Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Πονάκια ,τσιμπηματα, σφιξιμο χαμηλα στην κοιλια


Recommended Posts


Διαφημίσεις


γεια σας αν κ ειμαι καινουρια στην παρεα σας σας διαβαζω καιρο τωρα.σημερα εχω αναγκη να ακουσω την αποψη σας κ στο δικο μου ''προβλημα??''...τι να πω.ειμαι στην 6η εβδομαδα κυησης κ το πρωτο μου ραντεβου στο γυναικολογο ειναι την επομενη τεταρτη.απο την πρωτη στιγμη αντιληφθηκα τη συλληψη κ απο την επομενη μερα μεχρι κ σημερα εχω πονακια χαμηλα.ειχα αρχισει να τα συνηθιζω μεχρι χθες που εμφανιστηκαν στη δουλεια μου καφεμπεζ υγρα.πανικοβληθικα πηρα το γιατρο κ μου ειπε οτι αυτη τη στιγμη δεν μπορει να γινει τιποτα ουτε κ σιγουρη απαντηση πηρα κ να περιμενω κανονικα μεχρι το ραντεβου.δε μου ειπε τιποτα για ξεκουραση.σημερα ειχα ρεπο αλλα τα υγρα εγιναν ροζ:oops:.εχω πανικοβληθει φοβαμαι για αποβολη.ειχε καποια τετοια συμπτωματα κ να κατεληξε σε καλα αποτελεσματα??????????????????????

 

Να σκεφτεσαι θετικα και να μην αγχονεσε.Ετσι δεν βοηθας καθολου.Εμενα μου ειχε ερθει κανονικη αιμοραγια 4,5 μηνων.Εμεινα ξαπλα μια εβδομαδα και ολα πηγαν καλα.Η μπουμπου με παει αριστα, μεγαλωνει φυσιολογικα και φτασαμε στον 6ο!!!!Ηρεμησε και ξεκουραση....φυλλικο οξυ παιρνεις?Αν οχι......τωρα κιολας ξεκινατο

19Zup2.png

 

149138qob4e3htng.gif

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και απο μένα! χθές βράδυ είχα έντονα τραβηγματάκια στην κοιλιά...ρε παιδιά ένιωθα ότι όντως μεγαλώνει η μήτρα...σαν να έσπρωχνε το μωράκι απο μέσα......και το περιεργο είναι οτι όλη την ημερα δεν είχα καθολου συμπτωματα εγκυμοσυνης και ανησυχουσα κιολας....... δεν ξέρω αυτό συνεχίζεται μέχρι το τέλος της εγκυμοσύνης? ας μας πεί κάποια κοπέλα που έχει ήδη γεννήσει....

y8rbp3.png
Link to comment
Share on other sites

Εμένα και στην πρώτη εγκυσμοσύνη και τώρα τα πονάκια αυτά οφείλοταν σε συσπάσεις καθλως και σε4 μικρή αποκόλληση που είχα από την αρχή και το είδε ο γιατρός στον υπέρηχο. Στην αρχή συνοδεύοταν κι από καφέ υγρά.Την πρώτη φορά έμεινα στο κρεβάτι τελείως στο 1ο τρίμηνο και μετά μέχρι τέλους ήμουν πάρα πολύ προσεχτική. Έπαιρνα και τα utrogestan και buskopan γι'αυτό τον λόγο..

Τώρα έχοντας ένα παιδί στο σπίτι είναι αδυνατο να είμαι όλη μέρα στο κρεβάτι, απλά προσπάθώ όσο μπορώ να ξεκουραζομαι και πάλι παίρνω τα ίδια χάπια. όσο μπορώ και με παίρνει είμαι ξάπλα.. Δεν σημαίνει ότι συμβαίνει σε όλες το ίδιο φυσικά, εννοείτε ότι και μόνο που μεγαλώνει η μήτρα τα πονάκια θα υπάρχουν. Το καλύτερο που έχετε να κάνετε είναι να ακολουθείτε τις συμβουλές του γιατρόυ σας. Εγώ ξεκίνησα με άλλον γιατρό ο οποίος ήταν πολύ χαλαρός και μου είπε ότι δεν χρειάζεται να κάτσω στο κρεβάτι, όμως μετά από λίγες μέρες ξαναείδα καφέ υγρά(είχα και στην αρχή που το έμαθα για 2 μέρες). Για άλλους λόγους ξαναγύρισα στον παλιό μου γιατρό ο οποίος μου έδειξε στον υπέρηχο και την αποκόλληση που υπάρχει και τις συσπάσεις οπότε ακολουθώ τις οδηγίες του που στην πρώτη μου σγκυμοσύνη ήταν σωτήριες!

Καλή εγκυμοσυνη σε όλες!

DoUwp3.png

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΑΣ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΕΥΧΟΜΑΙ ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΟΛΟΙ ΚΑΛΑ.ΜΙΑ ΕΡΩΤΗΣΟΥΛΑ ΟΙ ΠΟΝΟΙ ΠΟΥ ΝΙΩΘΕΙΣ ΟΤΑΝ ΜΕΓΑΛΩΝΕΙ Η ΜΗΤΡΑ ΠΟΤΕ ΣΤΑΜΑΤΑΝΕ ΠΕΡΙΠΟΥ?ΚΑΙ ΜΙΑ ΔΕΥΤΕΡΗ ΚΑΘΕ ΠΡΩΙ ΜΕ ΠΙΑΝΕΙ ΤΟ ΣΤΟΜΑΧΙ ΠΟΛΥ ΕΝΤΟΝΕ ΓΙΑ ΚΑΝΑ 20ΛΕΠΤΟ ΤΟ ΕΙΧΕ ΚΑΠΟΙΑ ΑΥΤΟ ΟΠΟΙΑ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΑΣ ΜΟΥ ΠΕΙ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Οι πονοι στην κοιλια δεν σταματανε τουλαχιστον σε μενα ακομα και τωρα που ειμαι στον 8 νιωθω καθε μερα τσιμπιματακια σφιξιμο και αλλα. Το στομαχι με πονουσε εντονα κατα τον 5 μηνα αλλα περνουσε μονο του. Αλλα και παλι ο καθε ανθρωπος ειναι διαφορετικος σε καποιες κοπελες μετα τον 3 μηνα σταματανε ολα.Μπορει να εισαι μια απο αυτες;)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

κοριτσια γεια σας και παλι!.........τα πονακια εχουν χαλαρωσει..αλλα τα εχω..και πλεον κοντευω να μπω στον τριτο μηνα κυησης......μονο που πριν απο μια εβδομαδα ειχα να επεισοδιο το οποιο με ταραξε για τα καλα :cry::cry:...........ειχα αιμοραγια....κατακοκκινο αιμα..το καταλαβα οτι κατι δεν πηγαινε καλα.....ενιωσα μια αδυναμια στα ποδια και ενα ''τικ τακ'' χαμηλα στην κοιλια δηλ. σαν ενα απαλο χτυπηματακι...και μετα ''τα ειδα ολα'':shock::shock:!!! η αισθηση οτι ολα μπορει να χαθουν με εκανε να νιωσω οτι χανομαι η ιδια..καταλαβα και ενιωσα ποσο πολυ το θελω το μωρακι μου.Εφυγα απτην δουλεια και πηγα κατευθειαν σπιτι..ο γιατρος μου βρισκεται μιση ωρα μακρυα σε αλλη περιοχη..και το πρωτο πραγμα που μου ειπε ηταν να μην πανικοβαλομαι να παω να ξαπλωσω και οτι κατα 99,9% το μωρακι μου χαιρει ακρας υγειας αλλα καλο θα ηταν να μην μετακινηθω μετα απο αυτο.το καλο ηταν οτι η δοση αιματος που ειχα δεν συνεχιστηκε οποτε και ησυχασα.πονους δεν ειχα.την επομενη που πηγαμε στο γιατρο ειχα μονο καφε κηλιδες και στον υπερηχο φανηκε πως ολα ειναι σε πληρη ελεγχο!Ηταν καμπανακι !! καμπανακι οπως ειπε ο γιατρος οτι πρεπει να ξεκουραζομαι πιο πολυ και να χαλαρωνω.τωρα εδω και 2 μερες οι καφε κηλιδες εξαφανιστηκαν αλλα απεχω προς το παρον απο την δουλεια μου...δεν θελω να το ρισκαρω.Επισης μου εδωσε τα utrogestan τα οποια βοηθουν στο ''δεσιμο'' της εγκυμοσυνης σε τετοιες περιπτωσεις αλλα να τα παιρνω μεχρι που θα σταματουσα να βλεπω τις κηλιδες.Ευχομαι να μην ξαναδω το ανεπηθυμητο αυτο περιστατικο μελλοντικα και να πανε ολα καλα! Γι αυτο σας συνιστω ηρεμια ηρεμια.....και χαλαρωση!(ε μην γινουμε και αλοιφες χιχιχι!):-)

Link to comment
Share on other sites

klairitsa, φτηνά τη γλίτωσες!!! Κι εγώ προληπτικά σταμάτησα τη δουλειά μόλις το έμαθα, γιατί εγώ είχα καθημερινή μετακίνηση με ΙΧ, γύρω στις 2μισυ-3 ώρες ημερησίως, χώρια η κούραση και το στρες. Στην αρχή είχα αμφιβολίες αν έπρεπε να σταματήσω τόσο νωρίς, αλλά τελικά δεν το μετάνιωσα καθόλου γιατί τώρα μπορώ να χαλαρώνω στο σπίτι όσο θέλω και όταν το θέλω. Κοίτα λοιπόν να παραμείνεις ξαπλωμένη όσο περισσότερο μπορείς και όλα καλά θα πάνε.

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια γεια σας και παλι!.........τα πονακια εχουν χαλαρωσει..αλλα τα εχω..και πλεον κοντευω να μπω στον τριτο μηνα κυησης......μονο που πριν απο μια εβδομαδα ειχα να επεισοδιο το οποιο με ταραξε για τα καλα :cry::cry:...........ειχα αιμοραγια....κατακοκκινο αιμα..το καταλαβα οτι κατι δεν πηγαινε καλα.....ενιωσα μια αδυναμια στα ποδια και ενα ''τικ τακ'' χαμηλα στην κοιλια δηλ. σαν ενα απαλο χτυπηματακι...και μετα ''τα ειδα ολα'':shock::shock:!!! η αισθηση οτι ολα μπορει να χαθουν με εκανε να νιωσω οτι χανομαι η ιδια..καταλαβα και ενιωσα ποσο πολυ το θελω το μωρακι μου.Εφυγα απτην δουλεια και πηγα κατευθειαν σπιτι..ο γιατρος μου βρισκεται μιση ωρα μακρυα σε αλλη περιοχη..και το πρωτο πραγμα που μου ειπε ηταν να μην πανικοβαλομαι να παω να ξαπλωσω και οτι κατα 99,9% το μωρακι μου χαιρει ακρας υγειας αλλα καλο θα ηταν να μην μετακινηθω μετα απο αυτο.το καλο ηταν οτι η δοση αιματος που ειχα δεν συνεχιστηκε οποτε και ησυχασα.πονους δεν ειχα.την επομενη που πηγαμε στο γιατρο ειχα μονο καφε κηλιδες και στον υπερηχο φανηκε πως ολα ειναι σε πληρη ελεγχο!Ηταν καμπανακι !! καμπανακι οπως ειπε ο γιατρος οτι πρεπει να ξεκουραζομαι πιο πολυ και να χαλαρωνω.τωρα εδω και 2 μερες οι καφε κηλιδες εξαφανιστηκαν αλλα απεχω προς το παρον απο την δουλεια μου...δεν θελω να το ρισκαρω.Επισης μου εδωσε τα utrogestan τα οποια βοηθουν στο ''δεσιμο'' της εγκυμοσυνης σε τετοιες περιπτωσεις αλλα να τα παιρνω μεχρι που θα σταματουσα να βλεπω τις κηλιδες.Ευχομαι να μην ξαναδω το ανεπηθυμητο αυτο περιστατικο μελλοντικα και να πανε ολα καλα! Γι αυτο σας συνιστω ηρεμια ηρεμια.....και χαλαρωση!(ε μην γινουμε και αλοιφες χιχιχι!):-)

Ακριβως το ιδιο επαθα στον 2 μηνα και πραγματικα τοτε και γω καταλαβα οτι το θελω πολυ το νινι μου. Περασε γρηγορα με ξεκουραση και στη δουλεια αποφασισα μετα και απο την πιεση του γιατρου μου να μην ξαναπαω γιατι ειχε πολυ κουραση ευθυνες και στεναχωριες οποτε και γω προτιμησα να ειμαι σπιτι ηρεμη και να ασχολουμε μονο με τις δουλειες του σπιτιου.Μεχρι τωρα που εχω μπει στον 8ο μηνα την εβγαλα με αναρωτικες και να σου πω την αληθεια δεν το μετανιωσα γιατι τωρα εχω συσπασεις και ο γιατρος μου ειπε ξαπλα για να μην γεννησω προωρα. Φανταζομαι αν δουλευα μεχρι τωρα θα ηταν χειροτερα τα πραγματα. Οποτε εχω γινει αλοιφη:Pβαρεθηκα ολη μερα στο σπιτι απο καναπε σε καναπε αλλα δεν πειραζει η μπεμπουλα μου προεχει.:D Να προσεχεις καλη μου οσο μπορεις.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα κι απο εμενα...

 

εγω κλεινω αυριο τη 10η εβδομαδα και τα πονακια δινουν και παιρνουν, αλλες φορες πιο εντονα αλλες φορες δε νιωθω σχεδον τιποτα.

 

το περισσοτερο διαστημα νιωθω ενα μουδιασμα κατω χαμηλα. ο γιατρος ειπε τα ιδια και σε μενα, δηλ. οτι μεγαλωνει η μητρα και ειναι φυσιολογικο. το μονο που δε θελει ειναι να νιωσω εντονους πονους περιοδου με μεγαλη διαρκεια...

 

να περνουσαν και οι ανακατωσουρες και οι εμετοι τι καλα που θα ηταν...:?

OtE5p3.png

Link to comment
Share on other sites

να περνουσαν και οι ανακατωσουρες και οι εμετοι τι καλα που θα ηταν...:?

 

Μπορεί και αύριο να σταματήσουν!Εμένα σταμάτησαν όλα ξαφνικά στις 11 εβδομάδες...

EukOp3.png 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

κοριτσια εγω δυστυχως δεν ειμαι καλα.σημερα ειμαι στην 6η εβδομαδα κ εχω μεγαλη αιμοραγια.μαλλον παει το μωρακι μου,γιατι σημερα ενιωσα κ το στηθος μου οτι ξεφουσκωσε κ απο χθες δεν εχω αδιΑθεσιας συμτωματα....δεν ξερω τι να πω κ τι να κανω αλλα εχω γινει σκονη

Link to comment
Share on other sites

τον πηρα τηλ κ χθες που ξεκινησα να βλεπω καφεροζ παλι(ειχαν σταματησει για μια μερα εντελως)κ σημερα το πρωι να τον ρωτησω τι να κανω.μου ειπε αμα θελω να μην παω για δουλεια.με ρωτησε αν ξεφουσκωσε το στηθος,του ειπα ναι και μου ειπε να περιμενω μεχρι το ραντεβου μας την τεταρτη.μετα κοιμηθηκα οταν ξυπνησα νομιζα ποτι θα ειοχε σταματησει αλλα δυστυχως..τον πηρα τηλ του ειπα οτι μεγαλωνει η αιμοραγια κ μου ειπε να περιμενω μεχρι την τεταρτη,οτι μπορει να μην σημαινει κ τιποτα μνα ηρεμησω κ οτι δεν ειμαι κ 50 χρονων να κανω ετσι κ οτι σε 3 μηνες θα ειμαι παλι εγκυος αν εχει συμβει τιποτα κακο

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ!ΕΙΜΑΙ 6 ΕΒΔΟΜΑΔΩΝ ΕΓΚΥΟΣ.ΕΙΧΑ ΔΥΟ ΑΠΟΤΥΧΗΜΕΝΕΣ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΕΣ ΛΟΓΩ ΑΝΕΠΑΡΚΕΙΑΣ ΤΡΑΧΗΛΟΥ ΜΕ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΡΗΞΗ ΑΜΝΙΑΚΟΥ ΥΓΡΟΥ.ΦΟΒΑΜΑΙ ΜΗΝ ΠΑΘΩ ΤΟ ΙΔΙΟ ΚΑΙ ΣΕ ΑΥΤΗΝ.ΕΧΕΤΕ ΑΝΑΛΟΓΗ ΕΜΠΕΙΡΙΑ?

Link to comment
Share on other sites

τον πηρα τηλ κ χθες που ξεκινησα να βλεπω καφεροζ παλι(ειχαν σταματησει για μια μερα εντελως)κ σημερα το πρωι να τον ρωτησω τι να κανω.μου ειπε αμα θελω να μην παω για δουλεια.με ρωτησε αν ξεφουσκωσε το στηθος,του ειπα ναι και μου ειπε να περιμενω μεχρι το ραντεβου μας την τεταρτη.μετα κοιμηθηκα οταν ξυπνησα νομιζα ποτι θα ειοχε σταματησει αλλα δυστυχως..τον πηρα τηλ του ειπα οτι μεγαλωνει η αιμοραγια κ μου ειπε να περιμενω μεχρι την τεταρτη,οτι μπορει να μην σημαινει κ τιποτα μνα ηρεμησω κ οτι δεν ειμαι κ 50 χρονων να κανω ετσι κ οτι σε 3 μηνες θα ειμαι παλι εγκυος αν εχει συμβει τιποτα κακο

 

Αν και όπως τα περιγράφεις δεν ακούγονται καλά, μπορεί όντως να μη συμβαίνει τίποτα...Υπομονή μέχρι το Σάββατο, αλλιώς κάνε μια χοριακή αύριο και μια τη Δευτέρα και βλέπεις την εξέλιξη της...Είχες κάνει άλλη χοριακή ή υπέρηχο?

EukOp3.png 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μπορεί και αύριο να σταματήσουν!Εμένα σταμάτησαν όλα ξαφνικά στις 11 εβδομάδες...

 

μακαρι babystar... προς το παρον και σημερα το στομαχι μου ειναι σε αθλια κατασταση και μαλιστα ειναι η χειροτερη μου μερα σε τραβηγματα στις οωθηκες...

 

νταντα κι εγω εχω ακουσει παρομοια περιπτωση που ηταν μια αποκολληση και οχι κατι αλλο, κανε υπομονη και ελπιζω να πανε ολα καλα...

OtE5p3.png

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια χρειαζομαι την βοηθεια σας! εχω κανει εξωσ κατα την οποια συμφωνα με τον γιατρο ολα πηγαν τελεια, εμφυτευσαμε 3 πολυ καλα εμβρυακια και τωρα περιμενω την Τριτη για την χοριακη.

αυτο που με εχει στεναχωρησει ομως ειναι οτι απτην 5η μερα της εμβρυομεταφορας δηλ 20η μερα του κυκλου ειχα εντονα συμπτωματα περιοδου, πονους στο στομαχι, στην κοιλια, τσιμπηματα, πονο στο στηθος σε σημειο που να μην μπορω να ξαπλωσω μπρουμυτα κτλ κτλ.

τηλ στον γιατρο κ μου ειπε να μην ανησυχω καθολου αλλαη ψυχολογια μου επεσε στα ταρταρα γιατι πιστεψα οτι ολη η προσπαθεια ειναι τελικα μια αποτυχια! απο σημερα νιωθω πολυ καλυτερα εκτος απο κατι μπουκωματα χαμηλα στην κοιλια ποτε ποτε!

απ την αλλη περιοδος απ την 20η μερα δεν ειναι περιεργο??

ειχε καμμια σας τοσο νωρις τετοια συμπτωματα? με εχει φαει η αγωνια για την Τριτη..... η εμπειρια σας ειναι πολυτιμη!

dSYDp3.png
Link to comment
Share on other sites

babystar σε ευχαριστω για τοενδιαφερον.την τεαρτη θα παω αλλα δυστυχωσ απεβαλα.εχω κ πολυ αιμοραγια αλλα και επεσαν δυο φορες μεγαλα κομματια...ηταν φρικιαστικο.χαλια.τελοσπαντων ευχομαι να μην τυχαινει σε καμμια αυτο και ολες οι εγκυμοσυνες να ειναι πηγη χαρας.ημουν ατυχη....ισως καποια αλλη φορα ειμαι τυχερη αν κ μου χει μεινει η εικονα μεσ'το μυαλο μου

Link to comment
Share on other sites

elmat μακαρι αλλα δε νομιζω μετα απο αυτα που ειδαν τα ματακια μου.σημερα εχω κατι ανακατοσουρες κ ωρες ωρες παω να κοροιδεψω τον εαυτο μου αλλα αποκλειεται.ΔΥΣΤΥΧΩΣ.σε ευχαριστω κ εσενα πολυ για το ενδιαφερον

Link to comment
Share on other sites

babystar σε ευχαριστω για τοενδιαφερον.την τεαρτη θα παω αλλα δυστυχωσ απεβαλα.εχω κ πολυ αιμοραγια αλλα και επεσαν δυο φορες μεγαλα κομματια...ηταν φρικιαστικο.χαλια.τελοσπαντων ευχομαι να μην τυχαινει σε καμμια αυτο και ολες οι εγκυμοσυνες να ειναι πηγη χαρας.ημουν ατυχη....ισως καποια αλλη φορα ειμαι τυχερη αν κ μου χει μεινει η εικονα μεσ'το μυαλο μου

 

Θα είσαι, οπλίσου με δύναμη και προχώρησε παρακάτω. Δύσκολο να το κάνεις, αλλά πρέπει καλή μου...

EukOp3.png 

Link to comment
Share on other sites

νταντα λυπαμαι, κανε υπομονη και θα ξαναπροσπαθησετε σε κανενα 3μηνο, ολα θα πανε καλα. σου ευχομαι τα καλυτερα.

 

marina111 εγω καλα τα βλεπω ολα αυτα.

δεν εχω κανει εξωσωματικη αλλα καπως ετσι ενιωθα κι εγω στην αρχη. τραβηγματα, τσιμπηματα και κραμπες και νομιζα οτι θα αδιαθετησω νωριτερα. μετα, την ημερα που θα επρεπε να εχω περιοδο ποναγα σα να εχω κανονικα περιοδο μεχρι και την 32η που εκανα το τεστ.

 

καλη επιτυχια αυριο και μην απογοητευεσαι, ο Θεουλης ξερει ποτε θα σου φερει το μωρακι σου.;)

OtE5p3.png

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ!ΕΙΜΑΙ 6 ΕΒΔΟΜΑΔΩΝ ΕΓΚΥΟΣ.ΕΙΧΑ ΔΥΟ ΑΠΟΤΥΧΗΜΕΝΕΣ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΕΣ ΛΟΓΩ ΑΝΕΠΑΡΚΕΙΑΣ ΤΡΑΧΗΛΟΥ ΜΕ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΡΗΞΗ ΑΜΝΙΑΚΟΥ ΥΓΡΟΥ.ΦΟΒΑΜΑΙ ΜΗΝ ΠΑΘΩ ΤΟ ΙΔΙΟ ΚΑΙ ΣΕ ΑΥΤΗΝ.ΕΧΕΤΕ ΑΝΑΛΟΓΗ ΕΜΠΕΙΡΙΑ?

 

 

ατζελα δεν ανοιγεις ενα νεο θεμα?

εδω δυσκολα θα βρεις καποιον που να εχει κανει το ιδιο γιατι δεν ειναι σιγουρο οτι ολοι μπαινουν και διαβαζουν ολα τα θεματα ενω αν το δουν σε τιτλο και ξερουν θα σου απαντησουν. καλη επιτυχια!

OtE5p3.png

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΑΣ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΕΥΧΟΜΑΙ ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΟΛΟΙ ΚΑΛΑ.ΜΙΑ ΕΡΩΤΗΣΟΥΛΑ ΟΙ ΠΟΝΟΙ ΠΟΥ ΝΙΩΘΕΙΣ ΟΤΑΝ ΜΕΓΑΛΩΝΕΙ Η ΜΗΤΡΑ ΠΟΤΕ ΣΤΑΜΑΤΑΝΕ ΠΕΡΙΠΟΥ?ΚΑΙ ΜΙΑ ΔΕΥΤΕΡΗ ΚΑΘΕ ΠΡΩΙ ΜΕ ΠΙΑΝΕΙ ΤΟ ΣΤΟΜΑΧΙ ΠΟΛΥ ΕΝΤΟΝΕ ΓΙΑ ΚΑΝΑ 20ΛΕΠΤΟ ΤΟ ΕΙΧΕ ΚΑΠΟΙΑ ΑΥΤΟ ΟΠΟΙΑ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΑΣ ΜΟΥ ΠΕΙ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

 

Κι εγώ την ίδια απορία έχω!!! Τις πρώτες εβδομάδες είχα κάποια μικρά πονάκια χαμηλά, όλοι μου έλεγαν ότι ανοίγει η μήτρα... Και εδώ και δέκα μέρες άρχισα πάλι να πονάω κάπου-κάπου με τον ίδιο τρόπο. Συνεχίζει να ανοίγει η μήτρα?

Αυτό που μου κάνει εντύπωση, γι' αυτό παραθέτω το μήνυμά σου, είναι ότι σχεδόν κάθε πρωί και εμένα με ξυπνάει μια ενόχληση/ελαφρύς πόνος, όχι στο στομάχι, αλλά χαμηλά στην κοιλιά... Αυτό κρατάει κανά 10λεπτο και μετά περνάει, με ξαναπαίρνει κι ο υπνος...:oops:

Όταν το ανέφερα στο γιατρό μου, μου πρότεινε να κάνω υπέρηχο, έκανα και όλα είναι καλά, ευτυχώς. Πάντως αυτά τα πονάκια συνεχίζονται...

 

Εκτός από αυτό έχω και συσπάσεις σχεδόν από τη 14η εβδομάδα. Δηλαδή νιώθω σφιξίματα και πέτρωμα χαμηλά στην κοιλιά (χωρίς πόνο). Παίρνω τώρα πια 3 τροφοκαρντ την ημέρα, και έχει μειωθεί ο αριθμός τους, αλλά δεν έχουν φύγει τελείως...

 

Τι να πω... Αφού ο γιατρός μου δε βρίσκει κανένα πρόβλημα, ξεκουράζομαι όσο μπορώ και ελπίζω να πάνε όλα καλά... Τελικά, όντως η κάθε εγκυμοσύνη είναι διαφορετική από τις άλλες...

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα κοριτσια!!

πονακια ειχα και εγω στην πρωτη μου εγκυμοσυνη χαμηλα στην κοιλια και τσιμπηματα δεξια αριστερα.μονο στο α τριμηνο ομως.

συσπασεις βεβαια ειχα πολυ αργοτερα οταν μπηκα στον 8ο.

τωρα που ειμαι παλι 6 εβδομαδων εχω παλι πονακια χαμηλα στην κοιλια εδω και μια βδομαδα και τσιμπηματα αριστερα δεξια.

εκανα υπερηχο και ο γιατρος ειδε μονο το σακο και μεσα 2 λεκιθικους!!!βεβαια μου ειπε οτι συμηθως το ενα απορροφαται.

θα παω την παρασκευη που λογικα θα εχουμε παλμους να δουμε τι θα γινει....

αυτο με το στομαχι βεβαια δεν το ειχα ουτε το εχω....

πρωτη φορα το ακουω..

Link to comment
Share on other sites

linaki αυτο με το στομαχι ουτε εγω το εχω και δε το εχω διαβασει και πουθενα να σου πω λεπτομερειες. εδω και 2 μερες εχω ενα φτερουγισμα δεξια στην κοιλια μου, κοντα εκει που βαζει ο γιατρος το μηχανημα για τον υπερηχο. τον ρωτησα αν υπαρχει περιπτωση να ειναι το μωρο αλλα ειναι πολυ νωρις. μου ειπε οτι ειναι συσπασεις και μου εδωσε κι εμενα 3 trofocard την ημερα και βλεπουμε...

 

alejandra καλη επιτυχια με τα διδυμακια!

OtE5p3.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...