Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Eχει το παιδί μου πρόβλημα ή η δασκάλα του;


Recommended Posts

Αληθεια σε μια τετοια περιπτωση σαν αυτη που ανεφερες, που μπορει να απευθυνθει ενας εκπαιδευτικος; Για να ζητησει καθοδηγηση εννοω.

Γινονται σεμιναρια; Υπαρχει μετεκπαιδευση παραλληλη με την εργασια;

Απτην αλλη...οι γονεις το δεχονται πως υπαρχει "θεμα"; Γιατι να λεω...δεν υπαρχει θεμα ειναι το πιο ευκολο στον κοσμο. Να παραδεχομαι πως κατι υπαρχει ενα αλλο θεμα και να αποποιω καθε ευθυνη δικη μου σε τριτους ενα μεγαλυτερο θεμα.

 

 

Οι εκπαιδευτικοί μπορούν να απευθυνθούν στο σύμβουλο ειδικής αγωγής (που αν προλάβει να πάει στο σχολέιο πηγαίνει, αλλά συνήθως δεν προλαβαίνει γιατί για όλη την Ελλάδα και για όλα τα σχολεία όλων των βαθμίδων είναι μόνο 15). Επίσης, μπορεί να απευθυνθεί στα ΚΕΔΔΥ (στην αφεντομουτσουνάρα μου δηλαδή) όπου οι εκπαιδευτικοί είναι ειδικευμένοι στα παιδιά με προβλήματα (από καθυστερήσεις και αυτισμούς, μέχρι προβλήματα συμπεριφοράς) και να ζητήσει συμβουλή στο χειρισμό μιας κατάστασης. Επίσης, από το ΚΕΔΔΥ μπορούμε να επισκεφτούμε μια τάξη και να δούμε στην πράξη τι συμβαίνει (όχι να αξιολογήσουμε παιδί, αυτό γίνεται μόνο με άιτηση γονέων).

Σεμινάρια κλπ είναι σπάνια και συνήθως είναι από ιδιωτικούς φορείς. Αυτό σημαίνει ότι και αμφιβόλου ποιότητας μπορεί να είναι (έχω πάει εγώ σε σεμινάρια μάπαααααα) αλλά και κοστίζουν και πολύ (2 πρωινά περίπου 60 ευρώ) και οι περισσότεροι δεν μπορούν να επωμιστούν το κόστος. Και μην ξεχνάμε ότι τα περισσότερα γίνονται Αθήνα ή Θεσσαλονίκη.... Όπως σε πολλά πράγματα στην Ελλάδα, το βάρος για επιμόρφωση, η ευθύνη του κράτους δηλαδή, μετακυλύεται στον πολίτη, στον εκπαιδευτικό εδώ.

Όσο για τους γονείς....Αν δεν υπάρχει κάποιο πρόβλημα που είναι ορατό (π.χ. μέτρια νοητική καθυστέρηση) αλλά είναι κάποιο "μικρό" πρόβλημα που δεν δίνει και bonus προφορικών εξετάσεων (όπως δίνει η δυσλεξία) πολύ συχνά δεν θέλουν ούτε να ακούσουν ότι το παιδί μπορεί κάτι να έχει. Και φυσικά δεν δέχονται να πάει το παιδί σε τμήμα ένταξης και να βοηθηθεί από ειδικό παιδαγωγό, παρά το αφήνουν στη γενική τάξη όλη μέρα, και το φορτώνουν με ιδιαίτερα στο σπίτι. Είναι πολλοί οι φάκελοι παιδιών στα ΚΕΔΔΥ που με αίτημα των γονέων έχει σταματήσει η διαδικασία. \

Αλλά θα ήμουν άδικη και ισοπερωτική αν έλεγα ότι δεν υπάρχουν και οι γονείς που νοιάζονται! Οι γονείς που τρέχουν, διαβάζουν, ρωτάνε, ασχολούνται για το παιδί. Με σκοπό όχι να τους πει κάποιος μπράβο, αλλά να βοηθήσουν το παιδί τους.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 151
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Συγγνωμη αλλα αν καταλαβα καλα υπαρχει θεμα ηδη απτο νηπιαγωγειο για την "ζωηραδα" του μικρου. Η οποια ζωηραδα, αν καταλαβα καλα, αυξανεται με καποια λαθος αντιμετωπιση. Αρα υπαρχει εστω ενα μικρο θεματακι. Δεν σημαινει απαραιτητα πως ειναι κατι το αρνητικο. Οπως ανεφερα παραπανω ισως σημαινει πως το παιδι ειναι πανεξυπνο και απλα τα κανει αυτα γιατι βαριεται με την υλη της ταξης. Ωστοσο μαλλον εχει καποιο θεματακι στην κοινωνικη συμπεριφορα.

Γιατι για φαντασου ολα τα παιδια σε μια ταξη να ηταν ετσι; Θα γινοταν μαθημα ή θα μετρουσαμε καρουμπαλα;

Το να τα ριχνουμε ολα στην δασκαλα ειναι λαθος αντιμετωπιση. Εξαλλου αυτο θα φανει με μια αλλαγη της δασκαλας. Αν το παιδι παει στο παραλληλο τμημα και συνεχιστουν τα ιδια αρα μαλλον ωφειλεται στο παιδι και οχι σε ολους τους εκπαιδευτικους του σχολειου.

Ειμαι της αποψης πως δεν θελει μονοπλευρη αντιμετωπιση το θεμα.

Να πει η μαμα, επ καπου κατι δεν παει καλα..τι εχει το παιδι; γιατι κανει ετσι; Εχει απτο νηπιαγωγειο που κανει ετσι..πως θα συνεχιστει; Θα ησυχασει; Μηπως πρεπει να αλλαξω κατι στην διαπαιδαγωγηση; Μηπως πρεπει να δεχτω γνωμες και βοηθεια;

Να πει και η δασκαλα, επ καπου κατι κανω λαθος. Μου λειπει η εμπειρια....τι πρεπει να κανω στα πιο δυσκολα παιδια; Γιατι εχασα την μπαλα;

 

Μονο ετσι βοηθανε το παιδι, ΜΑΖΙ!

Γιατι πως να το κανουμε...το σχολειο ειναι μια πρωτη μικρη κοινωνια.

 

Εχεις δικιο και γι΄αυτό προβληματίστικα. Αλλά και η παιδοψυχολόγος του παιδικού και του νηπιαγωγείου και τώρα η ειδική σύμβουλος (με διδακτωρικο στο δεπυ) και άλλα μεταπτυχιακά πάνω στις συμπεριφορες και μαθησιακές δυσκολίες όλες μου είπαν πως το παιδι δεν έχει πρόβλημα πέραν του ότι είναι απλά ζωηρό και ο τρόπος που καταλαβαίνει καλύτερα είναι η κουβέντα/συζητηση και η επιχειρματολογία.

Γιατί να μην δεχτούμε τη δική τους άποψη για το παιδί και να πρέπει ντε και καλά να πάω και στο ΚΨΥ;(ασχέτως αν το κάνω ή όχι)

Κωνσταντινος 26/08/2004.png

Link to comment
Share on other sites

Εχεις δικιο και γι΄αυτό προβληματίστικα. Αλλά και η παιδοψυχολόγος του παιδικού και του νηπιαγωγείου και τώρα η ειδική σύμβουλος (με διδακτωρικο στο δεπυ) και άλλα μεταπτυχιακά πάνω στις συμπεριφορες και μαθησιακές δυσκολίες όλες μου είπαν πως το παιδι δεν έχει πρόβλημα πέραν του ότι είναι απλά ζωηρό και ο τρόπος που καταλαβαίνει καλύτερα είναι η κουβέντα/συζητηση και η επιχειρματολογία.

Γιατί να μην δεχτούμε τη δική τους άποψη για το παιδί και να πρέπει ντε και καλά να πάω και στο ΚΨΥ;(ασχέτως αν το κάνω ή όχι)

 

α σορυ το παρεβλεψα. Βλεπεις εχω και τα ζουζουνια εδω που χοροπηδανε:D Αρα το αξιολογησαν το παιδι;

Παντως ειλικρινα ετσι πως το περιγραφεις δειχνει χαρακτηριστικη συμπεριφορα παιδιου με υψηλο IQ. Εδω στο εξωτερικο υπαρχουν ειδικα τμηματα για αυτα τα παιδια οπου τους προσφερουν περισσοτερη και πιο δυναμικη υλη ετσι ωστε να μην βαριουνται και να μην γινονται ζωηρα ως και αντικοινωνικα. Αλλα αυτο συμβαινει στις μεγαλυτερες ταξεις. ΣΤις μικροτερες ή θα παει μια ταξη παραπανω το παιδι ή θα φροντιζει ο δασκαλος να το τροφοδοτει παραλληλα με πιο δυσκολη υλη ετσι ωστε να μην εχουν χρονο για ζαβολιες.

Link to comment
Share on other sites

Εχεις δικιο και γι΄αυτό προβληματίστικα. Αλλά και η παιδοψυχολόγος του παιδικού και του νηπιαγωγείου και τώρα η ειδική σύμβουλος (με διδακτωρικο στο δεπυ) και άλλα μεταπτυχιακά πάνω στις συμπεριφορες και μαθησιακές δυσκολίες όλες μου είπαν πως το παιδι δεν έχει πρόβλημα πέραν του ότι είναι απλά ζωηρό και ο τρόπος που καταλαβαίνει καλύτερα είναι η κουβέντα/συζητηση και η επιχειρματολογία.

Γιατί να μην δεχτούμε τη δική τους άποψη για το παιδί και να πρέπει ντε και καλά να πάω και στο ΚΨΥ;(ασχέτως αν το κάνω ή όχι)

 

 

Γιατί στο ΚΨΥ δεν θα δει το παιδί σου μόνο εκπαιδευτικός ή μόνο ψυχολόγος. Θα το δουν όλοι, θα κάνουν τεστ και μετά θα βγάλουν γνωμάτευση.

Θα είναι μια ολοκληρωμένη αξιολόγηση!

 

Και εγώ έχω μεταπτυχιακό (όχι διδακτιρικό ακόμα) στις μαθησιακές δυσκολίες και 10 χρόνια στην ειδική αγωγή, αλλά μόνη μου γνωμάτευση για ένα παιδί, αν δεν του κάνω τα τεστάκια μου, δεν βγάζω ποτέ. Πάντα σε συνεργασία με τον ψυχολόγο και τον κοινωνικό λειοτυργό.

Link to comment
Share on other sites

α σορυ το παρεβλεψα. Βλεπεις εχω και τα ζουζουνια εδω που χοροπηδανε:D Αρα το αξιολογησαν το παιδι;

Παντως ειλικρινα ετσι πως το περιγραφεις δειχνει χαρακτηριστικη συμπεριφορα παιδιου με υψηλο IQ. Εδω στο εξωτερικο υπαρχουν ειδικα τμηματα για αυτα τα παιδια οπου τους προσφερουν περισσοτερη και πιο δυναμικη υλη ετσι ωστε να μην βαριουνται και να μην γινονται ζωηρα ως και αντικοινωνικα. Αλλα αυτο συμβαινει στις μεγαλυτερες ταξεις. ΣΤις μικροτερες ή θα παει μια ταξη παραπανω το παιδι ή θα φροντιζει ο δασκαλος να το τροφοδοτει παραλληλα με πιο δυσκολη υλη ετσι ωστε να μην εχουν χρονο για ζαβολιες.

Στο εξωτερικό ζεις;

Ισως γι΄αυτό να θεωρείς οτι θα μπορούσε το παιδι να πάει σε παραπάνω τάξη! Γιατί εδώ αυτό δεν υπάρχει!

Και όταν πρότεινα εγώ στη δασκάλα να του βάζει και κατιτης παραπάνω μέσα στην τάξη για να απασχολείται το απαίρηψε ως ιδέα όπως επίσης δεν δέχεται ότι το παιδί μπορεί και να βαριέται!

Κωνσταντινος 26/08/2004.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

α σορυ το παρεβλεψα. Βλεπεις εχω και τα ζουζουνια εδω που χοροπηδανε:D Αρα το αξιολογησαν το παιδι;

Παντως ειλικρινα ετσι πως το περιγραφεις δειχνει χαρακτηριστικη συμπεριφορα παιδιου με υψηλο IQ. Εδω στο εξωτερικο υπαρχουν ειδικα τμηματα για αυτα τα παιδια οπου τους προσφερουν περισσοτερη και πιο δυναμικη υλη ετσι ωστε να μην βαριουνται και να μην γινονται ζωηρα ως και αντικοινωνικα. Αλλα αυτο συμβαινει στις μεγαλυτερες ταξεις. ΣΤις μικροτερες ή θα παει μια ταξη παραπανω το παιδι ή θα φροντιζει ο δασκαλος να το τροφοδοτει παραλληλα με πιο δυσκολη υλη ετσι ωστε να μην εχουν χρονο για ζαβολιες.

 

 

Κάτσε, γαιτί κάποια από τις 2 μας έχει μπερδευτεί.

Εγώ κατάλαβα ότι δεν ε΄χει γίνει αξιολόγηση αλλά είδε το παιδί ένας ψυχολόγος που συνεργαζόταν με τον παιδικό σταθμό και τώρα στο δημοτικό ο εκπαιδευτικός σύμβουλος.

Αλήθεια το παιδί νηπιαγωγείο πήγε; Εκέι πώς ήταν;

Γιατί υπάρχει ένα κενό ενός χρόνου τουλα΄χιστον, από τον παιδικό μέχρι την πρώτη....

Link to comment
Share on other sites

:lol: μαλλον εμενα μπερδεψατε.

Δεν ξερω. Νομιζω καλο ειναι να γινει μια γενικη αξιολογηση απο ολους τους ειδικους, παιδοψυχολογο, ειδικο παιδαγωγο και ιατρο αναπτυξιολογο. Αν αυτο γινεται μονο στα ειδικα αυτα κεντρα τοτε θα πρεπει να παει εκει. Ετσι ειναι πιο ολοκληρωμενη και πιο αντικειμενικη η διαγνωση.

 

 

Ναι εξωτερικο ζω.Νομιζα ηταν εφικτο και εκει, η αλλαγη μιας ταξης επειτα απο γνωματευση, αιτηση και ειδικο συμβουλιο, οπως γινεται εδω.

 

Απτο νηπιαγωγειο δεν ηταν το θεματακι με την ζωηραδα και τα παραπονα απτις δασκαλες;

Link to comment
Share on other sites

:lol: μαλλον εμενα μπερδεψατε.

Δεν ξερω. Νομιζω καλο ειναι να γινει μια γενικη αξιολογηση απο ολους τους ειδικους, παιδοψυχολογο, ειδικο παιδαγωγο και ιατρο αναπτυξιολογο. Αν αυτο γινεται μονο στα ειδικα αυτα κεντρα τοτε θα πρεπει να παει εκει. Ετσι ειναι πιο ολοκληρωμενη και πιο αντικειμενικη η διαγνωση.

 

 

Ναι εξωτερικο ζω.Νομιζα ηταν εφικτο και εκει, η αλλαγη μιας ταξης επειτα απο γνωματευση, αιτηση και ειδικο συμβουλιο, οπως γινεται εδω.

 

Απτο νηπιαγωγειο δεν ηταν το θεματακι με την ζωηραδα και τα παραπονα απτις δασκαλες;

Ημουν τυχερή και στο ν παιδικό πήγαινε παιδοψυχολόγος μια φορά την εβδομάδα και ενώ την ρώταγα γιατί η μία από τις 2 δασκάλες μου έκανε συνέχεια παράπονα για τη ζωηράδα( η άλλη δεν είχε θέμα και μέχρι το τέλος της χρονιάς τον είχε αναλάβει σχεδόν εξολοκλήρου) η παιδοψυχολόγος έλεγε πως το παιδί με το σωστό χειρισμό είναι πολύ συνεργάσιμο και πως έχει τετράγωνη λογική. Οποτε εγώ ησύχασα και θεωρησα τη δασκάλα ανίκανη ή αδιαφορη να ακολουθήσει τις συμβουλες της παιδοψυχολόγου.

Περσι στο νηπιαγωγείο επείτα από καταγγελία αλλου γονιού που είχε θέμα με τις δασκάλες ήρθε 2 φορες κάποιος από το υπουργείο και επίσης 1 φο΄ρα το μηνα παιδοψυχολόγος η οποία μου είχε πει τα ίδια οπότε πάλι ησύχασα.

Και φέτος η σύμβουλος του σχολείου είχε δει το παιδι ήδη στο σύνολο με την τάξη του και σήμερα μόνο του. Και θα συνεχίσει να το βλέπει για να βοηθήσει το παιδί.

Κωνσταντινος 26/08/2004.png

Link to comment
Share on other sites

Διαφωνω με την παραπανω αποψη.Εχουμε την εξειδικευση της ιδιοτητας του γονιου η οποια ειναι η σηματικοτερη ωστε να κουμανταρουμε τα παιδια μας.Πρωτα εμεις θα κουμανταρουμε το παιδι μας κι επειτα στην ταξη ειναι η δουλεια του δασκαλου να συνεχισει και να ενισχυσει το καλο εργο που εχει γινει μεσα στην οικογενεια!

Οσο για το ποσο απεχει η θεωρια απο την πραξη....Ο δασκαλος δεν ειναι θεος.αλλα πρεπει να προσπαθει ειλικρινα να διαχειριστει με τον καλυτερο τροπο οτι προκυψει...σε συνεργασια με το σπιτι!

 

 

 

 

Νιτσα μου θα μου επιτρεψεις να πω αρκετοι οχι πολλοι!!

 

 

 

Να τελειωσω λεγοντας οτι πραγματικα θα ηθελα να δω τι αντιδρασεις θα υπηρχαν αν καποιοι εκπαιδευτικοι αρχιζαν να λενε και να ζητανε γνωμες για τις περιεργες και αλλοπροσαλες συμπεριφορες των κηδεμονων...ειλικρινα το λεω και χωρις διαθεση για ξεκατινιασμα...

πιστευετε οτι φταινε στην πλειοψηφια οι εκπαιδευτικοι...

οι κηδεμονες φταινε σε κατι??

Κατα την γνωμη σας υπαρχουν κηδεμονες που πανε με προκαταληψη??

Υπαρχουν κηδεμονες που δεν ασχολουνται καθολου με την ψυχολογια των παιδιων τους αλλα περιμενουν τα παντα απο τον εκπαιδευτικο??

Αληθεια...βρεθηκε ποτε κανεις να δωσει δικαιο σε εκαπιδευτικο και να πει...εεεεεε,ναι το παιδι μου του εχει βγαλει πραγματικα την πιστη??

Τα παιδια σας,σας λενε για συμμαθητες τους που δεν χαμπαριαζουν απο τιποτε??

Που ειναι αδιαφοροι για το μελλον τους κλπ κλπ

(κατεξοχην για παιδια στην εφηβεια)

 

Τα παραπανω δεν τα απευθυνω συγκεκριμενα στα μελη που εκανα παραθεση τα ποστ τους,γενικα τα αναφερω ως προβληματισμους!

 

 

Γεια σου συναδελφισσα!!!!

Οπως ειπα και πιο πριν, για το "προβλημα" του γιου μου παλεψαμε εγω με τον πατερα του ωστε να καταφερουμε στην 5η περιπου δημοτικου, να παιρνει λιγο τα πανω του....Αυτο το καναμε γιατι δεν περιμεναμε ουτε ειχαμε την απαιτηση να το κανουν οι δασκαλοι...

Απαιτηση ειχα μονο για την σωματικη του ακεραιοτητα καθως η αιθουσες βρισκονταν στον 1ο και 2ο οροφο και αυτη η σκαλα ειχε γινει ο εφιαλτης μου...

Πολλα απο αυτα τα παιδια ηταν μαθητες μου, παιδια που τον ειχαν χτυπησει, ή σπρωξει, ή σπασει τα σιδερακια του, ή......

Οι μητερες τους ηταν εργαζομενες και μια χαρα Κυριες....Βεβαια υπηρχαν και τα παιδια που ηταν απο οικογενειες με σοβαρα προβληματα....Μια φορα η μαμα ενος απο τα παιδια μου λεει καλα, πως μπορεις να εισαι τοσο ηρεμη οταν ξερεις τι εχει κανει ο γιος μου στο γιο σου??? Αυτη ηταν ετοιμη να τον χτυπησει και μπηκα εγω στη μεση και της λεω αστον, να μιλησουμε να βρουμε το γιατι....

Ο αντρας μου μου λεει εισαι μαλ#@ς....Ασε εμενα να παω, να δεις τι εχει να γινει....Οταν ομως εισαι εκπαιδευτικος και αγαπας τα παιδια, ξερεις οτι ετσι οχι απλως δε βγαινει τιποτα αλλα χειροτερευει η κατασταση....Δε λεω οτι δεν εβραζα ωρες ωρες μεσα μου αλλα τον εριξα τοσο πολυ στο φιλοτιμο το γιο της που τωρα πια, ειναι ετοιμος να δωσει για Lower" και ειμαστε σχεδον φιλαρακια....

Αυτο βεβαια ηταν περιστατικο με ευτυχη καταληξη γιατι οι γονεις ειχαν ολη την διαθεση να βοηθησουν να λυθει το θεμα...Υπηρχε και περιστατικο, δε θα ντραπω να το πω, που εγω η ιδια επιασα παιδι (οχι μαθητη μου) απο το μπλουζακι και το ταρακουνησα αφου το πρωι ειχε βαλει το γιο μου, να φαει χωμα!!!!!!!!Αυτος πηγαινε τοτε 2α Γυμνασιου και ο γιος μου Τεταρτη Δημοτικου...Πως μπηκε μεσα στο Δημοτικο? Που ηταν ο επιτηρητης του διαλλειματος? Να, αυτα με νευριαζουν και λεω οτι αδιαφορουν...

 

Με αυτους τους δευτερους γονεις λοιπον, δεν μπορεσα να βγαλω ακρη, γιατι αυτοι ηταν που δεν παρουσιαζονταν ποτε στις συγκεντρωσεις ή οταν τους καλουσε ο Δ/ντης...Ενας απο αυτους τους πατεραδες, που ο γιος του ειχε πατησει το χερι του μικρου και του το ειχε ραγησει, με απειλησε κιολας οταν "τολμησα" να τον ενοχλησω στο τηλεφωνο, για να του ζητησω να συζητησουμε γιατι δεν πηγαινε αλλο!!!

Τωρα στο Γυμνασιο, θλιβομαι που το λεω, αλλα αυτο που εισπρατω εγω ειναι αδιαφορια απο τους περισσοτερους...

Αυτο με την Καθηγητρια των Καλλιτεχνικων ειναι ενα μικρο δειγμα...Και το ανεφερα σαν χαρακτηρηστικο παραδειγμα....Ο μικρος οταν το ακουσε-ειχαμε παει μαζι για τους βαθμους- μου λεει: "δεν υπαρχει περιπτωση να πω εγω σε αλλα παιδια να μην κανουν φασαρια, θα με σκοτωσουν στο διαλλειμα, ας μου βαλει 5 στο τριμηνο"!!!!

Του ειπα οτι εχει δικιο και φυσικα δεν θα του ζητουσα κατι τετοιο....

Δε λεω πως δεν υπαρχουν Καθηγητες διαμαντια...Η Φιλολογος του ειναι αριστη εκπαιδευτικος, το ιδιο και η Μουσικος, ο Θεολογος και η Μαθηματικος...Οι αλλοι ομως ειναι....Αστα να πανε...Μπορει να ετυχε στο δικο μας Γυμνασιο, δε ξερω....

Αυτο που θελω λοιπον να πω ειναι πως για να λυθει το οποιο θεμα, πρεπει να υπαρχει καλη διαθεση και συνεργασια και απο τους δυο, Δασκαλους και γονεις.....Σε αυτο εχεις δικιο...Σπανια εως ποτε ενας γονιος θα παραδεχτει οτι το παιδι του προκαλει προβλημα....

1DqRp3.png

 

EFmCp3.png

Link to comment
Share on other sites

nininos, με λίγα λόγια, απαντώντας στο ερώτημά σου: αυτό που σίγουρα διαπιστώνεις κι εσύ είναι ότι το παιδί σου αντιμετωπίζει μια δύσκολη κατάσταση στο σχολείο, λόγω της ζωηράδας του(αυτό το ξέρουμε σίγουρα γιατί έχει συμβεί και στο παρελθόν και όχι μόνο φέτος, όπως μας είπες.) Πιθανόν είναι επίσης η δασκάλα του να μην χειρίζεται σωστά το θέμα και λέω πιθανόν, γιατί δεν είμαστε στην τάξη της για να έχουμε γνώμη.

Σίγουρα θα δοκίμαζα να συνετίσω αλλιώς έναν ζωηρό μαθητή, αλλά κατά τη γνώμη μου το σημαντικό αυτή τη στιγμή είναι να γίνει το καλύτερο για το παιδί, άσχετα από την οποιαδήποτε δασκάλα που το διδάσκει τώρα ή θα το διδάξει στο μέλλον.

Πολύ σωστά, η εκπαιδευτική σύμβουλος προτείνει αλλαγή στην προσέγγιση του παιδιού από την πλευρά της δασκάλας και εφόσον σου είπε ότι θα παρακολουθήσει την κατάσταση και στο μέλλον, έχεις τουλάχιστον μια διαβεβαίωση ότι από την πλευρά του σχολείου θα ασχοληθούν με το θέμα.

Το ζητούμενο λοιπόν είναι τί μπορείς να κάνεις εσύ, ως μητέρα, για να μην έχει το παιδί σου θέμα τώρα ή στο μέλλον στο σχολείο! Η marsolan σου είπε κάτι πολύ σημαντικό

Επισης,εχω συγκεκριμενη αποψη για το αν πρεπει ο καθε μαθητης να μαθει κανονες,σεβασμο κλπ κοινωνικες δεξιοτητες.Το θεωρω απαραιτητο!!!Δεν με ενδιαφερει μονο να αποκτα γνωσεις ενας μαθητης και να ειναι του 10στο Δημοτικο ή του 20 στο Γυμνασιο γιατι δεν θα πορευτει μονο με αυτα στη ζωη του!

Η εξυπνάδα, η ευστροφία κλπ είναι άλλο πράγμα και άλλο πράγμα είναι οι κοινωνικές δεξιότητες. Κι αν ο ρόλος του δασκάλου είναι να διδάξει τον μαθητή και να του εμφυσήσει την αγάπη και το ενδιαφέρον για το μάθημα, ρόλος του γονιού είναι να προετοιμάσει το παιδί του κατάλληλα, να του επισημάνει ότι δεν είναι το κέντρο του κόσμου(κι ας είναι το χαηδεμένο της οικογένειας) κι ότι στο σχολείο, όπως και στην ζωή μας μέσα στην κοινωνία γενικότερα, υπάρχουν κανόνες τους οποίους ακολουθούμε ακόμα κι αν δεν μας αρέσουν, γιατί αυτή η σύμβαση μας επιτρέπει να συνυπάρχουμε αρμονικά με τον διπλανό μας.

Αυτό είναι κατ' αρχή δουλειά της οικογένειας να το κάνει, για το καλό του παιδιού και την καλή του ένταξη μέσα στο κοινωνικό περιβάλλον, το σχολείο τώρα, την δουλειά του αργότερα κλπ. Αν αναλωθείς στην αντιπαράθεση με την δασκάλα φέτος, δεν λύνεις πραγματικά το πρόβλημα, τίποτε δεν σου εγγυάται ότι στο μέλλον δεν θα αντιμετωπίσει ξανά πρόβλημα με άλλον δάσκαλο... Αν, με την βοήθεια των ειδικών πάντα, δώσεις βαρύτητα στην ανάπτυξη και εξάσκηση των κοινωνικών δεξιοτήτων του παιδιού, θα έχεις ένα παιδί δυνατό με πλήρη συναίσθηση της θέσης του και των προσδοκιών που έχουν οι άλλοι από αυτόν.:)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μαριαζιλ σε αυτά που λες έχεις απόλυτο δίκιο. Και πίστεψέ με κάνω ότι καλύτερο μπορώ για να μαθει το παιδι να ζει σε αυτή την κοινωνία. Και δεν περιορίζομαι μόνο στο σχολείο αλλά και έξω απο αυτό. Προσπαθώ να το μάθω να σέβεται τους αλλους, να μην κοροιδευει, να αγαπάει και να σεβεται τους συνανθρώπους του και το περιβάλλον. Τον μαθαίνω από το πόσο λάθος είναι να διπλοπαρκάρει η μαμά ή να παρκάρει σε διαβαση πεζών μέχρι το πόσο σωστό είναι να παραχωρούμε τη σειρά μας σε κάποιον που έχει κινητικό πρόβλημα ή είναι μεγάλος σε ηλικία.

Και είμαι από τις μαμάδες που επιμένω το παιδί μου να κάνει ησυχία το μεσημέρι γιατί ο από κάτω κοιμάται, να μην σηκώνεται από το τραπέζι όταν τρώμε κλπ

Οσο για το σχολείο οι καθημερινες συζητήσεις και απο τον μπαμπά του και από μένα έχουν καταντήσει ρουτίνα .Από το πως πρέπει να φερεται στους συμμαθητές του μέχρι και σε όλους τους δασκάλους.

Το παιδί όσοι το ξέρουν εκτός σχολείο(από τον περιπτερά μέχρι το φούρναρη) το λατρεύουν και όλοι απόρούν με το πόσο ευγενικός είναι για παιδι της ηλικίας του.

Σιγουρα ψάχνω και θα ψάχνομαι γι΄αυτό και άνοιξα το ποστ για να πάρω γνώμες και από αλλους γονείς αλλά και πιο ειδικούς.

Και βεβαιως θα συνεργαστώ με την σύμβουλο του σχολείου στην οποία θα μπορούσε από την αρχή να με είχε στείλει η δασκάλα εφόσον είχε τοσο μεγάλο πρόβλημα. Απλά νομίζω ότι θα μπορούσε η ίδια να είχε απευθυνθεί εκεί και να ζητησει τα φώτα της ειδικού(αφού υπάρχει).

Αυτό όμως δεν ακυρώνει τα λόγια της τα οποία Θεωρω ακραία και αντιεκπαιδευτικά. Οπότε γιατι να μην θεωρησω ότι αυτή έχει μεγαλύτερο πρόβλημα που τα βάζει με ένα παιδάκι 6,7 χρονών. ;

Εγώ θα ακολουθήσω τις συμβουλές της συμβούλου και αν παρολαυτά δεν δω διαφορά στην αντιμετώπιση της δασκάλαςμ τότε θα προβώ σε άλλες ενέργειες. Οι οποίες θα έχουν να κάνουν με αξιολόγηση του παιδιού από δημόσιο φορέα (ναι θα το ψάξω κι άλλο) και καταγγελία στον όποιο υπεύθυνο για τη συμπεριφορά της δασκαλας.

Η πείρα από τα δικά μου σχολικα χρόνια με διδαξε πως αν οι γονείς με σωστά κριτήρια κάναμε τις σωστές κινήσεις πολλά καλά παιδιά δεν θα είχαν χαραμιστεί λόγο κάποιας/ποιου ανίκανου εκπαιδευτικού. Μην ξεχνάμε έχω περάσει κι εγώ από τα θρανία και έχω υποστεί πολλές αδικες συμπεριφορές και ποτέ κανένας δε έκανε κάτι. Δεν θέλω το ίδιο για το παιδί μου. Αν βεβαιωθώ και με χαρτι ότι δεν έχει πρόβλημα σημαίνει ότι κάποιος αλλός έχει το πρόβλημα. Γιατί ν α μην είναι η δασκάλα και όχι το παιδί;

Αν πάλι απόδειχτεί ότι έχει προβλημα, τότε πάλι η δασκάλα θα είναι λάθος γιατι εφόσον είχε υποψιαστει πρόβλημα η συμπεριφορά της θα επρεπε να είναι εντελώς διαφορετική απέναντι στο παιδί γιατί ως γνωστο τα παιδιά με δεπυ χρείζουν διαφορετικής μετανχειρησης για να μην γίνονται αντιδραστικά....

Κωνσταντινος 26/08/2004.png

Link to comment
Share on other sites

Αν πάλι απόδειχτεί ότι έχει προβλημα, τότε πάλι η δασκάλα θα είναι λάθος γιατι εφόσον είχε υποψιαστει πρόβλημα η συμπεριφορά της θα επρεπε να είναι εντελώς διαφορετική απέναντι στο παιδί γιατί ως γνωστο τα παιδιά με δεπυ χρείζουν διαφορετικής μετανχειρησης για να μην γίνονται αντιδραστικά....

 

Πολυ σωστο αυτο!

"Ν'αγαπας την ευθυνη. Να λες, εγω μοναχος μου θα σωσω τον κοσμο. Αν χαθει, εγω θα φταιω." Ν.Καζαντζακης

Link to comment
Share on other sites

Μαριαζιλ σε αυτά που λες έχεις απόλυτο δίκιο. Και πίστεψέ με κάνω ότι καλύτερο μπορώ για να μαθει το παιδι να ζει σε αυτή την κοινωνία. Και δεν περιορίζομαι μόνο στο σχολείο αλλά και έξω απο αυτό. Προσπαθώ να το μάθω να σέβεται τους αλλους, να μην κοροιδευει, να αγαπάει και να σεβεται τους συνανθρώπους του και το περιβάλλον. Τον μαθαίνω από το πόσο λάθος είναι να διπλοπαρκάρει η μαμά ή να παρκάρει σε διαβαση πεζών μέχρι το πόσο σωστό είναι να παραχωρούμε τη σειρά μας σε κάποιον που έχει κινητικό πρόβλημα ή είναι μεγάλος σε ηλικία.

Και είμαι από τις μαμάδες που επιμένω το παιδί μου να κάνει ησυχία το μεσημέρι γιατί ο από κάτω κοιμάται, να μην σηκώνεται από το τραπέζι όταν τρώμε κλπ

Οσο για το σχολείο οι καθημερινες συζητήσεις και απο τον μπαμπά του και από μένα έχουν καταντήσει ρουτίνα .Από το πως πρέπει να φερεται στους συμμαθητές του μέχρι και σε όλους τους δασκάλους.

Το παιδί όσοι το ξέρουν εκτός σχολείο(από τον περιπτερά μέχρι το φούρναρη) το λατρεύουν και όλοι απόρούν με το πόσο ευγενικός είναι για παιδι της ηλικίας του.

Σιγουρα ψάχνω και θα ψάχνομαι γι΄αυτό και άνοιξα το ποστ για να πάρω γνώμες και από αλλους γονείς αλλά και πιο ειδικούς.

Και βεβαιως θα συνεργαστώ με την σύμβουλο του σχολείου στην οποία θα μπορούσε από την αρχή να με είχε στείλει η δασκάλα εφόσον είχε τοσο μεγάλο πρόβλημα. Απλά νομίζω ότι θα μπορούσε η ίδια να είχε απευθυνθεί εκεί και να ζητησει τα φώτα της ειδικού(αφού υπάρχει).

Αυτό όμως δεν ακυρώνει τα λόγια της τα οποία Θεωρω ακραία και αντιεκπαιδευτικά. Οπότε γιατι να μην θεωρησω ότι αυτή έχει μεγαλύτερο πρόβλημα που τα βάζει με ένα παιδάκι 6,7 χρονών. ;

Εγώ θα ακολουθήσω τις συμβουλές της συμβούλου και αν παρολαυτά δεν δω διαφορά στην αντιμετώπιση της δασκάλαςμ τότε θα προβώ σε άλλες ενέργειες. Οι οποίες θα έχουν να κάνουν με αξιολόγηση του παιδιού από δημόσιο φορέα (ναι θα το ψάξω κι άλλο) και καταγγελία στον όποιο υπεύθυνο για τη συμπεριφορά της δασκαλας.

Η πείρα από τα δικά μου σχολικα χρόνια με διδαξε πως αν οι γονείς με σωστά κριτήρια κάναμε τις σωστές κινήσεις πολλά καλά παιδιά δεν θα είχαν χαραμιστεί λόγο κάποιας/ποιου ανίκανου εκπαιδευτικού. Μην ξεχνάμε έχω περάσει κι εγώ από τα θρανία και έχω υποστεί πολλές αδικες συμπεριφορές και ποτέ κανένας δε έκανε κάτι. Δεν θέλω το ίδιο για το παιδί μου. Αν βεβαιωθώ και με χαρτι ότι δεν έχει πρόβλημα σημαίνει ότι κάποιος αλλός έχει το πρόβλημα. Γιατί ν α μην είναι η δασκάλα και όχι το παιδί;

Αν πάλι απόδειχτεί ότι έχει προβλημα, τότε πάλι η δασκάλα θα είναι λάθος γιατι εφόσον είχε υποψιαστει πρόβλημα η συμπεριφορά της θα επρεπε να είναι εντελώς διαφορετική απέναντι στο παιδί γιατί ως γνωστο τα παιδιά με δεπυ χρείζουν διαφορετικής μετανχειρησης για να μην γίνονται αντιδραστικά....

 

Επειδή είσαι μάνα που φαίνεται ότι νοιάζεσαι για το παιδί, εγώ θα ξαναπώ τι σου προτείνω να κάνεις.

1. Συνεργασία με το σχολέιο. Μπορείς κάθε μέρα να παίρνεις τηλέφωνο και να ρωτάς πώς είναι το παιδί; Κάντο!

2. Με βάση τις πληροφορίες από το σχολέιο, εφάρμοσε θετική και αρνητική ενίσχυση. Όταν είναι ήσυχος στο σχολέιο, ας έχει κάποιο δώρο (μικρό, δεν είναι ανάγκη μεγάλο και ακριβό, όπως ένα παγωτό ή μια βόλτα στον παιδότοπο ή στο φίλο του για να παίξουν) Αν όμως δεν είναι σωστός, να χάνει κάτι (π.χ. να μην δει τηλεόραση ή να μην πάει στο φίλο του για παιχνίδι)

3. Συνέχισε να του πιπιλίζεις το μυαλό με τους κανόνες του σχολέιο. Πριν φύγει κάθε πρωί, επανάληψη.

4. ολοκληρωμένη αξιολόγηση του παιδιού. Μόνο η σύμβουλος δεν μπορεί να κάνει ολοκληρωμένη αξιολόγηση. Στα ΚΕΔΔΥ (υποθέτω και στα Ιατροπαιδαγωγικά και στα ΚΨΥ, αλλά δεν γνωρίζω για σίγουρα) υπάρχουν ειδικά τεστ που κάνουν στα παιδιά και βλέπουν και νοητικό δυναμικό, αλλά και άλλα πράγματα. Κλείσε αό τώρα ραντεβού, γαιτί όπως είπα αργεί πολύ!

 

Εύχομαι το καλύτερο!

Link to comment
Share on other sites

Επειδή είσαι μάνα που φαίνεται ότι νοιάζεσαι για το παιδί, εγώ θα ξαναπώ τι σου προτείνω να κάνεις.

1. Συνεργασία με το σχολέιο. Μπορείς κάθε μέρα να παίρνεις τηλέφωνο και να ρωτάς πώς είναι το παιδί; Κάντο!

2. Με βάση τις πληροφορίες από το σχολέιο, εφάρμοσε θετική και αρνητική ενίσχυση. Όταν είναι ήσυχος στο σχολέιο, ας έχει κάποιο δώρο (μικρό, δεν είναι ανάγκη μεγάλο και ακριβό, όπως ένα παγωτό ή μια βόλτα στον παιδότοπο ή στο φίλο του για να παίξουν) Αν όμως δεν είναι σωστός, να χάνει κάτι (π.χ. να μην δει τηλεόραση ή να μην πάει στο φίλο του για παιχνίδι)

3. Συνέχισε να του πιπιλίζεις το μυαλό με τους κανόνες του σχολέιο. Πριν φύγει κάθε πρωί, επανάληψη.

4. ολοκληρωμένη αξιολόγηση του παιδιού. Μόνο η σύμβουλος δεν μπορεί να κάνει ολοκληρωμένη αξιολόγηση. Στα ΚΕΔΔΥ (υποθέτω και στα Ιατροπαιδαγωγικά και στα ΚΨΥ, αλλά δεν γνωρίζω για σίγουρα) υπάρχουν ειδικά τεστ που κάνουν στα παιδιά και βλέπουν και νοητικό δυναμικό, αλλά και άλλα πράγματα. Κλείσε αό τώρα ραντεβού, γαιτί όπως είπα αργεί πολύ!

 

Εύχομαι το καλύτερο!

Ηδη εφαρμόζω την τακτική θετική αρνητική ενίσχυση και τουλάχιστον στο σπίτι πιάνει.

Να σε ρωτήσω κάτι βαση της εμπειρίας σου. Υπάρχει περίπτωση ο δ/ντης να θέλει να αποφύγει ενδεχόμενη επισκέψη μου σε κεδδυ ή κψυ γιατί θα έρθουν πολλοί και διαφοροι στο σχολείο;

Κωνσταντινος 26/08/2004.png

Link to comment
Share on other sites

Ηδη εφαρμόζω την τακτική θετική αρνητική ενίσχυση και τουλάχιστον στο σπίτι πιάνει.

Να σε ρωτήσω κάτι βαση της εμπειρίας σου. Υπάρχει περίπτωση ο δ/ντης να θέλει να αποφύγει ενδεχόμενη επισκέψη μου σε κεδδυ ή κψυ γιατί θα έρθουν πολλοί και διαφοροι στο σχολείο;

 

 

Από τα ΚΕΔΔΥ δεν πηγαίνουν συνήθως στα σχολεία (και να θέλουν τις πρισσότερες φορές δεν προλαβαίνουν). Πηγαίνουν μονο αν τους καλέσουν από το σχολείο. Εγώ, τουλάχιστον, πηγαίνω μόνο αν με καλέσουν και στέλνω ένα ερωτηματολόγιο στον εκπαιδευτικό του παιδιού και μιλάω και μαζι του στο τηλέφωνο, για να δω πώς είναι το παιδί στην τάξη (τη δική του γνώμη). Μετά βλέπω το παιδί, μιλάω στη μαμά και βγάζω τη δική μου έκθεση αξιολόγησης. Το ίδιο κάνει και ο ψυχολόγος και ο κοινωνικός λειτουργός.

Εσύ θα πας στο ΚΕΔΔΥ ή μάλλον το παιδί θα πάει.

Το ΚΨΥ δεν γνωρίζω πώς λειτουργεί, αλλά υποθέτω με τον ίδοο τρόπο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Φανταζομαι Λενα,αν ο αδελφος σου εκει στην μποιν περα απο τις ακαδημαικες του γνωσεις και τα υπολοιπα προσοντα στο αντικειμενο αρχισει να μην καθεται σε κανενα γραφειο,δεν ακουει κανεναν "ανωτερο",πειραζει ολους τους συναδελφους και αποπαιρνει τον προισταμενο του...δεν θα εχει ως αποτελεσμα να πρηξουν μονο την μανα σας ετσι δεν ειναι?????

 

Εγω παντως τα ανησυχα παιδια δεν τα αποκαλω απαραιτητως ανησυχα πνευματα,εχουν περασει απο τα χερια μου και πιο μαζεμενα παιδια που μια χαρα ανησυχο και προχωρημενο πνευμα ειχαν!!

 

Μην παμε στο αλλο ακρο.

Η μητερα εδω εχει προβληματισμους συγκεκριμενους και δεν βρισκω λαθος αν χρειαστει να "χαλιναγωγηθει" με καποιο τροπο ειτε η δασκαλα ειτε το παιδακι..!

 

Αναφορα στα μελη της οικογενειας μου μπορω να κανω μονον εγω και τα ειρωνικα σχολιακια να παραλειπονται...γιατι εχουνε κ ενα ειδος αμφιβολιας...δε ξερω να σβησω το προσωπο του αλλιως θα δημοσιευα και τη φωτογραφια του σε αφησα αμερικανικη με τος 15 κορυφαιους αμερικανους πιλοτους γιατι ανηκει στη κορυφαια 15αδα

<<φυσης ουδεν ποιει ματην>>

αν ητανε η γνωση ψωρα θα θηλαζε ολη η χωρα

Link to comment
Share on other sites

Και να τελειωσω,υποστηριζω τη σοφη κουβεντα που ειπε η travellingmοm.Μη δουνε ζωηρο παιδι το βγαζουνε προβληματικο.Η δασκαλα στο σχολειο και ο γονειος στο σπιτι θα ψαξει να βρει το τροπο να το προσεγγισει το παιδι κι αν δεν τον βρει θα παει σε ειδικο να τον βοηθησει να το προσεγγισει ως πρωτη φαση και μετα θα το φερει και στα μετρα του.

<<φυσης ουδεν ποιει ματην>>

αν ητανε η γνωση ψωρα θα θηλαζε ολη η χωρα

Link to comment
Share on other sites

Αναφορα στα μελη της οικογενειας μου μπορω να κανω μονον εγω και τα ειρωνικα σχολιακια να παραλειπονται...γιατι εχουνε κ ενα ειδος αμφιβολιας...δε ξερω να σβησω το προσωπο του αλλιως θα δημοσιευα και τη φωτογραφια του σε αφησα αμερικανικη με τος 15 κορυφαιους αμερικανους πιλοτους γιατι ανηκει στη κορυφαια 15αδα

 

Λυπαμαι αν με θεωρεις ειρωνικη,αυτο δηλωνει οτι μαλλον δεν καταφερες να διαβασεις περα απο τις γραμμες.Δεν εχω μειωσει ποτε κανεναν εδω μεσα,ιδιως οταν δεν με εχει προκαλεσει κι επισης καλο θα ηταν να θυμασαι πως σου εχω μιλησει εσενα προσωπικα και σε αλλα θεματα στο παρελθον.

 

Τελοσπαντων,μπραβο του του αδελφου σου...και κανενας δεν τον αμφισβητησε!Και δεν χρειαζομαι καμια φωτογραφια του για να πειστω διοτι δεν ψαχνω τιποτε τετοιο.Επισης οταν εκθετεις δεδομενα απο την ζωη των μελων της οικογενειας σου να περιμενεις και σχολιασμο.

 

Αυτο που ηθελα να δωσω να καταλαβουν οσοι διαβαζουν το θεμα κι ελπιζω εκεινοι να το καταλαβαν και να μην βλεπουν παντου εχθρους ειναι οτι περα απο τα πανεπιστημιακα προσοντα και γνωσεις χρειαζεται και συμπεριφορα.

Κι αν ο αδελφος σου τον οποιο εσυ μας εφερες ως παραδειγμα για να ενισχυσεις την γνωμη σου και καθε αλλο παιδι συνεχιζει και ως ενηλικας να ειναι ανησυχο πνευμα με τον τροπο που περιγραφεις-διοτι τα γραφομενα σου βλεπω,δεν εχω ιδιαν αποψη-τοτε θα εχει να αντιμετωπισει προβληματα με τους ανωτερους του που δεν θα εχουν αντικτυπο μονο στα νευρα της μαμας του αλλα και στην επαγγελματικη του εξελιξη.

 

Θα πρεπει να περιμενει κυρωσεις...κι οχι χαιδεμα αυτιων.

Ενας μαθητης του 19+ οπως επισης κι ενας σωστος επαγγελματιας αργοτερα πρεπει να εχουν 19+ οχι μονο στα μαθηματα ή στην σωστη πωληση-προωθηση προιοντων αλλα και στη συμπεριφορα τους!

Link to comment
Share on other sites

Θεωρω απλα οτι η δασκαλα περιμενει την "ασχημη" συμπεριφορα απο τον μικρο σου και εκεινος οπως ειναι αναμενομενο την δικαιωνει.

 

Πρεπει καποιος απο τους 2 να ριξει νερο στο κρασι του και πιθανοτατα δεν ειναι το παιδι αυτος που πρεπει να το κανει (αφου οι υπολοιποι δασκαλοι δεν εχουν θεμα)

 

Αρχικα κανε μια κουβεντουλα (χωρις το παιδι μπροστα) με την δασκαλα ζητωντας της πχ να σου πει τι προτεινει σαν "ειδικος" να κανεις.(να δεις τι θα σου πει).

Μετα τονισε της διακριτικα οτι το συζητησες με τους υπολοιπους και κανεις αλλος δεν εχει τετοιο θεμα (τι πιστευει οτι φταιει γι αυτο?)

 

Προσωπικα θα εκανα και στους 2 τον δικηγορο του διαβολου. Στην δασκαλα θα δικαιωνα το παιδι και στο παιδι την δασκαλα.

Ας μαζευτουν και οι 2 απο λιγο σαν 1ο βημα :-D

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικα θα εκανα και στους 2 τον δικηγορο του διαβολου. Στην δασκαλα θα δικαιωνα το παιδι και στο παιδι την δασκαλα.

Σοφό!!!:wink:

Και βεβαιως θα συνεργαστώ με την σύμβουλο του σχολείου στην οποία θα μπορούσε από την αρχή να με είχε στείλει η δασκάλα εφόσον είχε τοσο μεγάλο πρόβλημα. Απλά νομίζω ότι θα μπορούσε η ίδια να είχε απευθυνθεί εκεί και να ζητησει τα φώτα της ειδικού(αφού υπάρχει).

Αυτό όμως δεν ακυρώνει τα λόγια της τα οποία Θεωρω ακραία και αντιεκπαιδευτικά. Οπότε γιατι να μην θεωρησω ότι αυτή έχει μεγαλύτερο πρόβλημα που τα βάζει με ένα παιδάκι 6,7 χρονών. ;

Έχεις απόλυτο δίκιο, αυτή ακριβώς ήταν κι η δική μου σκέψη, γιατί, ενώ υπάρχει η δυνατότητα, δεν ζητήθηκε εγκαίρως η συμβολή και η συμβουλή της ειδικού. Μάλλον η δασκάλα ανήκει στην κατηγορία των συναδέλφων που είναι υπερβολικά σίγουροι για τις μεθόδους τους. Αυτό δεν είναι καλό, αλλά δυστυχώς συμβαίνει, γι αυτό σου είπα αυτά που είπα πριν... Βέβαια, μιλάμε για μικρό παιδί, δεν είναι δυνατόν να είναι μονίμως στρατιωτάκι, μπορεί και να αντιδρά έτσι στην πίεση που νιώθει μέσα στην τάξη. Ένας λόγος παραπάνω να το ψάξεις στο ΚΕΔΔΥ, έχω μεγάλη εμπιστοσύνη στη δουλειά που γίνεται στα ΚΕΔΔΥ, και στους δημόσιους φορείς αυτού του τύπου γενικότερα, θα πάρεις εκτός από την αξιολόγηση του παιδιού και μια σειρά από πρακτικές συμβουλές πολύ χρήσιμες! Επίσης, πολύ σωστά είναι αυτά που σου είπε η emmaki! Να ζητάς ενημέρωση κάθε μέρα! Είναι δικαίωμά σου!!!

Link to comment
Share on other sites

το κακό με τα κεδδυ και τα κψυ είναι ότι αργούν πολύ. Τα ραντεβού είναι μετά από δυο μήνες(θα έχει τελειώσει και η σχολική χρονιά).Ναι θα μου πεις θα έχεις και τα επόμενα χρόνια. Το θέμα είναι όμως πως η ζημιά έχει γινει. Η δασκάλα του παιδιού αρνείται την ιδιότητα της συμβούλου και δείχνει αρνητική στη βοήθεια που μπορει να της προσφέρει για να επανέρθει το παιδί στο σύνολο της τάξης(που η ίδια έχει αποξενώσει).

Θεωρεί πως εκείνη έχει μόνο την εμπειρία και έχει εκείνη δίκιο. Και είπε στην σύμβουλο όταν τον πήρε ότι θα την ξεκουράσει και να τον παίρνει όποτε θέλει!!! Συγνώμη αλλά έχω την αίσθηση πως η συγκερκιμένη δασκάλα έχει ξεφύγει. Θα επαναλάβω πως και πρόβλημα να έχει το παιδί δεν του φερόμαστε έτσι. Στην τελική αυτό ένα παιδί είναι τόσα ξέρει τόσα κάνει.Με την ανάλογη αντιμετώπιση μπορεί να βελτιωθεί. Εκείνη που είναι ενήλικας, παιδαγωγός, τι περιθώρια βελτίωσης έχει όταν απορρίπτει τη βοήθεια της ειδικού ;

Κωνσταντινος 26/08/2004.png

Link to comment
Share on other sites

Ασφαλώς και δεν φερόμαστε έτσι σε κανένα παιδί. Αν υποψιαζόμαστε πρόβλημα, το πρώτο που κάνουμε είναι να ενημερώσουμε τους γονείς, να το συζητήσουμε με τον ειδικό, όπου και όταν υπάρχει, ή με τον σύμβουλο, να ψάξουμε, να διαβάσουμε, να συζητήσουμε και να συνεγαστούμε με τους γονείς, για το καλό του παιδιού. Κρίμα!

Link to comment
Share on other sites

το κακό με τα κεδδυ και τα κψυ είναι ότι αργούν πολύ. Τα ραντεβού είναι μετά από δυο μήνες(θα έχει τελειώσει και η σχολική χρονιά).Ναι θα μου πεις θα έχεις και τα επόμενα χρόνια. Το θέμα είναι όμως πως η ζημιά έχει γινει. Η δασκάλα του παιδιού αρνείται την ιδιότητα της συμβούλου και δείχνει αρνητική στη βοήθεια που μπορει να της προσφέρει για να επανέρθει το παιδί στο σύνολο της τάξης(που η ίδια έχει αποξενώσει).

Θεωρεί πως εκείνη έχει μόνο την εμπειρία και έχει εκείνη δίκιο. Και είπε στην σύμβουλο όταν τον πήρε ότι θα την ξεκουράσει και να τον παίρνει όποτε θέλει!!! Συγνώμη αλλά έχω την αίσθηση πως η συγκερκιμένη δασκάλα έχει ξεφύγει. Θα επαναλάβω πως και πρόβλημα να έχει το παιδί δεν του φερόμαστε έτσι. Στην τελική αυτό ένα παιδί είναι τόσα ξέρει τόσα κάνει.Με την ανάλογη αντιμετώπιση μπορεί να βελτιωθεί. Εκείνη που είναι ενήλικας, παιδαγωγός, τι περιθώρια βελτίωσης έχει όταν απορρίπτει τη βοήθεια της ειδικού ;

 

 

Κάτσε γιατί λίγο εγώ τα μπέρδεψα (είμαι και ξανθιά βλέπεις).

Για να τα βάλουμε στη σειρά.

Υπάρχει ένα παιδάαι, το οποίο από τον παιδικό ακόμα επισημάνθηκε ότι είναι αρκετά ζωηρό.

Τώρα είναι πρώτη δημοτικού και η δασκάλα ισχυρίζεται ότι εξαιτίας της ζωηράδας του δεν μπορεί να κάνει μάθημα στην τάξη. Και εσύ παραδέχεσαι ότι παραείναι ζωηρό, πειράζει τους γύρω του, δεν προσέχει κλπ κλπ κλπ.

Η δασκάλα φώναξε τη σύμβουλο για να δει το παιδί (χωρίς να εξετάσω τι σου είπε και τι δεν σου είπε). Η σύμβουλος το πήρε μόνο του για να το δει. Και είπε ό,τι είπε.

Άρα πώς η δασκάλα αρνείται την ιδιότηατ της συμβούλου; Από τη στιγμή που την κάλεσε. Η σύμβουλος πρέπει να ξέρεις, έχει συμβουλευτικό ρόλο. Δεν θεωρείται αυθεντία, ούτε μπορεί να επιβάλει κάτι. Είπε τη γνώμη της. Αυτή ήταν η δουλειά της, την έκανε και τέρμα. Επίσης, (συγνώμη αλλά θα το ρωτήσω) πώς γνωρίζεις τι ειπώθηκε ακριβώς ανάμεσα σε δασκάλα και σύμβουλο; Έγινε η κουβέντα μπροστά σου ή σου τα μετέφεραν;

Καλώς ή κακώς για φέτος το παιδί έχει αυτή τη δασκάλα. Αυτό δεν μπορεί να αλλάξει. Καλώς ή κακώς το παιδί έχει μια συμπεριφορά που δεν είναι αποδεκτή στην τάξη και διαταράσσει την αρμονία (αν θες) του μαθήματος. Αυτή είναι η πραγματικότητα. Προσπαθείς, λοιπόν, να δουλέψεις με βάση αυτή την πραγματικότητα.

Επικοινωνία, επικοινωνία, επικοινωνιά με τη δασκάλα και κουβέντα, κουβέντα, κουβέντα με το παιδί. Βρες γιατί φέρεται έτσι, γιατί συμπεριφέρεται έτσι μέσα στην τάξη. Αν δεν έχει κάποιο πρόβλημα όπως ΔΕΠΥ (το οποίο θα το πει η αξιολόγηση του ΚΕΔΔΥ) γιατί, λοιπόν, δεν κάθεται ήσυχος; Τι συμβαίνει;

Link to comment
Share on other sites

Επίσης, (συγνώμη αλλά θα το ρωτήσω) πώς γνωρίζεις τι ειπώθηκε ακριβώς ανάμεσα σε δασκάλα και σύμβουλο; Έγινε η κουβέντα μπροστά σου ή σου τα μετέφεραν;

Την ίδια απορία έχω κι εγώ.

Link to comment
Share on other sites

Για αρχή μάλλον κάπου μπερδευτήκατε (ισως να φταιω κι εγω) αλλά πουθενά δεν είπα ότι Η ΔΑΣΚΑΛΑ ΚΑΛΕΣΕ τη συμβουλο. Η δασκάλα μου είπε να πάω σε ειδικό και μάλιστα σε ιδιωτικό θα ήταν λέει πιο γρήγορα. Και αφου της έιπα ότι δεν υπάρχουν χρήματα τότε μου είπε για το δημόσιο αλλά αργούν λέει πολύ. Ουδέποτε αναφέρθηκε στη σύμβουλο του σχολείου. Και έχω διαπιστώσει από συζήτηση και με άλλες μαμάδες ότι καμία δε θεωρει τη σύμβουλο ειδική. Τη θεωρούν (οι δάσκαλοι) ως απλά τη δασκάλα του τμήματος με τα παιδια με μαθησιακές δυσκολίες.

Οσο για την κουβέντα μου τη μετέφεραν τρίτοι και από τη σύμβουλο το μόνο που μου είπε ήταν ότι ισως να υπάρξει κάποια δυσκολία αλλά θα βρεθεί λύση.

Κωνσταντινος 26/08/2004.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...