Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

απωλεια ακοης απο ωτιτιδα?


Recommended Posts

απο τοτε που ξεκινησαμε τον παιδικο, η μικρη ειναι ΣΥΝΕΧΕΙΑ αρρωστη..

 

παντα το ιδιο

μυξες, βηχας, μπουκωμα, εμετοι απο φλεμματα, ρινιτιδα.... πυρετος ευτυχως οχι..

 

απο αρχες σεπτεμβρη εχει παρει 3 φορες (ΝΑΙ, 3!!!!!!) αντιβιωση

μια φορα αμοξιλ, 2 φορες κλαριπεν... αντισταμινικα, και εισπνεομενα... απειρα

 

την κοιταζε συχνα παιδιατρος, που μας διαβεβαιωνε οτι τα αυτια της, ειναι "λιιιιιιιιιιιγο κοκκινα, αλλα οχι κατι επικινδυνο"

 

τις προαλλες, εχοντας πια απελπιστει απο τις ιωσεις και τις αντιβιωσεις, κλεισαμε ραντεβου σε παιδιατρο κλασσικης ιατρικης, που ομως σε γονεις που επιθυμουν κανει και ομοιοπαθητικη (την Ζωτου)

 

στην καινουργια παιδιατρο θα πηγαιναμε κυριως, για να τονωσουμε το ανοσοποιητικο και να δουμε αν μπορουμε να αποφυγουμε τις αντιβιωσεις, ελεος πια, εχουμε πηξει στην αντιβιωση..

 

χτες ομως, συνειδητοποιησαμε με τον συζυγο μου, οτι το παιδι ΔΕΝ ΑΚΟΥΕΙ... ή μαλλον, βαριακουει...

 

εδω και καιρο (οσο καιρο περιπου εχουμε και τα προβληματα με την μυξα και το βηχα, πανω απο μηνα δηλαδη) η μικρη ειναι ολο "τι?" και "τι?"

νομιζαμε οτι κανει πλακα, αλλα χτες σιγουρευτηκαμε οτι το παιδι ΔΕΝ ακουει καλα!!!! (γενικα ειναι σκυλι στον πονο, και για πονο στο αυτι ειχε παραπονεθει ελαχιστες φορες)

 

σημερα λοιπον, το πρωτο που ανεφερα στην γιατρο (πριν καν, παρει ιστορικο) ηταν οτι το παιδι εχει προβλημα με την ακοη της..

 

κοιταει τ αυτια της.. ΚΑΙ ΠΑΘΑΙΝΕΙ ΠΛΑΚΑ... τιγκα στο υγρο!!!!!!! πολυ χαλια!!! της φανηκε παραξενο, που το παιδι ακουει εστω και λιγο!!!!

 

μας εδωσε Kali Carbonicum, το οποιο ξεκινησαμε αμεσα, και αλλα 3 συμβατικα φαρμακα, (σταγονες) για μυτη και αυτια..

μας ζητησε να μας ξαναδει σε καμια 15αρια μερες..

 

 

το προβλημα ειναι οτι επειδη εχω φρικαρει με την μικρη που δεν ακουει, εχω σκοπο να δωσω λιγες μερες ευκαιρια στα ομοιοπαθητικα φαρμακα να δρασουν (εχω μαρτυριες οτι η ομοιοπαθητικη κανει θαυματα στις παιδικες ωτιτιδες)

αλλα το αργοτερο παρασκευη, θα παω το παιδι και σε παιδορυλλα σε καποιο νοσοκομειο, να το δουν κι εκει

 

φοβαμαι για μονιμη ζημια..

 

 

εχει τυχει σε παιδι με ωτιτιδα, να παθει απωλεια ακοης? συνηλθε μετα?

 

να φρικαρω????? (οκ, ρητορικη ερωτηση, εχω σαλταρει ηδη)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 104
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Ειδικός δεν είμαι, θα σου πω την εμπειρία μου.

Πέρισυ, πρώτη χρονια στον παιδικό, περάσσαμε κα ιεμείς απανωτές αρρώστιες.

Κάποια στιγμή το παιδί όταν του μιλούσαμε ελεγε συνεχεια ...τι?

Εγώ ανησύχησα, έλεγα το παιδί δεν ακούει καλά, ο άντρας μου μου έλεγε ότι είμαι υπερβολική...

Εκλεισα ραντεβου και την πήγα σε ΩΡΛ στο νοσοκομείο.

Το παιδί είχε υγρό στα αυτιά.

Πήραμε αντιβίωση, ξαναπήγαμε μετά από 15μέρες, είχε ακόμα λίγο υγρο.

Μας άφησε έτσι και μας είπε να ξαναπάμε σε καμμιά 10ρια μέρες.

Το υγρό είχε φύγει, και εγώ το είχα ήδη καταλάβει γιατί το παιδί μου άκουγε και είχε σταματήσει το τι και τι όλη την ώρα..

Γενικά για να σε ηρεμήσω, δεν χάνει έτσι εύκολα την ακοή του ένα παιδί. Απλώς, μην το αφήσεις και θα έλεγα, συγνωμη κιόλας, δεν θέλω να πω κάτι για τον παιδίατρο, προς θεού, ότι ίσως είναι καλύτερα να την δει ειδικός, δηλαδή ΩΡΛ και όχι παιδίατρος.

Είναι αφελής όποιος πιστεύει ότι θα πάει στον παράδεισο μιας θρησκείας και δεν θα διακινδυνεύσει να καταλήξει στην κόλαση μιας άλλης.

 

 

 

TbSdp2.png

Link to comment
Share on other sites

χωρίς να θέλω να σε τρομάξω,μπορεί να υπάρξει μόνιμη απώλεια ακοης από ωτίτιδα. έτσι το έπαθε κόρη οικογενειακής μας φίλης πριν 25 χρόνια περίπου.δεν εχει χασει εντελώς την ακοή της αλλά ακούει αν μιλάς αρκετά δυνατά και πήγαινε και σε ειδικό σχολείο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

χωρίς να θέλω να σε τρομάξω,μπορεί να υπάρξει μόνιμη απώλεια ακοης από ωτίτιδα.

 

ΑΝ ΠΑΡΑΜΕΛΗΘΕΙ!

 

Κοριτσακι, μην τρελλαινεσαι...

Περυσι περασα τα ιδια με την κορη μου. Η παιδιατρος διεγνωσε ωτιτιδα, πηρε αντιβιωση, σε ανυποπτο χρονο πηρα χαμπαρι οτι το παιδι δεν ακουγε και πηγαμε σε ωρλ. Που ξαναπηγαμε, και ξαναπηγαμε μιας και το υγρο δεν εφευγε με τιποτα, απο Ιανουαριο μεχρι τελη Απριλη ηπιε 7 αντιβιωσεις σε απανωτες ωτιτιδες. Μας ειπε ο ωρλ οτι ειχε χασει το 20% της ακοης της κι οταν με ειδε που φρικαρα μου ειπε "καλε ηρεμησε, θα επανελθει, τι ειναι η ακοη να χαθει ετσι απλα?"

 

Με λιγα λογια, δεν εχει παθει τιποτα ανεπανορθωτο η ακοη της κορης, ηρεμησε!

 

Οταν βρεθηκα στην θεση σου (κι ασχετα απο ομοιοπαθητικη), εψαξα και βρηκα εναν καλο παιδοωρλ!

 

Περαστικα της!

LCizp3.pngI0Pwp3.png

Link to comment
Share on other sites

φυστικο χωρις να θελω να σε ανησυχησω κ εγω, να σου πω τι εχει συμβει με εμας.

καταρχας ο χασμπανος ειναι ολιγον βαρηκοος.

εχει θεμα κ με το διαφρσγμα κ με τον λαβυρινθο κ ειχε θεμα με ωτιτιδες οσο ηταν μικρος.

 

στο παρον:

μετα απο ωτιτιδες απανωτες ο αγορης απο τα διδυμα επαθε ρηξη κ στα 2 τυμπανα.

 

ο παιδιατρος ειχε δει απλα την πρωτη ωτιτιδα. μας εδωσε αντιβιωση για 10 μερες. το παιδι ομως αμεσως μολις τελειωσαμε την αντιβιωση αρχισε να ουρλιαζει ξαφνικα κ να ξυνει το αυτι του.

 

ο παιδιατρος μετα διαγνωσε την ρηξη στο αριστερο τυμπανο. δεν εβγαλε καθολυ υγρο το αυτι, γιατι ειχε κερι απο πανω.

ξανα αντιβιωση, διαφορετικη αυτη τη φορα.

αιτιολογια: ανθεκτικη η αντιβιωση στο μικροβιο (ή το αναποδο μου ειπε? μπερδευτηκα!).

 

θορυβηθηκα κ πηγα την επομενη μερα σε μια ωριλα στην ιδια κλινικη.

καθαρισε τα αυτια κ στα δυο (πρωτα τα ''μουλιασε'' με βαμβακερα καλαμακια αδρεναλινης)

μεχρι να τα παω λοιπον, (κ τα δυο παιδια, γιατι ειχε κ η διδυμη ωτιτιδα), εκανε ρηξη κ στο αλλο τυμπανο ο αγορης.

μετα να δεις τι εβγαλαν τα αυτια!!!!!

 

επειδη η ωριλα που πηγα δεν ηταν κ το αστερι του νοσοκομειου (το εμαθα εκ των υστερων) θα παω μολις τελειωσει κ η μεγαλη κορη την αντιβιωση, γιατι τωρα εχει κ αυτη ωτιτιδα,

σε αλλο ωριλα, για ακουογραμμα κ περεταιρω εξετασεις, παρολο που το παιδι δειχνει οτι ακουει καλα.

 

τουλαχιστον ετσι μου ειπαν. οτι χρειαζεται ακουογραμμα. κ ο παιδιατρος μας κ η ωριλα.

(κ δεν ειχαν λογο να προωθησουν το μαγαζακι τους. ξερουν οτι τα παιδια καλυπτονται απο την ιδιωτικη ασφαλεια για ακουογραμμα)

λογικα... οτι σπερνεις, θεριζεις.

εγω.... το προωθησα οσο μπορουσα!

Link to comment
Share on other sites

κι εγω εχω ακουσει οτι η ομοιπαθητικη κανει θαυματα σε ωτιτιδες.....

δεν ξερω και δεν εχω προσωπικη εμπειρια.....

κι εμεις φετος πηραμε την δευτερη αντιβιωση για ωτιτιδα.....

εχουμε κανει αλλες δυο φορες δηλαδη συνολικα 4 φορες και ειμαστε 31 μηνων. επειδη με ανησυχησες μηπως και η δικια μου δεν ακουει καλα θα ψαχτω και αν εχω νεοτερα θα ενημερωσω......

ευχομαι να εισαι απλως υπερβολικη!!!!!

μου φαινεται ομως αδιανοητο οτι με μια ωτιτιδα μπορει να παθει βλαβη μονιμη.... αν παραμεληθει ομως τοτε υπαρχει θεμα οπως πολυ σωστα ειπε η ελενη.....

Fm6D.jpg

LdHBp3.png

Link to comment
Share on other sites

ξερουμε που μπορει να γινει ακοογραμμα ιδιωτικα? (αν περιμενω απο το παιδων... σωθηκα..) και ποσο κοστιζει?

 

επισης, ξερουμε καλο παιδορυλα? κατα προτιμηση νοτια προαστεια, ή σε μεγαλο ιδιωτικο νοσοκομειο

Link to comment
Share on other sites

Στο Παιδιατρικο του Μητερα κανουν σιγουρα.

Στην κορη μου εκανε ο ωρλ κατα την διαρκεια της επισκεψης.

 

Παιδοωρλ με τα κριτηρια που ζητας, δυστυχως δεν εχω να συστησω.

LCizp3.pngI0Pwp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

μου φαινεται ομως αδιανοητο οτι με μια ωτιτιδα μπορει να παθει βλαβη μονιμη.... αν παραμεληθει ομως τοτε υπαρχει θεμα οπως πολυ σωστα ειπε η ελενη.....

Θα συμφωνήσω.

 

Στην κορη μου εκανε ο ωρλ κατα την διαρκεια της επισκεψης.

Και σε μας το ίδιο. (Παρ' ότι ο γιός μου έχει πάθει μόνο μία φορά ωτίτιδα αλλά είχε τρομερό πρόβλημα με ιγμορίτιδα και τις παρενέργειές της.) Ακουόγραμμα και τυμπανόγραμμα και λεπτομερή έλεγχο του όλου συστήματος (μύτη / αυτιά / λαιμός), κάθε φορά που τον πήγαινα να τον δει (κάποια στιγμή κατήργησα ουσιαστικά την παιδίατρο, η ωρλ τον ακροαζόταν κιόλας).

 

Συμπέρασμα λοιπόν για μένα : τα παιδιά που αρρωσταίνουν πολύ ή "δύσκολα" πρέπει να τα βλέπει ωρλ. Μην το αμελείτε, μην το υποτιμάτε. Είναι η σωστή ειδικότητα, γι' αυτό υπάρχει άλλωστε κι όχι μόνο για να βγάζει κρεατάκια.

 

Πρακτικά τώρα, η δικιά μου γιατρός είναι φοβερή (και δύσκολα το λέω πλέον για γιατρό αυτό) αλλά σου πέφτει πολύ μακριά. Εδώ στο φόρουμ δεν υπάρχει κανά θέμα με την ειδικότητα και την περιοχή που ψάχνεις?

 

Περαστικά!!

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον...

Το θεμα "ακουογραμμα" με εχει μπερδεψει λιγο!:oops:

 

Η κορη μου, λογω καθυστερησης λογου, επρεπε να κανει ακουογραμμα πριν ξεκινησουμε οποιαδηποτε παρεμβαση. Τοτε λοιπον, κατοπιν υποδειξης της αναπτυξιολογου, κλεισαμε ραντεβου σε δημοσιο νοσοκομειο (στο Αττικο, το Παιδων ειχε μεγαλη αναμονη). Εκει το ακουογραμμα ηταν ολοκληρη διαδικασια, χρειαστηκε μαλιστα να παμε δυο φορες μιας και την πρωτη φορα δεν συνεργαστηκε η μικρη (ηταν σχεδον τριων χρονων τοτε).

 

Στον ωρλ, το ακουογραμμα ηταν "ευκολο". Η μικρη παλι εβαλε ακουστικα στα αυτια και ακολουθησε η γνωστη διαδικασια αλλα σε οχι καλα ηχομονωμενο δωματιο και με λιγοτερη προετοιμασια.

Αν δεν εμπιστευομουν τον ωρλ και την μεγαλη εμπειρια του, μαλλον θα το εκανα ξανα.

 

Θεωρω οτι ο παιδιατρος ειναι απλα για εμβολια και μια πρωτη διαγνωση. Απο κει και περα, οτιδηποτε προκυψει, καλο ειναι να απευθυνομαστε στην αναλογη ειδικοτητα. Τουλαχιστον εγω αυτο κανω με τα παιδια μου.

LCizp3.pngI0Pwp3.png

Link to comment
Share on other sites

Φυστικάκι, να τι παθαίνεις που δεν με παρακολουθείς. :lol: Κάνε μια αναζήτηση στα ποστ μου που έχουν να κάνουν με ωτίτιδες και θα έχεις λεπτομερή ενημέρωση!

 

Λοιπόν...ο μεγάλος μου πέρυσι, πρώτη χρονια σε παιδικό, έπαθε όχι μία όχι δύο, αλλά πέντε φορές ωτίτιδα. Αντβιωση-υποχώρηση-υποτροπή και φτου κι απ' την αρχή. Άτιμο πράμα. Και μπορώ να σε διαβεβαιώσω ότι κάθε φορά περνούσαμε από το στάδιο της βαρυκοϊας και επανερχόμασταν.

 

Έχω να σου πω τα εξής. Το παιδί θα χρειαστεί και ακουογραμμα, που δείχνει αν εχει επανελθει η ακοή στα φυσιολογικά επίπεδα και τυμπανόγραμμα, που δείχνει αν υπάρχει κρυμμενο υγρό πίσω από το τύμπανο, αλλά ΑΦΟΥ ολοκληρωθεί η θεραπεία και έχουν καθαρίσει τα αυτιά από το υγρό. Να μην υπάρχει ούτε άσηπτο ούτε τίποτα, πεντακάθαρα. ΜΗΝ ΑΝΗΣΥΧΕΙΣ, ΘΑ ΕΠΑΝΕΛΘΕΙ Η ΑΚΟΗ ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ. Να λες πάλι καλά που προλάβατε τη ρήξη τυμπαάνου, παρόλο που κι αυτό είναι συνηθέστατο και απολύτως αντιμετωπίσημο. Είναι απλές και γρήγορες εξετάσεις αλλά γίνονται μόνο από ωρλ. Νοσοκομείο δε χρειαζεται, όλοι οι ωρλ έχουν το μηχανημα στο ιατρείο τους.

 

Για την ομοιο, εν προκειμένω, δεν έχω άποψη. Εμείς με αντιβιώσεις την παλέψαμε. Αν τραβήξει πολύ το πράγμα, ενδεχομένως να χρειαστεί να τσεκάρετε τα κρεατάκια της και να αναλογιστείτε το ενδεχόμενο της αφαίρεσης - πολύς κόσμος μόνο με αυτή τη λύση σώθηκε οριστικά. Δεν τα λέω για να σε τσιτώσω περισσότερο, απλά για να είσαι προετοιμασμένη για όσα έπονται.

 

Σε κάθε περίπτωση, πάντως, θα έλεγα πως η γνώμη ενός καλού παιδοωρλ είναι απαραίτητη, το συντομότερο δυνατόν.

Link to comment
Share on other sites

ειναι παιδορυλα, ζωπυ? ή απλος ωρλ?

 

κανουν ακοογραμμα οι ωρλ, στα ιατρεια τους ή χρειαζεται νοσοκομειο?

Να σου πω την αλήθεια, δεν ξέρω. Αν κρίνω όμως και από τα παιδάκια που περιμένουν απ' έξω ή από τα παιχνιδάκια που έχει μέσα και τους χαρίζει στο τέλος, πρέπει η τύπισσα να είναι και παιδο-ωρλ.

 

Ακουόγραμμα και τυμπανόγραμμα, εκεί, στο ιατρείο της.

 

Και ξέρεις ποιό είναι το πιο εκπληκτικό? Πάω εκεί με το ΤΕΒΕ, δεν πληρώνω!:shock:

 

έντιτ : Αγγελίνα, όχι μόνο τα κρεατάκια να τσεκάρει αλλά και τα ιγμόρια - θυμάσαι τι έχω τραβήξει εγώ με το ζωπυρόπαιδο. Και τις αμυγδαλές φυσικά να δει.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Α, ναι, ναι, και ιγμόρια και αμυγδαλές. μωρέ άμα πάει σε παιδοωρλ λογικα θα της τα κοιτάξει όλα, αλλά καλά είναι να είναι και η μαμά ενήμερη, να μπορεί να παρακολουθεί το γιατρό και οταν εξετάζει και όταν της εξηγει μετά.

 

Ας της πούμε όμως και τα ευχάριστα,,,για μας τουλάχιστον, πέρυσι ήταν ό,τι ήταν. Φέτος καμία σχέση! Δοξα Σοι Κύριε!

 

Βέβαια, ο δικός μου πήγε στα 4+...έπαιξε και αυτό το ρόλο του.

Link to comment
Share on other sites

Ας της πούμε όμως και τα ευχάριστα,,,για μας τουλάχιστον, πέρυσι ήταν ό,τι ήταν. Φέτος καμία σχέση! Δοξα Σοι Κύριε!

 

Βέβαια, ο δικός μου πήγε στα 4+...έπαιξε και αυτό το ρόλο του.

Ετσι και εμείς.

Καμμία σχέση με πέρισυ.

Τουλάχιστον προς το παρόν.:|

Φυστίκι, ότι σου λένε τα κορίτσια. ΠαιδοΩΡΛ, οπωσδήποτε.

Είναι αφελής όποιος πιστεύει ότι θα πάει στον παράδεισο μιας θρησκείας και δεν θα διακινδυνεύσει να καταλήξει στην κόλαση μιας άλλης.

 

 

 

TbSdp2.png

Link to comment
Share on other sites

Περίπτωση της κουμπάρας μου.

Έχει ένα μικρό 3 χρονών σήμερα. Από ενός κάνει επαναλαμβανόμενες ωτίτιδες και διαπιστώθηκε με τυμπανόγραμμα ότι το υγρό δεν έφευγε με τίποτα παρόλες τις αντιβιώσεις. Φυσικά δεν άκουγε τίποτα και το παιδί δεν μιλάει ακόμη.

Τελικά διαπιστώθηκε στο νοσοκομείο ότι είχε κρεατάκια, υπερτροφικές αμυγδαλές και ότι έπρεπε να μπουν σωληνάκια για να αφιρεθεί το υγρό.

Μετά την εγχείρηση η ακοή του επανήλθε.

Φαντάσου πόσο δύσκολη περίπτωση ήταν και παρόλα αυτά η ακοή του επανήλθε.

Αυτό για να ξεαγχωθείς.

Εμένα η μικρή μου (2 χρονών) ειδικά περίσυ έκανε πολλές ωτίτιδες (σχεδόν κάθε μήνα). Το παλέψαμε με ομοιοπαθητική σε συνεργασία με τον κλασικό ΩΡΛ και δεν πήρε καθόλου αντιβίωση (παρόλο που οι παιδίατροι στο νοσοκομείο της έγραψαν 3 φορές να πάρει). Φυσικά πήγαινα το παιδί στον ΩΡΛ και το παρακολουθούσε κάθε 3 μέρες (όσο διαρκούσε η ομοιοπαθητική αγωγή).

0A53p3.png

oC8dp2.png

Link to comment
Share on other sites

εκλεισα ραντεβου, για αυριο το πρωι με παιδωρλ στη ΜΗΤΕΡΑ..

 

την κ.Μαχαιρα, την ξερετε?

 

μιλησαμε, με καθυσηχασε και εκεινη, μου ειπε οτι ειναι απολυτως φυσιολογικο να μην ακουει το παιδι και θα ελεγξουμε το προβλημα..

 

εννοειται οτι δεν την στελνω παιδικο παλι.. (ζητημα να εχει παει 20 φορες συνολο) απο το σεπτεμβρη που εκλεισε τα 3 και ξεκινησαμε παιδικο σταθμο, δεν πρεπει να εχει περασει βδομαδα που να ειναι καλα το παιδι..

μια μερα παμε σταθμο, 3 δεν παμε...

 

το ανωτερο που εχει παει συνεχομενα σταθμο το παιδι, ειναι 4 μερες σερι (μια φορα εγινε αυτο...) και μετα 2 βδομαδες χαλια..

 

θελω να ελπιζω οτι ετσι μαζευει αντισωματα και του χρονου θα ειναι καλυτερα!! αν το παιδι δεν ειχε μπει με επιδοτηση, και πληρωνα απο τη τσεπη μου τα λεφτα του σταθμου, θα ειχα σαλταρει!!!!!!! -καλα, δεν υπηρχε δυνατοτητα για ιδωτικο σταθμο, ουτως ή αλλως, αλλα λεμε τωρα-

 

μου κανει εντυπωση ομως.. αλλα παιδακια στην ηλικια της μαριας μου, στην ιδια ταξη.... δεν εχουν λειψει ΟΥΤΕ ΜΙΑ ΜΕΡΑ απο τον παιδικο..

αρα, ειναι στο παιδι τι θα μαζεψει απο ιωσεις και ποσο δυνατο ανοσοποιητικο εχει......

Link to comment
Share on other sites

Το χειρότερο δεν είναι το "τι?" "τι μαμά?", αλλά η ένταση της φωνής που σπάει τύμπανα...:cool: Κι εμείς μια από τα ίδια. Χρόνια εκκριτική ωτίτιδα από υπερτροφικά κρεατάκια και βαρυκοΐα. Τις οξείες ωτίτιδες (2) τις αντιπετωπίσαμε με ομοιπαθητική, το υγρό στα αυτιά που συγκεντρώνεται κάθε τόσο, με ομοιοπαθητική και παρακολούθηση από ΩΡΛ. Χρειάστηκε ωστόσο να πάρουμε μια φορά αντιβίωση και κορτιζόνη που φυσικά έκανε αμέσως θαύματα. Μην ανησυχείς, απλά παρατηρείς και πηγαίνεις στον κατάλληλο ειδικό.

Link to comment
Share on other sites

Φυστίκι μου,

 

Κι εμείς πέρυσι τρέξαμε αρκετά με τον μικρό μας, που πέρασε 3 απανωτές ωτίτιδες. Και φυσικά πήγαμε σε ΩΡΛ, ο οποίος του καθάρισε τα αυτάκια και του έκανε ακοόγραμμα...

φέτος, ΌΛΑ καλά δόξα τω Θεώ μέχρι στιγμής... :rolleyes:

 

Είμαι σίγουρη ότι αφού το αντιμετωπίζετε άμεσα, δεν μπορεί να υπάρξει απώλεια (?) ακοής από ωτίτιδα... την έχουν δει τόσοι γιατροί, θα πάτε και σε παιδο-ΩΡΛ τί στο καλό ????

 

Πάντως, αυτός ο γιατρός που σου λέω, μας εξηγούσε ότι δεν πρέπει να φρικάρουμε και πως σε αυτές τις ηλικίες είναι αντιμετωπίσιμα αυτά τα περιστατικά, ακόμη και η ρήξη τυμπάνου !

 

Γράψε μας τα νέα σας με το καλό και cool baby, cooool !!!!! ;)

x3lfp2?r=1334129047

 

ziswp2.png

Link to comment
Share on other sites

Να σου πω την αλήθεια, δεν ξέρω. Αν κρίνω όμως και από τα παιδάκια που περιμένουν απ' έξω ή από τα παιχνιδάκια που έχει μέσα και τους χαρίζει στο τέλος, πρέπει η τύπισσα να είναι και παιδο-ωρλ.

 

Ακουόγραμμα και τυμπανόγραμμα, εκεί, στο ιατρείο της.

 

Και ξέρεις ποιό είναι το πιο εκπληκτικό? Πάω εκεί με το ΤΕΒΕ, δεν πληρώνω!:shock:

 

έντιτ : Αγγελίνα, όχι μόνο τα κρεατάκια να τσεκάρει αλλά και τα ιγμόρια - θυμάσαι τι έχω τραβήξει εγώ με το ζωπυρόπαιδο. Και τις αμυγδαλές φυσικά να δει.

 

Zωπ,

 

Μήπως θα μπορούσες να μου στειλεις με πμ τα στοιχεία της παιδο-ΩΡΛ σας να έκλεινα κι εγώ ένα ραντεβού για τον μεγάλο που βλέπω ότι μαζεύει κεράκι συνέχεια το δεξί του αυτάκι ????:?:

x3lfp2?r=1334129047

 

ziswp2.png

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον...

 

 

Θεωρω οτι ο παιδιατρος ειναι απλα για εμβολια και μια πρωτη διαγνωση. Απο κει και περα, οτιδηποτε προκυψει, καλο ειναι να απευθυνομαστε στην αναλογη ειδικοτητα. Τουλαχιστον εγω αυτο κανω με τα παιδια μου.

απο τουδε κ στο εξης μονο αυτο θα κανω.

κ ο ιδιος ο ντοκ αυτο μου ειπε.

 

εκλεισα ραντεβου, για αυριο το πρωι με παιδωρλ στη ΜΗΤΕΡΑ..

 

την κ.Μαχαιρα, την ξερετε?

 

μιλησαμε, με καθυσηχασε και εκεινη, μου ειπε οτι ειναι απολυτως φυσιολογικο να μην ακουει το παιδι και θα ελεγξουμε το προβλημα..

 

εννοειται οτι δεν την στελνω παιδικο παλι.. (ζητημα να εχει παει 20 φορες συνολο) απο το σεπτεμβρη που εκλεισε τα 3 και ξεκινησαμε παιδικο σταθμο, δεν πρεπει να εχει περασει βδομαδα που να ειναι καλα το παιδι..

μια μερα παμε σταθμο, 3 δεν παμε...

 

το ανωτερο που εχει παει συνεχομενα σταθμο το παιδι, ειναι 4 μερες σερι (μια φορα εγινε αυτο...) και μετα 2 βδομαδες χαλια..

 

θελω να ελπιζω οτι ετσι μαζευει αντισωματα και του χρονου θα ειναι καλυτερα!! αν το παιδι δεν ειχε μπει με επιδοτηση, και πληρωνα απο τη τσεπη μου τα λεφτα του σταθμου, θα ειχα σαλταρει!!!!!!! -καλα, δεν υπηρχε δυνατοτητα για ιδωτικο σταθμο, ουτως ή αλλως, αλλα λεμε τωρα-

 

μου κανει εντυπωση ομως.. αλλα παιδακια στην ηλικια της μαριας μου, στην ιδια ταξη.... δεν εχουν λειψει ΟΥΤΕ ΜΙΑ ΜΕΡΑ απο τον παιδικο..

αρα, ειναι στο παιδι τι θα μαζεψει απο ιωσεις και ποσο δυνατο ανοσοποιητικο εχει......

sosara στα πιμι σου!

λογικα... οτι σπερνεις, θεριζεις.

εγω.... το προωθησα οσο μπορουσα!

Link to comment
Share on other sites

για το μητερα:

καθαρισμος αυτιου για να γινει ακουογραμμα 40 ευρω.

ακουογραμμα 110 ευρω.

 

αν ομως σε παραπεμψει εκτακτα ο γιατρος το ακουογραμμα στο καλυπτει η ασφαλεια (συνηθως κ αναλογα το συμβολαιο).

εγω ετσι θα το κανω κ στα τρια παιδια, με το γιατρο/ωριλα που σου ειπα.

 

αλλιως στη βιοιατρικη ειναι φρεε σαν απλη εξεταση με απλο παραπεμπτικο (για εμας).

 

ΕΝΤΙΤ: ΔΕΚΑ ΩΡΕΣ ΝΑ ΑΝΟΙΞΕΙ ΤΟ ΘΕΜΑ Κ ΝΑ ΕΡΘΕΙ Η ΑΠΑΝΤΗΣΗ!

το δε εντιτ, 40 ωρες!

λογικα... οτι σπερνεις, θεριζεις.

εγω.... το προωθησα οσο μπορουσα!

Link to comment
Share on other sites

 

Πάντως, αυτός ο γιατρός που σου λέω, μας εξηγούσε ότι δεν πρέπει να φρικάρουμε και πως σε αυτές τις ηλικίες είναι αντιμετωπίσιμα αυτά τα περιστατικά, ακόμη και η ρήξη τυμπάνου !

 

Το ίδιο με διαβεβαίωνε και έμενα ο ομοιοπαθητικός, ότι δηλαδή δεν είναι και τίποτα το τρομέρο η ρήξη τυμπάνου. Στην πρώτη ωτίτιδα παραλίγο να πε΄σω στη λούμπα της αντιβιώσης. Όταν όμως είδα ότι το ξεπέρασε ηρέμησα και τις επόμενες φορές ήμουν πιο χαλαρή και υπομονετική με την ομοιοπαθητική αγωγή.

0A53p3.png

oC8dp2.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...