Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΝΗΠΙΑΓΩΓΕΙΟ ΣΕ ΙΔΙΩΤΙΚΟ ΚΕΝΤΡΟ ΠΡΟΣΧΟΛΙΚΗΣ ΑΓΩΓΗΣ VS ΔΗΜΟΣΙΟΥ


BOB

Recommended Posts

Ο γιος μου πηγαινει νηπιαγωγειο σε ιδιωτικο παιδικο σταθμο. Ωστοσο μιλωντας με το υπουργειο παιδειας, μου ειπαν οτι του χρονου πιθανον να υπαρξει προβλημα με την εγγραφη του μικρου στο δημοτικο, καθως θα απαιτειται βεβαιωση παρακολουθησης νηπιου, την οποια δινουν τα δημοσια νηπιαγωγεια και τα ιδιωτικα εκπαιδευτηρια με αδεια (καθως και καποιοι ελαχιστοι παιδικοι σταθμοι που επισης εχουν αδεια υπουργειου παιδειας). Επισης το ιδιο μου ειπε η νηπιαγωγος του δημοσιου της περιοχης μας, οτι δηλ. φετος εχουν πολλα παιδια και λογω του οτι θα χρειαστει βεβαιωση του χρονου και πολλα απο τα παιδια των σταθμων πανε πλεον στο δημοσιο σχολειο. Η νομοθεσια δεν ειναι ξεκαθαρη, μεχρι φετος δεν απαιτουνταν τετοια βεβαιωση.. οι υπευθυνοι του σταθμου με διαβεβαιωνουν οτι δε θα υπαρξει προβλημα και οτι καθε χρονο τα ιδια γινονται αλλα στο τελος τα παιδακια πανε κανονικα στο δημοτικο. Επισης ο συλλογος τους, εδωσε το πρασινο φως να συνεχισουν να παιρνουν παιδακια νηπιου, καθως σε συναντηση τους με την υφυπουργο δεν τους το απαγορεψε, αλλα παρεπεμψε για αποφασεις τους αργοτερα (!!!)

Εχει ακουσει κανεις κατι? ειναι δυνατον τοσα παιδακια που φοιτουν στους ιδιωτικους παιδικους σταθμους να εχουν προβλημα του χρονου, οταν το ιδιο το υπουργειο δεν ειναι ακομα ξεκαθαρο ως προς αυτο???

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Yπάρχει μια λίστα με τα ιδιωτικά Νηπιαγωγεία που ανήκουν στο Υπουργείο Παιδείας και τα οποία είναι συνήθως μέσα σε εκπαιδευτήρια ή Νηπιαγωγεία(αυτόνομα) και όχι σε παιδικούς σταθμούς. Η προσχολική εκπαίδευση είναι υποχρεωτική(και αυτό είναι ξεκάθαρο) για τα παιδιά 5-6 ετών και το τυπικό του πράγματος είναι η βεβαίωση για την εγγραφή στο Δημοτικό. Πιθανό να μην έχετε πρόβλημα του χρόνου με την εγγραφή του παιδιού (αν και σε καμια περίπτωση δεν θα βασιζόμουν στην άποψη ενός συλλόγου ανθρώπων που δεν έχουν σχέση με το χώρο της εκπαίδευσης). Πέρα απο το τυπικό του πράγματος όμως, προσωπικά με απασχολεί το τι μαθαίνουν τα παιδία, το πως το μαθαίνουν και απο ποιους το μαθαίνουν σε μια ηλικία που έχει καθοριστική σημασία για όλη την μετέπειτα πορεία τους.

Link to comment
Share on other sites

η φοιτηση σε νηπιαγωγειο ειναι υποχρεωτικη, και υπαρχουν οδηγιες απο το υπουργειο προς τισ νηπιαγωγους οθτως ωστε να δωσουν τις βασεις για το δημοτικο. Αν το νηπιαγωγειο του γιου σου εχει αδεια απο το υπουργειο ως "νηπιαγωγειο" και ειναι ξεχωριστο τμημα απο τα μικροτερα παιδακια τοτε δε θα εχεις προβλημα.

Αν ομως δεν εχει τετοια αδεια τοτε θα συμβει ενα απ'τα εξης΄ ή θα υποχρεωσουν το παιδι του χρόνου να φοιτησει στα νηπια αντι του δημοτικου, ή θα σας επιτρεψουν τη φοιτηση στο δημοτικο αλλα το παιδι θα δυσκολευτει να προσαρμοστει και θα ειναι πισω, δεδομενου οτι πλεον στο νηπιαγωγειο τα παιδια μαθαινουν αυτα που εμεις μαθαιναμε στο δημοτικο. Οταν τα παιδακια πανε στην πρωτη οι δασκαλες περιμενουν οτι ξερουν τα γραμματα και απλες προσθαφαιρεσεις.

 

Ψαξ'το λιφο, υπαρχει καιρος. Αν το απιδι ειναι γεννημενο το 2005 το δημόσιο της γειτονιας σου εχει υποχρεωση ακομα και τωρα να παρει το παιδι η να σου βρει θεση σε καποιο κοντινο σχολειο.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Επανεφέρω το θέμα γιατί αρχίζει να μας ..... αγγίζει. Ο παιδικός μας, με το οποίο είμαι σε γενικές γραμμές ευχαριστημένη, έχει νηπιαγωγείο, όχι πιστοποιημένο, αλλά κανονικό, δηλαδή διαφορετικός χώρος, κάνουν πρόγραμμα νηπιαγωγείου (ελπίζω) κλπ. Δεν παύει όμως να είναι παιδικός σταθμός.

Το σχολείο που θα πάμε (μάλλον), δεν έχει νηπιαγωγείο. Η πρώτη ιδέα είναι να αφήσω το παιδί στον παιδικό άλλη μία χρονιά και μετά κατευθείαν στο σχολείο του.

Κάποιοι όμως (και μάλιστα σχετικοί με την εκπαίδευση) μου λένε ότι είναι καλύτερα το παιδί να πάει σε ένα σχολικό περιβάλλον 'κανονικού' νηπιαγωγείου. Οπότε τίθεται το παραπάνω ερώτημα: Να παρακολουθήσει πρόγραμμα νηπιαγωγείο στον παιδικό, με την αγαπημένη του δασκάλα που τον έχει ήδη δύο χρόνια, με τους φίλους τους που θα τους αποχωρηστεί έτσι κι αλλιώς στην α' δημοτικού, ή να τον πάω δημόσιο νηπιαγωγείο που έχω δίπλα στο σπίτι μου? Εσείς τί λέτε?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Οπότε τίθεται το παραπάνω ερώτημα: Να παρακολουθήσει πρόγραμμα νηπιαγωγείο στον παιδικό, με την αγαπημένη του δασκάλα που τον έχει ήδη δύο χρόνια, με τους φίλους τους που θα τους αποχωρηστεί έτσι κι αλλιώς στην α' δημοτικού, ή να τον πάω δημόσιο νηπιαγωγείο που έχω δίπλα στο σπίτι μου? Εσείς τί λέτε?

 

 

να τον γραψεις στο νηπιαγωγείο που θα συνεχίσει δημοτικο και θα ειναι με αυτα τα παιδιά τα επόμενα 6 χρόνια.

αλλιως είναι ενα καινουριο παιδι στο νηπιαγωγείο κι αλλιως στην α' δημοτικού που ηδη τα αλλα θα εχουν δεσει απο την προηγουμενη χρονιά.

τους φιλους του στον παιδικο, αργα ή γρηγορα θα του αποχωριζόταν. ε... καλύτερα ενα χρονο νωρίτερα...

 

age.png

Link to comment
Share on other sites

Αυτό θα ήταν το τέλεια αλλά δε γίνεται. Το σχολείο που θα πάει δεν έχει νηπιαγωγείο, διαφορετικά δεν τα το σκεφτόμουν καν. Όπως καταλαβαίνεις με διευκολύνει να τον αφήσω στον παιδικό που είναι και να τον αλλάξω μία και καλή. Είναι όμως σωστό για το παιδί. Μήπως το νηπιαγωγείο χρειάζεται ένα πιο 'σχολικό' περιβάλλον?

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν τι εννοείς ότι το νηπιαγωγείο στον παιδικό δεν είναι πιστοποιημένο;

Το νηπιαγωγείο πλέον είναι υποχρεωτικό και τα νηπιαγωγεία για να λειτουργήσουν πρέπει να έχουν άδεια και έλεγχο από το υπουργείο παιδείας (οι παιδικο'ί ανήκουν στο υγέιας).

Αν δεν έχει άδεια νηπιαγωγείου, τότε, πολύ απλά, δεν νομιμοποιείται να έχει νηπιαγωγείο και θα έχεις προβλήματα με την εγγραφή στην Α Δημοτικού.

Link to comment
Share on other sites

H αλήθεια είναι ότι δεν έχω ρωτήσει αν είναι πιστοποιημένο, γιατί είχα θεωρήσει ότι αυτό έχει ατονίσει. Άλλωστε, ακόμα και τότε που το ειχαν αναγγείλει, αν το παιδί δεν παρακολουθούσε νηπιαγωγείο και πήγαινε κατευθείαν πρώτη δημοτικού (αυτή είναι και η περίπτωση που δεν θα παρακολουθήσει ΄πιστοποιημένο'), η συνέπεια ήταν ένα μικρό πρόστιμο. Οπότε, αν είναι για το καλό του παιδιού να μείνει στο ίδιο περιβάλλον, δεν υπάρχει θέμα. Έψαξα τα πιστοποιημένα νηπιαγωγεία στο site του Υπουργείου και δεν κατάφερα να τα βρω. Μήπως κάποιος τα έχει? Έχω δει μία λίστα εδώ, αλλά δεν είναι επικαιροποιημένη.

Link to comment
Share on other sites

H αλήθεια είναι ότι δεν έχω ρωτήσει αν είναι πιστοποιημένο, γιατί είχα θεωρήσει ότι αυτό έχει ατονίσει. Άλλωστε, ακόμα και τότε που το ειχαν αναγγείλει, αν το παιδί δεν παρακολουθούσε νηπιαγωγείο και πήγαινε κατευθείαν πρώτη δημοτικού (αυτή είναι και η περίπτωση που δεν θα παρακολουθήσει ΄πιστοποιημένο'), η συνέπεια ήταν ένα μικρό πρόστιμο. Οπότε, αν είναι για το καλό του παιδιού να μείνει στο ίδιο περιβάλλον, δεν υπάρχει θέμα. Έψαξα τα πιστοποιημένα νηπιαγωγεία στο site του Υπουργείου και δεν κατάφερα να τα βρω. Μήπως κάποιος τα έχει? Έχω δει μία λίστα εδώ, αλλά δεν είναι επικαιροποιημένη.

 

Μπορείς να πάρεις ένα τηλέφωνο στη Διεύθυνση Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης της περιοχής σου και να ρωτήσεις.

Το νηπιαγωγείο είναι υποχρεωτική βαθμίδα εκπάιδευσης, και εκτός από πρόστιμο, μπορεί να μην επιτραπεί στο παίδί να πάει στο δημοτικό, μπορεί ο γονιός να έχει δικαστήρια (δρα αυτεπάγγελτα ο εισαγγελέας) κλπ. Είναι σαν να αρνείσαι να πας το παιδί στην Α Δημοτικού (επίσης υποχρεωτική βαθμίδα το δημοτικό)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εγώ δεν καταλαβαίνω τι εννοείς ότι το δημοτικό που θα πάει το παιδί δεν έχει νηπιαγωγείο; ότι δεν συστεγάζονται; αυτό πάντως ειναι άσχετο.. έτσι και αλλιώς είτε για νηπιαγωγείο, είτε για δημοτικό, θα πάει εκεί που ανήκει βάσει της διεύθυνσης μόνιμης κατοικίας της οικογένειας άρα με τα παιδάκια που θα είναι στο νηπιαγωγείο (αν τελικά τον στείλεις) θα είναι και στο δημοτικό...

vyLxp3.pngG7Azp3.png

Link to comment
Share on other sites

Το παιδί, καλώς εχόντων των πραγμάτων θα πάει σε ένα συγκεκριμένο ιδιωτικό δημοτικό σχολείο, που δεν διαθέτει νηπιαγωγείο. Μέχρι το προνήπιο πήγε στον παιδικό, με τον οποίο είμαστε ευχαριστημένοι. Τώρα το ερώτημα είναι αν θα το πάω σε 'κανονικό' νηπιαγωγείο ή αν θα το αφήσω στο νηπιαγωγείο του παιδικού (αν υποθέσουμε ότι είναι πιστοποιημένο, θα το δω). Τί είναι καλύτερο για το παιδί? Μήπως η ένταξη σε ένα κανονικό σχολείο, χωρίς την προστασία του παιδικού, θα το κάνει καλό ή θα είναι δύσκολες δύο αλλαγές (μία για το νηπιαγωγείο και μία για το δημοτικό)?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
Το παιδί, καλώς εχόντων των πραγμάτων θα πάει σε ένα συγκεκριμένο ιδιωτικό δημοτικό σχολείο, που δεν διαθέτει νηπιαγωγείο. Μέχρι το προνήπιο πήγε στον παιδικό, με τον οποίο είμαστε ευχαριστημένοι. Τώρα το ερώτημα είναι αν θα το πάω σε 'κανονικό' νηπιαγωγείο ή αν θα το αφήσω στο νηπιαγωγείο του παιδικού (αν υποθέσουμε ότι είναι πιστοποιημένο, θα το δω). Τί είναι καλύτερο για το παιδί? Μήπως η ένταξη σε ένα κανονικό σχολείο, χωρίς την προστασία του παιδικού, θα το κάνει καλό ή θα είναι δύσκολες δύο αλλαγές (μία για το νηπιαγωγείο και μία για το δημοτικό)?

Καλησπέρα Kyra!Θα έλεγα μιας και είχα κι εγώ περίπου το ίδιο δίλημμα- αλλά εμείς έχουμε νηπιαγωγείο στο δημοτικό που θα πάμε - ότι δεν είναι λίγο επώδυνο για το παιδί να κάνει δ'υο αλλαγές ενώ μπορεί να τις αποφύγει αν είναι πιστοποιημένο το νηπιαγωγείο του παιδικού σας?

Ποιος ο λόγος να πάει σε άλλο νηπιαγωγείο και μετά σε άλλο δημοτικό?εφόσον θα γίνει υποχρεωτικά η αλλαγή στο δημοτικό γιατί το παιδί να μπαίνει στην διαδικασία αλλαγής και προσαρμογής σε δύο διαφορετικά περιβάλλοντα?έτσι θα σκεφτόμουν τουλάχιστον γιατο δικό μου παιδί.Αλλά πρέπει να ρωτήσετε για την βεβαίωση παρακολούθησης να είστε σίγουροι.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση. Κάπου εδώ διάβασα ότι δεν είναι απαραίτητη και για φέτος η βεβαίωση παρακολούθησης. Εγώ μόνο για το γνωστικό κομμάτι ανησυχώ. Μήπως είναι πολύ.... παιδικό το κλήμα, και όχι αρκετά 'σχολικό'. Αλλά θα μου πεις... στο νηπιαγωγείο θα τα μάθει όλα?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Το νηπιαγωγείο kyra λειτουργεί σύμφωνα με το Διαθεματικό Ενιαίο Πλαίσιο Προγραμμάτων Σπουδών για το νηπιαγωγείο.Πρέπει να λειτουργούμε με βάση το τι είναι καλό για την ολόπλευρη ανάπτυξη και μάθηση του παιδιού και όχι με βάση αυτό που βολεύει.Στείλε το παιδί στο δημόσιο νηπιαγωγείο ή σε ιδιωτικό με πιστοποίηση από το Υπουργείο.Η δασκάλα σας είναι απόφοιτη Πανεπιστημίου?Γνωρίζει το ΔΕΠΠΣ?Αν όχι τότε υπάρχει σοβαρό θέμα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Έμαθα ότι η δασκάλα, που σημειωτέον τον έχει από 3 ετών, είναι νηπιαγωγός. Είδα και το πτυχίο της, γιατί όταν ρώτησα, άνοιξαν τον φάκελό της και μου το έδειξα. Τώρα για το ΔΕΠΠΣ που λες, δεν ρώτησα, αλλά θα το ρωτήσω (ευχαριστώ:wink:). Το νηπιαγωγείο είναι σε άλλο μέρος του σταθμού, έχει άλλη είσοδο και κοινή αυλή. Είναι μεγάλος χώρος, παίρνουν περίπου 15 παιδάκια, έχει ένα τμήμα με θρανία σαν ταξη , δηλαδή, και ένα τμήμα πιο χαλαρό με παιχνίδια και κατασκευές. Ξέρω μία μητέρα που στέλνει το παιδί εκεί, οπότε θα μάθω περισσότερο για το πρόγραμμα που ακολουθούν.

Link to comment
Share on other sites

Έμαθα ότι η δασκάλα, που σημειωτέον τον έχει από 3 ετών, είναι νηπιαγωγός. Είδα και το πτυχίο της, γιατί όταν ρώτησα, άνοιξαν τον φάκελό της και μου το έδειξα. Τώρα για το ΔΕΠΠΣ που λες, δεν ρώτησα, αλλά θα το ρωτήσω (ευχαριστώ:wink:). Το νηπιαγωγείο είναι σε άλλο μέρος του σταθμού, έχει άλλη είσοδο και κοινή αυλή. Είναι μεγάλος χώρος, παίρνουν περίπου 15 παιδάκια, έχει ένα τμήμα με θρανία σαν ταξη , δηλαδή, και ένα τμήμα πιο χαλαρό με παιχνίδια και κατασκευές. Ξέρω μία μητέρα που στέλνει το παιδί εκεί, οπότε θα μάθω περισσότερο για το πρόγραμμα που ακολουθούν.

 

Πρώτα από όλα ρώτα αν είναι αναγνωρισμένο νηπιαγωγείο από το Υπουργείο Παιδείας.

Αν είναι αναγνωρισμένο θα εφαρμόζεται υποχρεωτικά το ΔΕΠΠΣ και η κοπέλα θα είναι υποχρεωτικά νηπιαγωγός (άσχετο αν υπάρχει ή όχι βοηθός).

Τώρα, το γεγονός ότι έχει μια αίθουσα με θρανία σαν σχολέιο...δεν είναι απαραίτητα καλό! Τα νηπιαγωγεία πλέον δεν έχουν θρανία και καρέκλες όπως τα δημοτικά. Έχουν μια γωνιά με πάγκους (ή χωρίς ανάλογα με τη νηπιαγωγό) όπου τα παιδιά κάθονται και συζητάνε, διαβάζουν ίσως παραμύθι κλπ, έχουν μια γωνιά με τραπεζάκια και καρεκλάκια (χαμηλά) όπου κάνουν δραστηριότητες μαθηματικών, γραφής, κατασκευές κλπ και όπου (συνήθως) τρώνε. Επίσης, υπάρχουν (ανάλογα με το μέγεθος της αίθουσας) και άλλες γωνιές όπως μουσικής, κουκλόσπιτο, εικαστικών κλπ

Όπως βλέπεις, η οργάνωση της τάξης δεν είναι η κλασική "σχολική"¨οργάνωση, αλλά "ειδική" για το νηπιαγωγείο, ώστε η τάξη να μοιάζει λίγο με παιδικό δωμάτιο και τα παιδιά να αισθάνονται άνετα.

Link to comment
Share on other sites

Θα τηλεφωνήσω αύριο πρωί πρωί να μάθω πρώτα από όλα αν είναι πιστοποιημένο ή έστω αν έχει κάνει αίτηση. Τώρα για το χώρο, κι εγώ όταν έλεγα θρανία, εννοούσα καρεκλίτσες και τραπεζάκια, απλά σε μία πιο οργανώμενη διάταξη, όχι όπως στο χώρο του παιδικού που είναι κυρίως παιχνίδια. Τα ονόμασα 'θρανία' γιατί μου θύμισαν τάξη. Για το φαγητό, τόν ύπνο καθώς και το χρόνο μετά το τέλος του υποχρεωτικού ωραρίου του νηπιαγωγείου (μετά τις 12.30 νομίζω) χρησιμοποιούν τις εγκαταστάσεις του παιδικού σταθμού. Δηλαδή τα νηπιάκια, τρώνε στην τραπεζαρία αφού φάνε τα άλλα παιδάκια κατά τις 12.45 και μετά ενσωματώνονται με τα μικρούλια και είτε κοιμούνται, είτε παρακολουθούν τίς δραστηριότητες του παιδικού (παραμύθι, ελεύθερο παιχνίδι σε γωνιές), μέχρι τις 4.00. Για να σας το κάνω πιο σαφές, από την ώρα λήξης του υποχρεωτικού προγράμματος, τα νηπιάκια είναι ενταγμένα στο πρόγραμμα του παιδικού. Πώς σας φαίνεται αυτό?

Link to comment
Share on other sites

Θα τηλεφωνήσω αύριο πρωί πρωί να μάθω πρώτα από όλα αν είναι πιστοποιημένο ή έστω αν έχει κάνει αίτηση. Τώρα για το χώρο, κι εγώ όταν έλεγα θρανία, εννοούσα καρεκλίτσες και τραπεζάκια, απλά σε μία πιο οργανώμενη διάταξη, όχι όπως στο χώρο του παιδικού που είναι κυρίως παιχνίδια. Τα ονόμασα 'θρανία' γιατί μου θύμισαν τάξη. Για το φαγητό, τόν ύπνο καθώς και το χρόνο μετά το τέλος του υποχρεωτικού ωραρίου του νηπιαγωγείου (μετά τις 12.30 νομίζω) χρησιμοποιούν τις εγκαταστάσεις του παιδικού σταθμού. Δηλαδή τα νηπιάκια, τρώνε στην τραπεζαρία αφού φάνε τα άλλα παιδάκια κατά τις 12.45 και μετά ενσωματώνονται με τα μικρούλια και είτε κοιμούνται, είτε παρακολουθούν τίς δραστηριότητες του παιδικού (παραμύθι, ελεύθερο παιχνίδι σε γωνιές), μέχρι τις 4.00. Για να σας το κάνω πιο σαφές, από την ώρα λήξης του υποχρεωτικού προγράμματος, τα νηπιάκια είναι ενταγμένα στο πρόγραμμα του παιδικού. Πώς σας φαίνεται αυτό?

 

 

Αν είναι να το αφήνεις μέχρι τις 4, γιατί να μην πάει σε ολοήμερο νηπιαγω΄γείο, όπου και θα κοιμάται και θα κάνει και δραστηριότητες με παιδιά της ηλικάις του;

Αν είναι με τα μικρά του παιδικού (όπως εγώ το αντιλαμβάνομαι) απλά θα γίνεται φύλαξη, χωρίς εκπαιδευτικούς στόχους....

 

Α! Και το τηλεφώνημα, όχι στον παιδικό, αλλά στη διεύθυνση πρωτοβάθμιας εκπαίδευσης (για ευνόητους λόγους)

Link to comment
Share on other sites

To ξέρω, το ξέρω, μου το έγραψες παραπάνω;). Εκεί θα τηλεφωνήσω.

 

Ο μόνος λόγος που δεν τον γράφω σε δημόσιο νηπιαγωγείο είναι για να μην κάνει δύο αλλαγές σε δύο συνεχόμενα έτη. Δηλαδή μία για το νηπιαγωγείο και μία για το σχολείου του, που θα είναι διαφορετικό. Η αλλαγή δηλαδή θα γίνει στα πρόσωπα των συμμαθητών, γιατί δασκάλες και κτήριο θα άλλαζε έτσι κι αλλιώς.

Α, κι επειδή ο παιδικός με διευκολύνει, δεν θα μαγειρεύω, έχω και τον δεύτερο εκεί, κλείνουν μόνο ένα μήνα το καλοκαίρι. Αλλά φυσικά, όλα αυτά τα τελευταία δεν έχουν καμία σημασία, αν είναι καλύτερα για το παιδί να πάει σε 'κανονικό' νηπιαγωγείο.

Link to comment
Share on other sites

To ξέρω, το ξέρω, μου το έγραψες παραπάνω;). Εκεί θα τηλεφωνήσω.

 

Ο μόνος λόγος που δεν τον γράφω σε δημόσιο νηπιαγωγείο είναι για να μην κάνει δύο αλλαγές σε δύο συνεχόμενα έτη. Δηλαδή μία για το νηπιαγωγείο και μία για το σχολείου του, που θα είναι διαφορετικό. Η αλλαγή δηλαδή θα γίνει στα πρόσωπα των συμμαθητών, γιατί δασκάλες και κτήριο θα άλλαζε έτσι κι αλλιώς.

Α, κι επειδή ο παιδικός με διευκολύνει, δεν θα μαγειρεύω, έχω και τον δεύτερο εκεί, κλείνουν μόνο ένα μήνα το καλοκαίρι. Αλλά φυσικά, όλα αυτά τα τελευταία δεν έχουν καμία σημασία, αν είναι καλύτερα για το παιδί να πάει σε 'κανονικό' νηπιαγωγείο.

 

Περίπου έτσι έχω τα παιδιά μου φέτος! Προτίμησα και εγώ να αφήσω το γιο μου στον παιδικό που έχει και νηπιαγωγείο! Βέβαια εγώ είχα τσεκάρει (από την ιστοσελίδα του υπουργείου) ότι το εν λόγω νηπιαγωγείο είναι πιστοποιημένο! Είμαι πολύ ευχαριστημένη, γιατί γίνεται καλή δουλειά στο γνωστικό κομμάτι και η νηπιαγωγός είναι πολύ καλή! Φαίνεται και από την εν γένει συμπεριφορά του παιδιού, έχει κάνει "άλματα" τόσο στο γνωστικό κομμάτι όσο και σε κοινωνικοποίηση, αυτοπεποίθηση κλπ.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 χρόνια μετά...

Επαναφέρω το θέμα, αλλά υπό άλλο πρίσμα.

 

Έχω τον εξής προβληματισμό για τον μικρό μου γιο. Τον Μάιο θα τον ξεκινήσω παιδικό και από Σεπτέμβριο θα μπει στο τμήμα προνήπια-νήπια. Είναι μακριά ακόμα βέβαια, αλλά ο προβληματισμός μου αφορά το 2014, που θα πρέπει να πάει νήπια. Μήπως θα ήταν προτιμότερο να τον αφήσω να κάνει και τα νήπια στον παιδικό, που έχει άδεια από το Υπουργείο να λειτουργεί σαν νηπιαγωγείο;

 

Εκεί είχε κάνει τα προνήπια ο μεγάλος μου και, από γνωστικής άποψης, ήμουν πολύ ευχαριστημένη. Κάνανε πολύ περισσότερα πράγματα από το δημόσιο νηπιαγωγείο, που τον έστειλα την επόμενη χρονιά, όπου το μόνο που μάθανε ήταν να αντιγράφουν το όνομά τους και να μετράνε ως το 20. Γιατί να "χαθεί" γνωστικά μια ολόκληρη χρονιά και να πρέπει να διαβάζουμε μαζί στο σπίτι, για μην πάει εντελώς απροετοίμαστος στην Α' Δημοτικού; Από την άλλη βέβαια, άλλος ένας χρόνος πληρωμής διδάκτρων, δεν είναι κάτι το ευκαταφρόνητο στις μέρες μας...

 

Η νηπιαγωγός του μεγάλου, που τη συναντάω πολύ συχνά και μιλάμε, μου λέει πως δεν τους επιτρέπει η σχολική σύμβουλος να προχωρήσουν τα παιδιά. Υπάρχει περίπτωση να μην αληθεύει αυτό;Είσαστε ευχαριστημένες από το γνωστικό επίπεδο των δικών σας παιδιών, που παρακολούθησαν το δημόσιο νηπιαγωγείο (κλασσικό τμήμα);

Link to comment
Share on other sites

Επαναφέρω το θέμα, αλλά υπό άλλο πρίσμα.

 

Έχω τον εξής προβληματισμό για τον μικρό μου γιο. Τον Μάιο θα τον ξεκινήσω παιδικό και από Σεπτέμβριο θα μπει στο τμήμα προνήπια-νήπια. Είναι μακριά ακόμα βέβαια, αλλά ο προβληματισμός μου αφορά το 2014, που θα πρέπει να πάει νήπια. Μήπως θα ήταν προτιμότερο να τον αφήσω να κάνει και τα νήπια στον παιδικό, που έχει άδεια από το Υπουργείο να λειτουργεί σαν νηπιαγωγείο;

 

Εκεί είχε κάνει τα προνήπια ο μεγάλος μου και, από γνωστικής άποψης, ήμουν πολύ ευχαριστημένη. Κάνανε πολύ περισσότερα πράγματα από το δημόσιο νηπιαγωγείο, που τον έστειλα την επόμενη χρονιά, όπου το μόνο που μάθανε ήταν να αντιγράφουν το όνομά τους και να μετράνε ως το 20. Γιατί να "χαθεί" γνωστικά μια ολόκληρη χρονιά και να πρέπει να διαβάζουμε μαζί στο σπίτι, για μην πάει εντελώς απροετοίμαστος στην Α' Δημοτικού; Από την άλλη βέβαια, άλλος ένας χρόνος πληρωμής διδάκτρων, δεν είναι κάτι το ευκαταφρόνητο στις μέρες μας...

 

Η νηπιαγωγός του μεγάλου, που τη συναντάω πολύ συχνά και μιλάμε, μου λέει πως δεν τους επιτρέπει η σχολική σύμβουλος να προχωρήσουν τα παιδιά. Υπάρχει περίπτωση να μην αληθεύει αυτό;Είσαστε ευχαριστημένες από το γνωστικό επίπεδο των δικών σας παιδιών, που παρακολούθησαν το δημόσιο νηπιαγωγείο (κλασσικό τμήμα);

 

Αγγελινα νομίζω οτι εχεις την απάντηση στα χερια σου.

Έχεις θετική εμπειρία αρα γιατι να μην το ξανακάνεις ?

(μονο το οικονομικό αν ειναι εμπόδιο)

Δυστυχώς αληθεύουν αυτα που σου λέει. Δίνεται γραμμή απο το υπουργείο για καθε βαθμίδα εκπαίδευσης και το δημόσιο δεν ειναι οτι καλύτερο, Επαφιομαστε πια στο ποσο όρεξη συνείδηση και καλοσύνη εχει ο εκπαιδευτικός για να κανει το καλύτερο που μπορεί περα απο τις "οριοθετήσεις" του υπουργείου.

Η κορη μου 10 χρονων πια πηγε Δημοσιο σε καλα σχετικα για την περιοχη προνηπια και νηπια αλλα τον γιό μου τωρα θα τον στειλω για νηπιο σε ιδιωτικό και με γνώμονα (περα απο το οικονομικό) τι ακριβώς κανουν ολοι την χρονιά και με πιο τρόπο.

ltPsp2.png
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ για την απάντηση. Υπάρχουν άλλοι δύο παράγοντες που με προβληματίζουν: 1) Ότι στον παιδικό σταθμό θα είναι περισσότερα τα προνήπια, παρά τα νήπια, οπότε θα περάσει τη δεύτερη χρονιά με παιδάκια μικρότερης ηλικίας και ικανοτήτων και 2) θα πάει κατευθείαν στην πρώτη, σε ένα άγνωστο περιβάλλον, με άγνωστα παιδάκια. Ευτυχώς είναι από τη φύση του κοινωνικός και ευπροσάρμοστος. Το θεωρώ πάντως μέγα σφάλμα να αφήνουν μια ολόκληρη χρονιά ανεκμετάλλευτη, σε αυτή την ηλικία και κατόπιν να έχουν από τα παιδιά την απαίτηση να μάθουν να διαβάζουν στην πρώτη μέσα σε 3 μήνες. Είναι ένα θέμα που με απασχολεί γενικότερα και θα ήθελα κι άλλες γνώμες, ίσως ανοίξω χωριστό τόπικ γι' αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...