Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Γαστροοισοφαγική παλινδρόμηση σε νεογέννητο


Recommended Posts

Καλησπερα κοριτσια εχω ενα κοριτσακι 2μιση μηνων και εχει και μενα παλινδρομιση απο τη στιγμη που γεννηθηκε. Το μωρο βγαζει γαλα ακομα και πριν το επομενο γευμα το προβλημα πλεον ομως ειναι αλλο γιατι αυτο πια το εχουμε συνηθησει το παιδι πνιγιεται ολη την ωρα απο τις αναγωγες και τρεχουμε να το σωσουμε φοβομαστε πια να τη σηκωσουμε απο το ριλαξ. Υπαρχει καποιως με αντιστοιχο προβλημα πειναμε μεχρι τωρα υποαλεργικο γαλα AC γιατι διστυχως δε θηλαζω και τωρα μου ειπε η παιδιατρος να της βαζω και μια κουταλια ρυζαλευρο στο γαλα σε δυο γευματα την ημερα. Το ρυζαλευρο δε διαλυεται στο γαλα καλα και ειναι σα να εχει κομματακια ετσι πρεπει να ειναι;Α!εννοειται οτι παιρνουμε epadoren πρωι μεσημερι βραδυ.

Η βασική γενική συμβουλή της παιδιάτρου μας ήταν πολλά πολύ μικρά γεύματα (κάθε 1μιση με 2 ώρες, ώστε να τρώει λίγο τη φορά και όχι λαίμαργα), πολύ αργό τάισμα, με σταματήματα κάθε 2-3 λεπτά για να ρευτεί πολλές φορές κατά τη διάρκεια του γεύματος. Επίσης η δική μας παιδίατρος συνιστούσε όσο το δυνατό αγκαλιά και όχι relax ή καθισματάκι αυτοκινητου, και πράγματι είχαμε δει διαφορά.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 717
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Katerina2431, μια λύση είναι τα μικρότερα και περισσότερα γεύματα. Επίσης η αρκετά όρθια θέση για το παιδί (ειδικά μετά το φαγητό, και μέχρι να έχει σίγουρα ρευτεί), και μια ελαφρά ανάκλιση στο στρώμα του κρεβατιού.

Τέλος, ρώτα τη γιατρό σου (καθώς βλέπω ότι έχετε υποαλεργικο γαλα AC) για τα αντιαναγωγικά γάλατα AR.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα κοριτσια εχω ενα κοριτσακι 2μιση μηνων και εχει και μενα παλινδρομιση απο τη στιγμη που γεννηθηκε. Το μωρο βγαζει γαλα ακομα και πριν το επομενο γευμα το προβλημα πλεον ομως ειναι αλλο γιατι αυτο πια το εχουμε συνηθησει το παιδι πνιγιεται ολη την ωρα απο τις αναγωγες και τρεχουμε να το σωσουμε φοβομαστε πια να τη σηκωσουμε απο το ριλαξ. Υπαρχει καποιως με αντιστοιχο προβλημα πειναμε μεχρι τωρα υποαλεργικο γαλα AC γιατι διστυχως δε θηλαζω και τωρα μου ειπε η παιδιατρος να της βαζω και μια κουταλια ρυζαλευρο στο γαλα σε δυο γευματα την ημερα. Το ρυζαλευρο δε διαλυεται στο γαλα καλα και ειναι σα να εχει κομματακια ετσι πρεπει να ειναι;Α!εννοειται οτι παιρνουμε epadoren πρωι μεσημερι βραδυ.

 

Έχω κι εγώ εμπειρία παλινδρόμησης από τον γιο μου, διήρκησε μάλιστα ακόμα και μετά την εισαγωγή στις στέρεες (σε πολύ μιρκότερο βαθμό βέβαια), τους πρώτους μήνες δε, ο δικός μου είχε και θέμα με την πρόσληψη βάρους.

 

Στην δική μας περίπτωση, σωτήριο αποδείχθηκε το αντιαναγωγικό γάλα (AR), σε συνδυασμό με την ανάκλιση στο κρεβάτι του (είχαμε βάλει βιβλία κάτω από τα πάνω πόδια της κούνιας) αλλά και με το να τον κρατάμε όρθιο αρκετή ώρα μετά το φαγητό (τουλάχιστον 30'). Δεν είναι ότι σταμάτησαν οι αναγωγές φυσικά, αλλά τουλάχιστον έτρωγε πιο ήρεμα και χωρίς πόνο, ενώ άρχισε να βάζει και βάρος γιατί μειώθηκαν αισθητά οι εμετοί.

 

Epadoren έπαιρνε μέχρι το χρόνο, ακόμα και με τις στέρεες έκανε αρκετές φορές εμετούς ειδικά σε πιο αραιές κρέμες.

Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...

καλησπερα και χρονια πολλα! εχω ενα κοριτσακι 4 μηνων με γαστροοισοφαγικη παλινδρομηση. πινουμε ειδικο γαλα αντιαναγωγικο.. εχω αλλαξει 10 γαλατα.. πανω που ειχαμε βολευτει με το frezylac ar εγινε αυτο με τη σαλμονελα και το αλλαξαμε. μας εδωσε η γιατρος novalac ar . αλλα μου κανει αναγωγες παλι.. αλλαξε και χρωμα στα κακα του και δεν καλοτρωει .. ειναι 4600 και γεννη8ηκε 2400.. πινουμε και επαντορεν.. βεβαια τις πιο πολλες φορεσ το φτυνει.. 

 

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, maria sarantinoudi είπε:

καλησπερα και χρονια πολλα! εχω ενα κοριτσακι 4 μηνων με γαστροοισοφαγικη παλινδρομηση. πινουμε ειδικο γαλα αντιαναγωγικο.. εχω αλλαξει 10 γαλατα.. πανω που ειχαμε βολευτει με το frezylac ar εγινε αυτο με τη σαλμονελα και το αλλαξαμε. μας εδωσε η γιατρος novalac ar . αλλα μου κανει αναγωγες παλι.. αλλαξε και χρωμα στα κακα του και δεν καλοτρωει .. ειναι 4600 και γεννη8ηκε 2400.. πινουμε και επαντορεν.. βεβαια τις πιο πολλες φορεσ το φτυνει.. 

 

Υπομονή, είναι δύσκολη η παλινδρόμηση, τα έχω περάσει κ εγώ.. Σε λίγο καιρό θα μπουν οι στερεές κ ίσως είναι καλύτερα. Επαντορεν η παιδίατρος σας συνέστησε ή πηγατε σε παιδογαστρεντερολογο? Γκρινιάζει κ δεν θέλει να πιει γάλα?? Εγώ αυτό που έκανα στην μικρη μ ήταν να την ταιζω κοιμισμένη για να πίνει αλλιώς δεν έπινε με τπτ.. Κ όπως μ είχε πει η παιδογαστρεντερολογος συνήθως μωρακια με παλινδρόμηση έτσι πίνουν μόνο γάλα!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

1 hour ago, maria sarantinoudi είπε:

μονο κοιμισμενη δυστυχως τρωει.. αυτο με ανησυχει.. πως θα φαει μετα φρουτο και φαγητο??

 

Άλλο είναι το γάλα κ άλλο το φαγητό, το φαγητό δεν θα την ενοχλεί στην παλινδρόμηση οπότε θα τρώει.. Να έχεις όμως τον νου σου ότι μπορεί να μην φάει κατευθείαν σαν πρώτη φορά. Εμένα όταν είχε μπει στις στερεές είχε κάνει 1,5 μήνα για να αρχίσει να τρώει 70 μλ. Στην αρχή έτρωγε το πολύ 20μλ.. Οπλισου με υπομονή.. Σε καταλαβαίνω απόλυτα κ ότι θα έχεις άγχος για το γάλα αλλά θα φτιάξουν τα πράγματα, 2-3 μήνες ακόμα μπορεί να είναι δύσκολοι.. Όταν είχα πάει σε παιδογαστρεντερολογο πέρα απ το φάρμακο που της έδινα (διαφορετικό απ το δικό σ) μ είχε πει ότι είχε πάθει απέχθεια προς το μπιμπερο κ να το ξεχάσω τελείως κ να την ταιζω με ποτηρακι ή σύριγγα. Κ αυτό έκανα, όταν έβλεπα ότι δεν έπινε με τπτ γάλα επειδή ήταν ξύπνια της το έδινα με σύριγγα οπότε αναγκαστικά έπινε, αν έχετε στασιμότητα βάρους ας το δοκιμασεις για να πιει περισσότερο γάλα.. Υπομονή κ εύχομαι να καλυτερευσουν γρήγορα τα πράγματα!

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

Καλησπερα σε όλες τις μαμαδες!Ειμαι καινουριο μελος στο forum και θα ηθελα τα φωτα σας σχετικα με τη ΓΟΠ...Εχω ενα αγορακι 65 ημερων το οποιο πλεον θηλαζω αποκλειστικα,ενω ξεκινησαμε-βλακωδως-με μεικτή διατροφή.Μετα απο μια περιοδο εντονων κολικων και πανω που λεγαμε οτι θα ηρεμησει,ειχε ενα επεισοδιο ΓΟΠ που μας ξεκίνησε νεες δουλειες...Απο τοτε τον εχουμε μιση ωρα για ρεψιμο μετα απο καθε γευμα,ακομη κι αν φαει λιγο.Το θεμα μου ειναι οτι απο τοτε μειωσε τη διαρκεια του θηλασμου και αυξησε τη συχνοτητα...Δηλαδη μπορει να θηλασει για 10' στο ενα στηθος,ν αποκοιμηθει και σε μια ωρα να θελει παλι να φαει!Και οσο τον κραταω για ρεψιμο χτυπιεται σαν το χταποδι!!!Να σημειωσω οτι εχει παρει πολυ καλο βαρος και ειναι παντα ορεξατος για φαΐ,αλλα μερικες φορες φαινεται να νιωθει εντονη δυσφορία μετα το βραδινο θηλασμο κυριως.

Οι απόψεις σας;

Link to comment
Share on other sites

προσωπικη εμπειρια δ εχω,αλλα γενικα κ τοσο μικρο μωρακι κ με γοπ ειναι λογικο να προτιμα μικρα κ συχνα γευματα

μετα το γαλα αν τον ξαπλωσεις κ.δ εχει ρευτει βγαζει γαλα;μεσα στο μισαωρο ρευεται;θηλαζετε κανονικα αγκαλια κοιλια με κοιλια κ χτυπιεται μετα που τον κρατας;δ αποκοιμιεται συνηθως στο στηθος;

το βραδυ γτ λες εχει ανησυχια;ξυπναει;κλαιει;εχετε κλιση στο κρεβατακι του;

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Αν τον ξαπλωσω χωρις να ρευτει,δε βγαζει γαλα απαραιτητα,αλλα εχει δυσφορια.Εχει τυχει κ στο μισαωρο να μη ρευτει δυστυχως.Θηλαζουμε στην κλασικη σταση μ ενα μαξιλαρακι θηλασμου,αποκοιμιεται κ οταν τον βαζω στον ωμο για να ρευτει τρελαινεταιΤο βραδυ ξυπναει ουτως ή αλλως καθε 2-3 ωρες για να φαει,απλως επειδη τρωει πολυ κ λαιμαργα,νομιζω οτι χειροτερευει η κατασταση με το ρέψιμο.Ναι,εχουμε κλιση,30 μοιρες μας ειπε ο παιδιατρος!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλησπερα!!υπομονη...εχουμε ταλαιπωρηθει με την παλινδρομηση πολυ και μεις και το μωρο...δεν τον θηλασα.ξεκινησαμε αντιαναγωγικο στις 40 μερεσ,μετα πηγαμε σε υποαλλεργικο αντιαναγωγικο,παλι τα ιδια ...4 μηνων ξεκινησε σιγα σιγα το ρυζαλευρο(επρεπε να μπει πιο γργηορα στις στερεες γτ το γαλα το εβγαζε αμεσως(απορουσα πως επερνε κανονικο βαρος).ξυπνουσε στον υπνο του καθε  5 λεπτα να βγαλει γουλια ...καθε βημα και γουλια(τι γουλια δλδ,σα να ανοιγε βρυση),δεν ειχα ρουχα να φορεσω σε εμενα και στο μωρο επλενα σα την τρελη...τωρα λοιπον που ειναι 9 μηνων εχουμε δει οντως τρομερη βελτιωση (βγαζει αλλα πιο πολυ το νερο).το οτι χτυπιεται που λεσ εχω την εντυπωση οτι ισως ειναι γιατι ποναει το στομαχι του??ο δικος μου πονουσε πολυ απο την παλινδρομηση ,του ειχε δημιουργηθει και φλεγμονη.επισης καλυτερα που μειωσε την διαρκεια και αυξησε την συχνοτητα,μικρα και πιο συχνα γευματα θα βελτιωσουν την κατασταση!

Επεξεργάστηκαν by sweety**
Link to comment
Share on other sites

On 28/9/2018 at 1:33 ΜΜ, Polina87 είπε:

Αν τον ξαπλωσω χωρις να ρευτει,δε βγαζει γαλα απαραιτητα,αλλα εχει δυσφορια.Εχει τυχει κ στο μισαωρο να μη ρευτει δυστυχως.Θηλαζουμε στην κλασικη σταση μ ενα μαξιλαρακι θηλασμου,αποκοιμιεται κ οταν τον βαζω στον ωμο για να ρευτει τρελαινεταιΤο βραδυ ξυπναει ουτως ή αλλως καθε 2-3 ωρες για να φαει,απλως επειδη τρωει πολυ κ λαιμαργα,νομιζω οτι χειροτερευει η κατασταση με το ρέψιμο.Ναι,εχουμε κλιση,30 μοιρες μας ειπε ο παιδιατρος!

 

Το "τρώει λαίμαργα" σε μωρό που θηλάζει είναι συχνά έντονη ροή γάλακτος, που προκαλεί και συμπτώματα που αν δεν ξέρεις, τα λες και παλινδρόμηση. Δοκιμάστε να θηλάζετε ξαπλωτοί στο πλάι, κοιλιά με κοιλιά, να δεις αν βοηθά.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 29 λεπτά , ΑΡΓΚ είπε:

 

Το "τρώει λαίμαργα" σε μωρό που θηλάζει είναι συχνά έντονη ροή γάλακτος, που προκαλεί και συμπτώματα που αν δεν ξέρεις, τα λες και παλινδρόμηση. Δοκιμάστε να θηλάζετε ξαπλωτοί στο πλάι, κοιλιά με κοιλιά, να δεις αν βοηθά.

Οντως ειχα ρωτησει σε αλλο θεμα να μου πουν αν εχω υπερπαραγωγη κ μου ειπαν για εντονη ροη!Δοκιμασα τον ξαπλωτο θηλασμο κ τρωει πιο χαλαρα...αλλα η δυσφορια κατα το ρεψιμο παραμενει.Παντως ειναι καλύτερα τα πραγματα!

Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πρίν, Polina87 είπε:

Οντως ειχα ρωτησει σε αλλο θεμα να μου πουν αν εχω υπερπαραγωγη κ μου ειπαν για εντονη ροη!Δοκιμασα τον ξαπλωτο θηλασμο κ τρωει πιο χαλαρα...αλλα η δυσφορια κατα το ρεψιμο παραμενει.Παντως ειναι καλύτερα τα πραγματα!

Tα περισσότερα θηλάζοντα δεν ρεύονται. Αν λύσετε το πρόβλημα της ροής, μάλλον δε χρειάζεται να ρεύεται.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...
On 12/3/2008 at 2:40 ΜΜ, katerina-r είπε:

Καλημέρα σας

έχω μία κορούλα 7 εβδομάδων και έχει γαστροοισοφαγική παλινδρόμηση.

θα ήθελα να μιλήσω και με άλλες μανούλες που έχουν το ίδιο πρόβλημα με μένα, αν υπάρχουν.

Κορίτσια καλησπέρα σας θα ήθελα και εγώ να σας πω το θεματακι με το μωράκι μας είναι 10 ημερών και θηλάζω η μικρή μου σε κάθε γεύμα η σχεδόν σε κάθε γεύμα τα βγάζει λίγο η και όλο το γεύμα της δλδ πολύ  γαλατάκι , μίλησα με την παιδίατρο μας και μου είπε ίσος είναι γοπ και να βάλω λέει στο στροματακι της από κάτω κάτι για να είναι λίγο υπερηψομενο από τον ποπό και πάνω το έχω κάνει αλλά πάλι τα ίδια , έχω στεναχωριθει δεν μπορώ να το βλέπω να ζοριζετε έτσι και να τα βγάζει....

Τι λέτε κορίτσια γι'αυτό έχετε κάνει κάτι εσείς έχετε καμία άποψη , φυσικά θα πάω και σε άλλον γιατρό για μια 2η γνώμη όταν σαραντησω.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

1 hour ago, Pegodou είπε:

Κορίτσια καλησπέρα σας θα ήθελα και εγώ να σας πω το θεματακι με το μωράκι μας είναι 10 ημερών και θηλάζω η μικρή μου σε κάθε γεύμα η σχεδόν σε κάθε γεύμα τα βγάζει λίγο η και όλο το γεύμα της δλδ πολύ  γαλατάκι , μίλησα με την παιδίατρο μας και μου είπε ίσος είναι γοπ και να βάλω λέει στο στροματακι της από κάτω κάτι για να είναι λίγο υπερηψομενο από τον ποπό και πάνω το έχω κάνει αλλά πάλι τα ίδια , έχω στεναχωριθει δεν μπορώ να το βλέπω να ζοριζετε έτσι και να τα βγάζει....

Τι λέτε κορίτσια γι'αυτό έχετε κάνει κάτι εσείς έχετε καμία άποψη , φυσικά θα πάω και σε άλλον γιατρό για μια 2η γνώμη όταν σαραντησω.

Αυτο με το στρωμα οκ για τον υπνο

Μεσα στην ημερα δ σου ειπε τι αλλο μπορει να βοηθησει; 

Προσωπικη εμπειρια δ εχω. Ξερω για μικρα κ συχνα γευματα, αν θες μπορεις να δοκιμασεις να ειναι σε ορθια σταση στον θηλασμο. Αρκετη ωρα ορθια μετα για ρεψιμο. Κ βοηθαει να κοψεις τα γαλακτοκομικα

Ξερω οτι σε εντονο προβλημα κανεις υπερηχο για να επιβεβαιωσεις την γοπ κ ισως κ φαρμακο

Link to comment
Share on other sites

18 ώρες πρίν, Pegodou είπε:

Κορίτσια καλησπέρα σας θα ήθελα και εγώ να σας πω το θεματακι με το μωράκι μας είναι 10 ημερών και θηλάζω η μικρή μου σε κάθε γεύμα η σχεδόν σε κάθε γεύμα τα βγάζει λίγο η και όλο το γεύμα της δλδ πολύ  γαλατάκι , μίλησα με την παιδίατρο μας και μου είπε ίσος είναι γοπ και να βάλω λέει στο στροματακι της από κάτω κάτι για να είναι λίγο υπερηψομενο από τον ποπό και πάνω το έχω κάνει αλλά πάλι τα ίδια , έχω στεναχωριθει δεν μπορώ να το βλέπω να ζοριζετε έτσι και να τα βγάζει....

Τι λέτε κορίτσια γι'αυτό έχετε κάνει κάτι εσείς έχετε καμία άποψη , φυσικά θα πάω και σε άλλον γιατρό για μια 2η γνώμη όταν σαραντησω.

Θηλάζεις ή δίνεις φόρμουλα?? Να σου ζήσει κιόλας.. καλό θα είναι όταν πίνει γάλα να την βάζεις να ρευεται κάνα 2 φορές, μια ενδιάμεσα στο γεύμα κ μια μετά. Μην την ξαπλώνεις αμέσως μετά το γεύμα αλλά να περιμένεις 20-30 λεπτά. Επιπλέον αυτό που είχε βοηθήσει σε μένα ήταν η αλλαγή της Πάνας να γίνεται πριν το γεύμα κ όχι μετά για να μην ζοριζεται όταν σηκώνεις τα ποδαράκια. Κ αυτό που σ είπε η παιδίατρος καλό είναι να το κάνεις κ όταν κοιμάται ανάσκελα που πρέπει να γυρνάς ελάχιστα το κεφαλάκι της ώστε αν τυχόν κάνει εμετό να μην πνίγεται. Μετά κάνεις υπομονή να περάσουν οι μήνες. Κ αν βλέπεις ότι συνεχίζει αρκετά ίσως βοηθήσει κ κάποιο φαρμακακι για να μην πάθει οισοφαγίτιδα. Είναι σίγουρο ότι είναι απλά παλινδρόμηση η έχει κ αλλεργία? Αν θηλάζεις κάνεις αποχή μήπως από γαλακτοκομικά ή δίνεις υποαλλεργικο γάλα?

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα!!να σου ζησει το μωρακι σου!δυσκολες στιγμες εχουμε περασει με την γοπ! εμας η παιδιατροσ μας ελεγε να μην του δινουμε πολυ γαλα δλδ πιο τακτικα και μικροτερα γευματα, να τον σταματαω ενδιαμεσα να ρευτει και μετα παλι στο τελος. να τον κραταω λιγο σε πιο ορθια σταση οπως πχ στο ρηλαξ να προσπαθω να τον κανω να μην κουνιεται πολυ κτλ...εμεις ειχαμε παει και στο ειδικο γαλα..τα εκανα ολα κατα γραμμα δεν ειδα καμια βελτιωση,καθε βημα και γουλια ...τον εβαλε πιο νωρις στον 4ο αν θυμαμαι καλα σε ρυζαλευρο (οχι απο σουπερ μαρκετ ειδικο και αυτο απο το φαρμακειο)..τοτε ξεκινησε μια βελτιωση...ακομα και τωρα που ειναι 14 μηνων βγαζει καμια φορα!!θελει υπομονη....μπορει και να της περασει συντομα ομως ,ξερω μωρακι που ειχανε παλινδρομηση για πολυ λιγο διαστημα!!

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πρίν, mama16 είπε:

Θηλάζεις ή δίνεις φόρμουλα?? Να σου ζήσει κιόλας.. καλό θα είναι όταν πίνει γάλα να την βάζεις να ρευεται κάνα 2 φορές, μια ενδιάμεσα στο γεύμα κ μια μετά. Μην την ξαπλώνεις αμέσως μετά το γεύμα αλλά να περιμένεις 20-30 λεπτά. Επιπλέον αυτό που είχε βοηθήσει σε μένα ήταν η αλλαγή της Πάνας να γίνεται πριν το γεύμα κ όχι μετά για να μην ζοριζεται όταν σηκώνεις τα ποδαράκια. Κ αυτό που σ είπε η παιδίατρος καλό είναι να το κάνεις κ όταν κοιμάται ανάσκελα που πρέπει να γυρνάς ελάχιστα το κεφαλάκι της ώστε αν τυχόν κάνει εμετό να μην πνίγεται. Μετά κάνεις υπομονή να περάσουν οι μήνες. Κ αν βλέπεις ότι συνεχίζει αρκετά ίσως βοηθήσει κ κάποιο φαρμακακι για να μην πάθει οισοφαγίτιδα. Είναι σίγουρο ότι είναι απλά παλινδρόμηση η έχει κ αλλεργία? Αν θηλάζεις κάνεις αποχή μήπως από γαλακτοκομικά ή δίνεις υποαλλεργικο γάλα?

Γεια σου κορίτσι, θηλάζω δεν της δίνω γάλα , η παιδίατρος μας είπε για αλλεργίες θα το δούμε μετά τους 3 μήνες της γτ δεν φαίνεται τώρα.....

 

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, Pegodou είπε:

Γεια σου κορίτσι, θηλάζω δεν της δίνω γάλα , η παιδίατρος μας είπε για αλλεργίες θα το δούμε μετά τους 3 μήνες της γτ δεν φαίνεται τώρα.....

 

Βασικα ουτε μετα τους 3μηνες ειναι ξεκαθαρο το θεμα με τις αλλεργιες. Γι αυτο το βλεπεις εμπειρικα, κοβεις γαλακτοκομικα, αν ειναι καλυτερα το μωρο δ κοβεις κτ αλλο. Αλλιως δοκιμαζεις να κοψεις κ αλλα

Link to comment
Share on other sites

21 ώρες πρίν, Pegodou είπε:

Γεια σου κορίτσι, θηλάζω δεν της δίνω γάλα , η παιδίατρος μας είπε για αλλεργίες θα το δούμε μετά τους 3 μήνες της γτ δεν φαίνεται τώρα.....

 

Θα συμφωνήσω με τη Βίκυ, σου είπε η γιατρός να τα κόψεις προληπτικά?

Link to comment
Share on other sites

23 ώρες πρίν, mama16 είπε:

Θα συμφωνήσω με τη Βίκυ, σου είπε η γιατρός να τα κόψεις προληπτικά?

Η γιατρός μου είπε να τα τρώω όλα απλά όχι μπαχαρικά μπρόκολο κουνουπίδι λάχανο μαρούλι ξυρους καρπούς φρούτα με σπορακια , αυτή που με βάζει σε προβληματισμούς είναι η κουνιάδα μου το παιδί ζοριζετε διπλονη ποδαράκια και καμιά φορά από το ζόρι ψιλό κλαίει και έτσι μου είπε να κόψω κάποια πράγματα γτ ίσως εγώ προκαλώ στο παιδί δυσκοιλιότητα ή κολικούς... Και σαν νέα μαμά δεν ξέρω τι να πρώτο ακούσω και τι να πρώτο κάνω. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 35 λεπτά , Pegodou είπε:

Η γιατρός μου είπε να τα τρώω όλα απλά όχι μπαχαρικά μπρόκολο κουνουπίδι λάχανο μαρούλι ξυρους καρπούς φρούτα με σπορακια , αυτή που με βάζει σε προβληματισμούς είναι η κουνιάδα μου το παιδί ζοριζετε διπλονη ποδαράκια και καμιά φορά από το ζόρι ψιλό κλαίει και έτσι μου είπε να κόψω κάποια πράγματα γτ ίσως εγώ προκαλώ στο παιδί δυσκοιλιότητα ή κολικούς... Και σαν νέα μαμά δεν ξέρω τι να πρώτο ακούσω και τι να πρώτο κάνω. 

Συγγνώμη, αλλά η γιατρός σου δεν ξέρει από θηλασμό. Όλα αυτά θα φέρουν πονόκοιλο σε εσένα αν τα φας, λόγω φυτικών ινών, που εννοείται ότι δεν περνούν στο γάλα και δεν θα επηρεάσουν το μωρό.

Όλα όσα σου απαγόρευσε, τρώγε τα ελεύθερα.

Και κόψε προσωρινά εντελώς γαλακτοκομικά και σόγια, να δεις αν μετά από 10 μέρες θα αλλάξει κάτι. Γιατί εν αντιθέσει με τις φυτικές ίνες, οι πρωτεϊνες του αγελαδινού γάλακτος περνούν στο μητρικό, και πολλά νεογέννητα έχουν δυσανεξία, που με τον καιρό περνά.

Καλό θα ήταν να βρεις και μία παιδίατρο έμπειρη στο θηλασμό.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 42 λεπτά , Pegodou είπε:

Η γιατρός μου είπε να τα τρώω όλα απλά όχι μπαχαρικά μπρόκολο κουνουπίδι λάχανο μαρούλι ξυρους καρπούς φρούτα με σπορακια , αυτή που με βάζει σε προβληματισμούς είναι η κουνιάδα μου το παιδί ζοριζετε διπλονη ποδαράκια και καμιά φορά από το ζόρι ψιλό κλαίει και έτσι μου είπε να κόψω κάποια πράγματα γτ ίσως εγώ προκαλώ στο παιδί δυσκοιλιότητα ή κολικούς... Και σαν νέα μαμά δεν ξέρω τι να πρώτο ακούσω και τι να πρώτο κάνω. 

Προληπτικα σου τα εκοψε αυτα τα φαγητα; γτ πχ εμεις που δ ειχαμε κολικους η αλλεργια/δυσανεξια μια χαρα τα ετρωγα.κ ας μην εκανε συχνα κακα(δυσκοιλιοτητα δ το λες) 

Εσεις εχετε δυσκοιλιοτητα; 

Απο την περιγραφη φαινεται να εχετε πονακια, κολικους. Αλλα αν διαπιστωμενα δ το ενοχλει κτ απο τα παραπανω δ βρισκω τον λογο να μην τα τρως

Επισης δ το προκαλεις εσυ. Κολικους αν ειναι θα εχει ανεξαρτητα του τι τρως

Επισης η αποχη απο γαλακτοκομικα ειναι το πρωτο που προτεινουν(κ οχι οι ξηροι) γτ βοηθαει σε αλλεργιες-δυσανεξιες, γοπ κ κολικους

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, ΑΡΓΚ είπε:

Συγγνώμη, αλλά η γιατρός σου δεν ξέρει από θηλασμό. Όλα αυτά θα φέρουν πονόκοιλο σε εσένα αν τα φας, λόγω φυτικών ινών, που εννοείται ότι δεν περνούν στο γάλα και δεν θα επηρεάσουν το μωρό.

Όλα όσα σου απαγόρευσε, τρώγε τα ελεύθερα.

Και κόψε προσωρινά εντελώς γαλακτοκομικά και σόγια, να δεις αν μετά από 10 μέρες θα αλλάξει κάτι. Γιατί εν αντιθέσει με τις φυτικές ίνες, οι πρωτεϊνες του αγελαδινού γάλακτος περνούν στο μητρικό, και πολλά νεογέννητα έχουν δυσανεξία, που με τον καιρό περνά.

Καλό θα ήταν να βρεις και μία παιδίατρο έμπειρη στο θηλασμό.

Σε ευχαριστώ πολύ καλή μου!!! 

Και η κούνια μου μου τα λέει αυτά συνέχεια και μου είπε να τρώω μόνο σούπες .

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...