Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Αντιαλλεργικη κρεμα ρυζαλευρο.


yianna.g

Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 57
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Geochrist, θηλάζετε;

Όπως και να έχει, δεν είναι απαραίτητο να δώσεις κρέμες, το μωρό μπορεί μια χαρά να τραφεί με φρούτα, λαχανικά και κρέας, το καθένα στην εποχή του. Υπάρχουν ένα σωρό παιδάκια χωρίς αλλεργίες που δεν έχουν φάει ποτέ κρέμες.

Παρόλα αυτά, είχα την εντύπωση ότι το ρυζάλευρο συστήνεται ακριβώς επειδή δεν έχει γλουτένη. Σε κάποιο κατάστημα βιολογικών προϊόντων πιστεύω ότι θα βρεις αυτό που ζητάς.

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Ειμαστε 5μιση μηνων.

Η παιδιατρος μου ειπε σιγα σιγα να προσθεσω το ρυζαλευρο.

Αντιαλλεργικη κρεμα χωρις γαλα και γλουτενη. Θα το παρασκευαζω εγω με το γαλα που πινει τωρα Almiron Pepti η το Neocate.

 

ΜΙα μια κουταλια ωσπου σε 2 εβδομαδες να αντικαταστησω πληρως ενα γευμα. Μετα τον εκτο και φρουτα..μονο μηλο αχλαδι και μπανανα.....Λαχανικα δεν ξερω..μαλλον θα τα καθυστερησουμε και αλλο.

 

Καμμια μανουλα με παρομοια εμπειρια?? Τι κανατε εσεις με την αλλεργια?

Ποτε δωσατε κρεμα και φρουτα?

Link to comment
Share on other sites

Εγώ του έδινα υποαλλεργική κρέμα SINLAC, την έτρωγε για ένα διάστημα αλλά μετα καθόλου και του έβαζα 2-3 κουταλιές ΝΟΥΝΟΥ, είχε και παλινδρόμηση οπότε δυσκόλευαν τα πράγματα.

Φρούτα ξεκινήσαμε κανονικά αλλα με προσοχή 1 φρούτο την εβδομάδα και φαγητό τα ίδια. Προσθέταμε ένα διαφορετικό λαχανικό μετά από αρκετό καιρό για να το τσεκάρουμε.

Link to comment
Share on other sites

Θα του δινω την Nutricia. Φρουτα και εμενα μου ειπε ενα ενα.....να το δοκιμαζω και μετα απο 2-3 μερες να προσθετω ενα ακομα αλλα μονο μηλο αχλαδι και μπανανα. Για ΄λαχανικα ουτε λογος.

 

Πεντεμιση μηνων ξεκινησατε την κρεμα??

 

Σε ευχαριστω πολυ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

και εμεις που ειχαμε (και εχουμε ακομη το ιδιο θεμα ) τη σινλακ μας ειπε μετα τον 7ο να την ξεκκινησουμε (αλλα δεν την ετρωγε με ευχαριστηση) ...μονο τη Nutricia allergy Care διναμεμως κρεμα...τωρα πια εχουν βγει αρκετες κρεμες στα φαρμακεια χωρις γαλα...καπου εκει ξεκινησαμε και εμεις αλλα πρωτα απο φρουτα (στον 6ο τα ξεκινησα) ..εμας βεβαια ο τοτε παιδιατρος δεν μας ειχε πει ενα ενα τα φρουτα(που να ηξερα και εγω οτι δε κανει ) γιατι τοσα ηξερε και παιδευομαστε ακομξη...τη μπανανα αστην για αργοτερα καλυτερα...δωσε πρωτα μηλο και μετα αχλαδι με διαφορα για να εισαι σιγουρη μια βδομαδα...και πρωτα απο το μηλο μια κουταλια την επομενη δυο κουταλιες να φαει κ.ο.κοταν βαλεις αχλαδι βαλε πρωτα μια κουταλια απο το αχλαδι μεσα στο μηλο κ.ο.κ.λιγο λιγο....μπορεις να δοκιμασεις μετα βανιλιες κιολας (τα φρουτα εννοω)..η μπανανα εκτος του οτι ειναι βαρια πολλα παιδακια δε τη δεχονται τοσο νωρις....λαχανικα ετσι και αλλιως αργουν να μπουνε...πρωτα ξεκιναμε τη φρουτοκρεμα μετα την απογευματινη και μετα τα λαχανικα και τα κρεατικα.....

μαιμουδακι 08/05/07

αγριοκατσικο 01/12/09

Link to comment
Share on other sites

Θα του δινω την Nutricia. Φρουτα και εμενα μου ειπε ενα ενα.....να το δοκιμαζω και μετα απο 2-3 μερες να προσθετω ενα ακομα αλλα μονο μηλο αχλαδι και μπανανα. Για ΄λαχανικα ουτε λογος.

 

Πεντεμιση μηνων ξεκινησατε την κρεμα??

 

Σε ευχαριστω πολυ

΄

 

Ακριβώς τα ίδια με εσένα και αργότερα όταν ξεκινήσαμε γάλα ξένο της έδινα το Almiron Pepti.:lol:

Link to comment
Share on other sites

Ειμαστε 5μιση μηνων.

Η παιδιατρος μου ειπε σιγα σιγα να προσθεσω το ρυζαλευρο.

Αντιαλλεργικη κρεμα χωρις γαλα και γλουτενη. Θα το παρασκευαζω εγω με το γαλα που πινει τωρα Almiron Pepti η το Neocate.

 

ΜΙα μια κουταλια ωσπου σε 2 εβδομαδες να αντικαταστησω πληρως ενα γευμα. Μετα τον εκτο και φρουτα..μονο μηλο αχλαδι και μπανανα.....Λαχανικα δεν ξερω..μαλλον θα τα καθυστερησουμε και αλλο.

 

Καμμια μανουλα με παρομοια εμπειειρια?? Τι κανατε εσεις με την αλλεργια?

Ποτε δωσατε κρεμα και φρουτα?

Το δικο μου αγορακι ειναι 4 1/2 επισης αλλεργικο στο γαλα ακομα και στο δικο μου το μητρικο οταν πινω γαλα κανει εμετο οποτε και το εκοψα αλλα ο παιδιατρος μου ειπε να ξεκινησω τωρα τα φρουτα και το απογευμα sinlac η humana με γευση μηλο.μηπως δεν κανει τοσο μωρο;να σημειωσω οτι αλλαξα παιδιατρο και ο τωρινος θεωρειται απο τους καλυτερους.

'θηλαζω αει διδασκομενη'

XAICp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Το δικο μου αγορακι ειναι 4 1/2 επισης αλλεργικο στο γαλα ακομα και στο δικο μου το μητρικο οταν πινω γαλα κανει εμετο οποτε και το εκοψα αλλα ο παιδιατρος μου ειπε να ξεκινησω τωρα τα φρουτα και το απογευμα sinlac η humana με γευση μηλο.μηπως δεν κανει τοσο μωρο;να σημειωσω οτι αλλαξα παιδιατρο και ο τωρινος θεωρειται απο τους καλυτερους.

 

 

Φυλλακος λογω της αλλεργιας υποτιθεται αργησαμε να αρχισουμε τα φρουτα και την κρεμα. Αλλα αυτο που εχω καταλαβει ειναι θεμα μαλλον παιδιατρου.

 

Και η παιδογαστρεντερολογος παντως τα ιδια μου ειπε.

 

Κα ιεμενα δεν πολυτρωει το γαλα εδω και 3-4 μερες αλλα βγαλαμε και δοντακι και εχουμε τρομερη γκρινια οποτε μαλλον ειναι απο τα δοντια.

Link to comment
Share on other sites

Το δικο μου αγορακι ειναι 4 1/2 επισης αλλεργικο στο γαλα ακομα και στο δικο μου το μητρικο οταν πινω γαλα κανει εμετο οποτε και το εκοψα αλλα ο παιδιατρος μου ειπε να ξεκινησω τωρα τα φρουτα και το απογευμα sinlac η humana με γευση μηλο.μηπως δεν κανει τοσο μωρο;να σημειωσω οτι αλλαξα παιδιατρο και ο τωρινος θεωρειται απο τους καλυτερους.

 

Υποτίθεται ότι η εισαγωγή στέρεας τροφής όταν υπάρχει αλλεργία ή υποψία αλλεργίας γίνεται πιο αργα σε ένα παιδί. 4 1/2 μηνών είναι πολύ μωρό νομίζω γενικά για να ξεκινήσει στερεα. Εμένα η δική μου παιδίατρος είναι κάθετη ότι όλα πρέπει να γίνονται στην ώρα τους! Τι να πω...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
:( κοριτσια καλησπερα θελω να ρωτησω το εξης ξεκινησε η 5.5 μηνων μπουμπου μου τη κρεμα ρυζαλευρο allergy care της nutricia γιατι ειναι αλλεργικη στην πρωτεινη του αγελαδινου γαλατος :(εχουν περασει 5 μερες και ειμαστε ακομη στα 3 κουταλακια και μετα στοπ γιατι ειναι ικανη να τα βγαλει και σταματαω. ποσο καιρο κανει ενα μωρο να συνηθισει να τρωει κρεμα? ειναι φυσιολογικες οι αντιδρασεις της?:(
Link to comment
Share on other sites

:( κοριτσια καλησπερα θελω να ρωτησω το εξης ξεκινησε η 5.5 μηνων μπουμπου μου τη κρεμα ρυζαλευρο allergy care της nutricia γιατι ειναι αλλεργικη στην πρωτεινη του αγελαδινου γαλατος :(εχουν περασει 5 μερες και ειμαστε ακομη στα 3 κουταλακια και μετα στοπ γιατι ειναι ικανη να τα βγαλει και σταματαω. ποσο καιρο κανει ενα μωρο να συνηθισει να τρωει κρεμα? ειναι φυσιολογικες οι αντιδρασεις της?:(

Μηπως δεν της αρεσει η συγκεκριμενη?Ρωτησε τον παιδιατρο και δοκιμασε την sinlac επισης υποαλλεργικη.Εγω αυτη αρχισα να του δινω και την τρωει.Αλλα μην ανησυχεις σιγα σιγα θα τρωει περισσοτερο ισως θελει το χρονο της;)

'θηλαζω αει διδασκομενη'

XAICp3.png

Link to comment
Share on other sites

:( κοριτσια καλησπερα θελω να ρωτησω το εξης ξεκινησε η 5.5 μηνων μπουμπου μου τη κρεμα ρυζαλευρο allergy care της nutricia γιατι ειναι αλλεργικη στην πρωτεινη του αγελαδινου γαλατος :(εχουν περασει 5 μερες και ειμαστε ακομη στα 3 κουταλακια και μετα στοπ γιατι ειναι ικανη να τα βγαλει και σταματαω. ποσο καιρο κανει ενα μωρο να συνηθισει να τρωει κρεμα? ειναι φυσιολογικες οι αντιδρασεις της?:(

 

Καλησπέρα, καταρχήν δε γνωρίζω αν στις υποαλεργικές κρέμες παίζει κατι διαφορετικό, εμείς τρώμε απλή κρέμα. Αλλά μας πήρε πολύ περισσότερο από 5 μέρες! Να φανταστείς τις πρώτες μέρες δεν έτρωγε καν κουταλάκι γιατί δεν ήξερε πως! Επίσης έκοψα την κρέμα και πέρασα στα φρούτα γιατι αηδίαζε(!) και αφού συνήθισε λιιιιγο τα φρούτα ξανάρχισα την κρέμα. Βέβαια δεν είχαμε αλεργία οπότε πειραματιζόμασταν. αυτό που θέλω να σου πω είναι ότι θέλει λίγο χρόνο και εγώ έτσι αγχώθηκα και αγχώνομαι ακόμα! Πάντως τώρα 1 μήνα μετά η κρέμα είναι η αγαπημένη μας

uXGbp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 4 months later...

καλημερα κοριτσια!

 

Σημερα ξεκινησαμε το ρυζαλευρο της ΝΟΥΝΟΥ αυτο χωρις γαλα, λογω αλλεργιας στην πρωτεινη γαλακτος. Του το εφτιαξα με Neocate, και εφαγε 5-6 κουταλιτσες με το ζορι...δεν ηθελε γαλα ομως μετα....

 

Ο αλλεργιολογος μας ειπε μετα απο 1 βδομαδα να προσθεσω και το φρουτο, μπανανα λεει για αρχη...

Προβληματιζομαι ομως για την μπανανα...

Επισης..κατι ασχετο σαν νεα μαμα που ειμαι....μετα την κρεμα πρεπει να το βαζω για να ρευτει??

 

 

line_m121_beg_41_time_1262667600_text_ef20ece9eaf1fcf220eceff520f0f1dfe3eae7f0e1f220e5dfede1e9.gif

line_m121_beg_41_time_1262667600_text_ef20ece9eaf1fcf220eceff520f0f1dfe3eae7f0e1f220e5dfede1e9.gif

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

καλημερα σας..εχω ενα αγορακι 6,5μηνων τρωμε πλεον τα παντα απο στερεες τροφες ολα καλα μεχρι εκει...τρωμε το πρωι φρουτοκρεμα το μεσημερι σουπιτσα και το απογευμα βανιλια..στην βανιλια ομως παντα θα μου βγαζει γουλιτσες η μεγαλο εμετο ακομα και 2ωρες εφοσον εχει φαει..υπαρχει περιπτωση να ειναι αλλεργικος??δεν θηλαζω και πινει ξενο γαλα 2βρεφικης...

Link to comment
Share on other sites

annia καλημερα. εμενα εχει αλλεργια στην πρωτεινη και του δινω κρεμες χωρις γαλα. προσπαθησα να του δωσω την υποαλλεργικη της νουτριτσια, βανιλια, και μου εκανε αυτα που κανει σε εσενα. ετσι λοιπον κατεληξα στο εξης συμπερασμα.. εχω διαβασει οτι η βανιλια μπορει να προκαλεσει αλλεργιες. μηπως λοιπον και το δικο σου μωρακι εχει αυτη την αντιδραση λογω βανιλιας; μηπως να δοκιμαζες καποια αλλη κρεμουλα; η σινλακ που εχει στα φαρμακεια δεν εχει ουτε γλουτενη, ουτε αρωματα, ουτε γαλα. μπορεις ομως να την φτιαξεις με το γαλατακι που πινει.

ελπιζω να βοηθησα.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

μιας κ ειμαστε κ μεις αλλεργικοι στο αγελαδινό, κ φυσικά ειμαστε μονο με υποαλλεργικα προιοντα,

γαλα NAN HA 2, κρέμα sinlac κλπ....

εσπαγα το κεφάλι μου τι αλλο σε κρέμα απογευματινή θα μπορουσα να του κανω,

από 6 μηνων με την ιδια ειπα μη τη σκυροβαρέθηκε το παιδι (εχει κ ζαχαρη η συγκεκριμενη) μεσα στο καλοκαιρι να μη μπορουμε να φαμε ενα γιαουρτάκι να δροσιστουμε, τέσπα....

δε ξερω αν εχει ξανα αναφερθει πουθενα ψιλοεψαξα δε βρηκα τιποτα

να σας πω τι εκανα κ ειχε επιτυχία,

επεσε στο χερι μου ενα φακελακι σπιτι ανθος αραβοσιτου, αυτα τα κλασσικα τα θυμαστε,

και του την εκανα με το δικο του γαλα κ χωρις ζαχαρη φυσικα!!!

φοβερη επιτυχία, κ του αρεσε κ πολυ κ δεν ηταν κ ζεστη την αφησα να κρυωσει κ ειχε κ πολυ ωραια γευση, μάρεσε κ μενα..

ετσι ιδεα εριξα γιατι μεγαλο το προβλημα με τοσους περιορισμους στη διατροφη μας....:?

xWWzp2.png

675093qccdm00t72.pngEΓΧΡΩΜΗ TV----->ΑΣΠΡΟΜΑΥΡΗ ΖΩΗ...

 

Link to comment
Share on other sites

Sabrina η ανθος αραβοσιτου δεν εχει γαλα απο μονη της??? εμεις με υποψια αλλεργιας στο αγελ.γαλα τρωμε allergy care και humana μηλο

 

 

κατερινα χιλλια συγνώμη τωρα το ειδα!!!

 

το σακουλακι που επεσε στα χερια μου σπίτι δεν ανεφερε καθολου γαλα!

ετσι κ το εκανα,

μετα οταν ξανα αγορασα κ διαβασα ξανα, ελεγε οτι μπορει να περιεχει ιχνη γαλακτος

αλλα στην ουσια οχι δεν εχουν γαλα μεσα , γιυτο προσθετουμε κ εμεις!!

δειλα δειλα του εκανα κ αυτη και μια χαρα,

εδω κ 10 μερες ξεκινησαμε βασει οδηγιων παιδιατρου κ γιαουρτακι κανονικο παιδικο, προς το παρον ολα μια χαρα δεν ειδαμε κατι ανυσηχητικο!!

οταν λες υποψια στην αλλεργια τι εννοεις???πως το διαπιστωσατε?

εμας ειχε κανει αιμα στα κακα 15 ημερων

xWWzp2.png

675093qccdm00t72.pngEΓΧΡΩΜΗ TV----->ΑΣΠΡΟΜΑΥΡΗ ΖΩΗ...

 

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια ειμαι πολυ απογοητευμενη!

εδω και 6 μερες βαζω μονο μια μεζουρα sinlac στο neocate μονο πρωι και βραδυ για να δουμε πως θα παει και εχει κιολας βλεννες στα κακακια!που να του εκανα κρεμα sinlac σαν κανονικο γευμα! τι θα τρωει το μωρακι μου?

είχε καμια σας προβλημα με μηλο αχλαδι? ελπιζω οχι!

Link to comment
Share on other sites

Η μικρή μου παρουσίασε αλλεργία στο αγελαδινό γάλα και όταν άρχισε κρέμες πήραμε της Holle και της babynat χωρίς ζάχαρη και γάλα από μαγαζί με βιολογικά προϊόντα. Ξεκινήστε με το κεχρί (μην σας ξενίζει είναι πολύ καλό) και αργότερα ρύζι και μετά τον 8ο γλουτένη. Εμείς δεν είχαμε κανενα πρόβλημα. Αντιθέτως η μικρή τις τρώει ακόμη και σήμερα 20 μηνών με μεγάλη ευχαρίστηση,

Οι κρέμες του εμπορίου έχουν γάλα, ακόμη και οι υποαλλεργικές. Και σχεδόν όλες έχουν ζάχαρη. Θα σας συμβούλευα ( αν μου το επιτρέπετε) να τις αποφεύγετε

.pngy3DLp3.png
Link to comment
Share on other sites

λελακι,μπορείς να της δοκιμάσεις τη neocate nutra...Eμένα που εμφάνισε αίμα από 40 ημερών,η παιδογαστρενετερολόγος μας πρότεινε αυτή τη κρέμα και δεν μας δημιουργησε πρόβλημα..Το κεχρί νομίζω οτι επιτρέπεται μετα τον 7ο μήνα..

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...