Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑΚΟ ΕΠΙΔΟΜΑ Η ΕΠΙΔΟΜΑ ΤΕΚΝΟΥ


tzina

Recommended Posts

Καλημέρα κόριτσια, για να καταλάβω το επίδομα παιδιού και το οικογενειακό επίδομα είναι διαφορετικό; Δηλαδή με το επίδομα παιδιού είναι όπως το επίδομα γάμου, που γίνεται μια αύξηση περίπου 10% το μήνα το ίδιο ισχύει και για το επίδομα παιδιού, και αν ναι και στους δύο γονείς γίνεται αυτό; Ας μου απαντήση κάποια που γνωρίζει.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 51
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλησπέρα, ήθελα να ρωτήσω, γνωρίζουμε το πότε θα ξεκινήσει να δίδεται

το οικογενειακό επίδομα απο τον ΟΑΕΔ για το 2010;

Η λόγω κρίσης θα μας πούνε τίποτα του στυλ ελάτε τα χριστούγεννα.

Link to comment
Share on other sites

Το ίδιο είναι "οικογενειακό" και "επίδομα παιδιού". Αν δεν σου τα δίνει ο εργοδότης στο μισθό σου (πρέπει να ρωτήσεις στη δουλειά σου, αν είναι μέσα στο μισθό), σου δίνουν μια βεβαίωση και πας - με τα υπόλοιπα δικαιολογητικά - στον ΟΑΕΔ, κάνεις αίτηση και στα καταθέτουν σε λογαριασμό.

Οι αιτήσεις για την προηγούμενη χρονιά ήταν μέχρι τέλη Ιανουαρίου, οπότε μάλλον έχουμε ακόμα περιθώριο για φέτος. Νομίζω μετά το Μάιο είναι, μέχρι τέλος της χρονιάς τουλάχιστον.

xcYlp2.png?ab2FYc5BKIjjp3.png?Uc4YgY5u
Link to comment
Share on other sites

Το ίδιο είναι "οικογενειακό" και "επίδομα παιδιού". Αν δεν σου τα δίνει ο εργοδότης στο μισθό σου (πρέπει να ρωτήσεις στη δουλειά σου, αν είναι μέσα στο μισθό), σου δίνουν μια βεβαίωση και πας - με τα υπόλοιπα δικαιολογητικά - στον ΟΑΕΔ, κάνεις αίτηση και στα καταθέτουν σε λογαριασμό.

Οι αιτήσεις για την προηγούμενη χρονιά ήταν μέχρι τέλη Ιανουαρίου, οπότε μάλλον έχουμε ακόμα περιθώριο για φέτος. Νομίζω μετά το Μάιο είναι, μέχρι τέλος της χρονιάς τουλάχιστον.

Τα διαδικαστικά τα γνωρίζω.

Μετά το Μάιο ε; Υπομονή τότε.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Κοριτσια καλημερα.Πηγα στον οαεδ να ενημερωθω απο κοντα για το επιδομα.Μου ειπαν οτι ακομη δεν τους εχει παει η εγκυκλιος,κ να ξαναπερασω απο Ιουνιο.Πρωτη φορα τοση καθυστερηση!ελπιζω να το παρουμε φετος κ να μην κοπει κ αυτο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΚΟΡΙΤΣΙΑ!!! :D

 

ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΟ ΄ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑΚΟ ΕΠΙΔΟΜΑ΄ Η ΤΟ ΄ΕΠΙΔΟΜΑ ΤΕΚΝΟΥ΄ ΠΟΥ ΠΛΗΡΩΝΕΤΑΙ ΜΙΑ ΦΟΡΑ ΤΟ ΧΡΟΝΟ ΝΟΜΙΖΩ, ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙΤΕ:

1) ΠΟΙΟΣ ΤΟ ΔΙΚΑΙΟΥΤΑΙ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ; ΑΣΦΑΛΙΣΜΕΝΟΙ ΤΟΥ ΙΚΑ;

2) ΤΟ ΔΙΚΑΙΟΥΝΤΑΙ Κ ΟΙ ΔΥΟ ΣΥΖΗΓΟΙ;

3) ΠΟΙΟΣ ΠΑΙΡΝΕΙ ΕΠΙΔΟΜΑ ΤΕΚΝΟΥ Κ ΠΟΙΟΣ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑΚΟ; ΔΗΛ

ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΔΙΑΦΟΡΑ Σ ΑΥΤΑ ΤΑ ΔΥΟ;

(ΣΟΡΡΥ ΑΝ ΣΑΣ ΠΑΙΔΕΥΩ... :roll: )

 

ΞΕΡΕΙ ΚΑΜΙΑ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙ ΜΗΠΩΣ;

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

ΦΙΛΙΑ

 

 

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ...ΑΠΟ ΟΣΑ ΞΕΡΩ ΚΑΙ ΑΠΟ ΟΣΑ ΜΕ ΕΧΟΥΝ ΕΝΗΜΕΡΩΣΕΙ ΣΤΟΝ ΟΑΕΔ ΤΗΣ ΚΑΡΔΙΤΣΑΣ ΤΟ ΕΠΙΔΟΜΑ ΤΟ ΔΙΚΑΙΟΥΤΑΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΠΑΝΩ ΑΠΟ 50 ΕΝΣΗΜΑ ΣΤΗΝ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΗ ΧΡΟΝΙΑ...ΔΗΛ ΑΣΦΑΛΙΣΜΕΝΟΙ ΤΟΥ ΙΚΑ(ΜΕ ΑΝΑΝΕΩΜΕΝΟ ΒΙΒΛΙΑΡΙΟ ΑΣΘΕΝΕΙΑΣ ΕΝΝΟΕΙΤΕ!!!..ΑΝ ΕΙΣΑΙ ΣΤΟ ΙΚΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΤΟ ΠΑΙΡΝΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟΝ ΕΡΓΟΔΟΤΗ ΣΟΥ ΤΟΤΕ ΠΑΡΟΥΣΙΑΖΕΙΣ ΧΑΡΤΙ ΣΧΕΤΙΚΟ ΚΑΙ ΟΤΙ ΑΛΛΟ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ...ΑΝ ΤΩΡΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ Ο ΑΝΤΡΑΣ ΣΟΥ ΑΣΦΑΛΙΣΜΕΝΟΣ ΤΟΥ ΙΚΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΤΕ ΥΠΕΥΘΥΝΗ ΔΗΛΩΣΗ ΓΙΑ ΤΟ ΠΟΙΟΣ ΘΑ ΤΟ ΠΑΡΕΙ..ΟΧΙ ΚΑΙ ΟΙ ΔΥΟ....ΤΩΡΑ ΑΝ Ο ΑΝΤΡΑΣ ΣΟΥ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΣΤΟ ΙΚΑ Κ ΕΙΝΑΙ ΑΛΛΟΥ ΤΟΤΕ ΤΟ ΠΑΙΡΝΕΙΣ ΕΣΥ...ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΣΧΕΣΗ ΑΝ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΣΟΥ ΕΙΝΑΙ ΑΣΦΑΛΙΣΜΕΝΟ ΣΤΟ ΙΚΑ...ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙΣ Η ΚΟΡΗ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΑΣΦΑΛΙΣΜΕΝΗ ΣΤΟ ΤΑΜΕΙΟ ΤΩΝ ΣΤΡΑΤΙΩΤΙΚΩΝ ΚΑΙ ΠΕΡΥΣΙ ΜΟΥ ΤΟ ΕΔΩΣΑΝ ΜΙΑ ΧΑΡΑ!!!!!ΑΡΚΕΙ ΝΑ ΜΗΝ ΛΑΜΒΑΝΕΙ Κ Ο ΣΥΖΗΓΟΣ ΣΟΥ ΑΠΟ ΤΟΝ ΟΑΕΔ ΤΟ ΙΔΙΟ ΕΠΙΔΟΜΑ ΓΙΑ ΤΟ ΙΔΙΟ ΤΕΚΝΟ....(ΟΧΙ ΑΝ ΠΑΙΡΝΕΙ ΚΑΠΟΙΟ ΕΠΙΔΟΜΑ ΓΕΝΙΚΑ ΓΙΑ ΤΟ ΠΑΙΔΙ)ΑΝ ΠΑΙΡΝΕΙ ΤΟ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ΕΠΙΔΟΜΑ ΑΠΟ ΤΟΝ Ο Α Ε Δ !!!!!!ΠΙΣΤΕΥΩ ΝΑ ΣΕ ΚΑΛΥΨΑ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλημερα.πηρα τωρα τηλ και μου ειπανε οτι ξεκινησανε 1η ιουνιου οι αιτησεις γιαυτους με 3 παιδια..

με ενα παιδι λει το σεπτεβρη..εγω γιατι θυμαμαι οτι τα εκανα αυτην την εποχη?

μηπως κανω λαθος ρε κοριτσια?για διαφωτιστε με λιγο

Link to comment
Share on other sites

καλημερα.πηρα τωρα τηλ και μου ειπανε οτι ξεκινησανε 1η ιουνιου οι αιτησεις γιαυτους με 3 παιδια..

με ενα παιδι λει το σεπτεβρη..εγω γιατι θυμαμαι οτι τα εκανα αυτην την εποχη?

μηπως κανω λαθος ρε κοριτσια?για διαφωτιστε με λιγο

 

Περυσι είχαν ξεκινήσει να τα δίνουν πιο νωρίς γι΄αυτό..φέτος καθυστέρησαν αλλα και που τα δίνουν πάλι καλά.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

να κάνω και εγώ μια ερώτηση ? είχα δεδομένο οτι θα έπαιρνα μια αύξηση στον μισθό μου ως επίδομα παιδιού και χθες ο λογιστής μου είπε οτι η σύμβασή μου δεν γράφει κάτι τέτοιο και δεν θα πάρω.

και εγώ αναρωτιέμαι...ο εργοδότης αποφασίζει αν θα το δώσει ή έχει να κάνει με τον κλάδο εργασίας μας ? εγώ είμαι υπάλληλος γραφείου και στην προηγούμενη δουλειά μου και ενώ οι συμβάσεις μας δεν έλεγαν κάτι διαφορετικό από την τωρινή που έχω υπογράψει σε αυτή τη δουλειά που είμαι , ήξερα υπαλληλο γραφείου που έπαιρνε κανονικά το 5% επί του μισθού της .

τι ισχύει τελικά ?

1zcHp3.png
Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κι εγώ κάτι? Είμαι δ.υπάλληλος και στο μισθό μου έχει προστεθει το επίδομα γάμου και το επίδομα παιδιού οπού είναι 12Ε αν θυμάμε καλά το μήνα.Αυτό είναι που λέτε ή εκτός αυτού δίνουν κάτι άλλο κάθε χρόνο?

Σύγνώμη αν ή ερώτηση είναι χαζή αλλά μπερδεύτηκα.

Link to comment
Share on other sites

μαλλον οχι! για ιδιωτικους υπαλληλους μαλλον

δε μου λετε , ανεξαρτητα ποσα παιρνουμε???

δηλαδη του χρονου δικαιουμε?????

μμμμμμμμ πειτε μου καλα μου παιδια!!!

kKZUp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Από την εταιρεία που θα με προσλάβουν μου είπαν ότι επίδομα γάμου και επίδομα παιδιού θα πάρω από τον ΟΑΕΔ. Καλά για το επίδομα τέκνου, αλλά και του γάμου μπορώ να το πάρω από εκεί ή με δουλεύουν για να μη μου το δώσουν;

Link to comment
Share on other sites

Απ'ότι γνωρίζω από την δική μου εταιρεία, που φαίνεται να είναι πολύ τυπική σε αυτά τα θέματα, αν ο μισθός σου είναι ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟΣ από αυτόν που ορίζει η συλλογική σου σύμβαση με βάση την εμπειρία και τα διάφορα πτυχία, τότε ΔΕΝ σου δίνουν επίδομα γάμου , παιδιού κλπ. Αν όλα πάνε συμφωνα με την συλλογική σύμβαση τότε όταν παντρευεσαι, γεννάς κλπ σου δίνουν και τα αντίστοιχα επιδόματα.

Αυτά τα επιδόματα είναι ένα ποσοστό του μισθού σου (του παιδιού είναι το 5% του βασικού μισθού σου). Τα άλλα που δίνει ο ΟΑΕΔ είναι εφάπαξ ποσά που δεν έχουν σχέση με το ποσό του μισθού σου.

Αυτά έχω καταλάβει εγώ....

Link to comment
Share on other sites

Απ'ότι γνωρίζω από την δική μου εταιρεία, που φαίνεται να είναι πολύ τυπική σε αυτά τα θέματα, αν ο μισθός σου είναι ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟΣ από αυτόν που ορίζει η συλλογική σου σύμβαση με βάση την εμπειρία και τα διάφορα πτυχία, τότε ΔΕΝ σου δίνουν επίδομα γάμου , παιδιού κλπ. Αν όλα πάνε συμφωνα με την συλλογική σύμβαση τότε όταν παντρευεσαι, γεννάς κλπ σου δίνουν και τα αντίστοιχα επιδόματα.

Αυτά τα επιδόματα είναι ένα ποσοστό του μισθού σου (του παιδιού είναι το 5% του βασικού μισθού σου). Τα άλλα που δίνει ο ΟΑΕΔ είναι εφάπαξ ποσά που δεν έχουν σχέση με το ποσό του μισθού σου.

Αυτά έχω καταλάβει εγώ....

 

Kαι στη δική μου εταιρία έτσι ακριβώς είναι.

Το οικογενειακό το παίρνεις έξτρα από τον ΟΑΕΔ πάντως, εάν δεν στο δίνει η εταιρία.

xcYlp2.png?ab2FYc5BKIjjp3.png?Uc4YgY5u
Link to comment
Share on other sites

εχω μπερδευτει πολυ!οποια μπορει ας βοηθησει γτ με τον οαεδ ακρη δε βγαζω...Λοιπον...εγω δεν ηξερα για επιδοματα και τετοια!ειχα ενσιμα απο 3/09 εως 6/09 οπου και παραιτηθηκα απο τη δουλεια μου.Πηρα ομως το επιδομα τοκετου απο το ικα οταν γεννησα.Γεννησα λοιπον στις 16/01/10.Τι μπορω να κανω τωρα με το απιδομα του οαεδ.Το δικαιουμε?τι αρτια χρειαζομαι.Σημειωση οτι απο το δεκεμβρη του 2009 εχω ενσιμα και παλι.δλδ ενα μηνα πριν γεννησω!βοηθηστε με κ μενα!!!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

αυτα που μελετησα λενε

50 ενσημα το 2009! δε τα εχουμε αρα τελος!

για το επιδομα γεννας νομιζω θελει 200 τα τελευταια 2 χρονια που πιθανον να τα ειχες!

του χρονου το κυνηγαμε και οι δυο μας!

 

 

και το ποσο ειναι 8,22 το μηνα εεε! μη τρελλαινεσαι

ας εχουμε δουλεια του χρονου και το ζηταμε:roll:

kKZUp2.png
Link to comment
Share on other sites

και το ποσο ειναι 8,22 το μηνα εεε! μη τρελλαινεσαι

ας εχουμε δουλεια του χρονου και το ζηταμε:roll:

 

Άσε, μιλάμε για ξεφτίλα λεφτά! Πέρσι, γέννησα 17/1 και ΔΕΝ μετρήσανε τον Ιανουάριο. Οπότε πήρα 92?!!!! :twisted:

xcYlp2.png?ab2FYc5BKIjjp3.png?Uc4YgY5u
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...