Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Λήψη Τροφοβλάστη (CVS)


Recommended Posts

Η εξέταση αυχενικής μπορεί να εξετάσει μόνο την αδρή (''χονδρικά'') ανατομία του εμβρύου. Τα περισσότερα (όχι όλα- ακόμα και κάποια σοβαρά προβλήματα δεν φαίνονται στο β' επιπέδου...) καρδιολογικά προβλήματα διαγιγνώσκονται μετά την 16η -17η εβδομάδα κύησης και πάντα επιβεβαιώνονται περίπου στην 22η εβδομάδα. Όλα αυτά σε εξέταση της καρδιάς από παιδοκαρδιολόγο (και ΟΧΙ γυναικολόγο). Επομένως η εξέταση αυχενικής που περιγράφεις μου ακούγεται σωστή.

 

Μια επισήμανση μόνο: τα πρώτα αποτελέσματα της τροφοβλάστης εξετάζουν μόνο 4 χρωμοσώματα από τα 46 και μόνο τις αριθμητικές ανωμαλίες αυτών. Επομένως καλό πάντα είναι να περιμένουμε τον καρυότυπο σε 15 ημέρες. Επιπλέον όπως γνωρίζεις, η τροφοβλάστη (και η αμνιοπαρακέντηση) ΔΕΝ εξετάζουν ανατομικές ανωμαλίες).

 

Ευχαριστω πολυ για την απαντηση σου! Κι εγω για τυχον ανατομικες ανωμαλιες θα ηθελα πιο λεπτομερη εξεταση, γιατι οσο πρωιμη εξεταση και να ειναι ακομα η αναπτυξη ολο και κατι θα δεις αν δεν πηγαινει καλα...

 

Οσο για το καρδιολογικο προβλημα τοτε, ειχε βρεθει στην β' επιπεδου η υποψια προβληματος και επιβεβαιωθηκε απο 2 παιδοκαρδιολογους, για' αυτο και σε αυτην την εγκυμοσυνη αν ολα πανε καλα θα εξεταστω παλι απο παιδοκαρδιολογο...

oaiqp2.pngm9YLp2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Διαφημίσεις


Καλησπερα κοριτσια!!!

Διαβασα προσεχτικα ολα οσα γραψατε για τη ληψη τροφοβλαστη κ με ενδιαφερει γιατι η ξαδερφουλα μου ειναι εγκυος κ παλι...κ οπου να ναι, θα προβει κ εκεινη στη διαδικασια αυτη...μιας κ εχει ιστορικο χρωμ. ανωμαλιων....σε προηγουμενη κυηση..

Θα ηθελα να σας ρωτησω, τι γινετε οσον αφορα τις αντιπηκτικες ενεσεις!Χρειαστηκε να τις διακοψετε πριν τη ληψη η οχι?

Επισης, επειδη υπαρχει κ το ποσοστο αιμοραγιας μετα...το αντιμετωπισε αυτο καμια σας?

Κ τελος....διαβασα οτι αρκετες απο εσας την κανατε στο Μητερα , η στο εμβρυο....Ποιον εχετε καλο γιατρο να μας συστησετε για να την κανει???

Σας ευχαριστω παααρα πολυ κ καλη επιτυχια σε ολες!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα κοριτσια!!!

Διαβασα προσεχτικα ολα οσα γραψατε για τη ληψη τροφοβλαστη κ με ενδιαφερει γιατι η ξαδερφουλα μου ειναι εγκυος κ παλι...κ οπου να ναι, θα προβει κ εκεινη στη διαδικασια αυτη...μιας κ εχει ιστορικο χρωμ. ανωμαλιων....σε προηγουμενη κυηση..

Θα ηθελα να σας ρωτησω, τι γινετε οσον αφορα τις αντιπηκτικες ενεσεις!Χρειαστηκε να τις διακοψετε πριν τη ληψη η οχι?

Επισης, επειδη υπαρχει κ το ποσοστο αιμοραγιας μετα...το αντιμετωπισε αυτο καμια σας?

Κ τελος....διαβασα οτι αρκετες απο εσας την κανατε στο Μητερα , η στο εμβρυο....Ποιον εχετε καλο γιατρο να μας συστησετε για να την κανει???

Σας ευχαριστω παααρα πολυ κ καλη επιτυχια σε ολες!!!

Konstanss καλή σου μέρα,

Εκανα λήψη τροφοβλάστη πριν λίγους μήνες. Επαιρνα, και παίρνω ακόμη Salospir που είναι λίγο πιο ήπιο από τις αντιπηκτικές ενέσεις και ο γιατρός μου είχε πει να το σταματήσω 3 ημέρες πριν τη λήψη. Νομίζω ότι θα πρέπει η ξαδέλφη σου να σταματήσει τις ενέσεις κάποιες μέρες πριν και ακόμα και αν ο γιατρός της δεν της το πει (γιατί ίσως το ξεχάσει) να τον ρωτήσει η ίδια επί τούτου. Εγώ τη λήψη την έκανα στο Εμβρυο με τον κ. Παπαπαναγιώτου και έμεινα πάρα πολύ ευχαριστημένη. Δεν κατάλαβα τίποτα κατά τη διάρκεια της εξέτασης και ούτε και στη συνέχεια΄είχα κάποιο πρόβλημα λόγω της εξέτασης.

Ελπίζω να βοήθησα. Καλή επιτυχία στην ξαδέλφη σου.

bh6wp3.png

Gba0p3.png

Link to comment
Share on other sites

Konstanss καλή σου μέρα,

Εκανα λήψη τροφοβλάστη πριν λίγους μήνες. Επαιρνα, και παίρνω ακόμη Salospir που είναι λίγο πιο ήπιο από τις αντιπηκτικές ενέσεις και ο γιατρός μου είχε πει να το σταματήσω 3 ημέρες πριν τη λήψη. Νομίζω ότι θα πρέπει η ξαδέλφη σου να σταματήσει τις ενέσεις κάποιες μέρες πριν και ακόμα και αν ο γιατρός της δεν της το πει (γιατί ίσως το ξεχάσει) να τον ρωτήσει η ίδια επί τούτου. Εγώ τη λήψη την έκανα στο Εμβρυο με τον κ. Παπαπαναγιώτου και έμεινα πάρα πολύ ευχαριστημένη. Δεν κατάλαβα τίποτα κατά τη διάρκεια της εξέτασης και ούτε και στη συνέχεια΄είχα κάποιο πρόβλημα λόγω της εξέτασης.

Ελπίζω να βοήθησα. Καλή επιτυχία στην ξαδέλφη σου.

 

To Salospir πρέπει να διακοπεί μια εβδομάδα πρίν και 2-3 μέρες μετά (γιατί παρεπιπτόντως είναι ισχυρότερο από τα άλλα αντιπηκτικά (Innohep, Clexane κλπ). Τα άλλα (Innohep, Clexane κλπ) πρέπει να μην γινουν μόνο την ημέρα της τροφοβλάστης.

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια σας ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας!

Δημητρα, κ η ξαδερφη μου στον Παπαπαναγιωτου σκεφτεται να παει, εχει ακουσει πολυ καλα λογια...

mariob εχεις δικιο για το σαλοσπιρ, ειναι πιο ισχυρο απο τις αντιπηκτικες ενεσεις, ισως χρειαστει να το κοψει νωριτερα!

Κ παλι ευχαριστω ... οτι αλλο χρειαστει θα σας ρωτησω παλι!

Φιλια σε ολες

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 months later...

κορίτσια για σας!! θα κάνω και εγώ λήψη τροφοβλάστης στις 11 Οκτωβρίου και αγχώνομαι πάρα πολύ. έχουμε και οι 2 το στίγμα. έχω ξανακάνει την διαδικασία αυτή. δεν είναι επώδυνη απλά εγώ δεν τα πάω καλά με τις σύριγγες και φοβάμαι πολύ....

Aj6bp2.png

 

 

 

ZoVip3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Καλησπερα και απο μενα κοριτσια... Ειμαι η Δήμητρα 38, εγκυος στο 2ο παιδακι (η κορη μου εκλεισε προ ημερων τα 6χρ....) Χθες ξεκίνησα ενεσεις θρομβοφιλίας και βρισκομαι στην 9η εβδομαδα.... Για μενα ειναι προφανές πως θα κανω λήψη τροφοβλάστη γιατι η προηγουμενη εγκυμοσυνη μου εληξε βιαια στον 6ο μηνα μετα απο ασχημα (τελικα και όχι τα πρώτα) αποτελέσματα αμνιοπαρακέντησης... οποτε δεν ρισκαρω πια τοσο χρονο.... Μου εχουν συστήσει τον Τ@σση στο Ιασω... Τον γνωρίζει καμια? Σας εύχομαι σε όλες τα καλύτερα!!

Link to comment
Share on other sites

  • 5 εβδομάδες μετά...

Καλησπέρα κορίτσια, ειμαι 36χρ.και βρίσκομαι στο 3ο μηνα εγκυμ.στις 7/11 θα κανω κι εγω ληψη τροφοβλάστη.Διάβασα προσεκτικά όλα όσα γράφεται γιατί ειναι μια διαδικασία που με αγχωνει παρα παρα πολύ κύριως για το αποτέλεσμα.Αποφάσισα να την κάνω γιατί υπήρξε ένα ασχημο ιστορικό στην οικογένεια που με εχει αγχωσει πολυ.Ο γιατρος μου ειπε πωες δεν χρειάζεται να κανω τοτε αυχενικη διαφάνεια αφου έτσι αποφάσισα.Ειλικρίνα ακόμα δε ξέρω αν η αποφασή μας αυτή είναι η σωστή.Εύχομαι σε όλες να έχετε μια καλή εγκυμοσύνη και με το καλό να απο΄λαύσετε στην αγκαλια σας τα αγγελουδια σας

Link to comment
Share on other sites

κορίτσια για σας!! θα κάνω και εγώ λήψη τροφοβλάστης στις 11 Οκτωβρίου και αγχώνομαι πάρα πολύ. έχουμε και οι 2 το στίγμα. έχω ξανακάνει την διαδικασία αυτή. δεν είναι επώδυνη απλά εγώ δεν τα πάω καλά με τις σύριγγες και φοβάμαι πολύ....

Γεια σου marina-mou, καταρχιν ελπιζω να πηγαν ολα καλα με την εξεταση, μηπως μπορεις να μου πεισ ποσο κοστισε ειμαι και εγω στη ιδια περιπτωση με τη δικη σου, εμενα μου ειπε οτι θα παει γυρω στα 950:?:? thanks

Link to comment
Share on other sites

crazygirl ευτυχώς όλα καλά! θα αποκτήσω ένα υγιέστατο κοριτσάκι. Είμαι από Κύπρο και η εξέταση ήταν 500 ευρώ.

 

victoria ούτε εγώ έκανα αυχενική διαφάνεια γατί στην προγεννητική ελέγχονται όλα λεπτομερώς και τα αποτελέσματα είναι τα πιο σίγουρα. Σου εύχομαι όλα να πάνε καλά!!

Aj6bp2.png

 

 

 

ZoVip3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

crazygirl ευτυχώς όλα καλά! θα αποκτήσω ένα υγιέστατο κοριτσάκι. Είμαι από Κύπρο και η εξέταση ήταν 500 ευρώ.

 

victoria ούτε εγώ έκανα αυχενική διαφάνεια γατί στην προγεννητική ελέγχονται όλα λεπτομερώς και τα αποτελέσματα είναι τα πιο σίγουρα. Σου εύχομαι όλα να πάνε καλά!!

ευχαριστω marina-mou, ευχομαι να την κρατησεις και στην αγκαλια σου:P:p

Link to comment
Share on other sites

Τελικά απ' όσα διαβάζω, δεν είναι και τόσο επικίνδυνη η εξέταση, έτσι; Εγω θα την κάνω αύριο μαζί με την αυχενική και δεν σας κρύβω ότι φοβάμαι λίγο. Μείνατε καθολου στο κρεβάτι μετά; Υπάρχει κάποια που να είχε προβλήματα μετά;

Link to comment
Share on other sites

newbie η εξέταση έχει μόνο 1% πιθανότητες για αποβολή. Εμένα μπυ είπε πως δεν χρειάζεται να μείνω στο κρεβάτι απλά να προσέχω 2-3 μέρες και αν έχω πυρετό ή αιμορραγία να μιλήσω με τον γιατρό μου. Μην φοβάσαι όλα θα πάνε καλά. απλά αν φοβάσαι τις σύριγγες μην κοιτάζεις την σύριγγα.

Aj6bp2.png

 

 

 

ZoVip3.png

Link to comment
Share on other sites

newbie η εξέταση έχει μόνο 1% πιθανότητες για αποβολή. Εμένα μπυ είπε πως δεν χρειάζεται να μείνω στο κρεβάτι απλά να προσέχω 2-3 μέρες και αν έχω πυρετό ή αιμορραγία να μιλήσω με τον γιατρό μου. Μην φοβάσαι όλα θα πάνε καλά. απλά αν φοβάσαι τις σύριγγες μην κοιτάζεις την σύριγγα.

 

Δεν τις φοβάμαι. Έχω τρυπηθεί πολλές φορές μόνη μου λόγω εξωσωματικής. Ακόμα τρυπιέμαι (κάνω ηπαρίνες). Κι όταν μου παίρνουν αίμα, ΠΑΝΤΑ θέλω να βλέπω. Διαστροφή ε; :mrgreen:

 

Εμένα πιο πολύ με ανησυχεί το τι μπορεί να πάει στραβά. Αρχικά έλεγα θα την κάνω την εξετάση οπωσδήποτε για να ησυχάσω, αλλά όσο πλησιάζει η μέρα, τρέμω τι μπορεί να συμβεί. Το 1% δεν μου φαίνεται καθόλου μικρό ποσοστό. Εφτυσα αίμα για να συλλάβω, κι αν είμαι εγώ η μία στις 100; :confused:

Link to comment
Share on other sites

μην σκέφτεσαι έτσι. και εγώ έκανα εξωσωματικές και έκανα και την προγεννητική μετά και όλα καλά! να σκέφτεσαι θετικά. Εγώ προσωπικά δεν έχω ακούσει ποτέ να μην πάει καλά αυτή η εξέταση. Διαρκεί 5 λεπτά και αυτό ήταν! να δεις ότι όλα θα πάνε καλά!!

Aj6bp2.png

 

 

 

ZoVip3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Τελικά δεν έκανα λήψη τροφοβλάστης. Ήταν αρκετά καλές οι ενδείξεις της αυχενικής και είπαμε να το αφήσουμε για την ώρα. Θα κάνω αμνιοπαρακέντηση αργότερα.

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ!

 

 

ΤΗΝ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΗ ΠΕΜΠΤΗ ΕΚΑΝΑ ΑΥΧΕΝΙΚΗ ΔΙΑΦΑΝΕΙΑ ΚΑΙ PAPP-A. TA ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΕΔΕΙΞΑΝ ΜΙΑ ΠΙΘΑΝΟΤΗΤΑ ΣΤΙΣ 5.000 (1/5.000). ΕΧΩ ΑΓΧΩΘΕΙ ΑΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΒΙΟΨΙΑ ΤΡΟΦΟΒΛΑΣΤΗΣ Ή ΟΧΙ. ΕΙΜΑΙ 35 ΕΤΩΝ 4 ΜΗΝΩΝ ΚΑΙ ΔΙΑΝΥΩ ΤΗΝ 13η ΤΗΣ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗΣ. ΠΑΡΑΚΑΛΩ, ΑΠΑΝΤΗΣΤΕ ΜΟΥ ΑΜΕΣΑ ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ! ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ!

 

 

ΤΗΝ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΗ ΠΕΜΠΤΗ ΕΚΑΝΑ ΑΥΧΕΝΙΚΗ ΔΙΑΦΑΝΕΙΑ ΚΑΙ PAPP-A. TA ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΕΔΕΙΞΑΝ ΜΙΑ ΠΙΘΑΝΟΤΗΤΑ ΣΤΙΣ 5.000 (1/5.000). ΕΧΩ ΑΓΧΩΘΕΙ ΑΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΒΙΟΨΙΑ ΤΡΟΦΟΒΛΑΣΤΗΣ Ή ΟΧΙ. ΕΙΜΑΙ 35 ΕΤΩΝ 4 ΜΗΝΩΝ ΚΑΙ ΔΙΑΝΥΩ ΤΗΝ 13η ΤΗΣ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗΣ. ΠΑΡΑΚΑΛΩ, ΑΠΑΝΤΗΣΤΕ ΜΟΥ ΑΜΕΣΑ ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ! ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!

 

Καλησπέρα. Λοιπόν στην κόρη μου ήμουν και εγώ 35 και τα αποτελέσματα αυχενικής και ΡΑΡΡ-Α είχαν δείξει 1 προς 5.500. Με τη σύμφωνη γνώμη του γιατρού μου δεν έκανα λήψη τροφοβλάστη αφού τα ποσοστά ήταν πάρα πολύ καλά για την τότε ηλικία μου. Είχα βέβαια στην άκρη του μυαλού μου αν έδειχνε τίποτα η Β΄επιπέδου να προχωρούσα τότε σε αμνιο αλλά και τα αποτελέσματα αυτής εκτόξευσαν τις πιθανότητες στο 1 προς 15.000.

Αυτό όμως έκανα εγώ. Τι θα κάνεις εσύ δεν μπορούμε να στο πούμε εμείς. Πάντως θεωρώ ότι έχεις πάρα πολύ καλά αποτελέσματα. :-D

Link to comment
Share on other sites

εγω ειχα 1:126 στην χρωματοσωμια 13 και 1:138 στην χρωματοσωμια 18....εκανα ληψη τοτε γιατι ηταν τα αποτελεσματα χαλια ....τωρα βλεπετε στο τικερακι μου το αγορακι μου.....

lazxsw9bsj1orr4c.pngospbsw9b4dcgit8c.png

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Καλησπέρα κορίτσια!

Είμαι στο σωστό topic είμαι σίγουρη :) Δεν ξέρω τι ψάχνω, μάλλον μια δεύτερη γνώμη (ίσως επιβεβαίωση) σε κάτι που ήδη έχω αποφασίσει : Πριν 6,5 μήνες γέννησα τον μικρό μου και τώρα είμαι πάλι έγκυος. Η ηλικία μου; 36 κλεισμένα πριν από έναν μήνα. Στην προηγούμενη εγκυμοσύνη μου, δηλαδή πριν από μερικούς μήνες, μου είπε ο γιατρός μου (κανένα ιστορικό ή παθολογικό στοιχείο δεν υπήρχε που να επιβάλλει τροφοβλάστη) να κάνω ΑΝ ΘΕΛΩ τη συγκεκριμένη εξέταση. Δεν την έκανα, μόνο τα κλασσικά PAPPA και αυενική που τότε εόχαν δείξει πολύ καλά αποτελέσματα και ο γιατρός καν δεν ανέφερε πάλι το ζήτημα. Σήμερα λοιπόν που πήγα στο γιατρό μου για να ακούσουμε καρδούλα μου είπε ότι ΠΡΕΠΕΙ να κάνω λήψη τροφοβλάστη λόγω ηλικίας!! Μου έκανε ιδιαίτερη εντύπωση δεδομένου ότι, όπως είπα γέννησα πριν από 6,5 μήνες. Δηλαδή τότε η ηλικία μου ήταν μια χαρά και τώρα τελείως χάλια; Δεν μπορώ να καταλάβω.... Αποφάσισα να κάνω πάλι αυχενική και PAPPA και μόνο αν (που φυσικά το απεύχομαι) δείξουν κάτι περίεργο, να κάνω τροφοβλάστη. Κάνω καλά; Πιστεύω ναι μια και η πιθανότητα επιπλοκών 2% μετά τη συγκεκριμένη εξέταση δεν είναι αμελητέα.....

Link to comment
Share on other sites

Τελικά απ' όσα διαβάζω, δεν είναι και τόσο επικίνδυνη η εξέταση, έτσι; Εγω θα την κάνω αύριο μαζί με την αυχενική και δεν σας κρύβω ότι φοβάμαι λίγο. Μείνατε καθολου στο κρεβάτι μετά; Υπάρχει κάποια που να είχε προβλήματα μετά;
Σήμερα δεν ήταν να την κάνεις? Τετάρτη. Κόλλησα τώρα, πως το θυμόμουν έτσι εγώ.

Το τίκερ πως και το άλλαξες? Είδαμε το φύλο? :D

Καλά από πότε έχουμε να "συναντηθούμε" εδώ και έχασα συνέχειες?

Πώς ήταν η εμπειρία? Πόνεσε η λήψη? Τώρα πως είσαι?

ένα τόσο δα ανθρωπάκι με κάνει καλύτερο άνθρωπο, σ'αγαπώ!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...