Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Σας Αρέσει το πλέξιμο, ράψιμο,κέντημα.....


Recommended Posts

Εγώ τρελενόμουν για το πλέξιμο με βελονάκι.Έχω φτιάξει σεμεδάκια,καρεδάκια,κουρτίνες.Στην εγκυμοσύνη μου έκανα ολόκληρο σετ.Από τότε που γέννησα όμως δεν έχω πιάσει βελονάκι στο χέρι μου,δεν μου κάνει κέφι.Έχω και το ιντερνετ και που χρόνος.

Το ράψιμο το βαριέμαι αφάνταστα αλλά τα βασικά τα ξέρω να κονταίνω ή να στενεύω.Το αποφεύγω όμως γιατί με εκνευρίζει.Βάζω την μαμά μου και τα κάνει,γιατί της αρέσει πολύ το ράψιμο και αν είναι κομμένο το ύφασμα ξέρει και ράβει φούστες κλπ.Στο κόψιμο δεν τα καταφέρνει πολύ καλά γιατί δεν έχει πάει κάπου για να μάθει.Κάνει και καταπληκτικά πλεκτά,αλλά της πονάνε τα χέρια της τώρα και τα έχει αραιώσει.

Αυτά!

716217ybmeeuyfgz.gif

Μανόλης:9/9/95_Νίκος:8/12/06

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 415
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Ελεν από πού έμαθες ράψιμο;

Υπάρχει τρόπος να μάθει κανείς εκτός από το να πάει σε κάποιο μάθημα;

Κάποια ιστοσελίδα με οδηγίες; Ή κάποιο βιβλίο; Γιατί στην΄πόλη μου, δεν διοργανωνεται κάτι. :(

Εκτός κι αν μου δώσεις on line οδηγίες!! :lol::lol::lol::lol::lol:

n3kPp3.png

zewgp3.png

Link to comment
Share on other sites

Ματα,εγώ μόνη μου έμαθα είχα δει όμως την μαμά μου.Μια φορά ήθελα να βάλω ένα φερμουάρ σε παντελόνι και η μαμά μου δεν μου το έκανε για να με κάνει να το κάνω μόνη μου μάλλον.Πείσμωσα κι εγώ κι έκατσα το πάλεψα και το έβαλα.Ίσως να μην ήταν τέλειο΄ εγώ όμως ένιωσα μεγάλη ικανοποίηση.

Για μαθήματα ονλάιν λίγο δύσκολο είναι.Θα σου πω όμως κάτι εύκολο όταν θες να κοντέψεις κάτι και το ύφασμα είναι λεπτό για να μην φαίνονται οι ραφές απέξω. Γυρίζεις ΄το ύφασμα στο σημείο που θες και ράβεις κανονικά αλλά από την πλευρά που θα φαίνεται δεν πιάνεις πολλή ύφασμα παρά μόνο 2 κλωστούλες. Η ραφή γίνεται έτσι //////////.

Ιστορίες γι΄αγρίους σου λέω τώρα ε?

716217ybmeeuyfgz.gif

Μανόλης:9/9/95_Νίκος:8/12/06

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΜΗΠΩΣ ΞΕΡΕΤΕ ΚΑΜΙΑ ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΠΟΥ ΝΑ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΒΡΩ ΣΧΕΔΙΑ ΜΕ ΣΤΑΥΡΟΒΕΛΟΝΙΑ Κ ΡΙΖΟΒΕΛΟΝΙΑ? ΣΧΕΔΙΑ ΓΙΑ ΚΟΥΒΕΡΤΑΚΙΑ!!!!!!!!

 

http://www.sewandso.co.uk/

http://www.abc-free-machine-embroidery-designs.com/

 

έχει πάρα πολλά σχέδια για όλα τα είδη ραψίματος .. ακόμα νομίζω έχει και οδηγίες για το πώς να ξεκινήσεις το ράψιμο!

 

Mata .. εάν κατέβεις κέντρο, στην Αγίου Μάρκου, υπάρχουν καταστήματα που πουλάνε "kit" σταυροβελονιάς τα οποία μέσα έχουν οδηγίες με εικόνες!! επίσης εάν θέλεις μπορώ εγώ να σου σκανάρω ένα δικό μου σχέδιο και να σου το στείλω να μου πείς εάν βγάζεις άκρη :wink:

Θεοδώρα : 31/03/2006 , Νικόλας : 25/11/2008

All I ever wanted..All I ever needed is here in my arms!!

 

Thank you Roger Waters for bringing this AMAZING show in Greece .. Ευχαριστούμε !!

Link to comment
Share on other sites

Έχεις κανένα τηλέφωνο Εκάβη; Για να μην αγοράζω το περιοδικό!

Thanks πάντως για την ιδέα. :wink:

Η ερώτηση άπτεται του θέματος με την οργάνωση που συζητάς αλλού (εγώ απλώς σας διαβάζω και σας θαυμάζω). Αν καταφέρεις και μου βρεις πού έχω βάλει τα burda (κάπου στο σπίτι είναι δεν τίθεται θέμα), σου πληρώνω τα μαθήματα στο burda :lol::lol::lol::lol:

Πάντως είχα πάει σε αυτά τα μαθήματα και ήταν ωραία, ως πολύ ωραία. Έφτιαχνες μια φούστα, ένα παντελόνι, μια μπλούζα κι ένα σακάκι. Αναγκάστηκα να σταματήσω μετά το παντελόνι, αλλά όσα έφτιαξα τα φοράω ακόμα και είναι και ωραίααααααα :lol::lol::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Κορίτσια γειά σας. Θα ήθελα να σας ρωτήσω αν ξέρετε που μπορώ να βρω πατρόν για στολή ταρανδάκι ή ελαφάκι για τον βαφτισιμιό μου που είναι στο νήπιο. Έχουμε ψιλομπλοκάρει :?:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ηelen ειναι πολυ ωραια!!

Μπραβο σου!!

 

Μου αρεσε παντα το κεντημα αλλα ...το παρατησα

λογο παιδιων,δουλειας κλπ..τωρα ομως το ξαναρχισα

πηρα λοιπον μετρητο...ειναι πακετο μπορω να πω

γιατι ενα λαθος κ την εβαψα :lol: ελπιζω να το τελειωσω...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Αχ Νανούκα με κατέστρεψες, τρελαίνομαι για όλα αυτά. Ανυπομονώ να τελειώσω έναν πίνακα σταυροβελονιά για να αρχίσω τραπεζομάντηλα Χριστουγεννιάτικα κ.α.

Δεν βλέπω να προλαβαίνω αλλά με ηρεμεί απίστευτα, το μόνο που έχω αρχίσει και πιάνομαι και δεν αντέχω πολύ πιά...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

ΔΩΡΕΑΝ!!! ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 27-02-09

 

ΣΕΜΙΝΑΡΙΟ ΡΑΦΗΣ - ΟΔΗΓΙΕΣ ΓΙΑ ΧΡΗΣΗ ΕΙΔΙΚΩΝ ΕΞΑΡΤΗΜΑΤΩΝ ΓΙΑ ΕΥΚΟΛΗ ΡΑΦΗ ΦΕΡΜΟΥΑΡ-ΡΕΛΙΟΥ-ΣΤΡΙΦΩΜΑΤΟΣ-ΠΛΑΚΟΡΑΦΗ ΓΙΑ ΣΕΝΤΟΝΙΑ ΚΑΙ ΤΡΑΠΕΖΟΜΑΝΤΗΛΑ.

ΕΠΙΣΗΣ ΚΑΤΑΣΚΕΥΗ ΚΟΥΜΠΟΤΡΥΠΑΣ ΚΑΙ ΕΥΚΟΛΗ ΡΑΦΗ ΚΟΥΜΠΙΟΥ.ΕΠΙΔΕΙΞΗ ΜΗΧΑΝΩΝ ΟΙΚΙΑΚΗΣ ΧΡΗΣΕΩΣ ΚΑΙ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΩΝ.

 

ΧΩΡΟΣ ΔΙΕΞΑΓΩΓΗΣ ΣΕΜΙΝΑΡΙΟΥ ΝΕΑ ΖΩΗ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΟΥ ΣΟΥΛΙΩΤΩΝ 7

ΩΡΑ 11:00-14:00

 

~ΣΑΣ ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΜΕ !!!!!!!!

ΤΗΛ. ΓΙΑ ΚΡΑΤΗΣΕΙΣ ΘΕΣΕΩΝ

210-6209171

6972787540 :lol::lol:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

imgp0103v.jpg

 

Γειά σας κορίτσια και απο μένα!

Εμένα όπως βλέπετε μου αρέσουν τα κεντήματα,πλέκω κιόλας άλλα πουλόβερ όχι βελονάκι-δυστυχώς γιατί μου αρέσει το βελονάκι,ιδίως κάποιες κουρτίνες και καλλύματα κρεβατιού.

Ασχολούμαι με το κέντημα, ιδιαίτερα μου αρέσει η σταυροβελονιά με μέτρημα.Το τελευταίο που κέντησα,ήταν ένας παιδικός πίνακας με αρκουδάκια και λαγουδάκια,οπου κέντησα το βάρος ,την ημέρα γέννησης κ.τ.λ, λείπει μόνο το όνομα της Μελίνας ,για να το φτιάξω με κάδρο. Κάδρο θα πάρω απο το Ικέα ,άσπρο.Είχα φτιάξει παρόμοια και στα ανίψια μου και έγιναν φανταστικά.

36fZp3.png
Link to comment
Share on other sites

Αυτό ήταν σε κίτ της DMC.Δυστυχως τα ωραία σχέδια δεν τα εισάγουν στην Ελλάδα,πρέπει να τα ψάχνεις συνέχεια για να πετύχεις κάποιο καλό.

Πολλές φορές ζήτησα πράγματα απο τον κατάλογο τους αλλα δεν υπήρχαν.

Απο'τι ειδα όμως το site που προτείνει η Nanouka (sewandso) έχει φανταστικά πράγματα και οικονομικά.Ενα κιτ με νεράιδα που εδω μου ζητουσαν 30,00 ,το έχει 12,00. :shock:

36fZp3.png
Link to comment
Share on other sites

Εμένα κορίτσια μου αρέσει πολύ το βελονάκι κι έχω φτιάξει πάρα πολλά πράγματα. Κουρτίνες, κουβερτούλες χειμωνιάτικες και καλοκαιρινές, μαξιλάρια... Θα ήθελα πολύ να φτιάξω και μπλούζα ή ανοιχτή μακριά καζάκα, όμως δυστυχώς δεν γνωρίζω από κοψίματα. Πολλά σχέδια επίσης που έχω πλέξει είναι δικά μου.΄Εμαθα από τη γιαγιά μου σε μικρή ηλικία.

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

ΛΟΓΩ ΤΟ ΟΤΙ ΤΟ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΟ ΔΩΡΕΑΝ ΣΕΜΙΝΑΡΙΟ ΠΟΥ ΔΙΟΡΓΑΝΩΣΑΜΕ ΠΡΑΓΜΑΤΟΠΟΙΗΘΗΚΕ ΜΕ ΜΕΓΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ, ΣΑΣ ΚΑΛΟΥΜΕ ΣΤΟ ΕΠΟΜΕΝΟ ΣΕΜΙΝΑΡΙΟ ΠΟΥ ΟΡΓΑΝΩΝΟΥΜΕ ΤΗΝ ΚΥΡΙΑΚΗ 15 Μαρτίου ώρα 11.30-13.30π.μ

 

ΧΩΡΟΣ ΔΙΕΞΑΓΩΓΗΣ ΣΕΜΙΝΑΡΙΟΥ ΝΕΑ ΖΩΗ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΟΥ ΣΟΥΛΙΩΤΩΝ 7

ΣΑΣ ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΜΕ !!!!!!!!

ΤΗΛ. ΓΙΑ ΚΡΑΤΗΣΕΙΣ ΘΕΣΕΩΝ

210-6209171

6972787540

 

ΟΔΗΓΙΕΣ ΓΙΑ ΧΡΗΣΗ ΕΙΔΙΚΩΝ ΕΞΑΡΤΗΜΑΤΩΝ ΓΙΑ ΕΥΚΟΛΗ ΡΑΦΗ ΦΕΡΜΟΥΑΡ-ΡΕΛΙΟΥ-ΣΤΡΙΦΩΜΑΤΟΣ-ΠΛΑΚΟΡΑΦΗ ΓΙΑ ΣΕΝΤΟΝΙΑ ΤΡΑΠΕΖΟΜΑΝΤΗΛΑ ΜΑΞΙΛΑΡΙΑ ΚΑΙ ΠΟΛΛΑ ΑΛΛΑ...

ΕΠΙΣΗΣ ΚΑΤΑΣΚΕΥΗ ΚΟΥΜΠΟΤΡΥΠΑΣ ΚΑΙ ΕΥΚΟΛΗ ΡΑΦΗ ΚΟΥΜΠΙΟΥ.ΕΠΙΔΕΙΞΗ ΜΗΧΑΝΩΝ ΟΙΚΙΑΚΗΣ ΧΡΗΣΕΩΣ ΚΑΙ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΩΝ.

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια συγχαρητηρια...είστε χρυσοχέρες.

Κι εμένα μου αρέσει να καταπιάνομαι με τέτοια αλλά δεν έχω χρόνο.

Κάποτα έπλεκα το βράδυ στην τηλεόραση, τώρα....

Ξέρω κέντημα το κλασικό μην φαντατείτε κάτι το πολύπλοκο, πλέκω βελονάκι και μερικά κασκόλ που είναι ίσια και δεν έχουν κοψίματα.

Θα σας παρακολουθώ μήπως και ξαναπιάσω κι εγώ κάτι...

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...