Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΑΝΑΖΗΤΗΣΗ ΓΙΑ ΦΤΗΝΕΣ ΚΟΥΡΤΙΝΕΣ


Recommended Posts

και εμενα οχι μονο δεν με πιστευει αλλα μου ειπε και οταν του ειπα για τις κουρτινες και επειδη ηξερε το κολλημα μου <<εσυ πως και τις πηρες απο τι λαικη>>?ευτηχως που μου ανοιξατε τα ματια παντως.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 201
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Εγώ πήγα στη λαϊκή αλλά μου βγαίνανε ακριβά με τα ραφτικά.

Ετσι κατέληξα στο carrefour και πήρα κουρτίνες για όλο το σπίτι, 8 κομμάτια δηλαδή έτοιμες ραμμένες 170 ?. Κινέζικες ήταν αλλά δεν με απασχολεί καθόλου.

sj3dp3.png
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα! Βρήκα στα κινέζικα έτοιμες κουρτίνες σε πολύ ωραία σχέδια με ταυτά τσαλακωτό εσωτερικά και λεπτό διάφανο ύφασμα εξωτερικά με διάφορα βελουτέ σχέδια , 3 μέτρα, 18 ευρώ η μία. Τις ίδιες βρήκα στη λαική 20 ευρώ και τελικα τις πήρα απο το παζάρι του Πειραιά 12 ευρώ! Ακριβώς το ίδιο σχέδιο!

Νεφέλη:1-1-08 Άλκηστις:1-4-09 Ίριδα:17-6-10

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

και εγω οπως ειπα και ποιο πανω πηρα κουρτινα μια λεπτη για εσωτερικη και μια χοντρη για εξωτερικη 12 μετρα συνολο 50 ευρω και κανεις δεν πιστευει την τιμη ακομα και σε γνωστη μου μοδιστρα που τις πηγα να τις δει μου ειπε οτι δεν το πιστευε.

Link to comment
Share on other sites

Ναι βρε κορίτσια δεν αξίζει παραπανω πχ χτες η μικρη κυκλοφορουσε με ενα κλαμερ μου...ε τρυπησε το πρωτο φυλλο το διαφανές στην κουρτινα μου στη κρεββατοκάμαρα...δεν με πτόησε καθολου..επειδη 15ευρώ θα ξαναδώσω ανετα , αν και δεν την αλλαζω γιατι δεν φαινεται! Αλλα αν την ειχα χρυσοπληρώσει...θα τραβουσα τα μαλλιά μου!

 

Link to comment
Share on other sites

να ρωτησω και εγω κατι κοριτσακια?πηρα καποιες κουρτινες διπλες οπως ειπα και ποιο πανω που το εξωτερικο φυλλο η ραφη του ειναι η απλη κλασικη ραφη τι θα μπορουσα να κανω για να την ομορφινω λιγο παραπανω?υπαρχουν καποια ειδικα διακοσμητικα η κανω λαθος?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Υπαρχουν πολυ ομορφες πιαστρες για τις κουρτινες,απο απλες ξυλινες εως στρας.Επισης τυπου κρυσταλακια να κρεμασεις καθως και διαφορα μαγνητακια για το πλαι. Ποικιλια εχουν οι λαικες και το Jumbo.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Εγω ψωνιζω ολες μου τις κουρτινες απο Αθηνα κεντρο στα μαγαζια που ειναι στην αγιου μαρκου διπλα απο την καπνικαρεα , μαζεμενα ολα διπλα διπλα μεχρι 15 ευρω το μετρο και εχουν και ρεταλια με 3-4 ευρω το μετρο και παιρνω και ριχταρια και τα φτιαχνει η μαμα μου (ας ειναι καλα!!) και απο αυτο στην νικιου με το 1 ευρω οντως ισχυει δεν εχω παει εγω μου παιρνει πολυ συχνα η πεθερα μου καλυμματα με το μετρο για ριχταρια και ειναι μια χαρα ισχυουν οι τιμες ψαξτε το λιγο ειναι ολα κοντα το ενα με το αλλο..αξιζει τον κοπο

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

καλησπερα κοριτσια,ανανεωνω το σπιτι και θα αλλαξω κουρτινες κ καλλυματα,τα οποια θα ραψω εγω. Ξεσηκωθηκα να παω να δω το μαγαζι στη Νικιου. Ξερω να ξεχωριζω την ποιοτητα στο υφασμα. Αχ,ανυπομονω! Αντιγονη ευχαριστω. Σε κουρτινες αμα θελετε να κανετε σχεδιο απλο πχ σφηγκοφωλια η κανονακι η πιετες,υπαρχουν ετοιμες τρεσες στο εμποριο,σε ειδη ραπτικης ψαγμενα. Μιλαμε απιθανο το αποτελεσμα! Θα κανω ετσι τις εξωτερικες του σαλονιου. Αμα θελετε βρηκα μια σελιδα που δειχνει τετοιες τρεσες. Α,θα βαλω στη κουρτινα των κοριτσιων μαγνητακια με πεταλουδες η λουλουδακια.

Το να φτιαξετε καλλυματα για τις καρεκλες της τραπεζαριας ειναι πιο ευκολο απ οτι φανταζεστε. Αμα θελετε να σας δωσω οδηγιες για απλο σχεδιο με φιογκο στην πλατη. Καντε και ασορτι τραπεζομαντηλο. Και οσοι ερχονται θα τα θαυμαζουν.

Βοηθηστε τους γιατρους να βοηθησουν οπου υπαρχει αναγκη. Γιατροι της καρδιας, 2103317288. Γιατροι του κοσμου,2103213150Στελνουμε φαρμακα,ειδη πρωτης αναγκης και κουβερτες,στελνουμε αγαπη...

Ενα μηλο την ημερα...

Link to comment
Share on other sites

εννοειται πως θα σας πω τις εντυπωσεις μου! Κοριτσιααα κοιτατε τι μπορειτε να κανετε μονες σας! Παρτε μια ιδεα. Η σελιδα βεβαια απευθυνεται σε επαγγελματιες κ εμπορους,αλλα βρισκονται μερικα απο αυτα σε ειδη ραπτικης. Ειμαι σιγουρη πως θα ενθουσιαστειτε!

http://www.maribbon.gr/maribbon.htm

Βοηθηστε τους γιατρους να βοηθησουν οπου υπαρχει αναγκη. Γιατροι της καρδιας, 2103317288. Γιατροι του κοσμου,2103213150Στελνουμε φαρμακα,ειδη πρωτης αναγκης και κουβερτες,στελνουμε αγαπη...

Ενα μηλο την ημερα...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Α,θα βαλω στη κουρτινα των κοριτσιων μαγνητακια με πεταλουδες η λουλουδακια.

αυτο πως θα το κανεις? θελω κι εγω να κολλησω σχεδιακια στην δικια μας κουρτινα αλλα δεν ξερω ουτε τον τροπο ουτε που μπορω να βρω διακοσμητικα...

pasxalitsa v

το καλύτερο δώρο της ζωής μας...είναι ΕΔΩ!!!

kALOp3.png

Link to comment
Share on other sites

κορίτσια καλησπέρα,

 

και εγώ θέλω βοήθεια. μπήκαμε σε δικό μας σπίτι πρόσφατα και δεν έχω καθόλου ασχοληθεί με τις κουρτίνες.....και έχω πολλά παράθυρα και μπαλκονόπορτες, θα χρειαστώ πολλά χρήματα.. (γιαυτό δεν έχω κοιτάξει ακόμα). και επειδή είναι και δικό μας το σπίτι θα τις φτιάξω μια και καλή και θέλω να τις προσέξω...

πρέπει κάποιος να έρθει στο σπίτι να πάρει τα μέτρα, να δούμε τα σχέδια ραψίματος και πώς θα μπουν κάποιες γιατί θέλουν ειδικό τρόπο και μετά να κοιτάξω για κουρτινόξυλα και κουρτίνες...ξέρετε κάποιον πολύ καλό που να ράβει και να έρθει να μου πει ιδέες και να μου δώσει προσφορά; και από πού να κοιτάξω για υφάσματα;

4opXp3.png 1cSqp3.png

Link to comment
Share on other sites

αυτο πως θα το κανεις? θελω κι εγω να κολλησω σχεδιακια στην δικια μας κουρτινα αλλα δεν ξερω ουτε τον τροπο ουτε που μπορω να βρω διακοσμητικα...

Σε ειδη ραπτικης πουλανε,επισης μου ειπανε στο τζαμπο. Ο τροπος ειναι πανευκολος κ σε συμβουλευουν στο μαγαζι. Ακομα μπορεις να παρεις υφασματινα μοτιφ κ να τα ραψεις επανω.

Βοηθηστε τους γιατρους να βοηθησουν οπου υπαρχει αναγκη. Γιατροι της καρδιας, 2103317288. Γιατροι του κοσμου,2103213150Στελνουμε φαρμακα,ειδη πρωτης αναγκης και κουβερτες,στελνουμε αγαπη...

Ενα μηλο την ημερα...

Link to comment
Share on other sites

κορίτσια καλησπέρα,

 

και εγώ θέλω βοήθεια. μπήκαμε σε δικό μας σπίτι πρόσφατα και δεν έχω καθόλου ασχοληθεί με τις κουρτίνες.....και έχω πολλά παράθυρα και μπαλκονόπορτες, θα χρειαστώ πολλά χρήματα.. (γιαυτό δεν έχω κοιτάξει ακόμα). και επειδή είναι και δικό μας το σπίτι θα τις φτιάξω μια και καλή και θέλω να τις προσέξω...

πρέπει κάποιος να έρθει στο σπίτι να πάρει τα μέτρα, να δούμε τα σχέδια ραψίματος και πώς θα μπουν κάποιες γιατί θέλουν ειδικό τρόπο και μετά να κοιτάξω για κουρτινόξυλα και κουρτίνες...ξέρετε κάποιον πολύ καλό που να ράβει και να έρθει να μου πει ιδέες και να μου δώσει προσφορά; και από πού να κοιτάξω για υφάσματα;

τα περισσοτερα μαγαζια ερχονται κ σπιτι για να σε βοηθησουν στην επιλογη κ να μετρησουν σωστα. Κ συνεργαζονται με γαζωτριες. Θελει σχετικη ερευνα το θεμα. Εγω ξερω ενα καλο κ με καλες τιμες κερατσινι.Αμα μπορεις κι εχουν περισσεψει μπογιες απ τους τοιχους φτιαξε ενα δειγματολογιο. Θα σε βοηθησει πολυ.

Βοηθηστε τους γιατρους να βοηθησουν οπου υπαρχει αναγκη. Γιατροι της καρδιας, 2103317288. Γιατροι του κοσμου,2103213150Στελνουμε φαρμακα,ειδη πρωτης αναγκης και κουβερτες,στελνουμε αγαπη...

Ενα μηλο την ημερα...

Link to comment
Share on other sites

Εξήγησέ μας για αρχή πώς ξεχωρίζουμε το καλό υφασμά για κουρτίνα; Τι πρέπει να προσέχουμε;

Ειναι ευκολο να το καταλαβω,δυσκολο να το περιγραψω... Να ειναι ομοιομορφες οι ινες. Να μην εχουν τραβηγμενες κλωστες αναμεσα. Να εχουν λιγο ναϋλον,αλλιως θα μας βγαινει η πιστη στο σιδερο. (Αν κ δεν εχω σιδερωσει ποτε κουρτινα αλλα λεμε) Οχι πολυ ομως,γιατι το υφασμα φαινεται ψευτικο κ φτηνιαρικο. Α,κι ενα μυστικο.Στα λεπτα υφασματα οταν εχουν ελαστικοτητα κοιταμε το βαριδι να ειναι πολυ ελαφρυ κ λεπτο αλλιως μετα απο λιγο καιρο θα εχει γινει το μηκος της κουρτινας σαν τα κυματα του Δουναβη.

Βοηθηστε τους γιατρους να βοηθησουν οπου υπαρχει αναγκη. Γιατροι της καρδιας, 2103317288. Γιατροι του κοσμου,2103213150Στελνουμε φαρμακα,ειδη πρωτης αναγκης και κουβερτες,στελνουμε αγαπη...

Ενα μηλο την ημερα...

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα ,καλή εβδομάδα.

Να επέμβω & γω πάνω στο θέμα όχι ότι ξέρω τίποτα αλλά επειδή το είδα.

Πριν το γάμο η γυναίκα μου έκανε έρευνα αγοράς για κουρτίνες(εγώ δεν πήγαινα) & το πιο οικονομικό μαγαζί & ωραίες τιμές αλλά & ποιότητα είναι το meteor στο Γέρακα.

Link to comment
Share on other sites

τα περισσοτερα μαγαζια ερχονται κ σπιτι για να σε βοηθησουν στην επιλογη κ να μετρησουν σωστα. Κ συνεργαζονται με γαζωτριες. Θελει σχετικη ερευνα το θεμα. Εγω ξερω ενα καλο κ με καλες τιμες κερατσινι.Αμα μπορεις κι εχουν περισσεψει μπογιες απ τους τοιχους φτιαξε ενα δειγματολογιο. Θα σε βοηθησει πολυ.

 

καλημέρα,

σε ευχαριστώ πολύ. μου δώσατε ιδέες και λέω να ξεκινήσω να ψάχνω αφού μπορώ να βρω φτηνές γιατί έλεγα να το αφήσω ακόμα. έχω 3 παράθυρα και 6 μπαλκονόπορτες εκ των οποίων η μία είναι περίπου 3,5 μέτρα. κουρτινόξυλα πού να κοιτάξω; εκεί νομίζω πρέπει να προσέξω πιο πολύ αφού δε θα τα αλλάζω συχνά. προς γλυφάδα ξέρει κανείς κάποιον να έρχεται; δε με πειράζει να είναι μακριά το μαγαζί αρκεί να έρχεται αυτός στο σπίτι γιατί πρέπει οπωσδήποτε να το δει.

4opXp3.png 1cSqp3.png

Link to comment
Share on other sites

Λαϊκή δαγκωτό! εκει τις διαλέγεις και σε 1 εβδομάδα τις εχουν ετοιμες. ιδιως αυτη που εχω στο δωματιο του μικρου ειναι πανεμορφη!! αν εχεις και λιγο γουστο κανεις απιστευτους συνδιασμου σε πολυ καλες τιμες.Στο προηγούμενο σπίτι ειχα μια στο παραθυρο του δωματιο του ηταν πολυ ανοιχτο λιλά και απο πανω ενα κομματι στο ιδιο χρωμα σαν διχτυ. οσοι το βλεπαν παθαιναν πλακα!

M6bap3.png

 

cik1p3.png

Link to comment
Share on other sites

Μηπως αντιγονη μου θα μπορουσες να μου πεις που βρισκεται το μαγαζι που εχει 1ευρω το μετρο;ευχαριστω

 

1 ευρω το μέτρο??? πού ???

 

 

Το "υφασματάδικο" αυτό βρίσκεται στην οδό Νικίου στο κέντρο της Αθήνας και όλα τα υφάσματά του πωλούνται προς 1 ευρώ το μέτρο και κάτω!

 

Νικίου 22 - 2ος όροφος (με ασανσέρ)

Τηλ. 6942 786845

 

Ωράριο:

Δευτέρα - Τετάρτη - Σάββατο: 8.30 - 16.00

Τρίτη - Πέμπτη - Παρασκευή: 8.30 - 20.00

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...