Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ψυχολογια. Οταν δεν σε καταλαβαινει ο ανθρωπος σου!


Recommended Posts

glikia mou ena xrono meta diavasa apla apadiseis xoris na ksero ti thema eixes valei.poses eiste meta apo enan xrono?giti kti nlogo perno ki ego

 

 

Απ οσο διαβασα σε πιο προσφατα μηνυματα της... εγιναν αυτα που λιγο πολυ της λεγαμε...δλδ οι καταστασεις χειροτερες...

 

Βρε κοριτσια λιγο αξιοπρεπεια... κριμα ιεναι... ορισμενοι απλα δεν αξιζουν... και αν εμεις σεβομαστε τον ευατο μας... τοτε μονο θα μας σεβαστουν και οι αλλοι

Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...

Διαφημίσεις


Γεια σ Τινα... Οταν διαβασα τ μηνυμα σ ηταν πραγματικα σν καποιος ν μιλουσε γ τ δικο μ προβλημα... Κ εγω τ αδια ακριβως περναω...ειμαι αρραβωνιασμενη κ 7μηνων εγγυος... Εμενα εκτος οτι μ αφηνει μονη αρκετες ωρες μ χτυπαει κ απο πανω... Πολυ υχνα νευριαζει δν καταλαβαινει οτι μονη μ δν μπορω ν μενω λογω αν γινει κτ εγω τ κανω?εχω κανει παρα πολλα γ αυτον κ ολα τα συγχωρω γ να μην τν χασω αλλα ωρες ωρες κ αυτος προσπαθει γ μενα οχι παντα ομως...ελπιζω ν αλλαξει μ τν ερχομο τς μπεμπας μς...αλλα τ χειροερο ειναι οτι εκτος τ οτι εχω αυτον στ κεφαλι μ ειναι κ η μανα τ χειροτερη...κ τ μ ζηταει?ν παω ν 40ντησω μ τ παιδι στο χωριο τ με τν μανα τ...ελεος...εγω δν θελω ουτε ν τ συζητω αυτο γτ ξερω οτι αν παω με περιμενει δυσκολο 40ημερο... Τ ν κανω??? Μ λεει αν δν γινει αυτο π λεει δν θ τ παμε καλα κ θ τ μετανιωσεις κ τετοια... Στς δικους μ δν λεω τπτ ν μν αγχωνονται γ μενα... Αλλα νιωθω σν ν μν εχω κανενα κ τν αγαπαω τοσο π ολα τ τα συγχωρω κ δν θελω ν τν αφησω ειδικα τρ π κανονικα επρεπε ν ειμαστε μεσα στ μελιαα... Τ ν κανω? Δν εχω κανενα ν μ βοηθησει κ φοβαμαι ν τ μιλησω κιολας... Παρ ολα αυτα ξερω οτι μ περιμενει δυσκολη ζωη μαζι τ... Αλλα εχει πολλα προβληματα κ αυτος κ καμια φορα λεει οτι εχει μοο εμενα κ θελω ν μαι διπλα τ σ ολα κ ν τ περασουμε μαζι....τ ν κανω βοηθειααα....

Link to comment
Share on other sites

Riaki μου τι περνάς κορίτσι μου σε μια περίοδο που θα έπρεπε να "πετάς"? Εντάξει, κατά την περίοδο της εγκυμοσύνης τρελαίνονται και οι άντρες, αγχώνονται, γίνονται οξύθυμοι, προσπαθούν να ξεφύγουν αλλά όχι και να σηκώνουν χέρι. Είναι το μόνο που δεν πρέπει να δεχτείς, και αν δε σε νοιάζει για σένα (κακώς) σκέψου το μωράκι σου που θα φέρεις στον κόσμο σε λίγο καιρό. Όταν θα κλαίει θα το χτυπάει και αυτό? Δε σου αξίζει κορίτσι μου κάτι τέτοιο. ΠΡΕΠΕΙ να μιλήσεις στην οικογένειά σου, πρέπει να μοιραστείς το πρόβλημά σου, πρέπει να βρεις λύση... Μόνο εκείνοι θα σε βοηθήσουν. Καλύτερα να μεγαλώσεις το παιδί σου μόνη παρά να έχει τέτοιο πρότυπο πατέρα. Δε θα σχολιάσω καν τη σχέση του με τη δική του μητέρα, να ξέρεις πάντως ότι αυτού του είδους οι συμπεριφορές δεν αλλάζουν, ειδικά όταν δεν υπάρχει επίγνωση της κατάστασης. Συγνώμη για το επιθετικό μήνυμα αλλά είμαι ψυχολόγος και δυστυχώς τα μάτια μου έχουν δει πάρα πολλά...

Link to comment
Share on other sites

Riaki έχε στο μυαλό σου ότι οι άνθρωποι δεν αλλάζουν!!!! Ο ερχομός ενός μωρού μπορεί να φέρει ανατροπές ακόμα και σε μία υγιή σχέση στο ζευγάρι, πόσο μάλλον όταν από την αρχή να είναι προβληματική.

Το χειρότερο είναι ότι σε χτυπάει, μη το επιτρέπεις αυτό στον εαυτό σου!!!!και πολύ περισσότερο στο μωρό σου!

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια ευχαριστω πλ γ τς συμβουλες...ξερω οτι ειναι αγχωμενος κ οτι ειναι ενας λογος τ οτι δν εχει δουλεια ν τρελαινεται...εχω μιλησει μαζι τ αρκετα γ αυτα τ προβληματα κ κατα καποιο τροπο εχει ηρεμησει καποιες μερες τρ...ξερω μ τ οτιδηποτε γινει θ τρελαθει παλι κ θ λεει τ δικα τ... Μ ζητησε συγνωμη κ μ ορκιζεται πς δν τ ξανακανει κ οτι ολα θ στρωσουν... Μ λεεει οτι μ αγαπαει κ οτι μολις κανουμε τ μωρακι μς θ κοπουν ολα κ θ αλλαξει..εγω δν ξερω αν πρεπει ν τ πιστεψω αλλα ευχομαι ν μν περασει καμια ολα αυτα π βιωνω...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Άμα είναι τόσο πολύ αγχωμένος ας χτυπάει το κεφάλι του στο τοίχο, όχι την ΕΓΚΥΟ γυναίκα του!!! Με συγχωρείς αλλά δεν υπάρχει δικαιολογία για το ξύλο! Εύχεσε καμία να μη περάσει αυτά που περνάς, και παρ'ολ' αυτά τον δικαιολογείς εν μέρει:shock::?:

Link to comment
Share on other sites

Άμα είναι τόσο πολύ αγχωμένος ας χτυπάει το κεφάλι του στο τοίχο, όχι την ΕΓΚΥΟ γυναίκα του!!! Με συγχωρείς αλλά δεν υπάρχει δικαιολογία για το ξύλο! Εύχεσε καμία να μη περάσει αυτά που περνάς, και παρ'ολ' αυτά τον δικαιολογείς εν μέρει:shock::?:

 

Συμφωνώ μαζί σου και άμα το σπάσει κιόλας δε χάθηκε και ο κόσμος... Riaki να είσαι επιφυλακτική και να προσέχεις, τα λόγια είναι εύκολα οι πράξεις όμως....

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κοριτσια ειμαι κ εγω καινουρια παλευα εδω κ μερες να γραψω νεο θεμα τα καταφερα! για μενα εισαστε η μονη μου παρηγορια μιας κ ειμαι ολομοναχη στους νομους της κρητης! οι γονεις μου μενουν αθηνα. Λοιπον η ιστορια μου ειναι η εξης Ειμαι αρραβωνιασμενη κ 11 εβδομαδων εγκυος. θα παντρευτω τον σεμπτεμβρη πρωτα ο θεος κ αν δεν χωρισω.Ο μελοντας συζυγος ειναι ενας πολυ ιδιοτροπος ανθρωπος πολυ παρτακιας κ σχεδον σεξομανεις. Νευριαζει παρα πολυ ευκολα κ πολυ κ με παραταει μονη μου ολη μερα για να παει για το ποτακι του να κανει τις παρεες του κ στα α......... τι κανει η εγκυμονουσα σπιτι. εχω λιγα νευρα σχεδον καθολου, κανουμε σεξ οσο θελει κ οποτε θελει ,σε γενικες γραμμες ειμαι καλα αλλα με εκνευριζει που επειδη κουραζομαι να καθομαι σε μια καρεκλα δεν μπορει να με παρει μαζι του εχω να βγω απο το σπιτι βδομαδες κ οταν μπορει να πω μια κουβεντα παραπανω δεν σεβεται κ δεν σκεφτεται τιποτα ουτε καν την κατασταση μου! δεν μ΄αρεσει που ζω ετσι δεν θελω να χωρισω αλλα δεν ξερω κ τι μπορω να κανω που δεν παιρνει απο λογια! απλα λυπαμαι γιατι ειμαι καλος ανθρωπος κ εχω δωσει παραπολλα γι'αυτον κ πιστευω πως δεν μου αξιζει ολο αυτο. Τι θα κανω που η αχαριστια του δεν περιγραφεται? ευχομαι οσες εισαστε εγκυος να μην εχετε τετοια αντιμετωπισει απο τους αντρες σας (ουτε συντροφια ,ουτε κατανοησει) ευχομαι να εισαστε ολες πολυ καλυτερα απο μενα! συγνωμη για το μεγαλο κειμενο:cry:

 

Έριχνα μια ματιά γενικά στο forum και έπεσα τυχαία στο θέμα σου.. Πέρασαν δύο χρόνια από τότε που το ανάρτησες..Ελπίζω τώρα να είσαι καλύτερα, ευτυχισμένη με το μωράκι σου και περιτριγυρισμένη από αγάπη, κατανόηση και σεβασμό!

Link to comment
Share on other sites

Γεια σ Τινα... Οταν διαβασα τ μηνυμα σ ηταν πραγματικα σν καποιος ν μιλουσε γ τ δικο μ προβλημα... Κ εγω τ αδια ακριβως περναω...ειμαι αρραβωνιασμενη κ 7μηνων εγγυος... Εμενα εκτος οτι μ αφηνει μονη αρκετες ωρες μ χτυπαει κ απο πανω... Πολυ υχνα νευριαζει δν καταλαβαινει οτι μονη μ δν μπορω ν μενω λογω αν γινει κτ εγω τ κανω?εχω κανει παρα πολλα γ αυτον κ ολα τα συγχωρω γ να μην τν χασω αλλα ωρες ωρες κ αυτος προσπαθει γ μενα οχι παντα ομως...ελπιζω ν αλλαξει μ τν ερχομο τς μπεμπας μς...αλλα τ χειροερο ειναι οτι εκτος τ οτι εχω αυτον στ κεφαλι μ ειναι κ η μανα τ χειροτερη...κ τ μ ζηταει?ν παω ν 40ντησω μ τ παιδι στο χωριο τ με τν μανα τ...ελεος...εγω δν θελω ουτε ν τ συζητω αυτο γτ ξερω οτι αν παω με περιμενει δυσκολο 40ημερο... Τ ν κανω??? Μ λεει αν δν γινει αυτο π λεει δν θ τ παμε καλα κ θ τ μετανιωσεις κ τετοια... Στς δικους μ δν λεω τπτ ν μν αγχωνονται γ μενα... Αλλα νιωθω σν ν μν εχω κανενα κ τν αγαπαω τοσο π ολα τ τα συγχωρω κ δν θελω ν τν αφησω ειδικα τρ π κανονικα επρεπε ν ειμαστε μεσα στ μελιαα... Τ ν κανω? Δν εχω κανενα ν μ βοηθησει κ φοβαμαι ν τ μιλησω κιολας... Παρ ολα αυτα ξερω οτι μ περιμενει δυσκολη ζωη μαζι τ... Αλλα εχει πολλα προβληματα κ αυτος κ καμια φορα λεει οτι εχει μοο εμενα κ θελω ν μαι διπλα τ σ ολα κ ν τ περασουμε μαζι....τ ν κανω βοηθειααα....

 

Είσαι 7 μηνών έγκυος και σε χτυπάει???και τι περιμένεις ακριβώς?να σε σκοτώσει?να σε κάνει να χάσεις το παιδι?Ή να γεννηθεί το παιδί για να το χτυπάει κι αυτό?Καλή μου φύγει τρέχοντας κι αν δεν έχεις κανέναν να σε βοηθήσει υπάρχουν οργανώσεις για κακοποιημένες γυναίκες που θα σε στηρίξουν.

Link to comment
Share on other sites

Για να ειναι μια σχεση υγιη θα πρεπει να υπαρχει σεβασμος αναμεσα στο ζευγαρι. Καποια πραγματα δεν πρεπει να δικαιολογουνται οπως ειναι η βια ακομα κι αν εγινε μια φορα, ποσο μαλλον σε γυναικα που περιμενει μωρο..Δικαιολογιες του τυπου δε θα ξανασυμβει ειναι σαχλες δικαιολογιες.Ολες οι γυναικες που κυοφορουν πρεπει να γνωριζουν (αν δε το γνωριζουν ηδη) οτι εχουν ευθυνη και υποχρεωση να φερουν στη ζωη ενα υγιη μωρο και να το μεγαλωσουν μεσα σε ενα υγιη περιβαλλον.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Οι ανθρωποι δεν αλλαζουν... Οσο τον αφηνεις να σου φερεται ετσι τοσο δεχεσαι στωικα την κατασταση αυτη... ισως εχεις παρει και τον ρολο του θυματος και καποιες φορες να τον δικαιολογεις σκεπτομενη πως ισως σου αξιζει κιολας... Επειδη τα εχω ζησει ως παιδι μιας οικογενειας με ενα τετοιο προφιλ σου λεω το εξης: οσο το ανεχεσαι, τοσο υποβιβαζεις τον εαυτο σου και τοσο του δινεις το δικαιωμα να σε θεωρει θυμα και να τ ο παιζει θυτης... Εμενα η μανα μου ειναι σημερα 73 ετων και ακκομη ταυτιζεται με το ρολο του θυματος σε ολα!!! Και εγω ως παιδι ειμαι η πιο υγιης απο τους τρεις: ο αδερφος μου εχει συνδρομο κατωτεροτητας και αγοραφοβια και η αδερφη μου μανιοκαταθλιψη και εναν αποτυχημενομ γαμο και εκατο αποτυχημενες σχεσεις... Εγω την γλιτωσα με μια υπερφαγικη διαταραχη και λιγες κρισεις πανικου!!!

 

Νομιζω αυτο τα λεει ολα...

 

Σκεψου τωρα που ειναι νωρις: ενας ανθρωπος που δεν δισταζει να χτυπησει την εγκυο γυναικα του, αυριο θα χτυπησει ασχημα και το παιδι του και οχι γιατι δεντο αγαπαει αλλα γιατι απλα δεν μπορει να συγκρατηθει

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Κοριτσια βοηθειααα οειτε μ τ ν κανωωω συνεχιζει τ ιδια κ χειροτερα... Πως να το χειριστω?μ χτυπαει κ μετα μ κανει ν πιστευω οτι παλι εγω φταιω π εφτασεε σ αυτο τ σημειοο... Ειλικρινα δν αντεχωω αλλο... Τ ν κανω?μ χει κν ν ευχομαι ν γεννηθει τ μωρο κ ν πεθανω στν γεννα... Οτι κ ν κν σταματαει γ λιγες μερες κ μ τ παραμικρο παλι τ ιδιαα... Μ χτυπαει γ ελειως ασημαντα πραγματα... Ευχαριστω γ τς συμβουλες π μ χετεε δωσει... Τ χω σκεφτει κ βλεπω οτι δν αξιζει ουτε σ μενα ουτε στ παιδι αυτη η μεταχειρηση... Θελω ν γεννησω κ ν φυγωω... Δν θ τν αφησω υτε τν κορη τ ν γνωρισει... Γονεις εχω κ μ αγαπανεε αυτος θ χασει...

Link to comment
Share on other sites

Riaki κορίτσι μου μην περιμένεις ούτε δευτερόλεπτο. Μίλα στους γονείς σου ΑΜΕΣΑ, να έρθουν στο σπίτι και να σε πάρουν. Μην επιχειρήσεις να του μιλήσεις και να φύγεις μόνη σου θα σου κάνει κακό!!! Αν καταλάβει ότι τον απορρίπτεις θα αντιδράσει πολύ άσχημα. ΠΡΕΠΕΙ κάποιος να είναι μαζί σου μην το ρισκάρεις στην κατάστασή σου.

Link to comment
Share on other sites

riaki22 αν μου έλεγες οτι απλά δεν σε καταλαβαίνει θα σου έλεγα πάλεψε το για το καλό της οικογένειάς σας όμως εδώ πέρα μιλάμε για τη σωματική σου ακεραιότητα καθώς και αυτήν του παιδιού σου-γιατί όπως απλώνει χέρι σε σένα έτσι θα απλώνει και στο παιδί σου.Και μην παραμυθιάζεις τον εαυτό σου ότι δεν θα το κάνει.'Οπως λέει ότι αγαπάει εσένα και δεν μπορεί να συγκρατηθεί λόγω των πραγμάτων που τον απασχολούν το ίδιο θα κανει και στο παιδί.Μπορείς να το αντέξεις; Θα μπορείς να προφυλάξεις το παιδί σου για να μην του κάνει κακό ψυχικό ή σωματικό;Αν μπορείς έχει καλώς άλλιώς αν δε σκέφτεσαι εσένα σκέψου το παιδί σου.Σου εύχομαι ο θεος να σε φυλάει και να σε φωτίσει να κάνεις το καλύτερο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κοριτσια βοηθειααα οειτε μ τ ν κανωωω συνεχιζει τ ιδια κ χειροτερα... Πως να το χειριστω?μ χτυπαει κ μετα μ κανει ν πιστευω οτι παλι εγω φταιω π εφτασεε σ αυτο τ σημειοο... Ειλικρινα δν αντεχωω αλλο... Τ ν κανω?μ χει κν ν ευχομαι ν γεννηθει τ μωρο κ ν πεθανω στν γεννα... Οτι κ ν κν σταματαει γ λιγες μερες κ μ τ παραμικρο παλι τ ιδιαα... Μ χτυπαει γ ελειως ασημαντα πραγματα... Ευχαριστω γ τς συμβουλες π μ χετεε δωσει... Τ χω σκεφτει κ βλεπω οτι δν αξιζει ουτε σ μενα ουτε στ παιδι αυτη η μεταχειρηση... Θελω ν γεννησω κ ν φυγωω... Δν θ τν αφησω υτε τν κορη τ ν γνωρισει... Γονεις εχω κ μ αγαπανεε αυτος θ χασει...

 

Μην ψάχνεις εδώ για βοήθεια... ΔΕΝ ΕΙΜΑΣΤΕ ΕΙΔΙΚΟΙ... διάβασε εδώ http://kakopoihsh.wordpress.com/ υπάρχουν τηλέφωνα χωρίς χρέωση για τις περιπτώσεις σαν τη δική σου... υπάρχουν ειδικοί που θα σε βοηθήσουν.... πάρε τηλέφωνο ΤΩΡΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ... πριν λίγες ημέρες έβλεπα στην τηλεόραση ένα ρεπορτάζ για κακοποιημένες γυναίκες / μητέρες... ήταν μία κοπέλα αλλοδαπή που είχε καταφύγει στο κέντρο βοήθειας των γυναικών αυτών έλεγε ότι όσο ήταν με τον άντρα της την χτυπούσε αλλά δεν αντιδρούσε, φοβόταν, όταν γεννήθηκε το παιδί και το χτύπησε και αυτό πήρε το παιδί της και έφυγε και βρήκε καταφύγιο εκεί... αυτό που εσύ ΚΑΚΩΣ δέχεσαι για τον εαυτό σου ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΚΑΝΕΝΑ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΝΑ ΤΟ ΥΠΟΣΤΕΙ ΚΑΙ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΣΟΥ.... πάρε τηλέφωνο και μίλα με τους ειδικούς... μόνο αυτοί μπορούν να σε βοηθήσουν ... καλή τύχη!!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...