Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Πότε κάθονται τα μωρά?


Recommended Posts

μπορεις να τον εχεις σε ημικαθιστικη θεση, στο ρηλαξ ή αγκαλιτσα ή με ενα μαξιλαρι απο κατω για οση ωρα θελει. Συνηθως μετα απο μερικα λεπτα εως μιση ωρα, θα σου δειξει οτι κουραστηκε, θα γκρινιαξει, θα χασει το ενδιαφερον του ή θα τεντωνεται. Τοτε αλλαξε του σταση, ξαπλωσε το. Πολυ καλο κανει να το βαζεις και για λιγο μπρουμυτα, εστω για λιγα δευτερολεπτα, αναλογα το αν εχει συνηθισει και τις αντοχες του σε αυτην τη σταση. Συνηθως θα σηκωσει για λιγο με ενδιαφερον το κεφαλακι του, αν του βαλεις ενα παιχνιδακι μπροστα ή του κανεις εσυ φατσουλες θα του αρεσει για λιγο. Οσο για ορθιο, μπορει να πατησει πανω σου και για ενα δευτερολεπτο ή δυο μπορει να στηριξει το βαρος του στα ποδαρακια του. Βεβαια δε μπορει να μεινει ορθιο για πολυ παραπανω, απο μονο του θα διαμαρτυρηθει. Γενικα δες τι θελει την καθε στιγμη, ποτε θελει κατι περισσοτερο και ποτε κουραζεται. Προσπαθεισαι να του δινεις ποικιλα ερεθισματα κατα τη διαρκεια της ημερας, σε ποικιλες θεσεις, παντα εφοσον του αρεσει. Αν θελει να κοιταει ησυχα μονο ξαπλωτο, παλι δεν πειραζει: μην το βαζεις μπρουμυτα ή ορθιο με το ζορι. Απλα δεν εχει κανει το αναπτυξιακο εκεινο 'κλικ' ακομα στο μυαλο του, απλα ειναι διαφορετικο, φυσιολογικο παντα μωρο. Το πιο πιθανο ειναι σε λιγο καιρο να σου τα κανει ολα μαζι!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 167
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Να σας ρωτήσω, νομιζα πως οταν τα μωρά γίνουν 6 μηνών μπορούν να στηρίζουν τη μέση τους και να κάθονται σιγά σιγά μονα τους..

Ο μπεμπης μου ειναι 7 μηνών και δεν δειχνει να εχει αυτη την ικανότητα αλλα ουτε και τη διάθεση. Με το που παω να τον βάλω καθιστο με μαξιλάρια στο διπλο κρεβάτι, αμέσως τουμπάρει στο πλάι και αρχιζει να κυλιέται..

 

 

Να ανησυχω που δεν μπορει να καθισει;;

 

Μπορει παντως να στηρίζεται στα γόνατα του, με τους αγκώνες κάτω και τώρα αρχίζει και βάζει τις παλάμες του (στο κρεβατι ολα αυτα..)

Link to comment
Share on other sites

Το ίδιο ακριβώς σκεφτόμουνα και εγώ πριν λίγους μήνες. Το μωρό μου γεννήθηκε 10/08/2007 και μέχρι πριν ένα περίπου μήνα δηλ. γύρω στον 10 μήνα έκανε όπως λες εσύ. Είχα πραγματικά ανησυχήσει, μόνο στην στράτα ήθελε να είναι και στο ριλάξ. Ευτυχώς όμως ξαφνικά και χωρίς ζόρι μια μέρα όπως τον έβαλα καθιστό και περίμενα να πέσει από λεπτό δεν έπεσε κάθεται μιά χαρά και για αρκετή ώρα.

καθαρός ουρανός αστραπές δεν φοβάται!!!

Link to comment
Share on other sites

Eve emena kathete me upostiriksei kai den thelei na einai ksaplomeni ..sunexeia zorizete na sikothei na katsei...alla emena an thn balo mproumita peftei kai menei akiniti...den mporei na stirixtei sta gonata ths i na sikosei thn mesh ths katholou ...opote pisteuo oti kathe paidaki einai diaforetiko giauto mhn stenaxoriese :)..ola tha ginou!

n

Link to comment
Share on other sites

Οπως εχει αναφερθει εδω μεσα πολλακις το καθε μωρακι εχει την ωρα του και τον ρυθμο του. Νομιζω οτι εφοσον κανει τα υπολοιπα που λες σιγα σιγα θα κανει και αυτο. Επισης ο γιατρος σου τι λεει επ'αυτού?Εμειες που ημαστε λιγο πιο μικρες απο εσας μολις αρχισαμε να καθομαστε και μολις κουραζεστε πεφτει στο πλαϊ. Αλλα μωρακια καθονται και απο πιο μικρα. Παντως στους 6-7 μηνες αρχιζουν να καθονται οπως περιγραφεις.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια, για να πω ότι ο δικός μου "καλοκάθησε" πέρασαν 9 μήνες!!! :shock::shock:

Αφού μπουσούλησε στους 11 καταλαβαίνετε καθυστέρηση...

Μην ανησυχείτε, αν ο γιατρός κατά τα άλλα το βρίσκει το παιδάκι καλά όλα θα γίνουν στην ώρα τους για το κάθε παιδί!!! :wink:

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω οτι δ πρεπει να απαγορευουμε στα παιδια να καθοντε εφοσον μπορουν να το κανουν. Αλλα να τα βασουμε εμεις στη καθηστη θεση με υποστιριξη :shock: κ να το λεει κ εας γιατρος :shock:

as1cA6A-O4x1210MzAwNjM2bHw1MDUwMDRkfEtvbnN0YW50aW5vcyBlaW5haQ.gif

 

Ι've breastfed my boy 2yrs1day

Link to comment
Share on other sites

Αφήστε ρε κορίτσια το άγχος κατα μέρος!

κάθε μωράκι έχει το δικό του ρυθμό ανάπτυξης! και όχι μόνο! παρά ξέρουν καλύτερα από μας πότε είναι έτοιμα για κάτι και πότε όχι!! χαρείτε τις στιγμές με τα παιδάκια σας... να χαίρεστε να τα βλέπετε να ανθίζουν με το δικό τους μοναδικό τρόπο... όσο για το κάθεται δεν κάθεται... καλά να 'ναι τα παιδάκια μας... από ένα σημείο και μετά όχι απλά δεν κάθοντε.... κώλο δε βάζουν κάτω και τότε παρακαλάμε να μείνουν λίγο ακίνητα :lol::lol::lol::lol:

.....και που λες ο Πινόκιο... τάνει μαμάααααααααααααα!!!! :lol:

Link to comment
Share on other sites

Αφήστε ρε κορίτσια το άγχος κατα μέρος!

κάθε μωράκι έχει το δικό του ρυθμό ανάπτυξης! και όχι μόνο! παρά ξέρουν καλύτερα από μας πότε είναι έτοιμα για κάτι και πότε όχι!! χαρείτε τις στιγμές με τα παιδάκια σας... να χαίρεστε να τα βλέπετε να ανθίζουν με το δικό τους μοναδικό τρόπο... όσο για το κάθεται δεν κάθεται... καλά να 'ναι τα παιδάκια μας... από ένα σημείο και μετά όχι απλά δεν κάθοντε.... κώλο δε βάζουν κάτω και τότε παρακαλάμε να μείνουν λίγο ακίνητα :lol::lol::lol::lol:

 

Ακριβως... :wink::lol:

tRGJp2.png1054268gj3rg6cc5t.gif
Link to comment
Share on other sites

Εχουμε την ιδια ηλικια και την ιδια απορια :)

 

Η μπεμπα μου θελει να καθεται και να σκαλιζει τα παντα αλλα μονο στην αγκαλια μου, ουτε δευτερολεπτο δεν μπορει να καθισει μονη της.

 

Κανει βεβαια φιλοτιμες προσπαθειες να ανασηκωθει πχ απο ξαπλωμενη κανει κατι σαν "κοιλιακους" αλλα οταν την βαζω καθιστη σωριαζεται αμεσως.

 

Ο παιδιατρος ειπε οτι ο μεσος ορος θελει να περασει τους 7 μηνες για να καθισει. Ειδικα αν ειναι στρουμπουλο το μωρακι θελει λιγο περισσοτερο χρονο.

 

Μην ανησυχεις, δυναμωνουν πολυ γρηγορα τα ατιμα και μετα οντως δεν καθονται στον ποπο τους ουτε στιγμη.

 

Ο γιατρος μου ειπε να της στηριζω την πλατουλα και να την κραταω καθιστη για να δυναμωσουν οι μυες της πλατης και του αυχενα.

 

Θελει ομως πολυ προσοχη μη σου φυγει το παιδι.

 

Εμενα μου γλιστρισε την προηγουμενη εβδομαδα οπως την ακουμπησα για μια στιγμη στην γωνια που κανει το κρεβατακι της, πανω στην παντα, και επεσε με τα μουτρα στο στρωματακι της και το κεφαλακι εσκασε διπλα στα καγκελακια. Πηρα μια λαχταρα ... ... Ευτυχως δεν χτυπησε

Μπιζουδενια μου γεννήθηκες 29/12/2007 !!!

Ηρθε και ο μαγκας 30/01/2010 !!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Mην αγχώνεσαι! Εμένα ο Ραφαήλ πρώτα σηκώθηκε να περπατήσει (στηριζόταν και τοίχο-τοίχο αλώνιζε όλο το σπίτι!!!) και μετά κάθησε! 10 μηνών (πες 8 γιατί ήταν πρόωρος) αλώνιζε κανονικά αλλά ούτε καθόταν μέχρι τότε, ούτε μπουσούλισε ποτέ!

Όπως σου είπαν και τα κορίτσια το κάθε παιδί έχει τους δικούς του ρυθμούς...μην ανησυχείς λοιπόν...Απόλαυσέ το γιατί μετά θα τρέχεις...:)

10/1/1998 Πρώτη φορά μαμά: Ο Ραφαήλ έρχεται στη ζωή μου!

TpqWp2.pngIgXop2.png

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω οτι δ πρεπει να απαγορευουμε στα παιδια να καθοντε εφοσον μπορουν να το κανουν. Αλλα να τα βασουμε εμεις στη καθηστη θεση με υποστιριξη :shock: κ να το λεει κ εας γιατρος :shock:

 

Γιατί σου κάνει εντύπωση; Εκτός απ' τη γιαγιά μου (και άλλες γιαγιάδες), δεν έχω δει πουθενά να διατυπώνεται αντίθετη άποψη από επίσημη πηγή. Αν το μωρό στηρίζει το κεφάλι του (δηλαδή να μη γέρνει το κεφάλι μπροστά και ακουμπά το πηγούνι στο στήθος), και αν το υποστηρίξεις ώστε να μην πέσει δεξιά κι αριστερά, γιατί να μην το βάζεις να κάθεται; Ποιος λέει το αντίθετο (εκτός απ' τη γιαγιά μου; );

Θα μ' ενδιέφερε να δω (αν υπάρχει) μια γραπτή οδηγία (από αξιόπιστη πηγή) να λέει πως το μωρό δεν κάνει να κάθεται (με τις παραπάνω προϋποθέσεις). Δεν μ' ενδιαφέρει το "μου το είπε ο τάδε, ο δείνα", η sstamoul, κλπ. Τέτοια έχω ακούσει πολλά που υποστηρίζουν πότε τη μία και πότε την άλλη άποψη, όπως σε όλα τα θέματα άλλωστε... Μ' ενδιαφέρει μια κανονική επίσημη πηγή. Υπάρχει; ή το λέμε όλοι επειδή το ακούγαμε απ' τις γιαγιάδες μας; "μην το καθίζεις το μωρό, δεν κάνει!"

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω οτι δ πρεπει να απαγορευουμε στα παιδια να καθοντε εφοσον μπορουν να το κανουν. Αλλα να τα βασουμε εμεις στη καθηστη θεση με υποστιριξη :shock: κ να το λεει κ εας γιατρος :shock:

 

Γιατί σου κάνει εντύπωση; Εκτός απ' τη γιαγιά μου (και άλλες γιαγιάδες), δεν έχω δει πουθενά να διατυπώνεται αντίθετη άποψη από επίσημη πηγή. Αν το μωρό στηρίζει το κεφάλι του (δηλαδή να μη γέρνει το κεφάλι μπροστά και ακουμπά το πηγούνι στο στήθος), και αν το υποστηρίξεις ώστε να μην πέσει δεξιά κι αριστερά, γιατί να μην το βάζεις να κάθεται; Ποιος λέει το αντίθετο (εκτός απ' τη γιαγιά μου; );

Θα μ' ενδιέφερε να δω (αν υπάρχει) μια γραπτή οδηγία (από αξιόπιστη πηγή) να λέει πως το μωρό δεν κάνει να κάθεται (με τις παραπάνω προϋποθέσεις). Δεν μ' ενδιαφέρει το "μου το είπε ο τάδε, ο δείνα", η sstamoul, κλπ. Τέτοια έχω ακούσει πολλά που υποστηρίζουν πότε τη μία και πότε την άλλη άποψη, όπως σε όλα τα θέματα άλλωστε... Μ' ενδιαφέρει μια κανονική επίσημη πηγή. Υπάρχει; ή το λέμε όλοι επειδή το ακούγαμε απ' τις γιαγιάδες μας; "μην το καθίζεις το μωρό, δεν κάνει!"

Συμφωνω απολυτα. Το εχω πει και αλλη φορα καπου εδω μεσα αλλα δεν θυμαμαι που. Ο παιδιατρος μου ειχε πει οτι δεν κανει κακο να το βαζουμε το παιδι να κατσει απο τη στιγμη που βλεπουμε και καταλαβαινουμε οτι μπορει. Βεβαια αν ρωτησεις τη γιαγια μου, τη μαμα μου και την πεθερα μου θα σου πουν το αντιθετο.

 

Don't let fears hold you back from living everyday to your fullest!

Link to comment
Share on other sites

Εμεις βαλαμε τον Κωνσταντινο σε ρηλαξ απο τις πρωτες 20 μερες , καμια φορα στην αγκαλια τον ειχαμε σε πιο καθιστη θεση , δεν ειχα ακουσει ποτε και πουθενα οτι δεν κανει να το κανω αυτο . Στο καθησματακι του αυτοκινητου περνουσε επισης αρκετες ωρες και στο καροτσι αρχησαμε να τον ανασηκωνουμε λιγακι απο 2,5 μηνων και μετα λιγο λιγο . Αμα υποστηριζεται ο αυχενας του και η πλατη του δεν μπορω να βρω λογο οπου δεν θα πρεπει να καθεται ενα μικρουλη σε πιο καθιστη θεση . Θυμηθηκα κατι τραγικο τωρα , ημασταν εξω εγω ημοθνα μεσα σε ενα μαγαζι και εβλεπα κατι και ο Πανος ητανε με το καροτσακι εξω , ο μπεμπης ητανε 5-6 μηνων , και ειδε εναν αλλο μπαμπα με ενα παιδακι σχεδον 3-3,5 μηνων το οποιο το ειχανε σε ξαπλωτη θεση και ο αλλος μπαμπας περνει το επιστημονικο υφος και λεει οτι το παιδι απαγορευεται να καθησει (εστω με βοηθεια ) μεχρι 5-6 μηνων ειπε ... δεν θυμαμαι ακριβως για να μην χαλασει την πλατη του , και αυτο τους το ειχε πει η παιδιατρος , αρα για τοσους μηνες το παιδι το ειχανε και θα το ειχανε ξαπλα , δηλαδη ελεος !!! ακομα το θυμομαστε και γελαμε .

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ειδε εναν αλλο μπαμπα με ενα παιδακι σχεδον 3-3,5 μηνων το οποιο το ειχανε σε ξαπλωτη θεση και ο αλλος μπαμπας περνει το επιστημονικο υφος και λεει οτι το παιδι απαγορευεται να καθησει (εστω με βοηθεια ) μεχρι 5-6 μηνων ειπε ... δεν θυμαμαι ακριβως για να μην χαλασει την πλατη του , και αυτο τους το ειχε πει η παιδιατρος , αρα για τοσους μηνες το παιδι το ειχανε και θα το ειχανε ξαπλα , δηλαδη ελεος !!! ακομα το θυμομαστε και γελαμε .

 

 

η ημιμάθεια είναι χειρότερη της αμάθειας έως και καταστροφική ώρες ώρες :?

 

εγώ για κάποια πράγματα απλά "βλέπω και ακούω το παιδί μου"

έχω εμπιστοσύνη στις δυνατότητες του και δεν το φρενάρω

δεν πιστεύω ότι το παιδί μου από μόνο του, ΧΩΡΙΣ να έχει τη δυνατότητα απ τη φύση του, θα καθόταν, τα σηκωνόταν, θα περπατούσε...

Link to comment
Share on other sites

Αυτό ότι "δεν κάνει να κάθεται", στο... λαιμό μου "κάθεται"!

 

Η πεθερά μου, κάθε φορά ππου ερχόταν σπίτι και το παιδί καθόταν ούρλιαζε: "αααααα... κάθεται!!!!! Μην το βάζετε να κάθεται.... Δεν κάνει, η πλάτη του, η σπονδυλική του στήλη, θα του κάνετε κακό, θα, θα, θα, θα....".

 

Έδειχνα σε συναδέλφους στη δουλειά φωτογραφίες του μωρού, είδε μια συνάδελφος που πρόσφατα έγινε και γιαγιά μια φωτογραφία με τπ μωρό που καθόταν άρχισε τα ίδια.

 

Πριν ένα μήνα περίπου (που το παιδί ήταν 6 μηνών, έλεος δηλαδή) είμασταν με τον άντρα μου για καφέ. Είχα το μωρό στην αγκαλιά μου καθιστό και ακούω από ένα διπλανό τραπέζι μια να λέει "αααα.... το έχει καθιστό! Το καημένο το μωρό". Ούτε μεσαιωνικά βασανιστήρια να του έκανα!

 

Και η παιδίατρος τότε γιατί όταν το εξέταζε το άφηνε να κάθεται;

 

Η αλήθεια είναι όμως ότι "πες, πες" στο τέλος με επηρεάζουν σε κάποια θέματα. Μετά ρωτάω την παιδίατρο και με... "επαναφέρει στην τάξη". :D

Link to comment
Share on other sites

Δ μπορω τωρα πολυ να ψαχνω - βγιαζομαι να παω στο χωριο :lol: αλλα να παρετε μια ιδεα http://www.dinf.ne.jp/doc/english/global/david/dwe002/dwe00237.htm#part1chap35-4

 

Καλά να περάσεις στο χωριό!

 

(Αλλά τι ιδέα θα πάρουμε απ' το link που μας έβαλες για ασκήσεις που απευθύνονται κυρίως σε παιδιά με δυσκολίες κίνησης; Και πού γράφει "μην βάζετε το μωρό να κάθεται με υποστήριξη;" ;;;; )

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ.ΕΙΜΑΙ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟ ΜΕΛΟΣ ΤΗΣ ΠΑΡΕΑΣ ΑΝ ΚΑΙ ΔΙΑΒΑΖΑ ΤΑ ΔΙΑΦΟΡΑ ΘΕΜΑΤΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΗ ΤΗΣ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗΣ ΜΟΥ.ΣΗΜΕΡΑ ΚΛΕΙΝΟΥΜΕ ΤΙΣ 40 ΜΕΡΕΣ ΚΑΙ ΑΥΡΙΟ ΠΑΙΡΝΟΥΜΕ ΤΗΝ ΕΥΧΗ ΑΠΟ ΤΟΝ ΙΕΡΕΑ! ΔΙΑΒΑΖΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΘΕΣΗ ΠΟΥ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΧΟΥΜΕ ΤΑ ΜΩΑΚΙΑ ΜΑΣ ΚΑΙ ΑΝΑΡΩΤΙΕΜΑΙ ΕΜΕΙΣ ΤΟΝ ΜΙΚΡΟΥΛΗ ΜΑΣ ΟΤΑΝ ΤΟΝ ΚΡΑΤΑΜΕ ΑΓΚΑΛΙΤΣΑ Η ΤΟΝ ΤΑΙΖΟΥΜΕ ΤΟΝ ΕΧΟΥΜΕ ΣΕ ΗΜΙΚΑΘΙΣΤΙΚΗ ΘΕΣΗ ΓΙΑΤΙ ΠΝΙΓΕΤΕ.ΠΑΝΤΑ ΣΤΗΡΙΖΟΜΕΝΟΣ ΣΤΟ ΜΠΡΑΤΣΟ ΜΑΣ ΒΕΒΑΙΑ! ΤΟΥ ΚΑΚΟΥΜΕ ΚΑΚΟ ΕΤΣΙ?

Link to comment
Share on other sites

καθολου κακο! Μετα το φαγητο τα μωρακια, αλλα για λιγο και αλλα για περισσοτερο, χρειαζονται λιγο χρονο ορθια στον ωμο μας ή οπως αλλιως βολευει για να ρευτουν και να ηρεμησει το στομαχακι τους. Το ποσο χρονο χρειαζεται το μικρο σου θα σου το δειξει το ιδιο, προσπαθησε να διαβασεις πως βολευεται καλυτερα. Οταν κουραστει θα γινει ανησυχο κλπ. Αν ειναι μωρακι με λιγες αναγωγες παραπανω θα νιωθει ανετα ημικαθιστο για περισσοτερο χρονο. Μια ισορροπια ειναι ολα, και οι στασεις που βαζεις το μωρο, τιποτα δεν απαγορευεται απολυτα και ολα μπορεις να τα βρεις αν εστιασεις το αυτι σου στις προτιμησεις του καθε στιγμη και δε μπερδευεσαι με απολυτες οδηγιες αλλων απο εξω. Καλη συνεχεια! Η μικρη μας ηδη ξεπεταχτηκε και ζηλευουμε την περιοδο την οποια ζεις, με το τρυφερουλι σου. Θα κανουμε κι αλλο ομως..!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Eμεις καταργησαμε το πορτ μπεμπε και αρχησαμε να την βαζουμε στο καροτσακι..σε ποια θεση να το βαζω το καροτσι?ενα κλικ μετα την ξαπλωτη ειναι καλα?εχω το τριπλο της κικο.επισης της εχω βαλει και το στρωματακι του πορτ μπεμπε για καλυτερα το λεπτο.κανω καλα?

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

ολα οσα λες ακουγονται μια χαρα, αρκει να νιωθει ανετο το μωρο και να βολευουν και εσας τους γονεις. Κανενα προβλημα με το καροτσι, αρκει να κοιμαται μονο του εκει και να μην συνηθισει να κοιμαται μονο μετα απο κουνημα στο καροτσι ή μετα απο μιση ωρα βολτα σε πλακοστρωτο..

Link to comment
Share on other sites

Σ'ευχαριστω πολυ! Δεν την εχω συνηθησει στο κουνιμα καθολου.Απλα με βολευει γιατι την βγαζω στον κηπο ετσι η οπου αλλου θελω.Ειναι ηδη 6 κιλα και εγω ειμαι και μιση μεριδα και θα σπασω στα 2 σε λιγο.Προσπαθω να μην την μαθω στα χερια...οσο μπορω

Παντος απο οτι καταλαβα δεν υπαρχει προβλημα να καθοντε αρκει να υπαρχει στηριξη στην πλατη τους

Link to comment
Share on other sites

ολα οσα λες ακουγονται μια χαρα, αρκει να νιωθει ανετο το μωρο και να βολευουν και εσας τους γονεις. Κανενα προβλημα με το καροτσι, αρκει να κοιμαται μονο του εκει και να μην συνηθισει να κοιμαται μονο μετα απο κουνημα στο καροτσι ή μετα απο μιση ωρα βολτα σε πλακοστρωτο..

 

να ρωτησω δεν κανει να κοιμαται με κουνημα στο καροτσι?εγω ετσι την κοιμιζω σχεδον καθημερινα ειναι ο μονος τροπος που τα καταφερνω αν δεν θελει να θηλασει μιας κ δεν περνει πιπιλα.το να την νανουριζω στην αγκαλια δεν με εχει βολεψει γιατι ειναι βαρια

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...