Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΜΗΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΚΑΡΚΙΝΟΣ;


Recommended Posts

Κορίτσια καλησπέρα!Έχω ένα πρόβλημα εδώ και πολύ καιρό που μια το ξεχνάω μια ξαναέρχεται στο μυαλό μου και με στεναχωρεί αφάνταστα. Πιο συγκεκριμένα, τον Μάρτιο που μας πέρασε κάτι έπιασα στο στήθος μου σαν γουρμπαλάκι και φοβήθηκα πάρα πολύ. Αποχαιρέτησα όπως καταλαβαίνετε το μόλις 2,5 μηνών παιδί μου και πήγα σε ένα κέντρο μαστού. Εκεί μου έκανε η γιατρός που είναι ειδική στον μαστο υπέρηχο και μου είπε ότι είναι αδένας και να το βγάλω από το μυαλό μου. Της ζήτησα να μου κάνει μαστογραφία και αρνήθηκε λόγω ηλικίας . Είμαι 24. Μετά από κανα μήνα, μου ξαναήρθε στο μυαλό και ξανατρόμαξα και σηκώνομαι και πηγαίνω στον γυναικολόγο μου αυτή τη φορά. Αυτός αφού με ψηλάφησε και μου έκανε υπερηχο μου είπε: τίποτα δεν έχεις, αδένας είναι και μην το σκέφτεσαι. Τώρα όμως εγώ που το πιάνω και το ξαναπιάνω φοβάμαι μήπως έκαναν λάθος και οι δύο και τελικά είναι καρκίνος.Τι να κάνω, συνέχεια μου έρχονται μαύρες σκέψεις στο μυαλό και δεν έχω όρεξη για τίποτα. Μπορείτε να με βοηθήσετε γιατί τους δικούς μου τους έχω πρήξει και με βαριούνται και το αποτέλεσμα είναι κάθε λίγο και λιγάκι να βρίσκομαι με το χέρι στο στήθος και να ψάχνω. Θα τρελαθώ!

mKndp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Γλυκιά μου μην αγχώνεσαι λες κι ακούω την φίλη μου. Ακριβώς την ίδια περίπτωση, κι αυτή εξακολουθούσε να ανησυχεί. Για να το ξεπεράσει πήγε και ζήτησε κι τρίτη γνώμη. Μην αγχώνεσαι.

Φιλικά,

Μαμά Νιόβης ;)

Δεν μπορείς να πας πίσω και να κάνεις μια νέα αρχή, αλλά μπορείς να ξεκινήσεις από το παρόν και να κάνεις ένα νέο τέλος. paulocoelho

Link to comment
Share on other sites

Το ιδιο ακριβως προβλημα εχω κι εγω(ειμαι 27).Πριν απο 3-4 χρονια κατι επιασα.Πηγα κατευθειαν σε χειρουργο και με ειδε.Εκανα και μαστογραφεια και υπερυχο και μου ειπαν οτι ειναι οι αδενες.Μαλιστα οτι σε γυναικες που εχουν μεγαλο και βαρυ στηθος,ειναι συχνο φαινομενο.Παντως εγω καθε μηνα σχεδον κανω αυτοψηλαφιση και μια φορα το χρονο με βλεπει και ο γυναικολογος μου.Οπως λενε,η προληψη ειναι η καλυτερη θεραπεια.

Τα παιδιά μου....η ζωή μου

Link to comment
Share on other sites

μια απ τα ιδια κοριτσι περσι τετοιο καιρο επιανα κατι στο στηθος ο γυναικολογος μου μου ειπε αδενας,μαστολογος το ιδιο επειδη ειμαι και γω φοβιτσιαρα πηγα και εκανα μαστογραφια τελικα αδενας ηταν.αν αυτο σε καθυσηχασει κανε περαιτερω εξετασεις μην στεναχωριεσαι και θα δεις που ολα θα ναι καλα

Nrdkp3.png
Link to comment
Share on other sites

Γειά σας.......''stiliani'' και΄γω μία από τα ίδια είναι αυτό που λέει και η Ρούλα26 ότι το βαρύ στήθος φέρνει τέτοια προβληματάκια.Και΄γω για πρώτη φορά πριν τρία χρόνια έκανα μαστογραφία(είμαι τώρα 38χρ.)γιατί και μένα μου φαινόταν σαν να έχω κάτι αλλά τελικά τίποτα ήταν αδένες.

a63700a23b.png 87032dd023.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΕΧΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ΕΝΑ ΑΔΕΝΩΜΑ ΤΟ ΑΝΑΚΑΛΥΨΑ ΠΡΙΝ 8 ΜΗΝΕΣ.ΠΗΓΑ ΣΤΟ ΓΥΝΑΙΚΟΛΟΓΟ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΣΕ ΧΕΙΡΟΥΡΓΟ ΜΑΣΤΟΛΟΓΟ( ΦΑΝΤΑΣΤΙΚΟΣ ΓΙΑΤΡΟΣ)Ο ΟΠΟΙΟΣ ΜΕ ΚΑΘΗΣΥΧΑΣΕ ΕΦΟΣΟΝ ΚΑΝΑΜΕ ΥΠΕΡΗΧΟ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΝΑ ΤΟΝ ΕΠΑΝΑΛΑΒΟΥΜΕ ΤΟ ΣΕΠΤΕΜΒΡΙΟ ΚΑΙ ΕΑΝ ΕΧΕΙ ΜΕΓΑΛΩΣΕΙ ΘΑ ΠΡΟΒΟΥΜΕ ΣΕ ΑΦΑΙΡΕΣΗ.ΠΑΝΤΩΣ ΑΥΤΟ ΓΙΑ ΤΟ ΜΕΓΑΛΟ ΣΤΗΘΟΣ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΔΕΝ ΙΣΧΥΕΙ.ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΠΟΥ ΤΟ ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ Η ΠΡΩΤΗ ΞΑΔΕΛΦΗ ΚΑΙ ΔΥΟ ΚΟΥΜΠΑΡΕΣ ΜΟΥ ΕΧΟΥΝ ΚΑΝΕΙ ΑΦΑΙΡΕΣΗ ΚΑΙ ΑΠΟ ΣΤΗΘΟΣ, ΕΙΔΙΚΑ ΓΙΑ ΤΙΣ ΔΥΟ, ΘΑ ΕΛΕΓΑ ...ΠΛΑΚΑ.

ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΜΟΥ Η ΖΩΗ ΜΟΥ.

Link to comment
Share on other sites

Ουαου .. η λεξη μυθος, η λεξη τρομος γραφεται σε τιτλο. Συγνωμη αλλα σοκαριστικα. Ολοι γυρω μου την λενε , το κακο ο ενας, την παλιοαρωστια ο αλλος και ξαφνικα την βλεπω .

(δεν ειρωνευομαι και μην παρεξηγηθει κανεις αλλα μου εκανε τοση εντυπωση :roll:)

 

Υπάρχει ένας ενστικτώδης φόβος για τον καρκίνο, αλλά πρέπει να γνωρίζουμε ότι το 80% των παθήσεων του μαστού είναι καλοήθους μορφής και ότι ένας καρκίνος που ανακαλύπτεται στη γέννησή του θεραπεύετε πλήρως .

Όλα τα ογκίδια στο μαστό δεν είναι καρκίνος ,υπαρχουν και καλοήθεις όπως το

Ινο-αδένωμα: Δημιουργείται συνήθως σε γυναίκες κάτω των 30 ετών. Είναι σε μέγεθος μπιζελιού ή φουντουκιού, σκληρό και μετακινούμενο. Δεν υπάρχει λόγος αφαίρεσης, εκτός αν βρίκσεται σε σημείο που παραμορφώνει το στήθος ή πιέζει αιμοφόρα αγγεία. Στην εμμηνόπαυση συρρικνώνεται. Η εμφάνισή του μπορεί να εκληφθεί ως καρκίνος γι΄αυτό γίνεται διάγνωση με βιοψία.

Το Λίπωμα: Εχει μέγεθος από μικρό αμύγδαλο μέχρι μεγάλο δαμάσκηνο, ενώ είναι μαλακό, ελαστικό, λείο και κινητό, αλλά και τελείως ακίνδυνο

Οι κυστικοί όγκοι

Πολλοί από αυτούς είναι καλοήθεις που πάντα χρειάζονται ελεγχο από τον ειδικό.

Κύστη: Είναι μία σφαιρική φούσκα που περιέχει διαυγές υγρό ή χρωματιστό.

Το μέγεθός της ποικίλλει από αυτό του μπιζελιού μέχρι ενός μανταρινιού. Η κύστη εμφανίζεται απότομα, αλλά δεν πρέπει να προκαλεί πανικό η ανακάλυψή της. Τις επόμενες ημέρες μπορεί να εμφανιστούν και άλλες και αυτό οφείλεται σε κάποια μεταβολή της ορμονικής ισορροπίας. Συχνά εξαφανίζονται από μόνες τους, ενώ αν επιμείνουν, ο γιατρός θα προχωρήσει σε παρακέντηση του υγρού που περιέχουν

υγρού από τη θηλή: Οταν εμφανίζεται εκτός περιόδου εγκυμοσύνης ή θηλασμού είναι αφύσικη και επιβάλλεται επίσκεψη στο γιατρό. Οι αιτίες είναι πολλές και θεραπεύονται εύκολα. Μερικές φορές, όταν το υγρό περιέχει και αίμα δημιουργείται μεγάλη ανησυχία στη γυναίκα. Ομως, η αιτία είναι συνήθως καλοήθης: οφείλεται σε μικρούς πολύποδες, στο εσωτερικό κάποιου γαλακτοφόρου αγωγού.

Φλεγμονή ( ή μαστίτιδα): Το στήθος είναι ένας αδένας ανοιχτός προς τα έξω, μέσω των γαλακτοφόρων πόρων. Ετσι, μπορεί να βγεί το γάλα, αλλά μπορούν επίσης να διεισδύσουν και μικρόβια. Συχνά λοιπόν συμβαίνουν μολύνσεις. Το στήθος τότε γίνεται έντονα κόκκινο, καίει, διογκώνεται και πονά. Ο γιατρός ψάχνει την αιτία της μόλυνσης, που ίσως να βρίσκεται και μέσα στον οργανισμό, οπότε το μικρόβιο έχει μεταφερθεί με το αίμα. Μια ισχυρή θεραπεία αντιμετωπίζει ριζικά το πρόβλημα και γι΄αυτό σπάνια η μόλυνση εξελίσσεται σε απόστημα.¨"

Αν θελεις πηγαινε και σε ενα τριτο. Παντως αν ηταν κατι υποπτο θα εβαζαν μαχαιρι ακομα και αν ηταν απλα για να τα παρουν.

Με την μητροτητα μας πιανει ενας πανικος οτι κατι θα μας συμβει και ειμαστε πολυ ευαισθητες.

Ενα μεγαλο ΜΠΡΑΒΟ που αυτοεξεταζεσαι. Αν το καναμε ολες ....

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας κορίτσια (συγνωμη για τον τίτλο χαχαχαχαχαχα).Αυτό που πιάνω είναι τελείως μαλακό, έχω κι άλλα τέτοια τριγύρω αλλά αυτό είναι πιο μεγάλο από όλα.Όλοι μου λένε ότι δεν είναι τίποτα και στο κέντρο μαστού που πήγα είχαν τα πιο εξελιγμένα μηχανήματα.Με έλεγξαν με διαφορα. Αυτό το γουρμπαλάκι είναι μεγάλο οπότε αν ήταν κάτι κακό θα φαινόταν στον υπέρηχο. Μαστογραφία λένε κατηγορηματικά όχι. Να πάω σε τρίτον αλλά σκέφτομαι ότι κανείς δεν θα είναι τόσο εξειδικευμένος σαν το κέντρο μαστού που πήγα. Τελικά μήπως πρέπει να πάω σε ψυχολόγο για τον υποχονδρισμό μου;

mKndp2.png
Link to comment
Share on other sites

Μαστογραφία λένε κατηγορηματικά όχι.

 

Γιατι οχι? Δεν ξερω απο αυτα αλλα ...γιατι οχι? Υπαρχει καποια παρενεργεια? Εγω την ειχα κατι σαν το ΠΑΠ = σωτηρια εξεταση.

 

Οσο για τον τιτλο δεν ειναι κακο. Απλα μου εκανε πολυ εντυπωση . Προσωπικα ειμαι υπερ του να μην τρεμουμε αυτη την λεξη και να κανουμε λες και θα ξορκισουμε το κακο αν την κρυβουμε. Πανικοβαλουμε και τους ασθενεις της με το να ειναι δεδομενο καρκινος=θανατος. Ειδικα ο καρκινος του μαστου θελει απλα προληψη.

 

"Υποχονδρια" δεν θα ελεγα καποια που ψαχνεται παντως. Η προληψη ειναι οτι καλυτερο.

Εχοντας βιωσει λαθη ιατρων πανω στο θεμα εχουν χασει το αλαθητο για μενα.:?

 

Προσωπικα θα εβρισκα τον καλυτερο . Θα πηγαινα και θα ελεγα οτι οτι πει ειναι. :wink:

 

Αλλα θα μου εξηγησει καποιος που να ξερει γιατι οχι μαστογραφια?

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites

Υγ. Μια φορα αυτοεξεταστηκα και επειδη βρηκα πολλα:shock::shock: το αφησα γιατι φρικαρα τελειως (κακως πολυ κακως).

 

Ο γυναικολογος μου ειχε πει οτι δεν κοιτας αν εχεις σβολαρακια . Δεν ειναι αυτος ο σκοπος. Μαθαινεις πως ειναι το στηθος σου ωστε να καταλαβεις οποιαδηποτε αλλαγη, μεγαλωμα σβολων κλπ. Δηλαδη μαθαινεις τι δεν ανηκει εκει. ;)

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μάλλον για την ακτινοβολία το λένε. Δεν ξέρω. Πάντως και οι φίλες μου που πηγαίνουν σε άλλους γιατρούς τους λένε όχι μαστογραφία τόσο μικρές χωρίς λόγο. Καλύτερα υπερηχογράφημα. Όχι αν κάνουμε πειράζει κιόλας,αλλά σου λέει μην πάρεις και τζάμπα ακτινοβολία

mKndp2.png
Link to comment
Share on other sites

ΕΓΩ ΠΗΓΑ ΣΤΟΝ ΔΙΕΥΘΥΝΤΗ ΤΟΥ ΚΕΝΤΡΟΥ ΜΑΣΤΟΥ ΑΛΛΑ ΣΤΟ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟ ΤΟΥ ΙΑΤΡΕΙΟ.ΕΣΕΝΑ ΔΕΝ ΣΟΥ ΕΙΠΑΝΕ ΝΑ ΤΟ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΕΙΣ,ΤΙ ΑΚΡΙΒΩΣ ΣΟΥ ΕΙΠΑΝΕ?ΕΜΕΝΑ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΝΑ ΞΑΝΑΠΑΩ ΤΟΝ ΣΕΠΤΕΜΒΡΙΟ ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΘΑ ΚΑΝΩ.ΤΑ ΙΝΟ ΑΔΕΝΩΜΑΤΑ ΟΤΑΝ ΕΧΟΥΝ ΑΥΞΗΤΙΚΗ ΤΑΣΗ ΤΑ ΑΦΑΙΡΟΥΜΕ,ΟΠΩΣ ΕΚΑΝΕ Η ΞΑΔΕΛΦΗ ΜΟΥ 2 ΦΟΡΕΣ ΚΙΟΛΑΣ.ΕΓΩ ΟΤΑΝ ΠΗΓΑ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΤΟ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΟΥΜΕ ΚΑΘΕ 6 ΜΗΝΕΣ ΚΑΙ ΘΑ ΠΡΑΞΟΥΜΕ ΑΝΑΛΟΓΩΣ ΚΑΙ ΤΟΥ ΕΧΩ ΤΥΦΛΗ ΕΜΠΙΣΤΟΣΥΝΗ ΓΙΑΤΙ ΕΙΝΑΙ ΚΟΡΥΦΗ.

ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΜΟΥ Η ΖΩΗ ΜΟΥ.

Link to comment
Share on other sites

Τους το ρώτησα κι αυτό και μου είπαν όχι κι οι δυο. Τους ρώτησα γιατί πετάχτηκε αυτό τώρα και μου είπαν ότι μετά τον θηλασμό ο μαστός αλλάζει και οι αδένες μαζί.Μου είπαν να ξαναελέγξω το στήθος στον έλεγχο ρουτίνας του χρόνου με το τεστ παπ.Επίσης,όταν είμαι ξαπλωμένη αυτόν τον αδένα δεν τον ψηλαφώ. Τον βρίσκω μόνο όταν είμαι όρθια. Ακόμα λέει και αυτό δείχνει ότι είναι αδένας

mKndp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εχω κι εγω κυστες στο στηθος μου που ψηλαφουνται ολοφανερα με το χερι.. Εχω και στα δυο στηθη και μαλιστα στο αριστερο ειναι και αρκετα μεγαλη (καπου 3,5 εκ.).. Οπως καταλαβαινεις την πρωτη φορα που το ανακαλυψα πριν απο καπου 4 χρονια τρελαθηκα και νομιζα οτι θα πεθανω οπως κι εσυ... Τελικα ειναι απλα κυστες, τις οποιες τις γεννα το στηθος μου (ειναι τετοια η υφη του).. Μαστογραφια δεν εκανα ποτε ως τωρα γιατι και σε μενα μου ελεγαν οτι δεν κανουν μαστογραφιες κατω των 40 εκτος πολυ ειδικων περιπτωσεων, απλα εκανα υπερηχους μαστου (τοτε ημουν 30,. τωρα 34)...

 

Εχω κανει παρακεντηση μια φορα αλλα τελικα πολυ συντομα ξαναδημιουργηθηκαν, οποτε ο τωρινος μου γυναικολογος με συμβουλεψε να μην τα πειραζω, απλα μια φορα το 6αμηνο να κανω εναν υπερηχο για παρακολουθηση...

 

Παντως αν θελεις να παρεις και αλλη γνωμη μπορεις να κλεισεις ενα ραντεβου στο Ελενα, που εχει ειδικο τμημα μαστου, και ο κ. Παλλης ειναι πολυ καλος και κατατοπιστικος.. Στα πρωινα ιατρεια γινεται λιγο χαμος ως συνηθως, αλλα υπαρχουν και τα απογευματινα πληρωτικα...

 

Μην πανικοβαλεσαι και ολα θα πανε καλα!

oaiqp2.pngm9YLp2.png
Link to comment
Share on other sites

Stiliani γεια σου και από εμένα. Κι εγώ πριν δύο χρόνια κάνοντας τυχαία μια ψηλάφιση στο στήθος "έπιασα" κάτι παρόμοιο μ'αυτό που μας περιγράφεις, πανικοβλήθηκα και πήγα αμέσως στο γυναικολόγο μου. Με μια πρώτη εξέταση από εκείνον μου είπε ότι δεν είναι απολύτως τίποτα ανησυχητικό, αλλά ο αδένας, και για να είμαστε σίγουροι, από τότε, μία φορά το χρόνο κάνω υπέρηχο, ΟΧΙ μαστογραφία, και όλα είναι μια χαρά. Νομίζω πως στεναχωριέσαι και αγχώνεσαι χωρίς λόγο

 

 

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλησπέρα. Και εγώ έχω αρκετές κύστεις και στα δύο στήθη. Πριν ενάμιση χρόνο, τυχαία ψηλάφησα την μεγαλύτερη όταν ενώ καθόμουν στον καναπέ και έβλεπα τηλεόραση ένιωσα έναν πόνο στο συγκεκριμένο σημείο. Φυσικά φρίκαρα. Και εγώ πίστεψα ότι είναι κάτι κακό. Ο δε γυναικολόγος που έβλεπα τότε και στον οποίο απευθύνθηκα, μάλλον με έκανε χειρότερα. Μου είπε ότι είναι ιναδένωμα και ότι χρειάζεται άμεσα χειρουργείο, χωρίς να μου κάνει καμία εξέταση, ούτε υπερηχο ούτε μαστογραφία. Παρεμπιπτόντως τότε ήμουν 37 ετών και δεν είχα κάνει μαστογραφία ξανά, παρά μόνο ο γιατρός στον ετήσιο έλεγχο ψηλαφούσε το στήθος μου (4-5 μήνες πριν που είχα πάει, δεν είχε βρει τίποτα).

Ευτυχώς ζήτησα δεύτερη γνώμη από έναν καλό γενικό χειρουργό που γνώριζα (καμία σχέση με εξειδικευμένο βέβαια σε τέτοια θέματα γιατρό) ο οποίος μου είπε να κάνω μαστογραφία και υπέρηχο και ότι μάλλον πρόκειται για κύστεις, στις οποίες πιθανόν να μπορώ να κάνω μια παρακέντηση. Φυσικά ήταν όντως κύστεις, την γλύτωσα με μια οδυνηρή βέβαια παρακέντηση και φυσικά όχι με αφαίρεση στο χειρουργείο και από τότε τις παρακολουθώ με ετήσια μαστογραφία. Το κακό είναι ότι όσο περνάει ο καιρός μάλλον γίνονται περισσότερες, οπότε εάν ξέρετε κάποιον εξειδικευμένο σε τέτοια θέματα γιατρό, παρακαλώ ενημερώστε με γιατί κάποια στιγμή μάλλον θα μου χρειαστεί. Περαστικά σε όλες μας.

:-)
Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

γεια σας κοριτσια,

 

ειμαι 33 χρονων και εχω και εγω απο τα 20 μου χρονια αυτα τα διασημα μπαλακια (αδενωματα) και στα δυο στηθη μου. Μαλιστα εχω πολλα και ολων των τυπων :)

καταρχην, στις κοπελες που εχουν αδενωματα, θα ηθελα να σας πω να μην πανικοβαλεστε και απλα να αυτοεξεταζεστε συχνα, και να κανετε ετησιως εναν υπερηχο.

αυτο που ηθελα να μοιραστω μαζι σας ομως ειναι κατι αλλο...

πριν ενα χρονο γεννησα την πρωτη μου κορουλα την οποια και θηλασα για 10 μηνες. πριν λιγες μερες λοιπον πηγα να κανω υπερηχο στο στηθος μου για να δω τι γινεται με τα μπαλακια μου, μετα απο εγκυμοσυνη-θηλασμο κλπ.

αυτο που εγινε ηταν εκπληκτικο.. ολα τα αδενωματα μου εχουν συρρικνωθει σε πολυ μεγαλο βαθμο! π.χ. το πιο μεγαλο που ειχα, 2 εκατοστα, το οποιο μαλιστα μου λεγανε οτι ισως θα επρεπε να το βγαλω λογω μεγεθους, εγινε 5 χιλιοστα!! η τεχνικος του υπερηχου ειχε τρελλαθει :) συζητωντας μαζι της καταληξαμε οτι το πιο πιθανο ειναι οτι εγινε λογω μεγαλης διαρκειας θηλασμου, καθως αυτα ειναι ορμονοεξαρτωμενα.

δεν το εχω ψαξει παραπανω να σας πω την αληθεια μου. ειμαι πολυ χαρουμενη απλα..

για αυτο λοιπον κοριτσια θηλαστε τα μωρακια σας!!! ειναι οτι καλυτερο για τα ιδια αλλα και για σας!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Απλά θα καταθέσω τη δική μου εμπειρία μήπως σε βοηθήσει.

 

Είχα μια παρόμοια εμπειρία πριν 4 χρόνια περίπου (ήμουν 27). Έτσι 'γω ένιωσα ένα μπαλάκι στο στήθος. Έκανα υπέρηχο και οι γιατροί με καθησύχασαν ότι προκειταί απλά για ένα ιναδένομα. Αλλά επειδή η αίσθηση του να πιάνεις ένα μπαλάκι στο στήθος με ανατρίχιαζε αποφάσισα να το αφαιρέσω αν δεν υπήρχε ιδιαίτερος λόγος (δεν ήταν ιδιαίτερα μεγάλο, περίπου 2 εκατοστά). Ευτυχώς όλα πήγαν καλά και δε το μετάνοιωσα μέχρι στιγμής.

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν έχεις κάποιο ιστορικό με καρκίνο του μαστού από την οικογένειά σου, δεν νομίζω ότι πρέπει να ανησυχείς που δεν κάνεις μαστογραφία από τόσο μικρή. Αρκεί ο γιατρός που πήγες να έιναι εξειδικευμένος στο μαστό και να μπορεί να κάνει καλή ψηλάφιση. Δεν ξέρουν όλοι οι γυναικολόγοι, αλλά αφού πήγες σε κέντρο μαστού φαντάζομαι ότι θα είνα ιεντάξει. Αν πάντως θέλεις κι άλλη γνώμη, ξέρω έναν γιατρό που έχει τρομερή εμπειρία στην ψηλάφηση (σ’ αυτόν πηγαίνω κι εγώ).

Εγώ έχω ιστορικό από την μητέρα μου και έχω αρχίσει ψηλάφιση από 25 χρονών περίπου και σε μία περίπτωση ογκιδίου γύρω στα 27-28 είχα και παρακέντηση που όμως ήταν καθαρή. Αλλά αυτό επαναλαμβάνω λόγω ιστορικού, αλλιώς πιθανότατα δεν θα μου έκαναν.

Μαστογραφία ξεκίνησα στα 35 (τώρα είμαι 36).

Link to comment
Share on other sites

ενας απο τους καλυτερους γιατρους ειναι ο κυριος παπαγεωργιου στο ιατρικο αθηνων...εμενα υπαρχει ιστορικο απο μαμα κ γιαγια καρκινου..κ μαστου κ γυναικολογικα...το ειχα κ εγω αυτο στυλιανη με εναν αδενα κ τελικα εφυγε απο μονο του!!κ δεν εκανα μαστογραφια...μην βαζεις κακες σκεψεις...κ αν θες πηγαινε για μια επισκεψη οταν ξανακανεις ελεγχο σε αυτο το γιατρο...θα εκπλαγεις απο την καλοσυνη του κ απο τις τεραστιες γνωσεις του!!!ειναι ανθρωπος πανω απο ολα...κ ενας τελειος γιατρος.το ιδιωτικο ιατρειο βρισκεται παπαγου

Link to comment
Share on other sites

  • 2 χρόνια μετά...

καλησπερα..εγω ειμαι 20 χρονων δεν εχω μεγαλο στηθος καθος ημουν ξαπλωμενη ανακαλυψα ενα σκληρο μπαλακι μικρο στο πανω μερος του στηθουσ μου δεν κινηται απο τι εχω καταλαβει ειχς κανει υπεριχο στηθουσ τον χειμωνα...ειμαι και καποιεσ μερεσ πριν την περιοδο εχω φοβιθει πολυ πραγματικα μου εχει γινει εμμονη

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...