Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

στεγνωτηριο


froufrou

Recommended Posts

Εβγαλα έξω τελειώς το συρτάρι όπως λένε οι οδηγίες, σήκωσα λίγο αυτό το πραγματάκι που είναι ένα εξάρτημα μπλε που προσαρμόζεται πάνω στη θήκη του μαλακτικού. Εβαλα λίγο νερό για να δω που θα πάει και το νερό βγήκε στην θέση του μαλακτικού. Αν πάρω την αντιπροσωπεία λες να μου δώσουν πληροφορίες ή θα μου ζητήσουν να έρθει τεχνικός ?

 

:confused::confused::confused:

να το παρουμε απο την αρχη.

οπως ειναι το συρταρι για τα απορρυπαντικα αριστερα η 1η θηκη ειναι η κυριως πλυση , μεση του μαλακτικου με ενα μπλε εξαρτημα το οποιο οταν το πατησεις βγαινει το συρταρι κ δεξια η 3η θηκη που ειναι για την κυριως.

ΠΡΟΣΟΧΗ το εξερτημα που σου λεω βρισκετε στην 1 η θηκη της κυριως πλυσης κ αν το εχει ειναι κουμπωμενο επανω εσυ πρεπει να το συρεις κ να "φραξεις" την θηκη εχει κ διαβαθμιση για το απορυπαντικο σε ml κ ειναι κ αυτο μπλε .αν εσυ το ριχνεις στην θηκη του μαλακτικου εννοειτε οτι φευγει

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,2k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

:confused::confused::confused:

να το παρουμε απο την αρχη.

οπως ειναι το συρταρι για τα απορρυπαντικα αριστερα η 1η θηκη ειναι η κυριως πλυση , μεση του μαλακτικου με ενα μπλε εξαρτημα το οποιο οταν το πατησεις βγαινει το συρταρι κ δεξια η 3η θηκη που ειναι για την κυριως.

ΠΡΟΣΟΧΗ το εξερτημα που σου λεω βρισκετε στην 1 η θηκη της κυριως πλυσης κ αν το εχει ειναι κουμπωμενο επανω εσυ πρεπει να το συρεις κ να "φραξεις" την θηκη εχει κ διαβαθμιση για το απορυπαντικο σε ml κ ειναι κ αυτο μπλε .αν εσυ το ριχνεις στην θηκη του μαλακτικου εννοειτε οτι φευγει

 

Οπως βλέπω το συρτάρι τέρμα αριστερά είναι το λούκι με την κυρίως πλύση (θέση Ι), παραδίπλα στη μέση δηλαδή είναι το λούκι που μπαίνει το μαλακτικό και παραδίπλα δηλαδή τέρμα δεξιά είναι η θέση (ΙΙ) της πρόπλυσης. Στο πίσω μέρος στη θέση του μαλακτικού βρίσκεται αυτό μπλε εξαρτηματάκι, που δεν σύρεται μόνο ξεκουμπώνει ή σηκώνεις λίγο το εξαρτηματάκι και μπορείς να ρίξεις εκεί το υγρό αλλά όταν κουμπώσεις το συρτάρι στη θέση του τότε το υγρό φεύγει προς το σημείο του μαλακτικού. Δεν ξέρω τόσο χαζοί είμαστε με τον άντρα μου που δεν βλέπουμε κάτι άλλο ? Πάντως δεν σύρεται σε καμμια περίπτωση. Δεν πάει ούτε μπρος ούτε πίσω, μόνο μπορείς να το ξεκουμπώσεις

Link to comment
Share on other sites

Οπως βλέπω το συρτάρι τέρμα αριστερά είναι το λούκι με την κυρίως πλύση (θέση Ι), παραδίπλα στη μέση δηλαδή είναι το λούκι που μπαίνει το μαλακτικό και παραδίπλα δηλαδή τέρμα δεξιά είναι η θέση (ΙΙ) της πρόπλυσης. Στο πίσω μέρος στη θέση του μαλακτικού βρίσκεται αυτό μπλε εξαρτηματάκι, που δεν σύρεται μόνο ξεκουμπώνει ή σηκώνεις λίγο το εξαρτηματάκι και μπορείς να ρίξεις εκεί το υγρό αλλά όταν κουμπώσεις το συρτάρι στη θέση του τότε το υγρό φεύγει προς το σημείο του μαλακτικού. Δεν ξέρω τόσο χαζοί είμαστε με τον άντρα μου που δεν βλέπουμε κάτι άλλο ? Πάντως δεν σύρεται σε καμμια περίπτωση. Δεν πάει ούτε μπρος ούτε πίσω, μόνο μπορείς να το ξεκουμπώσεις

 

Τελικά είδαμε στο εγχειρίδιο ότι ορισμένα μοντέλα το έχουν αυτό το ένθετο και βρίσκεται πάνω στο λούκι της κύριας πλύσης. Τουλάχιστον έτσι δείχνει στην φωτό από όσο μπορούμε να διακρίνουμε. Οπότε λογικά το δικό μας μοντέλο δεν το περιλαμβάνει. Θα παίρνω περισσότερο σκόνη και αν θέλω να βάλω υγρό θα το βάζω στη πρόπλυση να το παίρνει αμέσως και σκόνη στην κύρια πλύση, δεν έχω άλλη επιλογή. Ευχαριστώ πάντως

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσακια SOS τα φώωωωωτααααααααααα σααααααααας

Πλυντήριο γιοκ

Καλάθι άπλυτων φουλ

Θα πάμε το απόγευμα ή αύριο να πάρουμε. Θέλω 2 σε 1 γιατί το μπάνιο είναι απίστευτα μικρό. Τώρα εχω κάθετης φόρτωσης γιατί το κλασικό το χωράει τσίμα-τσίμα.

είδα :

brandt http://www.comelectric.gr/ViewShopProduct.aspx?ProductId=759757

που με βολεύει περισσότερο από όλα λόγο μεγέθους, άλλα αν είναι μάπα το καρπουζεν θα πάρω ένα από τα κάτω που έχετε εμπιστευθεί πολλές από ότι διάβασα :

Candy http://www.electrostudio.gr/product.asp?catid=2213&pcatid=2861

ή

Hoover http://www.electrostudio.gr/product.asp?catid=2213&pcatid=2302

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων, θα περιμένω με αγωνία

02/6/07 γίναμε ένα

16/6/08 πρώτο θαυματακι 30/4/10 δεύτερο θαυματακι

Καληνύχτα Ελλάδα,ο τόπος που γέννησε την Δημοκρατία κατάντησε να σκοτώνει την ελευθερία της έκφρασης. Καλό ταξίδι Σωκράτη 19.7.2010

Link to comment
Share on other sites

στα στενα κ ανω φορτωσης νουμερο ενσ ειναι τα brandt. να ξερεις οτι στην ιδια κατηγορια υπαρχει κ πλυντηριο κ στεγνωτηριο χωριστα που να ανοιγει απο πανω μονο sthn brandt

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αχχχχχχ μακάρι να είχα χώρο για να πάρω ξεχωριστές συσκευές:(

Εσύ ως μέγα-γνώστης τι μου προτείνεις από τα 3. Το brandt είναι εφάμιλλο των άλλων δύο ή είναι πατατούλα;

02/6/07 γίναμε ένα

16/6/08 πρώτο θαυματακι 30/4/10 δεύτερο θαυματακι

Καληνύχτα Ελλάδα,ο τόπος που γέννησε την Δημοκρατία κατάντησε να σκοτώνει την ελευθερία της έκφρασης. Καλό ταξίδι Σωκράτη 19.7.2010

Link to comment
Share on other sites

Αφου στο εχω ξαναγραψει,οι λογοι ειναι πολυ υποτιθεται οτι εχει ενα προγραμμα για να βγαινουν λιγο πιο ατσαλακωτα τα ρουχα,δεν παιζει δεν επαιξε ποτε,δεν καθαριζει σε οτι προγραμμα κ να το βαλω,ειχα φωναξει κ τεχνικο της εταιριας τους πρωτους μηνες που το ειχα παρει,αλλα δεν ειχε βρει κανενα προβλημα.

εκει που δουλευει ξαφνικα σταματαει ανευ λογου κ αιτιας,κξανα αρχιζει μονο του μετα απο ωρες,η πρεπει να το ξεκινησω εγω παλι απο την αρχη.Ηταν πολλα τα λεφτα για το συγκεκριμενο .

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ούτε εγώ έμεινα ευχαριστημένη ιδιαίτερα από το πρώτο μου πλυντήριο που ήταν Brandt και μάλιστα το ακριβότερο μοντέλο τότε, το 1998 . Στα 6 χρόνια άρχισε να μην πλένει καλά, να αφήνει στάμπες στα ρούχα κλπ. Θυμάμαι το έφτιαχνα και τελικά το άλλαξα και ησύχασα...

Link to comment
Share on other sites

πάει το brantd βγαίνει από την λίστα. Ανάμεσα στα άλλα δύο κλείνω περισσότερο προς το candy μου αρέσουν κάποια πραγματάκια μου έχει επιπλέον από το hoover άλλα και το ότι ο κάδος είναι υπερυψωμένος.

nikol1981 κατά τα άλλα δεν έχουν ποιοτική διαφορά hoover kαι candy;

02/6/07 γίναμε ένα

16/6/08 πρώτο θαυματακι 30/4/10 δεύτερο θαυματακι

Καληνύχτα Ελλάδα,ο τόπος που γέννησε την Δημοκρατία κατάντησε να σκοτώνει την ελευθερία της έκφρασης. Καλό ταξίδι Σωκράτη 19.7.2010

Link to comment
Share on other sites

vann το 1ο 5κιλο Brand το έχω 19 χρόνια!!! και το πήγα στο εξοχικό. Το μόνο που άλλαξα είναι ο διακόπτης on/off.Τίποτα άλλο. Το 2ο 7κιλο Brand το πήρα πρίν 2 χρόνια και είναι φανταστικό. Ποτέ δεν μου σταμάταγε απο μόνο του, για να μην βγάζει λεκέδες το θεωρώ μάλλον πρόβλημα του απορρυπαντικού σου ή της φύσης του λεκέ. Πρόβλημα του πλυντηρίου δεν το πιστεύω. Γενικά τα ΒRAND είναι από τα 1α στην αγορά και δεν εκφράζω προσωπική γνώμη αλλά των περισσότερων καταστημ.ηλεκτρικών. Φίλη μου πήρε όρθιο MIELE που είναι και ακριβότερο και .....μάπα. BRAND FOR EVER.

Link to comment
Share on other sites

τελικά παρήγγειλα το Candy GO W485D-01S με 575 καλή τιμή δεν είναι;

Κατέληξα σε αυτο γιατι εκτός απο 2-3 πραγματάκια που εχει παραπάνω απο hoover, είναι και λίγο στενότερο. Το κακο είναι οτι θα έρθει την αλλη Δευτέρα γιατί είχε τελειώσει από αποθήκες τους:?

(μαζί με το πλυντηριάκι, τσίμπησα και ένα ραυδομιξεράκι http://www.kolomvounis.gr//files/products/IZZY/PARLIAROS/ILEKTRIKES/E65HBS.jpg :-D:grin::-D)

Ουφφφφ πάει και αυτό τώρα αναμένουμε και πλένουμε στο χέρι (δεν έχω και κανένα ποτάμι κοντά για να κάνω μπουγάδα:lol:)

02/6/07 γίναμε ένα

16/6/08 πρώτο θαυματακι 30/4/10 δεύτερο θαυματακι

Καληνύχτα Ελλάδα,ο τόπος που γέννησε την Δημοκρατία κατάντησε να σκοτώνει την ελευθερία της έκφρασης. Καλό ταξίδι Σωκράτη 19.7.2010

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

κάθε φορά που βάζω πλυντ. & στεγν. συγκινούμε ειναι ΑΨΟΓΟ. Κοριτσάρες ευχαριστώ για τα φώτα σας:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D

02/6/07 γίναμε ένα

16/6/08 πρώτο θαυματακι 30/4/10 δεύτερο θαυματακι

Καληνύχτα Ελλάδα,ο τόπος που γέννησε την Δημοκρατία κατάντησε να σκοτώνει την ελευθερία της έκφρασης. Καλό ταξίδι Σωκράτη 19.7.2010

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

lop πιστεψε με εχω κανει διατριβη στα απορρυπαντικα γιατι οι λεκεδες των παιδιων κ ειδικα απο φρουρα η σοκολατα δεν βγαινουν ευκολα, τα Brand οντως θεωρουνται τα καλυτερα αλλα ελα που στην δικη μου οικογενεια βγηκε μαπα το καρπουζι.Η θεια μου ηταν φανατισμενη με την συγκεκριμενη μαρκα,μεχρι που της χαλασαν κ τα δυο πλυντηρια μεχρι να αλλαξει μαρκα,το ιδιο ειχε παρει κ η ξαδελφη μου της οποιας μεσα σε 3χρονια της χαλασε το ον οφ,φωναξε την εταιρια κ της ειπε οτι επρεπε να αλλαξει ολο το μπροστινο μερος κ στοιχιζε 150ευρω,κ ετσι προτιμησε να παρει καινουργιο.Πριν γραψω αυτο το ποστ εμενα δεν μου ειχε χαλασει το ον οφ,κ δυστυχως μου χαλασε το κουμπι εμεινε μεσα κ δεν ξανα βγαινει εξω,πλεον για να βαλω πλυντηριο το βαζω κ το βγαζω απο την πριζα.Τι να σου πω ευχομαι να εισαι παντα ευχαριστημενη απο αυτην την εταιρια εγω δυστυχως δεν εμεινα κ δεν προκειται να ξανα αγορασω πλυντηριο Brand.Επισης το MIELE το εχει η κουμπαρα μου κ το θεωρει κορυφη,ισως τελικα αυτα δεν ειναι αντικειμενικα αλλα υποκειμενικα,γιατι εγω τα ασπρα μπορει να τα θελω κατασπρα κ εσυ απλα ασπρα,εγω σαν απορρυπαντικο θεωρω οτι το καλυτερο ειναι το ντιχαν το τζελ ενω εσυ μπορει να θεωρεις το το ομο.

Link to comment
Share on other sites

Νικολ θελω την βοηθεια σου θελω να μου πεις πιο ειναι το καλυτερο πλυντηριο στεγνωτηριο,δυστυχως δεν μπορω να παρω ξεχωριστες συσκευες γιατι πρεπει να γκρεμισω την ντουλαπα που μολις εφτιαξ στο μπανιο.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...
  • 4 εβδομάδες μετά...

Λιγότερο σε 1,5 μήνα εποκτάω τα 2α διδυμάκια και αν δε λύσω το θέμα του σιδερώματος νομίζω ότι θα πρέπει να επεκτείνω το 24ωρο ... τουλάχιστον κατά ένα 10ωρο. Θέλω λοιπόν να δω αν η αγορά στεγνωτηρίου θα με απαλλάξει από άπλωμα - μάζεμα - σιδέρωμα τουλάχιστον των μωρουδιακών. Κοιτάζοντας τις ετικέτες σχεδόν όλων των μωρουδιακών όμως έχουν το σήμα ότι δε μπαίνουν σε στεγνωτήριο. Εφόσον όμως δεν έχουν αυτοκόλλητες στάμπες, το τηρείται αυτό κατά γράμμα; Και τελικά μετά το στεγνωτήριο, τα ρούχα για μωρά χρειάζονται σιδέρωμα; Η λογική μου μου λέει πως όχι μια και δεν εκτίθετναι σε μικρόβια, και οι 60 οC του πλυντηρίου συν το απορρυπαντικό συν οι υψηλή θερμοκρασία του στεγνωτηρίου ... νομίζω οως το σιδέρωμα είναι τελείως άχρηστο από άποψη απολύμανσης. Πείτε μου όμως τη γνώμη σας.

 

Το άλλο που θέλω να με συμβουλέψετε είναι για το μοντέλο πλυντηρίου. Καθοριστικό παράγοντα θεωρώ την ενεργειακή του κλάση ... πείτε μου λοιπόν τις απόψεις, και αν κάποιος έχει κάνει πρόσφατα έρευνα αγοράς και ξέρει κάποια καλή προσφορά ας μου τη στείλει ...

 

Ζητάω πολλά ;;; Βοηθήστε με όσο μπορείτε γιατί με την κοιλιά στο στόμα και τα άλλα δυο ζουζούνια μου τριγύρω, μόνο μέσω διαδικτύου μπορώ να κάνω οποιαδήποτε έρευνα ....

FHkYp3.png

 

7B9qp3.png

Link to comment
Share on other sites

Για αρχή μπορείς να διαβάσεις αυτό το θέμα όπου απαντά σε πολλές από τις ερωτήσεις σου.

Επίσης να πω πως εγώ τα βάζω όλα τα ρούχα της μικρής στο στεγνωτήριο (ακόμα και όταν ήταν νεογέννητη). Να πω την αλήθεια το προτιμώ από το να τα απλώνω γιατί έξω μέχρι να στεγνώσουν πάνε και κάθονται μυγάκια, κολλάει σκόνη κτλ. Προσωπικά από άποψη υγιεινής το προτιμώ. Από άποψη σιδερώματος να ξέρεις πως θα μειωθεί δραστικά αλλά δεν θα εξελειφθεί κιόλας. Πολλά από τα ρουχαλάκια των παιδιών είναι από ελαφρύ βαμβακερό και έπειτα θέλουν σίδερο, αλλιώς θα φαίνονται πάνω τους τσαλακωμένα. Είναι ανάλογα και με την ποιότητα του υφάσματος βέβαια.

Καλώς να σου έρθουν τα παιδάκια σου και καλό κουράγιο!!

Link to comment
Share on other sites

έβαζα στο στεγνωτηριο τα παντα απο τα μωρουδιακα και ας έγγραφε αλλα στο καρτελακι τους... Αποστειρώνονται και δε θέλουν σιδερο με την προυποθεση όταν τα βγαλεις και ειναι ακομα ζεστα να τα διπλώσεις καλα.

το χρησιμοποιώ 100% και δε σιδερώνω σχεδον τιποτα:P

το συνιστώ ανεπιφύλακτα, μοντελο δεν έχω να σου προτεινω γιατι το έχω 9 χρονια το δικο μου...

Link to comment
Share on other sites

Εγω παλι αν και χρησιμοποιουσα το στεγνωτηριο στα ρουχαλακια των παιδιων παλι προτιμουσα να τα σιδερωνω.Χιλιες φορες να αφηνω τα δικα μας ασιδερωτα παρα των παιδιων.

Τα παιδιά μου....η ζωή μου

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...