Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Έχετε πάρει αντιβίωση κατά την εγκυμοσύνη??


Recommended Posts

καλημέρα, είμαι στην 28η εβδοαμάδα κύησης και σε εξέταση κολπικού υγρού βρέθηκαν 2 μικροβιάκια (πρωτέας και εντερόκοκκος). αρχικά μου έδωσε την augmentin αλλά επειδή μου έκανε διάρροιες πηρα την ceclor και θα την παίρνω για 8 ημήερες μαζί με υποθετα ceclor. νιωθω τύψεις κάθε φορά που πίνω ένα χάπι και ανυσηχω για το μωρό. ο γιατρός μου είπε ότι είναι πολύ αθώα στην εγκυμοσύνη αλλά φοβάμαι πολύ. την έχει πάρει καμμία στον 7ο μήνα?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 79
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλημέρα ΜΑΡΙΑ2,

είμαι στην 27η εβδομάδα και κόλλησα από τον γιο μου βακτηριακή επιπεφυκίτιδα στο μάτι μου :cry:

Ο γιος μου βάζει σταγόνες tobrex, όμως ο γιατρός μου για μένα προτιμά να πάρω CECLOR 500 για λίγες ημέρες... Το θεωρεί λέει, πιο ακίνδυνο ...

Τι να πω? :?

t6c4p3.pngXRnsp2.png

Link to comment
Share on other sites

Εμένα μου είπε για τέσσερις, αλλά πρόκειται για άλλη πάθηση: βακτηριακή επιπεφυκίτιδα στο μάτι. Ήδη μετά από μία ημέρα αντιβίωσης υποχώρησε τελείως, όμως θα πάρω για άλλες τρεις ημέρες.

Μην ανησυχείς όμως, ξέρω και άλλες κοπέλες από την δουλειά μου που έχουν πάρει την συγκεκριμένη αντιβίωση κατά την διάρκεια της εγκυμοσύνης τους, για 8 ημέρες...

t6c4p3.pngXRnsp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

τον τριτο μηνα της εγκυμοσυνης μου εκανα επεμβαση στα βλεφαρα γιατι ειχα βγαλει τεραστια χαλαζια κ δε μπορουσα να δω καλα.εκτος απο τη ναρκωση κ τα φαρμακα που μου εβαλαν κατα τη διαρκεια της επεμβασης ,για δυο βδομαδες μετα εβαζα κολλυριο κ αλοιφη tobradex που λεγεται πως εχει κορτιζονη.ολα πηγαν καλα! κ εκανα ενα υγειεστατο κοριτσακι! :D κανε οτι σου πει ο γιατρος σου

Link to comment
Share on other sites

μην ανυσηχεις για τα τοπικά φάρμακα, μου έχει πει ο γιατρός ότι ό,τι δεν περνάει στο αίμα (χαπι, ένεση, κτλ) δεν φτάνει στο μωρό και έτσι δεν θα έχεις πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

αφήστε ρε κορίτσια είχα πάρει λόγω κολπίτιδας ceclor 8 μέρες και τώρα λόγω μικρόβιου στα όύρα AYGMENTIN για 8 ημέρες! μέσα σε 10 μέρες η έναρξη της 2ης αντιβίωσης!!!! όσο απόφευγα τα φάρμακα στην εγκυμοσύνη, στο 7ο μήνα μου τύχανε 2 αντιβιώσεις, αλλά τι να κάνεις. τα μικρόβια σε αυτές τις περιοχές μπορεί να προκάλεσουν πρόωρο τοκετό, λέει ο γυναικολόγος. το διακινδυνέυεις?

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν έρευνες που δείχνουν ότι είναι πολύ πιο επικίνδυνο να μην πάρεις φάρμακα όταν είναι αυτό απαραίτητο στη διάρκεια τις εγκυμοσύνης , παρά να πάρεις..! Μην αγχώνεσαι! Απ'ότι έχω ακούσει τα φάρμακα πλέον τα δίνουν λίγο πιο εύκολα στις έγκυες.Περαστικα!

5Aqjp3.png

Link to comment
Share on other sites

Πηρα amoxil των 500 για μια εβδομαδα λιγο πριν μπω στον 5ο λογω λοιμωξης του κατωτερου αναπνευστικου....

Ο γιατρος μου ειπε πως ειναι η πλεον ακινδυνη αντιβιωση καιτ ην δινουν σε πολλες εγκυους για διαφορους λογους....

Και μου ειπε επισης πως ειναι προτιμοτερο να παρω αντιβιωση παρα να ταλαιπωρω το μαιμουδακι μου με τον απιστευτο βηχα που ειχα με αποτελεσμα να τρανταζομαι ολοκληρη..... :wink:

Fagm.jpg

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κι εγώ τώρα στον 7ο παίρνω Pedrexyl γιατί κάποιο μικρόβιο βρέθηκε στα κολπικά υγρά...

Δεν ήθελα με τίποτα, αλλά είναι λέει πολύ ελαφριά αντιβίωση.

Αν πρέπει λοιπόν... Τι να κάνουμε.... :?

1Iik.png
Link to comment
Share on other sites

Χρειαστηκε να παρω Claripen και δεν ηξερα καν πως ειμαι εγγυος! Τοσο νωρις το πηρα το φαρμακο. Εκανα τεστ την δευτερη μερα και οταν το ειπα στην γιατρο μου εδωσε η το Ceclor η το Amoxil. Δεν θημαμαι καλα τωρα.

 

Παντως το μωρακι μας μια χαρα γεννηθηκε (και ειχα ενα αγχος...)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

το προβλημα μου και το αγχος μου ειναι το εξης: πριν ακομα να εχω καθυστερηση και επομενως πριν να μαθω οτι ειμαι εγκυος ειχα ενα αλλεργικο ποβλημα κι ο γιατρος μου εδωσε zyrtec. Πηρα ενα το βραδυ για 4 μερες και μετα τα σταματησα γιατι μου δημιουργουσαν τρομερη υπληλια. Η περιοδος που τα πηρα συμπιπτει με το τελος της τελευταιας περιοδου μου...

στις οδηγιες χρησης του φαρμακου λεει οχι χορηγηση 1ο και 3ο τριμηνο...

υπαρχει κινδυνος για το μωρο?

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή υποθέτεις ότι ήσουν ήδη έγκυος? Καλύτερα να ρωτήσεις το γιατρό σου,αν και υπάρχουν πολλά φάρμακα που γράφουν όχι στην εγκυμοσύνη και τα δίνουν οι γυναικολόγοι. Μην αγχώνεσαι προκαταβολικά! Έχεις πολύ δρόμο μπροστά σου με άγχη και ανησυχίες που είναι αμαρτία από τώρα να τρελαίνεσαι. Το μόνο που είμαι σίγουρη ότι δεν κάνει καθόλου στην εγκυμοσύνη είναι το ponstan...για πολλά άλλα φάρμακα είναι λίγο φλου! Θα πάνε όλα καλά!Και να ξέρεις ότι η ψυχική σου κατάσταση περνάει στο μωρό σου, γι'αυτο σου συνιστώ ψυχραιμία!

5Aqjp3.png

Link to comment
Share on other sites

ΕΓΩ ΤΗΝ ΑΝΤΙΒΙΩΣΗ ,ΤΗ ΓΛΙΤΩΣΑ ΣΤΟ ΤΣΑΚ!ΟΜΩΣ ,Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΙΔΙΟ ΚΑΚΟ ΝΑ ΠΑΡΕΙΣ ΑΝΤΙΒΙΩΣΗ ,ΜΕ ΤΟ ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΚΑΠΟΙΑ ΦΛΕΓΜΟΝΗ ΣΤΟ ΣΩΜΑ (ΚΑΙ ΕΝΔΕΧΟΜΕΝΑ ,ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΚΑΙ ΠΥΡΕΤΟ).ΕΙΧΑ ΕΞΩΤΕΡΙΚΗ ΩΤΙΤΙΔΑ ,ΑΛΛΑ ΕΥΤΥΧΩΣ ΠΕΡΑΣΕ ΜΕ ΚΑΤΙ ΣΤΑΓΟΝΕΣ ΚΑΙ ΜΙΑ ΕΙΔΙΚΗ ΑΝΤΙΜΙΚΡΟΒΙΑΚΗ ΚΡΕΜΑ.ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΙΝΑΙ ΠΩΣ ΑΝ ΣΥΝΕΧΙΖΕ Ο ΠΥΡΕΤΟΣ ,ΘΑ ΕΠΑΙΡΝΑ ΣΙΓΟΥΡΑ ΤΗΝ ΑΝΤΙΒΙΩΣΗ ΜΟΥ!!!!Η ΑΝΤΙΒΙΩΣΗ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΑΛΛΑ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΞΕΡΕΙΣ ΠΩΣ ΘΑ ΣΟΥ ΠΕΡΑΣΕΙ Η ΦΛΕΓΜΟΝΗ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΘΑ ΕΙΣΑΙ ΑΠΟΛΥΤΑ ΥΓΙΗΣ!

ol4hp2.png

 

Vp1tp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 χρόνια μετά...

Δυστυχώς σήμερα μετα απο ταλαιπωρια 5 ημερων ανακάλυψα οτι εχω ουρολοιμωξη με αιτία τον μικρόβιο του σταφυλόκοκκου. Είμαι 20 εβδομάδων και ο γιατρός μου μου είπε να πάρω για 8 μέρες την Ceclor 500 mg και΄έχω πανικοβληθεί. Λέτε να πάθει κατι το έμβρυο απο το μικρόβιο?

Link to comment
Share on other sites

το εμβρυο τωρα ειναι προστατευμενο, αν ομως συνεχισει η δραση του μικροβιου-τοτε μπορει να γινει ζημια οπως ρηξη υμενων και στη συνεχεια χοριοαμνυιτιδα.

μην πανικοβαλλεσαι-απλως παρε την αντιβιωση και στη συνεχεια να κανεις συχνες καλλιεργειες γιατι μπορει να υποτροπιασει.

κι εγω ειχα προβλημα στην εγκυμοσυνη αλλα τα καταφεραμε χωρις ζημια

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

κι εγώ πήρα αντιβίωση στην 14 και 15η εβδομαδα, την augmentin, αλλά μου είπε ο γιατρός ότι χειρότερα είναι να μην πάρεις. Από ότι διάβασα και από τις προλαλήσασες λογικά δεν θα έχω πρόβλημα στην πορεία

don't worry be happy :lol:

Link to comment
Share on other sites

Κι εγω ειχα παρει ceclor 500,στο 1ο τριμηνο κι ολας,λογω ουρολοιμωξης.Δοξα τω Θεω,μια χαρα ειναι η ζουζουνα μου!:)Μη φοβασαι,κανε οτι λεει ο γιατρος σου και με το καλο!!!

N9Urp2.pngGowOp3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

στην πρωτη εγκυμοσυνη ειχα παρει augmentin και amoxil αλλα μετα τον 4ο μηνα και φυσικα με την εγκριση του γιατρου, ειχα πρησμενο δοντι, ο οποιος μαλιστα με συμβουλεψε να τα παρω απο το να περασει μικροβιο στο μωρο σ ευτη την εγκυμοσυνη και πριν μαθω οτι ειμαι εγκυος ειχα παρει καποια φαρμακα μεταξυ αυτων το ciproxin. ο γιατρος μου ειχε γραψει και ενα αλλο που εγραφε μεσα οτι προκαλει τερατογενεσεις και ηταν και στα γαλλικα και εψαχνα στο νετ τις παρενεργειες, κι επειδη δεν ημουν και απολυτα σιγουρη σκεφτηκα να περιμενω πρωτα την περιοδο και μετα να το παρω. το χειροτερο απ ολα ειναι οτι μου εγραψε αυτα τα φαρμακα χωρις να ξερει κι αυτος τι εχω. και οπως αποδειχτηκε δεν ειχα ουτε κυστιτιδα ουτε προβλημα στο εντερο.

επισης σ αυτη την εγκυμοσυνη πηρα δυο φορες εφαπαξ 2g amoxil λογω επεμβασεων στα ουλα, παλι ρωτησα το γιατρο πριν, και εχω και μυκητα στο νυχι στο χερι μου αλλα μου απαγορεψε να βαλω κατι πριν γεννησω.

Link to comment
Share on other sites

3ων μηνών έκοψα το χέρι μου με ενα μπουκάλι.Και πέρα που μου έκαναν τα ράμματα χωρις τοπική νάρκωση γιατί δεν κάνει πήρα και την αντιβίωση την ceclor για 5 μέρες.....με την άδεια του γιατρού μου βέβαια!!!Και τώρα περιμένω απο μέρα σε μέρα την μεγάλη έξοδο του μπέμπη!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

ειχα ουρολοιμωξη και δεν ηξερα πωσ ειμαι εγκυος επερνα την Norfloxacin για 7 μέρες .

τωρα ειμαι στην 7 βδομαδα της κυησης και ανυσηχω πολυ για το μωρο μου

.εχω διαβασει πολλα για την κατηγορια Fluoroquinolones C που βρισκεται το Norfloxacin δεν ξερω τι να κανω...

1Sh7p3.png

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια είμαι στην 25η και πάιρνω Klaricid λόγω πνευμονίας. Νιώθω χάλια αλλά ξέρω από την άλλη ότι είναι χειρότερο να μην πάρω. Μέσα στις οδηγίες λέει ότι κατα την διάρκερια της εγκυμοσύνης και του θηλασμού να υπάρχει συνεννόηση με τον γιατρό. Ο γιατρός μου είπε να την πάρω κανονικά δεν υπάρχειο πρόβλημα αλλά εγώ φοβάμαι. Από την άλλη βλέπω διαφορά...είμαι καλύτερα.

Έχει πάρει καμιά σας την αντιβίωση αυτή????

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...