Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΚΙΝΤΕΡΤΕ ΤΗΣ MILUPA.....EΠΙΚΙΝΔΥΝΟ?


Recommended Posts

ΚΑΛΗΜΕΡΑ,

Ακουσα ότι το ΚΙΝΤΕΡΤΕ έχει απαγορευτεί στο εξωτερικό .....ξέρει καμια αν είναι αλήθεια ?

διαβάζω τα συστατικά και η μαλτοδεξτρινη είναι και στις κρεμες ,όσο για την δεξτροζη είναι σαν γλυκόζη .......είναι τίποτα κακό από αυτά?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλημέρα,

εμένα το συγκεκριμένο μου το πρότεινε και ο παιδίατρος και το έδινα στον μικρό. Παρόλαυτά, προτιμω να του φτιάχνω χαμομήλι ή τσαι κανονικό παρά να του δίνω κιντερτε. Δεν έχω ακούσει όμως τίποτα κακό για αυτό.

bunbunsbu20080415_-1_My+child+is.png

 

dev272prs__.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα κι από μένα! η παιδίατρος μου είπε να το αποφεύγω λόγω γλυκαντικών και να φτιάχνω δικό μου χαμομήλι με το φυσικό αποξηραμένο. Επείδη όμως δεν έχω κήπο και το αγοραστό δεν εχω καμία εμπιστοσύνη από που είναι μαζεμένο, προτιμώ το έτοιμο. Στην αρχή της έδινα κιντερντε και τώρα ρόφημα χαμομηλιού λόγω δυσκοιλιότητας..........

an1cCw--SeR1210MTE5ZGx6fDI1ODQ5MDgwZGF8T3VyIGFuZ2VsIGlz.gif
Link to comment
Share on other sites

Στο Βελγιο νομιζω οτι τα συγκεκριμενα προιοντα τα βγαζει πλεον η Nutricia. Η παιδιατρος μας ηταν αρνητικη γιατι περιεχουν ζαχαρη εδω ομως κυθκλοφορει και ενα χωρις ζαχαρη και του εδινα αυτο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

γιατί να μη δίνουμε αγνό, παρθένο, χαμομηλάκι;

 

τα συσκευασμένα, όπως και να΄χει, θα έχουν κάποια πρόσθετα μέσα.

 

λέω εγώ τώρα...

 

 

αυτό με τα κεφαλαία πολύ μου τη δίνει

Link to comment
Share on other sites

Επειδή μένω στο εξωτερικό, η αλήθεια είναι ότι η μάρκα αυτή δεν κυκλοφορεί εδώ, αλλά νόμιζα ότι απλώς.....δεν κυκλοφορεί. Δεν ξέρω αν συνέβει κάτι και δεν την εισάγουν. Όταν βρέθηκα στην Ελλάδα όμως, αγόρασα ένα κουτί μάραθο της μάρκας αυτής και το έχω μαζί μου κι εδώ πέρα. Εδώ κυκλοφορούν άλλες μάρκες και έχω επίσης ένα κουτί μάραθο άλλης εταιρίας. Όμως του δίνω να πίνει τόσο σπάνια, και μόνο σε περιπτώσεις δυσκοιλιότητας, που είναι σχεδόν άθικτα και τα δύο κουτιά. Αυτό που μπορώ να σου πω είναι ότι η συνιστώμενη ποσότητα μάραθου της άλλης μάρκας είναι μια κουταλιά κάθε 60ml νερού, ενώ στα κίντερτε είναι μία κουταλιά κάθε 100ml. Ζάχαρη έχουν και τα δύο.

Δεν είδα άλλη διαφορά, αλλά δεν το πολυχρησιμοποίησα κιόλας.

Πάντως αν μπορείς να βράζεις χαμομήλι- λουλουδάκι, κάν'το και μην παίρνεις όλα αυτά τα σκευάσματα. Πράγματι έχουν πολλές γλυκαντικές ουσίες.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...