Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Μετά από πόσο καιρό προσπαθειών μείνατε έγκυος?


Μετά απο πόσο καιρό προσπαθειών μείνατε έγκυος?  

2.439

  1. 1. Μετά απο πόσο καιρό προσπαθειών μείνατε έγκυος?

    • σχεδόν αμέσως
      1016
    • μετά από έξι μήνες εώς ένα χρόνο
      490
    • μετά από ένα χρόνο εώς δύο χρόνια
      296
    • μετά από δύο εώς τρία χρόνια
      317
    • μετά από περισσότερα χρόνια
      11


Recommended Posts

Σε ευχαριστω Θαλεια μου!ασε ήταν πολυ άσχημη η πτώση!δεν θελω ούτε να το θυμαμαι...

Συγχαρητήρια κ σε εσενα για τη καμπύλη σου μια χαρα οι τιμές σου!

Ολα καλα να πάνε ως το τελος ευχομαι....

Ποσο εβδομάδων εισαι τωρα?

Ευχαριστώ πολύ..σήμερα είμαι ακριβώς 27+1..έκλεισα σήμερα τον 6ο μήνα κ μπήκα στον 7ο πια..άλλαξα κ τρίμηνο...είχα πάλι κάτι αναγουλες από το Σάββατο το πρωί αλλά ευτυχώς χωρίς εμετό..οπότε οκ...τώρα ήταν επειδή άλλαζα μήνα κ τρίμηνο.

hiEW.pngpFRip3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 5,5k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Ευχαριστώ πολύ..σήμερα είμαι ακριβώς 27+1..έκλεισα σήμερα τον 6ο μήνα κ μπήκα στον 7ο πια..άλλαξα κ τρίμηνο...είχα πάλι κάτι αναγουλες από το Σάββατο το πρωί αλλά ευτυχώς χωρίς εμετό..οπότε οκ...τώρα ήταν επειδή άλλαζα μήνα κ τρίμηνο.

 

 

 

Μάλλον ναι!!! Αντε ωραια με το καλο να κοντεύουμε σιγά σιγά!! Χαχαχα

Ντομπλερ θα κανεις;

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο Θάλεια! Ελπίζω να επιβραβευσες τον εαυτό σου με ένα καλό γλυκό χιχι!

 

Αμάν βρε Δημητρούλα προσεχε κορίτσι μου!! Πως είσαι σήμερα? ?

 

Viivaki pampers είχα κ εγώ και αρχικά με είχαν βολέψει αυτές σε σχέση με τις άλλες. Τώρα το γύρισα babylino και μόλις τελειωσουν θα πάρω μεγαλυτερο νούμερο. Το ξέρω πως δεν βολεύει η κούνια με κάγκελα αλλά είναι δανεική και τωρα με τη νταντά δεν με παίρνει για αγορά άλλης, πρέπει γενικα να κάνουμε οικονομία. Οπότε και στρώμα δεν θα πάρω γιατί αν πάρω θα πάρω καλό αλλά ούτε θέλω αφου δεν κοιμομαστε μαζί μέχρι τώρα να το μάθει. Για να δούμε. Κατά τα άλλα, ένας μήνας έμεινε για να γυρίσω στη δουλεια.. Κλαψ και κλαψ.

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

Αχ Δημητρούλα ευτυχώς όλα καλά! Μην το σκέφτεσαι καθόλου, καταλαβαίνω την τρομάρα σου, αλλά είπαμε, σε αυτή την εγκυμοσύνη δεν θα πάει τίποτα στραβά!!!

 

Μπράβο Θάλεια!

 

Μαρακίζ θα δεις πώς θα σας βγει όταν επιστρέψεις δουλειά, τα περισσότερα θέματα λύνονται βάσει των αναγκών, αν και όποτε αυτές προκύψουν, και κυρίως με ευελιξία σκέψης παρά με ευελιξία πορτοφολιού ;) Θα τη βρείτε την άκρη σας!!

 

Φιλιά κορίτσια, καλές γιορτινές ημέρες!!!

8sLrp2.png
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια γεια σας κι από μένα...είχα καιρό να μπω γιατί δεν έβλεπα κινητικότητα... κορίτσια..το δεύτερο παιδί είναι σαν να μην υπάρχει...μακάρι να είχα την άνεση και την χαλαρώτητα που έχω τώρα και στο πρώτο...Για τον ύπνο τελικά διαπίστωσα οτι ο θηλασμός ξάπλα είναι must...μια φίλη που γέννησε τώρα ξενυχτάει...όταν το έχει στο κρεβάτι κοιμάται αλλά φοβάται οπότε αποφάσισε το ξενύχτι από μόνη της...κορίτσια τα παιδάκια δίπλα σας...από την πρώτη μέρα...αγκαλιά σας...

marakiz δεν ξέρω πότε θα δούμε κάτι από άλμα...προς το παρόν από βάρος έχουμε κάτσει...παίρνουμε σαν χελώνες...είναι δεν είναι 6500...για τα κακά .... είναι η φάση τώρα...επειδή προφανώς κάνει μια την μέρα είναι πολλά και υδαρή και βγαίνουν...βγαίνουν αν είναι σε ρηλάξ συνήθως λόγω στάσης ή αν δεν το πάρεις πρέφα αμέσως... ότι πάνα κι αν βάλεις αν ειναι να βγουν θα βγουν...εμένα δε επιλέγει να του βγουν όταν είμαστε έξω...έλεος... κουβαλάω πάντα μια σακούλα στην τσάντα για τα σκατορούχα... από ύπνο...τέλεια...έχουμε κάνει και 9 με 6 από θηλασμο σε θηλασμό και την μέρα μπορεί να τύχει να κλείσει και 4ώρο...δε τον αφήνω χωρίς γάλα για 2 ώρες άνετα και είναι αγγελούδι...

Αυτό που με τρελλένει σε αυτό το αγόρι είναι οτι δουλεύει πολύ το χέρι του...το πρώτο παιδί δεν ήταν πολύ κινητικό...αυτός πιάνει τα κρικάκια στο ρηλάξ και τα τραβάει και παίζει μουσική στον εαυτό του...όταν του φεύγει η πιπίλα κάποιες φορές καταφέρνει να την βρίσκει...γενικά ζω έναν έρωτα...είναι γελαστός και κλαίει σπάνια έως ποτέ...όταν κλαίει έχει ρόλο σχετικά προφανή...

 

αχ fot δεν ανυπομονώ καθόλου για το φαγητό...ήταν η χειρότερη μου περίοδος...άσε που απαιτεί πολύ χρόνο...

 

Αχ marakiz τώρα είδα οτι γυρίζει δουλειά σε ένα μήνα...πολύ νωρίς βρε πουλάκι μου....θήλαστρο πήρεςΝΎ βγάζειςΝΎ

 

Για βάφτιση έκλεισα εκκλησία και χώρο 3 Σεπτέμβρη να κόψουμε και τούρτα...μην κάνουμε διπλά έξοδα...με το κάτερινγκ δεν έχω μιλήσει αλλά είνα νωρίς ακόμα

bA9gp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μπράβο Θάλεια! Ελπίζω να επιβραβευσες τον εαυτό σου με ένα καλό γλυκό χιχι!

 

Αμάν βρε Δημητρούλα προσεχε κορίτσι μου!! Πως είσαι σήμερα? ?

 

Viivaki pampers είχα κ εγώ και αρχικά με είχαν βολέψει αυτές σε σχέση με τις άλλες. Τώρα το γύρισα babylino και μόλις τελειωσουν θα πάρω μεγαλυτερο νούμερο. Το ξέρω πως δεν βολεύει η κούνια με κάγκελα αλλά είναι δανεική και τωρα με τη νταντά δεν με παίρνει για αγορά άλλης, πρέπει γενικα να κάνουμε οικονομία. Οπότε και στρώμα δεν θα πάρω γιατί αν πάρω θα πάρω καλό αλλά ούτε θέλω αφου δεν κοιμομαστε μαζί μέχρι τώρα να το μάθει. Για να δούμε. Κατά τα άλλα, ένας μήνας έμεινε για να γυρίσω στη δουλεια.. Κλαψ και κλαψ.

 

Σημερα ειμαι καλύτερα δοξα το θεό!! Ευτυχώς ολα καλα...

Βιβάκι τρομάρα που πηρα δε το συζητώ αφου οταν συνειδητοποιήσα τι εγινε με έπιασε ενα κλάμα με λίγμους ούτε σκουπίστηκα να δω αν εχω αίμα με τα νερά ντύθηκα κ έφυγα αμέσως στο μαιευτήριο!!τι να πω θαύμα ηταν ολο αυτο!

Ομολογώ πως η πτώση ηταν πολυ άσχημη!βαρυνα πολυ κιόλας βρε κοριτσια οποτε δεν ειμαι κ σαν πούπουλο!!!χεχαχαχαχ

Καλές γιορτές σε ολες σας ολα να πάνε καλα κ απολαύστε τα Χριστούγεννα-τα πρωτα Χριστούγεννα με τα πανέμορφα μπεμπακια σας!!

Σας φιλώ

Link to comment
Share on other sites

Eυτυχώς Δημητρουλα όλα καλά! Αυτό που ρώτησες για την εκατοστιαια θεση ειναι η καμπύλη ανάπτυξης οποτε το μωρό είναι πάνω απ το μέσο όρο. Η δικιά μου στο πρώτο ντόπλερ ήταν στην 99η και γι αυτο εκανα διατροφη μετά γιατί φοβήθηκε ο γιατρός που είναι μεγάλη μήπως φταίει το σάκχαρο.

 

Καλά zadige κι εμείς ξάπλα θηλάζουμε κ όταν το θυμηθώ την επιστρέφω στην κούνια της. Το πρωι την κρατάμε και στη μέση του κρεβατιου και ζουζουρευουμε.

3CnWp2.png

 

S28jp3.png

Link to comment
Share on other sites

Eυτυχώς Δημητρουλα όλα καλά! Αυτό που ρώτησες για την εκατοστιαια θεση ειναι η καμπύλη ανάπτυξης οποτε το μωρό είναι πάνω απ το μέσο όρο. Η δικιά μου στο πρώτο ντόπλερ ήταν στην 99η και γι αυτο εκανα διατροφη μετά γιατί φοβήθηκε ο γιατρός που είναι μεγάλη μήπως φταίει το σάκχαρο.

 

Καλά zadige κι εμείς ξάπλα θηλάζουμε κ όταν το θυμηθώ την επιστρέφω στην κούνια της. Το πρωι την κρατάμε και στη μέση του κρεβατιου και ζουζουρευουμε.

 

 

 

Είχες σάκχαρο; Η διαβήτη κύησης;

Ααα ξέχασα να σ πω το ντομπλερ μ το έκανε η ίδια γιατρός που σου ειχα κανει κ εσενα ένας υπέρηχο!Επισης συναντηθήκαμε τυχαία καθώς βγαίναμε με τον γιατρο σου με είδε χαμογέλασε κ με ρώτησε πως ειμαι...με θυμήθηκε αμέσως κ αυτο ηταν που μ έκανε εντύπωση!!

Link to comment
Share on other sites

Δεν είχα τίποτα αλλά είχα κάνει 3 καμπύλες. Τελικά είχα ένα αναπτυγμένο μωρό!χαχα! Η Γεωργακίλα στο έκανε; Αυτή είναι πιστοποιημένη σε όλες τις εξετάσεις του προγεννητικού. Σε θυμήθηκε ε; Τα χαιρετισματα μου όταν τον ξαναδεις!

3CnWp2.png

 

S28jp3.png

Link to comment
Share on other sites

Δεν είχα τίποτα αλλά είχα κάνει 3 καμπύλες. Τελικά είχα ένα αναπτυγμένο μωρό!χαχα! Η Γεωργακίλα στο έκανε; Αυτή είναι πιστοποιημένη σε όλες τις εξετάσεις του προγεννητικού. Σε θυμήθηκε ε; Τα χαιρετισματα μου όταν τον ξαναδεις!

 

 

 

Ναι η Γεωργακιλα!Φωτεινουλα αδυνάτισε!!!χαχχαχαχ κ ο δικός μου αδυνάτισε δεν τρώνε τιποτα φαίνεται όλη μέρα δουλεύουν...ο δικός μ μονο καφέδες κ σαλάτες τρώει παραπονιέται που δεν μαγειρεύει καλα η γυναίκα του !!χααχα λες κ ειναι καθόλου σπίτι όλη μέρα νοσοκομείο κ ιατρείο...Ναι ειναι πιστοποιημένη το ξερω...κ σε μενα παραξενεύτηκε λεει τοσο μεγάλο μωρό κ της λεει ο γιατρός μου κοιτά τους γονείς ειχε να πάρει!καναμε κ καμπύλη κ ολα ειναι καλα!

Εχω ενα παράπονο παλι δεν είδα το προσωπάκι του!κλαψ κλαψ...ούτε έγχρωμα ούτε τιποτα...εσενα σ είχαν κανει;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ο δικός μου πιστεύω ζει μέσα στο μαιευτήριο. Αφου του έλεγα να έρθει να τον φιλοξενήσω και μου λέει εγώ δε μπορώ να φύγω ποτέ. Κι εμενα μου είχε πει τι περιμένεις ολόκληρη γυναίκα 2 μετρα να είναι το μωρο σου στο μεσο όρο;χαχαχα

Υπερηχο μου είχαν κάνει τρισδιαστατο έγχρωμο στο ντόπλερ την 1η φορά. Στο 2ο ντόπλερ μου κρύβοταν η σκατουλίτσα. Και είχα καταλάβει ότι είναι ίδια ο μπαμπάς της και όντως ήταν και είναι.

3CnWp2.png

 

S28jp3.png

Link to comment
Share on other sites

Ο δικός μου πιστεύω ζει μέσα στο μαιευτήριο. Αφου του έλεγα να έρθει να τον φιλοξενήσω και μου λέει εγώ δε μπορώ να φύγω ποτέ. Κι εμενα μου είχε πει τι περιμένεις ολόκληρη γυναίκα 2 μετρα να είναι το μωρο σου στο μεσο όρο;χαχαχα

Υπερηχο μου είχαν κάνει τρισδιαστατο έγχρωμο στο ντόπλερ την 1η φορά. Στο 2ο ντόπλερ μου κρύβοταν η σκατουλίτσα. Και είχα καταλάβει ότι είναι ίδια ο μπαμπάς της και όντως ήταν και είναι.

 

 

 

Χαχαχαχ κ ο δικός μ αφου του έλεγα κ εγω έλα καμία βόλτα απο την αγορά μας να πιεις κ ενα καφε στο μαγαζί κ λεει που να παω ούτε το σπίτι μ δε με βλέπει όλη μέρα εκει μέσα ειμαι κ 3 φορές την εβδομάδα παω στο ιατρείο!!!

Χααχχαχαχ οι υποχρεώσεις τους ειναι αυτές δεν ειναι κ τυχαίοι εκει μέσα!!τους χρειάζονται!!κ εσυ δυο μέτρα ε;κ εγω 1.81 παρακαλω βεβαίως βέβαιως!βαλε κ τα κιλά τις εγκυμοσύνης κ τη κοιλια!!!χαχαχαχαχαχ για αυτο ειπε ο γιατρός μ υπομονη λίγες μερες να περάσει γιατι φαντάσου ολο αυτο να πέσει κάτω....κ κάναμε γέλια ασε!!!η Μπέμπα μας πόσο ειναι τωρα;

Α κ με την ευκαιρία εσυ τι στρώμα είχες πάρει για τη κούνια;

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα μανούλες! Χρόνια πολλά! Υγεία και αγάπη στις οικογενειες μας!!

 

Τα νέα μας.. Από πανες το γυρίσαμε σε babylino κ σωθήκαμε. . Σήμερα ξεκίνησα και το νο4 καθότι μεγαλώσαμε για τα καλά, 7400 ήταν το προηγούμενο Σάββατο, θα το ζυγισουμε αύριο πάλι. Αναπροσάρμοσα και τα ρουχα του δεν του κάνουν τα 3-6, φοράμε αισίως τα 6-9 μηνων. Είμαι περιεργη να δω πόσο ύψος έχει πάρει. . Από καμπύλες είμαστε στην ανωτερη, ελπίζω να μην την ξεπεράσουμε! :mrgreen:

 

Εμεις ξαπλωτοι κορίτσια δεν μπορούμε να θηλασουμε.. Δυστυχώς! Ο δικός μου έχει ανάγκη να ρευτεί όπως και να τρωει. Αφού τρώει γρήγορα πλέον όταν ξυπνάει το βραδυ κι όμως τον κραταω αναγκαστικά τουλάχιστον 20 λεπτά να ρευτει αλλιώς όταν τον αφήνω δυσφορεί κ πάμε πάλι απ την αρχη.

 

Με το άλμα καλά τα πάμε σχετικα. Γκρινιάζει λιγο παραπανω αλλα κ πάλι λιγότερο από ένα μέσο μωρό και τρώει πολύ, μου θυμίζει νεογεννητο τα βράδια. Κοιμάται αρκετά άλλα ξυπνάει περισσότερο. Τώρα είμαστε στην 17η εβδομάδα στην κορύφωση, για να δούμε πως θα πάει!

 

Zadige έχω αγοράσει θηλαστρο κ βγάζω ήδη κάθε βράδυ αφού κοιμηθει. 10 μερες πριν γυρίσω στη δουλεια θα ξεκινήσει η νταντά του να τον φροντίζει παράλληλα με μένα στο σπίτι για να συνηθίζει θα δώσουμε μπιμπερο κ θα αρχίσω να λείπω σταδιακά.

 

Ούτε μήνας δεν έμεινε, τέρμα τα ψέματα!

 

Zadige μήπως με την πιπιλα χάνει γευματα γι αυτό και η στασιμοτητα στο βάρος?

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπερα κοριτσια καλη χρονια ειμαι 27 χρονων... εχω 4 μερες καθυστερηση με σχεδον σταθερο κυκλο 28εως 30 ειχα αδιαθετηση 2/12/16 με 6 μερες διαρκεια ... εχω πονακια στην κοιλια στη ν μεση λιγα υγρα αλλα απο περιοδο τιποτα εκανα ενα τεστ εχθες και ενα σημερα και εινακ αρνητικα και τα δυο... εχει πρηστει η κοιλια μου και το στηθος μου εχω μικρους πονοκεφαλους και ενοχληση στο στομαχι... τι μπορει να μου συνβαινει ;;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα κοριτσια καλη χρονια ειμαι 27 χρονων... εχω 4 μερες καθυστερηση με σχεδον σταθερο κυκλο 28εως 30 ειχα αδιαθετηση 2/12/16 με 6 μερες διαρκεια ... εχω πονακια στην κοιλια στη ν μεση λιγα υγρα αλλα απο περιοδο τιποτα εκανα ενα τεστ εχθες και ενα σημερα και εινακ αρνητικα και τα δυο... εχει πρηστει η κοιλια μου και το στηθος μου εχω μικρους πονοκεφαλους και ενοχληση στο στομαχι... τι μπορει να μου συνβαινει ;;

Είναι καλές ενδείξεις αλλά καλύτερα Κάνε το με τα πρωινά ουρά το τεστ..επίσης για σίγουρα μάζεψε ούρα σε ένα πλαστικό ποτηράκι κ μετά βύθισε το τεστ για δευτερόλεπτα για καλύτερο αποτέλεσμα..επίσης μπορεί να έχει γίνει καθυστερημένη σύλληψη εξού κ τα αρνητικά..περίμενε άλλες 2 μέρες κ άμα δεις ότι δεν έρχεται πήγαινε για χοριακη..αλλιώς κάποια ανωμαλία στην περίοδο ίσως..

hiEW.pngpFRip3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα μανούλες! Χρόνια πολλά! Υγεία και αγάπη στις οικογενειες μας!!

 

Τα νέα μας.. Από πανες το γυρίσαμε σε babylino κ σωθήκαμε. . Σήμερα ξεκίνησα και το νο4 καθότι μεγαλώσαμε για τα καλά, 7400 ήταν το προηγούμενο Σάββατο, θα το ζυγισουμε αύριο πάλι. Αναπροσάρμοσα και τα ρουχα του δεν του κάνουν τα 3-6, φοράμε αισίως τα 6-9 μηνων. Είμαι περιεργη να δω πόσο ύψος έχει πάρει. . Από καμπύλες είμαστε στην ανωτερη, ελπίζω να μην την ξεπεράσουμε! :mrgreen:

 

Εμεις ξαπλωτοι κορίτσια δεν μπορούμε να θηλασουμε.. Δυστυχώς! Ο δικός μου έχει ανάγκη να ρευτεί όπως και να τρωει. Αφού τρώει γρήγορα πλέον όταν ξυπνάει το βραδυ κι όμως τον κραταω αναγκαστικά τουλάχιστον 20 λεπτά να ρευτει αλλιώς όταν τον αφήνω δυσφορεί κ πάμε πάλι απ την αρχη.

 

Με το άλμα καλά τα πάμε σχετικα. Γκρινιάζει λιγο παραπανω αλλα κ πάλι λιγότερο από ένα μέσο μωρό και τρώει πολύ, μου θυμίζει νεογεννητο τα βράδια. Κοιμάται αρκετά άλλα ξυπνάει περισσότερο. Τώρα είμαστε στην 17η εβδομάδα στην κορύφωση, για να δούμε πως θα πάει!

 

Zadige έχω αγοράσει θηλαστρο κ βγάζω ήδη κάθε βράδυ αφού κοιμηθει. 10 μερες πριν γυρίσω στη δουλεια θα ξεκινήσει η νταντά του να τον φροντίζει παράλληλα με μένα στο σπίτι για να συνηθίζει θα δώσουμε μπιμπερο κ θα αρχίσω να λείπω σταδιακά.

 

Ούτε μήνας δεν έμεινε, τέρμα τα ψέματα!

 

Zadige μήπως με την πιπιλα χάνει γευματα γι αυτό και η στασιμοτητα στο βάρος?

 

Καλημέρα και καλή χρονιά...δεν ξέρω για εσάς αλλά εμάς το άλμα συνεχίζει...Από βάρος φαίνεται να έχουμε πιάσει τα 6750 αλλά θα δειξει γιατί της παιδιάτρου έχει μικρή διαφορά προς τα κάτω...Σαν καμπύλη είναι ΟΚ στο βάρος την ακολουθεί..άλλωστε τώρα κάπου 400 γραμμάρια αν παίρνουν είναι ΟΚ...Δεν νομίζω οτι το επηρεάζει η πιπίλα...είμαστε 4 μηνών πλέον... η πιπίλα επηρεάζει τα νεογέννητα γι αυτό και δεν την δίνεις νωρίς..Και με τα babylino βγαινουν έξω...είναι ανάλογα πόσο πολλά και υδαρή είναι καθώς και την στάση που τα κάνει...πολλέ φορές βγαίνουν από πίσω ή από το πλάι...και εγώ πάντως Babylino παίρνω κυρίως γιατί είναι ελληνικά..Μα βρε marakiz μου το 4? Το 4 babylino φορούσα στον μεγάλο μου γιο μέχρι που έγβαλε την πάνα στους 29 μήνες...νομίζω βιάζεσαι να μεγαλώσετε...αλλά όπως σε εξυπηρετεί...είναι απλά λιγότερες πάνες οπότε σου αναβάζει λίγο το κόστος..εμείς μέχρι τον χρόνο θα είμαστε στο 3 στανταρ...σε λίγο καιρό αρχίζουν οι στερεές και δεν ανυπομωνώ καθόλου...λέω να αρχίσω σε αυτό το παιδί BLW...μόνο που σκέφτομαι τα μπλεντεράκια και το τάισμα που κρατάει μια ώρα τρελλένομαι...και να δούμε πως θα είναι και το παιδί..γιατί το πρώτο ήταν πολύ φαγανό και δεν με παίδευε παρόλα αυτά ήταν η χειρότερή μου περίοδος.... marakiz δεν γέννησες γύρω στα 3800 ή θυμάμαι λάθος; νομίζω είχαμε αυτά τα 700 γραμμάρια διαφορά από την αρχή...όσο για το ύψος και εγώ έχω εντυπωσιαστεί...τα ρούχα 3 με 6 φαίνονται οριακά αλλά εγώ που επιχείρησα να τον μετρήσω δεν είναι παραπάνω από 63

bA9gp3.png
Link to comment
Share on other sites

Αχ μόλις γυρίσαμε από εμβόλιο. . Έκλαιγε απαρηγορητα ο μικρούλης μου.. Λογικό..

Εμβολιο αντί για ύπνο όπως συνηθίζει τέτοια ώρα. . Και φασκιωμα μετά με ρουχα χοντρά λόγω κρύου. . Πόσο να αντέξει κι αυτό. .

 

Λοιπόν.. 7800 βάρος και 69 εκ. ύψος το ντερεκακι μου!

 

Zadige κι όμως.. μόλις του ξεκίνησα τις νο4 σωθηκα, σταματησα τα σκατοπλυσιματα! Εγώ είχα διαρροές από πάνω κυρίως και ίσως επειδή είναι ψηλός να μην του έκανε πια η νο3. Ευτυχώς που μου το πρότειναν τα κορίτσια απο εδώ να τις αλλάξω γιατί από μόνη μου δεν θα το σκεφτομουνα. Καμία σχέση με το βιαζόμαστε να μεγαλωσουμε. Τα ρούχα πχ 3-6 μηνων δεν του κάνουν πια, να τον συμπίεσω? :lol: του φοράω 6-9.

 

Τις πανες τις βρισκω 0,16/τεμ οπότε δεν νομίζω να ξοδευομαι παραπάνω.

 

Από κιλά γεννήθηκε 3630. Η πιπιλα είναι απαγορευτικη για τα νεογέννητα όμως κ πιο μεγάλα μωρά μπορουν να χάσουν γεύματα. Αυτό δεν σημαίνει φυσικά πως δεν αναπτυσσονται σωστά, ίσως όμως αν δεν παίρνανε πιπιλα να βάζανε κάποια γραμμάρια παραπάνω τον μήνα.

 

Την έχω αποφύγει προς το παρόν. Για να δούμε πόσο θα αντέξω μιας και τωρα που βάζει συνέχεια τα χέρια στο στομα με έχουν πρήξει οι γύρω. Ευτυχώς ο άντρας μου , μου έχει εμπιστοσύνη. Μες στην εβδομάδα θα του δωσει κι η νταντά μπιμπερο, για να δούμε πως θα τα πάει! !

 

Από το άλμα ούτε εμείς εχουμε ξεφύγει ακομα αλλά έχει πλάκα, έχει ανακαλύψει καινούριες φωνουλες και του δίνει να καταλάβει! !

 

Τον αγαπώ! Μου φαίνεται περίεργο που θα τον αφήσω κ θα πάω στην δουλειά. . Ίσως επειδή είναι πιο μικρούλης να το πάρει λιιιιιγο πιο αναιμακτα. Πφφφφφ. .

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κοριτσια όμορφα!!! Πως εισαστε???? Οι εγκυούλες κοντεύετε???

Τα ζουζουνια σας βλέπω μεγαλώνουν!!!! 3ων μηνών εμεις αύριο!!!! Σήμερα είχαμε παιδίατρο!! 6850 και 63 εκατοστα.... μεγαλώσαμε πολύ κορίτσια μου!!!!!Μας εχει ξετρελάνει!!!! Όλη μερα κραυγουλες και γελάκια!!!! Είμαστε πολύ χαρούμενοι!! Καναμε και το πόσιμο εμβολιο σήμερα!!

Όσον αφορα τα πάμπερς και εμεις από αυριο αρχίζουμε το 4! το 3 το είδε και ο παιδίατρος οριακό!!!!

Εμείς κορίτσια 23/04 βαφτιζόμαστε και τρέχω για να τα ετοιμασω όλα! Θα κανουμε μαζί και το θρησκευτικό γαμο καθως εδω και χρόνια είχαμε κανει πολιτικό! Εχω κλείσει μεχρι στιγμης εκκλησια, χωρο για τη δεξίωση και προσκλητήρια! Απλά λόγω του θηλασμού δεν μπορώ να αφήνω για πολύ τον μικρό! Καποιες φορές που ελειψα του δωσαμε σε σκόνη και καθόλου δεν επηρρεασε τον θηλασμό.... πιπίλα επαιρνε και ξαφνικα μια μέρα σταματησε!!!! Μικρος βεβαια ειναι ακόμα!!!

 

Εχουμε γεμισει παιχνιδακια που λένε τραγουδακια! φανταζομαι και στα δικα σας σπίτια το ιδια γίνεται!! χαχαχα φιλιά πολλά!!!

OFubp3.png

TyB7p3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλες σας!!Είμαι καινούργια στο forum...Θα ήθελα να μου πείτε μετα απο πόσο καιρό μείνατε έγκυες?ξεκινάμε αυτόν τον μήνα τις προσπαθειες με τον άντρα μου κ έχω αγχωθεί ελαφρώς!:roll::roll:

Link to comment
Share on other sites

Καλή χρονιά κορίτσια, να χαιρόμαστε τα παιδάκια μας και όσες περιμένετε, να έχετε καλή και τελειόμηνη εγκυμοσύνη, μ' έναν πόνο, και υγιή τροφαντά μωρά στην αγκαλιά σας!

 

Εμείς παραμεγαλώσαμε, κοντεύουν να κλείσουν χρόνο και μοιάζουν πλέον πιο πολύ με νήπια παρά με βρέφη. Κάνουν βήματα, βγάζουν λόγο μπροστά στον καθρέφτη, παίζουν και τσακώνονται μεταξύ τους, μασάνε κρέατα και ψάρια σα μεγάλοι άνθρωποι και είμαστε όλοι ερωτευμένοι μαζί τους και πολύ χαρούμενοι!!! Εύχομαι να τα χαίρεστε όλοι τα παιδάκια σας!

 

Μαράκι και Μαρακίζ, βρε τι ψηλά παιδιά κάνατε εσείς, πώς να σας κάνουν τα τριάρια οι πάνες! Εμείς συνεχίζουμε σταθερά στις χαμηλές καμπύλες, αλλά κατά τ' άλλα τα σπάμε!

 

Μαράκιζ εύχομαι να είναι ονειρεμένη η γαμοβάπτισή σας, με το καλό!

 

Μαρακίζ μου τώρα που θα ξαναπάς στη δουλειά, εύχομαι να είναι ομαλή η μετάβαση για όλους. Αν είναι χαρούμενη και τον νοιάζεται η κοπέλα που βρήκες νομίζω μια χαρά θα περνάει ο μπέμπης. Είναι και σε ηλικία που ξεκινά δειλά να ανακαλύπτει τον κόσμο γύρω του κι σε αυτό μπορούν να τον βοηθήσουν κι άλλοι, όχι μόνο η μαμά! Βεβαίως, εσείς μάλλον θα κάνετε αναπλήρωση όταν επιστρέφεις με ατέλειωτες αγκαλιές, θηλασμούς, χάδια και φιλιά!!! Επίσης πες στους διάφορους ανίδεους -έλεος πια- που σου λένε για το χέρι και την πιπίλα, ότι άρχισαν να τον ενοχλούν τα ΔΟΝΤΙΑ :mrgreen: και να του κάνουν δώρο μασητικά! Το δαγκώνει το χέρι, δεν το πιπιλάει!

 

Zadige εμείς μια χαρά βολευτήκαμε με το ραβδομπλέντερ στην κατσαρόλα απευθείας. Και τη φρουτόκρεμα μέσα στο ανοξείδωτο κουπάκι που τρώνε τους την άλεθα. Μετά τους 10 μήνες είναι πολύ πιο εύκολο να φάνε φαΐ σε κομμάτια και το ζητάνε κιόλας, πιο πριν δυσκολεύονταν και δυσαρεστούνταν (εκτός από το ψωμί). Οπότε το δικό μας baby led υπέδειξε αλεσμένα μέχρι πριν λίγο καιρό και πλέον βουρ στον πατσά :lol:

 

Δημητρούλα, Θάλεια, προμηνύεται όμορφο το 2017 που θα φέρει τα μωράκια σας! Εγώ πάντως το 2016 το λάτρεψα...:D

 

Φουφούλι καλωσήρθες! Κατά γενική παραδοχή το άγχος προσφέρει μεγάλη αντισύλληψη(:!::!::!:), σε αντίθεση με τις χαλαρές ή τρελές νύχτες που τα σπάτε με τον σύντροφο και τις διακοπές! Άλλες μείνανε με την πρώτη επαφή κι άλλες μετά από χρόνια, εσύ χαλάρωσε κι απόλαυσέ το κι όλα καλά θα πάνε!

8sLrp2.png
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κοριτσια μου ειχα να μπω καιρο κ απο οτι βλέπω τα νέα σας ειναι τελεια!!

 

 

Εγω κοριτσια τρέχω κ δεν φτάνω να ολοκληρώσω τα ψώνια του γιου μου μ!!!

Φοβάμαι πολυ ομως παντού κυκλοφορώ με μάσκα κ αποφεύγω τη πολυκοσμία μιας που η καταραμένη γρίπη ειναι παλι σε έξαρση αυτούς τους μήνες!!

Να προσέχετε αγαπημένες μου κ εσεις κ τα Μπεμπακια μας...

 

 

Λοιπον ολα ειναι έτοιμα εδω κ μερες βιδονουμε ντουλάπες,σιφινιερες,λικνο,κουνια εχουμε τοποθετήσει ταπετσαρία κ εχω αρχίσει το πλύσιμο!!ψωνισα τα πάντα το μονο που δεν εχω πάρει ειναι μπιμπερό πιπίλες θερμούς κ τέτοια!! Αν κ λεω να τα αποφύγω κ να τα πάρω πολυ αργότερα γιατι κακά τα ψέματα αν εξαντλήθω η κουραστώ δε θελω να τα εχω μπροστά μου γιατι δε το κρύβω ίσως μπω στο πειρασμό για ξένο!!!

Τη Τρίτη μπαινω στο μήνα μου!!

Επιτέλους....δεν το πιστεύω νομίζω οτι ζω ενα όνειρο βλέπω του γιου τα πραγματάκια κ τα ρουχαλάκια της κουβέρτες κ κλεινω τα μάτια κ ονειρεύομαι!!!

 

 

Μπηκα λιγο στα κλεφτά με περιμένουν δυο πλυντήρια σίδερο(12κιλα παρακαλω)

Η αληθεια ειναι οτι εχω πάρει υπερβολικά πολλα φορμάκια πιτζάμακια κ κουβέρτες κ σεντόνια!λεω χειμώνας ειναι πως θα στεγνώσουν!δεν ειχα σκεφτεί τα καλοριφέρ!!

Χαχαχαχ κοριτσια γυρνάω στο ονειρακι μου όλη μέρα εκει μέσα θελω να ειμαι κ να τα χαζεύω!σας φιλώ ολες

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα σε όλες!!!! είμαι νέα εδώ και σε λίγους μήνες νέα μαμά! σε αναζήτηση λοιπόν καροτσιού θα ήθελα να μου πείτε εσείς ποια μάρκα έχετε αγοράσει και έχετε μείνει ευχαριστημένες ή όχι...κοιτάζουμε περισσότερο τα καρότσια 3 σε 1.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...