Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

"Ποτέ τεστ πριν την καθυστέρηση."


Recommended Posts

Κορίτσια ευχαριστώ....πήρα επιβεβαίωση και με την χωριακή....την πισινή μου την κρατάω ακόμα και δεν πολυχαίρομαι...δεν μπορω να χαρώ επειδη φοβάμαι πάλι μην επαναληφθούν πάλι τα ίδια.....μου ρθε απο κει που δεν το περίμενα.....ath_gal τι κάνεις???πως είσαι???

 

καλημερα....ολα καλα θα πανε μην σκεφτεσαι αρνητικα!!! να χαιρεσαι ..και βεβαια να χαιρεσαι ,μην φοβασαι να εκδηλωσεις τα συναισθηματα σου μη τυχον και γινει αυτο ...!! οοοοχι...! δεν σκεφτομαστε ετσι !

εγω καλα ειμαι ...,ε,περιμενω το σαββατο ,μια εχω συμπτωματα περιοδου και μονο, μια οχι ..τουλαχιστον και να ερθει ,δεν ποναω συνεχεια ,ασ ερθει μπαμ κι εξω...

:mad:

σιγα μη κατσω να σκασω...εχω δρομολογησει οπωσ ειπα ...την σαλπιγγογρ. μετα απο δυο κυκλουσ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Κορίτσια να σας πω κάτι??????Σήμερα και εν όψη της υστεροσαλπιγγογραφίας που είναι να κάνω όταν μου έρθει η περίοδος....η οποία ήταν σήμερα να έρθει.....είπα και εγώ κατά της 12 να κάνω ένα τέστ εγκυμοσύνης....είπα ας το κάνω τώρα να φεύγει το κουτί από μπροστά μου και για να είμαι σίγουρη πως δεν είμαι (που είμουν 1000% σίγουρη πως δεν είμαι, ακόμα και τώρα δεν ξέρω αν είμαι) δίοτι δεν πρέπει να εγκυμονείς στην εξέταση αυτή και το κάνω το τέστ....και βγαίνει αχνή γραμμή....μετά από ένα λεπτό είδα δυο κανονικότατες γραμμούλες.....δηλαδή θετικό....πήγα για β χωριακή και αναμένω μέχρι της 7.30 μμ. Ακόμα δεν ξέρω αν θα πρέπει να χαρώ ή όχι......ανάμεικτα συναισθήματα.....και αν είμαι...θα πάνε όλα καλά και με την ενδομητρίωση που έχω?????Δεν ξέρω πολύ φοβάμαι......έπρεπε να το βγάλω από μέσα μου.....sorry αν σας έχω κουράσει .............

 

Έγραφα τόση ώρα ευχές και από την ταραχή σβήστηκε το μήνυμα!!!Ήθελα να σου ευχηθώ κι εγώ Σοφία μου μια τελειόμηνη κι εύκολη εγκυμοσύνη!|Να κάνεις θετικές σκέψεις όπως σου είπανε τα υπόλοιπα κορίτσια, να ξεκουράζεσαι

κι όλα καλά θα πάνε!:D:D:D Τι χαρούμενα νέα είναι αυτά!!!Κοπέλες, και στα δικά μας οι υπόλοιπες!!!Αχ...Φαντάζομαι τη στιγμή που επιτέλους θα δω κι εγώ θετικό τεστ και μου ανεβαίνουν δάκρυα στα μάτια...:) Σε όλες μας θα'ρθει αυτή η στιγμούλα κορίτσια...Να το πιστέψουμε αυτό...

Link to comment
Share on other sites

Αγαπημένες μου συναγωνίστριες, αφού διάβασα όλες σας τις δημοσιεύσεις και συμφώνησα από μέσα μου με αυτές απολύτως στη συνέχεια αγόρασα ένα first step και έκανα τεστ την 24η μέρα του κύκλου. Φυσικά αρνητικό. Πόσο αστεία είμαι? Πριν ψάξω όλο το forum για δημοσιεύσεις σχετικά με την αξιοπιστία των τεστ (πάντα το κάνω μετά από ένα αρνητικό) θέλω να καταχωρίσω την γελοιότητα μου κάπου ώστε να υπάρχουν μάρτυρες ότι ξέρω ότι κάνω μπούρδες άλλα δεν μπορώ να σταματήσω.

  • Χαχαχα 1
Link to comment
Share on other sites

Αγαπημένες μου συναγωνίστριες, αφού διάβασα όλες σας τις δημοσιεύσεις και συμφώνησα από μέσα μου με αυτές απολύτως στη συνέχεια αγόρασα ένα first step και έκανα τεστ την 24η μέρα του κύκλου. Φυσικά αρνητικό. Πόσο αστεία είμαι? Πριν ψάξω όλο το forum για δημοσιεύσεις σχετικά με την αξιοπιστία των τεστ (πάντα το κάνω μετά από ένα αρνητικό) θέλω να καταχωρίσω την γελοιότητα μου κάπου ώστε να υπάρχουν μάρτυρες ότι ξέρω ότι κάνω μπούρδες άλλα δεν μπορώ να σταματήσω.

 

:lol::lol::lol::lol::lol:

Χριστινάκι, μπήκα μόνο και μόνο για να σου πω ότι μου άρεσε τρομερά ο αυτοσαρκασμός σου!!!Ξέρεις, πιστεύω ότι έχεις κάνει ένα τεράστιο βήμα στην απομυθοποίηση αυτού του άγχους που μας κυριεύει για ένα θετικό τεστ εγκυμοσύνης! Κι εγώ το κάνω αυτό! Γελάω πολύ με τις αντιδράσεις μου όταν περάσει η ώρα της κρίσης και σκεφτώ ψύχραιμα...:)

Μη νιώθεις καθόλου άσχημα...Εδώ είμαστε για να στηρίζουμε και να...συνεφέρνουμε η μία την άλλη!:):):)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 month later...

Nα παραθέσω και γω με τη σειρά μου την πικρή μου εμπειρία με τα τεστ. Πριν 6 μήνες έμεινα έγγυος πρώτη φορά (ασχέτως αν κατέληξε σε παλίνδρομη). Έκανα σχεδόν 6 τεστ και έδειχναν αρνητικά μέχρι την τελευταία στιγμή, δηλαδή 10-12 μέρες καθυστέρηση. Είχα σκάσει γιατί ήδη είχα τρελό πόνο στο στήθος και συχνοουρία. Δεν είχα ιδέα για συμπτώματα εγκυμοσύνης, είχα πλήρη άγνοια, η εγκυμοσύνη προέκυψε τυχαία, ούτε το site αυτό ήξερα! Οπότε νόμιζα ότι κάτι κακό έπαθα!! Μετά την ψιλιάστηκα, αλλά τα τεστ εκεί, αρνητικά! Στο τέλος κάνω χοριακή, όλα οκ, ε, και τότε εμφανίστηκε και μία αχνή γραμμούλα στο τελευταίο τεστ. Έλεος!! Όχι άλλα τεστ!!

Αφού πλέον αν ποτέ ξαναμείνω έγκυος και κάνω τεστ και είναι αρνητικό, θα αρχίσω να πιστεύω ότι θα εξελιχθεί σε θετικό. Η εμπειρία μου μου έδειξε ότι "ένα αρνητικό τεστ ίσον με ένα εν δυνάμει θετικό"!!!

Τον άλλο μήνα ξεκινάμε ξανά προσπάθειες και δε θα ξαναμπώ στο τριπάκι των τεστ!! Ποτέ ξανά. Θα απολαύσω την όποια καθυστέρηση προκύψει και θα δείξω έκπληκτη στην όποια εγκυμοσύνη προκύψει!! Θεατρινίστικα πράγματα!! Προτιμώ να πώ "δεν το πιστεύω, είμαι έγκυος" παρά "έλα, έλα, βγες θετικό, αφού το ξέρω ότι είμαι έγκυος"!!

Βέβαια όλα αυτά με κάθε επιφύλαξη...γιατί με βλέπω να σκάω από την αγωνία μου και να τρέχω κανά βράδυ για τεστ που θα με ζώνουν τα φίδια!!

Επιφυλάσσομαι λοιπόν και γώ!!!

Προς το παρόν περιμένω να μου ρθει περίοδος (σήμερα) και να μου τελειώσει για να αρχίσουμε αγκαλίτσες και φιλάκια και ζουζουνίσματα! Οι προσπάθειες θα ξεκινούσαν κανονικα τον προηγούμενο μήνα αλλά χάσαμε τις γόνιμες λόγω δουλειών. Παρ' όλαυτά και άφού είχαν τελειώσει οι γόνιμες, εμείς επιδοθήκαμε στα γνωστά γούτσου γούτσου...σιγά μην κάτσουμε να σκάσουμε!!

sLvDp3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 2 χρόνια μετά...

Κοπελες γεια σας, ειμαι καινουργια στο φορουμ, μολις εκανα την εγγραφη μου. Ουσιαστικα μολις πηρα αρνητικο αποτελεσμα χωριακης :(

Προσπαθουμε εδω και μηνες για ενα μωρακι... Αυτο τον μηνα ομως ηταν διαφορετικα! Εχω κυκλο 30 ημερων, και ειχα περιοδο 14/3. Ωορηξια ειχα στις 29/4. Επαφες κατα τις γονιμες μερες ειχαμε καθημερινα. Μετα απο 2 μερες απο την ωορηξια, ειχα πονους τσιμπιματα κατω χαμηλα, απαλους βεβαια, νεκατωμα. Αυτο διηρκησε για 5 μερες και μετα σταματησε. Περιμενω σε 2-3 μερες την περιοδο μου αλλα εκανα σημεεα την χωριακη και εδειξε αρνητικο! Δεν μπορω να καταλαβω τι πηγαινει στραβα... Ευχαριστω και συγνωμη αν σας κουρασα

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα κοριτσια καλα συνφονο κ εγω το τεστ πρεπει να γινετε οταν εχεις καθιστερισι τουλαχιστον 7 μερες οπως μου ειπε κ μια κοπελα κ συνφονο!!εγω πειγα κ πειρα τα clear blue την σισκευασια που εχουν δυο μεσα κ εγραφαν οτι μπορει να διξει αν εισαι εγκυος κ 4 μερες πριν απο την μερα που περιμενεις την περιοδο..τελικα μουφα σε εμενα κ τα δυο βγεικαν αρνιτικα κ τωρα περιμενο να περασουν εφτα μερες να ξανακανω..ευχομαι με το καλο οσες περιμενετε μωρακι..κ καλα νεα σε εμας που προσπαθουμε να αποκτισουμε νινακι..!!!

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα κοριτσια καλα συνφονο κ εγω το τεστ πρεπει να γινετε οταν εχεις καθιστερισι τουλαχιστον 7 μερες οπως μου ειπε κ μια κοπελα κ συνφονο!!εγω πειγα κ πειρα τα clear blue την σισκευασια που εχουν δυο μεσα κ εγραφαν οτι μπορει να διξει αν εισαι εγκυος κ 4 μερες πριν απο την μερα που περιμενεις την περιοδο..τελικα μουφα σε εμενα κ τα δυο βγεικαν αρνιτικα κ τωρα περιμενο να περασουν εφτα μερες να ξανακανω..ευχομαι με το καλο οσες περιμενετε μωρακι..κ καλα νεα σε εμας που προσπαθουμε να αποκτισουμε νινακι..!!!

 

Οταν ειςαι εγκυος και παράγεις hcg την ίδια ουσία που μετράει και η χοριακη, το τεστ εγκυμοσύνης θα το δείξει και την μερα που περιμένεις περίοδο. Δεν υπάρχει λόγος να περιμένεις 7 μερες

 

Αν απο την άλλη το τεστ δεν δείξει τίποτα αλλα η χοριακη δείξει τοτε 'μάλλον' το ποσοστό hcg ειναι πολυ μικρο για να το εντοπίσει το τεστ και μπορει η εγκυμοσυνη να ειναι και βιοχημικη

Link to comment
Share on other sites

Κοπελες γεια σας, ειμαι καινουργια στο φορουμ, μολις εκανα την εγγραφη μου. Ουσιαστικα μολις πηρα αρνητικο αποτελεσμα χωριακης :(

Προσπαθουμε εδω και μηνες για ενα μωρακι... Αυτο τον μηνα ομως ηταν διαφορετικα! Εχω κυκλο 30 ημερων, και ειχα περιοδο 14/3. Ωορηξια ειχα στις 29/4. Επαφες κατα τις γονιμες μερες ειχαμε καθημερινα. Μετα απο 2 μερες απο την ωορηξια, ειχα πονους τσιμπιματα κατω χαμηλα, απαλους βεβαια, νεκατωμα. Αυτο διηρκησε για 5 μερες και μετα σταματησε. Περιμενω σε 2-3 μερες την περιοδο μου αλλα εκανα σημεεα την χωριακη και εδειξε αρνητικο! Δεν μπορω να καταλαβω τι πηγαινει στραβα... Ευχαριστω και συγνωμη αν σας κουρασα

 

Γεια σου κοπέλα μου...Μην απελπίζεσαι!

Φαντάζομαι οι πόνοι που είχες εκείνες τις μέρες ήταν τις ωορρηξίας σου...ισως να μην είχες ξανανιώσει τέτοιους πόνους, αλλά πάντα υπάρχει η πρώτη φορά. Η εμφίτευση γίνετε μετά απο 7 μέρες από την επάφή και εκεί μπορεί να καταλάβεις κάτι, αλλά σίγουρα αυτό δεν είναι απαραίτητο... Μπορεί εσεις να ήσασταν ενεργή τις μέρες τις ωορρηξίας σου αλλά ούτε αυτό σημαίνει ότι σίγουρα θα τα καταφέρετε, παίζουν πολλοι παράγοντες ρόλο, όπως άγχος, ψυχολογία, σωματική κατάσταση....Μην το βάζεις κάτω και όλα θα γίνουν

καλή τύχη

Α, αν θέλεις μπες στο φόρουμ που λεει πρώτη προσπάθεια εκεί συμμετέχουν πολλές κοπέλες όπου μπορείς να πάρεις και άλλες γνώμες

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...
Καλησπέρα σε όλες τις wannabe μαμάδες!

 

Τη φράση του τίτλου τη διάβασα σε κάποιο τόπικ και μου άρεσε πολύ γιατί νομίζω ότι χτυπάει πραγματικά τη… δικτατορία των τεστ εγκυμοσύνης, που τελικά αναρωτιέμαι μήπως καμιά φορά κάνουν περσσότερο κακό παρά καλό…Θα μπορούσαμε να την κάνουμε και σύνθημα! :)

 

Αν και καινούρια στο φόρουμ, διαβάζω εδώ και πάρα πολύ καιρό ιστορίες και πολλές από εσάς νιώθω να σας ξέρω σαν φίλες μου. Έχω ζήσει μέσα από τις περιγραφές σας τις αγωνίες σας, τις αμφιβολίες, τα καρδιοχτύπια, τον πόνο που πολλά κορίτσια περνάτε και συμμετέχω νοερά κι εγώ στις στιγμές σας…Απογοητεύομαι όταν κάποια απογοητεύεται, χαίρομαι με τη χαρά σας...Η λύπη μου όμως είναι ακόμα μεγαλύτερη όταν βλέπω περιγραφές (οι οποίες συνεπαίρνουν κυριολεκτικά!)συναισθημάτων σας και εσωτερικό πόλεμο με τον ίδιο σας τον εαυτό στο δίλλημα ¨να κάνω τεστ ή είναι πολύ νωρίς?¨

 

Είναι πραγματικά κρίμα να βλέπουμε ποστ με καταληκτική ερώτηση ¨λέτε να είμαι έγκυος?¨, αφού πρώτα έχει αναλυθεί με κάθε λεπτομέρεια και ο πιο άσχετος πολλές φορές σωματικός πόνος, ο οποίος ερμηνέυεται ως σύμπτωμα εγκυμοσύνης, εξ αιτίας βέβαια της τεράστιας επιθυμίας για κάτι τέτοιο…

 

Είμαι κι εγώ μια wannabe μαμά, έχω κι εγώ τη δική μου μεγάλη επιθυμία να κρατήσω στην αγκαλιά μου το δικό μου μωρουδάκι, αλλά βρε κορίτσια, πραγματικά μου σκίζεται η καρδιά κάθε φορά που διαβάζω την απογοητευμένη ανάρτηση «Αρνητικό…» κάποιας κοπέλας που έχει βιαστεί να κάνει αυτό το ρημαδοτεστ πριν καν να έχει έστω μια μέρα καθυστέρηση, επειδή έχει πιστέψει ότι είναι έγκυος βασιζόμενη απλώς σε κάποιους πόνους που είχε, ή επειδή της έχει ανοίξει λιγάκι η όρεξη και έφαγε κανένα γλυκάκι παραπάνω, ή επειδή διάβασε ότι έχει «συμπτώματα» που είχε άλλη κοπέλα που «τελικά ήταν έγκυος», ή επειδή ακόμη –ναι, το έχω διαβάσει και αυτό- της φάνηκε ότι η έκφραση του προσώπου της διαφοροποιήθηκε, αγρίεψε(!)… :confused: Δε λέω ότι δεν υπάρχουν ενδείξεις όταν όμως υπάρχει εγκυμοσύνη, το ανάποδο δεν ισχύει απαραίτητα! Δηλαδή, ας μη φτάνουμε να θεωρούμε δεδομένες εγκυμοσύνες επειδή απλώς έχουμε συμπτώματα που πολλές φορές είναι και φανταστικά (αν μη τι άλλο, έχουμε διαβάσει κατά κόρον για φανταστικά συμπτώματα!)

 

Σκεφτείτε μόνο τι κάνουμε στους εαυτούς μας με όλο αυτό το κυνήγι συμπτωμάτων…Η καθημερινότητα γίνεται μαρτύριο…Σας ξαναλέω, μη με παρεξηγείτε, δεν θέλω ούτε υποδείξεις να κάνω, ούτε να παραστήσω τη σοφή γριά κουκουβάγια, μιας και ούτε σοφή είμαι ούτε- ευτυχώς-γρια!!! Σας παρακαλώ μέσα από την καρδιά μου να χαλαρώσετε και να χαρείτε τη ζωή σε όλες της τις εκφάνσεις και με όλη σας τη δύναμη…Ας μην επικεντρωνόμαστε στο θέμα ¨μωρό¨ και χάνουμε όλα τα άλλα…Η ζωή περνά από δίπλα μας και εμείς δεν της δίνουμε σημασία γιατί ζούμε μέσα στο μικρόκοσμο του σφοδρού πόθου μας και είναι άδικο αυτό για κάθε μια από εμάς…Νομίζω ότι και το φόρουμ χάνει την αξία του έτσι…:)

 

Ναι, είναι πολύ ωραίο το ότι βρίσκουμε εδώ μέσα άλλους ανθρώπους που περνούν κι αυτοί τις ίδιες αγωνίες με εμάς και πράγματι μπορούμε να λύσουμε πολλές απορίες μας, αλλά έχω προσέξει ότι σε τόπικς του τύπου ¨συμπτώματα εγκυμοσύνης¨ μπορεί να ξεκινήσει η κουβέντα από κάτι πολύ απλό για να καταλήξει μετά από μερικές αναρτήσεις να γίνει μια χιονοστιβάδα από υποθετικές εγκυμοσύνες οι οποίες δε βασίζονται παρά μόνο σε «περίεργα συμπτώματα», που…κάθε φορά μας συμβαίνουν «για πρώτη φορά», και παρατηρήσεις του τύπου «μα εγώ ποτέ άλλοτε δεν…».Δε χρειάζεται κοριτσάκια μου να το περνάμε όλο αυτό…Μόνο κακό μας κάνει…Ας επικεντρωθούμε στους συντρόφους μας, στα συναισθήματα και όλους εκείνους τους λόγους για τους οποίους μπήκαν στη ζωή μας, ας ευχόμαστε να είμαστε κάθε μέρα δυνατές για να προσφέρουμε ευτυχισμένη και γαλήνια καθημερινότητα στους αγαπημένους μας και ας αφήσουμε τη φύση να κάνει όμορφα και ήρεμα τη δουλειά της, όπως αυτή ξέρει καλύτερα. ;):)

 

Αυτά από εμένα, ελπίζω ότι δε φάνηκα σαν την κακιά δασκάλα που κουνάει το δάχτυλο, γιατί πραγματικά δεν είμαι τέτοιος άνθρωπος...Εύχομαι μέσα από την καρδιά μου, σύντομα όλες να ζήσουμε το θαύμα της μητρότητας…Το 2012 να γεμίσει από εγκυούλες!!!:D:D:D

 

Φιλιά κορίτσια και χίλια συγγνώμη αν κούρασε το μήνυμά μου!

 

Καλημερα, χρονια πολλα, Χριστος Ανεστη!

Ποσο πολυ δικιο εχεις. Ειχα 2 εγκυμοσυνες, κατεληξαν σε αποβολες βεβαια. Στην 1η ημουν σιγουρη οτι δεν ημουν εγκυος, δεν ξερω καν γιατι εκανα το τεστ την ημερα που περιμενα περιοδο, μαλλον για να μην την καθυστερησω μονη μου απο το αγχος. Αλλες φορες πριν εβλεπα συμπτωματα χωρις να υπαρχουν και εκεινη τη φορα τιποτα. Την 2η μια επαφη ειχα ελευθερη κ δεν επρεπε κ να μεινω εγκυος, αλλα σκεφτηκα σιγα με μια φορα θα γινει? Εχω κ πολυκυστικες, αστατο κυκλο μετα την αποβολη, αποκλειεται. Κ παλι δεν θα εκανα τεστ, αλλα παντρευομουν σε 4 μερες κ δεν ηθελα να αδιαθετησω τοτε.

Οπως κ να χει παντως εχεις απολυτο δικιο. Εμεις βασανιζουμε το μυαλο μας, αυτο δημιουργει συμπτωματα που δεν υπαρχουν...

Στο τέλος όλα θα πάνε καλά. Κι αν δεν πάνε, απλά δεν έχει έρθει το τέλος!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλες . Σας διαβάζω αρκετό καιρό και δεδομένου ότι με έχετε βοηθήσει κατά καιρούς πολύ αποφάσισα και εγώ να γράψω την εμπειρία μου με τα τεστ εγκυμοσύνης . Λοιπόν τελευταία περίοδος 12/3 με πολύ άστατο κύκλο ( κοινώς όποτε θυμάται έρχεται ) . Οπότε ούτε γόνιμες ημέρες μπορώ να υπολογίσω ούτε τίποτα . Ένιωθα όμως αρκετά νωρίς μία έντονη ανακατωσούρα στο στομάχι . Λέω μπα σιγά . Ιδέα σου είναι. Άσε που άρχισα να σκέφτομαι ότι μπορεί να έχω και τίποτα ( μέχρι και το έλκος σκέφτηκα , τόσο τρελή ) . Τέλος πάντων , αρχές Απριλίου κάνω το clear blue ( την διπλή συσκευασία ) , και δεν έδειξε τίποτα . Αρνητικά και τα δύο . Και υποτίθεται ότι είναι από τα πιο ευαίσθητα . Περίοδος δεν ερχόταν όμως . Η ανακατωσούρα συνεχιζόταν , όπως επίσης και έντονοι πόνοι περιόδου . Λέω που θα πάει θα αδιαθετήσω . Κάτι όμως με έτρωγε . Πάω λοιπόν στο φαρμακείο , αγοράζω το predictor early και δείχνει καραμπάμ θετικό . :cool:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλημερα κοριτσια μ αρεσει η παρεα σας οσο καιρο ειμαι εδω και πραγματικα μου δινετε κουραγιο.Μηπως μπορειτε να με συμβουλευσετε ποτε να κανω τεστ?Ειναι να αδιαθετησω 3 Ιουλιου αλλα εδω και 3 μερες νιωθω πραγματικα καποια συμπτωματα εγκυμοσυνης.Ποτε να κανω τεστ?:confused:

 

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου. Γιατί δεν κάνεις την πρώτη μέρα της καθυστέρησης (δηλαδή 4 Ιουλίου), για να είσαι σίγουρη; Αφού έτσι κι αλλιώς, και να είσαι έγκυος δεν συντρέχει λόγος βιασύνης. Εγώ σήμερα είμαι στην τέταρτη μέρα καθυστέρησης και σκέφτομαι μήπως είναι νωρίς να πάω σε μικροβιολόγο.

:rolleyes:

Μην βιάζεσαι.

 

Και για να απαντήσω στο θέμα: σωστά, όχι τεστ πριν από την καθυστέρηση, αλλά μην το λέτε με τόση σιγουριά ότι δεν υπάρχουν συμπτώματα από πριν. Έχει να κάνει με την κάθε γυναίκα, (κάποιες είναι πιο ευαίσθητες), και με την κάθε εγκυμοσύνη ξεχωριστά.

 

Εγώ, για παράδειγμα, όταν έμεινα πέρυσι έγκυος, το είχα καταλάβει από πριν (γύρω στις τρεις μέρες πριν την περίοδο, δηλαδή από την εικοστή έβδομη μέρα του κύκλου και μετά). Τόσο καιρό που προσπαθούσαμε για παιδί, ποτέ δεν είχα πει ότι είμαι έγκυος, πήγαινα και αγόραζα κανονικά τις σερβιέτες μου, δεν σκεφτόμουν για τεστ... Εκείνη τη φορά πραγματικά κάτι έτρεχε. Σταμάτησα να θέλω το αλκοόλ και το τσιγάρο, όλο και περισσότερο κάθε μέρα, ώσπου σε κάτι γεννέθλια (μια μέρα πριν την περίοδο) άναψα τσιγάρο και το πέταξα κατευθείαν γιατί με ανακάτεψε πραγματικά. Και το ποτό απλά το είχα στο ποτήρι μου και το γυρόφερνα, γιατί δεν πήγαινε με τίποτα κάτω. Και ναι, είχα πρηστεί παραπάνω από όσο πρήζομαι κάθε φορά που περιμένω περίοδο, είχα παχύνει μέσα σε λίγες μέρες. Το ξέρω ότι είναι κουλό, αλλά το τι μπορεί να κάνουν ξαφνικά οι ορμόνες δεν το ξέρουμε.

 

Και υπάρχει και η ιστορία μιας φίλης, που ήταν 2,5 μηνών και δεν κατάλαβε τίποτα, ο άντρας της επέμενε να κάνει τεστ. Την κορόιδευε μετά, γιατί αυτό ήταν το τρίτο και της έλεγε "μπράααβο η έμπειρη..." :mrgreen:

 
Link to comment
Share on other sites

  • 2 χρόνια μετά...

καλησπερα!πριν ενα χρονο εμεινα εγκυος και ηταν δυστυχως παλινδρομη επειτα συνεχιζουμε τις προσπαθειες βα μεινω ξανα εγκυος αλλα δεν ετυχε ακομη.μπορω να πω οτι στην αρχη ισως εφταιγε το αγχος μου .αυτη την φορα και τελευταια θα ελεγα το πηρα λιγο ηρεμα .βεβαια υπολογιζω τις γονιμες κ προσπαθουμε !περιμενω σε 4 μερες την περιοδο κ ελπιζω να μην ερθει αυτην φορα!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημερα κι απο μενα!εγω επειδη προσπαθουσα χρονια(2.5) και δεν εμενα ειχα τρομερο αγχος..νομιζα οτι ειχα καθε μηνα συμπτωματα και εμετους και πρηξιμο και ολααα αυατα τα ωραια..οταν εκανα μικροεπεμβαση για πολυποδα μητρας ξεαγχωθηκα τελειως γιατι ειπα μεσα μου"τωρα ειμα καλα και εχω αλλα τοσα χρονια να προσπαθω"

και εμεινα με 3 φορες ελευθερα!μεσα σε ενα μηνα απο την επεμβαση με 3 επαφες!κατεληξε σε παλλινδρομη βεβαια αλλα αυτο ειναι αλλο θεμα..το θεμα ειναι οτι εκτος απο πονους περιοδου δεν ειχα Τ Ι Π Ο Τ Α αλλο..και με μια βδομαδα καθυστερηση εκανα τεστ κι αυτο γιατι με πιεζε η αφδερφη μου..αλλις θα τ αφηνα κι αλλο!αμα ειναι να εισαι εγκυος οσες μερες και να περασουν θα εισαι!και με το να κανεις τοσο νωρις τεστ δν κερδιζεις τιποτα εξαλου οι επισκεψεις στον γιατρο αρχιζουν μετα την 5η εβδομαδα.

"..αλλα η πραγματικοτητα ειναι κατι το δευτερευον που διεκοψε για λιγο τα μεγαλα μας σχεδια.."Τ.Λ

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας και απο μενα!ειμαι καινουργια στο site .θελω τη γνωμη σας.εχω σταθερο κυκλο 25-26 μερες.τον προηγουμενο μηνα μου ηρθεπεριοδος στις 21/02.χθες εκανα τεστ και σημερα αλλο ενα και βγηκαν και τα δυο αρνητικα.παρολα αυτα εγω πιστευω ακομα οτι ειμαι εγκυος....μπορει να συμβαινει?

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας και απο μενα!ειμαι καινουργια στο site .θελω τη γνωμη σας.εχω σταθερο κυκλο 25-26 μερες.τον προηγουμενο μηνα μου ηρθεπεριοδος στις 21/02.χθες εκανα τεστ και σημερα αλλο ενα και βγηκαν και τα δυο αρνητικα.παρολα αυτα εγω πιστευω ακομα οτι ειμαι εγκυος....μπορει να συμβαινει?

 

Aπ οτι ξέρω κάνουν λάθος τα τέστ λάθος στο αρνητικό.Πήγαινε αύριο για χοριακή και εύχομαι θετικά αποτελέσαμτα.Να ρωτήσω κι εγώ κάτι αν ξέρει κάποια κοπέλα να μου πει.Οταν δεν έχεις σταθερό κύκλο ή έχεις κύκλο 33 μέρες ποιά μέρα θεωρείτε καθυστέρηση για να κάνεις τέστ?

Link to comment
Share on other sites

Aπ οτι ξέρω κάνουν λάθος τα τέστ λάθος στο αρνητικό.Πήγαινε αύριο για χοριακή και εύχομαι θετικά αποτελέσαμτα.Να ρωτήσω κι εγώ κάτι αν ξέρει κάποια κοπέλα να μου πει.Οταν δεν έχεις σταθερό κύκλο ή έχεις κύκλο 33 μέρες ποιά μέρα θεωρείτε καθυστέρηση για να κάνεις τέστ?

 

Αν εχεις κυκλο 33 μερες η 34η μερα ειναι η 1 μερα καθηστερησης. Αν εχεις κυκλο αστατο απο 28 εως 35 μερες θα υπολογιζεις την 36 μερα ως καθηστερηση. Βεβαια για να πεις ο κυκλος σου οτι φτανει μεχρι τις 35 μερες πρεπει να σου εχει συμβει αρκετες φορες οχι να εχει φτασει μια φορα στα δυο χρονια στις 35 μερες κ να το παρεις σαν κυκλο τις 35 μερες.

Link to comment
Share on other sites

Αν εχεις κυκλο 33 μερες η 34η μερα ειναι η 1 μερα καθηστερησης. Αν εχεις κυκλο αστατο απο 28 εως 35 μερες θα υπολογιζεις την 36 μερα ως καθηστερηση. Βεβαια για να πεις ο κυκλος σου οτι φτανει μεχρι τις 35 μερες πρεπει να σου εχει συμβει αρκετες φορες οχι να εχει φτασει μια φορα στα δυο χρονια στις 35 μερες κ να το παρεις σαν κυκλο τις 35 μερες.

 

Εγώ έχω κύκλο 33-37 μέρες.Σήμερα έκανα ένα τεστ και βγήκε αρνητικο.Βάση ωορρηξίας απο τον γιατρό θα αδιαθετήσω στις 33 μέρες.Και το τεστ το έκανα στις 31 μέρες.Δεν ξανακάνω τεστ με τίποτα.Σ ευχαριστώ πολυυυυ

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα...ειμαι νεα στο φορουμ...και θελω να πω τον πονο μου! Εχω κυκλο 30-35 μερες....σημερα ειναι η 34η μερα...δεν εχω καποιο συμπτωμα περιοδου....και ειπα να κανω ενα τεστ εγκυμοσυνης...και βγηκε αρνητικο....εντωμεταξυ νιωθω ψιλοανακατωσουρα...ετσι ξυπνησα σημερα και μου μπηκε η ιδεα για το τεστ...δεν ξερω αν αυθυποβαλω τον εαυτο μου σε κατι...απλα εχει περασει σχεδον ενας χρονος που εδειξε θετικο τεστ και τελικα δεν εγινε τιποτα...εχουμε κανει ολες τις εξετασεις και τις περασαμε με επιτυχια...και απλα τιποτα😔😔

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα...ειμαι νεα στο φορουμ...και θελω να πω τον πονο μου! Εχω κυκλο 30-35 μερες....σημερα ειναι η 34η μερα...δεν εχω καποιο συμπτωμα περιοδου....και ειπα να κανω ενα τεστ εγκυμοσυνης...και βγηκε αρνητικο....εντωμεταξυ νιωθω ψιλοανακατωσουρα...ετσι ξυπνησα σημερα και μου μπηκε η ιδεα για το τεστ...δεν ξερω αν αυθυποβαλω τον εαυτο μου σε κατι...απλα εχει περασει σχεδον ενας χρονος που εδειξε θετικο τεστ και τελικα δεν εγινε τιποτα...εχουμε κανει ολες τις εξετασεις και τις περασαμε με επιτυχια...και απλα τιποτα😔😔

 

Κάνε αύριο καλύτερα μια χοριακή.Εγώ με τα τεστ δεν τα εμπιστεύομαι.Καλά αποτελέσματα:D

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Kαλημέρα σ'όλες τις wannabe μαμάδες :). Είμαι καινούργια στο forum, αλλά παρακολουθώ πολύ καιρό τις συζητήσεις που γίνονται μέσα στο forum. Για να' μαι ειλικρινής, όλα ξεκίνησαν από τότε που αποφασίσαμε με τον άντρα μου να προσπαθούμε για ένα μπεμπουλάκι. H αλήθεια είναι ότι καλά καλά δεν έχω συνηθίσει ακόμα τον όρο να τον αποκαλώ άντρα μου, πόσο μάλλον την ιδέα ότι ίσως θα αποκτήσω ένα δικό μου φασολάκι.

Ξεκινήσαμε τις προσπάθειες απ'τον Οκτώβριο, αλλά ακόμα τίποτα... Αυτό το μήνα μία εβδομάδα μετά την επαφή, είχα καθημερινά έντονες ημικρανίες για 5 μέρες, πράγμα που δεν μου έχει ξανασυμβεί ποτέ. Επίσης μετά από λίγες μέρες ξεκίνησα να έχω και αναγούλες, σε σημείο που ένα βράδυ ξύπνησα απ'τον ύπνο μου.

Προσπαθώ να μην το σκέφτομαι, γιατί στο παρελθόν έχουμε απογοητευτεί πολλάκις.

Περιμένω περίοδο το Σάββατο, αλλά στο ντουλάπι μου βρίσκεται ένα τεστ clear blue το οποίο το αγόρασα χτες πάνω στον αυθορμητισμό μου, αλλά δεν τολμάω να το κάνω,για να μην απογοητευτώ πάλι.

Το αστείο είναι ότι με πονάει ελαφρώς η κοιλιά χαμηλά, όπως όταν περιμένω περίοδο.

 

Πιστεύετε ότι ίσως υπάρχει πιθανότητα εγκυμοσύνης; Ρωτάω εσάς γιατί στον άντρα μου δεν έχω αναφέρει τίποτα απ'όλα αυτά και για να μην απογοητευτεί αλλά και για να του μεταφέρω τα χαρμόσυνα με μια πολύ ωραία εκπληξούλα που έχω σκεφτεί.

 

Πραγματικά συγγνώμη αν σας κούρασα :)

 

 

 

Edit Admin 

Το θέμα είναι κλειδωμένο για νέες απαντήσεις. 

Δείτε σε αυτό το θέμα, στο  parentscafe.gr :

 

https://www.parentscafe.gr/forum/topic/18284-symptomata-egymosunis-prin-tin-kathysterisi-apo-to-parents/

Link to comment
Share on other sites

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...