Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Τα πιο περιεργα ονοματα( φτουυυ....μακρια απο μας!)


vera

Recommended Posts

Λοιπόν, ύπάρχει ένα μικρό βιβλιαράκι που λέγεται. 'Τονώστε την αυτοπεποίθηση του παιδιού σας, 501 τρόποι'. Ο υπ' αριθμόν 1 τρόπος λέει τα εξής: 'Βοήθησε το παιδί σου να ξεκινήσει σωστά. Μην του δίνεις ποτέ ένα άχαρο όνομα, που θα το κάνει να νιώθει άβολα σε όλη του τη ζωή'.

Και ρωτώ: Τί είναι άχαρο όνομα? Αυτό που είναι συνηθισμένο? (δεν είναι πχ άχαρο το Γιάννης και το Μαρία?) Αυτό που δεν αρέσει στους γονείς? Το ασυνήθιστο, που όσο ωραίο και να είναι, τα παιδιά το κοροϊδεύουν γιατί έτσι είναι τα παιδιά?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 694
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

RE KORITSIA AN SAS PW EGW TO ONOMA TOY GIOY MOY POY THA TOY TO DWSOUME SE 1MHNA POY TON BAPTIZOYME???

NA PESETE KSERES?

ME KRYA KARDIA TOY TO DINW ALLA....ALLA....EINAI TOY PETHEROY MOY!!!

..LIPON....

>>>NEOFYTOS....!!!!! :D:shock::oops:

APLA SKEFTOMAI OTI OTAN THA MEGALWSEI KAI THA PAEI SXOLIO...SIGOYRA THA ANARWTHTHEI GIATI TOY TO KANAME AFTO!!!!

AFHSTE....

 

εμενα μ'αρεσει. εχω φιλη που ο γυιος της ονομαζετε Νεοφυτος κ τον φωναζουν Φύτο.

 

 

Νεόφυτος νομίζω λεγότανε ο χαρακτήρας που έπαιζε ο Βασίλης Αυλωνίτης στην ταινία "Ο θησαυρός του Μακαρίτη".

Να του βάζεις του μικρού να την βλέπει :D:D να συνηθίζει σιγά σιγά :D

(πάντως το Φύτος μου ακούγεται σαφέστατα πιο χάλια από το Νεόφυτος)

Link to comment
Share on other sites

ΚΙ ΕΜΕΝΑ ΣΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΜΕ ΕΝΟΧΛΟΥΣΕ ΠΟΥ ΟΤΑΝ ΛΕΓΑΜΕ ΤΟ ΤΡΑΓΟΥΔΙ "ΠΑΝΩ ΣΤΗ ΒΕΛΑΝΙΔΙΑ ΚΑΘΕΤΕ ΜΙΑ ΚΟΥΚΟΥ-ΒΑΓΙΑ" ΟΛΟΙ ΓΕΛΑΓΑΝΕ... ΑΛΛΑ ΜΕ ΤΟΝ ΚΑΙΡΟ ΕΜΑΘΑ ΝΑ ΤΟ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΩ ΠΡΟΣ ΟΦΕΛΟΣ ΜΟΥ.

Π.Χ. ΣΥΣΤΗΝΟΜΑΙ ΣΕ ΚΑΠΟΙΟΝ ΚΑΙ ΩΣ ΣΥΝΗΘΩΣ ΑΚΟΥΕΙ ΒΑΛΛΙΑ... ΤΟΥ ΔΙΕΥΚΡΙΝΙΖΩ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΒΑΓΙΑ ΟΠΩΣ ΛΕΜΕ ΚΟΥΚΟΥΒΑΓΙΑ... ΟΛΟΙ ΓΕΛΑΝΕ ΚΑΙ ΣΠΑΕΙ ΑΜΕΣΩΣ Ο ΠΑΓΟΣ...

ΜΑΘΑΙΝΕΙΣ ΝΑ ΖΕΙΣ ΜΕ ΤΑ ΕΛΑΤΤΩΜΑΤΑ ΣΟΥ... ΒΕΒΑΙΑ ΑΝ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΑΠΟΦΕΥΧΘΟΥΝ ΤΑ ΑΣΧΗΜΑ ΟΝΟΜΑΤΑ ΚΑΛΟ ΕΙΝΑΙ...

:P:P:P:P:P:P:P:P

Link to comment
Share on other sites

Είχα ακούσει για μια κοπέλα που την έλεγαν...Ευτυχία Βαριά!!!

Λέγαμε τότε, σαν παιδιά και μεις, "τί είναι πιο καλό?μια ευτυχία βαριά ή μια δυστυχία ελαφριά?"

ΣΤΕΛΛΑ blbnp2.png DF5ip2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

υπαρχει ονομα και παρθενα κ παγωνα :lol::lol: λενε 2 γνωστες απο δω που μενω :lol:

Παρθένα λένε τη φίλη μου που θα βαφτίσει το μπέμπη μας και τη φωνάζουν Νόπη (από το χαιδευτικό αυτού -άκουσον άκουσον- Παρθενόπη!!!) Μου είπε: μη τυχόν και γράψεις Παρθένα στο προσκλητήριο, θα βγάλω το μπέμπη...Θρασύβουλα! :shock::shock:

an1cqgJ0g411210MjgxbHp8Mzg3NjZkYXxvdXIgcHJpbmNlc3MgaXM.gif.png
Link to comment
Share on other sites

RE KORITSIA AN SAS PW EGW TO ONOMA TOY GIOY MOY POY THA TOY TO DWSOUME SE 1MHNA POY TON BAPTIZOYME???

NA PESETE KSERES?

ME KRYA KARDIA TOY TO DINW ALLA....ALLA....EINAI TOY PETHEROY MOY!!!

..LIPON....

>>>NEOFYTOS....!!!!! :D:shock::oops:

APLA SKEFTOMAI OTI OTAN THA MEGALWSEI KAI THA PAEI SXOLIO...SIGOYRA THA ANARWTHTHEI GIATI TOY TO KANAME AFTO!!!!

AFHSTE....

 

εμενα μ'αρεσει. εχω φιλη που ο γυιος της ονομαζετε Νεοφυτος κ τον φωναζουν Φύτο.

 

Μια χαρά ονομα είναι το Νεόφυτος.

Πάντως εναν γνωστό μου νεόφυτο τον φωνάζουν Νέφη!

.png.png.png
Link to comment
Share on other sites

RE KORITSIA AN SAS PW EGW TO ONOMA TOY GIOY MOY POY THA TOY TO DWSOUME SE 1MHNA POY TON BAPTIZOYME???

NA PESETE KSERES?

ME KRYA KARDIA TOY TO DINW ALLA....ALLA....EINAI TOY PETHEROY MOY!!!

..LIPON....

>>>NEOFYTOS....!!!!! :D:shock::oops:

APLA SKEFTOMAI OTI OTAN THA MEGALWSEI KAI THA PAEI SXOLIO...SIGOYRA THA ANARWTHTHEI GIATI TOY TO KANAME AFTO!!!!

AFHSTE....

 

Eiste Kyprioi? Συνηθιζεται αυτο το ονομα στους κυπριους......ξερω αρκετους Νεοφυτους!!!

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

Συγγνώμη το Σάββας είναι από τα πιο δημοφιλή στο Δήμο Αθηναίων και το Σουλτάνα στο Δήμο Θεσσαλονίκης;;;; :shock::shock::shock: πλάκα μας κάνουν;;;

Ειναι το Σάββας πιο δημοφιλές όνομα από το Κωνσταντίνος ας πούμε ή το Χρήστος ή το Δημήτρης;;;;

 

Το Σουλτανα ευδοκιμει στην Θεσσαλονικη λογω των ποντιων......το διευκρινιζει το περιοδικο...... :wink:

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

sweety,

 

άσε τι λένε πριν γεννηθεί το παιδί.

Όταν γεννηθεί αρχίζει το "ψηστήρι" από τους παπουδογιαγιάδες και αλλάζουν γνώμη.

 

Δεν έχεις καθόλου άδικο!!!!!!! :?:?

 

Να εισαι προετοιμασμενη και να πετας τις μπηχτες σου ωστε να καταλαβει οτι δεν θα ναι ευκολη μαχη........οι αντρες κανουν τις παπιες και οταν φθασει η ωρα θα στην κανουν.......

 

Κι εγω του το χα ξεκοψει απο την αρχη (την στιγμη που καταλαβα οτι η πεθερα μου ειχε προαποφασισει τα ονοματα των πρωτων 3 παιδιων που θα εκανα :shock: ) κι εκανε την παπια ο μουργος ενω ξερει πολυ καλα οτι ειμαι σκληρο (και αθραυστο :lol: ) καρυδι.........οταν μαθαμε ομως οτι ειχαμε γιο αποκαλυψε τις προθεσεις του και σχεδον τσακωνομασταν για το ονομα της κορης που δεν ειχαμε!!!!! Α θα φαει καλα!!!!! :lol:

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, ύπάρχει ένα μικρό βιβλιαράκι που λέγεται. 'Τονώστε την αυτοπεποίθηση του παιδιού σας, 501 τρόποι'. Ο υπ' αριθμόν 1 τρόπος λέει τα εξής: 'Βοήθησε το παιδί σου να ξεκινήσει σωστά. Μην του δίνεις ποτέ ένα άχαρο όνομα, που θα το κάνει να νιώθει άβολα σε όλη του τη ζωή'.

Και ρωτώ: Τί είναι άχαρο όνομα? Αυτό που είναι συνηθισμένο? (δεν είναι πχ άχαρο το Γιάννης και το Μαρία?) Αυτό που δεν αρέσει στους γονείς? Το ασυνήθιστο, που όσο ωραίο και να είναι, τα παιδιά το κοροϊδεύουν γιατί έτσι είναι τα παιδιά?

 

Αχαρο ονομα ειναι ενα ονομα κακοηχο η καποιο που δινει εναυσμα για ειρωνικα σχολια......γι αυτο το λογο και ειναι συνηθως ασυνηθιστα......

Ενα ωραιο ονομα δεν μπορει να το κοροιδεψει καποιο παιδι παρα μονο απο ζηλια και σαφως θα αφορα μεμονωμενα περιστατικα που δεν θα στενοχωρησουν το αγγελουδι μας γιατι θα ξερει οτι εχει ενα ωραιο ονομα.....

 

Για να σηκωσει ενα παιδι το βαρος ενος "δυσαρεστου" ονοματος θα πρεπει σαν γονεις να το δουλεψουμε πολυ και να το πεισουμε για την ομορφια του ονοματος οσο δυσκολο (η και απιθανο) μπορει να ναι αυτο με μερικα ονοματα......αντε να το πεισεις δλδ οτι εχει το προνομιο να λεγεται Χελωνα η Κουζινα η Σκευοφυλακη!!!! :?

Κι ολα αυτα για να μη τραβηξει ζορι ενας παππους και μια γιαγια......

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

ETSI EINAI!!!!

EIPAME GIA DYO...NEOFYTOS+MAΞΙMOS!!!

ΑΛΛΑ ΜΕ ΤΟ ΠΟΥ ΤΟ ΑΚΟΥΣΑΝΕ...

ΣΤΡΑΒΟΜΟΥΤΣΟΥΝΙΑΣΑΝΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΘΕΛΑΝΕ ΝΑ ΤΟ ΒΓΑΛΟΥΜΕ ΚΑΘΟΥΛΟΥ ΤΟΤΕ ΝΕΟΦΥΤΟ...ΜΟΝΟ ΤΟ ΑΛΛΟ...ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΕΙΝΑΙ ΔΥΟ!!!

ΑΝΤΕ ΤΩΡΑ ΝΑ ΔΩΣΕΙΣ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΟΥΝ ΣΕ ΜΕΓΑΛΟΥΣ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ ΟΤΙ ΤΟ ΝΕΟΦΥΤΟΣ...

ΓΙΑ ΠΑΙΔΑΚΙ ΕΙΝΑΙ ΚΑΠΩΣ....

ΚΑΙ ΟΤΑΝ ΠΑΕΙ ΣΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΘΑ ΤΟΝ ΦΩΝΑΖΟΥΝ ΟΛΟΙ ΦΥΤΟ-ΦΥΤΟ!!!!

 

Α ολα κι ολα!!!! Και να βγαζεις το ονομα τους και να μην εχεις το δικαιωμα να βγαλεις ενα δευτερο της αρεσκειας σου???? Οχι δα!!!!!

 

Θελει και λιγο θρασος το πραγμα!!!! Στο τελος θα σε βαλουν κατω και θα σε πατανε!!!!

 

Να τους πεις οτι ειναι τρεντυ να χεις δυο ονοματα και να ληξει το θεμα!!!! :lol: μΗ ΜΑΣΑΤΕ ΚΑΛΕ!!!!! Σαν πολυ θαρρος τους εχετε δωσει.......μες την ευαισθησια τα παππουδια!!!! :lol:

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

Έτσι είναι οι παπούδες και οι γιαγιάδες, εκβιάζουν με τον τρόπο τους (δεν έχεις δει το Λαζόπουλο??). Ήθελα να ήξερα τί θα έλεγε αν του έλεγες, "ΟΚ, αφού δεν θέλετε, θα το βγάλουμε μόνο Μάξιμο. Εγώ βέβαια ήθελα να βγει και το όνομά σας, αλλα....."

Αλήθεια και πέρα από τα αστεία, ο άντρας σου τί λέει σχετικά? Γιατί αν επιμένει και αυτός, τα πράγματα είναι πιο δύσκολα!

Link to comment
Share on other sites

Αχαχαχαχα....ετσι πρεπει να τους κανει!!!!!! :lol:

 

Απο τον αντρα ξεκινουν ολα τα προβληματα.......ειναι πλαστελινη στα χερια της μανουλας.........κι εμας αν ζουσε η πεθερα ουτε θα μας επεφτε λογος πως θα ονομαζαμε τον κανακαρη μας........δεν θα διανοουταν να μη δωσει το ονομα του πατερα του (που δεν χωνευει καθολου!)

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Koρίτσια, μην το γελάτε γιατί το όνομα του παιδιού έχει γίνει αιτία να μαλλιοτραβηχτούν ΠΟΛΛΕΣ οικογένειες. Νομίζω ότι για τις μαμάδες έχει περισσότερη σημασία το όνομα και η καζούρα στο σχολείο, οι μπαμπάδες και τα πεθερικά το βλέπουν αλλιώς! Όταν θα έρθει με το καλό εκείνη η ώρα κι εμείς θα σκοτωθούμε σίγουρα :evil:

Link to comment
Share on other sites

Εγώ μία κοπέλα που γνωρίζω και την έχουν βαφτίσει Παρθένα το ΄χει κάνει Θένια!

Και εγω ξερω μια που το Παρθενα το εχει κανει Θενια. Καλη κοπελα.

Καλη της ωρα! Εχω να τη δω απο τοτε που εφυγα απο την Ελλαδα.

 

Don't let fears hold you back from living everyday to your fullest!

Link to comment
Share on other sites

εγω παλι κ συγνωμη αν στεναχωρησω καποιες εχω μια απεχθια στα ονοματα που τελειωνουν σε "ουλα" Σουλα ,Κουλα,Τουλα,Τασουλα,Χρυσουλα,Ορθουλα,κλπ κλπ κλπ...δε ξερω πως μου εχει κατσει ετσι στραβα..κατι μου κανουν :roll::roll:

Link to comment
Share on other sites

Ξέχασα να σας πω και το καλλίτερο!!!

Τον μπαμπά μου τον λένε:Κλημένη,έχει καταγωγή από Μικρά Ασία κι εκεί συνήθιζαν αρχαιοελληνικά ονόματα.Στην δευτέρα δημοτικού είχα ένα πολύ καλό δάσκαλο που όμως ήταν μιας κάποιας ηλικίας και ...ήταν λίγο περήφανος στα αυτιά!!!Μια μέρα που μας ρώτησε όλα τα παιδάκια σχετικά με τα ονόματα των γονιών μας , όταν έφτασε σε μένα δεν μπορούσε να το ακούσει καλά κι έτσι αιστάνθηκα τόση ντροπή όταν χρειάστηκε να το επαναλάβω γύρω στις δέκα φορές ενώ έβλεπα τους συμμαθητές μου έτοιμους να με ...τρελλάνουν μετά στην καζούρα:roll::roll:

Μόλις χτύπησε το κουδούνι ξεχύθηκα στον δρόμο και σε όλη την διαδρομή ...έβραζα από θυμό.Φτάνοντας στο σπίτι , άνοιξε ο μπαμπάς μου και με έκπληξη με είδε κατακόκκινη θυμωμένη και με υψωμένο το δείκτη να του λέω:'' αν νομίζεις ότι θα πω ποτέ εγώ το παιδί μου Κλημένη,είσαι πολύ γελασμένος !!!" :shock::lol:

ΣΤΕΛΛΑ blbnp2.png DF5ip2.png

Link to comment
Share on other sites

Εγώ τις προάλλες άκουσα ένα αστείο ονοματεπώνυμο, γιατί ίσως το όνομα από μόνο του να μην είναι κι πολύ περίεργο.

 

ΠΟΥΤΙΜΟΣ ΤΕΝΕΚΕΣ

 

Επίσης, θεωρώ ότι είμαι από εκείνα τα παιδιά που είχαν την ατυχία να έχουν ένα περίεργο όνομα λόγω της γιαγιάς μου.

Με φωνάζουν Εύη αλλά βγαίνει από το Ευλαμπία.

Και όταν πήγα στο γυμνάσιο ήταν τα χρόνια εκείνα που ο Γιοκαρίνης είχε βγάλει το γνωστό τραγούδι...........

Αργότερα το ξεπερνάς, στη σχολή μάλιστα κατάλαβα ότι πολύ καθηγητές με θυμόντουσαν λόγω του περίεργου ονόματος μου αλλά σε κάθε περίπτωση γιατί να το κάνεις αυτό στο παιδί σου;

Link to comment
Share on other sites

Ακούστε ονόματα που υπάρχουν (δεν κάνω πλάκα, από το εορτολόγιο τα βρήκα)

 

 

Αγορίτσα

λένε κανονικά τη Ζέτα Μακρυπούλια.Λέτε στο σχολείο να κορόιδευαν το Ζετάκι; Δε νομίζω 8)

Link to comment
Share on other sites

Όλο το σχολείο μου το τραγουδούσε!

Ακόμη και ο καθηγητής της γυμναστικής κάθε φορά που είχαμε μάθημα μου έλεγε:

"δεν θα ξεκινήσουμε αν δεν μας πεις το τραγούδι!"

Φυσικά δεν το είπα ποτε!

Link to comment
Share on other sites

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...