Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Vaspy

Recommended Posts

G.STONE Θα συμφωνουσα αν δε μιλαγαμε για εναν στους δυο γιατρους...

Αρκει να πατησεις στο Google καισαρικη Ελλαδα. Σου παραθετω ενα αποκομμα που βρηκα εδω www.gynaikologos.net/kaisariki_tomi.html. Αξιζει να το διαβασεις ολο παντως.

Οσο για το vbac δεν μπορω να σκεφτω αλλο τροπο να ελεγξω τη δουλεια και τα κοτσια του γιατρου.Ειμαι ανοιχτη αν εχεις κανεναν τροπο να προτεινεις.Γενναω Χριστουγεννα , πως να σιγουρευτω οτι ο δικος μου θα ειναι ο καλος οταν ενας στους δυο κανουν καισαρικη? Πως ξερω εγω να κρινω την ιατρικη πραξη?

 

 

 

Πρόσφατες έρευνες γύρω από τη μαιευτική πρακτική στη χώρα μας επισημαίνουν ότι οι μισές περίπου Ελληνίδες φέρνουν στον κόσμο το παιδί τους με καισαρική τομή. Δεν αποτελεί πια έκπληξη ότι όλοι μας γνωρίζουμε τουλάχιστο μια συγγενή ή φίλη που γέννησε με καισαρική. Και ενώ τα αυξημένα ποσοστά καισαρικών τομών στη χώρα μας δεν υποδηλώνουν εξαρχής κάποια δυσλειτουργία στην παροχή μαιευτικής φροντίδας, δε μπορεί παρά να μας προβληματίζει το γεγονός ότι έχουμε κατακτήσει την «καισαρική» πρωτιά ανάμεσα στους λαούς της Ευρώπης.

Ο Παγκόσμιος Οργανισμός Υγείας θεωρεί ότι η καισαρική τομή δικαιολογείται σ' ένα ποσοστό μέχρι 15% των γεννήσεων. Βεβαίως, αυτό το ποσοστό καλύπτει μόνο τις αυστηρά ιατρικές ενδείξεις για την καισαρική επέμβαση, δηλαδή τις περιπτώσεις όπου απειλείται άμεσα η υγεία της μητέρας, του παιδιού ή και των δύο ταυτόχρονα. Δεδομένου ότι στις περισσότερες αναπτυγμένες χώρες οι «ελαφρές» ενδείξεις και ποικίλοι κοινωνικοί λόγοι ευθύνονται για ένα σημαντικό αριθμό καισαρικών, οι στατιστικές στην Ευρώπη αναδεικνύουν υψηλότερα ποσοστά, της τάξης του 20-25%. Είναι προφανές ότι, με βάση αυτούς τους αριθμούς, η Ελλάδα υπερέχει στο διπλάσιο του ευρωπαϊκού μέσου όρου όσον αφορά τη συχνότητα καισαρικών. Μάλιστα προηγείται αισθητά της επιλαχούσας Ιταλίας, στην οποία περίπου 30% των γυναικών γεννούν με τη μέθοδο της καισαρικής.

Θα μπορούσε να ισχυριστεί κανείς ότι τα αυξημένα ποσοστά καισαρικών στη χώρα μας αντικατοπτρίζουν το υψηλό επίπεδο ασφάλειας που απαιτεί η σύγχρονη ιατρική πρακτική. Υπάρχουν όμως επιχειρήματα που καταρρίπτουν ένα τέτοιο ισχυρισμό. Πρώτον, είναι αφελές να υποθέτουμε ότι οι γυναίκες και οι γιατροί άλλων ευρωπαϊκών χωρών δε λειτουργούν με παρόμοιο αίσθημα ασφάλειας όπως εμείς. Επιπλέον, είναι δύσκολο να σκεφτούμε ότι ο ελληνικός γυναικείος πληθυσμός διαφέρει πολύ από αυτόν των υπολοίπων χωρών σε θέματα ηλικίας της μέλλουσας μητέρας, φυσικής κατάστασης κλπ. Λαμβάνοντας υπόψη ότι οι περισσότερες καισαρικές τομές εκτελούνται λόγω επαπειλούμενης υγείας του αγέννητου παιδιού, θα υπέθετε κανείς ότι, με τη δημοφιλή τακτική της καισαρικής στην Ελλάδα, εξασφαλίζουμε λιγότερες επιπλοκές. Παρόλα αυτά, η περιγεννητική και βρεφική θνησιμότητα στη χώρα μας δε διαφέρει από αυτή των υπολοίπων ευρωπαϊκών χωρών, καταρρίπτοντας τη φήμη της υπερασφαλούς πρακτικής. Είναι εμφανές ότι στην ελληνική επικράτεια εκτελούνται περισσότερες καισαρικές επεμβάσεις, εξασφαλίζοντας παρόμοιο επίπεδο ασφάλειας με τις υπόλοιπες χώρες της Ευρώπης.

 

Το αν θα κάνει καισαρική ο γιατρός σου τα Χριστούγεννα είναι καθαρά θέμα ανθρώπου και μόνο, αν δηλαδή είναι ευσυνείδητος γιατρός. Την επιλογή την κάνουμε εμείς, πρίν καταλήξω στον γυναικολόγο μου, έψαξα, έμαθα πληροφορίες δεν πήγα έτσι. Ο δικός μου είναι πασίγνωστος γιατρός με ένα ατελειώτο πελατολόγιο που όμως αυτό δεν τον εμπόδισε να είναι μαζί μου καθόλη την διάρκεια της γέννησης του μικρού και ας γέννησα μέσα στο τριήμερο της Καθ. Δευτέρας! Νιώθω τρομερή ασφάλεια και εμπιστοσύνη στο προσωπό του που δεν θα την ένιωθα πουθενά αλλού και κυρίως σε ένα γιατρό που θα έβλεπα πρώτη φορά αν χρειαζόταν κ.τ. Το νοσοκομείο μου παρέχει την ασφάλεια, το σπίτι όχι, ούτε και η απόσταση του ενός τετάρτου από την κλινική με καθυσηχάζει.Πολλές φορές ένα τέταρτο ή και δέκα λεπτά είναι καθοριστικά για την εξέλιξη κάποιων επιπλοκών. Άποψή μου είναι αυτή χωρίς να θέλω να πείσω κάποιον για κάτι. Ανταλλάσουμε διαφορετικές απόψεις και αυτο μου αρέσει γιατί διατηρούμε ένα πολύ καλό επίπεδο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 419
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Συγνωμη αλλα αλλο διαφωνω και αλλο εθελοτυφλω.

 

Δεν εθελοτυφλώ yogamama, και όχι μόνο στο θέμα αυτό, γενικότερα δεν είναι στο χαρακτήρα μου να εθελοτυφλώ. Απλώς έχω επιλέξει μαιευτήρα που είναι επιβεβαιωμένο οτι ποτέ δεν προχωράει σε καισαρική αν δεν τίθεται θέμα υγείας για το μωρό ή για τη γυναίκα. Επίσης θέλω να πω οτι στον κύκλο μου (επειδή τυχαίνει να έχουμε γεννήσει την ίδια εποχή 7 κοπέλες με διαφορά κάποιους μήνες) μόνο μια έπρεπε να κάνει καισαρική. Ολες οι υπόλοιπες γεννήσαμε φυσιολογικά. Συμφωνώ οτι πολλοί γυναικολόγοι προχωρούν σε καισαρικές μόνο και μόνο για την προσωπική τους εξυπηρέτηση. Είναι στο χέρι μας να τους απορρίψουμε απο γιατρούς μας.

 

Για ακομα μια φορά σου εύχομαι να έχεις έναν καλό τοκετό, και να αποκτήσεις ένα υγειέστατο μωράκι.

Link to comment
Share on other sites

Εδώ επίσης υπάρχει μεγάλη ψυχολογική αξία, διότι στην ουσία η μάνα μπορεί δυναμικά και άμεσα να πάρει την καινούργια ζωή στα χέρια της, τόσο την καινούργια ζωή του παιδιού της όσο και την δική της καινούργια ζωή, μιας και από εδώ και μπρος θα είναι μάνα, και να την ξεκινήσει άμεσα. Σκεφτείται εσείς από τον εαυτό σας, πόση αυτοπεποίθηση παίρνετε όταν κάνουν κάτι για εσάς και όταν το κάνετε εσείς οι ίδιες. /QUOTE]

 

Πάντως εγω μια χαρά πέρασα στο μαιευτήριο. Ξεκουράστηκα, πήρα δυνάμεις, κοιμήθηκα καλά, έφαγα καλά, και τον μικρό τον είχα όποτε πείναγε και όσο τον ήθελα. Πίστεψέ με Πάνο, 2-3 μέρες για να συνειδητοποιήσεις τη νεα πραγματικότητα, να πάρεις λιγες δυνάμεις, να μάθεις κάποια πράγματα άν είναι το πρώτο σου μωρό, είναι ότι πρέπει.

Link to comment
Share on other sites

Για μένα σε αυτές τις περιπτώσεις καλό είναι η γυναίκα να "ακούει" το ένστικτό της και να πράτει ανάλογα. Η γυναίκα που φοβάται εκ φύσεως, μπορεί να νιώσει ασφάλεια σε ένα καθαρά ιατρικό περιβάλλον και να λειτουργήσει καλύτερα εκεί. Κάποια άλλη μπορεί να μην αισθάνεται άνετα δίπλα σε γιατρούς, ιατρικές επεμβάσεις, κλπ και να θέλει να ζήσει αυτή τη στιγμή στην ζεστασιά του σπιτιού της. Whatever gets you through the night, που έλεγαν και οι Beatles.:wink:

Δεν έχει νόημα να προσπαθήσει η μία πλευρά να "πείσει" την άλλη. Κάποια φοβάται και θέλει να βρίσκεται στο νοσοκομείο κοντά στον γιατρό, κάποια φοβάται τον γιατρό και θέλει να βρίσκεται όσο το δυνατό μακριά του.:mrgreen:

Θα σας πω ότι μέσα μου πιστεύω ότι πολλές γυναίκες οδηγούμαστε και από ένα ένστικτο αρχέγωνο. Ίσως και η διαίσθηση ενός ανθρώπου ότι όλα θα πάνε καλά ή ότι μπορεί κάτι να πάει στραβά, να τον οδηγεί στις ορθές επιλογές για τον ίδιο.

Το θέμα των γιατρών που κανονίζουν τους τοκετούς ανάλογα με την περίοδο που έκλεισαν διακοπές είναι γνωστό. Ωστόσο, αυτό δε σημαίνει ότι δεν υπάρχουν γυναίκες και τοκετοί που πραγματικά χρήζουν ιατρικής φροντίδας. Όπως και άλλες περιπτώσεις που μπορεί να τα καταφέρουν μια χαρά μόνες τους.:wink:

.....δε νομίζω τάκη....

Link to comment
Share on other sites

Δεν εθελοτυφλώ yogamama, και όχι μόνο στο θέμα αυτό, γενικότερα δεν είναι στο χαρακτήρα μου να εθελοτυφλώ. Απλώς έχω επιλέξει μαιευτήρα που είναι επιβεβαιωμένο οτι ποτέ δεν προχωράει σε καισαρική αν δεν τίθεται θέμα υγείας για το μωρό ή για τη γυναίκα. Επίσης θέλω να πω οτι στον κύκλο μου (επειδή τυχαίνει να έχουμε γεννήσει την ίδια εποχή 7 κοπέλες με διαφορά κάποιους μήνες) μόνο μια έπρεπε να κάνει καισαρική. Ολες οι υπόλοιπες γεννήσαμε φυσιολογικά. Συμφωνώ οτι πολλοί γυναικολόγοι προχωρούν σε καισαρικές μόνο και μόνο για την προσωπική τους εξυπηρέτηση. Είναι στο χέρι μας να τους απορρίψουμε απο γιατρούς μας.

 

Για ακομα μια φορά σου εύχομαι να έχεις έναν καλό τοκετό, και να αποκτήσεις ένα υγειέστατο μωράκι.

 

Ευχαριστω ευχομαι οτι καλυτερο για ολα τα μωρακια του πλανητη. Οταν δεν μπορεις να δεις οτι στην Ελλαδα το 50% των καισαρικων μεταφραζεται σε" ενα στους δυο γιατρους "εθελοτυφλεις.Οταν θεωρεις εμενα υπερβολικη που το αναφερω τη στιγμη που ειμαστε παγκοσμιος περιγελως παλι εθελοτυφλεις. Θα πρεπε ολες μαζι να ουρλιαξουμε γιαυτο και οχι να διαφωνουμε σαν να ειναι καροτσακι Pegperego η Inglesina.Εγω αρνουμαι για ενα τετοιο θεμα απλα να διαφωνησω με εσενα και την GSTONE.ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΠΟΛΥ ΣΟΒΑΡΟ ΘΕΜΑ για μενα. ΕΝΑ ΣΤΑ ΔΥΟ ΕΛΛΗΝΟΠΟΥΛΑ ΕΡΧΟΝΤΑΙ ΜΕ ΚΟΙΜΙΣΜΕΝΕΣ ΜΑΝΑΔΕΣ ΣΤΟΝ ΚΟΣΜΟ ΜΟΝΟ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΑΠΟ ΕΛΛΕΙΨΗ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗΣ ΤΗΣ ΕΛΛΗΝΙΔΑΣ.Δεν μπορω να πιστεψω οτι δεν εχετε ενημερωθει τι σημαινει καισαρικη και για ποιους λογους καταφευγουν οι Ελληνες γιατροι σε αυτην . Δε μπορω να πιστεψω GSTONE οτι δεν εχετε ενημερωθει κατα ποσο υγειη ειναι τα μωρακια καισαρικης .Το θλιβερο 50% στρωνεται στο περιβαλλον που εμεις δημιουργουμε. Δεν ειναι μονο ευθυνη των φοβισμενων η καποιων ξευτιλισμενων γιατρων ειναι και ευθυνη καθε ενος εδω μεσα.

 

Επειδη με στεναχωρησε παρα πολυ αυτο το θεμα ολο το Σαβατοκυριακο αποφασισα να αποσυρθω ακομα και απο το αγαπημενο μου θεμα ΤΟΚΕΤΟΣ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ.Πρωτον θελω να κανω μονο θετικες προβολες μεσα μου μεχρι να γεννησω αρα και δεν με ενδιαφερουν ιστοριες απο μαιευτηρια και αποχωρισμου απο το μωρο μου και δευτερον θελω να διακατεχομαι απο συναισθηματα αγαπης για ολες τις μανουλες εδω μεσα και δυστυχως γεμισα θυμο.Σας φιλω ολους με πολυ αγαπη και συγχωρεστε με που θυμωσα.

JBePp2.png?qDX8aAa3
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ευχαριστω ευχομαι οτι καλυτερο για ολα τα μωρακια του πλανητη. Οταν δεν μπορεις να δεις οτι στην Ελλαδα το 50% των καισαρικων μεταφραζεται σε" ενα στους δυο γιατρους "εθελοτυφλεις.Οταν θεωρεις εμενα υπερβολικη που το αναφερω τη στιγμη που ειμαστε παγκοσμιος περιγελως παλι εθελοτυφλεις. Θα πρεπε ολες μαζι να ουρλιαξουμε γιαυτο και οχι να διαφωνουμε σαν να ειναι καροτσακι Pegperego η Inglesina.Εγω αρνουμαι για ενα τετοιο θεμα απλα να διαφωνησω με εσενα και την GSTONE.ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΠΟΛΥ ΣΟΒΑΡΟ ΘΕΜΑ για μενα. ΕΝΑ ΣΤΑ ΔΥΟ ΕΛΛΗΝΟΠΟΥΛΑ ΕΡΧΟΝΤΑΙ ΜΕ ΚΟΙΜΙΣΜΕΝΕΣ ΜΑΝΑΔΕΣ ΣΤΟΝ ΚΟΣΜΟ ΜΟΝΟ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΑΠΟ ΕΛΛΕΙΨΗ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗΣ ΤΗΣ ΕΛΛΗΝΙΔΑΣ.Δεν μπορω να πιστεψω οτι δεν εχετε ενημερωθει τι σημαινει καισαρικη και για ποιους λογους καταφευγουν οι Ελληνες γιατροι σε αυτην . Δε μπορω να πιστεψω GSTONE οτι δεν εχετε ενημερωθει κατα ποσο υγειη ειναι τα μωρακια καισαρικης .Το θλιβερο 50% στρωνεται στο περιβαλλον που εμεις δημιουργουμε. Δεν ειναι μονο ευθυνη των φοβισμενων η καποιων ξευτιλισμενων γιατρων ειναι και ευθυνη καθε ενος εδω μεσα.

 

Επειδη με στεναχωρησε παρα πολυ αυτο το θεμα ολο το Σαβατοκυριακο αποφασισα να αποσυρθω ακομα και απο το αγαπημενο μου θεμα ΤΟΚΕΤΟΣ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ.Πρωτον θελω να κανω μονο θετικες προβολες μεσα μου μεχρι να γεννησω αρα και δεν με ενδιαφερουν ιστοριες απο μαιευτηρια και αποχωρισμου απο το μωρο μου και δευτερον θελω να διακατεχομαι απο συναισθηματα αγαπης για ολες τις μανουλες εδω μεσα και δυστυχως γεμισα θυμο.Σας φιλω ολους με πολυ αγαπη και συγχωρεστε με που θυμωσα.

 

Θέλω απλώς να ξέρεις οτι σε καμία περίπτωση δεν είχα σκοπό να σε στενοχωρήσω. Αποχωρώ και εγω απο το topic αυτο, έχοντας μάθει αρκετά ενδιαφέροντα πράγματα απο εσάς, και αυτο νομίζω εχει σημασία. Απο εκεί και πέρα, ο καθένας έχει τις απόψεις του.

 

Σου εύχομαι ξανά έναν υπέροχο τοκετό και ένα υγειέστατο μωράκι!

Link to comment
Share on other sites

θα συμφωνήσω με τη loukomamy, απλά να προσθέσω το ότι υποστηρίζουμε διαφορετικές απόψεις στο συγκεκριμένο θέμα δεν σημαίνει ότι πρέπει να στενοχωριόμαστε περιμένοντας όλοι να συμφωνήσουμε μεταξύ μας.

Το αν είμαι ενημερωμένη ή όχι για κάτι το ξέρω μόνο εγω.

Αποχωρώ και εγώ από το topic και σου εύχομαι yogamama έναν εύκολο τοκετό και πανω από όλα ένα γερό μωράκι!

Link to comment
Share on other sites

Δεν εθελοτυφλώ yogamama, και όχι μόνο στο θέμα αυτό, γενικότερα δεν είναι στο χαρακτήρα μου να εθελοτυφλώ. Απλώς έχω επιλέξει μαιευτήρα που είναι επιβεβαιωμένο οτι ποτέ δεν προχωράει σε καισαρική αν δεν τίθεται θέμα υγείας για το μωρό ή για τη γυναίκα. Επίσης θέλω να πω οτι στον κύκλο μου (επειδή τυχαίνει να έχουμε γεννήσει την ίδια εποχή 7 κοπέλες με διαφορά κάποιους μήνες) μόνο μια έπρεπε να κάνει καισαρική. Ολες οι υπόλοιπες γεννήσαμε φυσιολογικά. Συμφωνώ οτι πολλοί γυναικολόγοι προχωρούν σε καισαρικές μόνο και μόνο για την προσωπική τους εξυπηρέτηση. Είναι στο χέρι μας να τους απορρίψουμε απο γιατρούς μας.

 

Για ακομα μια φορά σου εύχομαι να έχεις έναν καλό τοκετό, και να αποκτήσεις ένα υγειέστατο μωράκι.

 

Ευχαριστω ευχομαι οτι καλυτερο για ολα τα μωρακια του πλανητη. Οταν δεν μπορεις να δεις οτι στην Ελλαδα το 50% των καισαρικων μεταφραζεται σε" ενα στους δυο γιατρους "εθελοτυφλεις.Οταν θεωρεις εμενα υπερβολικη που το αναφερω τη στιγμη που ειμαστε παγκοσμιος περιγελως παλι εθελοτυφλεις. Θα πρεπε ολες μαζι να ουρλιαξουμε γιαυτο και οχι να διαφωνουμε σαν να ειναι καροτσακι Pegperego η Inglesina.Εγω αρνουμαι για ενα τετοιο θεμα απλα να διαφωνησω με εσενα και την GSTONE.ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΠΟΛΥ ΣΟΒΑΡΟ ΘΕΜΑ για μενα. ΕΝΑ ΣΤΑ ΔΥΟ ΕΛΛΗΝΟΠΟΥΛΑ ΕΡΧΟΝΤΑΙ ΜΕ ΚΟΙΜΙΣΜΕΝΕΣ ΜΑΝΑΔΕΣ ΣΤΟΝ ΚΟΣΜΟ ΜΟΝΟ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΑΠΟ ΕΛΛΕΙΨΗ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗΣ ΤΗΣ ΕΛΛΗΝΙΔΑΣ.Δεν μπορω να πιστεψω οτι δεν εχετε ενημερωθει τι σημαινει καισαρικη και για ποιους λογους καταφευγουν οι Ελληνες γιατροι σε αυτην . Δε μπορω να πιστεψω GSTONE οτι δεν εχετε ενημερωθει κατα ποσο υγειη ειναι τα μωρακια καισαρικης .Το θλιβερο 50% στρωνεται στο περιβαλλον που εμεις δημιουργουμε. Δεν ειναι μονο ευθυνη των φοβισμενων η καποιων ξευτιλισμενων γιατρων ειναι και ευθυνη καθε ενος εδω μεσα.

 

Επειδη με στεναχωρησε παρα πολυ αυτο το θεμα ολο το Σαβατοκυριακο αποφασισα να αποσυρθω ακομα και απο το αγαπημενο μου θεμα ΤΟΚΕΤΟΣ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ.Πρωτον θελω να κανω μονο θετικες προβολες μεσα μου μεχρι να γεννησω αρα και δεν με ενδιαφερουν ιστοριες απο μαιευτηρια και αποχωρισμου απο το μωρο μου και δευτερον θελω να διακατεχομαι απο συναισθηματα αγαπης για ολες τις μανουλες εδω μεσα και δυστυχως γεμισα θυμο.Σας φιλω ολους με πολυ αγαπη και συγχωρεστε με που θυμωσα.

JBePp2.png?qDX8aAa3
Link to comment
Share on other sites

yogamama

 

Μην τις κατηγορεις και μην στεναχωριέσαι.

Οι περισσότερες κοπέλες εδώ σαν Ελληνίδες που είναι έχουν σχέση εξάρτησης με το γυναικολόγο τους. Τον θεοποιούν και τον εμπιστεύονται πλήρος (δυστιχως).

 

Ο τοκετός στο σπίτι είναι ασφαλής με μια έμπειρη μαία και μην τους αφήσεις να σε τρομάζουν. Ο καθένας υποστηρίζει απλά παθιασμένα τις επιλογές του.

 

ΜΕ ΤΟ ΚΑΛΟ

Link to comment
Share on other sites

yogamama

 

Μην τις κατηγορεις και μην στεναχωριέσαι.

Οι περισσότερες κοπέλες εδώ σαν Ελληνίδες που είναι έχουν σχέση εξάρτησης με το γυναικολόγο τους. Τον θεοποιούν και τον εμπιστεύονται πλήρος (δυστιχως).

 

Ο τοκετός στο σπίτι είναι ασφαλής με μια έμπειρη μαία και μην τους αφήσεις να σε τρομάζουν. Ο καθένας υποστηρίζει απλά παθιασμένα τις επιλογές του.

 

ΜΕ ΤΟ ΚΑΛΟ

 

πολυ ενδιαφερον αυτο που λες ΜΑΡΙΑΛ ....:roll: πανω στο θεμα αυτο μου εκανε εντυπωση ενα βιβλιο που δυστυχως δεν υπαρχει στα ελληνικα, το λενε immaculate deception http://www.amazon.com/Immaculate-Deception-II-Magic-Birth/dp/0890876339 . κανει λογοπαιγνιο με το immaculate conception =αμωμος συλληψη και αναλυει κοινωνιολογικα τον τοκετο δινοντας παραδειγματα απο διαφορες χρονικες περιοδους.

 

στο θεμα της τυφλης εμπιστοσυνης, οπως εχει συνηθιστει να λεγεται:rolleyes:, η συγγραφεας (που γεννησε ημιλιποθυμη -απο τα δυνατα φαρμακα αναισθησιας- το πρωτο της παιδι στη δεκαετια του '70) μιλαει για τις μαιες και τη σταδιακη απαξιωση του ρολου τους απο το αντρικο φυλο, την απαξιωση της γυναικειας πρωτοβουλιας στην αφετηρια του μητρικου ρολου, δηλαδη στον τοκετο, και τη σταδιακη ακινητοποιηση της γυναικας ετσι ωστε να βολευει το γιατρο ΚΑΙ ΜΟΝΟ.:?

 

επιπλεον, αναφερει μια αξισημειωτη ερευνα (δυστυχως δεν ηταν δικο μου το βιβλιο για να παραθεσω στοιχεια)

οπου οι μαιες βοηθουσαν στον τοκετο αλλα δεν ειχαν επαφη με τον κολπο της γυναικας μειωνοντας την πιθανοτητα μολυνσεων και αντιθετα αναφερει την αυξηση των μολυνσεων με την αντικατασταση των μαιων στη βικτωριανη εποχη απο τους γιατρους, οι οποιοι φερονταν στη γυναικα σαν να ειναι ή μελλοθανατη ή ενα αντικειμενο....:roll:

 

η σταδιακη λοιπον απομακρυνση της γυναικας απο τη φυση της και την ολοκληρωση του ρολους της, η ανισοτητα των φυλων, η τρομολαγνεια της δυτικης ιατρικης και πιο βαθεια ακομα η πιστη στα τεχνολογικα επιτευγματα αλλα οχι στα αρχεγονα ενστικτα μας (αυτα ανηκουν στους απολιτιστους, βαρβαρους, αλλωστε...) μαζι με το ρολο του πουριτανισμου σχετικα με το μιαρο και το ακαθαρτο σωμα της γυναικας, συνεβαλαν σε αυτο που εχουμε σημερα οχι μονο στα δυτικα κρατη αλλα σχεδον παντου....

 

οπως ειπα και πιο πανω μπερδευεται σκοπιμα η κτ λογω κινδυνων -απο τη μια-, με την ανυπαρξια των ιατρικων μεθοδων -απο την αλλη- και ετσι ακουμε συχνοτερα το "κ αυτες που γεννουσαν στα χωραφια πεθαιναν " αντι να μιλαμε επι της ουσιας......:roll:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πολυ ενδιαφερον αυτο που λες ΜΑΡΙΑΛ ....:roll: πανω στο θεμα αυτο μου εκανε εντυπωση ενα βιβλιο που δυστυχως δεν υπαρχει στα ελληνικα, το λενε immaculate deception http://www.amazon.com/Immaculate-Deception-II-Magic-Birth/dp/0890876339 . κανει λογοπαιγνιο με το immaculate conception =αμωμος συλληψη και αναλυει κοινωνιολογικα τον τοκετο δινοντας παραδειγματα απο διαφορες χρονικες περιοδους.

 

στο θεμα της τυφλης εμπιστοσυνης, οπως εχει συνηθιστει να λεγεται:rolleyes:, η συγγραφεας (που γεννησε ημιλιποθυμη -απο τα δυνατα φαρμακα αναισθησιας- το πρωτο της παιδι στη δεκαετια του '70) μιλαει για τις μαιες και τη σταδιακη απαξιωση του ρολου τους απο το αντρικο φυλο, την απαξιωση της γυναικειας πρωτοβουλιας στην αφετηρια του μητρικου ρολου, δηλαδη στον τοκετο, και τη σταδιακη ακινητοποιηση της γυναικας ετσι ωστε να βολευει το γιατρο ΚΑΙ ΜΟΝΟ.:?

 

επιπλεον, αναφερει μια αξισημειωτη ερευνα (δυστυχως δεν ηταν δικο μου το βιβλιο για να παραθεσω στοιχεια)

οπου οι μαιες βοηθουσαν στον τοκετο αλλα δεν ειχαν επαφη με τον κολπο της γυναικας μειωνοντας την πιθανοτητα μολυνσεων και αντιθετα αναφερει την αυξηση των μολυνσεων με την αντικατασταση των μαιων στη βικτωριανη εποχη απο τους γιατρους, οι οποιοι φερονταν στη γυναικα σαν να ειναι ή μελλοθανατη ή ενα αντικειμενο....:roll:

 

η σταδιακη λοιπον απομακρυνση της γυναικας απο τη φυση της και την ολοκληρωση του ρολους της, η ανισοτητα των φυλων, η τρομολαγνεια της δυτικης ιατρικης και πιο βαθεια ακομα η πιστη στα τεχνολογικα επιτευγματα αλλα οχι στα αρχεγονα ενστικτα μας (αυτα ανηκουν στους απολιτιστους, βαρβαρους, αλλωστε...) μαζι με το ρολο του πουριτανισμου σχετικα με το μιαρο και το ακαθαρτο σωμα της γυναικας, συνεβαλαν σε αυτο που εχουμε σημερα οχι μονο στα δυτικα κρατη αλλα σχεδον παντου....

 

οπως ειπα και πιο πανω μπερδευεται σκοπιμα η κτ λογω κινδυνων -απο τη μια-, με την ανυπαρξια των ιατρικων μεθοδων -απο την αλλη- και ετσι ακουμε συχνοτερα το "κ αυτες που γεννουσαν στα χωραφια πεθαιναν " αντι να μιλαμε επι της ουσιας......:roll:

Πολύ ενδιαφέρον βιβλίο!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Πως με εκνευρίζει που τα αγγλικά μου σταματάνε εκεί που πανε να ξεκινήσουν!!! Δεν παίζει να το βρούμε μεταφρασμένο;

 

Το τρίτο κοντό μου ανθρωπάκι τσουυυυυπ βγήκε στις 8/12/2011!!!

Link to comment
Share on other sites

δυστυχως οχι λεγκω μου...το δανειστηκα απο την ευτοκια....Ηταν γραμμενο απλα παντως!

 

Αλλα βιβλια μεταφρασμενα ειναι του φρεντερικ λεμπουαγιε και του μισελ οντεν, αλλα δεν εχω διαβασει κατι για να ξερω αν κινουνται στις ιδιες ανθρωπολογικες διαπιστωσεις,φανταζομαι ομως πω ναι, πανω κατω....ξερω οτι θεωρουνται κλασικα του φυσικου τοκετου.

 

βεβαια το immaculate deception (Suzanne Arms η συγγραφεας) το διαβασα σε μια περιοδο φοβου και αμφισβητησης των δυνατοτητων μου και μου εδωσε μια αλλη διασταση των πραγματων, ενιωθα να μου μιλαει.....:-)

Link to comment
Share on other sites

Ένα μεγάλο ποσοστό των γυναικολόγων απλά δεν ξέρει που πάνε τα τέσσερα για τον φυσιολογικό τοκετό και θεωρούν ότι είναι μεγάλο ρίσκο... είναι κάτι αντίστοιχο με το θέμα του θηλασμού και την άγνοια παιδιάτρων και γυναικολόγων σε σχέση μ'αυτό.

Δύο προσωπικά παραδείγματα... στην προηγούμενη εγκυμοσύνη η γιατρός μου κοπανιόταν ότι το παιδί είναι στραβα (δεν είχε εμπεδωθεί και το κεφαλάκι του ήταν σφηνωμένο στη πλάγια στη λεκάνη) και αποκλείεται να γεννήσω φυσιολογικά. Το τι διάβασμα έριξα και ψάξιμο για να δω αν ισχύει δεν λέγεται. Εντέλει έκανα την μαγική κινηση να πάρω μαία που απλά μόλις με είδε είπε ότι θα γεννήσω φυσιολογικά και δεν θα χω πρόβλημα... εγκεφαλικό η γιατρός μου προσπαθούσε να την πείσει για το αντίθετο. Εντέλει κέρδισε η μαία... Παρεπιπτόντως στο ψάξιμο πάνω είδα ότι πολλες κοπέλες έχουν κάνει καισαρική για τον ίδιο λόγο που εγώ γέννησα πανευκολα!

Δεύτερο παράδειγμα... σ'αυτή την εγκυμοσύνη μου είπε η γιατρός μου ότι με δύο περιδέσεις πάμε για καισαρική. Εντέλει αυτό που ισχύει είναι (η νταφ τα ξέρει και καλύτερα γιατί ήταν απ΄τις κοπέλες που μου δωσε πληροφορίες όταν ρώτησα) περίδεση μπορεί να έχει το παιδί τώρα και σε πέντε λεπτά να μην έχει. Αν δεν παρουσιαστεί πρόβλημα στο παιδί η περίδεση με το λώρο δεν πρέπει να απασχολήσει καθόλου το γιατρό!

Ααα το άλλο που πάλι το νταφάκι μου έλεγε ήταν αν το παιδί κατεβαίνει με τα πόδια ένας έμπειρος γιατρός ή μια έμπειρη μαία μπορούν να προσπαθήσουν να το γυρίσουν.

Σκέφτομαι ότι θα είχε ενδιαφέρον να ανοιχτεί ένα τόπικ που να αναφέρει περιπτώσεις που μπορεί να σου πουν για καισαρική χωρίς να χρειάζεται. yogamama, συγνώμη που κάνω κατάχρηση του τόπικ:D

 

Και μένα απ'τη στιγμή που έμεινα έγκυος και άρχισα να διαβάζω πράγματα με προβλημάτισε το πως στην ελλάδα υπάρχει τέτοιο εξωφρενικό ποσοστό καισαρικών. Η καισαρική σώζει ζωές και γιαυτό και μόνο το λόγο πρέπει να γίνεται κι όχι για ευκολία ή άγνοια κάποιου γιατρού!

 

Το τρίτο κοντό μου ανθρωπάκι τσουυυυυπ βγήκε στις 8/12/2011!!!

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα κορίτσια ,

επανέρχομαι στο θέμα με νεότερα !

σήμερα στις 0330 η φίλη μου κατερίνα (γιορτάζει σήμερα) γέννησε απόλυτα φυσιολογικά και χωρίς κανένα πρόβλημα , στο σπίτι, ένα υπέροχο αγοράκι 3300γρ. όλα πήγαν κατευχήν και από την πρώτη στιγμή της γέννησης ο μικρούλης συνδέθηκε με τα υπολοιπα μέλη της οικογένειας με το πιο απλό και φυσικό τρόπο!

Είναι για μένα απλά μαγικό να μπορείς να φέρεις στο κόσμο το παιδί σου στο σπίτι σου και συνεχίζει να ζει και να μεγαλώνει μέσα σ' αυτό το σπίτι!

Εγώ απλά εύχομαι σε όσες καταφέρουν να το ζήσουν να απολαύσουν κάθε στιγμή αυτού του θαυματος!

 

Χρονια πολλα σε όσες γιορτάζουν!

Ειστε η ζωη μου: Θεοδώρα 3ων, Στελα 2, Μπεμπης-Αποστολος!

Νεκταριε Σ' ΑΓΑΠΩ!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Κυριακη 27 Δεκ με επιασαν κατι πονακια . Ημουν στην κουμπαρουλα μου και τους ελεγα ποσο δεν αντεχω να περιμενω αλλο. Η κουμπαρα μου μου λεει Καλε εσυ γεννας αφου εχεις πονους . Γυρισαμε σπιτι και ...Οντως το βραδυ εγιναν πιο εντονοι οι πονοι και καταλαβα οτι ειναι συσπασεις οι οποιες στις 6 το πρωι της Δευτερας 28 Δεκ. εγιναν συστηματικες και ειδα το πρωτο αιμα. Πηρα τη μαια τηλεφωνο , μου ειπε εχουμε καιρο. Εκανα τις αναπνοες μου τραγουδιστα μαζι με το σιντι του Λεμπουαγιε.Ημουν σε επικοινωνια με τη μαια αλλα δεν ειχα φτασει να εχω 40δευτερολεπτες συσπασεις για να ερθει Στις 20.00 ηρθε . Δεν ειδε καποια ιδιαιτερη εξελιξη. Η διαστολη 2 ! Ο τράχηλος ερμητικα κλειστος και σκληρος ...Δυσκολα τα πραγματα Ρωτησε τη μανα μου πως γεννησε το πρωτο της παιδι.Σε τρια εικοσιτετραωρα απαντησε και γω τρελαθηκα ! Θυμηθηκα που μας ειχαν πει στα σεμιναρια οτι γενναμε οπως οι μαναδες μας.Ηταν το προμηνυμα του τι θα ακολουθουσε. Ξεκινησα βαθια καθισματα σε καθε συσπαση να μαλακωσουμε την κατασταση. Συγχρόνως μου παταγε τη μεση η Ευαγγελια και γω τραγουδαγα να απαλύνω τον πονο μου. Ο Δημητρης τραγουδαγε και ανέπνεε μαζι μου .-Ειναι labor ο τοκετος , μου λεει η Ευαγγελια , θελει δουλεια και συνεχισα μεχρι τις 4 το πρωι σκληρη δουλειά και πονο για να φτασω να εχω μια διαστολη 4 και ο τράχηλος σκληρος να μην λεπταινει. Την παρακαλεσα να κοιμηθω λιγο. Δεν αντεχα αλλο, αυτο που ζουσα δεν ειχε καμια σχεση με τις ιστοριες τοκετου που ειχα ακουσει. Δεν γινοταν τιποτα απο μονο του. Τελικα κοιμηθηκα με πενταλεπτα διαλειμματα πονου και οδυρμού. Στις 6 με ξυπνησε να δει την κατασταση. Ακουσε την καρδουλα του μωρου , μια χαρα. Εγω ομως τα ιδια, καμια απολυτως εξελιξη . Μου εδωσε μια αλλη ασκηση να κανω ,και μου ειπε πως αν συνεχισουμε ετσι θα μεταφερθουμε στην ΝΙΚΗ, κλινικη της Ευτοκιας οπου θα εκανα τις ασκησεις στο νερο να απαλύνω λιγο τους πονους . -Αλλιως θα προχωρησουμε σε επισκληριδιο που τη χρησιμοποιουμε για να χαλαρωσουμε τον τράχηλο.Εκει εκλαψα , δεν ηθελα να κανω το μωρο μου με επισκληριδιο αλλα η κατασταση ειχε παρει ασχημη τροπη.Μιλαγα στο μωρο συγκεντρωνόμουν , τραγουδαγα εκανα τις ασκησεις ομως η μοίρα αλλα μου επεφύλασσε .. .Σηκωνα το ποδι στο πλαι και συνεχισα σε καθε συσπαση μεχρι τις 6.00 . Έκλεισα 24ωρο βουτηγμενη στον πονο.Με εξετασε η Ευαγγελια , διαστολη 4 , τραχηλος σκληρο καρυδι και το κεφαλι του μωρου ειναι γυρισμενο μπροστα.- Φευγουμε για ΝΙΚΗ. Ηταν Τριτη 29 Δεκ 7.30 το πρωι οταν φτασαμε εκει

Τραγουδαγα στο αμαξι σε καθε τρανταγμα την ωρα της συσπασης, ετσι για να μην ουρλιαξω.Εκει μπηκα στην πισινα και συνεχισα τα βαθια καθισματα. Χαλαρωσα λιγο με το νερο. Στην αρχη ηταν καλα , ξεχαστηκα λιγο.Μετα ηρθε η Ελευθερια και αρχισε να με παταει σε καθε βαθυ καθισμα , ποναγα πολυ και παλι. 3 η ωρα το μεσημερι η διαστολη εφτασε 4-5 και ο τραχηλος ειχε μια ανεπαισθητη λέπτυνση.Ευτυχως γυρισε και το μωρο κανονικα προς τα πισω.

Εκανα ασκησεις και περπατουσα. Τραγουδι και αναπνοη η μονη μου παρηγορια. Οι βαθιες γιογκικες αναπνοες μου εδιναν συνεχως νεα ενεργεια. Ηταν χαρακτηριστικο οτι συνεχιζα να λαμπω παρα τα δυο 24ωρα τοκετου που ειχα κλεισει.

–βγαινουμε μωρο μου βγαινουμε , μεσα απτο τουνελ και βγες , βγες βγες μωρο μου βγες , τραγουδαγε μαζι μου και η Ελευθερια. Και εκλαιγα και της ελεγα οτι δεν εντεχω αλλο θελω να τον δω. Μαια , μανα και αδερφη και εκλαιγα στην αγκαλια της σα μικρο παιδι και μου χαιδευε τα μαλλια . Ενιωθα τοσο τυχερη που ειχα αυτη τη γυναικα μαζι μου , να με βοηθησει να φερω το παιδι μου στον κοσμο. Πηρα δυναμη και συνεχισα .

19.00 το απογευμα εφτασα διαστολη 8 και εγινε η πρωτη αποπειρα εξωθησης . Με παταγανε στην κοιλια και εσπρωχνα τραβωντας τα ποδια μου .Το μωρο τραβηχτηκε μεσα . Απογοητευση...Πρεπει να προχωρησουμε σε επισκληριδιο.Ο πονος μου αβασταχτος πλεον

22.00 η ωρα γινεται η πρωτη δοση επισκληριδιου σε πολυ χαμηλη δοση και ενιωσα επιτελους χαλαρωση μετα απο σχεδον τρια 24ωρα. Για πρωτη φορα δεν πιανει σαν τεχνικη χαλαρωσης του τραχηλου. –Δεν χαλαρωνει και παλι ο τραχηλος -Εισαι η πιο σκληροτραχηλη που εχω δει μου λεει η Ελευθερια και κανουμε μια ακομα αποτυχημενη προσπαθεια εξωθησης4 ατομα πανω στην κοιλια μου. Πληρης απογοητευση , η Ελευθερια στο σκοταδι σκεφτεται , μου ανακοινωνει το ενδεχομενο της καισαρικης κλαιω στην αγκαλια του Δημητρη. Μια ακομα έγχυση επισκληριδιου στις 23.00 και ηρθαν 2 ακομα μαιες της κλινικης . 6 ατομα γυρω μου και ο Δημητρης μια απεναντι μου και μια στο πλαι μου να επιβλεπει τους παντες και τα παντα και να με αγκαλιαζει και να με φιλαει. Ξεκιναω να σπρωχνω με ολη τη δυναμη της ψυχης μου και καποια στιγμη ακουω τη μαια της κλινικης να λεει -Κοριτσι μου μπραβο βλεπω τα μαλλάκια του- Ελα μωρο μου τον βλεπω φωναζει και ο Δημητρης και ερχεται στο πλαι μου και μαγκαλιαζει και σπρωχνουμε μαζι .Σε καθε συσπαση τους εδινα σημα και με παταγαν και κραταγαν. Το μωρο αρχισε να χανει παλμους . Ειχε πια κουραστει. Βγηκε το μισο κεφαλι και περιμενα την επομενη συσπαση να σπρωξω .Ενιωσα οτι θα πεθανω απο ασφυξια. Βγηκε με το χερακι στο κεφαλι στις 24.05 Τεταρτη 30 Δεκ. Ο λωρος ειχε κανει μια ελαφρα περιτυλιξη και ειχε κανει τα κακακια του στον πλακουντα .Το περινεο αθικτο!! Του εβαλαν οξυγονο αμεσως και τον σκουπιζαν και εκανε μικρα βηχακια. Παρολη την ταλαιπωρια του εμοιαζε πολυ ξεκουραστος . Μου τον εβαλαν στην κοιλια , ο Δημητρης με φιλαγε και μου ελεγε ποσο περηφανος ειναι και το μωρο καρφωσε τα ματακια του πανω μου. Εκλαιγα με λυγμους . Ειχα χρονια να κλαψω. Εκοψε τον λωρο ο Δημητρης. Η Ελευθερια εκανε μαλαξεις στο μπεμπη με μια πετσετα για κανενα μισαωρο και αυτος παρατηρουσε γυρω γυρω. Μετα μου τον εδωσε να τον θηλασω.

Ήλπιζα οτι επειδη εχω πολυ καλη φυσικη κατασταση θα γεννησω με ενα πονο στο σπιτι μου . Ομως ο τοκετος ειναι μια πολυ πιο πολυπλοκη ψυχοσωματικη διαδικασια .

Το βραδυ κοιμηθηκαμε οι τρεις μας αγκαλια. Ειχα τον ορο και η θλαση στα δεξια πλευρα μου δεν μου επετρεπε πολλες αγκαλιες. Ηταν η πιο ευτυχισμενη νυχτα της ζωης μου...

JBePp2.png?qDX8aAa3
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Να σου ζήσει μικρούλα μου ο μπεμπούκος σου!!! Να είναι πάντα γερός, γερός, γερός και να γίνει ένας καλός άνθρωπος... Να τον καμαρώνετε και να του δώσετε την καλύτερη ανατροφή!:lol:

 

Περίμενα με αγωνία τα νέα σου... Ακόμα κι έτσι, όλα πήγαν καλά, ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΕΣ κοριτσάκι...

 

Μπράβο σου και πάντα τέτοια...

Στην επόμενη γέννα πάντως τα πράγματα λογικά θα είναι πιο εύκολα, έτσι?:P:p:p:p

LCizp3.pngI0Pwp3.png

Link to comment
Share on other sites

Συγκλονιστικά υπέροχη η ιστορία σου, yogamama!! Σχεδόν σε ζηλεύω για την τόλμη σου και την επι/υπομονή σου!

 

Να σας ζήσει το αγγελούδι!!

X4v5p2.png

Ζω το απόλυτο θαύμα με την Αθηνά μου!

Link to comment
Share on other sites

Να σου ζήσει καλή μου!!!!Μου θυμισες κατα πολυ τα δικα μου και κλαιω σαν χαζη......!

τα καταφερατε!!!!!!βγαινεις τοσο δυνατη μετα απο αυτη την εμπειρια ........κ εσυ ειδικα με 3 24ωρα πονου και μοχθου.....τι να πω!!!

Να ειστε παντα καλα !!!

 

...ο καλυτερος τοκετος δεν ειναι αυτος που ονειρευομαστε, αλλα αυτος που μας δινει το υγιες μωρο μας να το κραταμε, τρισευτυχισμενες, αγκαλια!!!:D;)

Link to comment
Share on other sites

Ειχα διαβασει παλια το θεμα και μολις το ειδα οτι γεννησες, χαρηκα πολυ! Να σου ζησει το μωρακι και να ειναι δυνατο σαν την μαμα του. Εγω δεν νομιζω να αντεχα 3 μερες αν και εχω γεννησει χωρις επισκληριδιο( σε μαιευτηριο φυσικα). Χαρα στο κουραγιο σου! Να ειστε ολοι καλα!

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια σας ειχα στο μυαλο μου , ειδικα εσενα Νταφ μου που θυμομουν την εμπειρια σου. Συμφωνω με οσα λες και οπως εχω ξαναπει θα ευγνωμονω το Θεο που μας αξιωσε με ενα παιδακι χωρις να το ζητησουμε την ωρα που χιλιαδες ζευγαρια κανουν επανωτες ατυχεις προσπαθειες.

Τωρα για τη δευτερη φορα δεν ξερω . Εσεις που εχετε κανει δευτερο τι εχετε να πειτε? Οι μαιες μου ειπαν οτι δεν προκειται να ξαναπερασω κατι τετοιο . Δεν ξερω. Παντως παλι φυσικα θα επελεγα να γεννησω.Ειμαι σιγουρη οτι στο μαιευτηριο θα με ειχαν παει για καισαρικη . Λες και το ξερα...

Μαμολι μου με το καλο και εσυ το μωρακι σου , με εναν πονο κοριτσι μου . Ειμαι φαν του μπλογκ σου!

 

 

Σας ευχαριστω πολυ για τις ευχες σας κοριτσια τις χρειαζομαι.

 

Φιλια

JBePp2.png?qDX8aAa3
Link to comment
Share on other sites

μπραβο στο ησυχο μωρακι σε αφηνει και μπαινεις στο φορουμ!!!;):D

 

αχ, σιγα μην εχαναν στο μαιευτηριο;)!

 

και γραψε βρε πως πανε οι πρωτες μερες και ασε το 2ο για την ωρα του!!!!:D

παντως κ εγω , παρα τους απιστευτους πονους (οπου ενταξει, ωχριουν μπροστα σε αυτο που περασες) και τις 2ωρες εξωθησεις και και και.....θα επιλεξω σπιτι ή κεντρο ΦΤ οταν ερθει η ωρα για το 2ο με το καλο.....!

 

θα σου πω κ κατι να γελασεις...εκανα αποτριχωση τωρα (ω ναι, βρηκα χρονο!) και πονουσα απο το κερι...ε, το πρωτο πραγμα που ....μου ειπα ηταν "ρε συ, γεννησες φυσικα, κ πτοεισαι απο μια αποτριχωση;;;ε οχι λοιπον!!!":mrgreen::mrgreen::mrgreen::mrgreen:

θελω να πω δλδ οοοολο αυτο οπως το εζησες εσυ, σε βγαζει πολυ δυνατη και το εννοω....θα περασει το σαραντισμα και οι συγκινησεις του και θα τα δεις ολα αλλιως!εγγυημενα!:D

 

σε φιλω κ εγω!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ το είχα πει και στην γυναίκα μου, από τότε που έζησα τον πρώτο της τοκετό. Βλέπω τις γυναίκες με άλλο μάτι πια. Που την έκρυβαν τέτοια δύναμη, δεν μπορούσα να φανταστώ.

 

Μπράβο σου που γέννησες φυσιολογικά κάτω από τέτοιες συνθήκες. Η δυσκολία μιας εμπειρίας συμβάλλει στο ύψος του κατορθώματος της. Τέλος καλό, όλα καλά, κι έχεις κι έναν μπέμπη στην αγκαλιά σου, κάτι που καταλαβαίνω αρκετά καλά, για άντρας, τι θα πει.

 

Είναι πολύ νωρίς να σκέφτεσαι δεύτερο. Πρόσεχε, έτσι την πατήσαμε κι εμείς! :) Ένας χρόνος διαφορά σε μωρά είναι πολύ σκληρό για μια μητέρα. Πάντως, η δεύτερη γέννα είναι σαφώς ευκολότερη από την πρώτη και είναι λογικό. Πέρασε η πρώτη φορά. Τώρα ο δρόμος είναι στρωμένος. ίσως δεν έχει ακόμα άσφαλτο (νομίζω μπαίνει στο τρίτο παιδί :)) αλλά πάντως δεν είναι και η πρώτη φορά. Ενδεικτικά σου αναφέρω ότι από το σφηνωμένο, 15ωρο παιδί πήγαμε στο άνετο 4ωρο.

 

Σας εύχομαι υγεία και ευτυχία στο καινούργιο σας σπιτικό. Ο πιο τυχερός άνθρωπος του κόσμου είναι ο γονιός.

 

Πάνος

Υπομονή δεν έχεις ποτέ αρκετή και Επιμονή δεν πρέπει να έχεις αρκετή

Link to comment
Share on other sites

Συγχαρητήρία yogamama! Μπράβο σε εσένα, στον άντρα σου, στη μαία αλλά και στο μωράκι σου που περάσατε αυτή τη δοκιμασία. Σου εύχομαι τα καλύτερα για τη συνέχεια (που είναι και δύσκολη!!!). Όσο για το δεύτερο μωράκι, όταν με το καλό έρθει, θα κάνεις αυτό που εσύ νιώθεις καλύτερο.

Και μια σημείωση πρός όλους: Για ποιο λόγο να παίρνουμε τόσο προσωπικά τα σχόλια των άλλων. Η καθεμία μας έχει διαφορετικές εμπειρίες και διαφορετική φιλοσοφία ζωής και αποφασίζει ανάλογα. Δεν υπάρχει λόγος να στεναχωριόμαστε και να 'μαλώνουμε' μεταξύ μας. Το topic είναι πολύ ενδιαφέρον και μας έδωσε πληροφορίες που, για μένα τουλάχιστον δεν ήταν οικείες, άσχετα αν συμφωνούμε ή διαφωνούμε με το θέμα. Άλλωστε η ανταλλαγή απόψεων είναι και ο σκοπός του forum.

Καλή συνέχεια σε όλες σας.

 A6s2p3.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...