Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΑΣΚΗΣΕΙΣ KEGEL ΓΙΑ ΤΟ ΠΕΡΙΝΕΟ


Recommended Posts

Ααα...κάνε και μασάζ στο περίνεο και ενημερωσε τον γιατρό σου ότι κάνεις προετοιμασία για να αποφύγεις την περινεοτομή για να είναι υποψιασμένος μήοως και γλυτώσεις το κόψιμο. Πιστεύω ότι αν το γνωρίζει θα είναι πιο θετικός ενώ αν δεν το γνωρίζει μπορεί να κόψει από συνήθεια.

Πώς, ακριβώς, γίνεται το μασάζ στο περίνεο;

ITKtp2.png

Feiyp2.png

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Διαφημίσεις


Μασάζ στο περίνεο γίνεται με ειδική κρέμα (χρησιμοποιώ της Welleda) και με απαλές κινήσεις εντός και εκτός... Τώρα το αν θα καταφέρω να γλιτώσω με τις ασκήσεις Kegel και με το μασάζ το κόψιμο-ράψιμο... θα σας το πω σε λίγες μέρες που γεννάω... Πάντως, ναι, έχω καταφέρει να αναπνέω χαλαρά κάνοντας τις ασκήσεις εδώ και καιρό και, ναι, αρέσει σε όλους!

Link to comment
Share on other sites

Και γω κάνω ασκήσεις κεγκελς απτην αρχή της εγκυμοσύνης και έλεγα να ξεκινήσω μασάζ στο περίνεο μπας και γλιτώσω το κόψιμο αλλά την τελευταία φορά που πήγα γιατρό μου είπε ότι κάνει σε όλες περινεοτομή. Και τώρα αναρωτιεμαι τι να κάνω. Μην κάθομαι να κάνω άδικα μασάζ αν θα φάω σίγουρα το κόψιμο. Δικαιούμαι να του πώ ότι δεν θέλω περινεοτομή?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Και βέβαι δικαιούσαι.

Αλλά και αυτός μπορεί να σου κάνει και να σου πει μετά ότι δεν γινόταν αλλιώς.

Δεν βγάζεις άκρη με τους γιατρούς.

 

και εμενα αυτο που ειπε..

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

Να σας πώ την αλήθεια κάθε φορά που κάνω αυτές τις ασκήσεις η μπουμπού μου διαμαρτύρεται..νιώθω ήπιες εσωτερικές κλοτσιές στο μέσα και πάνω μέρος των γεννητικών οργάνων..επίσης έχω μια αίσθηση "πιασίματος" όχι πόνου..είναι φυσιολογικό?? Να σας πώ την αλήθεια φοβήθηκα λίγο μήπως είναι και συσπασούλες και τις σταμάτησα...σας έχει συμβεί αυτό?? Ρώτησα και το γιατρό για τις ασκήσεις και τον είδα ουδέτερο...κάντες μου είπε και βλέπουμε...μάλλον θα καταλήξω στο μασαζ με το λαδάκι που είναι πιο ανώδυνο..

Link to comment
Share on other sites

κουνελίτσα,

εαν έχεις μαία ρωτη΄σε την εαν όχι σε κάθε νοσοκομείο υπάρχουν μαιές. πήγαινε μια επίσκεψη και ρωτησέ τες. είναι πάντα πρόθυμες και τόσο γλυκίες,που νομίζεις ότι είναι φίλες σου χρόνια. μην διστάσεις γιατί καλό είναι να γυμνάζουμ,ε τον ευατό μας και να τον προετοιμάζουμε σωστά.

συνήθως οι γιατροί μαιευτήρες στην ελλάδα μας αντιμετωπίζουν ως άρρωστες. δεν είμαστε δικαιούμαστε να βιώσουμε τον τοκετό η καθεμία μας όπως επιθυμει.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Γεια σας κι από μένα. Γέννησα πριν 20 μέρες με ΦΤ και έχω ένα μικρό πρόβλημα ακράτειας όταν φτερνίζομαι. Είχε ξεκινήσει από τους τελευταίους μήνες της εγκυμοσύνης αλλά, βλακωδώς, θεωρούσα ότι πιέζεται η κύστη μου. Τώρα συνειδητοποιώ ότι είναι χαλάρωση των μυών της περιοχής.

Αρχισα τις ασκήσεις αλλά αν γνωρίζετε κι αλλους τρόπους βελτίωσης θα σας ήμουν υπόχρεη.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Διαφημίσεις

  • 5 months later...
ΑΣΚΗΣΕΙΣ KEGEL

(Προετοιμασία περινέου για τον τοκετό)

 

Οι μυς της πυέλου:

Είναι οι μυς που υποβαστάζουν την μήτρα, το έντερο και την κύστη και προστατεύουν τις εισόδους προς την ουρήθρα, τον κόλπο και τον πρωκτό.

Αν η διόγκωση της μήτρας κατά της εγκυμοσύνη προκαλεί εξασθένηση του εδάφους της πυέλου, αυτό μπορεί να οδηγήσει σε ακαθόριστους πόνους και κόπωση ή σε ακράτεια ούρων και πρόπτωση μήτρας σε μεγαλύτερη ηλικία.

 

Για να καταπολεμηθεί αυτό, οι φυσιοθεραπευτές που ασχολούνται με την εγκυμοσύνη, έχουν δημιουργήσει τις ασκήσεις KEGEL οι οποίες πήραν το όνομά τους από τον καθηγητή του πανεπιστημίου της Καλιφόρνια, ενός από τους πρώτους που διαπίστωσε την σπουδαιότητα των μυών της πυέλου!

 

Οι ασκήσεις KEGEL αφορούν όλες τις γυναίκες και θα πρέπει να ξεκινούν πριν την εγκυμοσύνη και να συνεχίζονται και μετά τον τοκετό.

Η βοήθεια που παρέχουν ειδικά στις μεγαλύτερες ηλικίες είναι σημαντική.

 

Βοηθούν επίσης κατά τον τοκετό ώστε την ώρα που βγαίνει το κεφάλι να υπάρχει ελαστικότητα στο περίνεο και μετά τον τοκετό για να επανέλθουν οι μύες της πυέλου φυσιολογικά.

 

Εφαρμόστε τις ασκήσεις αυτές καθημερινά, από τον 3ο μήνα της κύησης και οπωσδήποτε από τον 7ο μήνα και μετά, όσο πιο συχνά μπορείτε. Μπορείτε να τις κάνετε ενώ περπατάτε, ή ενώ κάθεστε ή όταν κάνετε κάποια δουλειά!

 

ΠΩΣ ΓΙΝΕΤΑΙ Η ΕΝΔΥΝΑΜΩΣΗ ΤΩΝ ΜΥΩΝ ΤΗΣ ΠΥΕΛΟΥ:

 

1. Σύσπαση και χαλάρωση: Ξαπλώστε ανάσκελα ή καθίστε με τα πόδια ανοιχτά. Ρουφήξτε προς τα πάνω τους μυς της πυέλου (τα έξω γεννητικά όργανα) σαν θέλετε να διακόψετε την ούρηση. Μένετε σε αυτή την στάση για 3 δευτερόλεπτα και μετά χαλαρώνετε. Επαναλάβετε πολλές φορές

2. Στην τουαλέτα (διακεκομμένη ούρηση): Αρχίζετε να ουρείτε και σφίγγοντας τους μυς του κόλπου προς τα πάνω και μέσα, σταματάτε την ροή των ούρων για 3 δευτερόλεπτα. Μετά αφήνετε τα ούρα να τρέξουν λίγο και επαναλαμβάνετε. Συνεχίζετε την άσκηση έως ότου αποβάλλετε όλα τα ούρα.

 

Αχ κυρια Κονοβεση εγω εχω αρχισει να εχω προβλημα με ακρατεια δηλ πολλες φορες οταν γελαω ή φτερνιζομαι εχω απωλεια ουρων την τελευταια εβδομαδα!

Τις ασκησεις τις εκανα απο μικρη ειχε βιτσιο η μαμα μου και οταν με πηγαινε τουαλετα καθοταν απο πανω μου και μου ελεγε"κατουρα" μετα απο λιγο "Σταματα το κοιτα με στα ματια και μιλα μου "ηθελε να κανω διακεκομενη ουρηση αυτο με βοηθησε μεχρι τωρα γιατι μπορουσ ανα κρατηθω πολλες ωρες αλλα τωρα ουτε να εχω διακεκομενη ουρηση μπορω το προσπαθω αλλα δεν τ ακατφερνω!

Τι να κανω?

Link to comment
Share on other sites

  • 3 χρόνια μετά...

Αυτο με την διακεκομμενη ουρηση ξερω πως ειναι κακο και προκαλει "επίσχεση" ούρων. Το οτι καποιος κρατιεται παραπανω αφου κανει "ασκησεις" με διακεκομμενη ούρηση δεν σημαινει κατι καλο, αντιθετα σημαινει πως δεν μπορει να αδειασει την κυστη ενω υπαρχουν ουρα μεσα, πραγμα που μπορει να οδηγησει σε ενα σωρο αλλα προβληματα.

Το εχω ακουσει απο ουρολογο αλλα και μια γρηγορη αναζητηση στο ιντερνετ το επιβεβαιωσε, θα σου προτεινα να πας σε ουρολογο Μαρια γιατι αφου μας λες το κανεις απο παιδακι, ισως υπαρχει προβλημα που χρειαζεται ιατρικη παρακολουθηση.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...