Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΑΣΚΗΣΕΙΣ KEGEL ΓΙΑ ΤΟ ΠΕΡΙΝΕΟ


Recommended Posts

ΑΣΚΗΣΕΙΣ KEGEL

(Προετοιμασία περινέου για τον τοκετό)

 

Οι μυς της πυέλου:

Είναι οι μυς που υποβαστάζουν την μήτρα, το έντερο και την κύστη και προστατεύουν τις εισόδους προς την ουρήθρα, τον κόλπο και τον πρωκτό.

Αν η διόγκωση της μήτρας κατά της εγκυμοσύνη προκαλεί εξασθένηση του εδάφους της πυέλου, αυτό μπορεί να οδηγήσει σε ακαθόριστους πόνους και κόπωση ή σε ακράτεια ούρων και πρόπτωση μήτρας σε μεγαλύτερη ηλικία.

 

Για να καταπολεμηθεί αυτό, οι φυσιοθεραπευτές που ασχολούνται με την εγκυμοσύνη, έχουν δημιουργήσει τις ασκήσεις KEGEL οι οποίες πήραν το όνομά τους από τον καθηγητή του πανεπιστημίου της Καλιφόρνια, ενός από τους πρώτους που διαπίστωσε την σπουδαιότητα των μυών της πυέλου!

 

Οι ασκήσεις KEGEL αφορούν όλες τις γυναίκες και θα πρέπει να ξεκινούν πριν την εγκυμοσύνη και να συνεχίζονται και μετά τον τοκετό.

Η βοήθεια που παρέχουν ειδικά στις μεγαλύτερες ηλικίες είναι σημαντική.

 

Βοηθούν επίσης κατά τον τοκετό ώστε την ώρα που βγαίνει το κεφάλι να υπάρχει ελαστικότητα στο περίνεο και μετά τον τοκετό για να επανέλθουν οι μύες της πυέλου φυσιολογικά.

 

Εφαρμόστε τις ασκήσεις αυτές καθημερινά, από τον 3ο μήνα της κύησης και οπωσδήποτε από τον 7ο μήνα και μετά, όσο πιο συχνά μπορείτε. Μπορείτε να τις κάνετε ενώ περπατάτε, ή ενώ κάθεστε ή όταν κάνετε κάποια δουλειά!

 

ΠΩΣ ΓΙΝΕΤΑΙ Η ΕΝΔΥΝΑΜΩΣΗ ΤΩΝ ΜΥΩΝ ΤΗΣ ΠΥΕΛΟΥ:

 

1. Σύσπαση και χαλάρωση: Ξαπλώστε ανάσκελα ή καθίστε με τα πόδια ανοιχτά. Ρουφήξτε προς τα πάνω τους μυς της πυέλου (τα έξω γεννητικά όργανα) σαν θέλετε να διακόψετε την ούρηση. Μένετε σε αυτή την στάση για 3 δευτερόλεπτα και μετά χαλαρώνετε. Επαναλάβετε πολλές φορές

2. Στην τουαλέτα (διακεκομμένη ούρηση): Αρχίζετε να ουρείτε και σφίγγοντας τους μυς του κόλπου προς τα πάνω και μέσα, σταματάτε την ροή των ούρων για 3 δευτερόλεπτα. Μετά αφήνετε τα ούρα να τρέξουν λίγο και επαναλαμβάνετε. Συνεχίζετε την άσκηση έως ότου αποβάλλετε όλα τα ούρα.

Αννα Κονοβέση

Μαία - Ψυχοπροφυλάκτρια,

Εκπαιδεύτρια Α' Βοηθειών

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Αγαπητή Shakti, ευχαριστούμε για την συμβουλή! Προσπαθώ να κάνω αυτές τις ασκήσεις τον τελευταίο καιρό, μιας και σε κάθε έντυπο περί εγκυμοσύνης , στο ιντερνέτ, γενικά παντού διαβάζεις ότι είναι σημαντικές. Απλά να ρωτήσω:

1) Πόση ώρα θα πρέπει να αφιερώνουμε σε αυτές;

 

και 2) Κατά τη διάρκεια της "σύσφυξης" μου είναι πολύ δύσκολο να μην κρατήσω την αναπνοή μου. Κάπου πρέπει να διάβασα ότι σκοπός είναι να φτάσεις σε σημείο να αναπνέεις κανονικά. Είναι πράγματι έτσι; Και αν ναι, αυτό επιτυγχάνεται με τον χρόνο, δηλ. με την άσκηση;

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητή Shakti, ευχαριστούμε για την συμβουλή! Προσπαθώ να κάνω αυτές τις ασκήσεις τον τελευταίο καιρό, μιας και σε κάθε έντυπο περί εγκυμοσύνης , στο ιντερνέτ, γενικά παντού διαβάζεις ότι είναι σημαντικές. Απλά να ρωτήσω:

1) Πόση ώρα θα πρέπει να αφιερώνουμε σε αυτές;

 

και 2) Κατά τη διάρκεια της "σύσφυξης" μου είναι πολύ δύσκολο να μην κρατήσω την αναπνοή μου. Κάπου πρέπει να διάβασα ότι σκοπός είναι να φτάσεις σε σημείο να αναπνέεις κανονικά. Είναι πράγματι έτσι; Και αν ναι, αυτό επιτυγχάνεται με τον χρόνο, δηλ. με την άσκηση;

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητή Shakti, ευχαριστούμε για την συμβουλή! Προσπαθώ να κάνω αυτές τις ασκήσεις τον τελευταίο καιρό, μιας και σε κάθε έντυπο περί εγκυμοσύνης , στο ιντερνέτ, γενικά παντού διαβάζεις ότι είναι σημαντικές. Απλά να ρωτήσω:

1) Πόση ώρα θα πρέπει να αφιερώνουμε σε αυτές;

 

και 2) Κατά τη διάρκεια της "σύσφυξης" μου είναι πολύ δύσκολο να μην κρατήσω την αναπνοή μου.

 

1) καλό θα ήταν να την κάνεις αρκετές φορές μέσα στην ημέρα. Θα μπορούσες να βάλεις ένα πρόγραμμα π.χ. 4-5 φορές την ημέρα για 5 λεπτά ή και περισσότερο αν μπορείς.

 

2)Μπορείς να κρατάς την αναπνοή σου για 3'' δηλ. καθώς εισπνέεις ρουφάς (σφίγγεις) ταυτόχρονα τα έξω γεννητικά όργανα και μέτρα αργά από μέσα σου μέχρι το 3 κρατώντας την αναπνοή σου. Καθώς εισπνέεις ήρεμα και αργά απελευθέρωσε την περιοχή και επανέλαβε το ίδιο πολλές φορές. Εγώ έτσι το διδάσκω στα μαθήματα γιατί αυτό είναι αρχαία τεχνική της γιόγκα και το διδάσκω σύμφωνα με αυτές τις αρχές. Να σου πω την αλήθεια, το βρίσκω και πιο εύκολο.

 

Κάπου πρέπει να διάβασα ότι σκοπός είναι να φτάσεις σε σημείο να αναπνέεις κανονικά. Είναι πράγματι έτσι; Και αν ναι, αυτό επιτυγχάνεται με τον χρόνο, δηλ. με την άσκηση;

 

Προσωπικά δεν βρίσκω τον λόγο να γίνει αυτό, σκοπός είναι να γυμναστεί το περίνεο και να γίνει ελαστικό. Τωρα το αν θα καταφέρεις να αναπνέεις ενώ κάνεις σύσφιξη, θέλει πράγματι εξάσκηση και το βρίσκω πιο δύσκολο.

 

Κάνε την σύσφιξη, κράτα σφιχτά για λίγο και μετά χαλάρωσε και συνέχισε αυτό όσο πιο πολλές φορές μπορείς. Αυτό είναι όλο, είναι τόσο απλό, είναι σαν τους κοιλιακούς που κάνουμε για να σφίξει η κοιλιά μας. Εγώ, αυτην την άσκηση την λέω χαριτολογώντας: οι κοιλιακοί των γεννητικών οργάνων"...

Αννα Κονοβέση

Μαία - Ψυχοπροφυλάκτρια,

Εκπαιδεύτρια Α' Βοηθειών

Link to comment
Share on other sites

Ααα...κάνε και μασάζ στο περίνεο και ενημερωσε τον γιατρό σου ότι κάνεις προετοιμασία για να αποφύγεις την περινεοτομή για να είναι υποψιασμένος μήοως και γλυτώσεις το κόψιμο. Πιστεύω ότι αν το γνωρίζει θα είναι πιο θετικός ενώ αν δεν το γνωρίζει μπορεί να κόψει από συνήθεια.

Αννα Κονοβέση

Μαία - Ψυχοπροφυλάκτρια,

Εκπαιδεύτρια Α' Βοηθειών

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 3 εβδομάδες μετά...

SHAKTI ασχετο τωρα αλλα ισως το γνωριζεις... Μην με πυροβολησετε :lol: Αληθευει οτι οι ασκησεις ΚEGEL περα απο την εγκυμοσυνη βελτιωνουν την ποιοτητα του οργασμου;; :roll::D

Link to comment
Share on other sites

SHAKTI ασχετο τωρα αλλα ισως το γνωριζεις... Μην με πυροβολησετε :lol: Αληθευει οτι οι ασκησεις ΚEGEL περα απο την εγκυμοσυνη βελτιωνουν την ποιοτητα του οργασμου;; :roll::D

 

:lol::lol::lol::lol::lol::lol:

Το δικαίωμά σας να ομιλείτε,δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά

Link to comment
Share on other sites

SHAKTI ασχετο τωρα αλλα ισως το γνωριζεις... Μην με πυροβολησετε :lol: Αληθευει οτι οι ασκησεις ΚEGEL περα απο την εγκυμοσυνη βελτιωνουν την ποιοτητα του οργασμου;; :roll::D

 

:lol::lol::lol::lol::lol::lol:

 

Πέστο μου και αυτό!!!!

 

:lol::lol::lol::roll::lol::lol:

Eίναι προτιμότερο σε ένα παιδί να περισσεύει η αγάπη παρά να του λείπει....

Link to comment
Share on other sites

Ρε μην γελατε!! Τι ειστε εσεις; Να μην ρωτησω; Καπου το διαβασα... Ο κολπος δεν ειναι μονο για να γενναει, το ξεχασατε;; Εχει φωνη και ψυχη, θελει στηριξη και φροντιδα, θελει σερβις σε τακτα διαστηματα, τρυφεροτητα και προπαντος ασκηση...Ψηφιζω Kegel δαγκωτο!!! :D

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γειά σου, ρε Jean! Πολύ μ'αρέσεις! :wink:

Σοβαρά τώρα...νομίζω πως είναι αλήθεια, κι εγώ το έχω διαβάσει. Άντε να μας το επιβεβαιώσει και κάποιος-α για να αρχίσουμε practice! :D:D

fUvDp2.png
Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορώ να σταματήσω :lol::lol::lol:φταίει ο τρόπος που τα γράφεις Jean

πάντως έχω διαβάσει πως είναι αλήθεια

Το δικαίωμά σας να ομιλείτε,δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά

Link to comment
Share on other sites

Ρε μην γελατε!! Τι ειστε εσεις; Να μην ρωτησω; Καπου το διαβασα... Ο κολπος δεν ειναι μονο για να γενναει, το ξεχασατε;; Εχει φωνη και ψυχη, θελει στηριξη και φροντιδα, θελει σερβις σε τακτα διαστηματα, τρυφεροτητα και προπαντος ασκηση...Ψηφιζω Kegel δαγκωτο!!! :D

 

Δαγκωτό;;;;Στάνταρ;;; :lol::P:lol::P

Γειά σου' date=' ρε Jean! Πολύ μ'αρέσεις! :wink:

Σοβαρά τώρα...νομίζω πως είναι αλήθεια, κι εγώ το έχω διαβάσει. Άντε να μας το επιβεβαιώσει και κάποιος-α για να αρχίσουμε practice! :D:D[/quote']

 

Ναι καλέ για να κάνει η πιο τολμηρή την αρχή!!!

Eίναι προτιμότερο σε ένα παιδί να περισσεύει η αγάπη παρά να του λείπει....

Link to comment
Share on other sites

Καλέ, έχετε όλες πολύ γέλιο! Δεν παίζεστε!

Αμα σας πλαδαρεψει απ' τα 50 μην ερθετε κλαψουριζοντας... Wink Ασκηση τωρα!! Σφιχτειτε γιατι χανομαστε!!
Απίστευτο σχόλιο!

Πέρα από την πλάκα , όμως, όντως αληθεύει, απ΄το έχω διαβάσει, για τον απλούστατο λόγο ότι έχεις καλύτερη αίσθηση του τί ακριβώς συμβαίνει εκεί κάτω..

Δεν έχουμε παράνα δοκιμάσουμε για να διαπιστώσουμε και στην πράξη τα αποτελέσματα! :wink: (ασχετα, αν εγώ θα το αφήσω για αργότερα, αφού γεννήσω και ξαναβρώ διάθεση και δυνάμεις!)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

SHAKTI ασχετο τωρα αλλα ισως το γνωριζεις... Μην με πυροβολησετε :lol: Αληθευει οτι οι ασκησεις ΚEGEL περα απο την εγκυμοσυνη βελτιωνουν την ποιοτητα του οργασμου;; :roll::D

 

Βεβαίως!Και μάλιστα όταν τις κάνεις εν ώρα sex,αρέσει πολύ και στον σύντροφο! :P:P:P Δοκιμασμενο! :wink::wink::wink:

Link to comment
Share on other sites

SHAKTI ασχετο τωρα αλλα ισως το γνωριζεις... Μην με πυροβολησετε :lol: Αληθευει οτι οι ασκησεις ΚEGEL περα απο την εγκυμοσυνη βελτιωνουν την ποιοτητα του οργασμου;; :roll::D

 

Βεβαίως!Και μάλιστα όταν τις κάνεις εν ώρα sex,αρέσει πολύ και στον σύντροφο! :P:P:P Δοκιμασμενο! :wink::wink::wink:

 

Συγνώμη κορίτσια γιατί μπερδεύτικα !!!

για δικό μας οργασμό δεν μιλάμε ;;;

γιατί καταλήγουμε πάλι στους άντρες ;;;; :roll::lol::shock:

μήπως τελικά σκεφτόμαστε μόνο τη δική τους ικανοποίηση & οχι την δική μας;;; λέω εγω τώρα!!! 8)

Eίναι προτιμότερο σε ένα παιδί να περισσεύει η αγάπη παρά να του λείπει....

Link to comment
Share on other sites

SHAKTI ασχετο τωρα αλλα ισως το γνωριζεις... Μην με πυροβολησετε :lol: Αληθευει οτι οι ασκησεις ΚEGEL περα απο την εγκυμοσυνη βελτιωνουν την ποιοτητα του οργασμου;; :roll::D

 

Ναιιιιιιιιιιι!!!!!! :lol::lol::lol::lol::lol::lol:

 

Μιλαμε κυρίως για τον δικό μας οργασμό και φυσικά αυτό έχει αντίκτυπο και στον σύζυγο

 

...βρε πως άναψε τα αίματα μια απλή συζήτηση!!!!(Kegel δαγκωτό!!!!) :wink::wink::wink:

Αννα Κονοβέση

Μαία - Ψυχοπροφυλάκτρια,

Εκπαιδεύτρια Α' Βοηθειών

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Α τώρα το είδα αυτό!

Κορίτσια ναι βοηθάει στο σεξ εγγυημένα.

Ενα γυμνασμένοι περίνεο - αιδοίο πάντα σε βγάζει ασπροπρόσωπη :lol:

 

Εγώ τις κάνω απο πιτσιρίκα μου τις δίδαξε η μαμά μου

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
  • 2 months later...

οι συγκεκριμενες ασκησεις παλαιοτερα ειχα ακουσει οτι κατα τη διαρκεια της εγκυμοσυνης δεν πολυ ασφαλης διοτι προκαλουν συσπασεις κατα την εκτελεση τους εαν αυτη κραταει μεγαλο διαστημα..επειδη εμενα προσωπικα με αφορα το να μην εχω τακτικα συσπασεις ξερετε να μου πειτε αν ισχυει αυτη η θεωρια?

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

το μονο που ξερω για τις ασκησεις αυτες, ειναι οτι πρεπει να τις κανουμε παντα... οχι μονο στην εγκυμοσυνη...

 

πολοι ουρολογοι τις συστηνουν σε γυναικες που εχουν ελαφρια ακρατεια!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...