Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Υγραντήρας. Πού βοηθάει?


Recommended Posts

Πριν λίγες μέρες είχα τη μπεμπούλα μου μπουκωμένη με λίγο βήχα.

Μας είπε ωστόσο η παιδίατρος να βάλουμε τον υγραντήρα μιας και έχουμε ανοίξει τα καλοριφέρ για να μην είναι ξηρή η ατμόσφαιρα.

Αυτό όμως που δεν έχω καταλάβει είναι σε τί βοηθάει το μωρό ο υγραντήρας, γιατί από τότε που τον άνοιξα άρχισα να έχω εγώ βήχα κάθε φορά που μπαίνω στο δωμάτιό της. :roll:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


ΣΥΜΦΩΝΑ ΜΕ ΤΟ ΦΥΛΛΑΔΙΟ ΤΗΣ CHICCO Ο ΑΤΜΟΣ ΠΟΥ ΠΑΡΑΓΕΙ ΒΟΗΘΑΕΙ ΣΤΗ ΔΙΑΤΗΡΗΣΗ ΤΟΥ ΣΩΣΤΟΥ ΠΟΣΟΣΤΟΥ ΥΓΡΑΣΙΑΣ ΣΤΟ ΔΩΜΑΤΙΟ. ΕΝΑΣ ΚΟΜΠΟΓΙΑΝΝΙΤΙΚΟΣ ΤΡΟΠΟΣ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΥΓΡΗ ΠΕΤΣΕΤΑ ΠΑΝΩ ΣΤΟ ΚΑΛΟΡΙΦΕΡ.

Link to comment
Share on other sites

εμείς έχουμε ενδοδαπεδια...ξέρει κανείς αν χρειάζεται υγραντήρασ ή έστω καμια γυάλα νερό?

 

 

πέρσυ που την ανοίξαμε δεν ένιωθα ξηρή την ατμόσφαιρα αλλα΄ένα μωράκι είναι σίγουρα πιο ευαίσθητο...

eNeap2.pngNziDp2.png
Link to comment
Share on other sites

Αυτό το μηχάνημα εκτός του ότι είναι ογκόδες, έχει μέσα νερό που βράζει σιγά-σιγά και βγάζει συνέχεια ατμό. Υπάρχει βέβαια διακόπτης που αυξομειώνεις τον την ένταση αλλά και η χαμηλότερη σκάλα είναι δυνατή.

Δεν ξέρω όμως αν η ατμόσφαιρα πρέπει να είναι τόσο υγρή στο δωμάτιο του μωρού αλλά για να τα φτιάχνουν έτσι αυτά τα μηχανήματα κάτι θα ξέρουν.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κανονικά πρωτού τοποθετήσεις υγραντήρα πρέπει να τσεκάρεις τα επίπεδα υγρασίας του σπιτιού, έχει η chicco ένα τέτοιο μετρητή.

Επειδή και εμάς η μικρή μπουκώνει συνέχεια ρώτησα τον παιδίατρο για υγραντήρα και μου είπε όχι. Μου πρότεινε αυτό που λένε τα κορίτσια με τη γυάλα στο καλοριφέρ. Αυτό που κάνω τελικά και έχω δει μεγάλη διαφορά με όλους μας είναι τα ρεσώ με λίγες σταγόνες αιθέριο έλαιο ευκαλύπτου :wink:

1aLup3.png

 

BtUIp3.png

Link to comment
Share on other sites

Κανονικά πρωτού τοποθετήσεις υγραντήρα πρέπει να τσεκάρεις τα επίπεδα υγρασίας του σπιτιού, έχει η chicco ένα τέτοιο μετρητή.

Επειδή και εμάς η μικρή μπουκώνει συνέχεια ρώτησα τον παιδίατρο για υγραντήρα και μου είπε όχι. Μου πρότεινε αυτό που λένε τα κορίτσια με τη γυάλα στο καλοριφέρ. Αυτό που κάνω τελικά και έχω δει μεγάλη διαφορά με όλους μας είναι τα ρεσώ με λίγες σταγόνες αιθέριο έλαιο ευκαλύπτου :wink:

 

Και εγώ βάζω μία κούπα με αιθέριο έλαιο! :D

Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με το αιθεριο έλαιο ευκάλυπτου να πω την πληροφορία που μου έδωσε ενας φαρμακοποιός που εμπιστεύομαι πολύ...

 

Ο ευκάλυπτος σε υψηλες θερμοκρασίες αναδυει καρκινογονες ουσίες...

 

Μου το είπε όταν στην πρώτη μου εγκυμοσύνη πήγα να παρω αιθεριο ελαιο ευκαλυπτου προκειμενου να κανω εισπνοες επειδή ήμουν πολυ μπουκωμένη.

 

Τωρα τι να σας πω.. επειδη τον εμπιστευομαι το απεφυγα και γιαυτο το μοιραζομαι μαζι σας...

Οι θησαυροί μου:

Δημήτρης 5,5 χρονών, Ματθαίος 22 μηνών

Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με το αιθεριο έλαιο ευκάλυπτου να πω την πληροφορία που μου έδωσε ενας φαρμακοποιός που εμπιστεύομαι πολύ...

 

Ο ευκάλυπτος σε υψηλες θερμοκρασίες αναδυει καρκινογονες ουσίες...

 

Μου το είπε όταν στην πρώτη μου εγκυμοσύνη πήγα να παρω αιθεριο ελαιο ευκαλυπτου προκειμενου να κανω εισπνοες επειδή ήμουν πολυ μπουκωμένη.

 

Τωρα τι να σας πω.. επειδη τον εμπιστευομαι το απεφυγα και γιαυτο το μοιραζομαι μαζι σας...

 

ΝΑΙ ΣΙΓΟΥΡΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΜΟΝΟ ΚΑΡΚΙΝΟΓΟΝΟ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΡΚΙΝΟΓΟΝΟ ΠΟΤΕ ΘΑ ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΟΥΜΕ ΚΑΙ ΤΑ ΑΠΟΡΥΠΑΝΤΙΚΑ ΠΟΥ ΠΛΕΝΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΘΑ ΤΑ ΚΟΨΕΙΣ; ΤΕΛΙΚΑ ΟΣΟ ΠΙΟ ΛΙΓΑ ΓΝΩΡΙΖΟΥΜΕ ΤΟΣΟ ΠΙΟ ΚΑΛΑ ΖΟΥΜΕ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Με αυκάλυπτο ή χωρίς πάντως ο υγραντήρας άνετα μπορεί να αντικατασταθεί από δοχείο με νερό πάνω στο καλοριφέρ. Και κάνει καλό στην ατμόσφαιρα του σπιτιού έτσι κι αλλιώς!

Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με το αιθεριο έλαιο ευκάλυπτου να πω την πληροφορία που μου έδωσε ενας φαρμακοποιός που εμπιστεύομαι πολύ...

 

Ο ευκάλυπτος σε υψηλες θερμοκρασίες αναδυει καρκινογονες ουσίες...

 

Μου το είπε όταν στην πρώτη μου εγκυμοσύνη πήγα να παρω αιθεριο ελαιο ευκαλυπτου προκειμενου να κανω εισπνοες επειδή ήμουν πολυ μπουκωμένη.

 

Τωρα τι να σας πω.. επειδη τον εμπιστευομαι το απεφυγα και γιαυτο το μοιραζομαι μαζι σας...

 

ΝΑΙ ΣΙΓΟΥΡΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΜΟΝΟ ΚΑΡΚΙΝΟΓΟΝΟ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΡΚΙΝΟΓΟΝΟ ΠΟΤΕ ΘΑ ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΟΥΜΕ ΚΑΙ ΤΑ ΑΠΟΡΥΠΑΝΤΙΚΑ ΠΟΥ ΠΛΕΝΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΘΑ ΤΑ ΚΟΨΕΙΣ; ΤΕΛΙΚΑ ΟΣΟ ΠΙΟ ΛΙΓΑ ΓΝΩΡΙΖΟΥΜΕ ΤΟΣΟ ΠΙΟ ΚΑΛΑ ΖΟΥΜΕ

 

.............

Οι θησαυροί μου:

Δημήτρης 5,5 χρονών, Ματθαίος 22 μηνών

Link to comment
Share on other sites

Σοφάκι δεν το ήξερα αυτό για τον ευκάλυπτο σε αιθέριο έλαιο :cry::cry::cry: ... πωπωπω μάλλον θα πάρω φύλα ευκαλύπτου και θα βράζω σε κατσαρολάκι .... και να φανταστείτε ότι είχα ενδοιασμούς για το κερί ( και καλά επειδή είναι από παραφίνη) το ευκαλυπτοέλαιο το είχα για αγνό :shock: !!!

1aLup3.png

 

BtUIp3.png

Link to comment
Share on other sites

Επειδή ο Νεκτάριος, μετα τον πνιγμό από της εγχειρήσεις στα πνευμόνια, είχε μεγάλο πρόβλημα με τα πνευμόνια του και τα βρόγχια, αρρώσταινε πολύ εύκολα και έκανε κρίσεις βήχα, ειδικά με βροχιολίτιδες και βροχίτιδες , ο πνευμονολόγος μας σύστησε τον υγραντήρα!!! Έτσι αγοράσαμε το πιο ακριβό που βρήκαμε της chicco με δείκτες κλπ.

Τον χρησιμοποιήσαμε για δύο χειμώνες εντατικά, μόνο με νερό χωρίς αιθέραια έλαια μιας και μας είπε ότι είναι όντως καρκινογόνα και από πέρισυ δεν ξαναχρειάστηκε να τον χρησιμοποιήσω, ευτυχώς, αλλά πάνω στο καλοριφέρ βάζω κάθε βράδυ μια πετσέτα βρεγμένη και έχω ένα δοχείο με νερό που το κρεμάς στο πίσω μέρος του καλοριφερ και είναι μεταλικό ή κεραμικό και το βρίσκεις σε όλα τα μεγάλα σουπερ μάρκετ.

Αυτό κρατά την υγρασία της ατμόσφαιρας σε φυσιολογικά επίπεδα στο υπνοδωμάτιο του και έτσι οι κρίσεις του βήχα τέλος!!! :wink:

Link to comment
Share on other sites

Σοφάκι δεν το ήξερα αυτό για τον ευκάλυπτο σε αιθέριο έλαιο :cry::cry::cry: ... πωπωπω μάλλον θα πάρω φύλα ευκαλύπτου και θα βράζω σε κατσαρολάκι .... και να φανταστείτε ότι είχα ενδοιασμούς για το κερί ( και καλά επειδή είναι από παραφίνη) το ευκαλυπτοέλαιο το είχα για αγνό :shock: !!!

 

αγνό είναι μόνο το βράσιμο των φύλλων του ευκάλυπτου σε νερό και η εισπνοή του ατμού τους!!! :wink:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λίγη προσοχή με τα φύλλα ευκαλύπτου! Aυτή είναι μέθοδοσ που εφαρμόζαμε στην δική μας εποχή. Tώρα όμως με την έξαρση των αλλεργιών, υπάρχουν γιατροί που είναι εντελώς κατά του ευκαλύπτου.

Kαλύτερα ρωτήστε πρώτα τον δικό σας πριν εφαρμόσετε οποιαδήποτε μέθοδος της μαμάς ή της γιαγιάς μας.

Mέχρι και για τις πλύσεις με χαμομήλι είναι πολύ επιφυλακτικοί οι γιατροί για τους ίδιους λόγους. H 1η γιατρός που είχα μου είχε απαγορεύσει τις πλύσεις με χαμομήλι στα μάτια για τις τσίμπλες γιατί υπάρχει ενδεχόμενο αλλεργίας. Mόνο φυσιολογικό όρο ή καλά βρασμένο νερό.

Με τα παιδιά μου, ξαναγεννιέμαι...

bUwEp2.png

Link to comment
Share on other sites

na kano tin xazi erotisi....

 

 

einai anagkaio o ygrantiras-katsaroli klp sto domatio toy

paidioy akoma kai otan den iparxei kapoio provlima??????

 

 

irenedur απ' ότι ξέρω όταν έχεις θέρμανση (καλοριφέρ) σπίτι ξηραίνει η ατμόσφαιρα, κυρίως το βράδυ που κοιμόμαστε, και προσωπικά το νιώθω απ' τη μύτη μου που μ' ενοχλεί. Έτσι βάζουμε τον υγραντήρα-κατσαρόλα-βρεγμένη πετσέτα για να είναι πιο υγρή.

Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με το αιθεριο έλαιο ευκάλυπτου να πω την πληροφορία που μου έδωσε ενας φαρμακοποιός που εμπιστεύομαι πολύ...

 

Ο ευκάλυπτος σε υψηλες θερμοκρασίες αναδυει καρκινογονες ουσίες...

 

Μου το είπε όταν στην πρώτη μου εγκυμοσύνη πήγα να παρω αιθεριο ελαιο ευκαλυπτου προκειμενου να κανω εισπνοες επειδή ήμουν πολυ μπουκωμένη.

 

Τωρα τι να σας πω.. επειδη τον εμπιστευομαι το απεφυγα και γιαυτο το μοιραζομαι μαζι σας...

 

Σοφία μου εγώ βάζω ylang-ylang... 8)

Link to comment
Share on other sites

Και ποια πρέπει να είναι η υγρασία στο δωμάτιο της μικρής βρε κορίτσια;

Προσωπικά δεν το έχω κοιτάξει ποτέ, γιατί κοιμάται και με ανοιχτή την πόρτα τις περισσότερες ώρες και δεν έχω προσέξει και κάποιο πρόβλημα...

Link to comment
Share on other sites

Και ποια πρέπει να είναι η υγρασία στο δωμάτιο της μικρής βρε κορίτσια;

Προσωπικά δεν το έχω κοιτάξει ποτέ, γιατί κοιμάται και με ανοιχτή την πόρτα τις περισσότερες ώρες και δεν έχω προσέξει και κάποιο πρόβλημα...

 

 

kai ego tin porta anoixti tis exo kai ta kalorifer mexri stigmis den ta

exo anamena oli nixta,logo kairoy.Akoma den kanei toso krio

gia na to kano.Parola ayta den exo paratirisei kapoio provlima.

..sine qua non..

 

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

εκανα το πιο απλο :μια πετσετα βρεγμενη πανω στο καλοριφερ οποτε το αναβα.

Μην υπερβαλλουμε και κανουμε τη ζωη μας πιο αγχωτικη απο οτι ειναι..

ΤΟ ΑΛΗΘΙΝΟ ΝΟΗΜΑ ΤΗΣ ΖΩΗΣ ΕΙΝΑΙ Η ΑΝΑΤΡΟΦΗ ΤΩΝ ΠΑΙΔΙΩΝ..

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...