Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΚΟΥΝΙΑ ΑΠΟ ΙΚΕΑ


Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 81
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Εγω τρελαίνομαι να φτιάχνω έπιπλα απο το ΙΚΕΑ :)

Μονο το κρεβάτι και το τραπεζι έχει φτιάξει ο άντρας μου! Αμα σου αρέσει να κάθεσαι ήρεμη και να δημιουργείς θα το απολαύσεις! Καλά βέβαια με την κοιλιά τούρλα άσε τον άντρα σου κσλυτερα! Πάντως οι οδηγιες τους ειναι για χαζούς.

Link to comment
Share on other sites

Ναι το γνωριζω οτι ειναι ευκολο γιατι ειχαμε παρει ενα κρεβατι διπλο απο εκει και το συναρμολογησαμε απλα αναρωτιομουν μηπως σταβρεφικα ειναι ετοιμα αλλα αυτη ειναι η φιλοσοφια του ΙΚΕΑ τα συναρμολογεις εσυ για να τα αγορασεις σε χαμηλοτερο κοστος.Γνωριζεται αν και σε αλλα καταστηματα τα παιρνεις ετοιμα ή τα συναρμολογεις?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γνωριζεται αν και σε αλλα καταστηματα τα παιρνεις ετοιμα ή τα συναρμολογεις?

 

Η kitten για παράδειγμα στα φέρνει και στα συναρμολογεί. Και όταν μεγαλώσει το παιδί, σου βγάζει το κάγκελο και σου βάζει την τραβέρσα. Μη με ρωτήσεις αν έχει επιπλέον κόστος... Δε γνωρίζω, μπορώ όμως να ρωτήσω το αδελφάκι μου!

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια καλημεραααααααααα...Θελω τα φωτα σας σημερα γιατι αυριο θα κατεβουμε Θεσσαλονικη να δουμε-παρουμε κουνια-αλλαξιερα...Θελω λοιπον να μου πειτε τις τιμες που παιζουν σε αυτα τα πραγματα στο ΙΚΕΑ?Για να ξερουμε και τι money θα εχουμε μαζι μας!!!!!!! :roll::roll::roll:

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια που ειστε και με αφηνεται μοναχουλα!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!Θελω να ρωτησω και κατι ακομη.......Αν παρουμε απο το ΙΚΕΑ κουνια-αλλαξιερα καμια συρταριερα χωρανε στο φορτπαγκαζ...Το αμαξι ειναι renault megane και δεν εχει παρα πολυ μεγαλο φορτπαγλαζ ή να παμε με το κλουβακι της δουλειας (οπου θα σκασουμε που δεν εχει aircondition??????????????

:cry::cry::cry:

Link to comment
Share on other sites

Ε κοίτα να δεις αμα πάρεις μόνο κουνια πιθανολογώ ότι θα χωράει αλλά άμα πάρεις και συρταριερες κτλ δεν ξέρω!

Δεν πάτε με την κλουβίτσα να μην το χετε και άγχος....δεν κάνει πολύ ζεστη σήμερα!

Link to comment
Share on other sites

yogini μου αυριο θα παμε....και μαλλον με την κλουβα γιατι δεν βλεπω να χωραει στο αλλο...ελεγα μηπως παμε με το επιβατικο και ερθει και η μαμα μου μαζι!!!Αλλα που να την βαλω με την κλουβα?????????Πισω στην καροτσα???????(ειναι ναι μεν κλειστη αλλα θα πιαστει μια ωρα διαδρομη και ζεστη!!!!!!!!!!!!!!!Γνωριζεται που εχει κοντα στο ΙΚΕΑ στην θεσσαλονικη καταστημα ΚΟΥΚΟΥ?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

yogini μου αυριο θα παμε....και μαλλον με την κλουβα γιατι δεν βλεπω να χωραει στο αλλο...ελεγα μηπως παμε με το επιβατικο και ερθει και η μαμα μου μαζι!!!Αλλα που να την βαλω με την κλουβα?????????Πισω στην καροτσα???????(ειναι ναι μεν κλειστη αλλα θα πιαστει μια ωρα διαδρομη και ζεστη!!!!!!!!!!!!!!!Γνωριζεται που εχει κοντα στο ΙΚΕΑ στην θεσσαλονικη καταστημα ΚΟΥΚΟΥ?

 

Κατάστημα ΚΟΥΚΟΥ έχει όπως θα πηγαίνετε από καλαμαριά προς το ΙΚΕΑ λιγο πριν στο προηγούμενο φανάρι ακριβώς πριν στρίψετε δεξια στην υπόγεια στροφή για το ΙΚΕΑ , στο φανάρι εκεί στο δεξί σας χέρι έχει το ΚΟΥΚΟΥ και είναι και μεγάλο υποκατάστημα.

 

Link to comment
Share on other sites

οχι απο ικεα εινε ψευτικες

 

http://ec.europa.eu/consumers/dyna/rapex/rapex_archives_en.cfm

 

οτι μαρκα γραψετε θα σας βγαλει προβληματικα προοιντα απο ευροπαικη ενωση

Link to comment
Share on other sites

οχι απο ικεα εινε ψευτικες

 

http://ec.europa.eu/consumers/dyna/rapex/rapex_archives_en.cfm

 

οτι μαρκα γραψετε θα σας βγαλει προβληματικα προοιντα απο ευροπαικη ενωση

 

 

Ωχ κουφάθηκα τώρα! Φοβερή ιστοσελίδα. Πάντως σχετικά με τα προιόντα ΙΚΕΑ που βγάζει λέει ότι τα νακαλούν απο μόνοι τους κατόπιν τέτοιας οδηγίας. Νιώθεις πιο μεγάλη ασφάλεια μωρέ με ενα ΙΚΕΑ που το τσεκάρουν συνέχεια....

Link to comment
Share on other sites

yogini μου αυριο θα παμε....και μαλλον με την κλουβα γιατι δεν βλεπω να χωραει στο αλλο...ελεγα μηπως παμε με το επιβατικο και ερθει και η μαμα μου μαζι!!!Αλλα που να την βαλω με την κλουβα?????????Πισω στην καροτσα???????(ειναι ναι μεν κλειστη αλλα θα πιαστει μια ωρα διαδρομη και ζεστη!!!!!!!!!!!!!!!Γνωριζεται που εχει κοντα στο ΙΚΕΑ στην θεσσαλονικη καταστημα ΚΟΥΚΟΥ?

 

γεια σου συνονοματη!!

 

νομιζω οτι με μικρη επιβαρυνση στα φερνουν σπιτι....

θα ρωτησω και γω οταν παω να παρω τα δικα μου πραγματα απο το ΙΚΕΑ κι αν δεν ειναι πολλα τα λεφτα, θα τους πω να μου τα φερουν σπιτι

Link to comment
Share on other sites

Συνονοματη αλλο πραγμα να γεμιζεις το αμαξι με πραγματα και αλλο να στα φερνουν σε καμια εβδομαδα γιατι ειμαι και απο Σερρες!!!!!!!!!

Τελικα θα παμε με το επιβατικο και θα τα βαλουμε αν μερικα δεν χωρανε στο φορτπαγκαζ μεσα στα πισω καθισματα....ε δεν νομιζω να παρουμε και ολο το ΙΚΕΑ!!!!!!Αυριο παμε!!!!!!!!Θα σας πω νεοτερα μαλλον απο Δευτερα!!!!!!!!αααααα το ξεχασα στο ΙΚΕΑ εχει μπορντουρες για τον τοιχο?Το praktiker ειναι κοντα στο ΙΚΕΑ στην Θεσσαλονικη?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

:cry::cry::cry::cry::cry::cry:

ειμαι παρα πολυ στεναχωρημενη....Το Σαββατο οπως ειχα αναφερει πηγαμε ΙΚΕΑ (εγω το ειχα βαλει στο μυαλο μου οτι θα γυρνουσα σπιτι με κραβατακι-αλλαξιερα-καροτσι και ολα αυτα)...Με μια χαρα λοιπον στην διαδρομη μεχρι να φτασουμε..φτανουμε λοιπον στο ΙΚΕΑ και ψαχνουμε...δεν βρηκα τιποτα ομορφο και να ταιριαζει με αυτα που ηθελα(μου αρεσε η συρταριερα-αλλαξιερα που ειναι σαν της elias-christina αλλα δεν ειχε σε ασπρο που το ηθελα)..φευγουμε απο εκει καταστεναχωρημενη..πηγαινουμε praktiker να δω για μπορντουρες και μου λενε δεν φερνουμε τετοια...(μες στην στεναχωρια εγω)..παμε μετα ΠΟΔΗΛΑΤΟΥΠΟΛΗ ολα πανακριβα και οχι σε χρωμα..Κοριτσια γυρισα στο σπιτι ρακος..εχει δυο μερες και δεν μπορω να συνελθω..ειμαι μες στην στεναχωρια...

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν μη σε πιάνει πανικός.

Κούνια παρόμοια με του ΙΚΕΑ υπάρχει στο Mothercare με 189 ευρώ αν θυμάμαι καλά σε λευκό χρώμα. Το απλό λατεξ στρωματάκι του Mothercare έχει 50 ευρώ. Επίσης στο ικεα υπάρχει μια αλλαξιέρα απλή με 2 ράφια στο χρώμα του ξύλου (αν θες μπορείς να τη βάψεις) με περίπου 40 ευρώ.

Επίσης, αν ξέρεις τι θέλεις αλλά δεν το έχει στο ΙΚΕΑ της περιοχής σου, ίσως να μπορεί να κοιτάξει και κάποια κοπέλα στα ΙΚΕΑ της Αθήνας μήπως υπάρχει και στο στείλει με μεταφορική. Το ξέρω ότι θα είναι ολόκληρη μανούβρα, αλλά αν σου αρέσουν τα έπιπλα αυτά αξίζει τον κόπο.

kr3fp2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Θα ήθελα να ενημερώσω τις μητέρες που δεν έχουν πάρει ακόμα κούνια και που θα τις ενδιέφερε να ψωνίσουν απ το ΙΚΕΑ ότι έχουν φέρει ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΑ σειρά με κούνιες ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΕΣ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 

 

Δυστυχώς δεν είναι καν στον νέο τους κατάλογο

Τις είδα όμως το Σάββατο που είχαμε πάει

είναι της ίδιας σειράς με την περίεργη μπλε-γαλάζια ντουλάπα για τα αγόρια και την Ροζ-κοκκινη για τα κορίτσια

είναι πολύ πολύ όμορφη

αν θυμάμαι καλά κάνει 195 (δεν είναι δλδ ούτε η φτηνή φτηνή αλλά ούτε και το 400αρι που κάνουν οι κούνιες της αγοράς)

Τα κάγκελα είναι σταθερά αλλά ανεβοκατεβαίνει το στρώμα σε δύο θέσεις

Εχει σε μπλε και σε ροζ

Είναι πανέμορφες και τσατίζομαι που βγήκαν φέτος κι όχι πέρυσι που έψαχνα εγώ :evil:

Link to comment
Share on other sites

Επειδή θα επισκεφτώ σύντομα το ΙΚΕΑ για να κοιτάξω για κούνια, ήθελα να ρωτήσω εάν γνωρίζετε μήπως υπάρχει εκεί ή και κάπου αλλού, κάποιο στρωματάκι - εξάρτημα αλλαξιέρα. Έχω ήδη 2 συρταριέρες και σκεφτόμουν μήπως με μια μικρή προσθήκη λειτουργήσουν σαν αλλαξιέρα, λόγω ελλείψεως χώρου.

Link to comment
Share on other sites

έχουν φέρει ένα επίσης καινούργιο είδος

είναι αλλαξιέρα κρεμαστή στον τοίχο

 

θα προσπαθήσω να στο περιγράψω, εγώ το βρήκα πολύ πρακτικό γιατί όταν δεν το χρησιμοποιείς κλείνει στον τοίχο και το ανοίγεις όταν το χρειάζεσαι

φαντάσου ένα L με σιδερένιο σκελετό όπου τη ράχη του L την καρφώνεις στον τοίχο και το κάτω μέρος είναι η αλλαξιέρα

όταν δεν το χρησιμοποιείς, το κάτω μέρος ανεβαίνει και "κλειδώνει" στην πλάτη του L με αποτέλεσμα να είναι ουσιαστικά ένα Ι που εξέχει στον τοίχο

 

 

 

(σαν διαφημίστρια του ΙΚΕΑ ακούγομαι :oops::lol: )

Link to comment
Share on other sites

Aυτό το έχω ήδη δει, αλλά επειδή θα μείνω στη μητέρα μου η οποία θα βάψει το σπίτι σε λίγες μέρες, δεν θέλει ν ανοίξουμε τρύπες στον φρεσκοβαμμένο τοίχο, οπότε η λύση αυτή (που μου άρεσε) δυστυχώς απορρίφθηκε με συνοπτικές διαδικασίες.... :evil: και παραμένει η λύση προσάρτησης στρώματος αλλάγματος σε συρταριέρα που ήδη έχουμε.

Link to comment
Share on other sites

το ενδεχόμενο να το καρφώσετε πάνω σε κανα χοντρό ξύλο που θα το σφηνώσετε καλά πίσω απ τη συρταριέρα χωρίς καρφιά στον τοίχο παίζει?

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω. Πιστεύω πως η λύση της προσάρτησης εξαρτήματος αλλάγματος είναι η πιο βολική και μπορεί να "παίξει" σε δύο διαφορετικά δωμάτια που υπάρχουν συρταριέρες. Το θέμα είναι θα βρω κάτι τέτοιο στο ικέα ή και κάπου αλλού?

Link to comment
Share on other sites

Έμας μας βόλεψε η αλλαξιέρα που προσαρμόζεται πάνω στην κούνια, όποτε θέλεις, την πήραμε από το mothercare αλλά έχει και σε λητώ και σίγουρα και αλλού. Είναι πολύ οικονομική, ελαφριά και εύχρηστη ...

Ψάχνω να βρω κάποια φωτό στο δίκτυο αλλά δεν τα καταφέρνω ...

1aLup3.png

 

BtUIp3.png

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν αποφάσισα να παρέμβω μιας και δουλεύω στην ΙΚΕΑ και έχω πραγματικά αντικειμενική άποψη που διαμορφώθηκε μέσα σε 4 χρόνια. Τα προϊόντα είναι value for money. Πρακτικά, απλά σε design και packaging, και οικονομικά γιατί απευθύνονται στους πολλούς του κόσμου! ΔΕΝ είναι οικονομικά γιατί δεν είναι καλά, αλλά γιατί ΣΧΕΔΙΑΖΟΝΤΑΙ για να είναι οικονομικά. Προσωπικά έχω 4 χρόνια κουζίνα, τραπεζαρία, κρεββατοκάμαρα και σύνθετο και είναι άριστα, και μετά από 2 μετακομίσεις. Συγκεκριμένα τα παιδικά είναι από τα πο ασφαλή και με τις πιο αυστηρές προδιαγραφές απ'όλα, καμία σχέση με τις προδιαγραφές της Ελλάδας. Ανάκληση προϊόντων γίνεται από την ίδια την ΙΚΕΑ, κάτι που δε συμβαίνει συνήθως. Το ΜΟΝΟ πρόβλημα είναι η διαθεσιμότητα, κατά καιρούς είναι ζόρικα. Για περισσότερες πληροφορίες αν κάποια θέλει στείλτε pm, με χαρά να βοηθήσω.

k6rO.png

yMCu.png

 

Τα thavmatakia μου και γω!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...