Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΕΝΕΣΕΙΣ ΗΠΑΡΙΝΗΣ


Recommended Posts

Κατερίνακι μου αυτο δεν το ξέρω αν θα στο γράψουν στο Λαικό αλλά για καλό και για κακό πάρε το βιβλιάριο σου μαζι σου και ζητησέ τους να στο γράψουν. Αν αρνηθούν τουλάχιστον ζητησέ τους να σου δώσουν ένα χαρτί που να λέει ότι έχει διαγνωστεί Θρομβοφιλία και καλό θα ήταν αυτό το χαρτάκι να το έχεις παντα μαζί σου στο πορτοφόλι σου γιατί άνθρωποι είμαστε δεν ξέρεις ποτε, και αν χτύπα ξύλο (μακριά απο μας Παναγία μου) συμβεί κάτι θα πρέπει να γνωρίζουν τι θα μας χορηγησουν.

Ελπίζω να μην σε τρόμαξα αλλα κάποια πράγματα καλύτερα να τα προβλέπουμε για να έχουμε το κεφάλι μας ήσυχο.

Φιλιά

.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 207
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Θα ηθελα να σας ρωτησω κάτι κορίτσια, εσεις τις γραφετε τις ενεσης στο ταμειο σας ή οχι? Είναι λιγάκι ακριβές και κατι ακουσα ότι δεν γράφονται ?

 

Γειά σου Κατερίνα μου !! Οι ενέσεις είναι πράγματι πανάκριβες! Εγώ πήγα στο Κέντρο Μάνας και Παιδιού (κάπως έτσι λέγεται), με το βιβλιάριο του ΙΚΑ, το τελευταίο υπερηχογράφημα, και μου τις έγραψε. Κάθε φορά που πας φτάνουν για ένα με ενάμιση μήνα. Μετά ξαναπάς. Οσο για το ταμείο, σε περίπτωση που θέλεις μόνο μέσω ιδιωτικού ταμείου (άν και δεν βρίσκω τον λόγο), απλά μην τους δώσεις να καταλάβουνε οτι αφορά εγκυμοσύνη !!

Γειά σας, είμαι καινούριο μέλος και θα ήθελα να μιλήσω για τις ενέσεις ηπαρίνης που κάνω γιατί μάλλον θέλω λίγη υποστήριξη...

Link to comment
Share on other sites

Αν κάποια κοπέλα από εσάς ταλαιπωρείται με τις ενέσεις, δηλαδή όποτε πάει να μπίξει την βελόνα ζεί ένα δράμα κάθε φορά, μπορώ να σας πώ τί μου είπε ο αιματολόγος για να μην πονάω καθόλου !!

Γειά σας, είμαι καινούριο μέλος και θα ήθελα να μιλήσω για τις ενέσεις ηπαρίνης που κάνω γιατί μάλλον θέλω λίγη υποστήριξη...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα γράφω πρώτη φορά αν και σας παρακολουθώ εδώ και καιρό. Απλώς σήμερα έτυχε να δω το συγκεκριμένο θέμα και σκέφτηκα ότι τελικά είμαστε πολλές :( . Γέννησα την κόρη μου πριν 3 χρόνια με καισαρική και την δεύτερη μέρα εκεί που ήμασταν όλοι μέσα στην τρελή χαρά εγώ έπαθα θρόμβωση στο αριστερό πόδι ( στην κεντρική μηριαία φλέβα). Αποτέλεσμα 10 ημέρες ακίνητη στο νοσοκομείο και ενέσεις ηπαρίνης για 6 μήνες μετά. (στο τέλος είχα γίνει μπλε από τις μελανιές) και όταν το έψαξα ανακάλυψα ότι είμαι θρομβοφιλική , είναι κληρονομικό και από τους δυο γονείς μου! Όμως κανένας ποτέ δεν είχε πρόβλημα στην οικογένεια μου μέχρι τότε. Ήμουν 29 ετών δεν κάπνιζα δεν έπαιρνα αντισυλληπτικά αλλά μέσα στην ατυχία μου και τον πόνο μου κατάλαβα μετά, ότι ευτυχώς που το έπαθα εγώ και δεν υπήρχαν επιπτώσεις στο μωρό. Και εδώ θέλω να δώσω κουράγιο σε όσες το περνάνε πρώτη φορά να σκέφτονται ότι είναι για την υγεία πρώτα του μωρού και μετά την δικιά τους :wink: . Σήμερα είμαι πάλι έγκυος 6 εβδομάδων περίπου, την Δευτέρα που έκανα επίσκεψη στον γιατρό δεν άκουσε την καρδιά του και ανησύχησε για την ομαλή πορεία της εγκυμοσύνης (εγώ δε να πέσω να πεθάνω :(:cry: ) αλλά έκανα ξανά εχθές β- χοριακή και τα επίπεδα ανέβηκαν και ήμαστε αισιόδοξοι. Και φυσικά για να μην ξεχνιόμαστε ενέσεις καθημερινά. Την άλλη εβδομάδα θα ξέρω σίγουρα αν όλα είναι καλά και ελπίζω να συνεχίσουμε να τα λέμε με πιο ευχάριστα.

Link to comment
Share on other sites

Θα ηθελα να σας ρωτησω κάτι κορίτσια, εσεις τις γραφετε τις ενεσης στο ταμειο σας ή οχι? Είναι λιγάκι ακριβές και κατι ακουσα ότι δεν γράφονται ?

 

Γειά σου Κατερίνα μου !! Οι ενέσεις είναι πράγματι πανάκριβες! Εγώ πήγα στο Κέντρο Μάνας και Παιδιού (κάπως έτσι λέγεται), με το βιβλιάριο του ΙΚΑ, το τελευταίο υπερηχογράφημα, και μου τις έγραψε. Κάθε φορά που πας φτάνουν για ένα με ενάμιση μήνα. Μετά ξαναπάς. Οσο για το ταμείο, σε περίπτωση που θέλεις μόνο μέσω ιδιωτικού ταμείου (άν και δεν βρίσκω τον λόγο), απλά μην τους δώσεις να καταλάβουνε οτι αφορά εγκυμοσύνη !!

 

Μαριαννάκι μου, πάνω στην ώρα μου απάντησες, μόλις πήρα την απάντηση στην εξέταση anti-xa που έκανα σημερα και μου είπαν ότι πρέπει να αυξησω την δοση από 0,40 σε 0,60 και είμαι μολις 43 κιλα :shock: και 6 εβδομαδων δηλαδη σε ενα δυο μήνες τι θα παίρνω?

Μου ειπαν εντελει στο Λαϊκο οτι καλό είναι να εχω και ενα γιατρο του ΙΚΑ και για να μου γραφει τις ενεσεις αλλα και για αδειες ή ότι αλλο χρειαστω..... και δεν ξερω τι να κανω ακομα?

Αυτό που χρειάζεται στο Κέντρο Μάνας και Παιδιού είναι μονο το βιβλιαριο και ενα υπερηχογραφημα? Και σε ποια περιοχη εχει?

uAq4.jpgMqhPp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αν κάποια κοπέλα από εσάς ταλαιπωρείται με τις ενέσεις, δηλαδή όποτε πάει να μπίξει την βελόνα ζεί ένα δράμα κάθε φορά, μπορώ να σας πώ τί μου είπε ο αιματολόγος για να μην πονάω καθόλου !!

 

ναι φυσικά :)

 

επίσης σχετικά με το ΙΚΑ εγώ την πρώτη φορά πήγαινα σε γιατρό του ΙΚΑ μου έγραφε για 1 μήνα και απλώς πλήρωνα την συμμετοχή νομίζω 25%.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα γράφω πρώτη φορά αν και σας παρακολουθώ εδώ και καιρό. Απλώς σήμερα έτυχε να δω το συγκεκριμένο θέμα και σκέφτηκα ότι τελικά είμαστε πολλές :( . Γέννησα την κόρη μου πριν 3 χρόνια με καισαρική και την δεύτερη μέρα εκεί που ήμασταν όλοι μέσα στην τρελή χαρά εγώ έπαθα θρόμβωση στο αριστερό πόδι ( στην κεντρική μηριαία φλέβα). Αποτέλεσμα 10 ημέρες ακίνητη στο νοσοκομείο και ενέσεις ηπαρίνης για 6 μήνες μετά. (στο τέλος είχα γίνει μπλε από τις μελανιές) και όταν το έψαξα ανακάλυψα ότι είμαι θρομβοφιλική , είναι κληρονομικό και από τους δυο γονείς μου! Όμως κανένας ποτέ δεν είχε πρόβλημα στην οικογένεια μου μέχρι τότε. Ήμουν 29 ετών δεν κάπνιζα δεν έπαιρνα αντισυλληπτικά αλλά μέσα στην ατυχία μου και τον πόνο μου κατάλαβα μετά, ότι ευτυχώς που το έπαθα εγώ και δεν υπήρχαν επιπτώσεις στο μωρό. Και εδώ θέλω να δώσω κουράγιο σε όσες το περνάνε πρώτη φορά να σκέφτονται ότι είναι για την υγεία πρώτα του μωρού και μετά την δικιά τους :wink: . Σήμερα είμαι πάλι έγκυος 6 εβδομάδων περίπου, την Δευτέρα που έκανα επίσκεψη στον γιατρό δεν άκουσε την καρδιά του και ανησύχησε για την ομαλή πορεία της εγκυμοσύνης (εγώ δε να πέσω να πεθάνω :(:cry: ) αλλά έκανα ξανά εχθές β- χοριακή και τα επίπεδα ανέβηκαν και ήμαστε αισιόδοξοι. Και φυσικά για να μην ξεχνιόμαστε ενέσεις καθημερινά. Την άλλη εβδομάδα θα ξέρω σίγουρα αν όλα είναι καλά και ελπίζω να συνεχίσουμε να τα λέμε με πιο ευχάριστα.

 

Καλως όρισες jen στην παρέα μας :)

Και εγώ πήγα την Κυριακή στον γιατρό κόντα στην εκτη δηλαδη εβδομαδα και όχι μονο δεν ακούσαμε καρδούλα αλλά είδαμε μόνο σάκο τίποτα αλλο και μου είπε ότι είναι φυσιολογικό να μην ανησυχώ. Εσένα γιατί ανησυχησε?

uAq4.jpgMqhPp2.png
Link to comment
Share on other sites

Αχ με καθησύχασες λιγάκι :) , επίσης μόνο τον σάκο είδε και λόγω ιστορικού μου είπε πως την συγκεκριμένη στιγμή δεν είχε ικανοποιητική εικόνα για την εγκυμοσύνη. Μου είπε να ξανακάνω χοριακή και να ξαναπάω την άλλη εβδομάδα. Είναι σίγουρα νωρίς αλλά με αυτά που έπαθα την πρώτη φορά τρέμω πλέον τα πάντα, ίσως είναι ψυχολογικό περισσότερο :(

Link to comment
Share on other sites

Αχ με καθησύχασες λιγάκι :) , επίσης μόνο τον σάκο είδε και λόγω ιστορικού μου είπε πως την συγκεκριμένη στιγμή δεν είχε ικανοποιητική εικόνα για την εγκυμοσύνη. Μου είπε να ξανακάνω χοριακή και να ξαναπάω την άλλη εβδομάδα. Είναι σίγουρα νωρίς αλλά με αυτά που έπαθα την πρώτη φορά τρέμω πλέον τα πάντα, ίσως είναι ψυχολογικό περισσότερο :(

 

Jen πότε είχες τελευταια περίοδο? Αν επιτρεπεται :wink:

uAq4.jpgMqhPp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μαριαννάκι μου, πάνω στην ώρα μου απάντησες, μόλις πήρα την απάντηση στην εξέταση anti-xa που έκανα σημερα και μου είπαν ότι πρέπει να αυξησω την δοση από 0,40 σε 0,60 και είμαι μολις 43 κιλα :shock: και 6 εβδομαδων δηλαδη σε ενα δυο μήνες τι θα παίρνω?

Μου ειπαν εντελει στο Λαϊκο οτι καλό είναι να εχω και ενα γιατρο του ΙΚΑ και για να μου γραφει τις ενεσεις αλλα και για αδειες ή ότι αλλο χρειαστω..... και δεν ξερω τι να κανω ακομα?

Αυτό που χρειάζεται στο Κέντρο Μάνας και Παιδιού είναι μονο το βιβλιαριο και ενα υπερηχογραφημα? Και σε ποια περιοχη εχει?

 

Καλημέρα Κατερίνα μου! Καταρχήν μην ταράζεσαι που σου αυξήσανε την δόση. Προφανώς το αίμα σου στα 40ml δεν αραίωσε όσο θα έπρεπε και σου ζητήσανε να το αυξήσεις. Δε νομίζω οτι έχει να κάνει με τα κιλά σου αλλά με το αίμα σου! Μη στεναχωριέσαι. Αυτές τις ενέσεις εσένα ποιός στις δίνει? Ο αιματολόγος? Δηλαδή αυτός σου συνέστησε να αυξήσεις τη δόση? Γιατί και εμένα αιματολόγος με παρακολουθεί!

Οσο για το άλλο που με ρώτησες, πριν σου απαντήσω, να σου πώ οτι εγώ είμαι σε όλα αυτά ΑΣΧΕΤΗ! Δηλαδή άν με αφήσεις μέσα στο ΙΚΑ και μου πείς "πήγαινε να σου γράψουνε άδεια ή φάρμακα" θα χαθώ. Μπορεί να βάλω και τα κλάματα! Λοιπόν. Εγώ μένω Βούλα. Πήρα το 11880 και ρώτησα να μου δώσουνε το τηλ. αυτού του κέντρου (κάπως έτσι λέγεται). Μου δώσανε ένα τηλέφωνο, και όταν πήρα, επειδή δεν ξέρω σε ποιάς περιοχής το κέντρο να απευθυνθώ, τους είπα οτι μένω Βούλα και θέλω να δώ έναν γυναικολόγο για να μου γράψει κάτι φάρμακα εγκυμοσύνης και μου είπανε οτι πρέπει να πάρω τηλ. σε αυτό της Γλυφάδας. Τα έχουνε βλέπεις ταξινομήσει ανα περιοχές... Πήρα εκεί στο τηλ. που μου δώσανε, τους είπα τα ίδια και μου είπανε ποιά μέρα και ώρα περάσω και πήγα και στήθηκα πρωί πρωί (μου είπανε πού να περιμένω). Είχα μαζί μου μόνο το τελευταίο υπερηχογράφημα, τη συνταγή του γιατρού με τις ενέσεις και τα φάρμακα και το βιβλιάριο του ΙΚΑ! Και μετά πήγα με το βιβλιάριο στο φαρμακείο και μου δώσανε ενέσεις για ένα περίπου μήνα......

Γειά σας, είμαι καινούριο μέλος και θα ήθελα να μιλήσω για τις ενέσεις ηπαρίνης που κάνω γιατί μάλλον θέλω λίγη υποστήριξη...

Link to comment
Share on other sites

......λοιπόν... επειδή εγώ κάνω περίπου 20 λεπτά για να καρφώσω την ένεση και κάθε μέρα είναι το μοναδικό μου βασανιστήριο, μου είπε ο αιματολόγος οτι βγήκε οδηγία για να κάνεις την ένεση ανώδυνα. Παίρνεις παγάκια (εγώ προσωπικά προτιμώ παγοκύστη γιατί είναι μπελάς να ψάχνω για παγάκια κάθε μέρα και να τα κάνω και όλα χάλια), και την αφήνεις πάνω στο πόδι σου πχ. (κοιλιά δεν νομίζω γιατί το μωρό μέσα θα γίνει παγόβουνο) και το αφήνεις μέχρι να παγώσει καλά! Το σκουπίζεις και καθαρίζεις με οινόπνευμα και μπήγεις την ένεση ! Οταν την βγάλεις, παίρνεις ένα καθαρό βαμβάκι (χωρίς οινόπνευμα) και το ακουμπάς με ελαφριά πίεση πάνω στην πληγή. Οχι πολύ δυνατά, και δεν κουνάς το δέρμα σου για να απλώσει το υγρό μέσα. Απλά ακουμπάς το βαμβάκι... Εγώ αυτό κάνω πια και τουλάχιστον η ένεση μπαίνει και δεν καταλαβαίνω τίποτα.... Αλλά πρώτα επιβεβαιώστε το με τον γιατρό σας

Γειά σας, είμαι καινούριο μέλος και θα ήθελα να μιλήσω για τις ενέσεις ηπαρίνης που κάνω γιατί μάλλον θέλω λίγη υποστήριξη...

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ Μαριαννάκι μου, ναι ο αιματόλογος στο Λαίκο μου αλλαξε την θεραπεία μετα από την εξεταση και θα ξαναπαω σε ενα μηνα

 

Θα παρω και εγω τηλ. να δω τι θα μου πουν στο Κεντρο που μου ειπες, ακόμα ομως δεν εχω υπερηχογραφημα :?

 

Τώρα σχετικά με το παγακι το κανω και εγω ετσι στην κοιλιά και τουλαχιστον δεν ποναει όταν μπαινει η συριγγα γιατι το φαρμακο με τσακιζει και απο σήμερα που θα είναι περισσότερο να δω τι θα κανω, υπομονη μαλλον :wink:

uAq4.jpgMqhPp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Θα παρω και εγω τηλ. να δω τι θα μου πουν στο Κεντρο που μου ειπες, ακόμα ομως δεν εχω υπερηχογραφημα :?

 

Τώρα σχετικά με το παγακι το κανω και εγω ετσι στην κοιλιά και τουλαχιστον δεν ποναει όταν μπαινει η συριγγα γιατι το φαρμακο με τσακιζει και απο σήμερα που θα είναι περισσότερο να δω τι θα κανω, υπομονη μαλλον :wink:

 

Αφού δεν έχεις υπερηχογράφημα, τότε πήγαινε τις συνταγές που έχεις, και άν άν έχεις κάποιο χαρτί άλλο που να αποδεικνύει οτι είσαι έγκυος...πχ κάποια εξέταση β χωριακής...? δεν ξέρω, υποθέσεις κάνω... πάντως γενικά δεν νομίζω οτι θα έχεις πρόβλημα να μην στην γράψουνε. Οταν πάρεις τηλέφωνο παντως πες μου τί έγινε...

Πάντως το φάρμακο, έχω προσέξει οτι άν το κάνεις ψηλά ψηλά στο πόδι, εκεί που έχει πολύ ψαχνό, σε συνδιασμό με τον πάγο δεν καταλαβαίνεις τίποτα. Στα άλλα σημεία, όπως και στην κοιλιά, είναι όντως πολύ δύσκολο !! Και εγώ πονάω πολύ και για αυτό τον λόγο το βάζω λίγο λίγο. Μία το παταώ, μία το αφήνω. Πάντως να σου πώ κάτι? Προτιμώ το βασανιστήριο του φαρμάκου παρά της ένεσης. Αυτό το πράγμα μέχρι να την μπήξω δεν το αντέχω! Και να φανταστείς οτι αυτό με το παγάκι δεν το ήξερα και για 2 μήνες την έκανα σκέτη! μπρρρρρρ! ανατριχιάζω που το σκέφτομαι. Αναρρωτιέμαι...σε λίγους μήνες θα βρίσκουμε να τρυπάμε?

Γειά σας, είμαι καινούριο μέλος και θα ήθελα να μιλήσω για τις ενέσεις ηπαρίνης που κάνω γιατί μάλλον θέλω λίγη υποστήριξη...

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλες....είμαι καινούριο μέλος, σας διαβάζω αλλά δεν έχω ξαναγράψει ....

Και εγώ ανακάλυψα μετά από δική μου επιμονή για εξετάσεις ότι έχω θρομβοφιλία και κάνω innohep 4500. Είμαι στον 5ο μήνα τώρα και συνολικά έχω πάρει 5 κιλά από την αρχή της εγκυμοσύνης.Θέλω να σας ρωτήσω τι εξετάσεις κάνετε για να δείτε αν η δόση είναι η σωστή? Εγώ κάνω κάθε μήνα την εξέταση πήξεως, ροής και την ΙΝR. Αλλά μου είχε πει η αιματολόγος πως όταν ξεπεράσω τα 6 κιλά να πάω να μου αλλάξει την δόση...άρα μόνο από τα κιλά εξαρτάται ή με βάσει τις εξετάσεις???

 

 

 

Καλημέρα και πάλι, επειδή δεν μου απάντησε καμία μπορείτε να μου πείτε πια εξέταση κάνετε κάθε μήνα για τον έλεγχο της δόσης της ηπαρίνης...σας ευχαριστώ πολύ...

1wqFp3.png

ob3Kp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα ΦΕΝΙΑ και καλώς ήρθες!!!

Εγώ δεν ξέρω γιατί κάνω αυτήν την εξέταση κάθε μήνα (αν υποδεικνύει δηλαδή την δόση), αλλά λέγεται ΑΝΤΙ-ΧΑ.

Επίσης, έχω πάρει περίπου 13 κιλά έως τώρα, αλλά ο γιατρός μου, δεν σκέφτηκε να μου αυξήσει την δόση από αυτό... :roll:

t6c4p3.pngXRnsp2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλες....είμαι καινούριο μέλος, σας διαβάζω αλλά δεν έχω ξαναγράψει ....

Και εγώ ανακάλυψα μετά από δική μου επιμονή για εξετάσεις ότι έχω θρομβοφιλία και κάνω innohep 4500. Είμαι στον 5ο μήνα τώρα και συνολικά έχω πάρει 5 κιλά από την αρχή της εγκυμοσύνης.Θέλω να σας ρωτήσω τι εξετάσεις κάνετε για να δείτε αν η δόση είναι η σωστή? Εγώ κάνω κάθε μήνα την εξέταση πήξεως, ροής και την ΙΝR. Αλλά μου είχε πει η αιματολόγος πως όταν ξεπεράσω τα 6 κιλά να πάω να μου αλλάξει την δόση...άρα μόνο από τα κιλά εξαρτάται ή με βάσει τις εξετάσεις???

 

 

 

Καλημέρα και πάλι, επειδή δεν μου απάντησε καμία μπορείτε να μου πείτε πια εξέταση κάνετε κάθε μήνα για τον έλεγχο της δόσης της ηπαρίνης...σας ευχαριστώ πολύ...

 

Καλημέρα Φενια, εγω έκανα για πρωτη φορά την anti-xa για να δουμε κατα ποσο με κάλυπτε η clexane τον 4000. Παρ ΄οτι αρχή της εγκυμοσυνης και μόλις 43 κιλά δεν με κάλυψε όποτε πήγαμε στις 6000 και μου είπε σε ενα μηνα να ξαναπαω για την εξεταση άρα συμπερασματικά μάλλον η αλλαγή της δόσης δεν οφείλεται μονο στα κιλά αλλά και στην επάρκεια του φαρμακου στον οργανισμό σου.

uAq4.jpgMqhPp2.png
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλες....είμαι καινούριο μέλος, σας διαβάζω αλλά δεν έχω ξαναγράψει ....

Και εγώ ανακάλυψα μετά από δική μου επιμονή για εξετάσεις ότι έχω θρομβοφιλία και κάνω innohep 4500. Είμαι στον 5ο μήνα τώρα και συνολικά έχω πάρει 5 κιλά από την αρχή της εγκυμοσύνης.Θέλω να σας ρωτήσω τι εξετάσεις κάνετε για να δείτε αν η δόση είναι η σωστή? Εγώ κάνω κάθε μήνα την εξέταση πήξεως, ροής και την ΙΝR. Αλλά μου είχε πει η αιματολόγος πως όταν ξεπεράσω τα 6 κιλά να πάω να μου αλλάξει την δόση...άρα μόνο από τα κιλά εξαρτάται ή με βάσει τις εξετάσεις???

 

Φένια, welcome to the club.. Εγώ είμαι 5 μηνών, και είμαι σε σταθερά κιλά, και μου έχει δώσει των 45ml ηπαρίνη. Κάθε μήνα κάνω και εγώ εξέταση στον αιματολόγο, και αυτός κρίνει από μόνος του επομένως δε χρειάζεται να σε απασχολεί το άν θα την αυξήσεις ή όχι. Πάντως εγώ προσωπικά δε νομίζω οτι έχει σημασία το πόσα κιλά είσαι ! Αν ήταν έτσι, οι παχουλές θα είχανε θρομβοφιλία και οι αδύνατες όχι ! Αυτό έχει να κάνει καθαρά με το αίμα σου, αλλά και πάλι δεν ξέρω άν το "πάχος" επηρρεάζει την ροή του.. Οπότε το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να πηγαίνεις για εξετάσεις και να ρωτήσεις τον γιατρό σου...

Γειά σας, είμαι καινούριο μέλος και θα ήθελα να μιλήσω για τις ενέσεις ηπαρίνης που κάνω γιατί μάλλον θέλω λίγη υποστήριξη...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Από την αρχή της εγκυμοσύνης μου έως τώρα παίρνω την clexan των 2.0. Πριν από ενα μήνα εκανα και εγω την εξέταση anti-xa. Βεβαια εμένα με παρακολουθεί μόνο γυναικολόγος σε αυτο το θέμα και οδηγούμαι με τις δικές του οδηγίες. Τα αποτελέσματα της εξέτασης ήταν καλά όπως μου είπε. Πριν λίγες μέρες που πήγα να την μηνιαία μου επίσκεψη, μου είπε ότι πάμε καλά και μπορέι από τον επόμενο μήνα να επιχειρήσουμε να μειώσουμε την ένεση σε μέρα παρά μέρα μιας και είναι ευχαριστημένος και από το μωρό και από εμένα σε αυτο το κομμάτι. Από κιλά είχα χάσει 6 και έχω πάρει περίπου 5-6. Πάντως το έχω ακούσει και εγω ότι ανάλογα με τα κιλά που είσαι και το ύψος "της πάθησης" σου δίνει την ανάλογη δόση. Θα δεις στην πορεία πως θα πάει. Ευχομαι να πάνε όλα κατευχήν.

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας...

Έχω αγχωθεί αρκετά επειδή μια φίλη μου που έκανε ηπαρίνη αλλά τελικά ανακαλύφθηκε πως ήταν μικρή η δόση...έχασε το μωρό από θρόμβωση...δηλαδή από καθαρό λάθος του αιματολόγου..

Εμένα η αιματολόγος μου είχε πει πως η δόση με καλύπτει μέχρι 6 κιλά παραπάνω...ήμουν 63 και μου έδωσε την 4500, μέχρι τα 69 είμαι οκ...τώρα είμαι στα 68 κιλά γι αυτό σας ρώτησα γι αυτήν την εξέταση..την anti-xa δεν μου έχει πει καν να την κάνω ....

και πάλι σας ευχαριστώ πολύ....

1wqFp3.png

ob3Kp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και απο εμένα. Θα ήθελα να παραθέσω κάποιες συμβουλές για την όλη διαδικασία των ενέσεων ηπαρίνης. Πιστεύω πως είναι χρήσιμες.

 

Οδηγίες για τον τρόπο χορήγησης της Ηπαρίνης.

Οι περιοχές που προτείνονται περισσότερο για την ένεση είναι η άνω και κάτω κοιλία, 3 δάχτυλα περιμετρικά του ομφαλού. Αλλες περιοχές είναι οι μηροί, γλουτοί και μέση.

Πως θα κάνετε την ένεση:

1. Πλύνετε τα χέρια σας.

2. Εχετε κοντά σας την έτοιμη σύριγγα και ένα βαμβάκι με οινόπνευμα.

3. Ανασηκώστε μαλακά μια πτυχή του δέρματος και καθαρίστε την με το οινόπνευμα.

4. Εισάγετε όλη την βελόνα στο δέρμα υπό γωνία 45-90ο, έτσι ώστε να είναι υποδόρια.

5. Πιέστε το έμβολο της σύριγγας με μια σταθερή πίεση και ταχύτητα (ούτε πολύ γρήγορα, ούτε πολύ αργά) ώσπου να τελειώσει όλο το φάρμακο.

6. Κατόπιν αφαιρέστε την σύριγγα και ασκείστε μια μικρή πίεση στην περιοχή της ένεσης για λίγα λεπτά με ένα καθαρό βαμβάκι. ΜΗΝ ΤΡΙΒΕΤΕ ΤΗΝ ΠΕΡΙΟΧΗ.

7. Βάλτε το προστατευτικό κάλυμμα στην βελόνα της σύριγγας και πετάξτε την σε μέρος όπου δεν είναι επικίνδυνο να τρυπηθεί κάποιος άλλος.

 

Συμβουλές

1. Προσπαθήστε να ακολουθείτε καθημερινά μια κυκλική πορεία στη θέση των ενέσεων. Ποτέ μην ενίεται στην ίδια περιοχή.

2. Ελαφρύς μώλωπας στο σημείο της ένεσης είναι φυσιολογικός. Για να αποφευχθούν οι μώλωπες μπορείτε να χρησιμοποιήσετε τοπικά στο σημείο της ένεσης ένα παγάκι πριν καθαρίσετε την περιοχή αλλά και μετά την χορήγηση του φαρμάκου.

3. Ενημερώστε τον γιατρό σας ότι είστε υπό ηπαρίνη πριν σας χορηγηθεί κάποιο φάρμακο ή οδηγηθείτε σε χειρουργική διαδικασία.

 

Και κάτι ακόμα, η ηπαρίνη δεν εκκρίνεται στο γάλα και έτσι είναι ασφαλής για τις μητέρες που θηλάζουν.

Ελπίζω να ήταν χρήσιμες οι πληροφορίες. Καλό κουράγιο.

Never underestimate your enemies, nor overestimate your friends.

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη για το διπλό ποστ αλλά πήρα φόρα και βρήκα μερικές επιπλέον πληροφορίες και τις παραθέτω. :oops:

 

Η ηπαρίνη είναι ένα ενέσιμο φάρμακο που χορηγείται υποδόρια σε γυναίκες που έχουν αντιφωσφολιπιδικά αντισώματα ή προβλήματα θρομβοφιλίας. Σήμερα στο εμπόριο διατίθεται και η βελτιωμένη μορφή της που καλείται «ηπαρίνη χαμηλού μοριακού βάρους». Συνήθως η ηπαρίνη λαμβάνεται από ιστούς ζώων (κυρίως βοοειδή ή χοίρους) και γι' αυτό θα πρέπει να είμαστε ενημερωμένοι για τυχόν ιστορικό αλλεργίας. Οι κυριότερες αντιδράσεις υπερευαισθησίας που εμφανίζονται σε αλλεργικά άτομα κατόπιν λήψης ηπαρίνης περιλαμβάνουν πυρετό, ρίγη και σε σπάνιες περιπτώσεις άσθμα, ρινίτιδα, δακρύρροια, κεφαλαλγία, ναυτία, εμετό και αναφυλακτικό shock. Σε άτομα ύποπτα για υπερευαισθησία στο φάρμακο, συστήνουμε να γίνεται ένα δερματικό test με 1000 IU ηπαρίνης, πριν την έναρξη της θεραπείας. Η ηπαρίνη μπορεί να προκαλέσει ήπια πτώση του αριθμού των αιμοπεταλίων και μικρές αιμορραγίες. Γι' αυτό συστήνεται έλεγχος των αιμοπεταλίων και του αιματοκρίτη, ανά τακτά χρονικά διαστήματα, στα άτομα που είναι υπό θεραπεία με ηπαρίνη. Επίσης η ηπαρίνη μπορεί να προκαλέσει την εμφάνιση αίματος στα ούρα ή στα κόπρανα. Αν κάτι από αυτά συμβεί επικοινωνήστε με το γραφείο μας άμεσα. Σχεδόν όλοι οι ασθενείς υπό ηπαρίνη εμφανίζουν μώλωπες στο σημείο της ένεσης. Αυτό δεν είναι ανησυχητικό. Εάν όμως εμφανιστούν μώλωπες σε άλλα σημεία του σώματος, επικοινωνήστε άμεσα μαζί μας. Η χρόνια λήψη ηπαρίνης έχει ενοχοποιηθεί για πρόκληση οστεοπόρωσης. Αν και οι δόσεις που χορηγούμε είναι πολύ μικρές για την εμφάνιση οστεοπόρωσης παρά ταύτα συνιστούμε την λήψη συμπληρωμάτων ασβεστίου στην διατροφή, γάλατος ή παραγώγων γάλακτος για να ελαχιστοποιηθεί αυτός ο κίνδυνος. Η ηπαρίνη χαμηλού βάρους δεν σχετίζεται με συγγενείς διαταραχές στο έμβρυο, ούτε διαπερνά τον πλακούντα. Το μόνο στατιστικά σημαντικό φαινόμενο που έχει παρατηρηθεί στις έγκυες που είναι υπό ηπαρίνη είναι το γεγονός ότι ο τοκετός συνήθως συμβαίνει στις 37 αντί στις 40 εβδομάδες.

Never underestimate your enemies, nor overestimate your friends.

Link to comment
Share on other sites

κορίτσια μπορεί να με διαφωτίσει καμμία/

ο γιατρός μου είπε ό΄τι είμαι στην 12 εβδομάδα, την άλλη πάω για αυχενική διαφάνεια, άρα λογικά μπαίνω στον τέταρτο μήνα ? ? ?

αλλά ο γιατρός μου είπε ότι αλλάζω μήνα κάθε 2 του μηνός και και ότι στον τέταρτο θα μπώ στις 2 μαιου !

ε πως γίνεται αυτό ? :?::?::?:

 

σορρυ για το άσχετο θέμα αλλά αν υπάρχει κάποιο σχετικό διαφωτίστε με :roll:

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...