Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Απαραίτητες αγορές: ΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΨΩΝΙΣΩ;


Recommended Posts

ΜΑΜΑ ΧΡΥΣΑ.ΟΤΑΝ ΓΕΝΝΗΣΑ ΤΙΣ ΕΙΧΑ ΠΑΡΕΙ ΖΗΠΟΥΝΑΚΙΑ ΚΑΙ ΦΟΡΜΑΚΙΑ.ΤΩΡΑ ΠΟΥ ΘΑ ΤΗΝ ΚΑΝΕΙΣ ΘΑ ΕΧΕΙΣ ΜΑΖΙ ΣΟΥ ΕΝΑ ΖΗΠΟΥΝΑΚΙ ΕΝΑ ΦΟΡΜΑΚΙ ,ΚΑΛΤΣΑΚΙΑ ΜΙΑ ΚΟΥΒΕΡΤΟΥΛΑ.ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ 1-2 ΡΑΜΡΕΡΣ ΑΝ ΧΡΕΙΑΣΤΟΥΝ ΜΩΡΟΜΑΝΤΗΛΑ ΚΑΙ ΤΟ ΜΕΣΟ ΜΕΤΑΦΟΡΑΣ ΤΟΥ ΜΩΡΟΥ.ΑΛΛΑ ΑΥΤΟΝ ΤΟΝ ΚΑΙΡΟ ΧΡΕΙΑΖΟΝΤΑΙ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΩΣ ΖΗΠΟΥΝΑΚΙΑ-ΦΟΡΜΑΚΙΑ.ΑΝ ΤΟ ΦΟΡΜΑΚΙ ΕΙΝΑΙ ΜΕ ΤΑ ΠΟΔΑΡΑΚΙΑ ΜΕΣΑ ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΟΝΤΑΙ ΚΑΛΤΣΑΚΙΑ.ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΕΞΩ ΝΑΙ.ΚΑΝΕ ΥΠΟΜΟΝΗ ΚΑΙ ΘΑ ΜΑΘΕΙΣ,ΕΤΣΙ ΕΙΜΑΣΤΕ ΟΛΕΣ ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ558527z57qveuguu.gif

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Γεια σας και απο μένα!Εχω πελαγώσει με τα ρούχα της μπέμπας που έρχεται και θέλω βοήθεια. Εχω ΠΗΤ 31-1 και δεν ξέρω αν χρειάζομαι κοντομάνικα φορμακια(αν τα λέω σωστα. Εννοώ αυτά που τελειώνουν στον καβάλο και δεν έχουν ποδαράκια.Το πέτυχα?)Οι μισές πωλήτριες μου λένε οτι χρειάζονται για απο μέσα απο τα μακρυμνικα φορμάκια γιατι στην αρχή τα μωρά κρυώνουν πολύ. Απο άλλους έχω ακούσει οτι αυτό ισχύει για τις πρώτες μέρες μόνο, και εφόσον εμάς στο μαιευτήριο θα μας την ντύνουν με αυτά τα τρελοπουκαμισάκια :lol: , θα χρειαστούμε ρουχαλάκια απο την 4η ημέρα και μετά.Οπότε να υποθέσω οτι πλέον δεν θα χρειάζεται διπλό φορμάκι?

Κι εμεις 31-1 γεννηθηκαμε. Ολο το χειμώνα φορούσαμε κοντομάνικα κορμάκια κι απο πάνω φορμάκια και καλτσάκια απομέσα παρόλο που το φορμάκι ηταν με ποδαρακια μέσα. Και ζακετούλα απο πάνω για τα πολλά κρύα.

Με το καλό το μωρακι σου....

tndLp2.png

FgHKp2.png

Link to comment
Share on other sites

Μηπως καμμια κοπελα εχει αγορασει τον ειδικο καδο για πανες?Ειναι χρησιμη αγορα?

 

Τον κάδο τον έχουν πολλές φίλες μου και όλες μου λένε ότι τους έχει βολέψει πολύ. Η συσκευή κοστίζει κάπου 30ευρώ και άλλο τόσο περίπου και τα αναλώσιμά της. Περιμένω να δω τι δώρα θα μου πάρουν, κι επειδή προβλέπεται να πήξω στο φορμάκι, θα αλλάξω κάποια για να την πάρω.

 

Να σε ρωτήσω την συσκευή που την βρήκες 30 ευρώ? Γιατί στα mothercare που κοιταξα την έχει 50 ευρώ και τα ανταλλακτικά της 11,5 το κάθε κουτάκι.

 

Μου το έκαναν δώρο στο νοσοκομείο με 5 ανταλακτικές σακούλες . Μολις τελείωσαν οι σακούλες ειπα στον αντρα μου τελος δεν το θελω αλλο . Νομιζω ειναι φοβερά αχρηστο ...ισως τον πρωτο καιρο που αλλαζεις συνεχεια πανες ...αλλα και παλι χαμενα λεφτα ... Μακαρι να εισασταν κοντα να σας το χαριζα το χω και μερος μου πιανει ...

VgL7.jpgIgLdp2.png
Link to comment
Share on other sites

Yogini,natassaZ και Ναντια 1 σας ευχαριστώ. Είχα την εντύπωση πως θα ζεσταίνεται με το διπλό φορμάκι αφού θα είναι στο καλάθι του με την κουβερτούλα του.Αλλά τώρα μου αλλάξατε γνώμη. :wink:

cceXp3.png

pcTFp3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Κορίτσια γεια σας.

 

Γεννάω αρχές με μέσα Δεκέμβρη και θα ήθελα να σας ρωτήσω με τι να σκεπάζω το μικρό μου; Με μάλλινη κουβερτούλα και από μέσα να φοράει εσωρουχο και φορμάκι;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια γεια σας.

 

Γεννάω αρχές με μέσα Δεκέμβρη και θα ήθελα να σας ρωτήσω με τι να σκεπάζω το μικρό μου; Με μάλλινη κουβερτούλα και από μέσα να φοράει εσωρουχο και φορμάκι;

 

Λοιπόν επειδή ο καθένας έλεγε άλλον τύπο κουβέρτας πήρα εναν υπνόσακο και ησύχασα! Δεν ειναι πολύ χοντρός για να σκάσει το παιδί και ειναι αμάνικο οπότε απο μέσα βάζεις μακρυμάνικο φορμάκι...αμα έχει τώρα κανενα τρελό κρύο ή μένεις Θεσσαλονίκη και γενικότερα πιο Βόρεια πάρε εναν υπνόσακο λίγο πιο χοντρούτσικο και με μακρύ μανίκι.

Πήρα αυτό συγκεκριμένα

http://www.ecofamily.gr/index.php?target=products&product_id=157

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια γεια σας.

 

Γεννάω αρχές με μέσα Δεκέμβρη και θα ήθελα να σας ρωτήσω με τι να σκεπάζω το μικρό μου; Με μάλλινη κουβερτούλα και από μέσα να φοράει εσωρουχο και φορμάκι;

 

Λοιπόν επειδή ο καθένας έλεγε άλλον τύπο κουβέρτας πήρα εναν υπνόσακο και ησύχασα! Δεν ειναι πολύ χοντρός για να σκάσει το παιδί και ειναι αμάνικο οπότε απο μέσα βάζεις μακρυμάνικο φορμάκι...αμα έχει τώρα κανενα τρελό κρύο ή μένεις Θεσσαλονίκη και γενικότερα πιο Βόρεια πάρε εναν υπνόσακο λίγο πιο χοντρούτσικο και με μακρύ μανίκι.

Πήρα αυτό συγκεκριμένα

http://www.ecofamily.gr/index.php?target=products&product_id=157

 

ωραίος φαίνεται, τον θέλω κι εγώ αλλά τον βλέπω σε ροζ μόνο...

κανένα γαλαζάκι τίποτα? ή έχω πάθει αχρωματοψία?? :?:roll:

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια γεια σας.

 

Γεννάω αρχές με μέσα Δεκέμβρη και θα ήθελα να σας ρωτήσω με τι να σκεπάζω το μικρό μου; Με μάλλινη κουβερτούλα και από μέσα να φοράει εσωρουχο και φορμάκι;

 

Λοιπόν επειδή ο καθένας έλεγε άλλον τύπο κουβέρτας πήρα εναν υπνόσακο και ησύχασα! Δεν ειναι πολύ χοντρός για να σκάσει το παιδί και ειναι αμάνικο οπότε απο μέσα βάζεις μακρυμάνικο φορμάκι...αμα έχει τώρα κανενα τρελό κρύο ή μένεις Θεσσαλονίκη και γενικότερα πιο Βόρεια πάρε εναν υπνόσακο λίγο πιο χοντρούτσικο και με μακρύ μανίκι.

Πήρα αυτό συγκεκριμένα

http://www.ecofamily.gr/index.php?target=products&product_id=157

 

ωραίος φαίνεται, τον θέλω κι εγώ αλλά τον βλέπω σε ροζ μόνο...

κανένα γαλαζάκι τίποτα? ή έχω πάθει αχρωματοψία?? :?:roll:

 

Καλέ πιο ρόζ μπέζ ειναι! Θά έπαιρνα ρόζ για τον άντρα μου; :lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

ναι μόλις το διαπίστωσα...κοιτάζοντάς το λίγο καλύτερα... :oops::oops:

 

θα το έκοβα (..το χέρι μου) οτι ήταν ροζ έτσι???

 

τα έξοδα αποστολής θυμάσαι πόσο ήταν? για να δω πόσο θα πάει το μαλλί συνολικά...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 4 εβδομάδες μετά...

Κορίτσια εγώ γεννάω μέσα Φεβρουαρίου. Τι είδους φορμάκια φοράνε τα μωρά εκείνη την εποχή? Βαμβακερά ή βελουτέ που είναι πιο ζεστά? Οι μισές πωλήτριες επιμένουν στα βελουτε και άλλες στα βαμβακερα...Και με τι τα σκεπάζουμε. Σεντονάκι και Ισπανική κουβερτούλα?

Πως μπορείς να καταλάβεις ότι το μωρό κρυώνει ή ζεσταίνεται?

Είναι τα πρώτα μου και έχω άγνοια...

ΦΕΗ

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΝΑ ΠΑΡΕΙΣ ΒΑΜΒΑΚΕΡΑ ΚΑΙ ΑΝ ΔΕΙΣ ΟΤΙ ΚΡΥΩΝΕΙ Η ΖΕΣΤΑΙΝΕΤΑΙ ΒΑΖΕΙΣ ΤΟ ΑΝΑΛΟΓΟ ΦΑΝΕΛΑΚΙ ΚΟΝΤΟΜΑΝΙΚΟ,ΜΑΚΡΥΜΑΝΙΚΟ ΚΑΙ ΡΑΝΤΕ.ΑΝ ΚΡΥΩΝΕΙ ΤΑ ΧΕΡΙΑ ΚΑΙ ΤΑ ΠΟΔΙΑ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΚΡΥΑ.ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΕ ΝΑ ΜΗΝ ΙΔΡΩΝΕΙ ΚΑΙ ΜΙΑ ΚΑΛΗ ΣΥΜΒΟΥΛΗ ΠΟΥ ΜΟΥ ΕΧΟΥΝ ΔΩΣΕΙ ΟΤΑΝ ΒΓΑΙΝΕΤΕ ΕΞΩ ΝΑ ΑΛΛΑΖΕΙΣ ΤΑ ΡΟΥΧΑ ΤΟΥ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΕΧΕΙ ΤΗΝ ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ ΤΟΥ ΣΠΙΤΙΟΥ

Πολλά παιδιά, πολλές σκοτούρες. Κανένα παιδί, καμιά χαρά.

Κικέρων

Γεωργια 03/10/06 Στελλα 04/03/08

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Αχ βοήθεια είμαι στο πέμπτο και θέλω σιγά σιγά να αγοράζω πράγματα για το μωρό μου , είμαι όμως σαν χαμένη γιατί είναι το πρώτο μου παιδάκι και δεν ξέρω ποια είναι τα απαραίτητα , θα ήθελα να μου κάνετε μια λίστα με τα απαραίτητα μόνο.

Link to comment
Share on other sites

Αχ βοήθεια είμαι στο πέμπτο και θέλω σιγά σιγά να αγοράζω πράγματα για το μωρό μου , είμαι όμως σαν χαμένη γιατί είναι το πρώτο μου παιδάκι και δεν ξέρω ποια είναι τα απαραίτητα , θα ήθελα να μου κάνετε μια λίστα με τα απαραίτητα μόνο.

 

Pelagia σου γραφω μια λίστα με τα πράγματα που πήρα εγω για το μωρό. Τωρα, δεν ξέρω αν είναι όλα χρήσιμα μπορούν να σου σχολιασουν πάνω στη λίστα κοπέλες που έχουν ήδη γεννησει για να σε βοηθήσουν να μην κάνεις αχρηστες αγορές.. Ελπίζω να σε βοήθησα λίγο

 

1. Κούνια

2. Συρταριέρα

3. Φωτιστικό

4. Χαλί

5. Καρότσι

6. Καλαθούνα

7. Καθισμα αυτοκινήτου

8. Αλαξιερα

9. Ενδοεπικοινωνία

10. Φωτάκι νυκτός

11. Καδος απλύτων

12. Θερμόμετρο δωματίου

13. Θερμόμετρο μπανιου

14. Relax

15. Σεντόνια κούνιας

16. Σεντόνια καλαθούνας

17. Σεντόνια αγκαλιάς

18. Κουβερτες κουνιας

19. Κουβερτες καλαθούνας

20. Σελτεδακια

21. Pampers

22. Μωρομάντηλα

23. Κρεμα συγκάματος

24. Αφρόλουτρο-Baby oil-Γαλάκτωμα

25. Ορούς-

26. Οtrisalin (για να βγαζεις τις μυξούλες)

27. Πετσετες

28. Μπουρνούζια

29. Μπιμπερό

30. Αποστειρωτήρας

31. Πανακια ρεψίματος

32. Πανακια αγκαλιας

33. Γαντακια

34. Εσωρουχα

35. Φορμάκια βαμβακερά

36. Φορμάκια βελουτε

37. Απορρυπαντικό και μαλακτικό ρούχων

38. Πιπίλες

39. Σαλιάρες

40. Μπανιερακι με καθισματακι

41. Βουρτσα-Χτενακι

42. Σφουγγαράκι ή γαντι πετσετε

43. Βουρτσα καθαρισμού μπιμπερό

44. Ψαλιδάκι για νυχια

45. Καλτσακια

46. Σκουφακια

 

 

Αυτά τα όλιγα.. :lol::lol::lol: Μεχρι και τα pampers και τα απορρυπαντικά εχω γραψει...Μην κοροϊδευετε.. :lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

Δασκαλε σε παραδεχομαι!!!!! Τη λίστα σου ευαγγέλιο :D:):D:):D:) Θα σου στειλω pm για τη Γιατρο! Μια κοπελα πειρε πριν απο σενα την κρυαδα για να μην λες!!!!! :wink:

 

ΠΟΙΑ ΠΟΙΑ?? ΘΕΛΩ ΛΕΠΤΟΜΕΡΕΙΕΣ!!!

 

Οσο για τη λίστα ξέχασα και 2-3 πραγματα ακόμα και τα παραθέτω!

 

1. Στρωμα κούνιας

2. Στρωμα καλαθούνας (από κοκκοφοίνικα γιατί αυτά που έχουν οι καλαθούνες είναι απαράδεκτα)

3.Παντες και κουνουπιέρα κούνιας

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αν σε ρωτάνε φίλοι κολλητοί τι δώρο να σου κάνουμε μην ντραπείς να ζητήσεις κάτι από την λίστα. Γιατί η φίλη μας τα συμπεριέλαβε όλα πολύ όμορφα στην λίστα της και σίγουρα τα μισά από αυτά θα σου τα φέρουνε δώρο. Κατι οι γιαγιάδες και οι παπούδες κάτι οι κουμπάροι, κάτι οι κολλητοί, θα τα μαζέψεις όλα. Αλλιώς θα τα αποκτήσεις διπλά.

Με το καλό να έρθει το μωράκι σου.

Kiki + George = Panagiotis + Maria

Link to comment
Share on other sites

Συγνωμη κι κιολας ρι ειναι τα σελτεδακια και που τα χρησιμοποιουμε? Επισης οταν λετε ορους?Τι ορούς και σε τι χρειαζονται. Ειμαι λιγο ασχετη κι εγω...

bunbunsrd20090303_-1_To+neraidaki+mou+einai.png

ΟΤΙ ΠΙΟ ΕΝΤΟΝΟ ΕΧΩ ΖΗΣΕΙ ΗΤΑΝ ΤΙΠΟΤΑ ΜΠΡΟΣΤΑ ΣΤΗ ΓΕΝΝΗΣΗ ΤΗΣ ΚΟΡΗΣ ΜΟΥ!

Link to comment
Share on other sites

Σελτεδάκι είναι αυτό που από πάνω είναι ύφασμα και από κάτω πλαστικό νάυλον αδιάβροχο και το βάζεις στην κούνια ή στην καλαθούνα για να μην βραχεί ή κατουρηθεί και βρέξει και το στρώμα. Εγώ το έβαζα και στην αλλαξιέρα και στο ρηλάξ καμια φορά ή στο πάρκο. Πάντως στην κούνια του έχω ένα μεγάλο μόνιμα στρωμενο που πιάνει όλο το στρώμα. Είναι βολικά.

 

Ο ορός είναι κάτι αμπούλες φυσιολογικού ορού σε μέγεθος ακριβώς μιας δόσης και είναι για να καθαρίζεις την μυτούλα του μωρού από μυξούλες και να ανοίξει για να αναπνέει.

Kiki + George = Panagiotis + Maria

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπερα!!

εγω κοριτσια πτιν γεννησω την μπεμπουλα μου τησ αγορασα πολλα ρουχαλακια

δεν περιμενα οτι θα ειχα τοσα δωρα!!

απο το λυτο τα πηραμε

χαλασα 460 ευρω σην κατι ακομα 60 ευρω

τωρα που μεγαλωνη τα φορμακια που βαζω απο μεσα τα πλιρωσα 18 ευρω τα δυο θα τα ψωνιζω απο το τζαμπο 2 ευρω το ενα

επιδεισ ειταν νεογεννητο δεν ειθελα απο τα τζαμπο μου ειχαν οπει οτι δεν ειναι υγιεισ

οταν πειρα τα χρηστουγεννα ενα φορμακι του αι- βασιλη αυτο στο αβανταρ

ειδα οτι η ποιοτιτα ειναι καλη

ετσι λιπον τησ ψωνισα τωρα απο τα τζαμπο και μου τα εστιλε η νυφη μου στυο νησι πολυ ωραια

οπωτε για τη δικη μου γνωμη δε χριαζετε και πολυ ακριβω για καθε μερα το παιδι αλοστε μερα με μερα μεγαλωνη

δε ξερω αν σημφωνητε

ΕΙΜΑΙ ΜΙΑ ΓΛΥΚΙΑ ΜΑΝΟΥΛΑ!!!

Link to comment
Share on other sites

ΓΕΝΙΚΑ ΕΧΩ ΑΚΟΥΣΕΙ ΠΟΛΛΕΣ ΚΟΠΕΛΕΣ ΝΑ ΨΩΝΙΖΟΥΝ ΑΠΟ ΤΑ ΤΖΑΜΠΟ ΤΑ ΡΟΥΧΑΛΑΚΙΑ ΤΩΝ ΜΩΡΩΝ ΤΟΥΣ. ΕΓΩ ΠΕΡΑΣΑ ΜΙΑ ΒΟΛΤΑ, ΑΛΛΑ ΜΟΥ ΦΑΝΗΚΑΝ ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΑ ΦΘΗΝΑ. ΑΡΑΓΕ ΤΙ ΠΟΙΟΤΗΤΑ ΝΑ ΕΙΝΑΙ; ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΟΣΟ ΤΟ ΜΩΡΑΚΙ ΕΙΝΑΙ ΝΕΟΓΕΝΝΗΤΟ ΚΑΙ ΓΕΝΙΚΑ ΠΟΛΥ ΕΥΑΙΣΘΗΤΟ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΓΟΡΑΖΟΥΜΕ ΟΣΟ ΤΟ ΔΥΝΑΤΟΝ ΠΙΟ ΕΛΕΓΜΕΝΑ ΠΡΟΙΟΝΤΑ ΑΝΑΛΟΓΑ ΚΑΙ ΜΕ ΤΑ ΛΕΦΤΑ ΠΟΥ ΔΙΑΘΕΤΟΥΜΕ. ΕΓΩ ΠΑΝΤΩΣ ΨΩΝΙΣΑ ΑΠΟ ΤΟ ΛΗΤΩ ΟΛΑ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΤΟΥ ΚΑΙ ΟΧΙ ΙΔΙΑΙΤΕΡΑ ΑΚΡΙΒΑ ΤΩΡΑ ΜΕ ΤΙΣ ΕΚΠΤΩΣΕΙΣ. ΤΑ ΦΟΡΜΑΚΙΑ ΤΑ ΕΙΧΕ ΚΟΝΤΑ ΣΤΑ 10 ΕΥΡΩ, ΜΟΝΟ ΕΝΑ CHICCO ΨΩΝΙΣΑ ΜΕ 16 ΕΥΡΩ. ΜΕΤΑ ΟΤΑΝ ΜΕΓΑΛΩΣΟΥΝ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΝΑ ΤΑ ΨΩΝΙΣΟΥΜΕ ΚΑΤΙ ΑΠΟ ΤΑ ΤΖΑΜΠΟ.

ΝΙΚΟΛΑΣ 15-03-2009!!!!ΣΕ ΑΓΑΠΑΜΕ ΤΡΕΛΑ ΜΩΡΟ ΜΟΥ!!!!

ΜΠΕΜΠΑΚΟΣ ΤΟ ΚΟΥΚΛΙ ΜΑΣ..ΗΡΘΕ...19-11-2011

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια ήθελα να σας πω κάτι που ανακάλυψα, περνώντας σήμερα απο την Ποδηλατούπολη μπροστά (το κατάστημα στην Λεωφ.Γεωργικής Σχολής) είδα ότι έχει αναρτήσει ένα πανό και λέει ότι όλες οι εκθεσιακές κούνιες πωλούνται 50% κάτω μαζί με τις εκθεσιακές προίκες! Έιπα να σας το πω μπας και πάτε και σας αρέσει κάτι!! :D:D

 

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια ήθελα να σας πω κάτι που ανακάλυψα, περνώντας σήμερα απο την Ποδηλατούπολη μπροστά (το κατάστημα στην Λεωφ.Γεωργικής Σχολής) είδα ότι έχει αναρτήσει ένα πανό και λέει ότι όλες οι εκθεσιακές κούνιες πωλούνται 50% κάτω μαζί με τις εκθεσιακές προίκες! Έιπα να σας το πω μπας και πάτε και σας αρέσει κάτι!! :D:D

 

ΕΜΕΙΣ ΑΓΟΡΑΣΑΜΕ ΚΟΥΝΙΑ ΕΚΘΕΣΙΑΚΗ ΠΡΙΝ ΕΝΑ ΜΗΝΑ ΠΕΡΙΠΟΥ ΜΕΙΟΝ ΤΡΙΑΝΤΑ ΤΙΣ ΕΚΑΤΟ ΤΙΣ ΕΙΧΕ! ΜΙΑ ΧΑΡΑ! ΠΗΡΑ ΤΗΝ ΚΟΥΝΙΑ ΤΩΝ ΟΝΕΙΡΩΝ ΜΟΥ, ΑΠΟ 730 ΕΥΡΩ 510. ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΤΕΛΕΙΑ!!!!!

ΝΙΚΟΛΑΣ 15-03-2009!!!!ΣΕ ΑΓΑΠΑΜΕ ΤΡΕΛΑ ΜΩΡΟ ΜΟΥ!!!!

ΜΠΕΜΠΑΚΟΣ ΤΟ ΚΟΥΚΛΙ ΜΑΣ..ΗΡΘΕ...19-11-2011

Link to comment
Share on other sites

και εγω κουνια και σιρταριερα 780 ευρω με την αρκουδωεικογεννια τωρα θα τησ παρω ακομα μια αλαξιερα με χροματιστα σιρταρια

ροζ ασπρο λαχανι σιελ και γκρη διοτη δε εχω που να τησ βαλω τα ρουχαλακια τησ 230 ευρω

ΕΙΜΑΙ ΜΙΑ ΓΛΥΚΙΑ ΜΑΝΟΥΛΑ!!!

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια εγώ γεννάω μέσα Φεβρουαρίου. Τι είδους φορμάκια φοράνε τα μωρά εκείνη την εποχή? Βαμβακερά ή βελουτέ που είναι πιο ζεστά? Οι μισές πωλήτριες επιμένουν στα βελουτε και άλλες στα βαμβακερα...Και με τι τα σκεπάζουμε. Σεντονάκι και Ισπανική κουβερτούλα?

Πως μπορείς να καταλάβεις ότι το μωρό κρυώνει ή ζεσταίνεται?

Είναι τα πρώτα μου και έχω άγνοια...

 

στην κλινική ειχε υπερβολικη ζέστη!! τις εβαζα μόνο βαμβακερά!!! κ την σκεπαζα με την βαμβακερή πανουλα κ την κουβερτουλα αγκαλιας!!!

στο σπιτι το ιδιο!!!

αν στο σπιτι σου η θερμοκρασια δεν πεφτει κατω απο 22 βαθμους , τα βελουτε δεν σου χρειαζονται...

υδρωνει το μωρο... κ αυτο ειναι χειροτερο....

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια εγώ γεννάω μέσα Φεβρουαρίου. Τι είδους φορμάκια φοράνε τα μωρά εκείνη την εποχή? Βαμβακερά ή βελουτέ που είναι πιο ζεστά? Οι μισές πωλήτριες επιμένουν στα βελουτε και άλλες στα βαμβακερα...Και με τι τα σκεπάζουμε. Σεντονάκι και Ισπανική κουβερτούλα?

Πως μπορείς να καταλάβεις ότι το μωρό κρυώνει ή ζεσταίνεται?

Είναι τα πρώτα μου και έχω άγνοια...

 

στην κλινική ειχε υπερβολικη ζέστη!! τις εβαζα μόνο βαμβακερά!!! κ την σκεπαζα με την βαμβακερή πανουλα κ την κουβερτουλα αγκαλιας!!!

στο σπιτι το ιδιο!!!

αν στο σπιτι σου η θερμοκρασια δεν πεφτει κατω απο 22 βαθμους , τα βελουτε δεν σου χρειαζονται...

υδρωνει το μωρο... κ αυτο ειναι χειροτερο....

 

ΕΓΩ ΑΓΟΡΑΣΑ ΚΑΙ ΒΕΛΟΥΤΕ ΚΑΙ ΒΑΜΒΑΚΕΡΑ. ΑΠΟ ΚΟΥΒΕΡΤΟΥΛΑ ΑΓΟΡΑΣΑ ΜΙΑ ΙΣΠΑΝΙΚΗ, ΑΛΛΑ ΕΧΩ ΚΑΙ ΠΑΝΟΥΛΕΣ ΑΝ ΧΡΕΙΑΣΤΕΙ. ΠΑΝΤΩΣ ΣΙΓΟΥΡΑ ΤΑ ΜΩΡΑΚΙΑ ΔΕΝ ΘΕΛΟΥΝ ΠΟΛΛΗ ΖΕΣΤΗ. ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΤΟ ΗΞΕΡΑ, ΤΩΡΑ ΠΟΥ ΔΙΑΒΑΖΩ ΒΛΕΠΩ ΟΤΙ ΙΣΧΥΕΙ.

ΝΙΚΟΛΑΣ 15-03-2009!!!!ΣΕ ΑΓΑΠΑΜΕ ΤΡΕΛΑ ΜΩΡΟ ΜΟΥ!!!!

ΜΠΕΜΠΑΚΟΣ ΤΟ ΚΟΥΚΛΙ ΜΑΣ..ΗΡΘΕ...19-11-2011

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...