Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΕΝΕΣΕΙΣ ΗΠΑΡΙΝΗΣ


Recommended Posts

Χα χα χα!!! λες να τρέχει όπου βρει σύριγγα??? Σου είπε ο αιματολογός να παιρνεις από τόσο μικρή salospir και φυλικό οξύ? εμένα ο γυναικολόγος μου είπε ότι προβλημα θα υπάρξει, αν υπάρξει, σε μεγάλη ηλικία. Εγω τώρα εκτός από το φολικό οξυ και τις ενέσεις δεν παιρνω salospir. Βεβαια βασει των εξετάσεων το ποσοστό μου για την θρομβοφιλία ήταν γυρω στο 30-40% και να φανταστείς οτι απο την αρχη κάνω clexan των 2.0. Μου είπε οτι ειναι αρκετή η ένεση και το salospir δεν χρειάζεται. Το μονο που θυμάμαι είναι ότι το φολικό οξύ το ξεκίνησα από πριν μαθω για την εγκυμοσύνη, μου είχε πει ότι πρέπει να το παιρνω τουλάχιστον 3 μήνες πριν μείνω εγκυος, ή αν προέκυπτε νωρίτερα εγκυμοσύνη όπως και εγινε θα το συνέχιζα σε όλη την πορεία της. Ευχομαι καλή επιτυχία στην σημερινή σου εξέταση και όλα να πάνε καλά.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 207
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Χα χα χα!!! λες να τρέχει όπου βρει σύριγγα??? Σου είπε ο αιματολογός να παιρνεις από τόσο μικρή salospir και φυλικό οξύ? εμένα ο γυναικολόγος μου είπε ότι προβλημα θα υπάρξει, αν υπάρξει, σε μεγάλη ηλικία. Εγω τώρα εκτός από το φολικό οξυ και τις ενέσεις δεν παιρνω salospir. Βεβαια βασει των εξετάσεων το ποσοστό μου για την θρομβοφιλία ήταν γυρω στο 30-40% και να φανταστείς οτι απο την αρχη κάνω clexan των 2.0. Μου είπε οτι ειναι αρκετή η ένεση και το salospir δεν χρειάζεται. Το μονο που θυμάμαι είναι ότι το φολικό οξύ το ξεκίνησα από πριν μαθω για την εγκυμοσύνη, μου είχε πει ότι πρέπει να το παιρνω τουλάχιστον 3 μήνες πριν μείνω εγκυος, ή αν προέκυπτε νωρίτερα εγκυμοσύνη όπως και εγινε θα το συνέχιζα σε όλη την πορεία της. Ευχομαι καλή επιτυχία στην σημερινή σου εξέταση και όλα να πάνε καλά.

 

Καλημέρα, συγνώμη που χάθηκα αλλά ξεχάστηκα τελείως !!! Που λες, μου δίνει από αυτή την ηλικία και για πάντα salospir, επειδή έχω συνδιασμένη θρομβοφιλία και είμαι οριακή... γενικότερα, από τη στιγμή που οι ενέσεις κάποια στιγμή θα σταματήσουν, μου είπε ο αιματολόγος οτι χρειάζομαι την salospir, και τις ενέσεις θα τις κάνω μονάχα πρίν από ένα μεγάλο αεροπορικό ταξίδι, ή καθήλωση στο κρεβάτι... (άν ξαναταξιδέψω φτύσε με). Μου είπε επίσης για όσους φοβούνται τις ενέσεις, οτι έχει βγει οδηγία για την ηπαρίνη, οτι μπορείς να βάζεις πάγο πάνω στο δέρμα σου για δύο λεπτά, μετά να καθαρίζεις με οινόπνευμα, και μόλις κάνεις την ένεση, να βάζεις μόνο καθαρό βαμβάκι για λίγο πάνω στο τσίμπημα και μετά οκ...Αλλά δεν το κάνω γιατί άν συνηθίσω έτσι στο να μην πονάω, άν καμιά μέρα δεν βρώ πάγο θα τρέχω στις καφετέρειες να ψάχνω !!! Ο τροφοβλάστης πήγε πολύ καλά, Δόξα τω Θεώ, πόνεσα μονάχα πολύ στην ξιλοκαϊνη! Τα είδα όλα εκεί.. Εσύ πόσο μηνών είσαι μου είπες?Αγοράκι ή κοριτσάκι?

Γειά σας, είμαι καινούριο μέλος και θα ήθελα να μιλήσω για τις ενέσεις ηπαρίνης που κάνω γιατί μάλλον θέλω λίγη υποστήριξη...

Link to comment
Share on other sites

Διάβασα κάπου οτι όταν κάνει η γυναίκα ένεση ηπαρίνης, δεν επιτρέπεται η επισκληρίδιος στη γέννα ! Είναι αλήθεια αυτό ή γράφουνε ό,τι θέλουνε? Γιατί άν δεν κάνω επισκληρήδιο προτιμώ να το κρατήσω μέχρι να βγεί μόνο του !

 

ΜΑΡΙΑΝΝΑΚΙ καλησπερα!!!δεν μπαινω πλεον πολυ συχνα στο φορουμ λογω μωρου!αλλα εστω και καθυστερημενα ας σου δωσω τα φωτα μου!!!!

 

αν ειδες συμμετειχα στη συζητηση για την ηπαρινη!!!

 

εκανα clexane απο τον 3ο μηνα καθε μερα μεχρι και την προπαραμονη της γεννας και επαιιρνα παιδικη ασπιρινη απο την αρχη και μεχρι μια βδομαδα πριν τη γεννα!!!μετα εκανα ενεσεις περιπου ενα μηνα ακομη και ασπιρινη παιρνω ακομη-3 μηνες μετα-και θα παιρνω μαλλον μεχρι μεσα απριλη,για να επανελθει ο οργανισμος ομαλα..

εγω ειμαι ετεροζυγη στον leiden.με τις ενεσεις ζοριστηκα 2-3 μερες,μετα το πηρα αποφαση!!!μεχρι να γεννησω τις εκανα απαραιτητα στη κοιλια,στην κλινικη μου τις εκαναν στο μπρατσο κι οταν γυρισα σπιτι τις εκανα στα μπουτια!!

εκανα καισαρικη κυριως για να μη ζοριστει ο μπεμπης μου και φυσικα ηεπισκληριδιος εγινε χωρις κανενα προβλημα!!!παρολο που αγχωνομουν πως θα ειναι το μωρο μου με τοσα φαρμακα,βγηκε ενας κουκλος!!!!κι οσο μεγαλωνει γινεται πιο κουλος!!!!η κουκουβαγια,τι λεω??!!!!Ε??

 

μελανιες εκανα μπολικες αλλα μικρες κυριως!!βεβαια η κοιλια μου τωρα εχει καποιες σκιες ακομη που ελπιζω με τον καιρο να φυγουν..

 

το μονο προβλημα που ειχα ειναι οτι οι θηλες μου ηταν σχεδον ανυπαρκτες κ αναγκαστικα εβγαζα με θηλαστρο και παρολα αυτα επαθα και μαστιτιδα,αλλα τελικα οταν 10 ημερων ηρθε η παιδιατρος να τον δει και την ειπα οτι συνεχιζω τις ενεσεις,μου ειπε οτι καλο ειναι προληπτικα να κοψουμε το θηλασμο,γιατι υπαρχει πιθανοτητα το φαρμακο να παιρναει στο μωρο και να αραιωνει το αιμα του..οποτε αν και ειχα γαλα να του δωσω πηρα χαπια και το εκοψα.τωρα μπορει αλλοι παιδιατροι να εχουν διαφορετικοι γνωμη...τι να πω?

 

παντως το μωρο μου μεγαλωνει μια χαρα!!

τι να κανουμε απιτουνται πολλες θυσιες για γινουμε γονεις..!!

 

ευχομαι σε ολες σας να πανε ολα κατευχην και να τελειωσουν τα μικρα μαρτυρια που περνατε!!!

οτιδηποτε θελετε να με ρωτησετε και αν ξερω να σας απαντησω,πολυ ευχαριστως να το κανω!!

Link to comment
Share on other sites

οσο για τον προγεννετικο ελεγχο,ναι,καλο θα ηταν ολες οι γυναικες να κανουν και γονιδιακο ελεγχο για τετοιες κληρονομικες παθησεις,αλλα οπως ολες καταλαβατε ειναι πανακριβες αυτες οι εξετασεις και στα νοσοκομεια πλεον δεν τις κανουν και τα ταμεια δεν τις καλυπτουν,τουλαχιστον το βρωμο-ικα!!!οποτε οι γιατροι δεν μπορουν να επιβαρυνουν τις πελατισσες τους,εκτος βεβαια αν το λενε ενημερωτικα κι αυτες μετα να αποφασιζουν..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εγω ειμαι ετεροζυγη στον leiden.με τις ενεσεις ζοριστηκα 2-3 μερες,μετα το πηρα αποφαση!!!μεχρι να γεννησω τις εκανα απαραιτητα στη κοιλια,στην κλινικη μου τις εκαναν στο μπρατσο κι οταν γυρισα σπιτι τις εκανα στα μπουτια!!

 

το μονο προβλημα που ειχα ειναι οτι οι θηλες μου ηταν σχεδον ανυπαρκτες κ αναγκαστικα εβγαζα με θηλαστρο και παρολα αυτα επαθα και μαστιτιδα,αλλα τελικα οταν 10 ημερων ηρθε η παιδιατρος να τον δει και την ειπα οτι συνεχιζω τις ενεσεις,μου ειπε οτι καλο ειναι προληπτικα να κοψουμε το θηλασμο,γιατι υπαρχει πιθανοτητα το φαρμακο να παιρναει στο μωρο και να αραιωνει το αιμα του..οποτε αν και ειχα γαλα να του δωσω πηρα χαπια και το εκοψα.τωρα μπορει αλλοι παιδιατροι να εχουν διαφορετικοι γνωμη...τι να πω?

 

Καλημέρα ΕΥΗ! Ευχαριστώ πάρα πολύ για τις συμβουλές σου, έχω ξεκινήσει να εξοικιώνομαι με τις ενέσεις γιατί δεν έχω άλλη επιλογή...Στο πόδι μπορώ να πώ οτι πονάω πολύ. Αλλά θα χρειαστεί μάλλον να πάω και προς τα κεί...Εχω δυό ερωτησούλες να σου κάνω... Η μία είναι σχετικά με τον θηλασμό. Εχω το ίδιο πρόβλημα. Αλλες γυναίκες έχουνε το στήθος έτοιμο για θηλασμό, και εγώ θα πρέπει να έχει θερμοκρασία 0 βαθμούς Κελσίου για να μπορέσω να θηλάσω το μωρό...και στεναχωριέμαι που θα αναγκαστώ να πάρω μηχανηματάκι που ρουφάει το γάλα γιατί έχω ακούσει οτι κάνει κακό στο στήθος. Είναι αλήθεια? Αν ήξερες πόσο ζηλεύω τις γυναίκες που μπορούνε να θηλάσουνε... τις ζηλεύω πάρα πολύ...

Πες μου και κάτι άλλο... Εγώ φοβάμαι πολύ τον φυσιολογικό τοκετό και θέλω να κάνω καισαρική..Φοβάμαι τον πόνο μετά, και φοβάμαι και κάτι άλλο. Γνωρίζω οτι σου κάνουν επισκληρίδιο αλλά όπως και να'χει δεν αισθάνεσαι που σε κόβουνε και σε ανοίγουνε στα δύο? Δε μπορεί να μην αισθάνεσαι τίποτα. Δεν καταλαβαίνεις τίποτα? και μόνο που είσαι ξύπνια δεν υποφέρεις μόνο στη σκέψη οτι αυτή τη στιγμή είσαι κομμένη στα δύο και ψαχουλεύουνε? Επίσης πόσες ώρες περάσανε συνολικά από την ώρα που μπήκες στο νοσοκομείο μέχρι να γεννήσεις?

Σε ευχαριστώ πολύ και συγνώμη για τις πολλές μου ερωτήσεις...

Γειά σας, είμαι καινούριο μέλος και θα ήθελα να μιλήσω για τις ενέσεις ηπαρίνης που κάνω γιατί μάλλον θέλω λίγη υποστήριξη...

Link to comment
Share on other sites

εγω βρε παιδια που συνεχισα την υπαρινη για 40 μερες μετα απο τη γεννα, κανονικα θηλασα και δεν μου ειπε κανεις το αντιθετο..

 

μαλλον ειναι αναλογα με τον παιδιατρο το αν θα θηλασεις με ηπαρινη η οχι..ο μικρος μου ειχε αιματακι στον αφαλο μεχρι να πεσει κ γιαυτο η παιδιατρος μας ειπε προληπτικα να μην θηλασω..

 

επισης μαριαννακι να σου πω οτι εγω εκανα κατευθειαν καισαρικη γιατι ο γυναικολογος μου δεν ηθελε να ζοριστει το μωρο κι εγω.εκανα επισκληριδιο αναισθησια και το μονο που καταλαβαινα ηταν καποια τραβηγματα στην κοιλια,πονο καθολου!!πονεσα ελαφρως 4-5 ωρες μετα το χειρουργειο,αλλα με τα παυσιπονα το ξεπερασα και μετα ημουν περδικι!!!

οσο για την γεννα,μπηκα στο χειρουργειο 11.30,ο μπεμπης βγηκε 11.45 κι εγω κατα τις 12.15!!φυσικα ημουν εκει απο τις 8.30 για να κανω και καρδιοτοκογραφημα και να μ'ετοιμασουν(καθετηρα,ορο,αναισθησια..)

 

μην ανησυχεις ολα θα πανε καλα!!!

Link to comment
Share on other sites

δυστυχώς έχασα 3 μωράκια μέχρι να καταλάβουν ότι υπάρχει πρόβλημα θρομβοφιλίας, Δεν το ΄'εβαλα κάτω είμαι 4η φορά έγγυος στην 11η εβδομάδα και δεν σκέφτομαι καθόλου την ένεση γιατί η θέληση που έχω να κρατήσω αυτό το μωρό στα χέρια μου είναι πιο δυνατή απο τον φόβο.Το ίδιο πιστεύω να συμβαίνει σε όλες.Οι ενέσεις γίνονται μόνο υποδόριοα δηλαδή κοιλιά, μπράτσο και μπούτι...Όσο για της μελανιές κάντε εναλάξ κοιλιά μπούτι για να μην επιβαρύνεται η κατάσταση, αν και στα φαρμακεία υπάρχουν αλοιφές για τις μελανιές

Link to comment
Share on other sites

δυστυχώς έχασα 3 μωράκια μέχρι να καταλάβουν ότι υπάρχει πρόβλημα θρομβοφιλίας, Δεν το ΄'εβαλα κάτω είμαι 4η φορά έγγυος στην 11η εβδομάδα και δεν σκέφτομαι καθόλου την ένεση γιατί η θέληση που έχω να κρατήσω αυτό το μωρό στα χέρια μου είναι πιο δυνατή απο τον φόβο.Το ίδιο πιστεύω να συμβαίνει σε όλες.Οι ενέσεις γίνονται μόνο υποδόριοα δηλαδή κοιλιά, μπράτσο και μπούτι...Όσο για της μελανιές κάντε εναλάξ κοιλιά μπούτι για να μην επιβαρύνεται η κατάσταση, αν και στα φαρμακεία υπάρχουν αλοιφές για τις μελανιές

 

nikol28 σου ευχομαι μεσα απο την καρδια μου αυτη τη φορα να πανε ολα καλα και να κρατησεις στα χερια σου ενα αγγελουδακι!!ξερω τι σημαινει να χανεις μωρο γιατι κι εγω εχασα ενα,αλλα τωρα που εχω τον μπομπιρα στην αγκαλια μου ξεχναω και ηπαρινες και μελανιες και ολα...!!!

φανταζομαι σε παρακολουθει μαζι με το γυναικολογο και αιματολογος..πιον εχεις αν επιτρεπεται?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

marianaki καλημερα αποφασισα και εγω να σου γραψω την δικη μου εμπειρια στο θεμα της θρομβοφιλιας.

Εγω ευτυχως το ηξερα απο την αρχη το ειχα ανακαλυψει γιατι το ειχε η μαμα μου οποτε και περιμενα στην εγκυμοσυνη να κανω καποιες ενεσεις χωρις να φανταστω οτι θα χρειαζεται καθε μερα..... πανικοβληθηκα στην αρχη αλλα τι να κανεις? Ξεκινησα λοιπον να τις κανω στην κοιλια οσο ομως η κοιλιτσα μεγαλωνει και τσιτωνει φοβομουν μην κανω κακω στο μωρακι ξεκινησα λοιπον γλουτους. περιτον να σου πω οτι εγινε μπλε μαρεν αλλα χαλαλι... εδω πρεπει να σου πω οτι οσο προχωρουσε η εγκυμοσυνη και επαιρνα κιλα σχεδον καθε μηνα εκανα καποια εξεταση που λεγεται επιπεδα D10 για να δω αν με καλυπτει η δοση!! δνε ξερω αν στο εχουν πει αυτο παντως εγω μεχρι το τελος αυξησα την δοση στο διπλο( ειχα παρει βεβαια και 20 κιλα) Φτανοντας στον τελευταιο μηνα ρωτησα τον αιματολογο μου τι γινεται με την επισκληριδιο και μου ειπε οτι αν εχω κανει ενεση το πρωι και δεν εχουν περασει δωδεκα ωρες ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ δεν θα μπορεσω να κανω επισκληριδιο....οποτε πηγαινα με το αγχος του τοκετου χωρις καμια αναισθησια ή καισαρικης με ολικη αντιλαμβανεσαι.... πανικος με επιασε οποτε και σε συνεργασια παλι με τον αιματολογο εσπασα την δοση στα δυο...... και ερχεται η ωρα που μου εσπασαν τα νερα 5 τα ξημερωματα (ενεση ειχα κανει το βραδυ στις 10) πονους δεν ειχα καθολου αλλα και διαστολη επισης καθολου οποτε κατα τις 2 το μεσημερι και ενω ειμαι στην αιθουσα σαν τον τουριστα δεν εχω καταλαβει τιποτα μου λεει ο γυναικαλογος μου παμε για καισαρικη ΑΜΑΝΝΝΝΝΝ ΑΜΑΝΝΝΝΝ..μιλησαμε με τον αναισθησιολογο και για να μην στα πολυλογω πηρα την ευθυνη πανω του και μου εκανε επισκληριδιο ευχαριστω το Θεο γι αυτο σε εικοσι λεπτα ειχα γεννησει το αγγελλουδι μου χωρις να καταλαβω τιποτα.

Τωρα το μωρο μου ειναι δεκα μηνων υγιεστατο και εχω ηδη ξεχασει και τις ενεσεις και τον πονο και τα παντα το ιδιο ευχομαι και σε ολες τις μελλοντικες μανουλες!!!!!!!!!! :lol::lol::lol:

.png
Link to comment
Share on other sites

roza καλημέρα και από εμένα!

Φοβερή η ιστορία σου και πολύ αισιόδοξη!!!

Κάνω και εγώ μία ένεση ηπαρίνης κάθε πρωί και ο μόνος μου φόβος είναι αυτός με την επισκληρίδιο, διότι τον πρώτο μου γιο τον γέννησα τέλεια :lol: με την επισκληρίδιο...

Τώρα όμως ανησυχώ...και ξέρεις τι μου είπε ο γιατρός μου? ότι μπορώ να κόψω την ένεση για μία ημέρα και να πάω για πρόσκληση τοκετού την επόμενη... :? περίεργο???

t6c4p3.pngXRnsp2.png

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κορίτσια, άλλη μια συμπάσχουσα στην παρέα σας.

Ανακάλυψα την θρομβοφιλία σχεδόν μόνη μου διοτί ο τότε γυναικολογος μου επεμενε να μην κάνω τις απαραιτητες εξετασεις πριν παρω αντισυλληπτικά, έτσι αναγκαστικα και τις εκανα καποια στιγμη απο μονη μου και εντοπισα το προβλημα, έτσι ήξερα από πριν μεινω εγκυος οτι επρεπε να κανω θεραπεια καθ΄ολη την διαρκεια της εγκυμοσυνης.

Απο σας έμαθα και οτι πρεπει να την συνεχισω και μετα την γεννα, εε?

 

Εμένα μου τις κανει ο αντρας μου και μεχρι σημερα δεν έχω κανει πολλές (περιπου 10) και δοκιμαζουμε σε διαφορα σημεια. Νομίζω οτι το καλυτερο είναι στην κοιλια τελικα, αν και στην αρχη φοβομουν να τις κανω εκει και ειχα ταραξει τα χερια μου :oops:

 

Την Τεταρτη θα παω για την d-10 για να δουμε την επαρκεια της ποσοτητας που λαμβανω (παίρνω την clexane 40 αλλα ειμαι 43 κιλα)

Θα ηθελα να σας ρωτησω κάτι κορίτσια, εσεις τις γραφετε τις ενεσης στο ταμειο σας ή οχι? Είναι λιγάκι ακριβές και κατι ακουσα ότι δεν γράφονται ?

uAq4.jpgMqhPp2.png
Link to comment
Share on other sites

Γεια σου Katerina79 και καλώς ήρθες στην παρέα μας! :D

Και εγώ κάνω την Clexan 4000 κάθε μέρα και φυσικά τις γράφω τις ενέσεις στο ταμείο μου (ΤΣΜΕΔΕ), όπως γράφω και τον σίδηρο - ασβέστιο κ.λ.π.

Είναι πράγματι πολύ ακριβές (περίπου 10€ το πακετάκι των δύο - αν σκεφτείς ότι πρέπει να τις κάνουμε κάθε μέρα :x !!!)

t6c4p3.pngXRnsp2.png

Link to comment
Share on other sites

meta aπο παλλινδρομησεις και αποβολες ανακαλυψαμε οτι εχω κι εγω αυτο το προβλημα. οταν 3αναεμεινα εγκυος 3εκινησα κι εγω φρα3ιπαριν και κλε3αν στη κοιλια και στις 2 μου εγκυμοσυνες...3ερω τι νιω8εις, στο τελος δεν τρυπιοταν η κοιλια μου απο τις πολλες ενεσεις γιατι ειχε κανει μελανιες και κατι σα γρομπαλακια μεσα.τι να σου πω υπομονη και να 3ερεις οτι αν εκανα 2 παιδια , ενας απο τους λογους ηταν οι ενεσεις...ειναι πολυ σημαντικες αν εχεις 8ρομβοφιλια

P3Ko.jpgNDT5.jpg

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα. Εγω κάνω εως τώρα την clexan 2.0 και δεν χρειαστηκε να την αυξήσω. Εκανα πριν 1 μήνα την Αnti-Xa για να δει ο γιατρός την πορεία της ένεσης. Παρόλο που δεν ειμαι και τσιφλίδα, δεν εχω πάρει καθόλου κιλά. Εχασα στην αρχή 6 και εχω πάρει τα 5 από αυτά. Χθες έκλεισα και την 25η εβδομάδα. Όσον αφορά τις ενέσεις εγώ δεν πάω σε αιματολόγο, με παρακαλουθεί ο γυναικόλόγος μου και αν χρειαστώ ενέσεις, μου γράφει μια συνταγή ο γυναικολόγος και πάω στον οικογενεικό του ΙΚΑ και μου τις γράφει κανονικότατα, βεβαια η ιδιότητα του ειναι παθολόγος - καρδιολόγος. Από την στιγμή που με καλύπτει, όπως και σε ότι άλλα φαρμακα θέλω ειμαι μαι χαρά. Όντως αυτες που παιρνω εγω κοστίζουν 5? οι δύο, οι μεγαλύτερες δόσεις και ειναι ακριβότερες. Όλα τα ταμεία πάντως τις δικαιολογούν αρκεί να βρεις τον κατάλληλο γιατρό.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ κορίτσια, να συμπληρώσω και κάτι άλλο :oops: , δηλαδη εγώ που έχω τον αιματολόγο στο Λαϊκό μπορεί με το βιβλιάριο μου να μου τις γράψεις αυτός? Από το άγχος που είχα όταν πήγα ξέχασα να τον ρωτήσω η χαζή :oops: Είμαι στο ΙΚΑ

uAq4.jpgMqhPp2.png
Link to comment
Share on other sites

το ικα γραφει ολες τις ηπαρινες απο οτι ξερω..εγω εκανα τις κλεξαν 6000 και προς το τελος τις 8000 οποτε φανταζεστε το κοστος αν δεν τις εγραφα στο ικα,γιατι ειχε 15-16 ευρω περιπου το κουτι των 2!!!!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ κορίτσια, να συμπληρώσω και κάτι άλλο :oops: , δηλαδη εγώ που έχω τον αιματολόγο στο Λαϊκό μπορεί με το βιβλιάριο μου να μου τις γράψεις αυτός? Από το άγχος που είχα όταν πήγα ξέχασα να τον ρωτήσω η χαζή :oops: Είμαι στο ΙΚΑ

 

 

Φυσικά και μπορεί να στις γράψει. Είναι ο καταλληλότερος. Την επόμενη φορά να του πεις να στις γράψει. Τι το πληρώνουμε όλοι το ΙΚΑ? ας μας παράσχει και κάτι....

Link to comment
Share on other sites

κορίτσια εγώ στην χτυπάω τις innohep4500

είναι το ίδιο ε τις clexane

και φυσικά τις γράφω στο ΊΚΑ και είναι εντελώς δωρεάν όταν πρόκειται για εγκυμοσύνη

 

Εύη εμένα με παρακολουθεί ανοσολόγος

έχω κάνει τις εξςτάσεις τις οποίες θα πάρω τα αποτελέσματα την άλλη τρίτη :!:

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλες....είμαι καινούριο μέλος, σας διαβάζω αλλά δεν έχω ξαναγράψει ....

Και εγώ ανακάλυψα μετά από δική μου επιμονή για εξετάσεις ότι έχω θρομβοφιλία και κάνω innohep 4500. Είμαι στον 5ο μήνα τώρα και συνολικά έχω πάρει 5 κιλά από την αρχή της εγκυμοσύνης.Θέλω να σας ρωτήσω τι εξετάσεις κάνετε για να δείτε αν η δόση είναι η σωστή? Εγώ κάνω κάθε μήνα την εξέταση πήξεως, ροής και την ΙΝR. Αλλά μου είχε πει η αιματολόγος πως όταν ξεπεράσω τα 6 κιλά να πάω να μου αλλάξει την δόση...άρα μόνο από τα κιλά εξαρτάται ή με βάσει τις εξετάσεις???

1wqFp3.png

ob3Kp3.png

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλημέρα, και εγω τις εγραφα τις ενεσεις πήγαινα με το χαρτί το παραπεμπτικο που έλεγε για την θρομβοφιλία και το χαρτί του γυναικολόγου μου, σε γιατρό του ΙΚΑ και μου τις έγραφε. Προσοχή μόνο υποχρεούται να σας γράψει για όλο τον μήνα γιατί εγώ στην αρχή που δεν ήξερα πήγα και μου έγραψε 10 κουτία οπότε έπρεπε να ξαναπάω άσε που΄πάω στο φαρμακείο να τις πάρω και δεν μου τις έδεινε όλες γιατι λεει έπρεπε ο γιατρος να μου γράψει ΘΕΡΑΠΕΙΑ ΜΗΝΟΣ για να τις δικαιολογησει ολες. Προσοχη για να μην ταλαιπωρειστε.....

Επίσης μετα την γέννα συνέχισα για 20 μέρες και θηλασα κανονικα, ακομα και μεσα στο μαιευτηριο μου τις έκαναν (και μάλιστα στο χερι που ποναει πολυ...) αλλα μετα την γεννα δεν σε νοιάζει και μονο που βλέπεις το αγγελούδι σου τα ξεχνάς όλα μα όλα............

Φιλία σε όλες και υπομονή θα περάσει και η ταλαιπωρία, και οι μελανιές,και θα μείνει σαν ανάμνηση.....

.png
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλημέρα, και εγω τις εγραφα τις ενεσεις πήγαινα με το χαρτί το παραπεμπτικο που έλεγε για την θρομβοφιλία και το χαρτί του γυναικολόγου μου, σε γιατρό του ΙΚΑ και μου τις έγραφε. Προσοχή μόνο υποχρεούται να σας γράψει για όλο τον μήνα γιατί εγώ στην αρχή που δεν ήξερα πήγα και μου έγραψε 10 κουτία οπότε έπρεπε να ξαναπάω άσε που΄πάω στο φαρμακείο να τις πάρω και δεν μου τις έδεινε όλες γιατι λεει έπρεπε ο γιατρος να μου γράψει ΘΕΡΑΠΕΙΑ ΜΗΝΟΣ για να τις δικαιολογησει ολες. Προσοχη για να μην ταλαιπωρειστε.....

Επίσης μετα την γέννα συνέχισα για 20 μέρες και θηλασα κανονικα, ακομα και μεσα στο μαιευτηριο μου τις έκαναν (και μάλιστα στο χερι που ποναει πολυ...) αλλα μετα την γεννα δεν σε νοιάζει και μονο που βλέπεις το αγγελούδι σου τα ξεχνάς όλα μα όλα............

Φιλία σε όλες και υπομονή θα περάσει και η ταλαιπωρία, και οι μελανιές,και θα μείνει σαν ανάμνηση.....

 

Τι χαρτί θελει απο τον γυναικολογο? Και πρεπει να παω στο ΙΚΑ? το νοσοκομειο δεν ειναι το ίδιο? Συγνωμη για τις πολλες ερωτησεις αλλα ειμαι τελειος ασχετη :oops:

uAq4.jpgMqhPp2.png
Link to comment
Share on other sites

Κατερίνα καλημέρα, ο γυναικολόγος μου μου έγραφε ποιές ενεσεις ακριβώς χρειάζομαι ΄πόσες, και δοσολογία και με αυτό το χαρτί πήγαινα κάθε φορά στο ΙΚΑ...με αιτιολογία ΘΡΟΜΒΟΦΙΛΙΑ ας σου το γραφει και αυτο καθε φορα γιατι στην Ελλάδα ζουμε και μας έχει φάει η γραφειοκρατία.....Ότι άλλο θες ρώτα εγώ στην αρχη που δεν ήξερα ταλαιπωρηθηκα ας μην ταλαιπωρηθεις και εσυ τωρα μάθαμε.......

.png
Link to comment
Share on other sites

Κατερίνα καλημέρα, ο γυναικολόγος μου μου έγραφε ποιές ενεσεις ακριβώς χρειάζομαι ΄πόσες, και δοσολογία και με αυτό το χαρτί πήγαινα κάθε φορά στο ΙΚΑ...με αιτιολογία ΘΡΟΜΒΟΦΙΛΙΑ ας σου το γραφει και αυτο καθε φορα γιατι στην Ελλάδα ζουμε και μας έχει φάει η γραφειοκρατία.....Ότι άλλο θες ρώτα εγώ στην αρχη που δεν ήξερα ταλαιπωρηθηκα ας μην ταλαιπωρηθεις και εσυ τωρα μάθαμε.......

 

Σε ευχαριστώ πολύ για τις πληροφοριες :)

Αύριο θα παω στο Λαϊκο για την d-10 (στο Λαϊκο έκανα το έλεγχος θρομβοφιλίας και αυτοι εχουν την καρτέλα με αυτο που ακριβως έχω) λες να παρω και το βιβλιαριο υγειας, θα μου γραψουν αυτες που πρέπει να περνω απο δω και περα?

uAq4.jpgMqhPp2.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...