οτι το ελαχιστο ειναι 115 γραμμαρια την βδομαδα ..οποτε μηηηηπως ειχε δικιο ...?

μαλαξεις κανω οταν θηλαζει ..οταν ειναι στο στηθος ποτε καταπινει ποτε κοιμαται μαλλον επειδη δεν εχει τιποτα στο στηθος ..οταν την αφηνω κλαιει ..μπορει να την εχω και μια ωρα στο στηθος ..εχω απογοητευτει ...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Πως γίνεται το στήθος να μην έχει γάλα και το μωρο να κάνει τσισα 8 φορές;;;;; Παίρνει κι αλλα υγρά;

Μέχρι την 15η μέρα το μωρο "δικαιούται" να μην πάρει και τίποτα απλα να ανακτησει το βάρος γέννησης.

Κανε συχνές εναλλαγές στήθους, δηλαδη κάθε φορα που το μωρο αφήνει το στήθος.

Φυσικα μια θα καταπίνει και μια θα κοιμάται! Και η 1 ώρα δεν είναι τίποτα! Και 3 ωρες συνεχόμενες να ήταν στο στήθος και πάλι φυσιολογικο θα ήταν.

Στην κοιλιά σου ήταν σε διαρκή σίτιση απο τον ομφάλιο λώρο σου και το αμνιακο υγρό σου. Θέλει χρόνο μέχρι να σταματήσει αυτο το ατελείωτο γεύμα-πιπιλισμα!

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Διάβασε κι αυτο αν θέλεις:

http://www.perithilasmou.gr/articles/breastfeeding-basic-information/397--40-.html

Ίσως σε βοηθήσει.

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω πολυ για τις αμεσες απαντησεις σου Νινα Νανα ...

Πραγματι βρεχει 8 πανες το 24 ωρο ,δεν ειναι βαριες αλλα σιγουρα το μωρακι εχει ουρισει ..

Ωστοσο πηρε μονο 80 γραμμαρια κατι που η παιδιατρος το θεωρει παρα πολυ λιγο ,αληθεια μηπως θυμασαι ποσο πηρε το δικο σου τις πρωτες ημερες ? ..επισης μου ειπε οτι το τυρραναω επειδη το εχω μονιμως στο στηθος να ρουφαει ,κουραζεται μου ειπε ....

Η γιατρος το εχει δει μια φορα ...επρεπε λεει να παρει 220 γραμμαρια περιπου την πρωτη εβδομαδα ...ισως να ειμαι και ειδικη περιπτωση αφου το μωρο ηταν εντατικη με ταχυπνοια...

Link to comment
Share on other sites

Πρώτη φορα ακούω οτι τυραννιεται ένα μωρο στο στήθος! :confused:

Αν ήταν έτσι η φύση θα είχε προνοήσει να είχαμε θηλή μπιμπερο στο στήθος!

Υπάρχουν μωρα που δεν θηλάζουν αποτελεσματικά, αλλα αυτα τα μωρα είναι νωθρα και πέφτουν σε λήθαργο. Σίγουρα δεν κάνουν τσισα 8 φορές!

Η δικια μου ήταν ειδική περίπτωση. Έπαιρνε πάρα πολυ στην αρχή αλλα στον δευτερο μηνα πολυ λίγο βάρος με τα δεδομένα του πρώην παιδιατρου (αλλα εμείς είμαστε ειδική περίπτωση με αλλεργίες κτλ.). Μην συγκρίνεις!

Για να καταλάβεις η Πατσουρου γράφει οτι το μωρο μέχρι την 21η μέρα μπορει να μην έχει ανακτησει το βάρος γέννησης.

 

Για την ανεπάρκεια γάλακτος τώρα. Έχεις σημάδια οτι δεν έχεις γάλα; Δηλαδη το στήθος σου πριν και μετα το θηλασμο δεν έχει καμία διαφορά στο μέγεθος; Όταν το μωρο έχει να θηλασει πολλές ωρες δεν είσαι πρησμένη; Διψάς όταν θηλαζεις;

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Για μενα η γιατρος ειναι απαραδεκτη να εχει δει το μωρο μια μονο φορα και με τη μια να σου ριχνει το ηθικο στα πατωματα λεγοντας σου οτι τυρανας το μωρο και οτι πειναει και με τη μια να συστηνει ξενο.Θα επρεπε αν ηθελε να σε συμβουλεψει και να σε στηριξει σε αυτο που κανεις.Μη την αφησεις να στο κανει αυτο.

 

Ως προς το βαρος του παιδιου και το οτι δεν εχεις γαλα θεωρω οτι ολα αυτα ειναι απλα στο μυαλο σου.Το παιδι βρεχει 8 πανες αρα πινει γαλα.Ακομα και στην περιπτωση που εστω δεν εχεις αρκετο γαλα και θελεις να αυξησεις τη παραγωγη...τοτε εχεις λαθος θηλαστρο.Νομιζω θα πρεπει να νοικιασεις ενα νοσοκομειακο για να κανεις σωστη δουλεια.Αν και δεν χρειαζεσαι κανενα θηλαστρο απο τη στιγμη που οπως λες το μωρο ειναι ολη μερα στο στηθος.Μπραβο σου...κανεις πολυ καλα.Αυτη ειναι η συμπεριφορα σε καθε νεογεννητο που θηλαζει.Ολες τα περασαμε.

 

Σπανια νευριαζω με παιδιτρους...κι ο δικος μας δεν ειναι φαν του θηλασμου...αλλα αυτο το να ερχεται πρωτη φορα να δει το παιδι...να σας γνωρισει σαν οικογενεια και με τη μια να συστησει ξενο γαλα με τρελλαινει πραγματικα.Εισαι λεχωνα...εχεις μολις γεννησει...αυτη ειναι η στηριξη του παιδιατρου?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Επιστημονική συνεργάτιδα

liveloula δεν γράφεις καμία ημερομηνία.

 

Γράψε τις ημερομηνίες (πχ 25/1/2012) δίπλα σε κάθε ζύγιση

Σύμβουλος Γαλουχίας IBCLC

Για να δείτε το βιογραφικό μου, πατήστε εδώ.

Για να δείτε άλλες απαντήσεις μου, πατήστε πάνω στο όνομα χρήστη μου και

Εμφάνιση Περισσοτέρων Μυνημάτων του Χρήστη

Η αναφορά για την συμβατότητα ενός φαρμάκου με τον θηλασμό ή όχι, απο μέλη ή επιστημονικούς συνεργάτες του φόρουμ της ΕΕΕΓ, ΔΕΝ αποτελεί συνταγογράφηση, προτροπή ή αποτροπή της λήψης του φαρμάκου. Ο μόνος αρμόδιος για κάτι τέτοιο είναι ο επαγγελματίας υγείας που σας παρακολουθεί. Εάν επιθυμείτε να καταναλώσετε συμπληρώματα διατροφής, απαραιτήτως συμβουλευτείτε τον επαγγελματία υγείας που σας παρακολουθεί: Ο συνδυασμός συμπληρωμάτων διατροφής ή η υπερβολική κατανάλωσή τους μπορεί να είναι επικίνδυνος.

Link to comment
Share on other sites

Hμ. γεννησης 11/01/12 βαρος 3230

Ημ εξοδου 23/01/12 βαρος 3180

Ημ επισκεψης παιδιατρου 29/01/12 βαρος 3260

και σημερα οπου ηταν 3280

Γιατι παιρνει τοσο αργα βαρος? την εχω συνεχως στο στηθος εκτος απο το βραδυ οπου της δινω δυο μπουκαλια ξενο( το οποιο θελω να μειωσω αλλα δεν το βλεπω )

επισης ,εχω παρατηρησει οτι δεν κανει καλες θηλαστικες κινησεις ακομα κι οταν ειναι ξυπνια κουραζεται γρηγορα και σταματαει...

Σημερα την θηλαζα απο το πρωι μεχρι το βραδυ σταματουσα μονο οταν δεν επαιρνε στηθος οταν προσπαθησα το βραδυ να της δωσω ξενο ηπιε 75 ml αυτο δειχνει οτι πεινουσε αλλα οταν την εβαζα στο στηθος δεν καθοταν σε αντιθεση με το πρωι οπου ηταν αρκετα δραστηρια

να προσθεσω οτι ανεβασε αμεση χολυλεθρινη και χαμηλο αιματοκριτη(30) απο παρεντερικα φαρμακα ακομα υπαρχει προβλημα αλλα η παιδιατρος ειπε οτι θα πεσουν η τιμες της χολυλεθρινης και να παρουμε σιδηρο για τον αιματοκριτη δεν ξερω αν παιζει καποιο ρολο αυτο που δεν θηλαζει...

παντως αρχισα να πιστευω οτι δεν θα τα καταφερω κοριτσια 10 γραμμαρια την ημερα δεν ειναι τιποτα ...

Link to comment
Share on other sites

Είσαι Αθήνα; Θέλεις να σου δώσω τα στοιχεία μιας συμβούλου θηλασμου να έρθει;

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Μην απελπίζεσαι κορίτσι μου.Εμένα το αστέρι μου ήταν μικρό είχε και ίκτερο και δεν θήλαζε σωστά:roll:.Τον έπαιρνε ο ύπνος στο στήθος και άντε πάλη

Για να φάει:(...Έκανα θήλαστρο και τον έβαζα στο στήθος.Του έδινα γάλα με το μπουΚάλι (δικό μου ποτέ ξένο) και τον έβαζα και στο στήθος για να μην ξεμάθει.Τα καταφέραμε!Είναι 21μηνών και

Θηλάζει ακόμα:D:D:D!Η παιδίατρός σου είναι άσχετη.Δεν μπορεί να σε βοηθήσει...

Link to comment
Share on other sites

  • Επιστημονική συνεργάτιδα

Γιατι παιρνει τοσο αργα βαρος? την εχω συνεχως στο στηθος εκτος απο το βραδυ οπου της δινω δυο μπουκαλια ξενο( το οποιο θελω να μειωσω αλλα δεν το βλεπω )

Ρωτάς και απαντάς:

 

επισης ,εχω παρατηρησει οτι δεν κανει καλες θηλαστικες κινησεις ακομα κι οταν ειναι ξυπνια κουραζεται γρηγορα και σταματαει...
Hμ. γεννησης 11/01/12 βαρος 3230

Ημ εξοδου 23/01/12 βαρος 3180

Ημ επισκεψης παιδιατρου 29/01/12 βαρος 3260

και σημερα οπου ηταν 3280

με δυσκολια επινε μπουκαλι στο νοσοκομειο
Αυτό και μόνο είναι αρκετή ένδειξη ότι το μωρό δεν μπορεί να σιτισθεί ικανοποιητικά.

 

και με δυσκολια θηλαζε οταν ειναι στο στηθος μενει εκει πολυ ωρα ειτε δεν τραβαει γαλα ειτε δεν εχω γαλα αφου πεταει το στηθος μου οποτε
Όσο το μωρό νοσηλεύονταν έκανες 5 αντλήσεις το 24ωρο με ένα ακατάλληλο θήλαστρο.

 

Αν το μωρό θήλαζε αποτελεσματικά, αυτό ίσως να μην αποτελούσε σημαντικό πρόβλημα.

 

Όμως επειδή δεν θηλάζει αποτελεσματικά, θα ήταν καλό να σας δει κάποιος ειδικός από κοντά.

 

Μέχρι να συμβουλευτείς τον εδικό καλό θα ήταν να μην χάνεις χρόνο και να νοικιάσεις ένα νοσοκομειακό θήλαστρο για να αντλείς και να αυξήσεις την παραγωγή.

 

Αυτό που γράφεις:

 

την θηλαζω εναλλαξ αφου ειναι αδυνατο να κρατησω στηθος και γευμα
Δείχνει ότι είσαι αρκετά μπερδεμένη. Η τακτική ένα γεύμα και στήθος συστήνεται σε μητέρες που έχουν υπερπαραγωγή και τα μωρά τους θηλάζουν αποτελεσματικά.

 

Όταν το μωρό δεν θηλάζει καλά, όταν έχουν προηγηθεί ημέρες νοσηλείας και άντλησης με ακατάλληλο θήλαστρο, τότε η παραγωγή χρειάζεται ενίσχυση και αυτό μπορεί να γίνει μόνο με συχνούς θηλασμούς, πολλές εναλλαγές και αν το μωρό δεν θηλάζει αποτελεσματικά, με συχνές αντλήσεις.

 

Ο αποκλειστικός θηλασμός είναι ένας εφικτός στόχος με το συγκεκριμένο μωρό όταν θα βεβαιωθείς ότι έχεις εδραιώσει το θηλασμό και καλύπτεις πλήρως τις ανάγκες του μωρού.

 

Μέχρι τότε θα ήταν καλό να δίνεις συμπλήρωμα αλλά για να εκπαιδεύσεις το μωρό στο θηλασμό, θα ήταν καλό το συμπλήρωμα να περιορίζεται στις ώρες που μειώνεται η παραγωγή και το μωρό δυσκολεύεται να θηλάσει, αυτές οι ώρες είναι οι απογευματινές.

 

Τονίζω ότι αυτά που γράφω είναι μόνο γενική προσέγγιση και θα ήταν καλό να επικοινωνήσεις με κάποιον ειδικό από κοντά για να αξιολογήσει το θηλασμό του μωρού.

 

Το μωρό σου είχε μια μικρή περιπέτεια και χρειάζεται στενή παρακολούθηση μέχρι να τα καταφέρει στη σίτιση με το θηλασμό και με το μπουκάλι.

 

Για τα όσα πέρασες (νοσηλεία του μωρού, άντληση με ακατάλληλο θήλαστρο και λίγες φορές, ένα μωρό που δεν θηλάζει ικανοποιητικά) το γάλα που έχεις είναι πολύ! Το ότι το μωρό παίρνει έστω και τα μη ικανοποιητικά 10 γραμμάρια την ημέρα, σημαίνει ότι καλύπτεις πάνω από τις μισές του ανάγκες. Αυτό είναι ένα πολύ καλό ξεκίνημα!

Σύμβουλος Γαλουχίας IBCLC

Για να δείτε το βιογραφικό μου, πατήστε εδώ.

Για να δείτε άλλες απαντήσεις μου, πατήστε πάνω στο όνομα χρήστη μου και

Εμφάνιση Περισσοτέρων Μυνημάτων του Χρήστη

Η αναφορά για την συμβατότητα ενός φαρμάκου με τον θηλασμό ή όχι, απο μέλη ή επιστημονικούς συνεργάτες του φόρουμ της ΕΕΕΓ, ΔΕΝ αποτελεί συνταγογράφηση, προτροπή ή αποτροπή της λήψης του φαρμάκου. Ο μόνος αρμόδιος για κάτι τέτοιο είναι ο επαγγελματίας υγείας που σας παρακολουθεί. Εάν επιθυμείτε να καταναλώσετε συμπληρώματα διατροφής, απαραιτήτως συμβουλευτείτε τον επαγγελματία υγείας που σας παρακολουθεί: Ο συνδυασμός συμπληρωμάτων διατροφής ή η υπερβολική κατανάλωσή τους μπορεί να είναι επικίνδυνος.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μαλλον τσαμπα σε ανχωσε η παιδιατρος,το συνηιζουνε αλλωστε...οποια θηλαζει τη κανουνε κουρελι...

 

Να πω κ εγω οτι η νινα εχει δικιο...Για μενα,και λαθος μου που δε το εκανα εξ αρχης,γιατι εγω αντιμετωπισα πολυ χειροτερες καταστασεις λογο αγνοιας...αν γενουσα σημερα το πρωτο ατομο που α επερνα α ητανε ενα συμβουλο θηλασμου ωστε να μου δωσει σωστες οδηγειες να ξεκινησω σωστα,γιατι κ εσεις ειστε ακομα πολυ στην αρχη κ δεν εχεις χασει κανενα παιχνιδι...Παρε το συντομοτερο ενα συμβουλο να ερει σπιτι να σας πει τι να κανεις κ πως γιατι οι παιδιατροι αν δεν ειναι συμβουλοι πιστοποιημενοι δεν εχουνε ιδεα τι τους γινεται κ λενε αρες μαρες κουκουναρες...Αξιζει το κοπο να δωσεις οτι εδωσες κ στο παιδιατρο,νομιζω οτι τοσο κοστιζει,και να σου φυγει ολο το ανχος....Ψαξε στο ιντερνετ στο συνδεσμο Γαλαξιας κ la roche κ.λ.π. πατα κ περιοχη,και σιγουρα υπαρχει καποιος να σας δει...Αν δε βρισκεις στειλε μου π.μ. να κοιταξω εγω στα φυλλαδια μου να σου βρω εναν.

 

Τιποτα δεν εχει τελειωσει...τωρα αρχιζουνε ολα...:wink:

<<φυσης ουδεν ποιει ματην>>

αν ητανε η γνωση ψωρα θα θηλαζε ολη η χωρα

Link to comment
Share on other sites

liveloula θέλει πολύ προσπάθεια και επιμονή. Βάλε το παιδί στο στήθος και άστο να πιει όσο θέλει όποτε θέλει. Η αρχή είναι λίγο δύσκολη, με τον καιρό θα βρείτε τον ρυθμό σας. Κάθε παιδί είναι διαφορετικό. Η κόρη μου θήλαζε για 3 λεπτά την φορά 8 γεύματα την ημέρα, απο το ένα στηθος κάθε φορα, ατσαλα και νευρικά. Μεχρι ενάμισι μηνών. Φοβόμουνα μήπως δεν είναι αρκετό, αλλά ο΄γιατρός μου με καθησύχαζε κάθε φορα και είχε δίκιο. Τελικα βρήκαμε τον ρυθμό μας και όλα ήταν τέλεια πλέον και ξεκούραστα. Αργότερα που τα γεύματα εγιναν 6 πάλι θηλαζε με τον ίδιο ρυθμό -3 λεπτά κάθε φορα-. Γι αυτο μην αγχώνεσαι, απλά απόλαυσέ το..... ο θηλασμός είναι κάτι το ξεχωριστό!!!! και θέλει ηρεμία!

 

Αν δεις ότι το παιδί είναι νευρικό όταν πεινάει και ηρεμεί μετα απο κάθε γεύμα στο στήθος αστο ήσυχο αυτό ξέρει τι θέλει.

 

Μία συμβουλή: όσο περισσότερο θηλάζεις τόσο περισσότερο γάλα θα έχεις και όταν δίνεις ξένο πάντα να βγάζεις και το δικό σου με το θήλαστρο. υπάρχουν ειδικά σακουλάκια αποθήκευσης για μητρικό γάλα στην κατάψυξη. εγω έχω ακόμα και της τα δίνω τώρα που μου κόβετε το γάλα.

 

ΚΑΛΗ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟ ΧΑΙΡΕΣΑΙ ΤΟ ΜΩΡΑΚΙ ΣΟΥ:D

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω και παλι για τις απαντησεις σας ..

Αγλαια μου ελυσες ΟΛΕΣ τις αποριες που ειχα ..

Θελω να σου κανω καποιες ερωτησεις κι αν ειναι ευκολο απαντησε μου σε παρακαλω ..

Για να εχω αυξηση της γαλουχιας γινεται να βαζω το μωρο πριν φαει μπιμπερο 20 λεπτα στο στηθος ? ( 10 λεπτα σε καθε μαστο ) η θα το κουρασει και δεν θαφαει ουτε μπουκαλι?

Ειναι εφικτο να εδραιωθει θηλασμος με νοσοκομειακο θηλαστρο χωρις να θηλαζει το μωρο ?

τι συμπληροματα μπορω να παρω ωστε να αυξηθει η γαλουχια μου ? πηρα χαπια μαγιας μπυρας αλλα δεν ειδα τρελα αποτελεσματα( για μια εβδομαδα 4 φορες την ημερα απο 4 χαπια καθε φορα )

Μολις πηρα τηλ για να ενοικιασω νοσοκομειακο θηλαστρο το συντομοτερο δυνατο ,μεχρι τοτε θα το βγαζω αναγκαστικα με αυτο που εχω ...

Σνουφελ μου δεν μενω Αθηνα απο θεσσαλονικη ειμαι θα ψαξω να βρω συμβουλο θηλασμου αλλα κι αυτο θελει χρονο και δεν θελω να κανω λαθος κινησεις ...

δεν με πειραζει αν δεν καταφερω να θηλασω αποκλειστικα αν και παντα το ηθελα ,ωστοσο αυτο που θελω να καταφερω ειναι για οσο καιρο εχω γαλα να μπορεσω να της το προσφερω χωρις να κανω λαθος κινησεις με αποτελεσμα να μου κοπει το γαλα ...

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω και παλι για τις απαντησεις σας ..

Αγλαια μου ελυσες ΟΛΕΣ τις αποριες που ειχα ..

Θελω να σου κανω καποιες ερωτησεις κι αν ειναι ευκολο απαντησε μου σε παρακαλω ..

Για να εχω αυξηση της γαλουχιας γινεται να βαζω το μωρο πριν φαει μπιμπερο 20 λεπτα στο στηθος ? ( 10 λεπτα σε καθε μαστο ) η θα το κουρασει και δεν θαφαει ουτε μπουκαλι?

Ειναι εφικτο να εδραιωθει θηλασμος με νοσοκομειακο θηλαστρο χωρις να θηλαζει το μωρο ?

τι συμπληροματα μπορω να παρω ωστε να αυξηθει η γαλουχια μου ? πηρα χαπια μαγιας μπυρας αλλα δεν ειδα τρελα αποτελεσματα( για μια εβδομαδα 4 φορες την ημερα απο 4 χαπια καθε φορα )

Μολις πηρα τηλ για να ενοικιασω νοσοκομειακο θηλαστρο το συντομοτερο δυνατο ,μεχρι τοτε θα το βγαζω αναγκαστικα με αυτο που εχω ...

Σνουφελ μου δεν μενω Αθηνα απο θεσσαλονικη ειμαι θα ψαξω να βρω συμβουλο θηλασμου αλλα κι αυτο θελει χρονο και δεν θελω να κανω λαθος κινησεις ...

δεν με πειραζει αν δεν καταφερω να θηλασω αποκλειστικα αν και παντα το ηθελα ,ωστοσο αυτο που θελω να καταφερω ειναι για οσο καιρο εχω γαλα να μπορεσω να της το προσφερω χωρις να κανω λαθος κινησεις με αποτελεσμα να μου κοπει το γαλα ...

 

Στην Θεσσαλονίκη είναι παιδιατροι-σύμβουλοι θηλασμου ο Παπαβεντσης και η Πατσουρου! Στη Θεσσαλονίκη είναι πιο εύκολο απο την Αθήνα να λύσεις πρόβλημα θηλασμου!

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Ειμαι καινουργια στο φορουμ κ θα ηθελα αν μπορειτε να με βοηθησετε.Γεννησα 5/1/2012 με φτ θελω τοσο πολυ να θηλασω αλλα δεν τα εχω καταφερει.Δεν ημουν καθολου ενημερωμενη για το θηλασμο.Η μια μου θηλη ειχε πληγωθει κ ματωνα κ πονουσα πολυ.ετσι δεν μπορουσα να βαλω το παιδι συνεχεια.Επειτα απο αυτο πιστευα οτι δεν ειχα γαλα γιατι πατουσα κ δεν εβγαινε τιποτα.Οταν με ειδε η παιδιατροσ μου ειπε οτι εχω,αρχισα να βαζω το παιδι συνεχεια αλλα πιστευα οτι δεν χορτενε ποτε κ παντα του εδινα συμπληρωμα με αποτελεσμα να κοιμαται στο στηθοσ.Πλεον ειδα οτι η παραγωγη μειωθηκε αισθητα.Μπορω να την αυξησω?Το παιδι το βαζω συνεχεια αλλα δεν πινει για πολυ γιατι μαλλον δεν εχω.τι να κανω για να συνεχιζω να θηλαζω?

Link to comment
Share on other sites

Ειμαι καινουργια στο φορουμ κ θα ηθελα αν μπορειτε να με βοηθησετε.Γεννησα 5/1/2012 με φτ θελω τοσο πολυ να θηλασω αλλα δεν τα εχω καταφερει.Δεν ημουν καθολου ενημερωμενη για το θηλασμο.Η μια μου θηλη ειχε πληγωθει κ ματωνα κ πονουσα πολυ.ετσι δεν μπορουσα να βαλω το παιδι συνεχεια.Επειτα απο αυτο πιστευα οτι δεν ειχα γαλα γιατι πατουσα κ δεν εβγαινε τιποτα.Οταν με ειδε η παιδιατροσ μου ειπε οτι εχω,αρχισα να βαζω το παιδι συνεχεια αλλα πιστευα οτι δεν χορτενε ποτε κ παντα του εδινα συμπληρωμα με αποτελεσμα να κοιμαται στο στηθοσ.Πλεον ειδα οτι η παραγωγη μειωθηκε αισθητα.Μπορω να την αυξησω?Το παιδι το βαζω συνεχεια αλλα δεν πινει για πολυ γιατι μαλλον δεν εχω.τι να κανω για να συνεχιζω να θηλαζω?

 

Να σου ζήσει.

Για αρχη διάβασε για τον επαναγαλακτισμο εδω:

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=59853

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Κι απάντησε αυτές τις ερωτήσεις για να έχουμε πιο ολοκληρωμένη εικόνα.

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=23962

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Κι απάντησε αυτές τις ερωτήσεις για να έχουμε πιο ολοκληρωμένη εικόνα.

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=23962

 

α)40

β)αγορι

γ)οχι

δ)οχι

ε)οχι

1)5/1 3400

7/1 3370

20/1 3950

3/2 4800

2)6-7

3)7-8

4)90-120

6)οχι

7)οχι

8)6-7

9)1 κ πολλεσ φορεσ καμια

διαβασα για τον επαναγαλακτισμο προσπαθω να τον βαζω συνεχεια στο στηθοσ αλλα τισ τελευταιεσ μερεσ δεν καθεται.πρωτα ετρωγε το καταλαβαινα εστω κ λιγο,τωρα παταω κ το στηθοσ μου κ δεν βγαινει γαλα.:-(

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει σημασία αν βγαίνει γάλα οταν πατάς το στηθος.

Στον επαναγαλακτισμο στο τρίτο post γράφει η Αγλαια κάποιες συμβουλές για το θηλασμο. Προσπάθησε να τις ακολουθήσεις.

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει σημασία αν βγαίνει γάλα οταν πατάς το στηθος.

Στον επαναγαλακτισμο στο τρίτο post γράφει η Αγλαια κάποιες συμβουλές για το θηλασμο. Προσπάθησε να τις ακολουθήσεις.

 

Ευχαριστω πολυ για το ενδιαφερον σου.Επρεπε να ειχα ενημερωθει πιο πριν για το τι ειναι ο θηλασμοσ.Εγω πιστευα οτι θα ειχα γαλα πολυ απο την αρχη κ οταν ηρθα σπιτι κ δεν ειχα απογοητευτηκα στεναχωρεθηκα κ μου μπηκε στο μυαλο οτι αυτο ηταν δεν θα μπορεσω να θηλασω.γιαυτο κ δεν εβαζα το μικρο διοτι ελεγα δεν θα εχει να φαει κ κατευθειαν μπουκαλι.Ποσο λαθοσ τωρα το καταλαβα κ τωρα καταλαβα την απορια τησ μαιασ στο νοσοκομειο οταν τησ ειπα οτι δεν εχω γαλα:"δεν βρισκω το λογο να μην εχεισ γαλα.Ολεσ οι γυναικεσ εχουμε,κ σταματα να εισαι αγχωμενη γιατι αυτο δεν βοηθα καθολου".τελοσ παντων.Πηρα χαπια μαγιασ βοηθαν καθολου να εχεισ γαλα?κ σε ποσεσ μερεσ θα δω αποτελεσμα?το μωρο πινει λιγο στην αρχη εχει γαλα στο στομα κ μετα σταματαει.αν συνεχισει θα αυξηθει εστω κ αυτο το λιγο?η μηπωσ περασε οκαιροσ κ θα μου κοπει πια?Ευχαριστω εκ των προτερων.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...