Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

Είμαι μόλις 1,5 μηνών έγκυος και μετά από μικροβιολογικές εξετάσεις που έκανα, μου βρήκε το μυκόπλασμα από τρίχα γάτας ή σκύλου (ευτυχώς όχι τοξόπλασμα!) και η μικροβιολόγος μου λέει ότι υπάρχει μια ειδική αντιβίωση που δεν πειράζει τις εγκύους αλλά η γυναικολόγος μου δεν θέλει να μου δώσει αντιβίωση ίσως όχι ακόμα τουλάχιστον και δεν υπάρχει λόγος δεν πειράζει το έμβρυο καθόλου δεδομένου ότι η εγκυμοσύνη προχωράει μια χαρά (προχθές είδαμε κι ακούσαμε την καρδούλα του να χτυπάει) κι έμεινε ευχαριστημένη. Σήμερα που ρώτησα μια γνωστή μου που τα λέγαμε μου είπε ότι όταν ήταν στο 4 μήνα έπαθε μυκόπλασμα (είδε αίμα να τρέχει) και πήρε την αντιβίωση αμέσως και γέννησε μια χαρά και λέω τώρα μάλλον θα μου συμβεί αργότερα αυτό μέχρι να δω αίμα να τρέξει. Το έπαθε καμία σας? :?

.png

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Αλεξάνδρα δες τι βρήκα:

 

Μυκόπλασμα

Αν έχετε μυκόπλασμα και δεν το αντιμετωπίσετε, το μωρό σας κινδυνεύει να μολυνθεί κατά τον τοκετό. Επειδή είναι μικροοργανισμός, ο οποίος έχει εγκατασταθεί με σεξουαλική επαφή στον κόλπο σας, είναι δυνατόν να προκαλέσει πρόωρη ρήξη μεμβρανών. Το παιδί μπορεί να γεννηθεί με χαμηλό βάρος και να του παρουσιαστούν κυρίως πνευμονία, μηνιγγίτιδα και σηψαιμία.

 

Πηγή:

http://health.in.gr/pregn/Article.asp?ArticleId=17728&CurrentTopId=17670&IssueTitle=%C5%E3%EA%F5%EC%EF%F3%FD%ED%E7

Link to comment
Share on other sites

Το διάβασα Στέλλα αλλά η διαφορά είναι ότι το κόλλησα από τρίχα γάτας ή σκύλου όπως είπα κι όχι με σεξουαλική επαφή που λέει, μπερδεύτηκα γι' αυτό είπα να ρωτήσω μήπως το έχει ξαναπάθει μια από σας για να δω τι αποτέλεσμα είχε τελικά.

.png

 

Link to comment
Share on other sites

Δε γνωρίζω γι'αυτή τη περίπτωση Αλεξάνδρα μου,δυστυχώς.Εγώ πάντως που μου είχαν βρεί ελάχιστον τοξόπλασμα,μου είπε η γιατρός να μην ανησυχώ καθόλου γιατί δεν επηρεάζε καθόλου την εγκυμοσύνη μου και ότι μαλλον δεν ήταν ούτε από γάτα,ούτε από σκύλο(αν και μένει στον οργανισμό για αρκετά χρόνια και παλιότερα είχα ζωάκια καθότι ζωόφιλη),αλλά προφανώς από όχι τέλεια πλυμμένα φρούτα,λαχανικά ή από όχι τέλεια ψημένο κρέας(πολύ πιθανό γιατί πριν ανακαλύψουμε ότι ήμουν έγκυος παραγγέλναμε κάθε μέρα σχεδόν από τα fastfood-άδικα στη Θεσσαλονίκη). :wink:

Link to comment
Share on other sites

Μια από τα ίδια για τα ζώα όταν ήμουν στην εφηβική ηλικία είχα αρκετά σκυλάκια και γατάκια μέχρι την ενηλικίωση και από τότε δεν απέκτησα ποτέ. Μάλλον το κόλλησα από την διπλανή γειτόνισσα που έχει σκυλάκι και το άφηνα να έρχεται σπίτι μου κάθε μέρα όλο το καλοκαίρι που μας πέρασε και μετά έφυγε στο εξωτερικό και όπως καταλαβαίνεις δεν ξανάπιασα από τότε κανένα άλλο ζώο και μου είπε η γιατρός ότι το έχω από καιρό το μυκόπλασμα το οποίο δεν την φοβίζει καθόλου οπότε βλέπουμε...! :)

.png

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 3 εβδομάδες μετά...

ακριβως το ίδιο!!

ειμαι 1,5 περίπου μηνων (7 εβδομαδα) και μάλιστα χθες ακούσαμε και την καρδούλα του!!

και μου έδωσε ο γυναικολόγος μου αντιβίωση για ουρεοπλασμα / μυκόπλασμα, όπως και στον αντρα μου. Ειναι σε σιρόπι γιατι το στομάχι μου αντιδρά λίγο περίεργα όταν μυρίσω κάτι και νιώθω αδιαθεσία. ειναι λέει το μόνο αντιβιοτικό που δεν πειράζει την έγκυο.

αλήθεια αυτό προκαλείται απο σκύλο ή γάτα? δεν τον ρωτησα απο τι ειναι.

μήπως δημιουργείται και απο αντιβίωση παλιότερα?

σου ευχομαι όλα να σας πάνε καλά!!!! και πάντα θετικές σκέψεις!!

προσπάθησε όσο γίνεται να μην είσαι αγχωμένη...

χαρηκα πολύ.

Link to comment
Share on other sites

διαβασα για το μυκοπλασμα και πουθενα δεν αναφερει οτι μπορει να το κολλησεις απο τις τριχες...

επισης το τοξοπλασμα το παθαινει καποιος περιπου 99% απο οχι καλα πλυμενα λαχανικα(π.χ.σε ταβερνες) και οχι καλα ψημενο κρεας,παρα απο γατα λιγοτερο απο 1%.

το εχω ψαξει πολυ το θεμα γιατι εχω 6 γατες,οποτε σας λεω μην ανησυχειτε.δυστυχως η αγνοια ειναι μεγαλη και πολυ γιατροι σε αυτο το θεμα ασχετοι παντελως!!

και πιο συγκεκριμενα¨

 

Όταν μια γάτα δεν τρώει ωμά κρέατα, δ ε ν υ π ά ρ χ ε ι περίπτωση να πάθει τοξοπλασμάτωση. Ο άνθρωπος μπορεί να μολυνθεί τρώγοντας όχι καλοψημένο κρέας επίσης. Ακόμα και οι χειρισμοί ενός άψητου κρέατος στην κουζίνα μπορούν να μολυνουν εναν άνθρωπο. Δεν πρέπει να λησμονήσουμε επίσης την δυνατότητα μόλυνσης του ανθρώπου κατά τη διάρκεια των μεταμοσχεύσεων οργάνων.

Πολλοί λοιπόν οι τρόποι μετάδωσης του τοξοπλάσματος στον άνθωπο και κατά συνέπεια οι κίνδυνοι που διατρέχει. Από τις γάτες όμως εάν τρέφονται με ψημένα φαγητά ή με φαγητα του εμπορίου, τότε οι κίνδυνοι είναι ανύπαρκτοι.επισης για να κολλησει καποιος απο γατα πρεπει να εχει μολυνθει η γατα απο μολυσμενο κρεας να κανει κακα και να πας να πιασεις τα κακα με τα χερια και μετα να τα βαλεις στο στομα!πραγμα πολυ απιθανο να το κανει καποιος ,ετσι δεν ειναι??

εκτος αυτου ακομη και να κολλησει η γατα ,μπορει να μολυνει με τα κακα της μονο για 20 μερες,μετα παθαινει ανοσια και δεν ξανακολλαει τοξοπλασμα ακομη και αν φαει παλι μολυσμενο κρεας!

 

Τρόποι προφύλαξης:Πλύσιμο χεριών, φρούτων,λαχανικών. Να μην πίνουμε νερό από λιμνάζοντα νερά. Για τις έγκυες ιδιαίτερα, να φορούν γάντια όταν δουλεύουν σε χωράφια-κήπους και όταν χειρίζονται το άψητο κρέας στην κουζίνα, καθώς ςπίσης και όταν καθαρίζουν δοχεία υγιεινής των γατιών.

 

εχω γατες απο τοτε που γεννηθηκα,δεν εχω παθει τοξοπλασμα ποτε και ολα πηγαν καλα με τις εγκυμοσυνες!!φιλια!

 

πηγη

Πανελλήνιος Κτηνιατρικός Σύλλογος

Link to comment
Share on other sites

διαβασα για το μυκοπλασμα και πουθενα δεν αναφερει οτι μπορει να το κολλησεις απο τις τριχες...ρωτησα και τον κτηνιατρο!επισης το τοξοπλασμα το παθαινει καποιος περιπου 99% απο οχι καλα πλυμενα λαχανικα(π.χ.σε ταβερνες) και οχι καλα ψημενο κρεας,παρα απο γατα λιγοτερο απο 1%.

το εχω ψαξει πολυ το θεμα γιατι εχω 6 γατες,οποτε σας λεω μην ανησυχειτε.δυστυχως η αγνοια ειναι μεγαλη και πολυ γιατροι σε αυτο το θεμα ασχετοι παντελως!!

και πιο συγκεκριμενα¨

 

Όταν μια γάτα δεν τρώει ωμά κρέατα, δ ε ν υ π ά ρ χ ε ι περίπτωση να πάθει τοξοπλασμάτωση. Ο άνθρωπος μπορεί να μολυνθεί τρώγοντας όχι καλοψημένο κρέας επίσης. Ακόμα και οι χειρισμοί ενός άψητου κρέατος στην κουζίνα μπορούν να μολυνουν εναν άνθρωπο. Δεν πρέπει να λησμονήσουμε επίσης την δυνατότητα μόλυνσης του ανθρώπου κατά τη διάρκεια των μεταμοσχεύσεων οργάνων.

Πολλοί λοιπόν οι τρόποι μετάδωσης του τοξοπλάσματος στον άνθωπο και κατά συνέπεια οι κίνδυνοι που διατρέχει. Από τις γάτες όμως εάν τρέφονται με ψημένα φαγητά ή με φαγητα του εμπορίου, τότε οι κίνδυνοι είναι ανύπαρκτοι.επισης για να κολλησει καποιος απο γατα πρεπει να εχει μολυνθει η γατα απο μολυσμενο κρεας να κανει κακα και να πας να πιασεις τα κακα με τα χερια και μετα να τα βαλεις στο στομα!πραγμα πολυ απιθανο να το κανει καποιος ,ετσι δεν ειναι??

εκτος αυτου ακομη και να κολλησει η γατα ,μπορει να μολυνει με τα κακα της μονο για 20 μερες,μετα παθαινει ανοσια και δεν ξανακολλαει τοξοπλασμα ακομη και αν φαει παλι μολυσμενο κρεας!

 

Τρόποι προφύλαξης:Πλύσιμο χεριών, φρούτων,λαχανικών. Να μην πίνουμε νερό από λιμνάζοντα νερά. Για τις έγκυες ιδιαίτερα, να φορούν γάντια όταν δουλεύουν σε χωράφια-κήπους και όταν χειρίζονται το άψητο κρέας στην κουζίνα, καθώς ςπίσης και όταν καθαρίζουν δοχεία υγιεινής των γατιών.

 

εχω γατες απο τοτε που γεννηθηκα,δεν εχω παθει τοξοπλασμα ποτε και ολα πηγαν καλα με τις εγκυμοσυνες!!φιλια!

 

πηγη

Πανελλήνιος Κτηνιατρικός Σύλλογος

Link to comment
Share on other sites

... το στομάχι μου αντιδρά λίγο περίεργα όταν μυρίσω κάτι και νιώθω αδιαθεσία.

 

Αν κι έχουμε το ίδιο πρόβλημα δυστυχώς ή ευτυχώς δεν νιώθω τίποτα εγώ κάτι τέτοιο και η γυναικολόγος μου δεν θέλει να μου δώσει τίποτα αφού η εγκυμοσύνη πηγαίνει πολύ καλά μέχρι τώρα. Αν παρουσιάσω πρόβλημα τότε βλέπουμε...

Πάντως η μικροβιολόγος μου, μου είπε ότι το κόλλησα από τρίχα ζώου αλλά δεν θα ασχοληθώ να το ερευνήσω.

 

Στις 27/12 θα σας πω νεότερα για υπέρηχο που θα κάνω.

 

Επίσης καλή σου εγκυμοσύνη και να σου πάνε όλα καλά, καλή λευτεριά! :)

.png

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλημέρα!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Καταρχήν πολύ ωραίο αυτό το forum που έχει δημιουργηθεί για γονείς με ή χωρίς εμπειρία. Ομολογώ μπήκα προχθές και χάζεψα λίγο και κάπως ηρέμησα, μου έφυγε το άγχος της πρώτης εγκυμοσύνης. Είμαι περίπου στην 6η εβδομάδα ( σήμερα θα κάνω τον 1ο μου υπέρηχο και θα δούμε πως πάει ), αλλά δυστυχώς γνωρίζω εδώ και λίγες μέρες πως έχω μυκόπλασμα και ουρεόπλασμα. Δεν έχω αποφασίσει ακόμη ποιός γιατρός θα με παρακολουθήσει κατά τη διάρκεια, γιατί μέχρι τώρα είχα κάποιον, αλλά μόνο για απλές εξετάσεις. Τώρα άρχισα να ψάχνομαι όμως, γιατί προβληματίστηκα για το ενδιαφέρον που μου δείχνει ( προς Θεού δεν κατηγορώ το γιατρό, αλλά οι εγκυμονούσες θέλουμε το αντίστοιχο ενδιαφέρον).

Τέλος πάντων, για να μη γίνομαι κουραστική, μου χορήγησε μια αντιβίωση αρκετά διαδεδομένη, και σε μένα και τον σύντροφό μου, η οποία προσωπικά με πείραξε στο στομάχι, οπότε και τη σταμάτησα. Το θέμα είναι ότι έχω προβληματιστεί πολύ για το τι θα κάνω από δω και πέρα, μια που με ενοχλεί απίστευτα η αντιβίωση για την καταπολέμηση του μυκοπλάσματος. Αγχώθηκα και προβληματίστηκα γιατί είναι νωρίς ακόμη και δε θα ήθελα να δημιουργηθεί κανένα πρόβλημα στο έμβρυο. Διάβασα τα όσα έχετε γράψει και αντιλαμβάνομαι πως κάθε περίπτωση με μυκόπλασμα είναι μοναδική σε μια έγκυο γυναίκα.

Η αλήθεια είναι ότι σήμερα απεύνθυκα και σε έναν άλλο γιατρό, μέσω του ταμείου μου, δε μου τον σύστησε κανείς, και μου πρότεινε να αλλάξω την ίδια αντιβίωση σε σιρόπι και ο σύντροφός μου να πάρει κατι άλλο σαν παράλληλη θεραπεία. Προβλήματιζομαι γιατί δε θέλω επουδενεί το μωρό μου να γίνει πειραματόζωο!!!!!

Οσες μέλλουσες μαμάδες είχατε ανάλογες περιπτώσεις, τί θα προτείνατε να κάνω;;;

Τα παιδιά είναι ευτυχία!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

δεν εχω αντιμετωπισει τετοιο προβλημα,αλλα ειχα κανει εξεταση για αυτα και ο γιατρος μου ειχε πει οτι ενοχοποιουνται για προωρους τοκετους ή ακομη και για αποβολες και γι αυτο πρεπει να αντιμετωπιζονται,καλο ειναι να παρεις καποια αντιβιωση.

 

http://www.myworld.gr/browse/24214

 

επισης ολα αυτα καμια σχεση δεν εχουν με κατοικιδια ζωα!

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πολύ για την ανταπόκριση!!!

Γνωρίζω πως πρέπει να πάρω σίγουρα κάποια αντιβίωση, αλλά δυστυχώς αυτή που πήρα που προκαλεό τρομερούς πόνους και δυσφορία στο στομάχι. εσείς είχατε παρόμοιες ενοχλήσεις σε σημείο που να μην μπορείτε να σταθείτε, (γιατί εμένα προσωπικά με ρίχνει κάτω!!!!) Δε θέλω να την αποφύγω, απλώς θέλω να καταλλάβω αν χρειάζεται να πάρω ίσως κάποι άδεια από τη δουλειά προκειμένου να την κάνω πιο άνετα σπίτι. Οσες πήρατε κάποια αντιβίωση, χρειάστηκε να παραμείνετε λίγες μέρες σπίτι;;;

Υγ.Μη με παρεξηγείτε για το άγχος μου, απλώς είναι η πρώτη μου κύηση και θέλω να πάνε όλα καλά. Εχω διαβάσει κι εγώ αρκετά για αυτό το βακτηρίδιο και ξέρω πως μπορεί να επιφέρει αποβολή ή πρόωρο τοκετό, κάτι που θέλω ΣΙΓΟΥΡΑ να αποφύγω και να πάνε όλα καλά!!

Τα παιδιά είναι ευτυχία!!!

Link to comment
Share on other sites

Πωπω... πολύ αμυδρά θυμάμαι εκείνο το διάστημα... έχουν αλλάξει τόσα από τότε! :D

Τώρα που το λες δεν πρέπει να μου είχε "κάτσει" και εμένα ιδιαίτερα καλά αλλά όχι σε σημείο να πέσω κάτω! Πήγαινα στη δουλειά κανονικά... αλλά κάθε οργανισμός είναι διαφορετικός. Αν εσύ νοιώθεις πως για να την πάρεις θα πρέπει να μείνεις σπίτι, να πάρεις άδεια και να το κάνεις!

 

Και όχι... δε σε παρεξηγούμε για το άγχος σου... και εγώ τότε έμπαινα στο internet για να δω τι είναι αυτό που είχα :!::!:

:D

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΑΣ,

 

ΧΡΕΙΑΖΟΜΑΙ ΤΗΝ ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΑΣ ΓΙΑΤΙ ΕΧΩ ΑΓΧΩΘΕΙ ΠΟΛΥ.

ΕΙΜΑΙ 1 ΜΙΣΗ ΜΗΝΟΥ ΚΑΙ ΑΠΟ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΠΟΥ ΕΚΑΝΑ ΕΧΩ ΜΥΚΟΠΛΑΣΜΑ HOMINIS ΘΕΤΙΚΟ -ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ?

Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΝΑ ΜΗΝ ΠΑΡΩ ΚΑΠΟΙΟ ΦΑΡΜΑΚΟ ΑΠΛΑ ΝΑ ΠΛΕΝΟΜΕ ΣΥΧΝΑ ΚΑΙ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ.

 

ΝΑ ΑΝΥΣΗΧΗΣΩ Ή ΟΧΙ??????????????????????

ΦΙΛΙΑ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημερα Μαριλια

Αυτο που εχεις το εχω περασει κ εγω

Ειναι ενα μικροβιο το οποιο το κολλας απο σεξουαλικη επαφη κ μονο

Εγω πεδευομουν 7 μηνες για να το ξεφορτωθω κ πρεπει κ ο αντρας σου να κανει!!!!!!

Πρεπει να κανεις και αντιβιογραμμα για να ξερεις σε πιο χαπι ειναι ευαιστιτο διαφορετικα θα πεδευτεις παρα πολυ για να το ξεφορτοθεις

Σου μιλαω εκ πειρας!!

Δεν ειναι κατι ανησυχητικο ομως να ξερεις

Ελπιζω να σε βοηθησα

H3Otp3.pngfxwfyd91vycpqaes.png
Link to comment
Share on other sites

Μπορεισ σε παρακαλω να μου πεισ που εκανεσ την εξεταση?γιατι στο γενικο κρατικο δεν την κανουν.

 

Την κανουν σε όλα τα ιδιωτικά κεντρα (τυπου βιοιατρική) και δεν είναι ακριβή, εγω εδωσα 20 ευρω.

Μου κάνει εντυπωση πάντως που ειπε απλές πλύσεις ο γιατρός στη Μαριλία γιατί εμενα μου είχε πει ο γιατρός μου ότι το μυκοπλασμα θέλει οπωσδήποτε θεραπεία.

Link to comment
Share on other sites

Και στις δικές μου πρώτες εξετάσεις που έκανα μόλις έμεινα έγκυος βρέθηκε μυκόπλασμα και πήρα άμεσα αντιβίωση (2 κουτιά μάλιστα) και κολπική κρέμα για 15 μέρες. Ο γιατρός μου ήταν κάθετος στο θέμα θεραπεία ώστε να μην έχει πρόβλημα το μωρό.

pJO3p2.pngB6Ndp2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 2 χρόνια μετά...

κοριτσια καλημερα ,

σημερα μπηκα στον 3 μηνα εγκυμοσυνης και η κολπικη εξεταση εδειξε Μυκοπλασμα και μυκητεσ. Για τους μυκητες το ηξερα το Μυκοπλασμα πως το κολησα:confused: και αν το κολησα απο τον ανδρα μου εκεινος πως το κολησε:confused:αν δε παρω αντιβιωση μπορει να αποβαλω μου ειπε ο γιατρος:(:(

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια καλημερα ,

σημερα μπηκα στον 3 μηνα εγκυμοσυνης και η κολπικη εξεταση εδειξε Μυκοπλασμα και μυκητεσ. Για τους μυκητες το ηξερα το Μυκοπλασμα πως το κολησα:confused: και αν το κολησα απο τον ανδρα μου εκεινος πως το κολησε:confused:αν δε παρω αντιβιωση μπορει να αποβαλω μου ειπε ο γιατρος:(:(

ασ μου απαντησει καποιος :(:(
Link to comment
Share on other sites

οταν είμουν εγκυος στον γιο μου ,μου βρηκαν και εμένα μυκόπλασμα ο γιατρός μου δεν με πανικόβαλε καθόλου μου έδωσε αντιβίωση την πήρα και όλα ακολούθησαν πολυ καλά στην εξέλιξη της εγκυμοσύνης. Ο γιός μου σήμερα είναι 11 έτων

Link to comment
Share on other sites

οταν είμουν εγκυος στον γιο μου ,μου βρηκαν και εμένα μυκόπλασμα ο γιατρός μου δεν με πανικόβαλε καθόλου μου έδωσε αντιβίωση την πήρα και όλα ακολούθησαν πολυ καλά στην εξέλιξη της εγκυμοσύνης. Ο γιός μου σήμερα είναι 11 έτων

thanks:):):)γιατι εχω τρελαθει επειδη δεν εχω κλεισει καν το 3ο μηνα και υποτιθεται οτι δε πρεπει να περνουμε τιποτα απο φαρμακα:( ευχαριστω και παλι:):)

Link to comment
Share on other sites

thanks:):):)γιατι εχω τρελαθει επειδη δεν εχω κλεισει καν το 3ο μηνα και υποτιθεται οτι δε πρεπει να περνουμε τιποτα απο φαρμακα:( ευχαριστω και παλι:):)[/

Μην αγχωνεσαι ρε κοριτσι.Εγω ειμαι 6 εβδ και 5 ημερων και πριν κανα 2 εβδομαδες περιπου μετα απο εξεταση βρεθηκε οτι εχω ουρεοπλασμα και τωρα κανω θεραπεια παιρνω αμοξιλ των 500 3 την ημερα.Ποιος σου ειπε οτι το πρωτο τριμηνο απαγορευονται τα χαπια?Κανε τη θεραπεια σου και ολα θα πανε καλα. Δεν κανει καλα ο γιατρος σου που σε αγχωνει αποκλειεται να αποβαλεις αν δεν κανεις την θεραπεια που σου ειπε

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...