Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΧΑΜΗΛΟΣ ΠΛΑΚΟΥΝΤΑΣ


Recommended Posts

ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΓΕΙΑ ΣΑΣ. ΕΙΜΑΙ ΣΤΗΝ 10 ΒΔΟΜΑΔΑ ΚΥΗΣΗΣ Κ Η ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΣΤΟΝ ΥΠΕΡΗΧΟ ΕΝΩ ΔΕΝ ΕΙΔΕ ΑΠΟΚΟΛΗΣΗ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΠΩΣ ΤΟ ΜΩΡΟ ΚΑΛΑ ΑΛΛΑ Ο ΠΛΑΚΟΥΝΤΑΣ ΕΙΝΑΙ ΧΑΜΗΛΑ ΝΑ ΠΡΟΣΕΧΩ. ΟΤΑΝ ΕΙΝΑΙ ΧΑΜΗΛΑ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΝΑ ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΚΑΤΙ ΑΣΧΗΜΟ? ΠΡΟΜΗΝΥΕΙ ΑΠΟΒΟΛΗ ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ?

"]00856dd2fe.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Κι εγω μια απο τα ιδια ειμαι. Μου ειπαν στην αυχενικη οτι ειναι χαμηλα ο πλακουντας κ να προσεχω. Την 16η εβδομαδα ειχακ κατι συσπασεις, δε ξερω αν ειχα σχεση, αλλα εκανα ξαπλα 2 βδομαδες για καλο κ για κακο.

Σταματησα κ το περπατημα. Βεβαια τωρα οσο περναει ο καιρος κ ειμαι καλα ξεθαρεψα κ κολυμπαω αρκετα χωρις προβλημα, κ περιμενω να οαω για β'επιπεδου σε 8 μερες να μου πουνε αν ανεβηκε ο παλιοπλακουντας!!!

απ'οτι καταλαβα ανεβαινει σε σχεδον ολες τις περιπτωσεις, πρεπει να εισαι ατυχη για να μεινει χαμηλα... εμενα πριν απο 1 μηνα ηταν 2,5 εκατοστα απο τον τραχηλο. Για να δουμε τωρα...

Πες μου αν σου ειπε τιποτα παραπανω ο γιατρος. ;)

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει λόγος να φοβάσαι. Στην πρώτη μου εγκυμοσύνη στο πρώτο τρίμηνο είχα λίγα καφέ υγρά, όταν πήγα στον γιατρό μου είπε ότι ο πλακούντας ήταν χαμηλά και γι αυτό και δίνει το αίμα. Τελικά λίγη ξεκούραση μου είπε πήγαινα κανονικά στη δουλειά μου ήταν σε γραφείο όπτοτε δεν υπέρχε πρήβλημα. Τελικά όταν έκλεισα την 12η εβδομάδα σηκώθηκα το βράδυ κλασικά για κατούρημα αλλά όταν πήγα είδα ότι στο εσώρουχο είχε αίμα με υγρά σαν αιμοραγία με υγρά μαζί. Φοβήθηκα πάρα πολύ αλλα τελικά δεν ήταν τίποτα ήταν απο τον πλακούντα. Στο επόμενο διάστημα όσο μεγάλωνε το μωρό τον έσπρωχνε και τελικά δεν μου ξαναέδωσε τίποτα ούτε αιμοργία ούτε καφέ υγρά.

Μην ανησυχείς λοιπόν αλλά να περιμένεις καφέ υγρά ακόμα και αίμα αλλά να μη φοβηθείς καθόλου προέρχεται απο τον πλακούντα το μωράκι σου είναι μια χαρά.

Με το κάλο λοιπόν καλή μου!!!!

xOSvp3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Κι εμενα το ιδιο μου ειχε πει ο γιατρος κατα το τελος του πρωτου τριμηνου,στην αυχενικη το επιβεβαιωσαμε αλλα και ο γιατρος μου και η κοπελα που μου εκανε την αυχενικη ειπαν οτι θα ανεβει...τελικα την προηγουμενη βδομαδα(15+4)που πηγα για υπερρηχο ειδαμε οτι οντως ειχε ανεβει πολυ και απο ο,τι μου ειπαν θα ανεβει κι αλλο μεχρι το τελος..μη φοβασαι,απλα δεν θελει βαρη και πολλη κουραση οσο ειναι ετσι,μετα συνηθως ανεβαινει,στο 1% λεει μονο μενει ετσι...:)

tt8ef32.aspx
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ακριβώς το ίδιο πρόβλημα έχω κι εγω. Είμαι στη 10η βδομάδα. Ο γιατρός μου είπε πως θα ανέβει, σπανια δεν ανεβαινει...μηπως να κανουμε κατακόρυφο να βοηθησουμε την κατασταση :) ?

Link to comment
Share on other sites

Οταν εκανα την αυχενικη διαφανεια(12 εβδομαδων) φανηκε οτι ο πλακουντας ηταν χαμηλα και ακουμπουσε στον τραχηλο. ο γυναικολογος μου ομως με καθησυχασε και μου ειπε πως μετα την 20η εβδομαδα φαινεται πραγματικα αν ειναι χαμηλα ο πλακουντας, γιατι ανεβαινει καθως μεγαλωνει η μητρα. εκανα κανονικα δουλειες, σηκωνα βαρη, περπατουσα πολυ και κολυμπουσα στη θαλασσα...τωρα ειμαι στην 23η εβδομαδα και ο πλακουντας εχει ηδη ανεβει.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

αχ βρε κοριτσια και εγω μια απο τα ιδια και ανησυχω. ειμαι περιπου στη 14η εδβομαδα και μου ειπανε τα ιδια. χαμηλος πλακουντας οχι βαρη οχι κουραση. και πες του μου σας παρακαλω οταν εχεις ηδη ενα μικρο παιδακι τι κανεις?! τι να πω? μακαρι να βαλει θεος το χερι του

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια κι εγω εχω χαμηλα τον πλακουντα, δεν προσεχα ιδιαιτερα κι εχθες ειδα λιγο αιμα και τρεχαμε... ευτυχως ολα καλα, δεν ειχα πληρη αποκολληση αλλα θα παραμεινω λιγες μερες ξαπλα. Το μωρακι ειναι μια χαρα! Απλα λιγο προσοχη θελει και ηρεμια.. μεχρι να ανεβει.. λιγο υπομονη ας κανουμε.. Σας φιλω

cf7op3.png

 

 

wQtYp3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

μολις πριν 2 ωρες ειδα αιμα στο εσωρουχο.ο γιατρος ειπε ακινησια.εχω ξαπλωσει απο τοτε και προσπαθω να μην τρελαθω απο την αγωνια και το φοβο.στην β΄επιπεδου διαγνωστηκε επιχειλιος προδρομικος πλακουντας και μου χε πει να προσεξω.δεν εκανα τιποτα ιδιαιτερο σημερα.ειχα μονο κατι μικρες σουβλιτσες και κατι με ετρωγε οτι κατι πηγαινε στραβα.τωρα...βλεπουμε..ο θεος να με βοηθησει να μη χασω το παιδι μου.

wCzlp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εγω απο την αρχη ειχα επιπωματικο που σημαινει πιο κατω δεν γινεται. δυσκολα αυτος ο τυπος ανεβαινει. ομως ανεβηκε και μεχρι τελος ειχε παει σε τετοια θεση που γεννησα φυσιολογικα. βεβαια μεχρι τοτε ακουγα τα χιλια μυρια, κεσαρικη αιμοραγιες αποκολησης και αλλα πολυ χειροτερα αλλα ολα πηγαν καλα. μην ανησηχεις καθολου ξελουραση και ηρεμια και ολα θα πανε καλα. δεν χανεις ετσι ευκολα το μωρακι σου επειδη ο πλακουντας ειναι χαμηλος .σε φιλω!!!!

Link to comment
Share on other sites

ιωαννα ευχομαι να πανε ολα καλα και να μην συνεχιστει η αιμορραγια. Δεν πας για κανεναν υπερηχο για καλο και για κακο? Εμενα μου ειχε συστησει ξαπλα και επαιρνα και ουτροτζεσταν. Δεν θα ειναι κατι, απλα θελεις ξεκουραση και προσοχη. Σημερα στη β' επιπεδου ειδαμε οτι ανεβηκε ευτυχως ο πλακουντας.. 2 βδομαδες μετα την μικρη αποκολληση! Οποτε μην ανησυχεις, ολα θα γινουν.. να εισαι χαλαρη και αισιοδοξη! φιλια

cf7op3.png

 

 

wQtYp3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Καλημέρα! Και εγώ χαμηλό πλακούντα. Μου το είπαν στον μεγάλο υπέροχο (21-22εβδομάδα). Σήμερα κλέινω την 23. Μπορεί κάποιος να μου πει μέχρι πότε (ποια εβδομάδα) έχει περιθώριο να ανέβει;;; Την κόρη μου την έκανα φυσιολογικά χωρίς καθόλου κόπο. Πραγματικά πολύ όμορφη εμπειρία. Θέλω και τώρα να αποφύγω την καισαρική...μέχρι πότε μπορώ να ελπίζω;;

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!

Αντιμετώπισα το θέμα "επιπωματικός πλακούντας" στη 2η εγκυμοσύνη μου και όπως οι προηγούμενες κοπέλες, καθώς οι εβδομάδες περνούσαν ο πλακούντας ανέβαινε. Ο γιατρός μου είπε ότι όσο προχωρά η εγκυμοσύνη και μεγαλώνει η μήτρα, τόσο θ'ανεβαίνει και ο πλακούντας. Λογικά είναι κάτι που θα "βελτιώνεται" με την πάροδο των εβδομάδων.

Προσωπικά, ξέρω για πολλές που αντιμετώπισαν το πρόβλημα του χαμηλού πλακούντα, αλλά καμία που να μην ανέβηκε τελικά καθώς πλησίαζε ο καιρός να γεννήσει.

Όλα θα πάνε καλά!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα!

Αντιμετώπισα το θέμα "επιπωματικός πλακούντας" στη 2η εγκυμοσύνη μου και όπως οι προηγούμενες κοπέλες, καθώς οι εβδομάδες περνούσαν ο πλακούντας ανέβαινε. Ο γιατρός μου είπε ότι όσο προχωρά η εγκυμοσύνη και μεγαλώνει η μήτρα, τόσο θ'ανεβαίνει και ο πλακούντας. Λογικά είναι κάτι που θα "βελτιώνεται" με την πάροδο των εβδομάδων.

Προσωπικά, ξέρω για πολλές που αντιμετώπισαν το πρόβλημα του χαμηλού πλακούντα, αλλά καμία που να μην ανέβηκε τελικά καθώς πλησίαζε ο καιρός να γεννήσει.

Όλα θα πάνε καλά!

 

Ευχαριστώ! Ξέρεις μέχρι πότε σταθεροποιείται η θέση του;;;

Link to comment
Share on other sites

γεια σας κοριτσια και απο μενα!:

ειμαι 19 η βδομαδα σε διδυμακια και εχω επιχειλιο πλακουντα.δυστυχως εκανα και μια αιμορραγια αλλα εδω και 5 εβδομαδες ειμαι μια χαρα αλλα ξαπλα.

συνηθως ανεβαινει ο πλακουντας μετα την 25η βδομαδα...θελει προσοχη πολυ ξεκουραση οχι σκυψιμο,οχι βαρη και οχι κουραση γενικα......

Link to comment
Share on other sites

Εγώ που έχω και την κόρη μου είναι δύσκολο να αποφύγω αγκαλιές τελείως. Προσπαθώ αλλα η μικρή απαιτεί την δική μου αγκαλιά (π.χ για να την βάλω στο καθισματάκι της). Δηλαδή έχω ακομα 2-3 βδομαδούλες για να ανέβει:cry::cry::cry:

Link to comment
Share on other sites

Εγώ που έχω και την κόρη μου είναι δύσκολο να αποφύγω αγκαλιές τελείως. Προσπαθώ αλλα η μικρή απαιτεί την δική μου αγκαλιά (π.χ για να την βάλω στο καθισματάκι της). Δηλαδή έχω ακομα 2-3 βδομαδούλες για να ανέβει:cry::cry::cry:

 

 

ναι η αληθεια ειναι οτι πρεπει οσο μπορεις να αποφευγεις το σηκωμα ειδικα απο χαμηλα!

εμενα παντως εντοπιστηκε απο 12η βδομαδα και εκτοτε μου δημιουργει προβληματα...ορατα εννοω αιμα καθως προκληθηκε μικρη αποκολληση...

 

να σου ζησει η κορουλα και να πανε ολα καλα με το μωρο!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλησπερα κ απο μενα κ καλες εγκυμοσυνες να εχουμε με γερα μωρακια στις αγκαλιες μας πρωτα ο θεος.....!!

ειμαι στην 15η εβδ κ ολα πανε πολυ καλα αλλα κ εμενα η γιατρος μου ειπε οτι ειναι χαμηλα ο πλακουντας αλλα στην 17η-18η που θα με ξαναδει θα δει αν εχει ανεβει.μου ειπε ειναι ακομη νωρις κ να μην ανυσηχω αλλα στο αλλο ραντεβου θα το ξαναδουμε κ κανονικα πρεπει να εχει ανεβει αλλιως προσοχη!!

απλα μου ειπε πολυ ξεκουραση!!

βλεπουμε.......!!:-D

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια,

Κι εμένα ο γιατρός μου διέγνωσε χαμηλό πλακούντα και μόλις μπήκα στην 18η εβδομάδα! Αναρωτιέμαι όμως, όλες τις προηγούμενες φορές δεν το έβλεπε ή δεν φαινόταν;Τι πρέπει να προσέχω;Να μη κάνω καθόλου δουλειές στο σπίτι ή ελαφριά πράγματα πχ μαγείρεμα;Σίδερο μπορώ;¨Εχω ήδη φοβηθεί αρκετά και κάθε τρείς και λίγο οτι πονάκι νοιώσω νομίζω είναι συσπάσεις αλλά δεν μπορώ να είμαι σίγουρη δεν είναι κάτι που επιμένει!Τι πρέπει δλδ να προσέχω;Το οτι αρκετές φορές κάθομαι οκλαδόν μπορεί αυτό να το προκάλεσε ή είναι τυχαίο;Το οτι είμαι σε καθιστή θέση συχνά πειράζει κι αυτό;Θα πρέπει να προσέχω το βάρος του σώματος να μη πέφτει μπροστά στη κοιλιά όταν γέρνω;Και η ψυχούλα μου όταν πήγαμε να το δούμε δεν γυρνούσε, ο γιατρός είπε έχω μακρόστενη μήτρα,δλδ;;;Πειράζει κι αυτό;Μόνο το χεράκι του σήκωσε και τον αντίχειρα σαν να μου έλεγε όλα οκ!

Ελπίζω να μη σας κούρασα,όποια συμβουλή- ανακούφιση δεκτή!!Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Μπουλμπουρήθρα καλή σου μέρα και σε εσένα και το μωράκι σου και με το καλό να το υποδεχτείς γερό και τυχερό και με ένα πόνο! είδα που γράφεις για το χαμηλό πλακούντα και αναρωτιέσαι εάν το είχε δει ή όχι ο γιατρός σου.....

εμένα ο υπέρηχος του γιατρού μου δεν θα έλεγα ότι είναι και της πιο τελευταίας τεχνολογίας, και αρχικά είχαμε διαγνώσει "ελαφρώς" χαμηλό πλακούντα στην αυχενική διαφάνεια που είχα κάνει εκτός του ιατρείου του.... εκεί μου είχε πει η γιατρός της κλινικής ότι είναι ελαφρά χαμηλός (για αυτό είχα και καφέ υγρά σχεδόν τους 2,5 πρώτους μήνες)... επίσης, μου είχε πει η γιατρός ότι στην πορεία όσο η μήτρα μεγαλώνει κξαι προχωράει η εγκυμοσύνη, λογικά ανεβαίνει και ο πλακούντας, και συνεπώς θα τον επαναξετάζαμε στο μεγάλο υπέρηχο, όπως και έγινε, στην 22η εβδομάδα, όπου εν τέλει μου είπε ότι είχε ανέβει ψηλά..... μέχρι τότε, όσες φορές (1 ή 2) πήγα στο γιατρό μου τον είχα ρωτήσει αν μπορεί να δει αν ο πλακούντας ανέβηκε και μου είχε πει ότι δεν μπορούσε να το δει πολύ καλά... άρα ναι, θεωρώ ότι μπορεί λόγω παλαιότητας του μηχανήματος του υπερήχου να μην μπορούσε να το δει μέχρι τώρα και ο δικός σου γιατρός.... όπως και να έχει, μέχρι να δούμε ότι ανέβηκε ψηλά, εμένα μου είχε πει ο γιατρός μου να μην σηκώνω καθόλου βάρη και να μην κουράζομαι γενικώς.. όπως και έτσι έκανα... μην πας σε ακρότητες, δηλαδή αν σηκώσεις μια σακούλα ή κάνεις δουλειές, προς Θεού δεν θα πάθεις τίποτα... απλά φρόντισε πρώτον, να μην κουράζεσαι (πχ την ηλεκτρική σκούπα ο άνδρας μου την κουβαλούσε, και πχ νερό στο κουβά για σφουγγάρισμα επίσης ο άνδρας μου μου άλλαζε... αλλά σκούπιζα καθάριζα κανονικότατα...) παν μέτρον άριστον....

για τα άλλα που λες, κάτσε όπως θες, οκλαδόν, σταυροπόδι, το μωρό δεν παθαίνει τίποτα, είναι πολύ καλά προστατευμένο!

 

όπως και να έχει, επειδή η κάθε εγκυμοσύνη είναι διαφορετική, ρώτα το γιατρό σου τι μπορείς και τι όχι να κάνεις... γιατί εγώ σου ξανά λέω, μου είχαν πει "ελαφρώς χαμηλά" ότι ήταν... αν εσένα είναι καθαρά χαμηλά, ίσως τότε πρέπει να είσαι πιο προσεχτική.. και επίσης αυτό με τη μακρόστενη μήτρα, επίσης δεν ξέρω τι μπορεί να σημαίνει.. όσο για τον σε χαιρέτησε το μωράκι σου μόνο, και εγώ κάποιες φορές πουπηγαίναμε στο γιατρό για εξέταση, ήταν πολύ ήσυχη και στεναχωριόμουνα, αλλά όσο περνάνει οι μέρες και οι εβδομάδες θα δεις ότι θα το νοιώθεις πολύ πιο συχνά...

 

σε κάθε περίπτωση, θετική σκέψη, έχεις φτάσει από ότι βλέπω σχεδόν 19η εβδομάδα, συνεπώς τα πολύ επικίνδυνα πέρασαν... φρόντισε λοιπόν, να χαρείς την εγκυμοσύνη σου όσο μπορείς, να μην κουράζεσαι, γιατί όπως και να έχει, μετά με τα μωράκια μας θα θέλουμε μισή ώρα να χαλαρώσουμε και δεν θα μπορούμε!!!!! Σου εύχομαι με το καλό όλα, αν θέλεις κάτι, εδώ είμαστε!!!!

Μαρία-Χρήστος-μπέμπα

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια,

Κι εμένα ο γιατρός μου διέγνωσε χαμηλό πλακούντα και μόλις μπήκα στην 18η εβδομάδα! Αναρωτιέμαι όμως, όλες τις προηγούμενες φορές δεν το έβλεπε ή δεν φαινόταν;Τι πρέπει να προσέχω;Να μη κάνω καθόλου δουλειές στο σπίτι ή ελαφριά πράγματα πχ μαγείρεμα;Σίδερο μπορώ;¨Εχω ήδη φοβηθεί αρκετά και κάθε τρείς και λίγο οτι πονάκι νοιώσω νομίζω είναι συσπάσεις αλλά δεν μπορώ να είμαι σίγουρη δεν είναι κάτι που επιμένει!Τι πρέπει δλδ να προσέχω;Το οτι αρκετές φορές κάθομαι οκλαδόν μπορεί αυτό να το προκάλεσε ή είναι τυχαίο;Το οτι είμαι σε καθιστή θέση συχνά πειράζει κι αυτό;Θα πρέπει να προσέχω το βάρος του σώματος να μη πέφτει μπροστά στη κοιλιά όταν γέρνω;Και η ψυχούλα μου όταν πήγαμε να το δούμε δεν γυρνούσε, ο γιατρός είπε έχω μακρόστενη μήτρα,δλδ;;;Πειράζει κι αυτό;Μόνο το χεράκι του σήκωσε και τον αντίχειρα σαν να μου έλεγε όλα οκ!

Ελπίζω να μη σας κούρασα,όποια συμβουλή- ανακούφιση δεκτή!!Ευχαριστώ

 

Καλησπέρα,

 

Ο χαμηλός πλακούντας στις 18 εβδ. δεν είναι τόσο ασυνήθιστος και δεν αποτελεί απαραίτητα σοβαρό πρόβλημα. Η θέση του πλακούντα εξαρτάται από το πού θα εμφυτευθεί το γονιμοποιημένο ωάριο στην αρχή της εγκυμοσύνης, κάτι που είναι γενικά τυχαίο. Χαμηλή θέση θεωρείται όταν το κατώτερο χείλος του πλακούντα είναι κοντά ή καλύπτει τον τράχηλο. Καθώς όμως η μήτρα μεγαλώνει με την εξέλιξη της εγκυμοσύνης ο πλακούντας συνήθως σιγά-σιγά ανεβαίνει ψηλότερα, δηλαδή απομακρύνεται από τον τράχηλο. Ως αποτέλεσμα λιγότερο από τις μισές των περιπτώσεων με χαμηλό πλακούντα στις 20-24 εβδ. επιμένουν έτσι στις 36 εβδ.

Ο χαμηλός πλακούντας όντως προδιαθέτει σε αιμορραγία, αλλά αυτό εξαρτάται από το αν και πόσο καλύπτει τον τράχηλο (δηλ. το βαθμό του). Γενικά συστήνουμε να αποφεύγονται οι καταστάσεις που προκαλούν συσπάσεις της μήτρας, όπως υπερβολική κόπωση, χτυπήματα στην κοιλιά, σεξ.επαφή, κλπ. Ήπια, καθημερινή δραστηριότητα κατά κανόνα δε θεωρείται ότι αυξάνει τον κίνδυνο όπως και η στάση του σώματος ή ο τρόπος που κάθεστε.

Πιστεύω ότι ο γιατρός σας θα είχε δει ότι ο πλακούντας είναι χαμηλά και νωρίτερα, απλά επειδή είναι συχνό εύρημα (ως και 50% στις 14 εβδ.) ίσως δε θέλησε να σας ανησυχήσει ελπίζοντας ότι θα ανεβεί σύντομα ψηλότερα.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

γεια σας κοριτσια.εγω εκανα χθες β επιπιδου και μου ειπαν και εμενα οτι ειναι χαμηλα ο πλακουντας.βεβαια η γιατρος μου μου ειπε να προσεχω να ξεκουραζομαι και καθολου επαφες.εγω βεβαια φοβαμαι πραγματικα παρα πολυ ειναι το πρωτο μου.δεν ειχα καθουλου αιμα και τετοια.θα πρεπει να ανησυχω??αν γνωριζετε κατι απαντηστε μου μπασ και ηρεμησω λιγο

Link to comment
Share on other sites

γεια σας κοριτσια.εγω εκανα χθες β επιπιδου και μου ειπαν και εμενα οτι ειναι χαμηλα ο πλακουντας.βεβαια η γιατρος μου μου ειπε να προσεχω να ξεκουραζομαι και καθολου επαφες.εγω βεβαια φοβαμαι πραγματικα παρα πολυ ειναι το πρωτο μου.δεν ειχα καθουλου αιμα και τετοια.θα πρεπει να ανησυχω??αν γνωριζετε κατι απαντηστε μου μπασ και ηρεμησω λιγο

Καλησπέρα:) μην ανησυχείς,θα κάνεις αυτά που σου είπε ο γιατρός σου και όλα θα πάνε καλά!να προσέχεις να μη σηκώνεις βάροι,να ξεκουράζεσαι και αν παρατηρείσεις αίμα να πάρεις τηλέφωνο το γιατρό σου!!!καλή συνέχεια με την εγκυμοσύνη σου:P

Δεν υπάρχει ασχήμια στην εγκυμοσύνη διότι, δεν υπάρχει ασχήμια στη μητρότητα.!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...