Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Β-χοριακή και ορμονολογικές εξετάσεις - φυσιολογικές τιμές


dina27

Recommended Posts

γεια σας κοριτσια.. ειμαι καινουργια εδω..... εχω διαβασει πολλα και αποφασισα να γραφτω!!βρισκομαι σε κατασταση πανικου... εκανα χτες βραδυ τεστ εγκυμοσυνης και μου βγηκε αρνητικο. ο γιατρος μου παρολα αυτα μου ειπε να κανω μια χοριακη..σημερα το πρωι εκανα τη χοριακη. γυρισα σπιτι χωρις να ελπιζω κατι. και μετα απο λιγη ωρα με πηρε η γιατρος και μου ανακοινωσε οτι ειναι θετικη.. τιμες βεβαια δεν ξερω ακομα..τι γινεται τωρα????? ειμαι δεν ειμαι? ο γιατρος ειπε να επαναλαβω την εξεταση... μπορει η χοριακη να κανει λαθος? :confused::confused::confused::confused:

 

Δυστυχως μπορει να κάνει λάθος και η β χοριακή, ειδικά αν εχει πάρει κανείς pregnyl. Εμένα μου βγήκε λανθασμένα θετική. Θετικό είναι εαν βγει και η δευτερη β χοριακή με τιμές διπλάσιες από τις τιμές τις πρώτης εξέτασης. Καλή επιτυχία!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,2k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

να ρωτήσω? τη β χοριακή την κάνουμε αφού ξεκινήσουν οι μέρες της καθυστέρησης ή μπορεί να δείξει και πιο πριν?? πότε να την κάνω? αν την κάνω πιο νωρίς (24η - 25η μέρα της περιόδου) και δείξει αρνητικό ισχύει ότι δεν είμαι έγγυος ή μπορεί να είναι αμφίβολο το αποτέλεσμα λόγω του ότι δεν έχουν έρθει ακόμα οι μέρες της καθυστέρησης?? και ο κύκλος που θα μετρήσω την καθυστέρηση είναι 28 ημερών ακόμα κι αν εγώ έχω κύκλο 24 ημερών??

 

Όχι να μην κάνεις νωρίτερα τεστ, γιατι μπορεί και η β χωριακή να δειξει λάθος θετικό αποτέλεσμα επιρεασμένη απο τα φάρμακα, και ν ααπογοητευθεις. Υπομονη!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Κορίτσια, οι χοριακές σας αυξάνονταν με τον ίδιο ρυθμό; Είχε κάποια από σας μικρό ποσοστό αύξησης της χοριακής στην αρχή(5η εβδ.) και μετά πολύ μεγάλο;

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Γεια σας κορίτσια! Αν και έχω διαβάσει πολλές φορές θέματα του forum σας, αποφάσισα επιτέλους να εγγραφώ, μιας και σιγά σιγά μπαίνω στο club των μαμάδων :D. Ήθελα να ρωτήσω τη γνώμη σας σχετικά με τα επίπεδα της Β' χοριακής μου. Το λοιπόν, 1η μέρα τελευταίας περιόδου 23/6/2011, ημέρα εξέτασης 23/7/2011... αποτέλεσμα 447,40 μονάδες (επίσης, έχω και ένα θετικό αποτέλεσμα σε τεστ εγκυμοσύνης από φαρμακείο). Και ο μικροβιολόγος και ο γυναικολόγος μου, είπαν ότι ναι μεν οι τιμές είναι μέσα στα φυσιολογικά πλαίσια, αλλά παρόλα αυτά είναι λίγο χαμηλές. Για το λόγο αυτό αύριο θα κάνω επαναληπτικές και θα ξαναμιλήσω με το γιατρό. Όπως, βέβαια, καταλαβαίνετε έχω αγχωθεί πολύ έως.....ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ!!! Λέτε κάτι να πηγαίνει στραβά ?? Έχω διαβάσει και τόσα πολλά στο διαδίκτυο και έχω φτάσει στο σημείο να νομίζω ότι έχω τα πάντα :cry:

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων και συγνώμη για το μεγάλο μήνυμα :oops:

 

Φιλικά,

Ζωή

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κοριτσια και απο μένα... Να σας πώ και εγώ την ιστορια μου, Είμαι 23 χρονών, εδώ και 8μήνες προσπαθούμε με τον αντρούλι μου για νινάκι, έχω πολυκυστικές οωθήκες και γιαυτό η περίοδος μου δεν είναι και τόσο σταθερή. Απο αρχές του χρόνου που την παρακολουθώ με ημερολόγιο κυμαίνετε απο 24-28 μέρες όμως αυτή την φορά κάτι δεν πάει καλά. Περίμενα απο τις 20 μέχρι τις 24 του μήνα αλλά ακόμα τίποτα, έκανα χοριακή και το αποτέλεσμα ήταν <1 είναι αρνητική απ ότι ξέρω αλλα έχω τον εξής προβληματισμό.. Υπάρχει πιθανότητα να ήταν πολύ νωρίς όταν την έκανα και να μην έδειξε???Σασ παρακαλώ βοηθήστε με.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλημαρα αγγελιικη μοιυ....τι να πω εχω κι εγω τα ιδια συμπτωματα.....εχω κυκλο 35 ημερω....στην 14 μερα μετα αποπιθανη συλληψη με τεστ ωορηξιασ κ μου ειπαν οτι ειναι 1 αρνητικη δηλδη...την ε[πομενη εκανα τεστ εγκυμοσυνησ κ αυτο αρνητικο..το ξερω ειναι νωρισ αλλα κα τα 2 να κανουν τοσ λαθοσ?????τωτρα εχω 5 μερεσ καθυστερηση και μαλλον θα παω σε γυναικολογο να δω τι συμβαινει....εχω σπο τηη μερα που περιμενα περιοδο κανονικα ολο ροζ κ καφεεεεε:twisted:

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας, με ΤΕΡ περίπου στις 15/7 και κύκλο 25 ημερών, πιθανή ημερομηνία σύληψης 23-24/07 έκανα σήμερα χοριακή και μου είπαν 4,47! Μου είπαν ότι είναι στο όριο και να την επαναλάβω σε δυο-τρεις μέρες. Κανονικά διπλασιάζεται κάθε μέρα. Στο μεταξύ να πω και το παράπονό μου...25 Ε κόστισε (χαλάλι, δε λέω) είναι πανάκριβοι στο Μητέρα!

Δεν περίμενα κι εγώ να είμαι εξαρχής σίγουρη...τώρα θα αγωνιώ περισσότερο. Και δεν ξέρω πότε να την κάνω πάλι.

Α, ο θηλασμός υπάρχει περίπτωση να επηρεάζει τα αποτελέσματα;;;:rolleyes:

4BMSp3.pngzHf1p3.png
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλες (και όλους).

Κρατώ στα χέρια μου το αποτέλεσμα της χοριακής μετά από 13 ημέρες από την εμβρυομεταφορά και η τιμή είναι 780.

Από την τελευταία έμμηνο ρύση κλείνω σήμερα 5 εβδομάδες.

Δυστυχώς η γιατρός έλειπε όταν πήρα τα αποτελέσματα και φυσικά δεν ήθελα να ρωτήσω τις γραμματείς.

Εχω τρομερή αγωνία μέχρι αύριο που θα ξαναπάω να δω τελικά πώς ερμηνεύεται το αποτέλεσμα.

Μήπως ξέρετε τι μπορεί να σημαίνει-θετικό ή αρνητικό;

Δεν μπορώ να ησυχάσω...

 

Α...στην βιοιατρική μου τη χρέωσαν 44 ευρώ την εξέταση,μάλλον πολλά,ε;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλες...έχω ανάγκη τη βοήθειά σας! Έκανα εμβρυομεταφορά στις 28/7 και στις 11/8 θα έκανα τη β χοριακή! Όμως 9/8 μου ρθε κανονική περίοδος οπότε την χοριακή την έκανα σήμερα και βγήκε θετική αν και πολύ χαμηλή 12! Τα χω βάψει μαύρα! Νιώθω πως όλα έχουν τελειώσει μα μου ζήτησε ο γιατρός να κάνω επαναληπτική την Παρασκευή! Δε μου ειπε κάτι!Τι λέτε? Υπάρχει ακόμα ελπίδα?Η όλα έχουν τελειώσει?

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα και καλώς σας βρήκα. Είμαι καινούριο μέλος.Προσπαθώ για παιδάκι τρεις μήνες και τίποτα. Αυτό το μήνα έχω μια εβδομάδα καθυστέρηση έκανα χοριακή και βγήκε αρνητική.Σήμερα θα πάω στο γιατρό γιατί δεν έχω δείγματα περιόδου. Να σημειώσω στο παρελθόν είχα ξαναπροσπαθήσει σχεδόν δύο χρόνια για παιδί αλλά μάταια. Στη συνέχεια χώρισα και τώρα που ξανάφτιαξα τη ζωή μου ξαναξεκίνησα. Είχα κάνει παλαιότερα εξετάσεις και δεν είχα πρόβλημα.Οι ζαλάδες και οι πόνοι στον αφαλό

που μπορεί να οφείλονται?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα σε όλες (και όλους).

Κρατώ στα χέρια μου το αποτέλεσμα της χοριακής μετά από 13 ημέρες από την εμβρυομεταφορά και η τιμή είναι 780.

Από την τελευταία έμμηνο ρύση κλείνω σήμερα 5 εβδομάδες.

Δυστυχώς η γιατρός έλειπε όταν πήρα τα αποτελέσματα και φυσικά δεν ήθελα να ρωτήσω τις γραμματείς.

Εχω τρομερή αγωνία μέχρι αύριο που θα ξαναπάω να δω τελικά πώς ερμηνεύεται το αποτέλεσμα.

Μήπως ξέρετε τι μπορεί να σημαίνει-θετικό ή αρνητικό;

Δεν μπορώ να ησυχάσω...

 

Α...στην βιοιατρική μου τη χρέωσαν 44 ευρώ την εξέταση,μάλλον πολλά,ε;

θετικο σημαινει οτι εισαι εγκυος και μαλιστα ειναι πολυ καλο το νουμερο.θα σου το πει και ο γιατρος σου.με το καλο!!!

7Ggjp2.png

 

Link to comment
Share on other sites

θετικο σημαινει οτι εισαι εγκυος και μαλιστα ειναι πολυ καλο το νουμερο.θα σου το πει και ο γιατρος σου.με το καλο!!!

 

Robenula,σ ευχαριστώ για την απάντησή σου.

Όντως το πράγμα ξεκαθαρίστηκε και είμαι έγκυος.

 

Πάντως αυτό που συμβαίνει τον Αύγουστο που λείπουν γιατροί και ειδικοί

μπορεί μέχρι και να αποβεί μοιραίο.

Εγώ μίλησα τελικά με μια συνεργάτιδα του γιατρού μου(που λείπει),

η οποία "παράκουσε" την τιμή της χοριακής που της είπα και μου είπε ότι είναι αρνητικό.Και μάλιστα να σταματήσω και τα φάρμακα.

 

Μου έφυγε το αίμα,αλλά είπα να μην την ακούσω αν δεν μιλήσω με τη γιατρό που έκανε τις εξετάσεις,η οποία φυσικά μου είπε την άλλη μέρα ότι είναι καρα-θετικότατο.

Περιττό να σας πω τη σαστιμάρα που έπαθε η συνεργάτης του γιατρού όταν της ξανατηλεφώνησα και συνειδητοποίησε το λάθος που έγινε.

Από τη χαρά μου δεν μπορούσα να της κρατήσω καμία κακία,αλλά πραγματικά "πήγα στον άλλο κόσμο και γύρισα" μέχρι να το επιβεβαιώσω.

Ήμουν και μόνη χωρίς τον άντρα μου εκείνη τη μέρα.

 

Γι αυτό κοπέλες προσοχή και διπλοτσεκάρισμα σε όλα και φυσικά ενημέρωση μέσω ίντερνετ,φόρουμ και ό,τι άλλο έχει και θέλει ο καθένας.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

γεια σασ 1/9 εκανα τεστ στο σπιτι και βγηκε θετικο χωρισ να εχω καθηστερηση 2/9 εκανα χοριακη και οι μοναδεσ ηταν 100 σημερα 6/9 ξαναεκανα και οι μοναδεσ ειναι 224,77 με προβληματιζει ομωσ οτι και η κουμπαρα μου εκανε και εχει 400 μοναδεσ και εχουμε μια δυο μερεσ διαφορα οι δικεσ μου μοναδεσ ειναι φυσιολογικεσ η" ειναι χαμηλεσ σασ παρακαλω ασ μου πει καποιοσ

Link to comment
Share on other sites

γεια σασ 1/9 εκανα τεστ στο σπιτι και βγηκε θετικο χωρισ να εχω καθηστερηση 2/9 εκανα χοριακη και οι μοναδεσ ηταν 100 σημερα 6/9 ξαναεκανα και οι μοναδεσ ειναι 224,77 με προβληματιζει ομωσ οτι και η κουμπαρα μου εκανε και εχει 400 μοναδεσ και εχουμε μια δυο μερεσ διαφορα οι δικεσ μου μοναδεσ ειναι φυσιολογικεσ η" ειναι χαμηλεσ σασ παρακαλω ασ μου πει καποιοσ

 

Η χοριακή διπλασιάζεται κάθε δεύτερη μέρα περίπου. Μη συγκρίνεις τη δική σου χοριακή με καμίας άλλης γυναίκας, κάθε οργανισμός είναι διαφορετικός. Το σημαντικό είναι να διπλασιάζεται ή να αυξάνεται κατά 60% τουλάχιστον. Έπρεπε να είναι λίγο μεγαλύτερη η χοριακή σου, αλλά αυτό δε σημαίνει απαραίτητα ότι κάτι δεν πάει καλά. Είσαι έγκυος! Μίλα με το γιατρό σου.

Link to comment
Share on other sites

γεια σας κοριτσια. ειμαι νεα εδω και θα ηθελα την βοηθεια σας.ειχα 9 μερες καθυστερηση και μετα ειδα αιμα.ειπα οτι μου ηρθε η περιοδος αλλα ενω θα επρεπε να εχω πολυ δεν συμβαινει αυτο.στο παρελθον ειχα μια παλινδρομη λογω χαμηλης προγεστερονης αλλα μετα απο αυτο εκανα το τριτο μου παιδακι .λετε να εγινε το ιδιο?

sula 3-7-96/ 22-1-99/ 25-6-2009 i love you babies :D

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλησπέρα σας!! σημερα έχουμε 9/9/2011 και εγω έχω 3 μέρες καθυστέρηση, πονάκια σαν τις περιόδου και συχνοουρία, και μια ζαλάδα που δεν είναι ακριβώς ζαλάδα, νιώθω σαν να μου πέφτει η πίεση όταν το παθαίνω.... Εκανα ένα τεστ την 2η μέρα καθυστέρησης και βγήκε αρνητικό! Το θέμα είναι πως μάλλον η σύλληψη (αν είμαι έγκυος) έγινε το προηγούμενο σάββατο (3/9/2011)... Νωρίς δεν ήταν για να δείξει το τέστ?? Και τώρα τί να κάνω? Πόσο να περιμένω, και πότε να κάνω μια χοριακή για να είμαι σίγουρη?? Και με αυτά τα συμπτώματα που έχω υπάρχει περίπτωση να μην ειμαι?? Δεν ξέρω... Θα ήθελα τη βοήθεια σας... Ελπίζω να έχω σύντομα μια απάντηση!!!!!

Ευχαριστώ πολύ.......

Link to comment
Share on other sites

Η χοριακή διπλασιάζεται κάθε δεύτερη μέρα περίπου. Μη συγκρίνεις τη δική σου χοριακή με καμίας άλλης γυναίκας, κάθε οργανισμός είναι διαφορετικός. Το σημαντικό είναι να διπλασιάζεται ή να αυξάνεται κατά 60% τουλάχιστον. Έπρεπε να είναι λίγο μεγαλύτερη η χοριακή σου, αλλά αυτό δε σημαίνει απαραίτητα ότι κάτι δεν πάει καλά. Είσαι έγκυος! Μίλα με το γιατρό σου.

ΜΠΟΡΕΙ Η ΧΩΡΙΑΚΗ ΝΑ ΔΕΙΞΕΙ ΑΠ ΤΗΝ 6η ΜΕΡΑ ΤΗΣ ΕΠΑΦΗΣ?

ΓΙΑΤΙ ΕΚΑΝΑ ΓΙΑΤΙ ΜΟΥ ΕΙΠΕ Η ΜΙΚΡΟΒΙΟΛΟΓΟΣ ΟΤΙ ΔΕΙΧΝΕΙ Κ ΑΠ ΤΗΝ 2η ΚΙΟΛΑΣ.ΔΙΑΒΑΖΩ ΟΜΩΣ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΝΩΡΙΣ!Κ ΕΓΩ ΣΥΝΕΧΙΖΩ ΝΑ ΕΧΩ ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΠΟΤΕ ΛΟΓΩ ΤΟΥ ΟΤΙ ΠΕΡΙΜΕ:cry:ΝΩ ΠΕΡΙΟΔΟ!

Link to comment
Share on other sites

μήπως το προηγούμενο Σαββατο 3.9 δεν ηταν και πολυ γόνιμη μερα?

ελπιζω να εχεις την απαντηση που θελεις

 

 

 

καλησπέρα σας!! σημερα έχουμε 9/9/2011 και εγω έχω 3 μέρες καθυστέρηση, πονάκια σαν τις περιόδου και συχνοουρία, και μια ζαλάδα που δεν είναι ακριβώς ζαλάδα, νιώθω σαν να μου πέφτει η πίεση όταν το παθαίνω.... Εκανα ένα τεστ την 2η μέρα καθυστέρησης και βγήκε αρνητικό! Το θέμα είναι πως μάλλον η σύλληψη (αν είμαι έγκυος) έγινε το προηγούμενο σάββατο (3/9/2011)... Νωρίς δεν ήταν για να δείξει το τέστ?? Και τώρα τί να κάνω? Πόσο να περιμένω, και πότε να κάνω μια χοριακή για να είμαι σίγουρη?? Και με αυτά τα συμπτώματα που έχω υπάρχει περίπτωση να μην ειμαι?? Δεν ξέρω... Θα ήθελα τη βοήθεια σας... Ελπίζω να έχω σύντομα μια απάντηση!!!!!

Ευχαριστώ πολύ.......

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα δεν ήταν γόνιμη μέρα αλλά ποιός μου εγκυάται ότι δεν υπάρχει περίπτωση επειδή δεν ήταν γόνιμη να έμεινα έγκυος?? Και εκτός αυτού κανονικά όλες τις μέρες είμαστε γόνιμες και ιδιαιτέρως πιο πολύ τις γόνιμες μέρες...σωστά?? Αλλα τώρα τί να κάνω αν συνεχίσω να έχω καθυστέρηση?? Πότε να πάω για χοριακή?

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια καλησπερα! Ηθελα να σας ρωτησω σε κυκλο 27-28 ημερων, χοριακη με αποτελεσμα 190 την 29η μερα του κυκλου ειναι καλη η λιγη? Εχω κ αυριο ραντεβου για την επαναληψη αλλα εχω λιγο αγωνια! Τι λετε?

Στηρίξου στο λαγοπόδαρο αν θες, αλλά θυμήσου ότι δεν ωφέλησε το λαγό!

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια καλησπερα! Ηθελα να σας ρωτησω σε κυκλο 27-28 ημερων, χοριακη με αποτελεσμα 190 την 29η μερα του κυκλου ειναι καλη η λιγη? Εχω κ αυριο ραντεβου για την επαναληψη αλλα εχω λιγο αγωνια! Τι λετε?

 

συγχαρητηρια εισαι πολυ εγκυος!!!!!!!!!:lol::lol::lol::lol::lol: πολυ ανεβασμενη χοριακη μπραβο!

Link to comment
Share on other sites

συγχαρητηρια εισαι πολυ εγκυος!!!!!!!!!:lol::lol::lol::lol::lol: πολυ ανεβασμενη χοριακη μπραβο!
Σε ευχαριστω πολυ για την απαντηση σου καλη μου! Αντε να δουμε κ αυριο τι θα δειξει! Φιλακια!

Στηρίξου στο λαγοπόδαρο αν θες, αλλά θυμήσου ότι δεν ωφέλησε το λαγό!

Link to comment
Share on other sites

anna22 μπορεις να πας για β χοριακη δεν χανεις τιποτα και ειδικα αφου εχεις καθυστερηση.ελπιζω να παρεις το αποτελεσμα που θελεις .trelokouneli συγχαρητηρια για τηνεγκυμοσυνη σου.αντε με το καλο:-D:grin::-D:grin::-D

sula 3-7-96/ 22-1-99/ 25-6-2009 i love you babies :D

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κοριτσια! Σημερα εκανα κ την επαναληπτικη κ βγηκε 390!!!!! Ειμαι πολυ χαρουμενη!!!!!!:P:p:p

Στηρίξου στο λαγοπόδαρο αν θες, αλλά θυμήσου ότι δεν ωφέλησε το λαγό!

Link to comment
Share on other sites

πολυ χαρηκα με τα νεα σου Trelokoyneli. αντε με το καλο. μηπως ξερετε απο ποια τιμη και πανω σημαινει οτι εισαι εγκυος? :confused:

sula 3-7-96/ 22-1-99/ 25-6-2009 i love you babies :D

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...