Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

Καλησπερα κοριτσια,θα ηθελα τη γνωμη σας...ο μικρος ακομα δεν χρησιμοποιει σωστα τις αντωνυμιες...ειναι φυσιολογικο;;;οχι παντα αλλα τις περισσοτερες φορες μπερδευεται....μπορω να κανω κατι αλλο εκτος απο το να τον διορθωνω;;Ποτε μαθαινουν να χρησιμοποιουν τις αντωνυμιες σωστα,,,,γενικα ο λογος του ειναι πολυ καλος,κανει μεγαλες προτασουλες και κανεις ανετα μαζι του διαλογο αλλα εκει ειναι που χανει....μου λεει πχ...μαμα εσυ θες νερο..λεω οχι παιδι μου εγω δεν θελω και μετα μου λεει εγω θελω...μετα απο λιγο τα ιδια...δεν καταλαβαινει τι διαφορα;;;μπορω να κανω κατι;;;|Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Βασικα ετσι νομζιω οτι επαναλαμβανει...οχι ολες ομως ...και αν επαναλαμβανει ειναι δυνατον μετα απο τοσες φορες να μην καταλαβαινει;;;και ειναι φυσιολογικο να μην καταλαβαινει;;;και ξες ποιο ειναι το θεμα οταν τον ακουνε τον κοιτανε σαν ουφο..στην αρχη γελανε μετα ρωτανε τι λεει εγω μεταφραζω και αυτοι κοιτανε σαν χανοι...εχουμε θεμα και δεν το ξερω;;;αγχωνομαι και φοβαμαι μην τον αγχωσω καταλαβες;;;και πριν μερες μια γνωστη ελληνιδα απο εδω λεει...καλα καλε ακομα με το εσυ μιλας;;;ποτε θα μαθεις;;;

Link to comment
Share on other sites

Καποια στιγμη που ειχα ρωτησει ειδικη παιδαγωγο για τον μεγαλο μου ειχε πει οτι "εχουμε την απαιτηση γυρω στα 4 να χειριζονται σωστα την γλωσσα οταν μιλανε μονο μια γλωσσα" αρα εμεις που μιλαμε 2 μπορουμε να κανουμε καποια λαθακια.

Ο μικρος οταν αρχισε να "συζηταει" απαντουσε στο προσωπο που τον ρωτουσαμε. Θελεις και εσυ σοκολατα? και εσυ! και εσυ!

Ακομη και τωρα δεν λει "δικο μου" (ΣΩΣΤΟΣ!!! ειναι ο δευτερος αρα τιποτα δεν ειναι δικο του). Οταν κανει μια ζημια λεει οτι το εκανε ο Δημητρης. Τωρα ομως που τον εβαλε η γιαγια του να μετρησει της ειπε: Δεν μπορω, ειμαι μικρος..

(Θα ξαναρωτησω παντως τη παιδαγωγο και θα σας πω)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καποια στιγμη που ειχα ρωτησει ειδικη παιδαγωγο για τον μεγαλο μου ειχε πει οτι "εχουμε την απαιτηση γυρω στα 4 να χειριζονται σωστα την γλωσσα οταν μιλανε μονο μια γλωσσα" αρα εμεις που μιλαμε 2 μπορουμε να κανουμε καποια λαθακια.

Ο μικρος οταν αρχισε να "συζηταει" απαντουσε στο προσωπο που τον ρωτουσαμε. Θελεις και εσυ σοκολατα? και εσυ! και εσυ!

Ακομη και τωρα δεν λει "δικο μου" (ΣΩΣΤΟΣ!!! ειναι ο δευτερος αρα τιποτα δεν ειναι δικο του). Οταν κανει μια ζημια λεει οτι το εκανε ο Δημητρης. Τωρα ομως που τον εβαλε η γιαγια του να μετρησει της ειπε: Δεν μπορω, ειμαι μικρος..

(Θα ξαναρωτησω παντως τη παιδαγωγο και θα σας πω)

Πολυ σημαντικες π΄ληροφοριες....νασαι καλα βρε mmdad...εγω τον ακουω τελευταια να λεει εγω πειναω....επισης λεει δικο μου ειναι αυτο οταν ειναι μονος...προχτες ομως ηταν εδω ενα ξαδερφακι του απο μακρια και του ελεγε αυτο ειναι δικο σου εννοωντας τον εαυτο του....ρωτα αν μπορεις και πες μου ετσι για να ξερω.Ευχαριστω
Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...
Πολυ σημαντικες π΄ληροφοριες....νασαι καλα βρε mmdad...εγω τον ακουω τελευταια να λεει εγω πειναω....επισης λεει δικο μου ειναι αυτο οταν ειναι μονος...προχτες ομως ηταν εδω ενα ξαδερφακι του απο μακρια και του ελεγε αυτο ειναι δικο σου εννοωντας τον εαυτο του....ρωτα αν μπορεις και πες μου ετσι για να ξερω.Ευχαριστω

 

Αργησα λιγο αλλα σημερα την πετυχα. Μου ειπε οτι πιθανοτατα προκυται ενα εξυπνο παιδακι και λεγονατς του το σωστο θα το μαθει

Link to comment
Share on other sites

Αργησα λιγο αλλα σημερα την πετυχα. Μου ειπε οτι πιθανοτατα προκυται ενα εξυπνο παιδακι και λεγονατς του το σωστο θα το μαθει
Μπραβο βρε κοριτσι δεν με ξεχασες:P..να σου πω την αληθεια ειδα βελτιωση...τωρα ποια λεει, θελω τη μαμα μου και τον μπαμπα μου αλλιος εγω θα κλαιω...καμια φορα οταν μιαλει ομως μπερδευομαι και εγω η ιδια...δεν ξερω ποτε εννοει εμενα και ποτε τον εαυτο του..ολο εσυ λεει..εκει μπερδευουμε τα μπουτια μας...τεσπα...ευχαριστω και παλι .
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...