Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Δίπλωμα Οδήγησης


mor@ki_K

Recommended Posts

Καλημερα και καλη χρονια σε ολους:)

Πριν λιγους μηνες επιτελους εγινα 18 κ αρχισα τα μαθηματα οδηγησης.Ευτυχως δεν ετυχα σε γραφεια κ δασκαλους οπως αυτα που διαβασα πιο πανω (να πω την αληθεια πρωτη φορα ακουσα τετοια πραγματα για την συμπεριφορα των γραφειων/καθηγητων)

Ας μη τα πολυλογω εδωσα στισ 21/12(την μερα που εκλειναν τα υπουργεια) και ευτυχως το πηρα με την 1η γιατι εναν φοβο τον ειχα με αυτα που ακουγα οτι αν δεν λαδωσεις κ εχουν λαδωσει οι αλλοι εσενα θα σε κοψουν(για να τα χανασκασεις προφανως)Μεχρι τωρα επειδη δεν μπορω να κρατηθω ειναι η αληθεια παιρνω το αμαξι του πατερα μου αλλα κανω μικρες αποστασεις σχετικα για να μην τρακαρω γιατι αφου δεν εχω διπλωμα δεν με καλυπτει τιποτα κ τα πληρωνω ειτε φταιω ειτε οχι..

Καταρχας απο το γραφειο μου ειπαν οτι θα κανει περιπου 20-25 μερες αλλα την μερα που εδινα εκλειναν τα υπουργεια,αλλα κατι ακουγα οτι καποια υπουργεια η παρακλαδια τους(κατι τετοιο:P) δεν κλεινουν για διακοπες η κλεινουν για πολυ λιγο..ξερει καποιος αν το υπουργειο που βγαζουν τα διπλωματα ιταν ανοιχτο μεσα στις γιορτες? Γιατι αν ειναι να ανοιγουν σημερα κ να αρχιζουν απο σημερα να βγαζουν τα διπλωματα και να περιμενω κανα μηνα θα αρχισω να χτυπαω το κεφαλι μου..Συγγνωμη που το κουρασα κ περιμενω καμια απαντηση αν ειναι κανεις μεσα γτ δεν κρατιεμαι μεχρι το πρωι που θα παρω τηλ:P

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


αποσο μου ειπαν εμενα απο την σχολη το υπουργειο μεταφ ηταν ανοιχτο κανονικα στις γιορτες δηλαδη οπως ολες οι δημοσιες υπηρεσιες εφοριες δημαρχεια οαεδ κ.τ.λ εμενα το διπλωμα μου ηταν ετοιμο τα χριστουγεννα και επειδη η σχολη οδηγων εκλεινε για τις γιορτες μου ειπαν αν θελω να το παρω νωριτερα να μην περιμενω να ανοιξει η σχολη δηλ.....να τους το πω να μου δωσουν τα παραβολα για να παω να το παρω...αλλα επειδη οπως ειπα πιο πανω βαριομουν να τρεχω περιμενα και το πηρα πριν λιγες μερες....

Υ.Γ εδωσα 9/12

Link to comment
Share on other sites

αποσο μου ειπαν εμενα απο την σχολη το υπουργειο μεταφ ηταν ανοιχτο κανονικα στις γιορτες δηλαδη οπως ολες οι δημοσιες υπηρεσιες εφοριες δημαρχεια οαεδ κ.τ.λ εμενα το διπλωμα μου ηταν ετοιμο τα χριστουγεννα και επειδη η σχολη οδηγων εκλεινε για τις γιορτες μου ειπαν αν θελω να το παρω νωριτερα να μην περιμενω να ανοιξει η σχολη δηλ.....να τους το πω να μου δωσουν τα παραβολα για να παω να το παρω...αλλα επειδη οπως ειπα πιο πανω βαριομουν να τρεχω περιμενα και το πηρα πριν λιγες μερες....

Υ.Γ εδωσα 9/12

 

αρα αφου μου ειπαν 20-25 μερες κ εδωσα 21/12 να το περιμενω καπου τωρα λογικα ε? εχω παρει 432423 τηλεφωνα σε εναν αριθμο που μου εδωσε η σχολη κ δεν το σηκωνουν και μου εχει γυρισει το κεφαλι :evil::evil::evil::evil:

Link to comment
Share on other sites

καλα μην περιμενεις να παντανε και στο τηλ δημοσιο ειναι:evil:..κανε λιγο υπομονη και σε λιγες μερες θα ειναι ετοιμο φαντασου εμενα για να μου ειπαν χριστουγεννα και εδωσα 9 δεκ ουτε 16 μερες κανει για να βγει;) εσυ αν εδωσες 21 οποτε γυρω 16-17 ιαν θα το εχεις,,,οποτε λιγο ακομα υπομονη τοσο περιμενες..μετα θα περιμενεις και λιγες μερες για ασφαλεια...να σε περασουν ως νεο οδηγο..εγω πριν λιγα λεπτα εδωσα το δικο μου διπλωμα στον ασφαλιστη για να με πρασει μεσα και να εχω ασφαλεια..γιατι ξερεις χωρις ασφαλεια δεν μπορεις να οδηγεις ειναι νομος...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Διαφημίσεις

αρα αφου μου ειπαν 20-25 μερες κ εδωσα 21/12 να το περιμενω καπου τωρα λογικα ε? εχω παρει 432423 τηλεφωνα σε εναν αριθμο που μου εδωσε η σχολη κ δεν το σηκωνουν και μου εχει γυρισει το κεφαλι :evil::evil::evil::evil:

 

Ίδια ημερομηνία δώσαμε. Το έχεις πάρει το δίπλωμα στα χέρια σου;

Εγώ ακόμα δεν έχω πάει να ρωτήσω και δεν με έχει πάρει και ο δάσκαλος τηλ.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έδωσα για δίπλωμα μέσα Οκτωβρίου και το πήρα μετά από 2,5 μήνες περίπου με την δικαιολογία οτι καθυστερούν από το Υπουργείο λόγω γραφειοκρατίας και οτι αυτό συμβαίνει σε όλες τις σχολές οδηγών, πανελλαδικώς. Και τώρα βλέπω οτι κάποιοι άλλοι το πήραν μέσα σε ΜΟΝΟ 20 ημέρες!! :mad::x

Δώσ' μου τα χέρια σου να κρατήσω τη ζωή μου.Τάσος Λειβαδίτης.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Πρέπει να αφαιρεθεί η δυνατότητα έκδοσης αδειών οδήγησης από τις δημόσιες υπηρεσίες και να δοθεί στις σχολές οδηγών, κάτι ανάλογο έγινε πριν από χρόνια με τα ιδιωτικά ΚΤΕΟ. Να εφαρμοστεί άμεσα το πόθεν έσχες των εξεταστών και των κοντινών συγγενών τους. Όσο επιτρέπει η εκάστοτε κυβέρνηση να διαιωνίζεται αυτή η κατάσταση η διαφθορά θα συνεχίζεται. Είναι τόσο απλά τα πράγματα.

Link to comment
Share on other sites

στη γερμανια το διπλωμα σου το εχουν ηδη ετοιμο την ημερα που πας για να δωσεις οδηγηση.απλα δεν εχει υπογραφη κ σφραγιδα επανω.αν περασεις τελικα,ο εξεταστης που καθεται πισω σου βαζει μια σφραγιδα και μια υπογραφη και τελος το παιρνεις την ιδια στιγμη

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 month later...

καλησπερα!!αισιως στα 28 μου αποφασισα οτι ηρθε η ωρα να μαθω κ εγω να οδηγω!!το θεμα ειναι οτι ενω θελω να το παρω "με τον σταυρο στο χερι",ολοι μου λενε οτι αλαδωτο δεν προκειται να το παρω...κατι θα μου κανουν οι εξεταστες και θα μου πουν ¨λυπαμαι κοπηκες"..οι εμπειριες σας θα με βοηθουσαν!!!!

Link to comment
Share on other sites

Το 2000 που πηρα αυτοκινητου μου λεγανε τα ιδια...Δεν πληρωσα και το πηρα με την πρωτη...πριν λιγα χρονια που ηθελα για μηχανη ανεξαρτητα κυβικα παλι τα ιδια μου λεγανε να δωσω με μικρο και να περιμενω 2 χρονια να γινει αυτοματα για ανεξαρτητα η να πληρωσω γτ αποκλειεται να το επαιρνα αν εδινα με μεγαλη μηχανη...Εδωσα κανονικα με μεγαλη και παλι το πηρα με την πρωτη...Αν νομιζεις οτι το χεις και δεν ανχωνεσαι σε φαση εξετασεων να κανεις κανενα λαθος απο την ψυχολογικη πιεση εγω θα ελεγα να δωσεις κανονικα χωρις λαδωματα...Αλλωστε και να σε κοψουν η μια η αλλη σου ρχεται οικονομικα..

IZvWp3.png
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα!!αισιως στα 28 μου αποφασισα οτι ηρθε η ωρα να μαθω κ εγω να οδηγω!!το θεμα ειναι οτι ενω θελω να το παρω "με τον σταυρο στο χερι",ολοι μου λενε οτι αλαδωτο δεν προκειται να το παρω...κατι θα μου κανουν οι εξεταστες και θα μου πουν ¨λυπαμαι κοπηκες"..οι εμπειριες σας θα με βοηθουσαν!!!!

 

Μη μασας, ο καθενας που λαδωσε θα σε 'συμβουλεψει' να κανεις το ιδιο.

Τη μερα που εδινα εγω, ημουν τελευταια στη σειρα κι ο 'δασκαλος' οδηγησης μου ειπε οτι σταθηκα ατυχη γιατι επεσα στον στριφνο εξεταστη κι οτι μεχρι τωρα ολους τους εκοψε. Ημουν η τελευταια στη σειρα και με περασαν (με την πρωτη!). Απλα, δεν ταραχτηκα με τις αποτομες οδηγιες τους, του στυλ στριψε εδω τωρα!!! και μαλιστα απαντωντας τους ' λυπαμαι, δεν μου δωσατε αρκετο χρονο και δεν εχω προλαβει να αναψω φλας και να επιβραδυνω λιγακι πριν τη στροφη-θελετε να στριψω στον επομενο δρομο δεξια ή αριστερα?'

Πηγαινε εκει ανετη και χαλαρη και οδηγα σωστα και ολα θα πανε οκ!

Link to comment
Share on other sites

Μη μασας, ο καθενας που λαδωσε θα σε 'συμβουλεψει' να κανεις το ιδιο.

Τη μερα που εδινα εγω, ημουν τελευταια στη σειρα κι ο 'δασκαλος' οδηγησης μου ειπε οτι σταθηκα ατυχη γιατι επεσα στον στριφνο εξεταστη κι οτι μεχρι τωρα ολους τους εκοψε. Ημουν η τελευταια στη σειρα και με περασαν (με την πρωτη!). Απλα, δεν ταραχτηκα με τις αποτομες οδηγιες τους, του στυλ στριψε εδω τωρα!!! και μαλιστα απαντωντας τους ' λυπαμαι, δεν μου δωσατε αρκετο χρονο και δεν εχω προλαβει να αναψω φλας και να επιβραδυνω λιγακι πριν τη στροφη-θελετε να στριψω στον επομενο δρομο δεξια ή αριστερα?'

Πηγαινε εκει ανετη και χαλαρη και οδηγα σωστα και ολα θα πανε οκ!

 

να'σαι καλα!!μου αναπτρεωσες το ηθικο!!γιατι δεν θελω να λαδωσω ρε γμτ... θελω να το παρω με τυην αξια μου και αν με κρινουν χαρο,ας μην το παρω!!

Link to comment
Share on other sites

να'σαι καλα!!μου αναπτρεωσες το ηθικο!!γιατι δεν θελω να λαδωσω ρε γμτ... θελω να το παρω με τυην αξια μου και αν με κρινουν χαρο,ας μην το παρω!!

 

 

να σαι καλα κι εσυ, γιατι να μην εισαι αλλωστε? :D

 

ξαναλεω, ομως, να εισαι α ν ε τ η και να μην κομπλαρεις, να τους ρωτας για διευκρινισεις αν κατι δεν το καταλαβες και αν δεν προλαβεις να κανεις κατι (το συνηθιζουν για να πρεσσαρουν και να γινουν λαθη), να πεις συγνωμη δεν προλαβαινω γιατι μου το ειπατε αργα, αλλα αν θελετε να στριψω στον επομενο δρομο/να παρκαρω στο επομενο κενο κλπ.

 

Καλη επιτυχια και να μας πεις αν το πηρες ναι? :lol::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγώ δίνω την Πέμπτη για δίπλωμα. Τα θεωρητικά τα πέρασα με την πρώτη. Εμένα δεν μου είπε κανείς από τη σχολή για λάδωμα και από ότι ξέρω είναι αντίθετη ως προς αυτό. Είμαι πάρα πολύ ευχαριστημένη από τα μαθήματα και την συνιστώ ανεπιφύλακτα. Ο δάσκαλος υπομονετικός και μιλάει όταν πρέπει και όσο πρέπει. Θα φανεί βέβαια και στις εξετάσεις. Εχω λίγο άγχος για την οπισθογωνία κυρίως γιατί μου λέει πως την κάνω γρήγορα και μου φεύγει το αμάξι. Θα δείξει...

Link to comment
Share on other sites

Εχω λίγο άγχος για την οπισθογωνία κυρίως γιατί μου λέει πως την κάνω γρήγορα και μου φεύγει το αμάξι. Θα δείξει...

 

 

Ναι, γιατι η πλειοψηφια των ατυχηματων στη χωρα μας γινονται ως γνωστον στην οπισθογωνια, οπου αναπτυσσονται ιλλιγγιωδεις ταχυτητες, οι οδηγοι ειναι μεθυσμενοι, κανεις δε φορα τη ζωνη του κλπ...

 

Να μην ανησυχεις παντως, αλλα να βαλεις το δασκαλο να σου κανει μια επαναληψη στο τι να προσεξεις σε αυτην την παγιδα=οπισθογωνια.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Τελικά, έδωσα αλλά κόπηκα. Εγώ έφταιγα. Οπισθογωνία τέλεια, αναστροφη τέλεια. Μου είπε να στρίψω δυο στροφές απανωτά και βρέθηκα σε στενό δρόμο διπλής κατεύθυνσης που δεν χωρούσαν δυο αμάξια. Συναντήθηκα με έναν από το αντίθετο ρεύμα, και σταμάτησα αυτός όμως μου έκανε νόημα να περάσω και... δυστυχώς πέρασα. Μόλις το έκανα με μούντζωσε ο δάσκαλος, και η εξετάστρια μου : "Παραβίαση προτεραιότητας, δεν συνεννοούμαστε στους δρόμους κυρία μου, για αυτό υπάρχει ο ΚΟΚ, σταματήστε όπου μπορείτε"Και μου το είχε τονίσει... Η βλακεία μου , μου στοίχισε 100 ευρώ τα παράβολα και 2 μαθήματα που θα κάνω σίγουρα... σύνολο? 160ευρώ!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...
  • 10 months later...

βοηθεια σας παρακαλω!! εδωσα πορεια μου ειπαν περασα και πως το διπλωμα θα ειναι ετοιμο σε μια 20αρια μερες! καλα ως εδω.... εσεις ολοι που γραψατε τα θεματα σας πιο πανω μηπως μπορειτε να μου πειτε ΤΙ ημερομηνια ισχυος εχει το διπλωμα σας!! την ημερα που δωσατε και περασατε η καποια αλλα μερα? ευχαριστω...:cool::roll::roll:

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...