Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Κάθε πότε αλλάζουμε σχολικές τσάντες;


Recommended Posts

Η κόρη μου πέρσι πήγε Α' δημοτικού και πήραμε τσάντα Παττυ με ρόδες. Εχουν ξεκολλήσει τα διακοσμητικά αυτοκόλλητα Παττυ και υπάρχει και μία τρύπα στη θήκη του παγουρίνο. Σκέφτομαι ότι θα μπορούσα να την πάω κάπου, σε μοδίστρα ή σε τσαγκάρη να μου τη σουλουπώσει-βέβαια καινούργια δε θα είναι. Την είχα πάρει 40-50 ευρώ περίπου. Θεωρώ πως είναι υπερβολή να πάρω καινούργια -εννοείται πως αν πάρω δεν ξαναπαίρνω τέτοιου τύπου. Ίσως Polo...Ποιά είναι η γνώμη σας; Τί κάνετε οι μαμάδες παιδιών δημοτικού;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Η κόρη μου πέρσι πήγε Α' δημοτικού και πήραμε τσάντα Παττυ με ρόδες. Εχουν ξεκολλήσει τα διακοσμητικά αυτοκόλλητα Παττυ και υπάρχει και μία τρύπα στη θήκη του παγουρίνο. Σκέφτομαι ότι θα μπορούσα να την πάω κάπου, σε μοδίστρα ή σε τσαγκάρη να μου τη σουλουπώσει-βέβαια καινούργια δε θα είναι. Την είχα πάρει 40-50 ευρώ περίπου. Θεωρώ πως είναι υπερβολή να πάρω καινούργια -εννοείται πως αν πάρω δεν ξαναπαίρνω τέτοιου τύπου. Ίσως Polo...Ποιά είναι η γνώμη σας; Τί κάνετε οι μαμάδες παιδιών δημοτικού;

 

αυτες με τα ροδακια χαλανε πιο ευκολα.εμεις της α δημοτικου την κρατησαμε 2 χρονιες παρολο που ηταν κ αγορι δεν την χαλασε.φετος θα παρουμε καινουργια κ ευτυχως θελει μια που δεν ειναι ακριβη.να προτιμας αυτες που δεν εχουν διακοσμητικα που φευγουν ευκολα ωστε να κρατανε παραπανω

NRNSp2.pngsMstp2.png
Link to comment
Share on other sites

Εξαρτάται από την οικονομική δυνατότητα που έχεις. Αν είναι πραγματικά φθαρμένη και μπορείς, αγόρασέ της μία καινούργια, πες της όμως να διαλέξει μία οικονομικότερη και εξήγησέ της ακριβώς το λόγο.

Αν σου πέφτει βαρύ, τότε διόρθωσέ την και πάλι εξήγησέ της το λόγο (πχ. πήραμε μία ακριβή τσάντα, πρέπει να κρατήσει τουλάχιστον δύο χρόνια).

Η απάντηση στο ερώτημά σου έχει να κάνει με την οικονομική δυνατότητα κάθε οικογένειας, με τις καταναλωτιές συνήθειες του παιδιού, αν γενικά ζητάει πράγματα και δεν τα προσέχει κλπ κλπ κλπ΄

Η άποψή μου γενικά είναι ότι η καινούργια τσάντα βοηθάει στην ψυχολογία του παιδιού, οπότε θα προτιμήσω πιο οικονομικές ώστε να μπορούμε να τις αντικαθιστούμε πιο συχνά....

Link to comment
Share on other sites

Εμείς προτιμήσαμε να πάρουμε μια καλή στην Α' δημοτικού και έτσι αγοράσαμε μια Polo με ροδάκια. Ήταν αρκετά ακριβή αλλά φέτος είναι η τρίτη χρονιά που θα την έχουμε και είναι σε εξαιρετικά καλή κατάσταση. Βέβαια είχαμε συμφωνήσει από την αρχή ότι δε θα αλλάζουμε κάθε χρόνο τσάντα... μόνο κασετίνα.

Link to comment
Share on other sites

Η κόρη μου πέρσι πήγε Α' δημοτικού και πήραμε τσάντα Παττυ με ρόδες. Εχουν ξεκολλήσει τα διακοσμητικά αυτοκόλλητα Παττυ και υπάρχει και μία τρύπα στη θήκη του παγουρίνο. Σκέφτομαι ότι θα μπορούσα να την πάω κάπου, σε μοδίστρα ή σε τσαγκάρη να μου τη σουλουπώσει-βέβαια καινούργια δε θα είναι. Την είχα πάρει 40-50 ευρώ περίπου. Θεωρώ πως είναι υπερβολή να πάρω καινούργια -εννοείται πως αν πάρω δεν ξαναπαίρνω τέτοιου τύπου. Ίσως Polo...Ποιά είναι η γνώμη σας; Τί κάνετε οι μαμάδες παιδιών δημοτικού;

 

Έχει να κάνει με το παιδάκι και την ποιότητα της τσάντας. Ο γιος μου πήρε μόνο 2 τσάντες σε όλο το δημοτικό (!) και, πέρυσι, στο γυμνάσιο πια τού πήρα άλλη καθαρά λόγω ηλικίας και χαρίσαμε την πιο παιδική. Η κόρη μου έχει αλλάξει μία σε κάθε τάξη (θα πάει 5η δημοτικού φέτος), αλλά χαλάγανε οι ίδιες οι τσάντες. Πάντως, ακριβή δεν σημαίνει απαραίτητα καλή, αυτό το διαπίστωσα. Στο γιο μου πήρα μλια με 9 ευρώ από αθλητικό κατάστημα, την έχω πλύνει στο πλυντήριο χιλιάδες φορές και είναι κούκλα και για φέτος.

 

Καλή σχολική χρονιά!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εξαρτάται από την οικονομική δυνατότητα που έχεις. Αν είναι πραγματικά φθαρμένη και μπορείς, αγόρασέ της μία καινούργια, πες της όμως να διαλέξει μία οικονομικότερη και εξήγησέ της ακριβώς το λόγο.

Αν σου πέφτει βαρύ, τότε διόρθωσέ την και πάλι εξήγησέ της το λόγο (πχ. πήραμε μία ακριβή τσάντα, πρέπει να κρατήσει τουλάχιστον δύο χρόνια).

Η απάντηση στο ερώτημά σου έχει να κάνει με την οικονομική δυνατότητα κάθε οικογένειας, με τις καταναλωτιές συνήθειες του παιδιού, αν γενικά ζητάει πράγματα και δεν τα προσέχει κλπ κλπ κλπ΄

Η άποψή μου γενικά είναι ότι η καινούργια τσάντα βοηθάει στην ψυχολογία του παιδιού, οπότε θα προτιμήσω πιο οικονομικές ώστε να μπορούμε να τις αντικαθιστούμε πιο συχνά....

 

Συμφωνώ.

natassa + tasos = 15 years together

 

" Να θυμάσαι ότι κάθε άνθρωπος που συναντάς, κάτι φοβάται, κάτι αγαπά και κάτι έχει χάσει"

Link to comment
Share on other sites

εγω φέτος τους πηρα καινούργιες γιατί πάνε Δημοτικό - θα τις κρατήσουν όσο αντέξουν οι τσάντες που μάλλον δεν θα είναι πάνω από 2 χρόνια γιατί τις πήρα από Jumbo...

Είμαι της άποψης όμως ότι ανεξαρτήτως οικονομικής δυνατότητας, δεν θα τους έπαιρνα καινούργια αν η παλιά αντέχει, προσπαθώ να τους καλιεργήσω καταναλωτική συνείδηση - απαραίτητη εν μεσω κρίσης αλλά χρήσιμη γενικώς.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ για τώρα που μπαίνουμε δημοτικό, τους διάλεξα τσάντες με αποσπώμενο τρόλευ, αν δε χαλάσουν τα τρόλευ κ χαλάσουν οι τσάντες απ'τα πλυσίματα, θα τους παίρνω απλές τσάντες κ θα τις προσαρμόζω στα τρόλευ, έτσι θα'ναι μια οικονομική κ βολική λύση. ;)

Link to comment
Share on other sites

εμεις φετος ειμαστε δευτερακια, περσι ειχαμε παρει μια σχετικά ακριβή 40 ? αλλά μας βγηκε πολυυυ καλη, πραγματικα δεν εχει παθει τίποτα.... φετος αν και βλεπει παντου νεα σχεδια απο σχολικές τσάντες μου λέει εγω την δικιά μου δεν την αλλάζω με τίποτα!!! Να σας πω την αλήθεια εγω ήμουν έτοιμη να πάμε για νέο σχεδιο καθότι ειμαι υπερκαταναλωτικο άτομο αλλά με πολλές φορές με συγκρατεί το ίδιο το παιδί. .......(ευτυχως εχει παρει απο τον πατερα της!!!!)χιχιχιχιχιχι

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

κοριτσια οφ τοπικ αλλα θα το εχετε περασει,,,η τσαντα της μεγαλης μου εχει γεμισει σε ενα σημειο απο μαρκαδορο και εχει γινει μπλε,,,,,στο σημειο εκεινο εννοω μεγαλο,,,καμια συμβουλη πριν τη χωσω στο πλυντηριο μπας και τη σωσουμε γιατι ανετα βγαζει και τριτη χρονια τωρα στο νηπιο ????

μαιμουδακι 08/05/07

αγριοκατσικο 01/12/09

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια οφ τοπικ αλλα θα το εχετε περασει,,,η τσαντα της μεγαλης μου εχει γεμισει σε ενα σημειο απο μαρκαδορο και εχει γινει μπλε,,,,,στο σημειο εκεινο εννοω μεγαλο,,,καμια συμβουλη πριν τη χωσω στο πλυντηριο μπας και τη σωσουμε γιατι ανετα βγαζει και τριτη χρονια τωρα στο νηπιο ????

Ο διαβολακος του λεκε δεν ειναι και για μελανι;Μηπως φυγει μ αυτο πριν την πλυνεις;;)

Link to comment
Share on other sites

Εμεις στην αδερφη μου Τεταρτη δημοτικου τωρα της παιρναμε καθε χρονο καινουργια χωρια κανα 2 κασετινες την χρονια και μολυβια σβηστρες κτλ συνεχεια...και ολο τα χαλαει και δεν εχει...εκνευριζομαι ετσι..και απο οτι διαβαζω μαλλον πολυ καλομαθημενη την εχουμε μ φενεται...:oops::|

bUfnp3.pngCxrzp3.png

"Η Μητέρα είναι ένα πρόσωπο το οποίο, βλέποντας ότι υπάρχουν μόνο τέσσερα κομμάτια πίτας για πέντε άτομα, λέει ότι ποτέ δεν της άρεσε η πίτα"

Link to comment
Share on other sites

Ο διαβολακος του λεκε δεν ειναι και για μελανι;Μηπως φυγει μ αυτο πριν την πλυνεις;;)

 

 

ωπα δε τον ξερω τον κυριο,,,,στο σουπερ θα το βρω???:oops::oops::oops::oops:

μαιμουδακι 08/05/07

αγριοκατσικο 01/12/09

Link to comment
Share on other sites

ωπα δε τον ξερω τον κυριο,,,,στο σουπερ θα το βρω???:oops::oops::oops::oops:

Ναι στα σουπερ μαρκετ τα εχουν.Ειναι σε μικρα μπουκαλακια.Σου βαζω εδω ενα λινκ που βρηκα στην ελλαδα ειναι σε κατι μικρα πρασινα μπουκαλακια και το καθενα ειναι για διαφορετικους λεκεδες.

http://www.dr-beckmann.co.uk/products/stain-removal-products/

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 3 εβδομάδες μετά...
Η κόρη μου πέρσι πήγε Α' δημοτικού και πήραμε τσάντα Παττυ με ρόδες. Εχουν ξεκολλήσει τα διακοσμητικά αυτοκόλλητα Παττυ και υπάρχει και μία τρύπα στη θήκη του παγουρίνο. Σκέφτομαι ότι θα μπορούσα να την πάω κάπου, σε μοδίστρα ή σε τσαγκάρη να μου τη σουλουπώσει-βέβαια καινούργια δε θα είναι. Την είχα πάρει 40-50 ευρώ περίπου. Θεωρώ πως είναι υπερβολή να πάρω καινούργια -εννοείται πως αν πάρω δεν ξαναπαίρνω τέτοιου τύπου. Ίσως Polo...Ποιά είναι η γνώμη σας; Τί κάνετε οι μαμάδες παιδιών δημοτικού;

 

 

Καλησπέρα κορίτσια,

ήθελα να σας ενημερώσω ότι τελικά πήρα στην κόρη μου καινούργια τσάντα Polo με ροδάκια προπέρσινο μοντέλο με 30 ευρώ. Είναι μία καλή λύση οι προσφορές σε βιβλιοπωλεία. Μακάρι να αντέξει για τα επόμενα δυο-τρια χρόνια.

Καλή σχολική χρονιά σε όλα τα παιδιά (και τις μαμάδες) !!

Link to comment
Share on other sites

Εμείς του πήραμε σάκα Kipling με δική της κασετίνα κσι ενσωματωμένο τσαντάκι φαγητού. Είναι εξαιρετική με μεγάλους ιμάντες που προσαρμόζονται και στα πιο μικρά παιδιά, με ανατομικές βάτες σε πλάτη και ώμους (μαξιλαράκια) με δύο μεγάλες εσωτερικές θήκες και μια μικρότερη μπροστά και γραμμή εξωτερική μπροστά και πλάγια που φωσφωρίζει στο δρόμο. Την πήραμε 29 ? από.....109!!! Για όσους ξέρουν από τις εταιρείες στο internet (Groupon, GoldenBrands, Goldendeals, κλπ. που πωλούν προϊόντα από -50% έως -80%.

Τα προϊόντα Kipling είναι εξαιρετικά. Έχουμε οικογενειακώς σάκους που τους πλένουμε χρόνια μαζί με τα ρούχα στους 60 βαθμούς και δεν παθαίνουν απολύτως τίποτα χρόνια τώρα!

Εννοείται βεβαίως ότι με βόλεψε απίστετα η τιμή (29 ? η τσάντα και 3 ? τα μεταφορικά), πλήρωσα 32 ? για μια τσάντα που αξίζει τέσσερις φορές παραπάνω. Πάντως, αν και ψηφίζω με τα χίλια Kipling, αν δεν είχε αυτή την τιμή, να σας πω την αλήθεια, δεν θα την αγόραζα, διότι είναι ο καιρός των αδύνατων πια αγελάδων (πέρασε ανεπιστρεπτί η εποχή των παχέων αγελάδων)......

Εμείς την αγοράσαμε τον Ιούνιο. Πρόσφατα, η ίδια εταιρεία ξαναέβγαλε προς πώληση τις ίδιες τσάντες όχι όμως στην τιμή των 29 ?, αλλά στην τιμή των 45 ?....Ένοιωσα τυχερή που την αγόρασα τον Ιούνιο!

Με τον ίδιο τρόπο, δηλαδή μέσω των εταιρειών αυτού του τύπου έχω αγοράσει και άλλα επώνυμα προϊόντα και είμαι απίστευτα ικανοποιημένη. Εννοείται ότι μιλάμε πάντα για τα αυθεντικά προϊόντα με όλες τις σχετικές πιστοποιήσεις/εγγυήσεις.

Ίσως πρέπει να ανοίξουμε ένα σχετικό topic και να ανταλλάσσουμε τις πληροφορίες μας.

Link to comment
Share on other sites

Εμας μας τρυπησε ηδη!!! Ενταξυ ενα απλο σακιδιο ηταν αλλα μονο το κολατσιο του βαζει μεσα... Και κατι δεν παει καλα γιατι και περισυ το 3ο (!!) σακιδιο που πειραμε τρυπησε στο μηνα και στο ιδιο σημειο.. Πως μπορω να την μπαλωσω??

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά νομίζω ότι, ανάμεσα στα περιττά έξοδα που κάνουμε για τα παιδιά (τα οποία έχουμε ευτυχώς αρχίζει όλοι να περιορίζουμε), η τσάντα είναι το λιγότερο. Εγώ, αν μου ζητήσει το παιδί φυσικά, θα αγοράζω καινούργια τσάντα κάθε χρόνο, γιατί η τσάντα είναι συμβολική της νέας χρονιάς και εξασφαλίζει τον ενθουσιασμό, τουλάχιστον για τις πρώτες μέρες:wink:. Φυσικά θα είναι πάντα μέσα στις οικονομικές μας δυνατότητες (20-30 ευρώ). Έτσι κι αλλιώς από τα χρήματα που εξοικονομήσαμε από τις χαζομαρούλες που αγόραζε κάθε τόσο από τα σούπερ μάρκετ, που τις κόψαμε μαχαίρι (κάναμε συμφωνία κυρίων, για να μπορούμε να αγοράζουμε σημαντικά πράγματα), βγαίνει η τσάντα και με το παραπάνω!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...